Voor loon differentiatie nog gevonden ssmg geen o State (xpï^ess Hugo de Groot legde Leuven het loodje ADA DEKKER over haar „Prix de Rome F die op stalin's Nieuwe Griekse regering beëdigd K.V.P. vraagt spoed met noodvoorziening weduwen en wezen Overzicht Tweede Kamer cvrul Sanctus Virgilius op huwelijksreis Zij gelooft niet meer in sprookjes Luidruchti ge Benelux-verbroederin g Algemene politieke beschouwingen na drie dagen ten einde Loonpolitiek Veertig jaar Jaarbeurs te Utrecht Weer televisie in „Irene" E1D1 Zware strijd Koele ontvangst door meerderheid en oppositie 8.9S Drankbestrijding in Amerika VRIJDAG 7 OCTOBER Ï955 Benelux Weduiven en wezen Staat of bedrijfsleven? Loonpolitiek Woningbouwzorgen Beschuldigingen rechtgezet Geen monopolie mn progressie PAGINA 3 fen sigaret van WERELDVERMAARDHEID IN CELLOPHAAN u „Gevangene" in de loge Ada in actie bij een werkstuk in Heerenveen. Luidruchtige onthulling Het einde De eerste knal klonk om precies twaalf minuten voor tien en er is alweer heel wat geschied sinds die tijd. Er is gehost, gezongen enzo voort en Leuven heeft ervan ge gonsd. Het wachten is nu op de bussen die de Delftenaren terug naar Nederland zullen voeren. In onze jaszak voelen we nog steeds het kleine brokje van de ontluis terde Hugo, in het vermoeide hoofd een steeds groter wordende brok studenten-tragiek. MORGEN 3 SPECIALE ZATERDAG-KOOPJES Toenemend gebruik van spiritualiën door de vrouw 's-GRAVENHAGE, 6 October 1955. Inderdaad heeft de regering in de laatste jaren, wat de economische situatie van het land betreft, de wind mee gehad. Maar eigenlijk is het in gunstige omstandigheden moeilijker het roer recht te houden dan in ongunstige. Wij zullen nu de inflatie moeten tegengaan en daarbij zorg vuldig moeten letten op de overheidsuitgaven." Zo verklaarde vanmiddag dr Drees, toen hij antwoordde op de algemene beschouwingen, welke twee middagen lang de Tweede Kamer had ten beste gegeven. En in zijn slotwoord kwam hij daarop nog eens terug: De economen waar schuwen voor een economische achteruitgang en verzekeren, dat de tegen woordige overspanning niet kan voortduren. Daarom zal het beleid erop moeten worden gericht nu reeds te bezien, wat men bij zulk een terugslag zal moeten doen. Meer dan anderen zijn wij afhankelijk van andere landen, maar dc minister-presiaent had alle vertrouwen in de veerkracht van het Nederlandse volk. Het verheugde hem, dat er zulk een grote en benijdenswaardige mate van samenwerking mogelijk was gebleken. overloop van de vorige jaren en de tegen- waardegelden. Zo deze straks niet meer beschikbaar zijn en Amerika geen steun zou verlenen voor vernieuwing der uit rusting, wat dan? Dan zullen wij meer geld moeten uitgeven öf de bewapening moeten beperken. Dat zal moeten worden besproken in N.A.T.O.-verband. Deze moeilijkheden staan in de naaste toekomst te wachten, maar alles zal in ieder geval zo efficiënt mogelijk moeten geschieden en men zal het volk van de noodzaak moe ten overtuigen. In verband hiermede weerlegde dr Drees ook de wel eens gehoorde bewering, dat hij tegen een economische integratie zou zijn, dat was niet het geval, maar de integratie moest niet slechts betekenen een vrijer verkeer, doch regelende maat regelen met een supra-nationale overheid. Hij zeide tevens te hopen, dat het Sta tuut voor de Saar zou worden aanvaard, al vreesde hij, dat de vertraging hieraan geen goed had gedaan. In de Benelux was een feitelijke voor- uitgang te bespeuren in het economisch verkeer. De ontwikkeling hier was zoda nig, dat de voorbereiding van een econo misch verdrag ter hand kon worden geno men. De Antwerpen—Rijnverbinding wachtte voor verdere behandeling alleen op een De loonvorming besprekend, zeide dr Drees, dat het juist was wat prof. Romme had gezegd, dat de regering zich eerst over het S.E.R.-advies dienaangaande zou moeten beramen. Het advies was inmid dels door de regering ontvangen, zelts, zo zeide hij niet zonder ironie, spoedig nadat het in de pers werd gepubliceerd- Voor de kwestie van de loondifferen- tiatie achtte hij echter nog geen oplossing gevonden. Men kan dan immers de toe stand krijgen, dat arbeiders van minder naar meer rendabele bedrijven worden weggetrokken. Maar die meer rendabele bedrijven zijn niet altijd de nuttigste. Hij gaf daarbij het voorbeeld dat arbeiders van bakkerijen naar distilleerderijen zou den gaan. Ook bij wisselende lonen moeten de prijzen zo laag mogelijk blijven, opdat de arbeiders een zo groot mogelijk deel hebben in het nationale inkomen. Sprekend over de 3 pet verhoging in de secundaire arbeidsvoorwaarden de vacantieregeling zette dr Drees uiteen, dat het uitgangspunt was geweest een niet goedgekeurd besluit van het Grafisch Bedrijf. De werknemersvertegenwoordi gers in de Stichting van de Arbeid hebben daar toen om een dergelijke maatregel gevraagd. Voorlopig, voordat de zaak was bezien, kon dat niet worden uitgebreid tot de primaire arbeidsvoorwaarden, de lonen, maar men kon dat volgens de minister-president ook doen via een een malige gratificatie. Over de methode van de kabinetsfor matie sprekend zeide dr Drees. in ant woord op de rede van de heer Oud. dat een formateur maar niet zijn gang lean gaan De ministers, die moeten worden aangezocht, maken hun toetreding afhan kelijk van de toestemming van hun partij en in afwachting daarvan kan de forma teur voorlopig niets beginnen. Indien er geen ruggespraak zou worden gehouden met de partijen, zou de formatie een heel wat vlotter verloop hebben. Men zou daar om volgens hem de hoofdpunten waar over verschil van mening bestaat, moeten vastleggen om dan later in het kabinet een uitgebreid program te maken. Men had de Troonrede een mager geval genoemd, maar de essentiële punten van de wereldsituatie en van de binne"!^- situatie waren daarin gp_de iaar" naast de P?-"-jor ^komen^ja^ Vteh^nsriike wetsontwerpen, daarom zUanPm de TrrooknreWde alleen de nieuwe ontwerpen vermeld- De mededeling, dat de noodvoorziening voor weduwen en wezen niet was ver meld. omdat dienaangaande aan de S.E.R. advies zal worden gevraagd, was voor prof. Romme aanleiding bij de replieken te verklaren, dat hij daardoor ernstig teleurgesteld was. Er waren volgens dr Drees over deze zaak zoveel vragen ge rezen, dat zij niet in de Troonrede kon worden vermeld om geen verwachtingen te wekken, die niet waar gemaakt zouden kunnen worden. En dus zou er nu advies aan de S.E.R. worden gevraagd. Bitter constateerde de heer Romme, dat dit dus bereidverklaring van België om de be sprekingen te heropenen. Voor de zaak Ambon had het niet de minste zin om als een tegenzet tegen Indonesië, in de Nieuw-Guineakwestie een beroep op de UNO te doen en er was ook geen enkel belang mee gediend. Hij betreurde het, dat de U.N.O. de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda had geplaatst, maar de rege ring was niet bereid de Nederlandse dele gatie daarvoor uit New York terug te roe pen. De heer Weiter bestreed dit standpunt bij de republieken. Weglopen, zo zeide hij, baat wel niet, maar schaadt ook niet, want als de zaak wordt behandeld en we win nen, baat deze overwinning toch niet, maar als we verliezen is er de kans, dat we weer door de knieën gaan met alle de sastreuze gevolgen van dien. Wat Ambon betreft was hij het met minister Drees eens, dat de behandeling van deze zaak nu geen zin heeft, maar dat men wel het goede ogenblik moet afwachten. In verhand hiermede hracht dr Drees ook hulde aan de verdedigers van de Ne derlandse beklaagden in Indonesië, die hadden gedaan wat zij konden, reden waarom mr Bouman had moeten uitwij ken. Dit woord van hulde werd door de Kamer met het geroep van: Bravo! be groet. In antwoord op de heer Burger inzake de ontwikkeling van de atoomenergie hier te lande en diens opmerking, dat deze zal gebeuren bijna een jaar. nadat deze zaak aanhangig is gemaakt endoor de regering ,,met warme belangstelling was begroet. Als men in dit tempo voor - gaat, zal er, aldus spr., wel niet veel van terecht komen. Daarom moet er nu min stens aan de S.E.R. om een spoedadvies worden gevraagd, anders gebeurt er voor lopig weer niets. Er moet naar gestreeld worden, dat deze zaak nog dit laatste jaar aan de Staten-Generaal zal worden voor gelegd- Ook over de loonpolitiek kwam prof. Romme opnieuw te spreken. De minister president had, gelijk gezegd, opgemerkt, dat de 3% verhoging ook zou kunnen ge schieden ih Primaire arbeidsvoorwaar den in de vorm van een gratificatie. Maar hne zit het dan de verruiming van de winstSelingsmogchjkheid, zo vroeg de Ka tholieke woordvoerder. Wij moeten, zo be toogde hij naar een vrijere loonvorming, omdat er dan voor de werknemers een mogeliikheid is te winst zon- mogeiijKneiQ weer ontgilpt door j, der dat deze hun or bovendien de ver- verhogingen, waaro w v«_ geten groepen opn^^ dat troffen. Hij const vrijere loonvor- heer Burger tegen d t de heer Schou_ ming was. Hij erken „jeuwe onderne ten. dat een aanpak nam n betgr mingsvormen de factor lijn recht zou doen komen. die een aanval Tegen de heer Weiter. s_formatie had gepleegd op de kab dg rege_ van de brede basis. waard 80% ring een meerderheid had L e meer en er van oppositie geen sp partij, was. zei dr Drees, dat de me den op. waarin de heer Weiter zou W ipgen genomen (de K.V.P.) dan wel een;Lufnd hem zou moeten zeggen in v,,r„npr met de deken, waarover de heer w had gesproken en waaronder de ref ringspartijen met het kabinet zouaeu liggen üat hij niet zo moest woelen- jjet buitenlands beleid besprekend haa dr Drees evenals prof. Romme een harte- Uilc woord voor Eisenhower en hij erken- rtp ppk dat de fundamentele tegenstellin gen tussen het communisme en de Wester se wereld was gebleven ondanks de diplo- heengaan was e 7a kwam hij te sprekpn °ver de Xo kwam Dc „mvang Van de de- Westerse def ion een groot prob, fensieinspanning b„ de komende worden ook B«*»wordt nu a, een nctsformatte. »r en dan op de be- in handen was gegeven van het bedrijfs leven, terwijl dit alleen een zaak van de Staat zou mogen zijn, antwoordde dr Drees, dat de statuten van het Kernreac torcentrum slechts voorlopig waren goed gekeurd onder voorbehoud, dat de minis ter van Economische Zaken binnen zes maanden daarin veranderingen zou kun nen aanbrengen. Deze termijn loopt op 6 Januari af. Indien de Kamer daarover dus iets wil zeggen, kan zij dat doen bij de behandeling van de begroting van Econo mische Zaken. De kwestie van de benoemingen bij O. K. en W. en het ontslag van de secretaris generaal van Landbouw, de heer Bon nerman, verwees dr Drees naar de betrok ken ministers. Over de woningnood sprekend getuigde dr Drees van de diepe bezorgdheid van de regering. Een algemene critiek echter zoals die van de heer Fockema Andreae had weinig waarde, daarmede werd men geen idee en geen woning rijker. Wij bou wen evenveel woonruimte als West-Duits- land, dat zo gaarne wordt aangehaald, maar wij moeten méér woningen bouwen. Daarom moei ieder die iets met woning bouw dringender is dan woningbouw, meenten en particulieren, zich steeds in geweten afvragen of de voorgenomen bouw dringender is dan woningbouw. Doet men dat niet, dan móét de regering wel dirigistisch worden. Een poging van België om bouwvak arbeiders uit ons land weg te trekken zou hij zeer betreuren. Men zou het niet kun nen beletten, maar wel aan België kun nen vragen dit niet te doen. Een bouwprogram van 70.000 woningen per jaar was in zoverre niet ongunstig, dat men daarmee jaarlijks 25.000 op het tekort zou inlopen. Over de idee van een Nationale Bouw- raad welke de heer Andriessen had geopperd, moest de regering zich natuur lijk eerst beraden- Dit zou bij de begro ting van Wederopbouw kunnen worden behandeld. Maar het zou in ieder geval geen instantie moeten worden waaraan de minister verplicht zou zijn advies te vragen, omdat zij dan vertragend zou werken. De heer Weiter hield hiertegenover vast aan zijn Staatscommissie voor deze zaak. maar deze wens werd bestreden met het argument, dat zulk een commis sie vertragend zou werken, daar men dan eerst weer op een rapport zou moeten wachten. Ook bij de replieken ontstond er weer een uitvoerig debat over de partijvor ming op al of niet confessionele grond slag en daarbij leverden de heren Oud en Burger een langdurig gevecht, wie van beide, de VVD op de PvdA, nu het mono polie heeft van de geestelijke vrijheid. De heer Oud, zo meende de heer Burger, streeft naar geestelijke inlijving van de PvdA bij de VVD. De PvdA, aldus ant woordde de heer Oud met hef oog op de verschillende werkgroepen in die partij, zoekt het in de breedte, de VVD in de diepte. Prof. Romme antwoordde de heer Bur ger nog op diens beschuldiging, dat de KVP bij de kabinetsformatie in 1952 dub bel spel zou hebben gespeeld, namelijk meedoen aan de besprekingen enerzijds en anderzijds zich ten aanzien van het kabinet alle vrijheid voorbehouden. Nu is geschiedenis niet de sterkste zijde van de heer Burger, meende prof. Romme, en dat is niet zo erg. Erg is wèl, dat hij zich dat niet bewust is. De bewering is name lijk onjuist. Dit kabinet trad in 1952 op ais een extra-parlementair kabinet, zodat er dus geen gebondenheid aan de richt lijnen bestond. Bovendien was het kabi net en wel de man, die er het nauwst bij betrokken was, van dit inzicht tijdig op de hoogte gesteld en wel op 28 Augustus des avonds tussen tien en elf uur, terwijl het kabinet eerst op 2 September optrad. De heer Burger ging in zijn repliek hier op dan ook niet nader in. Dat de KVP door de bekende loonmo- tie van prof. Romme de regering een stok tussen de benen zou hebben gegooid, be streed de katholieke fractie-leider even eens. De regering had toen gevraagd de onderhandelingen met het bedrijfsleven dienaangaande af te wachten, terwijl de heer Oud had gesuggereerd over de motie te doen stemmen. Prof. Romme, die zijn motie had ingediend, omdat er een ver starring in de loonvorming dreigde, had toen de tussenvorm gekozen van de ijs kast en de afgelopen jaren hadden bewe zen, dat de verstarring was doorbroken. In antwoord op de opmerking van de heer Burger, dat de KVP een vertra gingsactie had gevoerd om tot oplossing van het huurprobleem te komen, ant woordde prof. Romme alleen maar, dat er een kabinetscrisis nodig was geweest om de PvdA een nieuwe huurronde te doen aanvaarden, waartegen zij zich in de aanvang van de regeringsperiode had verzet en dat in geen geval de KVP de oorzaak van déze crisis was geweest. Ook de heer Schouten had het nog met de heer Burger aan de stok, toen hij deze het recht ontzegde om de progressie voor zich op te eisen en het te doen voorko men alsof het de andere partijen alleen maar om de restauratie was begonnen. Een beetje pikant tenslotte was de schermutseling tussen de heren Tilanus (CH) en Burger. Eerstgenoemde had ge sproken over het vleugelgeklepper in de PvdA bij de laatste kabinetscrisis daar bij doelend op de uitlatingen van de lin kervleugel in de PvdA o.a. van de heer Vos. Daarop zeide de heer Burger: de CHU lijkt van haar kant op een koppel patrijzen, als er een schot valt, vliegen ze allemaal een andere kant uit, waarop de heer Tilanus doelend op de befaamde schipbreuk van 'de heer Burger in Sche- veningen, vroeg of deze behalve zeeman soms ook jager was geworden. Xn de late avond is de minister-presi dent in zijn antwoord op de replieken nog op slechts enkele zaken teruggekomen. Dat de noodvoorziening voor weduwen en wezen zo weinig was gevorderd, daarvoor had hij kennelijk geen enkel behoorlijk excuus. Hij wist niet veel meer te zeggen dan dat hij het zelf ook teleurstellend vond: dat de zaak ernstig was bekeken en dat hij hoopte dat er nu spoed zou worden betracht. Dat door de benoemingen bij O.. K. en W. het budgetrecht van de Kamer formeel was geschonden, gaf hij de heer Tilanus toe. maar er worden dikwijls uitgaven gedaan zoals salarisverhogingen, die de Kamer dan bij suppletoire begroting ach teraf goedkeurt. Bovendien heeft minis ter Cals dikwijls over de noodzakelijke en' spoedige versterking van het top-apparaat van zijn departement in de Kamer gespro ken. zodat hij kon aannemen, dat deze dit goed zou keuren. Wat de winsldeling betreft, waarover prof. Romme had gesproken, dr Drees had reeds gezegd, dat een gratificatie mogelijk was en hij zag nauwelijks verschil tussen gratificatie en winstdeling- Een snelle op voering van de huur van de nieuwe wo ningen tot het kostenpeil zou een te grote schok geven en daar kon dan ook geen sprake van zijn En hiermede waren de algemene poli tieke beschouwingen ten einde. F. S. In 1956 bestaat de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in Utrecht veertig jaar. Tijdens de komende voorjaarsbeurs, die van 13 t.e.m. 22 Maart wordt gehouden, zal dit jubileum worden gevierd en daar voor is thans reeds een bijzonder pro gramma in voorbereiding. Nu de inschrijvingstermijn voor deel neming zo goed als gesloten is> laat het zich aanzien, dat deze jubileumbeurs de grootste zakelijke beurs zal zijn, die ooit in ons land is gehouden. Naar schatting zal haar omvang 63.000 m2 bedragen d.i. 11.000 m2 meer dan bij de laatste Utrecht se voorjaarsmanifestatie. De* uitbreiding ligt vooral op het ter rein aan de Croeselaan, waar o.a. naast de afdeling bouwmachines en -materialen een grote groep deelnemers met intern transportmaterieel zal exposeren. In de nieuwe hal, die aan de Graadt van Roggenweg wordt opgetrokken en bij de jubileumbeurs in gebruik zal worden ge nomen, zullen o.m. de collectieve inzen dingen uit het buitenland worden onder gebracht. Het was Woensdag j.l. precies een half jaar geleden, dat de televisiestudio „Irene" te Bussum door een ernstige brand werd geteisterd. Van de vernieuw de en aanmerkelijke verbeterde studio wapperde de Nederlandse driekleur, om dat men er weer de eerste uitzending kon verzorgen. Doch hoewel het een heuglijk feit was, bleef ieder officieel ceremonieel, met uit zondering dan van het uitsteken van de vlag, achterwege. De reden hiertoe is dat men binnenkort officieel het inge- bruiknemen van zowel de „Irene" als de „Vitusstudio" wil vieren. Dan zal ook de apparatuur van laatstgenoemde studio gereed of vrijwel gereed zijn en beschikt de televisiestichting over twee uitsteken de studio's. De zendtoren, welke in de nabijheid ver rijst, nadert ook zijn voltooiing en intussen heeft men van de gemeente een deel van de er naastgelegen Ambachtsschool, welke leeg .gekomen is. in gebruik gekregen voor de requisieten. zodat men voorlopig in Bussum goed is gehuisvest. i.:.L-=a IN PRIJS VERLAAGD TOT 50 CT. 10 STUKS De arme Hugo....; toen de driehon derd Delftse studenten van de Katholie ke Studenten Vereniging „Sanctus Vir gilius" gisteravond vroeg in zeven bus sen stapten om het gipsen beeld, dat in het verleden oP de Markt van Delft op zo overtuigende wijze was geëerd, naar hun Leuvense vrienden te brengen, had niemand kunnen denken dat het einde zo zou zijn. Men dacht eenvoudig niet aan een zo sombere zaak als een ontploffing, daar het hier toch immers ging om het aanhalen van vriendschappelijke betrek kingen tussen Delft en Leuven en het vieren van een „koperen bruiloft", want de Virgilianen hadden geheel zelfstan dig en volgens een eigen berekeningsme- hode ontdekt, dat men gisteren het historische feit van dat twaalf en een half jarig bestaan van de Benelux diende te herdenken. Het was voor mij en ook voor thuis een heel grote verrassing", vertelt Ada Dekker uit Assendelft. 24 lentes, blond haar blauwe ogen en sinds twee dagen Prix'de Rome-winnares. Ik had er helemaal niet op gerekend. Het onderwerp: <je Parnassusberg waar op Apollo en de Muzen, vond ik ontzettend moeilijk en ik had beslist niet de «ïee, dat ik er uitgekomen was". Haar moeder beaamt dit. Ada was steeds met ■■droe vige" verhalen thuisgekomen, dat het met ging. De jury heeft er wel anders over g<DeCwinnares vindt het heerlijk dat het aan de gouden medaille verbonden slipen- dium haar nu in staat stelt een jaarte studeren in Italië In Rome is- zenog nooit geweest, wel eens met eUL g van de Academie in Noord-Italie. gaat ze vast een paar maa naar Ravenna om daar de oude Byzantijnse mozaïeken te bekijken. ,,Tot nu toe kon ik van genieten in boeken'En wellicht en Ada hoopt daarop natuurlijk van g - ser harte mag ze langer dan een j in Italië blijven- Ze moet van haar eerste studiejaar een verslag schrijven en v haar werkstukken in die tijd gemaakt een expositie houden op de Academie. Oor deelt men dat een verdere studie voor haar ontwikkeling nodig is. dan kan Ada opnieuw een stipendium krijgen voor een tweede en zelfs voor een derde studiejaar. Haar verloofde, student in de medicijnen is natuurlijk ook erg verheugd om het mooie succes. -Toen het ontwerp bekend gemaakt was, ben ik ijverig de Grieken gaan bestude ren. We hadden drie maanden de tijd en ik heb nog een week verlenging gekre gen. Eerst moesten we in één dag een ontwerp-schets op schaal maken. Je wordt dan op de Academie volledig afgezonderd van de anderen, in een „loge". Je eten moet je meenemen, je mag niet op straat en een kop koffie wordt je door een luikje aangereikt. Je voelt je net een „kunst zinnige gevangene",", lacht Ada. „Alleen de directeur komt af en toe eens vragen hoe ver je bent. Je ontwerp komt dan achter glas en je moet je in grote trekken aan je werkstuk houden". Ada meent dat deze voorwaarden voor sommigen wei een bezwaar kunnen op leveren om aan dc wedstrijd mee te doen. LEUVEN, Vrijdagmorgen. (Van onze vermoeide verslaggever) Het is diep, heel diep in de morgen. Door liet trage, vermoeide hoofd spoken de naweeën van „Stella Artois'' en sigaretten alsmede de deunt jes, die we vannacht geen tien maar wel honderd maal hebben gehoord- Barbara in de gemeenteraad.Allah is groot.Leuven is zo goed. Tegenover ons aan het blank houten kroegtafeltje zitten Delftse en Leuvense studenten gezapig uit te rusten van de laatste bier-estafette. In onze jaszak voelen we een klein, bot brokje gips.... een veelbetekenend souvenir aan een hartelijk verbroederingsfeest en een blijvende herinne ring aan Hugo de Groot, die gisteravond op de Oude Markt van Leuven onder gekrijs uit meer dan duizend kelen en bij het spookachtige lic it van tientallen 'akkels luidruchtig het loodje legde.... Dat uitgerekend deze „vriendschaps expeditie" aan de grenspost Wuest-Wezel door toedoen van de Nederlandse douane drie kwartier gedwongen oponthoud moest beleven, is eveneens een historisch feit waarom men in de verre toekomst wellicht zal lachen. Gisteravond deed men dit evenwel niet. Doch laat ons over dit kleine ongerief niet tobben, er waren wel meer moeilijk heden voor deze expeditie. Zo het voort durende verlangen van de buspassagiers om bij elk boompje te stoppen en het mankement aan een der bussen, welk voertuig tot overmaat van ramp het trot se beeld van der boekenkisten Hugo ver voerde. Daar de bus niet verder wilde, waren de Virgilianen genoodzaakt het met dekens en matrassen „toegestopte" beeld over te brengen naar een andere bus, waar evenwel alleen maar een staan plaats over was, zodat Hugo de rest van de reis moest volbrengen met hoofd en schouders boven het dak uit, gelijk tank commandanten dat plegen te doen. Daar hij ook in deze positie weer met kussens werd verwend hoorde men geen kik. Die kwam pas veel later. De Leuvense studenten, die anderhalf uur lang hun tijd aan wachten en aan „Stella Artois" hadden gewijd, ontvingen de Delftenaren met vreugde en toen bleek, dat de Delftse studiebroeders „hun" Hugo hadden meegenomen, was de spreek woordelijke boot helemaal aan. In optocht trok men door de schilderachtige, vooral bij avond middeleeuws aandoende straten van Leuven, terwijl aan het hoofd van de stoet het beeld van Hugo, thans nog bedekt onder viaggedoek, op een wagen werd """riaetrokken. Voorwaar, een sprookjesachtig schouwspel, dat nog me?r allure kreeg door het spookachtige licht der fakkels. Het was tijdens deze optocht, dat we althans naar ons gehoor de première konden beleven van de reeds eerder vermelde liederen, welke met zo danige kracht werden geuit, dat de in woners van Leuven de teksten onder de hand ook wei zullen kennen. Eenmaal aangekomen op de Oude Markt werd het beeld van Hugo, die door ter plaatse optredende redenaars Hugo Grotius werd genoemd, op een stenen fundament geplaatst. De ordecom missie van het Leuvense studentencorps vormde een cordon en in dichte pakken dromden de veelal kaalhoofdigen voor het beeld tezamen. Iemand trok het doek van het beeld opzij. Iemand frommelde vlug het enorme plakkaat weg waarop stond „Leve Gol- lard" welke politicus had met dit grapj'e de zo tot politiek kalmte aange- grapje de zo tot politieke kalmte aange spoorde Delftenaren willen opwinden? Iemand riep „Hoera" en plotseling klonk voor het front van het thans onthulde beeld een gejuich, dat men In Delft heeft moeten horen. En toen volgde, wreed en ongegeneerd, de zware strijd van Hugo. Want men had het niet voldoende geacht dat hij het middelpunt zou worden van een haast exotische Indianendans en zelfs niet dat hij daarna met de nog op volle krachten brandende fakkels zou worden bekogeld, er moest méér gebeurenWelnu, er ge beurde meer, want plotseling bleek dat er onder het voetstuk een vervaarlijke lont brandde. Men wist nu wat er komen ging, de menigte stoof achteruit. Maar Hugo bleek de zwakste niet. Er gebeurde niets. Het publiek werd onrustig en begon te zin gen: een-twee-drie-vier. komt-er-nog-wat vanOuwe taaiewij zijn niet bang.Maar Hugo bleef passief. Weer even stilte. Toen knalde, hard en on verwachts het massale beeld, dat vele feesten, een expositie, ja zelfs deze ru moerige bustocht heelhuids had overleefd met twee doffe knallen in stukken. Het doel was bereikt! Welke psychologische of historische achtergrond er school ach ter dit doel wist niemand te vertellen Men verdiepte zich er ook niet in. maar trok gezamenlijk de stad in om zich al lavend te gaan verbroederen, terwijl een zaam en verscheurd het beeld temidden van afgebrande stompjes fakkel op het marktplein achterbleef. Koning Paul van Griekenland heeft gisteren een nieuwe regering onder lei ding van Constantine Karamanlis, voor malig minister van openbare werken, beëdigd. Het kabinet omvat 16 minis ters, allen behorend tot de Griekse „Volksconcentratie", de partij waarvan wüien premier Papagos de leider was. Karamanlis, die 45 jaar is. verkreeg populariteit door de uitvoering van grote bouwprojecten in Athene en door een landaanwinningsprogram. Gisteravond zei hij via de radio, dat de nieuwe regering de volgende week Aan de proefkamp voor een compositie- schets namen dit jaar maar drie candi- daten deelt- Een van hen viel direct uit en het werkstuk van de tweede kwam volgens de jury voor de zilveren medaille niet in aanmerking. Mej. Dekker is dus de enige winnares dit jaar. Ada is al lang een kunstenares, zij het vroeger dan ..in de dop". Op school te kende ze alles vol. „Ik leefde toen nog in de sprookjeswereld. Elfen en kabouters waren mijn lievelingsfiguren". Haar eer ste bekroning kreeg ze als 15-jarige leer ling van de Mulo in Nijmegen. In een wedstrijd gehouden bij gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina in 1948 behaalde ze een eerste prijs met een prachtige tekening van een elfenkoningin. Ingelijst hangt zij nu in de kamer. Zo zag „Kunstoefening" in Arnhem haar op de illustratieve afde ling komen. „De gedegen opleiding daar heeft me veel geleerd", verklaart ze. „In het begin vond ik het een saaie boel vergeleken met Arnhem, maar nu zou ik die vijf jaren twee jaar tekenen en „rie jaar monumen tale en versierende schilderkunst wel willen overdoen- In Amsterdam pas heb ik mijn geloof in de sprookjes afgezworen en ben ik meer reële dingen gaap teke nen, zonder nu mijn fantasie helemaal opzij te zetten". Van prof. H. Campen- donk, een leraar van Duitse afkomst, heeft Ada veel opgedaan en hij ook heeft haar liefde bijgebracht voor de sprookjes, schilder Chagall, voor Paul Klee en Bra- que, haar favorieten. Ada houdt eveneens veel van de oude Italianen uit de over gangsperiode naar de Renaissance. Bescheiden als de winnares is. wil ze ons eerst weinig vertellen van haar kunstzinnige arbeid. Doch ze erkent, dat ze het liefst werkstukken wil afleveren, die b.v. aangebracht in grote gebouwen dienstbaar aan de gemeenschap gemaakt worden. Daarom heeft ze met veel genoe. gen eerr paar jaar geleden een opdracht aangenomen om in een bejaardentehuis in Heerenveen twee wandschilderingen, voorstellende de vier jaargetijden, aan te brengen. In een school in deze stad maak te ze een mozaïek en de christelijke lagere school in het Friese plaatsje Hallum pronkt met een secco van haar hand van ..Noach en de ark". Fresco's en glas-in- lood, daarvan houdt Ada ook veel. De moeder van Ada brengt weer een bloemstukje binnen- De zoveelste felici tatie voor een jonge kunstenares, die haar weg wel zal vinden. vignet IN ONS SOUTERRAIN Let voortaan nieuws Z.K.- onzs Vrijdag advertentie, voor U een kondiging en e garantie voor b zonder voorde lige aanbiedin gen, welke uit. sluitend voor de Zaterdag gelden. KRISTAL NYLONS „Brillant" diverse mode- tinten. Goed koper dan ooit tevoren. J 79 DAMES PYAMA'S 1e kwaliteit zwanen dons. Kleuren: bleu, geel, fraise en rese da, met vlotte gar nering op kraag en zak. Uni-poplin OVERHEMDEN „Sanfor" met vast boord, in wit, parelgrijs, beige, reseda en anthr.grijs NU 95 PLEINWEG 196 BINNENWEG - een motie van vertrouwen van het par lement zal vragen. Te zijner tijd zullen verkiezingen worden gehouden- Het nieuwe kabinet is in Grieken land met gemengde gevoelens ont vangen. Oppositieleiders, die hadden gewild, dat koning Paul een zaken kabinet zou benoemen, dat zonder verwijl nieuwe verkiezingen zou doen houden, reageerden krachtig tegen de vorming van het huidige kabinet. De liberale leider Papan- dreoe zei, dat de koning de voorkeur had gegeven aan een „gunsteling". Een algemene verkiezing zou bewij zen, dat de huidige parlementaire meerderheid (de Griekse Volkscon centratie) niet meer de volkswil ver tegenwoordigt, zo zei hij. De nieuwe regering ondervindt ove rigens ook tegenstand van de vleugel van haar eigen partij, die Stefanopoelos steunt. Zoals bekend, was de heer Ste fanopoelos door wijlen maarschalk Pa pagos tot waarnemend premier be noemd. (van onze correspondent) Ter voorbereiding van het congres, dat de Nederlandse Katholieke federatie voor matigheid in overleg met de internationale federatie in 1956 hier te lande zal beleg gen met alle aangesloten organisaties, brengt Père Villeneuf O.M.I. secretaris van het Amerikaanse bureau van de in ternationale katholieke liga tegen alco holisme en aalmoezenier-directeur van de drankbestrijdingsorganisatie in Engels sprekend Canada een kort bezoek aan ons land. Op een bijeenkomst te Utrecht, onder voorzitterschap van de heer A. W. J. van Hedel, heeft pater Villeneuf enige ver schillen aangeduid tussen de Amerikaanse en Europese wijze van alcoholismebe- strijding. In de Amerikaanse landen wordt, evenals ten onzent, aangedrongen op geheelonthouding, ofschoon tegen ma tig gebruik van genotsmiddelen geen bezwaar wordt gemaakt. Twee jaar gele den werd begonnen met een coördinatie van het werk in deze landen en thans wort de gehele katholieke drankbestrij ding geregeld door een centraal secre tariaat. dat is gevestigd te Quebec. In deze katholieke liga zijn de voorheen zelfstandig werkende nationale societies ondergebracht. Het verschil in de practische drank bestrijding in Amerika met die van Europa is. dat de patiënten in de Ameri kaanse landen zich in hun pogingen tot verbetering en genezing door leden van de organisatie laten bijstaan, die in op dracht van de leiding handelen. Dit be treft natuurlijk slechts de n iet-ernstige gevallen, die geen klinische behandeling behoeven. Een onrustbarend verschijnsel noemde pater Villeneuf het feit, dat de vrouw steeds meer belangstelling voor spiri tualiën aan de dag legt. Voorheen was zij een der krachtigste factoren in de strijd tegen drankmisbruik, doch thans haalt zij drank in huis in plaats van die te weren. Spreker weet een en ander vooral aan de sterke reclame welke overal voor meer drankgebruik wordt ge maakt. Van drankmisbruik onder jeug dige personen in de Amerikaanse landen waren hem geen excessen bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3