N. „TOT DE ANDER ZIJN J m I Wm Op BEZOEK bij oude vrienden Oude stof nieuwe vorm EN PASSANT HONDENPRAAT "N De verhouding Jongen—Meisje m rr waardevol boek van Fons Jansen Voorzichtigbezorgd, mild Voortreffelijke methode Passage Engelse belangstelling voor Rotterdams luchthaven ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 PAGINA Dit is de manier om jonge men sen te doen bevroeden waar het nu eigenlijk om draait. Bevroe den, schrijven we, want dat is anders, meer dan begrijpen (dat het resultaat is van een les). Geen lezing met lichtbeelden. Dat is meer vertoond, maar een samen spel van alle middelen auditief en visueel om een wereld op te roepen van louter adeldom, waar in ieder van goeden wille wordt en bereid 't goede te doen. Dit is in iemand krachten vrij maken, die in staat zijn alles goed te doen waar het gaat om de verhouding jongen-meisje op het grote thema „tot de ander zijn". 'mm w zig' wi.ize v Besprekingen op vliegveld Zestienhoven PASTOOR J. G. VERHOEFF t 84.600 VOLKSTUINEN iiissgsagfc 5ffT-'-t." If f Toen wij spraken over „jeugd en maatschappelijk leven'' en vorige week nog over „jeugd en charitas" stootten wij voortdurend op het gemeenschapsfacet, ygen aan de menselijke natuur, naast en toch ook weer verweven met zijn persoonlijkheid. Het lijkt wel of da' de ontdekking van deze tijd is, of heter de her ontdekking: de mens is een gemeenschapswezen. De zin van die waarheid aftastend ontsluit men hiertoe werelden. De verschraalde waarhedi dat we ledematen zijn van het mystie ke Lichaam van Christus her krijgt zijn luisterrijke inhoud. Een Christelijk solidariteitsbesef en met de huisgenoten des Geloof en met alle mensen herleeft. De „offertjes brengende" en „ver diensten kwekende" houding ten opzichte van de naaste wordt op nieuw de vanzelfsprekende naas tenliefde van de Barmhartige Sa maritaan. De in-gerichtheid die tot in de meest verbórgen kieren van het maatschappelijk en Godsdienstig- leven als een houtworm was door gedrongen wordt gesignaleerd en aangevat. Het particuliere Mis bijwonenevo- lueert naar wat het in wezen is: het gemeenschappelijk vieren van de H.Geheimen. De verhouding jongen-meisje be vrijd zich uit de banden van het reglement der persoonlijke zelf bescherming en wie gaat en deugdzaam zijn om een heel an dere reden n.l. omwille van de ander. Dat zijn de vage contouzen van een verfiste geloofshouding err dat is te vens de grote zorg van de mannen van Waalheuvel. Deze avond gaat het om de verhouding jongen-meisje. De stof is oud maar de vormge ving was nieuw en de methodiek voor treffelijk. Wie geleerd heeft in anderen Gods scheppende stand te bewonderen en daarom bereid is die anderen te eindigen weet met zijn meisS te verkeren. Wie erachter gekomen is dat het geluk ligt in het tot de ander zijn zal gebrand zijn op haar geluk. Voor diegenen bestaan geen wet ten als knellende banden. Dat was de wereld die ter kennis making werd opgeroepen met de jon gelui op Waalheuvel. Het ging zo! Een gering deel was gesproken \voord. In een inleiding werden met enige momenten uit het dagelijks le ven de verhoudingen tot de andere zwart-wit getekend. Didaétisch heel verstandig. De standpuntsbepaling van de toehoorders blijkt juist. Egoïsme in de motieven waarom in de voorbeelden gehandeld werd, werd gesignaleerd en afgewezen. Ook waren er twee brieven, waar van we denken dat ze geproduceerd werden door een paar bekwame schrijvers. De klank en de kleur van de pro blematiek was veel subtieler en er werd verder niets bijgezegd. Twee maal werden de jongens meegeno men in de beleving van het geluk of ongeluk van twee getrouwde men sen. Ze zullen van heel dichtbij in de geest hebben meegemaakt, waartoe egoïsme leidt en waartoe het „tot de ander zijn" voert. Een vondst was de verwerking van beelden en mu ziek gedurende de avond. Tastbaar was, als het ware de lief deloze kilheid van de gereproduceer de girls uit een of ander badnum mer in vergelijking met de even „zee waardig" geklede meisjes van een goede sportfoto over waterskiën- Meisjeskoppen passeerden het pro jectie-apparaat en het was ons een openbaring hoezeer de beelden meesterlijke keuzen overigens in staat waren de fantasie te rich ten op het edele en schone in een verkering met de ander. En dan de muziek, goede opnamen Kathleen Ferrier in een amoureus volkslied en de grote aria „What is life" die geweldig appeleren aan het be- ter-ik. De avond besloot met een reeks beelden tegen een gordijn van subliem geluid een goed vioolconcertje zonder woorden voorgedraaid. Een jong stel op de dam; een echt- Het moralistisch vaarwater werd gemeden. Natuurlijk er zijn richtlij nen voor het gedrag van hen die ver keren, opgesteld vanuit een voor het heil der ziel bezorgde Moederkerk, maar dat is veel meer een ere code die als vanzelf voortvloeit uit een juis te instelling, een mentaliteit. Hoe zeer zijn het spelregels geworden voor jonge mensen die helemaal niet spe len kunnen. En van de andere kant, wat een dorheid, gebrek aai. glans en savoir vivre bij zovele jongelui die zich gerust wanen alleen omdat ze van zich zelf weten dat ze in redelijk geringe mate de wetten en geboden overtreden.... als of ze er dan zijn. Alles komt neer op de samenvat ting van wat er die avond gezegd werd: „tot de ander zün". Dat nu is een geestelijke instelling die men zelfs iemand niet aanpraat. Het gaat erom de jeugd in de buurt van die mentaliteit te brengen, erop rekenend dat die wereld aantrekke lijk is voo riedcrc jonge mens die dat is aan hen eigen verlangt naar klaarte en naar waarheid. Is die aansluiting tot stand geko men dan betekent dat, dat hij op de juiste weg staat en bereid is die weg in de goede richting af te lopen, of om het andere beeld te gebruiken, dat zo iemand geschikt is om te spe len. Al wat volgt is feitelijk van prac- tische bijkomstigheid. Wie over de grenzen van eigen ik heeft leren zien kan begrip heb ben voor hetgeen zijn meisje ziet on denkt en doet; is bezorgd om haar. paar uit de Vlaamse schildersschool; Maria op bezoek bij haar nicht Eli-|f| sabeth, een beeldje van Noord Ne derlands makelij; een meisje tussen het koren; het Joods bruidje van Rembrandt. We hébben onze adhaesie na af loop niet onder stoelen of banken ge stoken. O.P.M. We zijn benieuwd naar de filmstroken over Christus en Kerk die in voorbereiding zijn en dachten: Dit is alles misschien iets voor de cursus voor achttienjariggn. De stro ken zijn in de handel. Ze worden uit gegeven door „Lumen", Kortenhoef. Romeo en Julia. De meest klassieke liefdesscène, hier gespeeld door de bekende Britse actrice Claire Bloom en Alan Badel. Ukomt waarschijnlijk niet zo ge makkelijk in de gelegenheid eens een lof mee te maken op Waal heuvel. Het zou de moeite waard zijn. Lof is eigenlijk het juiste woord niet. Jonge mensen, verbinden die dienst te zeer aan de welkome gele genheid die een Lof in de Meimaand biedt om na afloop met lieve meisjes te verkeren en toch voor Pa verant woord te zijn. Wat zegt ons in Gods naam een Lof? Zo niet op Waalheuvel. Vrijmoedig zouden we hier het zin volle woord voorganger willen ge bruiken van onze Reformatorische mede-Christenen voor de aalmoeze nier die de aanbidding en overdenking leidt. Teksten zijn er genoeg en liederen ook. Wilt heden nu treden" bij de aan vang. en de psalmvertalingen van Ga briel Smit (wat weten we er eigenlijk van?) om voor te lezen en een ogen blik over te mediteren; de aalmoe zenier voor het Allerheiligste, Chris tus aansprekende met Zijn Eigen Naam: Jezus. Er wordt daar op Waalheuvel na gedacht. Versleten cliche's gebruikt men er niet. Men tracht er alles op nieuw zin te geven. Er moge Zegen op die arbeid rusten! „Liefde Als ik het goed gezien heb, dan is het hoek van Fons Jansen „Liefde" aardig op weg een „best-seller'' te worden. Bij gelegenheid van een jongerenweek in Heerlen heb ik wat over dat boek verteld en de volgende dag waren er tientallen aspirant-kopers die de boekhandels afgingen, toen nog tevergeefs, maar het gemis zal wel haastig zijn goedgemaakt. En overal waar je komt heeft men het gelezen of minstens er „veel goeds" over gehoord. Hoe zal Fons Jansen tot het schrijven van dit hoek gekomen zijn? Ik stel me dat zó voor. Hf) is een van de grote inspiratoren van de G3. Toen hij in dienst was heeft hij weten te luisteren. En waar hij kennelijk een man is die voor zichzelf geen genoegen kan nemen met het accuraat registreren van positieve situaties, is hij gaan denken over mogelijkheden om de dienstplichtige soldaten te helpen. Er zal geen nummer van G3 verschenen zijn, sinds de acht jaren dat deze „katholieke actie in het leger' beslaat met het blad, dat er het orgaan van is, of Fons Jansen had iets te zeggen. Hij heeft niet alleen een grote vaardigheid van schrijven, maar wat hij schrijft is ook altijd goed en de moeite waard. Het blad onderhield een voortdurende wisselwerking met het gesprek. En een van de kernproblemen waar ve »l dienstplichtigen mee zitten is het feit, dat zij zich gefixeerd weten door „het meisje''. Uit de vele ge sprekken in „Sonnehaert" en later in „Waalheraut" is langzamerhand dit boek gegroeid. Deftige buitenplaats voor soldaten In een buitenplaats onder de rook van Nijmegen is het Katholieke vor mingscentrum voor militairen geves tigd. Het is een deftig en groot huis, uit de vorige eeuw, denken we. Er is een terras met een opengewerkte balluster en tuinvazen. Zalen, kamers, gangen en trappen zijn eiken betimmerd. Op de bovenste verdiepingen zijn de be timmeringen vol krullen en profie len gelakt. Het waren de grote slaapkamers. Parket ligt er overal en het hang- en .sluitwerk is van koper. Zo deftig is Waalheuvel. Maar omdat de tijden veranderd zijn klinken er bin nen niet meer de stappen van de ge dienstigen, of het gelach van de heer des huizes met zijn gasten in de biblio theek. Daar gaan nu soldaten twee, vier, zes naar boven. Van bevriend» kwam een -ogendbeden weer eens ln het w lü ütaire VormingScemrum°^e Mi- ke„. Ze zijn daar Weer gaan klj" Soed be Dat is dus bü aalmoezenier Groe_ aloude thema aan de orde ge steld: de verhouding jongenmeis je. Zij zelf noemden het een ex periment. Wij aarzelen dat woord te gebruiken omdat.anderen zo aarzelen als ze dat woord horen, a-o, -- Fons J woe- Er wordt daar een stap gezet op nendijk en anser>. oude een nieuwe weg waarop nog veel vrienden die we vaker ontmoet te ontdekken valt. Hoe het alle- hehben in verband met de soida. maai ging kunt ge hier lezen. Daar- tikelen die we indertijd pu_ bij gaat nog een overdenking rond KT rden "Randje" waar het vormings- uik waar. Op een centrum in gehuisvest is en ook Het was natuur' daar nog een kort woord over het Lof ..A\ fP. VVCi ci s a. s avonds, ook al iets bijzonders. Zij komen bijeen in de ruime zaal kamers, wandelen in de tuin en slapen op zolder een kleine veertig man. Het zijn katholieke jongens uit alle on derdelen, met een komaf uit alle lagen der bevolking (worden we niet alle maal soldaat?) Ze komen er bijeen voor een vormingscursus, In het grote kader van de geestelijke verzorging (een raar woord) zoals dat in het Ne derlandse leger Goddank mogelijk is. Het huis is zo groot zelfs, dat het ruimte biedt voor bijeenkomsten van nog eens veertig man. Die moeten dan alleen ergens anders slapen; in het koetshuis er tegenover, waarin ook de kapel gevestigd is. Die soldaten en dat prachtige huis. Het markeert scherp de weg die de samenleving is opgegaan. De parti culier is onmachtig gewórden de oude staatsie te voeren. De jeugd van een nieuwe tijd neemt er bezit van. Kijkt er even naar, een ogenblik on wennig nog en gaat dan over tot de orde van de dag. De onverkoopbare staatsie is alleen nog interessant voor een of andere stichting die er een be stemming aan geeft, een bestemming die eigenlijk ongelofelijk rammelt met de oorspronkelijke bedoeling van het object zelf. Zo ook hier: dat huis en die soldaten. Het nut van oude luister. Toch zitten er voor dit doel Voordelen aan. De opmerking: „het is al gauw goed genoeg voor de soldaat" besterft iedereen in de mond. Ruwe tafels, hou ten stoelen en eetkommen vindt hij hier niet. Temeer daar onlangsWaal heuvel door het Thuisfront uitgerust is met een accommodatie die er zijn mag zoals eenvoudige doch gemak kelijke zitgelegenheden, eetzaalmeu- bilair, serviesgoed en wat dies meer zij. En waar eens de meiden het ge vogeltje hebben gebraden staan nu de moderne glanzende „voedselbereidings- apparaturen". Bovendien is de oude luister toch wel geschikt om een sfeer van stijl en be schaving te wekken, een klimaat dus waarin lezingen en gesprekken over ernstige dingen tot hun recht kunnen komen. Daar nu op Waalhcuvel worden dus de vormingscursussen voor de katho lieke militairen gehouden. Een klei ne staf mensen met aalmoezenier P. C. Groenendijk en Eons Jansen te vens de mannen van het voortreffe lijke soldatenblad G3 tracht daar in voortdurende bezinning op hetgeen zij doen en luisterend naar de nieuwe tijd de militaire jeugd de weg naar Christus te wijzen. Voor ons en voor u, lezers, is dit milieu vertrouwd. In de reeks solda- tenartikelen klonk herhaalde malen het geluid op van het team van aal moezenier Groenendijk en we citeer den ijverig uit G 3. Toen we dan ook dezer dagen hoor- dan, dat er daar nog altijd interessan te dingen gebeurden zijn we er heen gegaan. We zijn ats goede vrienden ontvangen, hebben er zelfs in zo'n def tige kamer de nacht doorgebracht. Turend naar de geslepen glaasjes in de voormalige fijne linnenkast, tussen waken en slapen kwamen we op het idee U eerst dit failliet van een tijd te beschrijven in nauwelijks honderd jaar. Militairen zijn niet gewend om hun mening onder stoelen of banken te steken. Ze willen op een eerlijke vraag een eerlijk antwoord. Dit boek is ech ter niet alleen voor militairen geschre ven. Het is bedoeld voor jongens èn meisjes, hoewel het accent ligt op de houding van de jongen tegenover het meisje. De eerlijkheid heeft hem niet belet om voorzichtig en bezorgd en mild te zijn in zijn wijze om de on derwerpen te benaderen. Hoewel oudere mensen lang niet al zijn opvat tingen zullen kunnen delen, zal geen vader of moeder dit boek verstoord opzij schuiven. Het boek lijkt mij het sterkste in de hoofdstukken waar de onderwerpen van gesprekken zich het gemakkelijkst op concentreren. In an dere hoofdstukken, b.v. „Het geheim van de liefde", liet mijn enthousiasme me soms1 lelijk in de steek. Het „ver talen" van de theologie is een bijzon der moeilijke en, naar nu weer blijkt, een hachelijke onderneming. Verder heb ik wel de indruk, dat het boek veel belangrijke en onmisbare dingen veronderstelt. Maar de mogelijkheden van een boek als dit zijn uiteraard be perkt en we mogen niet eisen, dat de schrijver in zijn „visie op de lipfde" uitvoerig zou gaan spreken over de wegen die tot Christus voeren, of over de her-ontdekking van het ge loof, of over de Mis en de Biecht; en evenmin dat hij belangrijke stuk ken van de encycliek „Casti Connu- bii" in zijn beschouwingen inpast. Zij die dit boek willen gebruiken voor kernwerk zullen het op hun eigeri wij ze kunnen „aanvullen". De indruk die dit boek achterlaat is bijzonder goed. Een ieder die het ge lezen heeft zal Fons Jansen dankbaar zijn voor zijn werk waar heel wat moed voor nodig geweest is. Op bladzijde 112 begint het hoofd stuk over „Roeping tot liefde" met een vergelijking: Een jongeman wil priester wor den. Na enig aarzelen besluit hij de pastoor van zijn plan te verwittigen. Hij belt aan op de pastorie. De pas toor ontvangt hem. De jongeman zegt roeping te hebben voor het priesterschap. De pastoor schrijft zijn naam in een groot boek. Er wordt een datum bepaald voor zijn wijding over drie weken. Er volgen afspraken omtrent de aard van de plechtigheid en er worden drie uren op drie Zaterdagmiddagen vastge legd voor de instructie. Er worden enkele formulieren getekend waarin hij belooft het sacrament te zullen ontvangen volgens de gebruiken van de Kerk. Na twintig minuten staat deze jongeman weer op straat. Drie weken later wordt hij gewijd in een lege kerk. Met Veni Creator. Deze gang van zaken komt ons vreemd voor. Althans voor het pries terschap. Niet voor 't huwelijk. Daar is .de vraag of men roeping heeft voor het sacrament en voor de hele levensstaat blijkbaar aan geen twij fel onderhevig. Daar is geen spra ke van twaalf jaar studeren. Daar is enkel een korte ondervraging, een afspraak omtrent de klasse van de huwelijksmis, drie instructies en ver der niets. Hebben deze twee mensen roeping voor 't huwelijk? Zij beloven de liu- welijksstaat te zullen beleven volgens de gebruiken van de Kerk. Maar als dat betekent, dat zij beloven niet uit elkaar tg zullen gaan en niet op ongeoorloofde wijze of met een onge oorloofde bedoeling aan kinderbe perking zullen doen, dan zijn zij er toch werkelijk niet. Want het meest in het oogspringend gebruik van Onze Moeder de Kerk is altijd ge weest en zal altijd blijven: de lief de. De vraag werpt zich nu op: hou den deze twee mensen van elkaar? Want, zo zegt men terecht: zij trou wen niet alleen uit liefde, maar ook en vooral tot liefde. Zijn zij bereid tot liefde te trouwen? Zijn groot ste opgave wordt zij, en haar gróót ste opgave wordt hij. Zij gaan elkaar beloven te huwen volgens de gebrui ken van de kerk, dat is op de eerste plaats: in liefde. Kunnen zij dat wel?" We hebben deze regels geciteerd, om dat het hier nu werkelijk om gaat. Het huwelijk is een grote, bijzonder moeilijke en ernstige opgave. Fons Jansen heeft alles wat met het huwelijk samengaat in een bewuste sterke poging opgetild uit het hope loos kleinzielige en middelmatige. Uit de dag-in, dag-uit om ons heen op klinkende sfeer en mentaliteit van het pikante geintje. Hij laat duidelijk en bezorgd zien hoe liefde geestelijke rijp heid en ernst, edelmoedigheid en zelf verloochening eist En daarom is dit boek in hoge mate actueel. We hopen dan ook van hartè, dat het een „best seller" wordt. Niet voor kostschool meisjes en leerlingen van M.U.LIO., H.B.S. of Gym., maar voor jonge men sen die geestelijk rijp zijn voor de mooiste ontdekking van hun leven. P. Wesseling C.s.s.R. Op uitnodiging van het gemeentebestuur bracht een delegatie van negen personen uit Southend-on-Sea gisteren n bezoek aan Rotterdam. Deze afvaardiging bestond uit vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, de Kamer van Koophandel en de bedde luchtvaartmaatschappijen, die het voornemen hebben in de loop van het volgend jaar een luchtverbinding met Rotterdam tot stand te brengen, de Air Charter Lid en de East Anglian Flying Services Ltd (Channel Airways Ltd). De Kamer van Koophandel voor Rotter dam bood het gezelschap een lunch aan in het Delta-hotel te Vlaardingen. In de namiddag hadden besprekingen van tech nische aard plaats op het vliegveld Zestienhoven. De dag werd besloten met een maaltijd ten stadhuize. Heden is plotseling te Breezand over leden de ZeerEerw. Heer J. G. Verhoeff, die sinds December 1928 pastoor was van de parochie van de H. Joannes aldaar. Do overledene is geboren op 28 Juni 1883 te Zoetermeer en priester gewijd op 19 December 1908. Hij was achtereenvol gens kapelaan te IJmuiden, Kwadendam- me, Amsterdam (H. Nicolaas en Barba ra) en te Gouda aan de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart. Het C. B. S. heeft een telling gehouden van het aantal volkstuincomplexen. Onder een complex wordt; verstaan een aantal van tenminste vier bijeenliggende volkstuinen. In totaal werden 2855 volkstuincom plexen geteld- Het aantal tuinen bedroeg 84.600 met een gezamenlijke oppervlakte van rond 3660 ha; 550 complexen (f9 pet) met een oppervlakte van 700 ha kunnen als blijvend worden beschouwd. Ruim de helft van de oppervlakte is eigendom van particulieren, 38 pet van de overheid en 7 pet van de Nederlandse Spoorwegen. Het aantal aanvragen voor een volks tuin, waaraan in 1955 niet kon worden voldaan, beliep 12.750. N n «ctSeM mIwk o „Bij gelegenheid van de Wereld- rem antwoordde spreker hierop bij Dierendag", aldus Hond nog nage- voorbaat, dat de mens allereerst nietende in het schuwe herfstzonne- verantwoordelijk is voor wat er in tje, „ben ik vooral getroffen door de zijn eigen directe .omgeving, in zijn woorden vpn een radio-spreker, die eigen dorp, stad of land, aan de zich weliswaar niet rechtsstreeks tot hand is. Zolang zich nog één koe in de honden en de andere dieren richt- Nederland bevindt die niet voldoende te, maar die onder de veelzeggende aan zijn trekken komt, heeft het geen titel ,Jn het spionnetje" een paar zin zich als mens in te zetten voor rake dingen heeft gezegd aan het de hulp aan enkele miljoenen men- adres van alle mensen, die menen sen die ergens in India of daarom- dat een hond een hond is. Spreker trent van honger doodgaan. Tenslot- nam het op voor het noodlijdende te bestaat er een inniger band al- beest en spoorde zijn luisteraars aan dus scheen spreker te suggereren meer aandacht te schenken aan het tussen de Nederlandse luisteraar en feit, dat in de eigen omgeving nog oen afgejakkerd paard, b.v. te Me- vele koeien, paarden en honden een demblik, dan tussen een mens die zorgwekkend bestaan leiden. Spreker in Nederland voor een microfoon een zou willen, dat meer en meer het boterhammetje verdient en een mens geweten zijner medemensen zou ont- die in een ander werelddeel ligt weg waken voor de ellende in menige stal te teren zonder microfoon en zon en in menig hok. der boterham. Intussen wenste spreker zich in Als Hond zeg ik: het werd tijd zijn spionnetje niet te verhelen, dat dat deze dingen van menselijke zij sommige luisteraars hem misschien de eens krachtig en duidelijk wer- zouden wijzen op het verschrikkelij- den gezegd. Jammer dat - alleen ke leed, waaronder in de wereld mensen, die in een spionnetje kijken, van vandaag miljoenen mensen ge- de zaken zo rechtstreeks en scherp bukt gaan. Doch zeer terechf en ad kunnen zien- -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8