I l Belangrijkste gebeurtenis sinds herstel der Kerkelijke hiërarchie Nieuwe grenzen der Bisdommen TEN Zeelieden-oorlogsslachtoffers op één lijn met verzetsslachtoffers Prof. Romme blijft hopen op hereniging van K.V.P. en K'ath. W erkgemeenschap K.V.P.-alarmklok luidde. Won moet van de baan Benoeming Aartsbisschop en nieuwe bisschoppen gelijktijdig verwacht H Burgemeester Van Walsum: zeer verrast Al eerder bisschops stad Benoeming bisschoppen Iaat nog even op zich wachten K.V.P. wijst valse tegenstelling „conservatief-progressief" volstrekt af Duizenden doden in India en Pakistan mwmt M Duitse mijnindustrie lieeft ernstige bezwaren Maartdag 10 October 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tekst „Osservatore"- publicatie Maandenlange herstel periode te voorzien Ontbinding van de Georg Saarlandse mijnwerkers zeggen „nee" WEERBERICHT J Rotterdam BRAZILIë KOOPT NEDERLANDS FOKVEE EXPANSIE-PROGRAMMA FORD MOTOR COMP. Schildersbedrijf wil niet in hoofdbedrijfschap ambachten De toestand van president Eisenhower Bij besluit van de H. Vader, d.d. 14 Juli, zijn de nieuwe grenzen der bisdommen in Nederland als volgt samengesteld: Het bisdom Groningen zal omvatten de provincies Groningen, Friesland, Drente, alsmede de N.O.-polder. Het bisdom Haarlem beslaat voortaan de gehele provincie Noord-Holland en het nieuwe bisdom Rotterdam de provincie Zuid-Holland. Van nu af aan zal het bisdom Breda het tegenwoordige diocees Rreda omvatten, als mede de gehele provincie Zeeland. Voorts wordt het dekenaat Geertruidenberg van het bisdom Den Bosch afgescheiden en aan Breda toegevoegd. De grenzen van het bisdom Roermond blijver ongewijzigd. Deze wijzigingen worden van kracht op de dag van publicatie van de Pauselijke Bul hierover. De kathedraal van Groningen wordt de deSSÉatóle kerk van Groningen, de St. Martihus; de kathedraal van Rotterdam wordt de dekenale kerk van de H.H. Laurentius en Ignatius. Rigen weg geleid door rechtvaardigheid en menselijkheid „ERGSTE RAMP SINDS MENSENHEUGENIS" PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING «Itesf De strijd om het Saarstatuut De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot hedenavond, luidt: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Overdag over het algemeen zonnig weer. Over wegend matige Oostelijke wind. tets lagere temperaturen. Dinsdag 11 October: üon op 6.58, onder 17.59 uur. Maan op 1.48, onder 15.55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond. ET KORTE BERICHT in de „Osservatore Romano" van Zaterdag inzake het oprichten van de twee nieuwe bisdommen van Gro ningen en van Rotterdam is wellicht voor velen als een verrassing ge komen. Maar het is duidelijk, dat dit besluit van de Paus eerst na lang durige voorstudie tot stand is gekomen. Het splitsen van oude bis dommen brengt ernstige consequenties met zich en men behoeft slechts te denken aan de ingewikkelde problemen van administratieve, financiële en organisatorische aard om zich daarvan een ruime voor stelling te kunnen vormen. Bovendien mag worden verondersteld dat er via de Nuntiatuur in Den Haag ook diplomatiek overleg zal zijn gepleegd tussen de Heilige Stoel en de Nederlandse regering. Intussen wordt thans met zeer grote I bekend inzake de vele interessante de- belangstelling de benoeming tegemoet tails die het pauselijke decreet moet be- gezien van de beide ordinarii der nieu- Ui we bisdommen en het vermoeden ligt voor de hand, dat deze twee benoemin gen tegelijk zullen afkomen met de de finitieve benoeming van de opvolger van Kardinaal De Jong als Aartsbis schop van Utrecht. In dit verband is het interessant er op te wijzen, dat de beide nieuwe bis schoppen regelrecht door de Paus zul len worden benoemd hetgeen een no vum betekent voor Nederland. In ons land immers is de blijven be staan, volgens welke het kapittel van het bisdom een voordracht indient van drie namen Deze gang van zaken stamt nog uTt de tijd. dat Nederland onder de Congregatie van de Propaganda ressor teerde. een toestand die ook na het her stel van de hiërarchie bleef voortduren en waaraan eerst m 1908 een einde kwam. In dat jaar verkreeg de Neder landse Kerkprovincie haar volledige on afhankelijkheid en sedertdien berustte de bevoegdheid tot het benoemen van bisschoppen derhalve bij de Congrega tie van het Concilie, waarvan de Paus persoonlijk prefect is. Er is reden om aan te nemen, dat Rome het wenselijk acht om aan de oude gewoonte, zoals deze in Ne derland nog steeds werd gevolgd, een einde te maken. Voor zover wil menen te weten is ons land het enige, waar de kapittels nog voordrachten indienden. Of het waar is, dat hierin in de toekomst verandering zal ko men, durven wij geenszins met ze kerheid zeggen. Maar wel kunnen wij wijzen op een veelbetekenende en hoogst recente gebeurtenis: na het overlijden van Kardinaal De Jong was het Rome, dat een voor iopig bestuurder van het Aartsdio cees aanstelde in de persoon van de vroegere Aartsbisschop-Coadjutor, mgr dr B. J Alfrink, die dan ook de titel draagt van Administrator Apos- toiicus. Deze benoeming (door Rome rechtstreeks gedaan) betekende reeds een afwijking van de gewoon te volgens welke het kanittel een vi caris aanwees, die ais „Vicarius Ca- pitularius" met het tijdelijke bestuur werd belast. Hoe dan ook, het is duidelijk, dat de nieuwe bisschoppen direct door Rome zullen worden benoemd, omdat er mers nog geen kapittels bestaan m beide zojuist gecreëerde diocesen. Overigens is hier in Rome to a Het was een zeer verraste burgemees ter mr G E. van Walsum, die kennis nam van het feit. dat Rotterdam bisschopsstad zou worden Na een spontaan en onge dwongen „gunst!zeide de burge meester. dat hem weliswaar bekend was, dat de splitsing van het Haarlems bisdom in de pen was. maar toch keek hij ervan op, dat het nu reeds een feit werd en juist de Maasstad zetel van het nieuwe diocees zou worden. De volgende reactie waren de vragen: „Wie zou de nieuwe bisschop worden?" en .Waar komt deze hoogwaardigheids bekleder te wonen, want er zal toch een. bisschoppelijk paleis moeten zijn" vragen die menigeen thans bezig houdt maar waarop het antwoord in de nevelen der toekomst is gehuld. „De Heiligheid van Onze Heei heeft zich welwillend verwaar digd in Nederland op te richten de twee nieuwe bisdommen van Groningen en van Rotterdam met een territoir, dat respec tievelijk is afgescheiden van het Aartsbisdom Utrecht en van het Bisdom Haarlem, terwijl beide nieuwe bisdommen tegelijkertijd worden geconstitueerd ais suffra gaan-bisdommen van de Metro- nniifane /otei van Utrecht". Aan de hoeveelheid aanplakbiljetten op dc muren van iedere stad in het Saar- gebicd, met leuzen voor en tegen het Europese statuut voor dc Saar, kan men met vrij grote nauwkeurigheid afmeten, hoe ver dit veelomstreden gebied nog van het referendum over deze belang rijke kwestie is verwijderd. Zoals bekend al deze volksstemming op 23 October a.s. worden gehouden en het lijkt ons zo, dat het voor diegenen, die al die papie ren aanwijzingen willen benutten, niet eenvoudig zal worden op die dag vol komen verantwoord hun stem uit te brengen. Wat tenminste te denken van deze combinatie, ergens op een muur in Saarbruecken, waardoor zowel het ja als het nein met grote nadruk wordt ge propageerd f Ter verbetering van de veestapel heeft de president van Brazilië toestemming verleend voor de aankoop van fokvee ir het buitenland Voor dit doei is een crediet beschikbaar gesteld van 2,5 millioen cruzeiros. De aan. kopen van het fokvee zullen geschieden in Groot-Brittannië Nederland en Zwit serland. Henry Ford, president van de Ford Motor Comp. heeft medegedeeld, dat de maatschappij niet alleen in 1956 een be- drag van S 500 millioen voor uitbreiding van fabrieken en voor verbeteringen zal aanwenden, doch ook in de jaren 1957 en 1958 nogmaals een dergelijk bedrag voor deze doeleinden zal besteden. Sinds het einde van de oorlog tot uit. 1955 zal Ford 1.650 millioen voor uit breidingen en verbeteringen hebben aan gewend. Dit bedrag zal aan het einde van 1958 dus zijn gestegen tot 2.650 millioen De middelen voor het expansieprogramma werden en zullen worden gefinancierd uit winsten en afschrijvingen. Groningen Groningen wordt bisschopsstad. Dit be sluit heeft in de stad Groningen onder katholieken zowel als niet-katholieken verrassing gewekt. Verrassing, omdat het bericht onverwacht kwam, ook voor de geestelijke autoriteiten Deken P. A. Nierman kon ons dan ook geen commen taar geven en alleen maar zijn vreugde uitspreken over dit besluit. Ook voor het gemeentebestuur van Groningen was dit bericht een aangena me tijding. Voor de stad is het uiteraard van betekenis, alleen al omdat hierdoor de centrumpositie van Groningen in het Noorden nog eens geaccentueerd wordt. In het verleden is Groningen al eens eerder bisschopsstad geweest. In 1561 werd tot bisschop van Groningen be noemd de Franciscaan Johannes Knyff. De bisschop kon eerst door allerlei om standigheden in 1568 bez'it nemen van zijn bisschoppelijke zetel. Hij stierf 1 October 1576 en werd in zijn kathedraal, de St. Maartenskerk, begraven. Zijn opvolgers Johannes van Bruhese en Arnoldus Ny- rfi1' konden geen van beiden meer bezit emen van hun bisschoppelijke zetel. vatten en waarvan we slechts noemen de begrenzing van de onderscheidene territoirs van de nieuwe bisdommen, die zoals dat heet „gedismem- breerd" zijn van het Aartsbisdom Utrecht en van het Bisdom Haarlem Deze bijzonderheden zijn zonder enige twijfel thans bekend aan het Doorluch tige Episcopaat en aan de Nuntius- Internuntius en zullen bekend worden gemaakt, zodra dit door de direct-be- trokkenen nuttig wordt geoordeeld. Afgezien van de vraag of de tekst van de pauselijke bul in Nederland zal wor den gepubliceerd, staat het vast. dat de officiële „Staatscourant" van de Heilige Stoel, de „Acta Apostolicae Sedis" de tekst in een van zijn eerstkomende af leveringen zal publiceren. Het besluit van de Paus om het aan tal residerende bisschoppen in Neder land met twee te vermeerderen vormt ongetwijfeld de belangrijkste gebeurte nis sedert het herstel van de kerkelijke hiërarchie, nu ruim een eeuw geleden En dat voortaan de steden Rotterdam en Groningen een bisschopszetel zullen zijn mag met vreugde door katholiek Nederland worden begroet. De Bond van Nederlandse Schilders patroons heeft zich tot de Sociaal Eeono mische Raad gewenst met het verzoek het daartoe te leiden, dat het schilders bedrijf niet wordt opgenomen in het r te stellen hoofdbedrijfschap ambachten De bond ts van mening, dat opnem iv van het schildersbedrijf in een nooia bedrijfschap ambachten zoals than:s projeeteerd is, voor deze bedrijfsta g nuttige resultaten kan afwerpen De Nederlandse regering, alsmede de Nederlandse bisschoppen zijn van dit besluit van de H. Vader op de hoogte gesteld. Deze grenzen gelden als de algemene regel. Bij de practische uitvoering er van kunnen enkele ondergesC^'kte wijzigingen nodig zijn. Naar het K.N.l'. verneemt, zal de benoeming der nieuwe bisschoppen nog wel enige tijd op zich laten wachten in verband met het feit, Jat de congregaties in Rome op „0 October de gewone werkzaamheden pas hervatten. aantal vraagstukken, dat in verband met de grenswijzigingen ont- ieif Vnnr w,,t .!l tn w°rden opgelost, deels in het Vaticaan, deels in Nederland SellÓnszetPit vo°rdraeht aan de H. Stoel betreft, inzake de bezetting der bis- ondert „J-n v, dat <lezp kwestie door het Vaticaan in verschillende landen H v„,i„ Voor Nederland ligt het wellicht voor de hand, dat de r erst de adviezen van de Nederlandse bisschoppen zal inwinnen. Het Congres van de K.V.P. heeft, alvorens uiteen te gaan, met groot enthousiasme de volgende door het partijbestuur voorgelegde resolutie aanvaard: Het verheugende feit. dat een groep Katholieke Nederlanders in de K.V.P. wil terugkeren, tracht men hier en daar te hanteren als wapen tegen dc K.V.P. Men wil de opvatting ingang doen vinden, als zou van de K.V.P. thans een meer conservatieve politiek te verwachten zjjn. Het Congres 1955 vaa de K.V.P. protesteert tegen deze misleiding en stelt vast, dat de begrippen „conservatief" en „progressief" noch op het programma van de K.V P.. noch op het politieke beleid van haar fractie van toepassing kunnen zijn. Zoals op het Congres 1955 wederom ten duidelijkste is gebleken, gaat de K.V.P. haar eigen weg, geleid door rechtvaardigheid en menselijk heid. Het Congres juicht het toe, dat de partij de valse tegenstelling „conservatief-progressief" volstrekt afwijst en er zich in de komende verkiezingsstrijd op generlei wijze, ook niet bij wijze van verweer, mee zal inlaten. Het is er zeker van, dat de demagogie dier tegenstelling de Nederlandse Katholieken niet zal kunnen misleiden, doch dat dezen met de geestdrift van hun diepste overtuiging de politiek zullen beamen, die de K.V.P. naar waarheid in haar vaandel heeft staan: Rechtvaardigheid en menselijkheid. Het overstromingswater, dat in de af gelopen v\jf dagen Noord-West-India heeft geteisterd, begon gisteren wat terug te lopen, doch in het Westelijk deel van de Pendsjaab in Pakistan duurt de ramp nog in volle hevigheid voort. Naar raming zijn duizenden mensen om het leven ge komen en ongeveer 560 dorpen verwoest. Ook duizenden stuks vee z\jn verdronken. In het gebied van Amritsar is zestig pro cent van de huizen in plattelandsdistric ten verwoest. De laaggelegen bazaars van oud-Delhi zijn overstroomd. Ook een der voornaamste wegen naar Nieuw-Delhi staat gedeeltelijk onder water. Premier Nehroe van India heeft giste4, ren een vlucht gemaakt over de over stroomde gebieden van India. Zijn Paki staanse collega. Mohammed Ali, vloog over de Pakistaanse gebieden die getrof fen zijn. Mohammed Ali verklaarde, dat de verliezen aan mensen en eigendommen zonder weerga zijn. Premier Nehroe noemde in een radio-rede de overstromin gen „een kolossale ramp'' zoals het land sinds mensenheugenis niet heeft gekend Uit het Westen van de Pendsjaab wordt gemeld dat het overstromingswater, na Lahore' te hebben geteisterd, naar het Zuiden en Westen vloeit, waar zes grote steden en honderden dorpen gevaar lopen. Het zal nog wel vier tot vjjf weken du ren voor president Eisenhower het zieken, huis zal kunnen verlaten en voor 1 Ja nuari a.s. zal hij wel niet in staat zyn werkzaamheden in Washington ,e hervat ten. Aldus heeft dr White, de hartspecia list uit Boston, die president Eisenhower in Denver behandelt, gisteravond ver klaard. Dr White zei, dat nog niemand kan voorspellen of Eisenhower lichamelijk in staat zal zijn zich volgend jaar opnieuw beschikbaar te stellen voor het presi dentschap. Hij wees erop, dat het nog te vroeg is om met zekerheid te kunnen zeggen ot de president geneel herstellen zal, dit ondanks het feit. dat er zich tot nu toe geen complicaties hebben voorge daan en in dit stadium van het herstel verdere complicaties onwaarschijnlijk zijn. Vice-president Nixon heeft gisteren tweemaal besprekingen met de president gevoerd. Na zijn tweede bezoek verklaar de Nixon, dat een schema ts opgesteld voor bezoeken van ministers en hoge amb tenaren aan de president Volgens Nixon hadden de dokters plannen om president Eisenhower tn de komende weken een aanzienlijk actievere rol te laten spelen in regeringskwesties, goedgekeurd. Om zijn vele verdiensten op sociaal- charitatief terrein is dokter Ch. Lips, oud-geneesheer te Raamsdonksveer en wonende in Den Bosch, door Z. H. de Paus benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. rrst»* De door de Hoge Autoriteit der Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal voor genomen ontbinding van de centrale ver kooporganisatie voor kolen uit het Ruhr- gebied is onderwerp van besprekingen, tussen de Hoge Autoriteit en de Bondsre gering geweest. President René Mayer, die vergezeld was door de Duitse vice presi dent der Hoge Autoriteit, Etzel, ontmoette in het Eifelstadje Schleiden, de Westduit- se minister van Economische Zaken, prof. Erhard. In het begin dezer week hebben verte genwoordigers van de mijnindustrie in het Ruhrgebied in Luxemburg opnieuw gepleit voor een regeling van het probleem der „Georg", die de in Duitsland tegen de ont binding naar voren gebrachte bezwaren zou ontzien. Deze besprekingen hebben er volgens het Dusseldorpse „Handelsblatt" toe ge leid, dat van Duitse zijde weer nieuwe voorstellen zullen worden uitgewerkt voor een aanpassing van de verkoopcentrale voor kolen uit het Ruhrgebied aan de be palingen van het verdrag der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. René Mayer, heeft onlangs aangekondigd, dat deze voor 22 November de samenkomst van het parlement der gemeenschap, tot een oplossing van het probleem der „Georg" wil komen. Nadat de Hoge Autoriteit op 12 Mei haar voorstellen heeft gepubliceerd, om tot een splitsing van de „Georg" in zes centrales te geraken, waarbij slechts voor bepaalde grote verbruikers een gecentra liseerde verkoop zou blijven bestaan, heeft de Duitse mijnindustrie in toenemende mate baewaren laten horen tegen deze re geling. Haar standpunt is, dat de gewijzigde verhoudingen op de kolenmarkt de cen tralisatie nodig zouden maken, ten be hoeve van een rechtmatige verdeling van de beschikbare kolen. Men verwacht in Duitsland, dat de Hoge Autoriteit op grond van deze nieuwe situatie bereid zal zijn de tegen de kartelvorming gerichte bepa lingen van het verdrag op soepele wijze uit te voeren. Dat zou dan naar Duitse opvatting kunnen leiden tot wijzigingen in het in het voorjaar opgestelde plan der Hoge Autoriteit. Naar het schijnt lopen evenwel de me ningen der Hoge Autoriteit en der Duitse mijnindustrie nog altijd uiteen. Zowel pre sident Mayer als vice president Etzel hebben onlangs in Bonn verklaard, dat de Hoge Autoriteit geen andere keuze heeft dan de bepalingen van het verdrag tot uitvoering te brengen en dat er geen meningsverschil over kon bestaan, dat de huidige „Georg" niet aan deze bepa lingen voldoet. De ministers van Verkeer en Water staat en van Sociale Zaken en Volksge zondheid achten de veronderstelling on luist als zouden er principiële verschillen oestaan tussen de regelingen voor de zee- üeden-oorlogsslachtoffers en de verzets slachtoffers aldus verklaren zij in de m'e_ Glorie van antwoord over het wetsontwerp t0t wijziging van de wet buitengewoon Pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers BU de totstandkoming van deze wet, is wet buitengewoon pensioen 1940—1945 voorbeeld genomen. Daarvan is slechts ®i9eweken voor zover het specifieke ka- kter van de zeevaart en de specifieke >afGlinger voor de zeevarenden dit nood- ^eiijk maakten, Met name zijn de voor waarden voor de toekenning van het bui tengewoon pensioen in beide wetten op dezelfde wijze omschreven. De instanties die met de uitvoering van de beide wetten zijn belast, zijn aan een practisch gelijk luidende tekst gebonden, waardoor prin cipiële verschillen in de behandeling van de beide catogorieën oorlogsslachtof fers moeilijk kunnen ontstaan. Ook bij het opstellen van het K. B. van 22 October 1949, waarin nadere regelen worden gegeven omtrent de wijze waarop de arbeidsongeschiktheid wordt vastge steld. is ernaar gestreefd, de practische resultaten van de verschillende pensioen regeling voor de diverse categorieën oorlogsslachtoffers dezelfde te doen zijn, Teneinde dit nog duidelijker tot uiting te brengen heeft de minister toegezegd, een wijziging van artikel zes van genoemd K. B. te zullen bevorderen. De ministers maken verder nog mel ding van een wetswijziging die binnen kort aan de Staten Generaal zal worden voorgelegd en die beoogt, een regeling te treffen voor weduwen van slachtoffers die zijn overleden niet door de ziekte of het gebrek waarvoor buitengewoon pen sioen was toegekend. Het aantal slachtoffers van de__ koop vaardij bedroeg per ultimo Juni 1955 2563. het aantal van de visserij 83 Het aantal aanvragen, dat is ingewilligd in de jaren 1948 tot Juni 1955, bedraagt 1662 het aan tal aanvragen dat is afgewezen 652. De toegekende pensioenen neoben be trekking op: 386 zeelieden. 5 vissers 976 weduwen van zeelieden. 42 weduwen van vissers. 62 wezen van zeelieden 3 wezen van vissers 185 ouders en schoonouders van zeelieden, 3 ouders van vissers. De vakbond van mijnwerkers in het Saarland, die door de pro-Duitse vak bondsleider Paul Kutsch opnieuw is opge richt, heeft zich gisteren op een eerste conferentie te Sulzbach uitgesproken te gen het Saarstatuut, waarover de Saar- landse bevolking zich op 23 October zal moeten uitspreken. De vakvereniging was in 1953 verboden wegens schending van de neutraliteits politiek der vakverenigingen. In de twee moties, die gisteren op de vakbondsconferentie werden aangenomen werden het Saarstatuut en het Frans-Saar- landse verdrag voor economische samen werking verworpen, en en passant werd nog een loonsverhoging van 250 frank per dag geëist. Kutsch eiste aanpassing van de lonen der mijnwerker* in Saarlf"d aan die van de Duitse mijnwerkers. „Wanneer de tekenen ons niet bedrie gen, dan zullen de verkiezingen van 1956 zo zijn. dat niet meer dan één katholieke partij aan de verkiezingen deelneemt. Het zou mij wat liefs waard geweest zfjn, indien ik hier had kunnen zeggen, dat bij de verkiezingen van 1956 alle katholie ken in en rondom één katholieke partij zouden aantreden. Maar het u bekende besluit van de Katholieke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid verhin dert, dat ik dat zeggen kan. Op verande ring hierin blijf ik hopen, niet alleen om dat ik ook deze hereniging zo van ganser harte wens, neen, ik blijf hopen, omdat de dwingende kracht van de redelijkheid van een gezamenlijk katholiek politiek samengaan in onze gegeven omstandig heden van tijd en plaats ons daartoe drijft, en omdat de practische ervaring al zovelen, die hierover vroeger anders dachten, tot de overtuiging heeft ge bracht, dat onze openheid naar andere volksgroepen, ook naar het socialistisch volksdeel, in het politieke vlak het meest vruchtdragend kan geschieden vanuit ons eigen samengaan op de grondslag van ons gezamenlijk aanhangen van diepere le vensbeginselen". Aldus prof mr C. P. M. Romme in zijn rede voor het partijcon gres van de K.V.P. Over het feit, dat in 1956 één katholieke partij mee doet. wil ik zeggen, dat ook ik mij over deze loop van zaken verheug. En wel om het feit. dat de hereniging van KVP en KNP het landsbelang dient Meningsverschillen zullen er echter in de partij en in de fractie blijven, net zo goed als bij anderen. Het zou ook niet gezond zijn, zoals de voorzitter van de P.v.d.A de heer Vermeer, het uitdrukte, wanneer elke oppositie ontbrak Ik heb zelf meer dan eens geklaagd over te weinig oppositie in de partij en over een te veel van buiten. De vrijheden, die wij binnen het program voor de partijleden en voor de afgevaardigden kennen, blij ven blijkens het communiqué dezelfde. Maar het onderlinge contact en het ver trouwen, dat zal groeien, zullen de beste oplossingen bevorderen. Ten aanzien van de buitenlandse po litiek aldus prof Romme wijst er niets op, dat scherpe tegenstellingen tussen de constructieve partijen te wachten zijn. of tussen hen en de regering. Gelukkig, want eenheid is nodig in het bijzonder in de oprichting van een interparlementaire raad der Benelux, vanwege de grotere verbondenheid der betrokken volkeren. Deze Raad zal er dit jaar wel komen en van zegenrijke betekenis zijn. Mijn gerustheid aldus prof Romme echter strekt zich niet uit tot het rijks deel Nieuw Guinea. Ik kan mij niet ge heel onttrekken aan de indruk, dat de beoordeling en de houding in socialis tische kring enigermate samenhangen met de betere of slechtere ontwikkeling van de politieke gang van zaken in Indo nesië. Men mag enerzijds de felle aanval tegen de Nieuw Guinea-politiek van ir C. Vos niet vergeten, van de andere kant evenmin de houding van dr Drees, die bepaald „vuurvast" is. Het verloop van deze controversen zullen wij moeten af wachten, zoals wij meer van die contro versen daar hebben af moeten wachten alvorens een beeld te hebben, dat me de nodig is voor de bepaling van onze verdere houding. Zolang minister Luns deze zaak behandelt, is er geen spoor van enig gevaar inzake Nieuw Guinea. Inzake de binnenlandse politiek is er een grote zaak, waarbij van algehele par lementaire overeenstemming kan worden gesproken, namelijk de ouderdomsverze- kering. die naar de verklaring van mi nister Suurhof ontsproten en gegroeid is uit de gedachtenontwikkeline in de verschillende stromingen van ons volk en de algemene gesteltenis Daardoor was hij in staat dit ontwerp in te dienen. In hef sociale vlak, aldus prof Romme, heb ben wij aanhangig gemaakt de noodvoor ziening van weduwen en wezen. Van de weduwen beneden 65 jaar met de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen heeft 56 pet een inkomen beneden de 1000 De daad. waar de regering na een jaar van studie is gekomen, bestaat hierin, dat zij de zaak om advies naar de SER zal sturen. Ik kan dit niet goed thuis bren gen. Hier klopt iets niet. De roep om menselijkheid zal moeten worden ver hoord. Wat de gezinspolitiek betreft, wij hebben in het nieuwe werkprogram ge poogd om deze breed en over de gehele linie van de overheidsbemoeiing nader te ontwikkelen, uiteraard met vooropstel ling van de rechten en plichten der ou ders, van de Kerk en van de krachten van het georganiseerde maatschappelijke leven. Ik hoop dat het wat milder gewor den klimaat voor het gezin en in het bij zonder voor het grote gezin, zich zal doorzetten en ons tot verdere verwezen lijking in staat zal stellen van wat wij tegenover de gezinnen rechtvaardig ach ten. Dp onderwijswet van ae afgelopen week de Kleuterwet-Cals, is een vrucht van gemeenschappelijke overeenstemming, maar evenzeer van het bestaan der con fessionele partijen. De lijn van de recht vaardigheid tegenover de bijzondere school is doorgetrokken, nadat 38 jaar geleden de principiële gelijkstelling een feit was geworden. Er blijft nog een en ander te doen over, maar wij zullen in ons program opnemen: financiële gelijkstel ling van het gehele onderwijs. Na te hebben herinnerd aan de tegen valler in de belastingverlaging tengevol ge van een door de socialisten veroor zaakte kabinetscrisis, aan de positieve middenstandspolitiek. aan de moeilijk op gang te brengen P B O., en na hulde te hebben gebracht aan de ministers De Bruiin en Beel en staatssecretaris mej. De Waal kwam prof Romme nog uitvoe rig te spreken over de waardering van het particuliere eigendom, het punt. dat natuurlijk gespeeld heeft bij de belasting verlaging. bij de huren en bij de bevor dering van de ondernemingsgewijze pro ductie. en dat nog spelen zal bij de suc cessiewet en bii de bezitsvorming waar bij de niet-bezitters moeten worden ge holpen en de bezitters beschermd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1