ROTERDQN Suriname krijgt 171 millioen voor Tienjarenplan K.L.M. meet tijd in goud, zilver en brons i s Grootste Amsterdomse emigranten gezin vertrok met de „Johan" NEGEN JAAR IN BRAZILIË en6' f| Nijmegen bouwt en industrialiseert Overzicht Tweede Kamer „Dit heb ik nog nooit meegemaakt T TEMIDDEN VAN VEEL ONWETENDHEID, LAKSHEID EN ZEDENDEDERF Eerste steen voor 279 Kolping-woningen op Hatertse Hei Financiële overeenkomst met Indonesië goedgekeurd Stewardess Riet Kremer ook recordhoudster B R A Z L.I ErBahia Finland lid van Noordse Raad? Regering onderhandelt over raffinaderij-gas ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 PAGINA 9 evangelische oprechtheid en eenvoud, waarmee die ervaringen worden verteld. Stel U eens voor: een lanc^ bijna zo groot als Europa, met 55 millioen katholieken, doch met slechts zevenduizend priesters, waarvan er vierduizend in de zielzorg-praktijk, drieduizend als leraar aan colleges en in andere functies werkzaam zijn. Een land, waar grote onwetendheid onder het volk heerst omtrent geloof en godsdienst en waar spi ritistische praktijken en zedelijk verval grote geeste lijke verwoestingen aanrichten. En in zo'n land te moeten werken eenzaam! Uitputtende arbeid zeker TEGEN HOOFDPIJN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN Pastoor Verweyen geeft, catechismus voor het noodkapelletje. De fists „wacht" naast hem; de opgehangen triangel dient als klok. Merkwaardig sterfgeval Zedenverwildering Amerika Ilheos»! 7 r <T/Sanbos 'S.Borja J Manhaftiggedrag OVERHEID BEZORGD OVER ONS LANDSCHAP Subsidie in kosten landschappe lijke verzorging Tijdelijke heffingsbevoegdheid voor de S. E. R- Zestien leden tellend schoenmakersgezin Stalenberg rooit het wel in Australië Twee blijven bij hun leest Marga als „chansonniere" Nog een bijzonder gezin Bovenmenselijk-zware arbeid Negen jaar in Brazilië! Negen jaar van geestelijke een zaamheid en bovenmenselijke krachtsinspanning! Het is een aangrijpend verhaal, dat de tegenover ons ge zeten, uiterlijk nog zeer jonge Nederlandse priester, ons doet. Al negen jaar daar werkzaam en dat onder zulke uiterst moeilijke omstandigheden! En toch nog zo jeugdig vitaal en zo beheerst rustig het schijnt ons haast iets wonderbaarlijks toe. Meer echter nog dan dooi het relaas zelf van zijn haast ongelooflijke wederwaardigheden, worden wij gegrepen door de Verbeeldt U zich maar eens, hoe het U te moede zou zijn, wanneer ge als jong priester vol bruisende geestdrift en vurige zielenijver in Brazilië belandt, op een pastorie zullen we het maar noemen onder de volgende omstan digheden: U krijgt de zielzorg over een uitgestrekt gebied, waar vijiticnaui- zend katholieken wonen. U weet, dat in Nederland voor een minder m'S®" strekte parochie een pastoor met drie kapelaans worden aangewezen. Maar hier zijt ge alleen staand pastoor met drie „leegstaande" parochies, wier lig ging ten opzichte van elkaar zich ver houdt als b.v. Rotterdam, Den Haag, Dordrecht. Ge weet bovendien, dat er wegens de priesterschaarste weinig gelegenheid be staat tot contact met andere priesters; dat er in het U toegewezen werkgebied weinig practiserende katholieken wonen dat als er onder de armen een ontzag lijke onwetendheid op godsdienstig ge bied bestaat, ge bij de beter gesitueer den en de intellectuelen zo ge daar mede in uw geestelijke eenzaamheid contact zoudt willen zoeken maar al te veel stuit op onverschilligheid, inza ke geloof en godsdienst. Bij hen dus voor uw werk geen begnp en geen steun waaraan ge, al zijt ge'priester, toch als mens zo'n grote behoefte hebt. Negen jaar geestelijke eenzaamheid in Brazilië! Begrijpt u wat dat zeggen wil? Beseft u, wat het betekent voort durend met vaak geheel0 "b®vredigend resultaat geheel alleen te moeten strij- den tegen geestelijke™^ grove onwetendheid, - ïjke spiri tistische praktijken ,p ttir.gen en handelwijzen op sexueel gebied, die vaak ten hemel schreien? Begrijpt U de l,.ele,^.ms„.van de woor den van deze Pries*er; je niet tel kens weer ervaar», hoe God Je 0p zicl)t. bare wijze helpt, je bijna de moed verliezen. Er„ rs' die. de moed hier verloren hebben cn in hun moedeloosheid nnmft„ ??men' Na- tuurlijk kan men d Jjc''ik coodpra- ten, maar als mens kan men dit begrij pen". dien, dat de priester hen zal onderhou den over hun verkeerde relaties. Een greep uit het dagprogram van onze pastoor-zegsman: Op één en dezelf de Zondag drie Missen lezen, daarbij tel kens een preek houden en voorts dopen, biechthoren, huwelijksinstructie geven, huwelijken sluiten en stervenden bedie nen. Andere greep uit zijn ervaringen: op een Zaterdagmiddag moest hij, nadat hij om 2 uur naar de kerk was gegaan, vier huwelijken inzegenen (dat gebeurt daar altijd 's middags). Toen hij daar mede doende was, ontving hij drie op roepen voor de bediening van een ster vende. Hij moest toen de bruidsparen laten wachten en eerst veel later, toen hij de stervenden had bijgestaan, kon hij met de kerkelijke huwelijksplechtighe den voortgaan. Na het biechthoren, dat nu volgde, was het om 7 uur Lof met Rozenhoedje en preek. Een geschikte koster was er niet, dus moest de pastoor zelf maar „kosteren". Na het lof stonden er weer dikke rijen biechtelingen. Dit doet den ken aan een bloeiend geloofsleven, maar in werkelijkheid is dit een gevolg van de priesterschaarste. Immers: wat betekent zo'n aantal penitenten op 15000 parochianen? Een druppel in de zee! Toen de pastoor eindelijk om half 12 naar bed wilde gaan. werd hij weer bij een stervende geroepen, waardoor hij tot half 1 in touw was. Zondagmorgen om half vijf moest hij weer uit de veren om de klok te luiden en alles klaar te leggen voor de Mis van 5 uur, die zou gevolgd worden door een Mis om 7 en een om 10 uur. Onder iedere Mis preken en tussen de drie Missen dpor biecht horen, zonder iets te kunnen eten. Na de Mis van 10 uur was het Mariacon- gregatie en vervolgens moesten een tiental Doopsels worden toegediend. Om 12 uur 's middags pas kon hij eraan denken iets te eten, maar door de ver moeidheid en de hitte kon hij niets naar binnen krijgen Eens op een Zondag gebeurde het, dat hij 150 Doopsels moest toedienen. Hii werd daardoor van 11 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds in beslag genomen, mede door de rompslomp met namen opgeven, peter en meter aanwijzen en wat er al meer aan te pas komt. Het werk, hoe zwaar ook, wordt ech ter verzoet door het gevoel van geluk, dat God de priester geeft na volbrachte arbeid en de aanhankelijkheid van ve len, wanneer zii zien, dat hii zich geheel voor hen geeft, al dulden zij niet, dat hij zich met enig ander comfort om ringt, dan strikt voor zijn bediening no dig is. Sigaren roken bijvoorbeeld ziet de Braziliaan een priester ongaarne doen. Bij de goedgezinden ontmoet hij intussen grote gastvrijheid en waarde ring. Mogen wij op onze beurt ook uw waar dering vragen voor de arbeid van deze priester? Een van z'n liefste wensen is een degelijk motorrijwiel te bezitten nu moet hij door het mulle zand vaak grote afstanden afleggen met een gewo ne fiets onder de brandende Braziliaan se zon waardoor hii nog méér men sen kan bereiken, méér kinderen kan onderrichten, méér biechtelingen kan helpen, méér stervenden kan bijstaan in zijn uitgestrekte parochiegebied. Hij vertrekt over enkele weken weer daar heen. Zijn adres alhier is: de zeereerw. Heer H. Verweyen, Wolphaertsbocht 279 Rotterdam. Wie per giro zijn bijdrage wil storten kan dit doen onder no. 542681 ten name van kapelaan M. A. Hekker, pastorie Delftweg 13 Rotterdam met aanduiding: „pastoor Brazilië" Op de armen onder zijn Braziliaanse paro chianen, die gaarne alles willen doen om hem te helpen, maar het niet kunnen in de mate, waarin het nodig is, kan pastoor Verweyen geen beroep doen, terwijl de beter gesitueerden hem als een „kwade geest" uit de spiritistische seance ontlopen. Dit maakt zijn positie bijzonder moeilijk. v: - Als één van de vele staatjes van Gods zichtbare hulp v de jonge pastoor ons het volgende- Eens werd hij bij een op verre a het0Iv.ende man Be roepen, die r het heette ster vende was. toe 1 na een zware tocht ter plaatse was aangekomen trof hij daar de bewuste man aari) rustig yoor zijn huis ^een rokend. „Maar goeie man J„Af°eB de pastoor „hoe kun je me van zo ver naar hier la ten komen om je te bedienen, terwijl je daar zo kalm je pijp]e zit tg roken?» De man verontschuldigde 7jch echter niet, maar "veltd_stvol, dat hij ging sterven. Htl wilde dus biechten, commu niceren en "et n. Uiiesel ontvangen. De ervaring had de pastoor geleerd, dat hij hier met mc>cht weigeren. Het komt meer dan eens voor in Brazilië, dat men sen, die ogenschijnlijk de dood nog lang niet nabij zijn hardnekkig volhouden, dat ze voelen §aa.n sterven. In het be gin neem Je dergelijke beweringen niet au serieux- maar ajs je na wat meer ervaring °P Sebied merkt, dat de ze voorgevoelens practisch altijd uit komen, dan ga je in zulke gevallen steeds tot bedienen over, aldus de pas toor. Hij bereidde de man voor, hoorde zijn biecht, gar hem de H. Communie en het H. Oliesel en bleef nog een half uur bij hem om hem in Zjjn laatste ogen blikken bu te staan, waarna de man inderdaad de geest gaf. Het is aldus de zeer aannemelijke verklaring van de pastoor oi God zulke door onwetend heid tegenover Hem tekort schietende vaak kinderlijke mensen toch nog op het laatste ogenblik op bijzondere wijze' wil bijstaan en hen zolang in leven houdt, tot zijn priester die aan de 24 uur van de 4ag dikwijls niet genoeg heeft, bij hen kan komen. Over de zedenverwildering, waar mee men zich in Brazilië geconfronteerd ziet, vertelde de pastoor óns de volgen de staaltjes: op zekere dag komt hu 1 één van zijn verlaten parochiesi aa terwijl daar een op eigen £ele® de gearrangeerd kerkelijk feest dansen gang is, gepaard 6aandfterrnate verzot waarop de Brazilianen ergens een ka- hn- Op zijn vraag, of.™ hy naar hgt Maot v-ikrHfntel gestuurd, waar hem plaatselijke h WOrdt aangewezen. logeer hter druk bezet te zijn S t dames" van niet nader aan te duiden allooi. Daar zijn kamer niet be hoorlijk afgesloten kan worden, blok keert hij de toegang door zware kof fers achter de deur te plaatsen. Hij kan de hele nacht geen oog dicht doen, ten gevolge van het in het hotel heersende lawaai, veroorzaakt door een danspar tij. Op een bepaald ogenblik klinkt het commando: „lichten uit". Ook op zijn kamer wordt het donker. En dan hoort hij hoe een groot deel van de nacht wordt doorgedanst in het donker De volgende morgen om 4 uur wil hij de H. Mis lezen, want om vijf uur moet hij met de bus weg. Uit zijn kamer komen de struikelt hij over op de grond lig gende mannen en vrouwen. In de deur opening van het hotel zit een kind, niet ouder dan een jaar of vier, vijf, op een hobbelpaard. Schrijnend doet het aan, dit onschuldige wicht luidkeels schunni ge carnavalsliedjes te horen zingen. Hij gaat naar de plaatselijke kapel om daar de H. Mis op te dragen en vindt die „plaats van gebed" vol met op de grond liggende dronken mannen en vrouwen. Het houten altaarvlak is half verkoold, doordat men er blijkbaar kaarsen op heeft aangestoken zonder kandelaar en die heeft laten branden tot de houten altaartafel schroeide. Eerst moest hij de boel reinigen, dan de men sen „er uit bezemen" zoals hij het noemt, hoewel men dit vermoedelijk niet al te letterlijk moet nemen en dan kan hij, geheel alleen, de Mis ce lebreren. Carnaval! Mensen uit Hollywood, dfe op dit gebied toch niet voor een beetje vervaard zijn, gaven er de voorkeur aan rechtsomkeert te maken, toen zij de carnavalstonelen hier aanschouwd had den. Van vjjf uur 's middags tot vijf uur 's nachts wordt er gedronken en ge danst en worden er allerlei oneerbaar- heden bedreven, drie dagen lang. „Mijn beste parochianen doen daar aan mee". Met carnaval geven soms gehuwden elkaar een vrijbrief om van man of vrouw te verwisselen. Een nog in de wieg liggende baby wordt aan een dienstbode toevertrouwd, die soms niet schroomt het kind een flinke hoeveelheid jenever „toe te dienen" om dan zelf op stap te kunnen gaan. 's Morgens zag hij vrachtauto's voorbij rijden vol dron ken meisjes, die naar huis werden ge bracht. Zeker, er zijn streken in Brazi lië, waar het niet zo erg is. Maar in u.01?0^"12 §edeclten van de kuststrook is het hopeloos gesteld. Er schijnt een 2, °P die gebieden te rusten. De rijke stand is over het algemeen zeer bedorven. Zeer veel rijken en intel lectuelen zijn spiritist, om op die ma nier te voldoen aan hun religieuze sen timent, hetgeen hun uiteraard gemak kelijker valt dan gevolg te geven aan de eisen, welke een ernstige katholieke geloofsbeleving stelt. Er heerst in Bra zilië naast ontstellende armoede veel overmatige rijkdom met zijn onafschei delijke nasleep van geestelijk en zedelijk verval. De klasse der „rijkaards" heeft maar een oppervlakkig besef van de op offeringen van de priester. Zich „teveel' bemoeien met de armen doet hem aan de rijken mishagen en als hij contact zoekt met de gefortuneerden, zien de armen hem onwelwillend aan. Met in tellectuelen praten over godsdienst? Ze schuwen het gesprek en vrezen boven- (Van onze Amsterdamse redactie) Voor de vierde maal sinds de oprich ting van de K.L.M. - de maatschappij heeft gisteren haar 36ste verjaardag ge vierd zijn er vlieguren-penningen in goud zilver en brons uitgereikt aan die leden van de vliegtuigbemanningen, die resp meer dan 20.900, 15.000 of 10.000 uren in de lucht hebben doorgebracht. De plechtigheid, die gisteren in de cantlne van de luchthaven Schiphol plaats had. droeg dit beer een bijzonder cachet, want onder de 64 employe's, die voor een me daille in aanmerking kwamen, bevond zich ook een vrouw, de 43-,jarige stewar dess Riet Kremer. Zij heeft, sinds zij in Februari 19o9 in dient trad van de KL I ai 10.161 uur gevlogen en is waarschijn lijk de eerste vrouw ter wereld, die on een dergelijke prestatie kan bogen Na dat de directeur van de maatschappij t F Besangon, die tevens hoofd is van het directoraat productie, de ..verslinders van miliioenen kilometers" officieel van de hun te beurt gevallen onderscheiding in kennis had gesteld, ontvingen de stuur hutbemanningen de medaille uit handen van de onderdirecteur van de KLM, de heer J. A. Bach, zelf een oud-vlieger waarna zijn collega S. van den Bent de-' zelfde ceremonie verrichtte voor het ca binepersoneel. Gezagvoerder F. van Breemen, die liefst 20.642 vlieguren op zijn naam heeft staan was de vijfde vliegenier, die met goud werd bekroond. Hij is nu opgenomen irf de kring van de groten als Iwan Smir noff en oud-commodore Moll, beiden pi loot in ruste en zijn nog actieve collega's L. A. Brugman en Van Messel De eerste niet-vliegers die de gouden penning heD- ben weten te veroveren, zijn de radio- carpressv.y.vvXvv.v.Vj ?m si. Terezina Recife *,Maceio^ jAracajui Caravellas BellpHorizonbe /Victoria £Campos SaoPaulo. .f^'Santos R|Ode Janeiro .-.2#^-uri^yba J^orteAlegre RioGrande Brazilië is bijna zo groot als tweemaal Europa, zonder Rusland. telegrafisten ^le klas H. Buytendijk, die aeei uit zal maken van de „crew", welke ae Koningin naar de West vliegt, en J Spanjaard. Deze drie heren, die ieder hvoi, ongeveer 2'/z jaar zonder onder- n yan de aarde los zijn geweest ™~wn-Slstermiddag de eregasten op een cocktailparty, welke de KLM haar bui- oSe, relaties heeft aangeboden. De m reikte verder nog 12 zilveren en 42 bronzen medailles uit. De resterende 7 bronzen plakkaten vie len ten deel aan 5 pursers le klas. een hofmeester en de stewardess mej. M. S. j. Kremer. De heer Van de Bent, die haar als eerste toesprak memoreerde, dat Riet Kremer indertijd de Christ Church race heeft meegevlogen en hoe manhaf tig" zij zich heeft gedragen toen haar machine in Januari 1953 onder zeer moei lijke omstandigheden moest landen bii Daran ergens in de Afrikaanse woestijn ..Tienduizenden passagiers zullen vandaag met plezier terugdenken aan de wijze waarop u hen onderweg heeft verzorgd" Naast de bronzen penning ontving mej Kremer ook nog een kleine gouden me daille „om te hangen aan uw armband, die in al die jaren zoveel met u heeft meegemaakt". In haar loopbaan heeft mej. Kremer, die katholiek is. al vele malen gevlogen naar Lourdes terwijl zij ook als gastvrouwe is opgetreden in de toestellen, die gecharterd waren door het internationaal missie-reisbureau de RAP- TIM. Sinds kort zwaait zij de scepter in de lijntoestellen op Curagao. De mogelijk heid bestaat, dat de KLM haar zal moeten afstaan aan de UNESCO, want deze or ganisatie heeft voor de doorgewinterde stewardess een ..geknipte" baan in petto. De intensivering van het grondgebruik en het afnemen van voor de recreatie ge schikte gronden maken verzorging van het Nederlandse landschap tot een drin gende eis, wil de waarde van ons land als woon- en werkgebied niet aanzienlijk achteruitgaan, aldus deelt het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening mede. Van overheidswege wordt daaraan meegewerkt, door b.v. bij cultuur-tech nische werken, die met subsidie worden uitgevoerd, de kosten van een landschap pelijke verzorging eveneens in die subsi die te betrekken. Het is echter gebleken dat in bepaalde andere gevallen een landschappelijke verzorging dringend noodzakelijk wordt geacht, doch dat de totstandkoming daarvan tot nu toe niet door subsidie kan worden gestimuleerd. Om daaraan tegemoet te komen is thans de mogelijkheid geopend, dat ook in deze gevallen het Staatsbosbeheer een subsi die in de kosten van landschappelijke verzorging kan verlenen, waarbij onder landschappelijke verzorging dient te wor den verstaan het aanbrengen van een be planting met bomen en/of struiken, die. gezien vanuit esthetisch of klimatolo gisch oogpunt, voor het landschap van belang is. 'S-GRAVENHAGE, October 1955. Van de diverse punten, welke de agenda van de Tweede Kamer bevatte, heeft van middag alleen het voorstel tof goedkeu ring van een overeenkomst tussen Neder land en Indonesië inzake overdracht door Indonesië aan Nederland van vorderingen op Nederlanders aanleiding gegeven tot discussie. Het betreft hier een regeling met Indo nesië, waarbij dit land vorderingen van personele en sociale aard op Nederlanders aan Nederland overdraagt. De inhoud van de overeenkomst komt hierop neer, dat onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten Generaal de vorderingen door Nederland worden overgenomen tegen be taling van 20 millioen aan Indonesië. Hier van zijn 7.5 millioen delegatieschulden en 12.5 millioen additionele kosten. Een ge deelte van dit bedrag zal van de debiteu ren kunnen worden teruggevorderd. De heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) stelde hieromtrent, evenals de heer Lemaire (K.N.P.) enige vragen. Er was namelijk ook nog een geheime financiële overeen komst tussen de beide landen gesloten, en de conclusiën van het overleg met de bij zondere Kamercommissie over deze zaak werden vandaag eveneens aan de Kamer ter goedkeuring voorgelegd. De heren van Rijckevorsel en Lemaire vroegen nu of het genoemde bedrag van 20 millioen 'n deze overeenkomst was begrepen, waarop de minister van Financiën, de heer Van de Kieft, ontkennend antwoordde. De over eenkomst van 20 millioen staat geheel op zich zelf. Bovendien sprak de heer Van Rijckevorsel de vrees uit, dat deze over eenkomst niet aan het Indonesische par lement zou worden voorgelegd en dan door andere Indonesische regeringen niet zou worden nagekomen. Het gaat hier, zo legde de minister van Financiën uit, om pensioenen en uitkerin gen, die door Indonesië aan Nederlanders worden betaald, waar tegenover staan vorderingen van Indonesië op diezelfde Nederlanders ten gevolge van delegatie schulden. Door dit wetsontwerp krijgt de regering deze zaak nu geheel in eigen hand. Er behoefde volgens de heer v. d. Kieft geen vrees te bestaan, dat Indonesië zich niet aan deze overeenkomst zou houden en na het incasseren van de 20 millioen rustig voort zou gaan met het invorderen van schulden. Alle financiële overeenkom sten waren door Indonesië steeds nageko men en in de internationale sfeer zou geen Staat zich zo iets trouwens ook kunnen permitteren. Daarop werd het wetsontwerp z.h.st. aangenomen. De daarop aan de orde komende con clusiën van het verslag der Bijzondere commissie aangaande de geheime overeen komst werd van de agenda afgevoerd, om dat de heer Oud meende, dat deze zaak mede verband hield met de buitenlandse betrekkingen. Daarom achtte hij het ge wenst. dat de behandeling zou geschieden in aanwezigheid van minister Luns, die ook aan het overleg had deelgenomen. Daar de heer Luns echter afwezig was hij vertoeft momenteel in Amerika stel de hij voor dit punt van de agenda af te voeren en dit te behandelen als de minis ter aanwezig zou zijn. Dit voorstel werd ondersteund door de heer Schouten, waar na het door de voorzitter, de heer Van Sleen, van de agenda werd afgevoerd. Vermelding verdient intussen zeker dat de Kamer zonder discussie en z.h.st, heeft goedgekeurd het wetsontwerp: Machtiging tot deelname in de financiering van het door Suriname vastgestelde tienjarenplan voor de ontwikkeling van Suriname. Dit tienjarenplan heeft betrekking op de ontwikkeling van Suriname met de be doeling, dat dit rijksdeel daarna geen ver dere hulp van Nederland meer nodig zal hebben voor verdere ontwikkeling. Het plan omvat het winnen van nieuw land. de bevordering van de houtproduc tie, de industriële ontwikkeling en de mijnbouwresearch, de aanleg van een nieuw vliegveld, de bouw van een Cen traal Ziekenhuis en de woningbouw. Voor de uitvoering van dit alles is een bedrag nodig van 256 millioen. waarvan Suriname 1/3 en Nederland 2'3 voor zijn rekening zal nemen. De Nederlandse bijdrage van !71 millioen zal voor de helft bestaan uit leningen en voor de andere helft uit een schenking. Het Wageningenplan voor de machinale ontwikkeling van de landbouw in Suriname ten bedrage van 40 millioen is niet in deze financiering begrepen. Dit wordt reeds uitgevoerd en vereist dus een aparte financierng. Eveneens zonder beraadslaging of stem ming werd nog een wetsontwerp goedge keurd. dat de S.E.R. de tijdelijke bevoegd heid verleent aan ondernemers op het ge bied van detailhandel en ambacht een hef fing op te leggen ten behoeve van een re gistratie van de ondernemingen op dit ge bied en van subsidiëring van het Econo misch instituut voor de middenstand. De Kamer zal op 25 October weer bij eenkomen ter behandeling van Wettelijke regelingen inzake stichtingen, aankoop van een gedeelte van „Sorghvliet" ln Den Haag, de Bankwet 1948. het gebruik van de Friese taal in het Rechtsverkeer en de instelling van een productschap voor zui vel. F.S. (Van onze correspondent) De tienduizenden, die in de loop van deze zomer Nijmegen, dat zijn 1850-jarig bcstaansfeest vierde, hebben bezocht kre gen gelegenheid te constateren, dat de stad aan de Waai prachtig op dreef is om de laatste door dc oorlog geslagen wonden te helen. Niet alleen in het cen trum, maar ook aan de randen van de stad verrijzen de schuttingen als padde stoelen uit de grond. Met honderden wor den de huizen gebouwd, welke de stad aan de Waal uit hoofde van haar door de oorlog ontstane woningtekort, maar ook vanwege de tevloed van nieuwe bewo ners door de snelle industrialisatie, te kort komt. In verband met de bouw-activiteit van de laatste soort moet de voortvarendheid van de R. K. Arbeiderswoningbouwver eniging „Kolping", welke met de Katho lieke Gezellenvereniging annex is, wor den gesignaleerd. Eerst vijf jaar bestaat deze vereniging ze is de jongste van de stad maar in die korte tijd heeft ze het gepresteerd om meer dan duizend woningen te laten zetten. Gistermorgen legde wethouder M. Duives, die zijn schou ders onder de wederopbouw zet, de eerste steen voor een complex van 279 Kolping- woningen op de Hatertse Hei. waar nog hondef-den andere woningen worden ge bouwd, zodat hier in Nijmegen-Zuid een heel aparte en we mogen wel zeggen om zijn bouw exclusieve woningwijk gaat ont staan. Nijmegen houdt vast aan het wo ningtype waaraan de stad gewoon is; het besteedt veel zorg aan de architec tuur en aan de verzorging met veel groen van de wooncomplexen. „Voor hoog. bouw voelt Nijmegen in het algemeen niet. Hier vindt geen vier-hoog-bouw plaats zoals in andere gemeenten en zelfs drie- hoog-bouw wordt niet gewenst" zo ver klaarde wethouder Duives. Deze eerste steenlegging is maar een facet zij het dan een belangrijk van de bouwactiviteit in de Keizer Karelstad. Er bestaat een vicieuze cirkel tussen wo ning- en industriebouw; naarmate de in dustrie zich uitbreidt en dat doet ze zijn er meer woningen nodig. En naar mate Nijmegen groter wordt moet er y.eer industrie komen voor de arbeidende be volking. Ook op dit terrein ontbreekt het niet aan initiatief van de kant van de ge vestigde industrie, noch van die welke van buiten de stad komt en zich in Nij megen gaat vestigen. Aan het Maas-Waal kanaal ontstaat op het industrieterrein een conglomeratie van aanzienlijke onderne mingen. Woensdag a.s. zal de raad ver schillende voorstellen van B. en W. be handelen, welke nieuwe vestigingen en uitbreidingen beogen. Het betreft hier een aanvrage van de heren S. en G. de Boer te Nijmegen om een machinefabriek op te richten, een aanvrage van van Den Dungen's Papier Compagnie Dupaco om eveneens een fabrieksgebouw te stichten, 'n verzoek van de N.V. ver. Nijm. Stoom bootmaatschappijen om bedrijfsgebouwen te stichten voor de opslag- en overslag van goederen en voor een expeditiebe drijf en een aanvrage van de N. V. Ijzer handel Gebr. van Campen om 'n bedrijfs ruimte voor ijzerwaren te bouwen. Dit zijn maar enkele grepen uit het program ma van woning- en industriebouw dat in Nijmegen in snel tempo wordt verwezen lijkt. 'De Finse premier, Urho Kekkonen heeft gisteren verklaard, dat Finland zich thans zou kunnen aansluiten bij de Noordse raad mits dit lichaam zich afzijdig zal blijven houden van enige militaire dis cessie. De Sovjet-Unie, met welk land Finland een militair verdrag van bijstand heeft gesloten, heeft nog kort geleden hiertegen bezwaar gemaakt op grond van het feit, dat Noorwegen en Denemarken lid zijn van de „agressieve" Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. De Noordse raad, waarvan ook het neu trale Zweden deel uitmaakt, is een ge nootschap van parlementariërs, dat ten doel heeft de onderlinge economische m culturele banden nauwer aan te halen. Po raad pleegt zich niet bezig te houden met kwesties de verdediging betreffende. Intussen heeft de Finse president, d» heer Paasikivi, gisteren formeel de Fins-Russische overeenkomst geratifi ceerd, volgens welke de vlootbasis Porkkala aan Finland wordt terugge geven. De Caltex Petroleum Matschappij (Ne derland) N.V. heeft in principe een over- eenkomst^ met de regering bereikt over de levering van raffinaderij-gas. Deze overeenkomst maakt than?; het onder werp van een nadere studie uit. (Van onze Amsterdamse redactie) Wc wilden met zijn zestienen naar Australië toe. We zeurden en we zeur den, maar het mocht niet van ons' moezo klonk het gistermiddag spontaan uit zestien kelen, toen een overvolle bus het grootste Amsterdam se cmigrantengezin van zijn woning aan de Amstclveenseweg 757 naar de Johan van Oldenbarnevelt" in de hoofdstedelijke haven bracht. De „Jo han". die Vrijdagmiddag om vier uur het anker lichtte, herbergt ditmaal on der de 1400 emigranten ook deze schoenmaker J. G. Stalenberg, zijn echtgenote en maar liefst veertien kin deren. Ma Stalenberg, een 43-jarige vrouw, die ondanks haar kinderrijkdom zich met haar 48-jarige eehtgenoot nog vief genoeg voelt om in Australië een betere toekomst op te bouwen, is dus later van gedachten veranderd en dat werd in het door de dertienjarige twee ling Elly en Lida gecomponeerd af scheidslied dan ook terdege bezongen. Amsterdam en ook de parochie van St Augustinus in Buitenveldert lijdt met het vertrek van dit door en door goede gezin een groot verlies. Dat bleek ook wel, toen gistermiddag om één uur de bus voorreed. De hele buurt was uitgelopen om afscheid te nemen. Zondag jl. had pastoor Roelvink van de St Augustinus zijn vertrekkende pa rochianen al ontvangen en die dag had den de diverse gezinsleden ook de ver enigingen, waarvan zij lid waren de twee oudste jongens Gerard (22) en Adriaan (20) zijn b.v. enthousiaste voet ballers, vader zong immer graag in het gevangeniskoor en vervulde 27 jaar lang een bestuursfunctie in de schoen makerspatroonsbond „St Chrispijn" vaarwel gezegd. Het is niet van vandaag of gisteren, dat het plan om te emigreren bij de fa milie opkwam. De schoenmaker dacht er al lang over, omdat hij voor zich zelf, vrouw en de kinderen (tien meis jes en vier jongens, in leeftijden vari ërend van 2ti tot 22 jaar moeilijk in ons land een goede boterham meer kon verdienen, ook al zorgden de oudste vier voor een deel van het inkomen. Het gezin weet wel. dat in Australië alles niet meteen koek en ei zal zijn, maar het feit, dat een broer van de heer Stalenberg, die als schoenmaker 5 jaar geleden weggegaan is, nu in een gasfabriek een goede baan heeft,, geeft de zestien toch wel hoop. Voorlopig zullen vader en Adriaan gaan schoen maken zij blijven dus bij hun leest en wat er later zal gebeuren, we ten ze nog niet. In de 12 '6 kubieke me ter bagage, waartussen weinig huis raad, omdat het gezin eerst wordt on dergebracht in het kamp Bonegilla een flink eind van de bestemmingshaven Melbourne af, is ook de schoenmakers uitrusting begrepen. Gerard, die zijn verloofde achterlaat, blijft in ieder ge val in hetzelfde vak, waarin hij hier een bolleboos is: automonteur. „Het is wonderbaarlijk. Dit heb ik nog nooit meegemaakt", zei ons ver baasd de heer J. A. van der Hcyden van het Gewestelijk Arbeidsbureau, die het gezin heeft voorbereid op de grote reis, toen de kinderen in de bus maar bleven zingen. De 10-jarige Marga presteerde het zelfs om voor de micro foon een Franse chanson >,weg te ge ven". Natuurlijk werd er ook wel een traantje weggepikt en vooral een van de tweeling had het te kwaad. „Een juweel van een gezin, mijnheer. Eigen lijk jammer, dat wij het moeten mis sen". verzuchtte de G.A.B.-vertegen- woordiger. En hij kan het weten, want hij heeft heel wat avonden in de fami liekring doorgebracht. Ook op de Javakade in de Amster damse haven was de belangstelling voor de Stalenbergs groot. Voor hij aan boord van de „Johan" ging, raffelde Adriaan nog gauw even voor ons de veertien kindernamen af. Eerst de meisjes: Henny, Ria, Elly. Lida, Mar ga, Genoveya, Ansje. Netty, José en Erna en dan de jongens: Gerard, Jan, Jopie en hijzelf. Op de Amstelveense- weg, waar de heer Stalenberg 29 jaar heeft gewoond, is een leegte achter gebleven De „Johan van Oldenbarnevelt", dat het meest luxueuse en comfortabele emigrantenschip is, had op deze 15e reis naar Australië, nog een bijzondere passagier aan boord. Dat was de 41- jerige mevr. Anna P. M. Kuypers uit de St Gertruduslaan 19 in Eindhoven, die de 20.000ste door de „Johan" ver voerde emigrante is. Zij werd met haar man Frans C. A. Kuypers (39 jaar) en de vier kinderen: drie jongens van 12, 10 en 2 en een meisje van 4, in de rook- salon door kapitein H. Zeilmaker plechtig toegesproken. „Als ruggesteun van de Stoomvaartmaatschappij .Ne derland" bij het opbouwen van een nieuw bestaan in Australië" schonk de kapitein het echtpaar en de oudste twee kinderen een kleine zilveren cas sette en de jongste twee peuters een zilveren drinkbeker. De heer Kuypers, die bedrijfsleider in Eindhoven was. krijgt als binnenhuisarchitect een be trekking in Sydney, waar de „Johan" op 11 November aankomt. Het gezin ■Stalenberg debarkeert op 8 November in Melbourne.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10