Onderscheidingen besluiten congres van jubil e^e nde kath. middenstanders LCREEM DOXA „Wij zijn een KATHOLIEKE sociale organisatie" Met VELPOI KNSM bestelt weer zes schepen Voltooiing van emancipatie taak van organisaties zie ie er geen CISKE DE RAT barst van! Bezinning naast feestvreugde Voorzitter Koops in de bloemen gezet De ontwikkeling van de vleesprijzen van Wolfgang Staudte Nu ook ten strijde tegen t.b.c. in Nieuw-Guinea voor mooi gezond hasr Voorzitter Koops hield feestrede Academisch proefschrift over de N.R.K.M. Uitgaven moeten werke lijk gedekt zijn Minimumtarieven in het drukkersbedrijf Motorvraclitschip „Jason" overgedragen Dr Veldkamp op Middenstandscongres Napoleon" van Saclia Guitry FILMS DEZE WEEK W.-Duitse verdedigings- raad ingesteld PAGINA VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 (V an onze redacteur) Geschenken voor nieuw Ere-lid Legpenningen Voorzitter zelf ook in de bloemetjes Onvoldoende geestelijke achtergrond gebouiv brylcreem houdt de De pin op de gemeentelijke neus 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Nieuwe vormen Roeping bewust blijven NATIONALE BEDEVAART NAAR FATIMA VERTROKKEN Angstige gezichten Nederlandse speelfilm, die waardering verdient Franse monsterfilm voor vijfhonderd millioen francs soort IN HET WEEK-END GEEN RIJBEWIJS Merkwaardige straf voor alcohol- minnende machinist EISENHOWER'S TOESTAND De viering van ',ct 40-jarig bestaan van de Nederlandse Katholic e Middenstandsbond gisteren te Maastricht in de met bloemstukken oy>- gesmukte Staarzaal, is bij alle feestelijk vertoon ook geweest een bezinner op het verleden en een vooruitzien. Om te controleren en als het moet ie corrigeren de koers, die deze belangrijke organisatie vaart, zoals ce on"( voorzitter, de heer J. A. Koops, zelf feesteling hij is nl. al 2o jaar 1000 bestuurslid, waarvan 20 jaar als voorzitter het in zijn opemngsiei.e. welke wij hieronder publiceerden, tijdens de herden ringsveiga eruig uitdrukte. Waardering voor het verrichte werk van kerkelijke en wereldlijke zijde geuit door de bisschop-coadjutor, Z. H. Exc. mgr dr .1. anssen. die des morgens met assistentie van geestelijke adviseurs uit de beweging en van de Dui'se en Belgische zusterorganisaties een pontificale H. Mn opdroe" in de Sint Servaaskerk en door staatssecretaris dr G Veldkamp Het is niet bij woorden gebleven: twee prominente figuren, die ,eder op wijze aan de verheffing van de middenstand hebben medegewerkt, kregen respectievelijk een kerkelijke en koninklijke onderscheiding. tiek gezien en behandeld wordt van de katholieke levensbeschouwing uit.. tholieke organisaties, die nog niet vol doende zou zijn. Hij vroeg zich af, of we als groep niet te zelfzuchtig zijn. Want waarom is het zo moeilijk om tot een ge meenschappelijk katholiek sociaal pro gram te komen? Omdat, aldus mgr Ronken, de geestelijke diepgang ont breekt en we te weinig gedacht hebben aan vorming. Beschamend noemde spre ker het, dat we nu pas belangstelling krijgen voor de menselijke verhoudingen in het bedrijfsleven, hetgeen als een be langrijke uitvinding van Amerikaanse ge. leerden ook in West-Europa beschouwd wordt met het oog op de oorlogsproduc tie. We moeten de mens zien. zoals hij is, n.l. als kind en schepsel Gods. De vice-voorzitter, de heer Th. Moou, die reeds in zijn jeugd als jong ^ldde" stander aan het organisatie-leven dee^ nam en Tweede-Kamerlid als hu ferm is, ook rijn spar.o 'o werd haemdmS'gedeeegldn terwijl hem het mT Hanssen ^afheT'efnd^'vLdiens toespraak waarin de bisschop-coadjutor toespraaa, uitsprak over het prachtige werk dat èn de werkers van hfef eerlte uur èn de huidige leiders tot stand hebben gebracht. De katholieke middenstandsbeweging heeft ®ez°^d voor voorbeeldige gezinnen en de strpd aangebonden tegen de opvattmg. dat za ken zaken zijn. In de kringen e a thoHeke middenstand is de christelijke zakenethiek dominerend. Monseigneur spoorde vervolgens aan voort te gaan in deze richting en noem de Ms voornaamste programma-punten Sd'lfeS"»» d. P^ilokroohMiike bedrijfsorganisatie en meewerken aan een katholiek sociaal program. Ons christen zijn aldus mgr Hanssen moet doordrin gen' in het maatschappelijke leven en in deze tijd moeten de afdelingen nog meer in concreto aan de vorming van de chris telijke persoonlijkheid werken. Dr Veldkamp, wiens rede wij reeds publiceerden, memoreerde de vele ver diensten van de heer C. de Jong uit Am sterdam, voorzitter van de Kath. Bond van Schoenwinkeliers, die zich benoemd zag tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het is niet bij deze huldiging gebleven. De heer H. E. van den Brule, wethouder te Rotterdam en oud-voorzitter van de Haarlemse diocesane bond werd door de bondsvoorzitter op het podium geroepen om te vernemen, dat hij het erelidmaat schap van de N.R.K.M. had verkregen Wel was de heer Van den Brule nooit lid van het hoofdbestuur, maar zeer groot was zijn invloed op het werk van dit college. De heren O. Bekendam uit Rotterdam voorzitter van de R.K. Bond van Beroeps- goederenvervoer, J. Mol, directeur van de Bredase diocesane bond; J. Hendrinks uit Arnhem (in 14 dagen bracht hij 63 nieuwe leden aan) en L. van Doorn, voorzitter van de Kath. Middenstandsbe- weging in Rotterdam, ontvingen de zil veren legpenning van de bond. Ook de heer Koops zelf moest zich la ten welgevallen, dat hij in de bloemetjes werd gezet hetgeen stijlvol en kernach tig gedaan'werd door de vice-voorzitter, de heer Hooi). Bij het opsommen van zovele goede hoe danigheden en belangrijke functies, waar van de vervulling een stuk gezinsgeluk en veel tijd, anders besteed aan eigen zaak vroeg, kon de heer Koops nauwe lijks'ziin ontroering bedwingen. Te meer niet toen hij hoorde, dat dank en erken telijkheid waren gematerialiseerd in een televisie-toestel.. Aan het einde der ver gadering dankte de heer Koops hiervoor, maar liever had hij als geschenk: de vol le inzet van alle leden om de N-^K1r: kwalitatief en kwantitatief nog meer uit te bouwen. Hij sloot daarbij aan op het geen hij in zijp openingsrede had gezegd op de roeping van de katholieke vakorga nisatie en standsorganisatie. Uit de wis selwerking van vakorganisatorische en standsorganisatorische taakvervulling moet resulteren, dat in geheel de bewe ging 4e sociaal-economische problema- Uitvoerig sprak daarover in zijn feest rede mgr K. Roncken, hoofdaalmoezenier van de Arbeid in Limburg, die beharti genswaardige opmerkingen maakte over de geestelijke achtergrond van onze ka- Achtereenvolgens zijn verscheidene gas ten hun gelukwensen komen aanbieden. Eerst kwam echter de heer F., de Hosson uit Leiden als voorzitter van de jubileum commissie het geschenk van de 52.000 le den aanbieden in de vorm van een formi dabele chèque, waarop de Ned.. Midden- standsbank 25.000,— uitbetaalt voor het Bouwfonds. Bovendien komen er nog steeds gelden binnen. De N.R.K.M. moet zjjn bureau in 's-Gravenhage hoognodig uitbreiden en de heer Koops vertelde van zijn droom: een mooi groot gebouw met ruime ver gadergelegenheid, voldoende personeels ruimte en waar ook gastvrijheid aan vak. organisaties verleend zal worden, ten be hoeve waaraan men een academisch ge vormde directeur wil benoemen. De heer L. de Groot, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, bood alvast een statieportret van H.M. de Koningin aan en de heer Joh. de Jong, voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, gaf een klok ten geschenke. Vervolgens complimenteerden mr Middelweerd na mens het Kath. Bureau voor cultureel en maatschappelijk overleg; kanunnik Col- paert, nationaal proost van de Chr. Mid denstandsbond in België en de zeereerw. lieer H. Hermes van de Duitse Katholi- sche Kaufmannische Verein., die de heer Koops en de geestelijke adviseur, prof. dr A. A. Ariëns dankte voor hun mede werking aan de opbouw van de katho lieke middenstandsorganisatie in zün land. Er werden telegrammen met betuigin gen van eerbied en aanhankelijkheid ge zonden naar Z.H. de Paus en H.M. de Ko ningin.. Tot de gasten, die de feestvergadering bijwoonden, behoorden de Commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Hou- ben; prof. dr A. Albregts namens de Ka tholieke Econ. Hogeschool te Tilburg, waarvan ook èen vijftal studenten aan wezig was; de heer H. M. van Lieshout namens de K.V.P. en vertegenwoordigers (sters) van de verschillende standsorga nisaties en van de Stichting van de Ar beid. „Binnenkort zal men in Nederlands Nieuw Guinea gaan beginnen met de uit voering van een groot project tot bestrij ding van de t.b.c. Dit zal geschieden in samenwerking met „Unicef" en met de Wereldgezondheidsorganisatie". Dit zcide gistermiddag dr J. Bierdrager, directeur van de gouvernementele gezondheidszorg in Nieuw Guinea. Men is thans reeds bezig met twee grote projecten n.l. ter bestrijding van de fram- boesia en van de malaria. Voor het eerste heeft de Wereldgezondheidsorganisatie i 22.000 dollar ter beschikking gesteld en j voor het tweede 55.000 dollar. Op het j ogenblik werken er 45 gouvernements artsen in Nederlands Nieuw Guinea; er zijn er nog tien in opleiding. Dr Bierdra ger is van mening, dat hij met 50 a 65 artsen „een heel eind in de richting komt". Thans werkt er één arts op 8500 mensen een cijfer dat. gezien de verhoudingen elders, gunstig is te noemen. gehele dag Uw haar keurig van Zwitsers fabrikaat i In zijn feestrede tijdens de vergadering ter gelegenheid van het 40-jar:g jubileum van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond te Maastricht, 1 leeft voorzitter J. A. Koops gistermiddag meegedeeld, dat het bonds bestuur in verhand met het jubileum besloten heeft te bevorderen, dat aan de geschiedenis van de katholieke middenstandsbeweging een academisch proefschrift zal worden gewijd. bewust blijven. Juist uit de wisselwerking van vakorganisatorische en standsorgani satorische taakvervulling moet resulteren, dat in geheel onze beweging onze sociaal- economische problematiek gezien en be handeld wordt vanuit onze katholieke le vensbeschouwing. Eerst dan kunnen wij. zoals van ons verwacht mag worden on ze bijdrage leveren aan de kerstening van het openbare leven, Er is nog onnoeme lijk vee] te doen en er zal onnoemelijk veel te doen blijven, voor een beweging, die in het werkelijke leven staat. Spreker besloot zijn inleiding met de wens, dat allen, met hetzelfde enthousias me en dezelfde bezieling als waarmee de pioniers begonnen zijn, de arbeid zullen voortzetten; dat de idealen hoog en de motieven zuiver worden gehouden en dat deze jubileumviering het begin zou mo gen zijn van een nieuwe periode in de geschiedenis van de beweging. De ministers van Financiën en Binnen landse Zaken hebben de gemeentebesturen medegedeeld, dat de uitgaven welke zy op hun begrotingen voor 1956 ramen, door werkelijk beschikbare middelen moeten worden gedekt. Tot dusver deden de ge meenten veelal uitgaven, die door later toegekende subjectieve verhogingen van de algemene uitkering uit het gemeente fonds werden gedekt. Aan deze practjjk wordt dus een eind gemaakt. De middelen van het gemeentefonds laten het toekennen op grote schaal van die subjectieve verhogingen voor 1956 niet toe: anders ontstaat het gevaar dat het uitkeringspercentage voor alle gemeenten moet worden verlaagd. Alleen bij hoge uitzondering zal die subjectieve verhoging voor 1956 aan een gemeente kunnen wor den toegekend. De ministers verzoeken de gemeente besturen met het bovenstaande bij hun begrotingspolitiek voor 1956 rekening te houden en zo nodig de reeds ingediende begrotingen in verband daarmede te wijzigen. Loonsverhoging niet meer doorberekenen De minister van Economische Zaken heeft in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid de heer Rip, naar aan leiding van het besluit van het hoofd bestuur van de federatie van werkgevers organisaties in het boekdriikkersbedrijf be treffende verhoging van minimumtarie ven medegedeeld, dat het onderzoek en overleg ter zake er toe hebben geleid, dat de federatie het besluit tot door berekening van de loonsverhoging in de tarieven met ingang van 10 October a.s. zal intrekken. glans vettigheid weer in vorm BRYLCREEM geeft een natuurlijke BRYLCREEM voorkomt roos en maakt droog haar Beecham (Nederland) N.V. voor Engros.- Jacq. Mol N.V.. Amsterdam In de na-oorlogse ontwikkeling zijn wij in een hoeveelheid problemen geraakt, die ons genoodzaakt hebben ons wei zeer intensief bezig te houden met vraagstuk ken van sociaal-economische aard, zo zeide de heer Koops verder. Onze inten sieve bemoeiingen met deze problemen, waarin het materiële zo'n grote rol speelt, houden echter het gevaar in, dat wij te zeer onze aandacht schenken aan het ma teriële en te weinig aan het feit. dat wij een KATHOLIEKE sociale organisatie zijn. Een gevaar, dat groter wordt, naarmate de vraagstukken van meer materiële aard schijnen te zijn. Wij zullen ons voortdurend tegen dit gevaar moeten wa penen. Wij zullen onvermoeid moeten blijven ijveren voor de uitbouw en de oprichting van katholieke ondernemers- vakorganisaties, die in staat zijn de socia le en economische vraagstukken te bena deren vanuit onze katholieke levensbe schouwing. Maar evenzeer zullen wij moeten blijven ijveren om onze stands- organisatorische taken te vervullen op de juiste wijze. Ik kan mij niet aan de indruk onttrek ken, zo zeide spreker voorts, dat, juist omdat wij ons zozeer met de materiele vraagstukken hebben moeten bezig houden, wij in de voorbije jaren in on ze taakvervulling als standsorganisatie wel eens tekort geschoten zijn. Wanneer dit zo is zouden wij dit congres en dit herdenken moeten aangrijpen om op dit gebied onze koers te corrigeren. De tijden veranderen en wij met de tij den, aldus spreker. Wanneer wij een wer kelijk levende beweging willen zijn en blijven, zullen wij ook steeds opnieuw naar nieuwe vormen en nieuwe methoden moeten zoeken om onze taken naar beho ren te kunnen vervullen, zo vervolgde spreker. Het wezenlijke moet blijven, maar de vormen, waarin wij onze stands- organisatorische taken vervullen, moeten aangepast worden aan de eisen van de tijd. In onze vormingsprogramma's geven wij ieder jaar de wegen aan om te ko men tot een goed verrichten van deze standsorganisatorische taken. Maar de af delingsbesturen zullen zelf het werk moe ten doen. Voor de vakorganisaties, die dagelij'ks geconfronteerd worden met de materiële problemen van het bedrijfsleven is het van uitermate groot belang aldus de heer Koops dat zij zich voortdurend hun roe ping van KATHOLIEKE vakorganisatie Donderdagmiddag is de vierde nationale bedevaart naar Fatima vertrokken met 64 deelnemers en onder leiding van mgr Th. van der Bom, voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Bedevaarten. Na een verblijf van drie dagen in Lourdes komt het gezelschap 10 October in het Portugese genade-oord aan. Onder de pelgrims bevindt zich pater D. A. Linne- bank O.P., promotor van de Rozenkrans kruistocht. Tijdens een bijzondere plech tigheid zal hij het zevende gouden boek neerleggen aan de voeten van Maria. Dit boek bevat bijna tienduizend namen van Nederlanders, die hebben toegezegd zo mogelijk dagelijks het rozenhoedje te bid den voor de grote intenties van de kruis tocht. Dit brengt het totaal van Neder landse beloften op ongeveer 65.000. Na de officiële overdracht op het Noordzeekanaal van het 3585 b.r.t. me tende motorvrachtschip ,,Jason" door de Amsterdamse Droogdok Maatschappij N.V. aan de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij N.V. heeft ir 'IV. H. Kruyff, een der directeuren van de K.N.S.M. bekend gemaakt, dat zijn maat schappij dezer dagen weer zes nieuwe schepen heeft besteld. Het zijn drie sche pen van de zogenaamde „on"-klasse en drie schepen van de as"-klasse. De sche- De instelling en gezonde functionnering van de publiekrechtelijke bedrfifslichamen is niet wel mogelijk, aldus de staats secretaris van Economische Zaken, dr G. Veldkamp, zonder behoorlijk ontwikkelde en actieve vriie organisaties. Dr Veld kamp maakte deze opmerking gistermid dag op het congres van de Katfh, Midden standsbond te Maastricht in een rede. waarin hp de bond o.m. complimenteerde met zijn 40-jarig bestaan en een uiteen zetting gaf van de groei en de taak van de vrije middenstandsorganisaties. De geschiedenis van de Nederlandse middenstand van de laatste halve eeuw is een emancipatiegeschiedenis, aldus dr Veldkamp en deze geschiedenis is nog niet voltooid. Wanneer wij thans mogen constateren, dat het emancipatiecongres belangrijk is voortgeschreden, dan is dat mede te dan ken aan de activiteiten van de jubileren de bond. De zelfbewustwording van de midden stand is niet zonder invloed gebleven op het beleid van de overheid. Mede door het voorlichtende werk van de organisaties is in ons land een middenstandsbeleid ge groeid. dat thans een vast onderdeel van het sociaal-economisch beleid uitmaakt. Het sterk ontwikkelde organisatiewezen in ons land heeft in belangrijke mate het pad geëffend om te komen tot een doel treffende publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, die de aangewezen weg mag wor den genoemd ter behartiging van de be langen van het middenstandsbedrijfsleven binnen het kader van het algemeen wel zijn van de volkshuisvesting, zo zei dr Veldkamp. Voltooiing van de emancipatie van de zelfstandige middenstand zag spreker als een van de belangrijkste taken van de middenstandsorganisaties. Vandaar, dat deze moeten blijven voortbestaan ook wanneer er een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie is. Tijdens de jubileumvergadermg van de Nederlandse Rooms-Katholieke Midden standsbond. die gisteren in het Staar- gebouw in Maastricht is gehouden, heeft mgr dr J. Hanssen meegedeeld, dat Z. H. de Paus de heer Th. H. Hooy. lid van de Tweede Kamer, benoemd heeft tot Ridder ,in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Staatssecretaris dr G. Veldkamp deelde mee, dat de heer C. de Jong uit Am sterdam, voorzitter van de Katholieke Bond van Schoenwinkeliers, benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. pen van de ,,on"-klasse. elk 3585 b.r.t. groot, zullen worden "ebouwd door de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, de N.V. Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes en C. van der Giessen en Zonen s Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJssel. Van de schepen van de „as"-klasse (kustvaarders), elk met een draagver mogen van ongeveer 950 ton. zullen er twee worden gebouwd door E. J. Smit en Zonen's Scheepswerven N.V. en een door de N.V. Scheepswerf voorheen J. G. Broërken, heiden te Westerbroek bij Hoo- gezand. Door deze nieuwe opdrachten bedraagt het aantal door de K.N.S.M. in aanbouw zijnde en bestelde schepen thans 14. t.w. 2 passagiersschepen, elk met een inhoud van 7.000 b.r.t.. 4 schepen van de „is"- klasse. elk met een draagvermogen van 4.400 ton, 4 schepen van de „on"-klasse, elk met een draagvermogen van 4.400 ton en 4 schepen van de „as"-klasse elk met een draagvermogen van ongeveer 950 ton. De aanduiding in klassen geeft aan, dat de schepen van die beplaalde klassen een naam zullen dragen, die eindigt op de twee genoemde letters. De vloot van de K.N.S.M. telt thans met inbegrip van de „Jason" 73 schepen met een totaal draagvermogen van 251.073 ton. TTVJ in Hf» tfrOSSierSDrii- De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening hebben S5?nN'°ord op vra gen van het Tweede-Kamerlid <je heer Peschar, betreffende de ontwikkeling van de vleesprijzen. Aan de hand van cijfers komen de ministers tot de conclusie, dat de groothandelsprijzen, voor zover zij het gehele of het halve geslachte dier betreffen, scherp de prijzen, van de boer derij volgen, zij het ook, dat enige afwij kingen geconstateerd kVnn® de^nbrenaf verband met de zich wijzigende opbrengst van huiden, afvallen en vette den. n het algemeen hebben deze Pr°„Ln de laatste tijd een prijsdaling te zi g geven. Voor zover het betreft de groot handelsprijzen voor de afgesneden aele"' treden schommelingen op als gev?..f A j de invloed van export Bij mogelijkheid van export heeft dit een prijsverhogende werking voor de magere delen, waar tegenover geheel of ten dele een tegen gestelde prijsontwikkeling zich voordoet ten aanzien van de vette delen. Voorts concluderen de ministers, dat ook ten aanzieen van de winkelprijzen de Driisvorining wordt beïnvloed door de op brengst van geexporteerde onderdelen. Uit ne beschikbare gegevens blijkt ver der dat de winkelprijzen een zekere cor relatie vertonen met de grossiers-, res pectievelijk producentenprijzen, zij het dan dat wijzigingen in de grossiersprij- 7pn' in vertraagd tempo en wat speciaal varkensvlees betreft in mindere mate worden gevolgd. De gegevens hebben uiteaaValleen betrekking op^de pnjs- hpwerine Zil geven zonder meer „een uitsluitsel' omtrent de hoogte van prijzen en marges. Na hardnekkig te hebben geweigerd om te geloven aan de verzekeringen van defaitisten, die beweerden, dat een klein land als Nederland niet in staat zou zijn goede speelfilms te maken beweringen, die helaas sinds de bevrijding telkens weer bevestigd schenen te worden door de producten, die uit de Neder landse studio's kwamen is dan eindelijk Wolfgang Staudte's verfilming van „Ciske de Rat", het bekende boek van Piet Bakker, verschenen om al degenen die staande hebben gehouden, dat het wèl kon, in het gelijk te stellen. Niet dat met de verschijning van „Ciske de Rat" allerlei verzachtende omstan digheden, die moesten worden aangevoerd, indien men de beoordeling van een vaderlandse film gunstig wilde doen uitvallen, nu meteen overbodig zijn ge worden maar Staudte heeft een goede speelfilm gemaakt, die de vergelijking met het werk uit het buitenland glansrijk kan doorstaan, en zelfs reeds heeft doorstaan. „Ciske de Rat" immers werd op het jongste Filmfestival in Venetie onderscheiden met de vierde zilveren lauwertak, al moet de concurrentie daar niet zo héél groot zijn geweest. Bij de vervaardiging van deze film heeft kennelijk van het begin af de eer lijke bedoeling voorgezeten om iets goed te maken en in Wolfgang Staudte heeft men een regisseur gevonden, die zijn vak kende en die over de smaak en het in zicht beschikte, die nodig waren om te voorkomen, dat het niet al te sterke boek van Piet Bakker werd verhaspelt tot wéér een brok „Jordaan", al ontbreekt ook in zijn film het eeuwige Amsterdamse pierement niet. Staudte heeft dit weten te bereiken zon der opzienbarende middelen. Hij heeft niets nieuws uitgevonden. Hij heeft alleen maar de regie gevoerd, een camera laten hanteren en de film gemonteerd, zoals het behoort, al komen er enkele onnodige flashbacks" in voor, die afbreuk doen aan de strakheid, waarmee het verhaal wordt verteld. Het verhaal van een kleine jongen, die zijn egoïstische, ruziënde moe der zo haat, dat hij in een ogenblik van hevige opwinding een mes naar haar gooit en haar doodt. Het verhaal ook van de Jan Teulings als de „huisvriend", Dick v. d. Velde in de titelrol en Jenny 'van Maerlant als de moeder in Wolfgang Staudtes film Ciske de Rüt liefdevolle pogingen, die weldenkende mensen doen om van hem weer een nor maal voelende en normaal denkende jon gen te maken. Maar bovenal is het de verdienste van Staudte geweest, dat hij de personen, die hij voor zijn verhaal nodig had, zo juigt heeft weten te kiezen en ze zo voortref felijk met zijn camera heeft weten te ob serveren Voor de film immers wordt met geacteerd in de gewone zin van het woord. Men is daar meer dan dat men iets of iemand schijnt te zijn- De persoonlijkheid van de acteur verdwijnt om plaats te ma ken voor de mens. En dit is hier in bijna alle gevallen volkomen gelukt. Uitvoerig op de persoonlijke prestaties van de „acteurs" ingaan heeft in een film beschouwing geen zin, want iedereen was hier op zijn plaats en niemand kreeg de kans de allures van een ster aan te ne men. Dit is wel de grootste lof, die men de regisseur kan brengen: men krijgt geen verzameling van toevallig bij elkaar gebrachte toneelspelers te zien, die allen hun rol spelen, maar er is een eenheid ontstaan, een ensemble, waarbij Dick van der Velden, die de titelrol speelt, wel de grootste en meest verrassende vondst kan worden genoemd. Er wordt gesproken in deze film en hier leggen wij de vinger op één der zwakste plekken in Staudte's werk. Het geluid is lang niet altijd synchroon en laat, wat da verstaanbaarheid betreft, nog al eens te wensen over. Met uitzondering van Kees Brusse als de onderwijzer, Cees Laseur als de kinderrechter en de kleine Dick van der Velden, die nog niet door een to neelloopbaan erfelijk belast" is, viel in de stemmen, die via de luidsprekers de zaal inklonken, de galm van de toneelspe- lersstem te beluisteren, terwijl ook het volume der stemmen hinderlijk groot was. Wie van deze „Ciske de Rat", vooral na de Venetiaanse onderscheiding, een won der mocht hebben verwacht, komt bedro gen uit. De film is geen sprong in de richting van de volmaakte Nederlandse speelfilm. Het is een kleine, nog beschei den stap vooruit, maar een stap, die van het hoogste gewicht is, omdat hij veelbe lovende perspectieven opent voor een nieuwe, nog betere poging, die, naar wij hopen, spoedig zal worden ondernomen. Onnodig te zeggen, dat wij deze goed gemaakte, vaak boeiende Nederlandse film gaarne een aanbeveling meegeven. F. Met angstige gezichten hadden Donder dagochtend de vele genodigden in de Noordersluis te IJmuiden de „Jason" be klommen. Een windkracht van 8 tot 9 voorspelde immers niet veel goeds voor een tocht op de Noordzee, terwijl de weerberichten nog spraken van een toe nemen van de wind. Grauwgrijze koppen stonden al op het water in de sluizen zodat men buitengaats erger kon ver wachten. De gezichten klaarden echter op, toen de directie van de K.N.S.M. het besluit nam om niet uit te varen, maar de overdracht ergens in het betrekkelijk rustige Noordzeekanaal te doen geschie den. Namens de A.D.M. droeg ir J. W. R. Thomson het schip toen over aan ir W. H. Kruyff. Deze sprak zijn tevredenheid uit over de afwerking van het schip en gaf meteen opdracht aan de A.D.M. om nog een dergelijk schip te bouwen. „Wat het kost horen we later wel".... zo zei hij. Bij de A.D.M. is reeds een schip van de ,,on"-klasse voor de K.N.S.M: in aan bouw, dat de naam „Solon" zal krijgen. Raymond Pellégrin als Napoleon Daniel Gélin als Buonaparte in de historische film van Sacha Guitry over het leven van Napoleon. 11 Met de medewerking van de hoogste regeringsautoriteiten heeft Sacha Guitry een monsterproductie gemaakt over het leven van Napoleon. Deze film ts nog grootser van opzet dan „Versailles, Vor sten en Vrouwen". Ruim driehonderd sterren, drieduizend figuranten en zeven honderd cavaleristen hebben onder leiding van de grijze meester der Franse cine matografie drie maanden lang in een vaak brandend heet landschap voor de camera gestaan, gelopen, gedraafd en oor logje gevoerd. Ofwel zij waren in de authentieke plaatsen, waar Napoleon heeft geleefd en die door de film opnieuw in de belangstelling zijn gebracht. Alleen al aan de kroningsscène, die geïnspireerd is op het schilderij van David, werden kosten noch moeite gespaard. Vijfhonderd millioen francs heeft de film gekost en men vraagt zich af: „Waarom?" Aan deze verfilming van het nationale epos van Frankrijk werkten o.a. mee: Daniël Gélin als Buonaparte, Raymond Pellégrin als Napoleon, Michèle Morgan als Joséphine de Beauharnais, Yves Montand als Lefebvre, Henri Vidal als Murat, Micheline Presle als Hortenss de Beauharnais. Dany Robin als Desirée. Pataehou als Madame Sans, Gêne, Maria Schell als Marie Antoinette, Lana Mar coni als Marie Walewska. Pierre Brasseur als Fouché, Jean Gabin als Lannes, Jean Marais als Montholon, Erich von Stro- heim als Beethoven en Orson Welles als Franklin. Sacha Guitry zelf speelt Tal leyrand. En als men de keur van artisten heeft gezien, dan vraagt men zich weer af: „Waarom?" Sacha Guitry, de man die destijds „Le roman d'un tricheur" maakte, heeft zich thans volledig aan de industrie ver kocht. Geen moment komt men onder de bekoring van deze film. Het is weer een prentenboek. In twee delen wordt de film vertoond. De tweede helft is wellicht iets beter dan de eerste, in tegenstelling tot die andere historische film „Si Ver sailles m'était conté". De opsomming van de veldslagen wordt eentonig. Maar Guitry heeft toch een aardige oplossing gevonden om de taferelen aan elkaar te praten. Hijzelf zit als Talleyrand met en kele hofdames en -heren te praten als het bericht binnenkomt van het sterven van Napoleon. Hij spreekt dan de woorden ..Oef. Eindelijk is hij dood. Nu kunnen wij over hem praten". En dat gepraat blijft dan ook uren aan een stuk door klinken. Een andere trouvaille is het verwisse len van de Buonaparte-Gélin voor de Na- poleon-Pellégrin. Dit gebeurt bij de kap per. Gélin wordt een nieuw kapsel ge knipt en Pellégrin komt onder de handen van de hofkapper te voorschijn. Toch zal het velen interesseren om de geschiedenis nog eens op te halen. De film schijnt volgens deskundigen vol historische fouten te zitten. Maar volgens Guitry hebben vele Franse geschiedkun digen het scenario bestudeerd en gezui verd op onjuistheden. Van een bewuste geschiedvervalsing is dan ook geen sprake. Men mag aannemen dat de Na poleon-film in grote trekken juist is en dat de toestanden, zoals Guitry die mee deelt, inderdaad beantwoorden aan de historische werkelijkheid. Men moet echter niet wanen een film. te zien. die de pretenties mag hebben van een kunstproduct. Sacha Guitry heeft kosten noch moeite gespaard om de Fransen, juist in een tijd waarin het na tionale zelfbewustzijn zulke harde slagen heeft gekregen, te wijzen op een groot man, want, hoe men er ook over moge denken. Napoleon was één der groten der aarde. Het heimwee naar nationale glorie wordt gevoed door deze film. En dat is een verdienste van een aparte klasse. Bu. De Westduitse regering heeft gis teren officieel de vorming van een verdedigingsraad aangekondigd. Het was sedert geruime tijd bekend, dat bondskanselier Adenauer bereid was in te gaan op de wens van een belangrijk deel van zijn partijgenoten om zulk een raad te vormen. De raad zal alle vraagstukken der militaire en burgerlijke verdediging en de daarmee samenhangende economische en fi nanciële problemen hebben te bespre ken, doch beslissingen daarover blijven aan de regering in haar geheel voor behouden. Adenauer zal zelf het voorzitter schap van de raad op zich nemen, doch men neemt aan, dat minister Strauss in het orgaan een leidende rol zal gaan spelen. Hij is tezamen met vice-kanse- lier Blücher tot plaatsvervangend voorzitter gekozen. Strauss, de jongste der ministers in Bonn, wordt ook be schouwd als de toekomstige atoom minister der Bondsrepubliek. (Van onze correspondent). De Groningse politierechter heeft een merkwaardig vonnis opgelegd aan de 25- jarige machinist E. S. uit Leermens, die na kermisbezoek onder invloed van ster ke drank op zijn bromfiets had gereden en daarbij pardoes in een sloot terecht was gekomen. De politierechter veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en voorwaardelijke ontzegging van het auto rijbewijs voor de tijd van twee jaar, met o.m. als voorwaarde, dat verdachte zich zal onthouden van het gebruik van alco hol, en dat hij elke Zaterdagmiddag om één uur zijn rijbewijs bij de plaatselijke politie zal dienen in te leveren, dat hij des Maandagsmorgens dan weer kan afhalen. De officier van Justitie noemde S. een speciale weekend-drinker, die zich alleen 's Zaterdag en 's Zondags te buiten gaat. De verdediger vond de maatregel op zich niet gek, maar enigszins onlogisch, daar het feit gepleegd was op een brom fiets, waarvoor geen rijbewijs nodig is. In het gisteren te Denver door Eisenhower's geneesheren uitgegeven bulletin wordt gezegd, dat de gezond heidstoestand van de president zich op bevredigende wijze, zonder verwik kelingen, blijft ontwikkelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5