Twee getrouwen bevestigen het zelfmöorddrama Zware brand verwoest goederen loods in Eindhoven Faure's Marokko-politiek vond overweldigende meerderheid Zevenhonderd gulden voor een paar H damesschoenen Laatste ogenblikken van de Fiihrer Inkomens Bloedige relletjes in Franse steden TENTOONSTELLING INZAKE LASTECHNIEK Beivogen zitting in Franse parlement Telegram uit Rabat gaf de doorslag ACHTER HET IJZEREN GORDIJN (III) Poëzie over burger luchtvaart Explosie eiste geen slachtoffers Ons land neemt vooraanstaande plaats in Briljante rede van premier Tsjang kai Sjek voor ziet aanval op vasteland „Aarzelt niet vriendelijk te zijn MAANDAG 10 OCTOBER 1955 PAGINA I Welkom Vooruitgang GOUDEN PROFESSIE- FEEST Dr ADELBERTUS LOKKERS O.C. Gevleugeld woord PETROLEUMTOESTEL VIEL OM Twee woonhuizen vernield Nieuwe loonverordeningen voor mijnwerkers DE KONINKLIJKE REIS IN BEELD NIEUW STUK VAN ROLF PETERSEN KATHOLIEKE JEUGD BOEKENGIDS Snuffelen in grootste warenhuis van Moskou Twee staaltjes van Russische mode 1955. Het is wel heel iets anders dan de laatste creatie van Dior, maar de Russische vrouwen zijn er weg van. (Van onze speciale correspondent ALFRED VAN SPRANG). MOSKOU, September '55. De regen klettert op het asfaltplein voor Hotel National. In de sombere hal met de krantenkiosk en het postagentschap aan de ene zijde en de kapper aan de andere staan een paar buitenlanders mistroostig naar de grijze lucht te staren. Wat doe je op zo'n dag in Moskou, verzucht ik tegen de vrouwelijke portier. Bent u al naar de GUM geweest? vraagt ze. Nee, wat is. dat? Het grootste warenhuis van Moskou. Is dat ver van hier? Nee, op het Rode Plein. GUM staat voor Algemeen Staatswa- renhuis. Evenals alle andere winkels in Rusland is het een staatsbedrijf. Het be slaat een heel blok recht tegenover het Kremlin. Het is een Passage-in-het groot met gaanderijen en luchtbruggen en een koepeldak van glas. Een Lijnbaan-onder dak. Het is aan het einde van de vorige eeuw ook als zodanig opgezet. Na de re volutie zijn de particuliere winkels door de staat overgenomen. Men heeft hier en daar wat deuren verwijderd en wat mu ren weggebroken. Zo is een warenhuis ontstaan, dat echter in bouw nog sterk aan de oorspronkelijke opzet herinnert. Met de menigte laat ik me naar binnen voeren. Het gebouw bestaat uit drie pa rallel-lopende passages, welke met door gangen en luchtbruggen met elkaar ver bonden zijn. Er zijn drie verdiepingen: twee voor de verkoop en één voor de ad ministratie. In het centrum spuit een de coratieve fontein. Binnen krioelen duizen den mensen door elkaar. Men verdringt zich voor de toonbanken. De afdeling da- mesconfectie heeft het buitengewoon druk. Een paar honderd vrouwen staan voor de ingang te wachten. Een politie-agent laat ze met twee en drie tegelijk binnen. Daar ik wel eens wil zien, wat men er te koop heeft vraag ik aan de politieman of ik even binnen mag kijken. Journalist, verduidelijk ik. Documenten, ei3t hij, vrij nors. Buitenlander, antwoord ik. Het is een magisch woord. Hij duwt de Russen opzij om mij door te laten. Inwendig moet ik even glimlachen. Een jaar geleden zou die politieman mij misschien verdacht hebben van economische spionnage als ik, met een camera gewapend, de afdeling damesconfectie van een warenhuis had willen zien. Nu behandelt hij me als een uitverkoren gast. Er is wel iets ver anderd. riëren Van 800.tot 1700.Een be hoorlijke gabardine regenjas kost 900. en een winterjas met een astrakan kraag 2200.—. Een goede bontmuts, waar de Russen in de strenge winter het hoofd mee warm houden kost 350,en een eenvoudige pet altijd nog 60.Een meer bourgeoisachtig hoofddeksel als een hoed kost 115.Een losse pantalon 360.een overhemd van 70.tot 120.een doodgewone stropdas 30. en een pyjama maar even 240.Een metalen scheerapparaat, dat bij ons mis schien 1.50 kost. kost. hier 50.—. Een badhanddoek 39.En een stuk toilet zeep 2.25. Radio- en televisietoestellen (welke een belangrijke rol in de communistische op voeding van het volk spelen) zijn ver houdingsgewijs goedkoop. Men kan al een kleine radio voor 190.krijgen. Er zijn er echter ook van 1900.Het klein ste televisietoestel (met een miniatuur schermpje van 12 x 15 cm) kost 1250. en het grootste 2700.— Een klein model ijskast kost eigenaardig genoeg evenveel als een paar goede damesschoenen 650,Een stofzuiger kost 500,en een kofferschrijfmachine 1000. Nougatkraam W inter collectie Ik loop door. Binnen hangt een groot aantal japonnen en mantels. Een aantal vrouwen is bezig aan de ene kant van de toonbank ze te passen. Aan de andere kant ervan leveren de familieleden hun kritiek. Een Nederlandse vrouw zou met een rechtsomkeert maken, als ze deze nieuwe wintercollectie zou zien. Het heeft niets met mode te maken. Het is niet eens ouderwetse mode. Alles is uiterst eenvoudig van snit. Geen spoor van fanta sie of van een bepaalde lijn. En de keus is uiterst beperkt. De prijzen herinneren echter aan creaties van Fath en Dior. Ik neem echter hier en daar een prijs kaartje in de hand. Eenvoudige win terjurken zonder veel opsmuk variëren van f 300 tot f 800. Een wintermantel met een strookje bont als garnering komt al gauw op f 600. En dan heeft men een mantel waar bij ons een dienstbode haar neus voor zou ophalen. Men heeft ook bontmantels. Die zijn helemaal niet te betalen. Een zilvervos kost al f 2.500. een simpel hoedje van vilt varieert van f 100 tot f 150. In een hoek verkoopt men knip patronen. En ernaast is de afdeling stof fen. Van de kwaliteit heb ik niet veel verstand, ook al kan ik het materiaal tus sen duim en wijsvinger nemen. .Maar wel zie ik, dat de prijzen er mogen zijn. Een meter japonstof*komt op f 60 tot f 100. Dure schoenen Ik dwaal verder. Op de schoenenafdeling is het ook druk, nu de winter voor de deur staat. Men heeft er schoenen van 100.— Die zijn echter niet veel waard. Ze zien eruit, alsof ze van zeildoek en karton ge maakt zijn. En de afwerking laat alles te wensen over. De betere schoenen zijn stukken duurder. Er is één vitrine met aardige damesschoentjes in vrij vlotte modellen. De goedkoopste zijn 400.— en de duurste 700.—. een paar kaplaar zen van gelakt rubber kost 90.—. En een paar babyschoentjes 27..Heren kleding is ook erg duur. Costuums va- Het interieur van de levensmiddelen afdeling herinnert aan een ouderwetse nougat- en zuurstokkenkraam op de ker mis. Het plafond is van spiegels waarin hele rissen kale gloeilampen weerkaatsen. De wanden zijn hard blauw geschilderd. Er zijn overal krullen en tierelantijnen. En de koopwaar ligt achter hoge glaspla ten op de toonbanken. Het is hier druk ker dan ergens anders. De mensen staan geduldig in de rij op hun beurt te wach ten. Huisvrouwen met grote boodschap- pennetten, boeren in zwarte pakken en met rijlaarzen aan, officieren in goed-zit- tende uniformen met brede, goudkleurige epauletten, matrozen met gouden ankers op de uiteinden van hun lange mutsenlin ten, schoolkinderen met vlechten en man nen in slordige pakken en overhemden met open boord. Ik loop langs de ver schillende toonbanken en noteer de prij zen. Koffie 40.— per kilo, thee van 45.— tot 65.—, kaas 2.50 per ons, worst 2.per ons, boter 13.50 per pond, vlees van 9.50 tot 21.per kilo, zuurtjes 3.50 per ons, een pot jam van 650 gram 10.—, een blikje Russi sche krab (hetzelfde dat ook in Nederland verkocht wordt) 8.kaviaar van 8.50 tot 12.50 per ons. Men verkoopt hier ook vruchten. Druiven 9.per ki lo, groene appels 5.—, pruimen 6.- watermeloenen 1—Per kilo, gedroog de abrikozen 12.—. per kilo, gepelde walnoten 19.— per kilo. Een citroen kost 3,50 en een sinaasappel 4.50. Choco lade is ook buitengewoon duur. Een reep van 100 gram kost van 3.— tot 10 En een doosje bonbons van 200 gram f 15.—. De goedkoopste sigaretten met papieren mondstuk zijn 2.50 per doosje van twintig stuks. Een paar uur lang zwerf ik d°or de GUM. Zo op het eerste gezicht schijnt er van alles te zijn. Als men echter bedenkt wat er allemaal in een Nederlands wa- renhuis te koop is, blijkt de sortering toch maar erg beperkt te zijn. Er is bo. vendien heel weinig variatie. En de kwa- Onder de Duitse krijgsgevangenen, die gisteren uit de Sovjet-Unie in West-Duitsland zijn teruggekeerd, bevonden zich luitenant-generaal Hans Baur en SS-major Hans Linge, resp. particulier piloot en bediende van Adolf Hitler. Linge verklaarde persoonlijk van de dood van de voormalige Reichsführer getuige te zijn geweest. Baur, die Hitler's einde niet hééft meegemaakt, zeide er van overtuigd te zijn, dat Hitier zowel als Eva Braun, die, zoals bekend, ter elfder ure met de dictator is gehuwd, zich beiden in de „Führer-biinkcr'' van het leven liehben beroofd. Linge's verhaal maakt voor eens en i droeg een bruin uniform en de vol- altijd een einde aan de vele speculaties Rende dag lag die straat vol met de Het is moeilijk om betrouw bare gegevens over de inkomens in Rusland te bemachtigen. Er zijn mensen (sneeuwruimsters bijvoorbeeld) die f 300 per maand verdienen en er zijn er (be kende doctoren en kunstenaars) die f 6000 krijgen. Beide voorbeel den zijn echter uitzonderingen. Het staat echter vast. dat een grote groep een maandelijks inkomen van f 600 tot f 1.000 per maand heeft. Daar het de gewoonte is, dat man, vrouw en oudere kinderen in één gezin werken, is het gezinsinkomen natuurlijk belangrijk hoger. Directe belastingen zijn er prac- tisch niet. Alle belastingen zijn in de prijs van de verbruiksartikelen verwerkt. De huishuur is zeer laag maar meestal heeft een gezin niet meer dan de helft of een derde van een woning. Medische verzor ging, onderwijs en andere sociale voorzieningen zijn vrij. Men wordt echter wel verwacht in te_ tekenen op een zogenaamde vrijwillige staat- lening met lange looptijd. liteit is belangrijk minder dan bij ons. Het enige wait verre superieur is zijn de prijzen. Ook als men er rekening mee houdt, dat de Russische inkomens veel al aanzienlijk hoger liggen dan in Neder land, blijven de kosten van het levens onderhoud buitengewoon hoog. Dat er niettemin in de Gum (en ook in andere winkels) zoveel gekocht wordt, komt hier door, dat er een tekort aan winkels in Moskou is. Daarom staat men ook overal in de rij. Maar de mensen klagen niet. In de eerste plaats lijden ze geen gebrek. In de tweede plaats zijn ze aan dat wach ten gewend. En in de derde plaats kun nen ze nu heel wat meer krijgen dan een paar jaar geleden. (Nadruk verboden) In de parocjhiekerk der Paters Carme- lieten te Zenderen is gisteren met veel plechtigheid het gouden professiefeest ge vierd van pater dr Adelbertus Lokkers. Nadat volgens de rubrieken van de orde de jubilaris gekroond was met de gouden kroon, symbool van zijn priesterschap en de gouden staf, symbool van de ouder dom, werd door de jubilaris in de stamp volle parochiekerk een plechtige Hoog mis opgedragen. Hierbij werd de feeste ling geassisteerd door de hoogeerw. pater Remigius Bolmer, prior van het convent, als presbyter-assistens, de zeereerw. pater Bartolomeus Catijn als diaken en de zeereerw. pater Polycarpus Lokkers, broer van' de jubilaris, als sub-diaken, terwijl als cantores fungeerden de zeereerw. pa ter F. Duindam, pastoor te Zenderen en de zeereerw. pater dr Antonius van Rijs- wijck, rector van het gymnasium. Nadat de jubilaris in het klooster na mens de orde was gelukgewenst, volgde een drukbezochte receptie, waar vele vrienden classici uit alle oorden van het land hem complimenteerden en waar bij vele'cadeaux werden aangeboden. Ade leraren broeders Maristen en alle Mulo internen vatn Azelo, onder wie de jubila ris, nog werkzaam is, en die hem nog een extra hulde zullen brengen, waren op de receptie aanwezig om op ondubbelzinnige wijze Uiting te geven aan hun liefde en sympathie voor hun beminde rector- l.v.m. Noord-Afrika: Op verschillende plaatsen in Frankrijk hebben NoorcS-Afrakanen gisteren „onaf- hankelijkheidsdemonstraties" gehouden. In'Douai kwam het tot een zeer ernstige botsing tussen politie en betogers. Twee Noord-Afrikanen werden hierbij doodge schoten en vijf ernstig gewond. Ook in Saint-Etienne kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Een politieagent werd hier door demonstranten ernstig aan de keel gewond. Naar de politie later mededeelde waren velen der betogende Noord-Afrikanen met messen, scheermes sen en knuppels gewapend. In Loyn, Metz. Thionville en Forbach hielden Noord-Afrikanen eveneens beto gingen, doch hierbij vielen geen slachtof fers. In Parijs slaagde de politie erin de monstraties te voorkomen door een groot aantal verdachte elementen aan te hou den. Het Franse ministerie van binnenland se zaken maakte gisteravond bekend, dat al de hierboven genoemde betogingen ge organiseerd waren door de „Algerijnse nationale beweging, wier doel het is om, in samenwerking met een zekere vreem de mogendheid, terroristische aanvallen te plegen en de Algerijnse rebellen op alle mogelijke manieren te helpen". De door de communisten geleide rel letjes rond de kazerne in Rouen, die. zoals gemeld, Vrijdag uitbraken, nadat een aantal militairen geweigerd had naar het Noordafrikaanse strijdtoneel te ver trekken, hebben zich Zaterdagavond op nieuw herhaald. Naar „Le Monde" be richt, hebben zich ook elders in het land met name te Limoges en Lyon, derge lijke tegen het vertrek van reservisten naar Noord Afrika gerichte demonstra ties voorgedaan. i over het nog in leven zijn van Hitier. Hij verklaarde onomwonden, dat hij de dictator met een kogelgat in het 1 hoofd had zien liggen naast Eva Braun, die vergif had ingenomen om een eind aan haar leven te maken. Linge ver- i telde verder, dat hij geholpen had de beide lijken uit de bunker te brengen, waarna ze met 200 liter benzine over goten en verbrand waren. Volgens Linge had Hitier op de avond van 29 April, terwijl rondom de bunker de Russische granaten ontploften, nadat hij in de kleine conferentiekamer met Eva Braun in hef huwelijk was ge treden, van allen afscheid genomen waarna zij zich beiden in Hitler's suite terugtrokken. Dit was de laatste keer dat ik Hitier levend heb gezien. „Vaarwel' „Ik heb Hitier voor het laatst gezien, toen hij mijn kamer in de bunker bin nenkwam, mijn hand greep en me, diep in de ogen ziende, vaarwel zei", aldus de man, die dertien jaar lang Hitler's piloot is geweest. „Ongeveer een uur na zijn vertrek verwittigde een SS-officier mij, dat de Führer en Eva Braun zelfmoord hadden gepleegd, waarna hun lijken waren verbrand" zo verklaarde Baur. Hij ontkende echter, dat hij van die lijkverbranding getuige was geweest. Bauer is in 1946 naar Berlijn terug gebracht om het lichaam van Hitier te identificeren, maar het lichaam wat hem getoond werd was zo verbrand, dat het niet meer te herkennen was. „Ik ben er echter zeker van," aldus Baur, „dat het Hitler was. Ik geloof trouwens niet, dat de Russen me hele maal voor niets naar Berlijn zouden hebben teruggebracht." Bormann Baur, die een van de weinigen was die in de laatste dagen van Nazi-Ber- lijn Hitler in zijn bunker trouw ter zijde had gestaan, zeide, dat hij in de nacht van 1 op 2 Mei tezamen met Bormann de schuilplaats had verlaten om te trachten met een vliegtuig uit lichamen van honderden SS-mannen in dezelfde uniformen. Ik denk, dat hij met de anderen in een massagraf is geworpen zonder herkend te zijn", aldus Baur. Baur had weinig lust over zijn laat ste ogenblikken met Hitier te spreken. Hij zei dat hij van plan was een boek te schrijven en dat hij niet meer over het onderwerp wenste te praten. Hij noemde zich „een van de weinigen, die Hitier intiem gekend hebben". Ook Linge is van plan een gedetail leerd verslag over de gebeurtenissen in Hitler's bunker te schrijven. Hij zei reeds „aanzienlijke aanbiedingen" van Westelijke persorganen ontvangen te hebben. Vrijdag, op de zes-en-dertigste verjaar dag van de K.L.M., ten teken waarvan haar vlaggen op en voor het hoofdkantoor woeien, is In dit hoofdgebouw de dicht bundel „Gevleugeld woord" in het licht gegeven. „Gevleugeld woord" is op initiatief van de K.L.M. en. in samenwerking met een uitgever (A. A. M. Stols) in 's-Gravenhage tot stand gekomen. De bundel bevat een dertigtal gedichten. De heren Ed Hoornik, J. P. Barth, Gerrit Kouwenaar, A. Viruly en mr Henrik Scholte hebben zich belast met het plaat sen van oproepen tot dichters om werk, waaruit deze bundel zou kunnen worden samengesteld, in te zenden. Alle inzendin gen zijn door deze vijf heren beoordeeld en als eindresultaat kwamen twee-en- twintig nog niet eerder gepubliceerde ge dichten uit de bus, die naar het oordeel van de vijf juryleden aan redelijke nor men voldoen. Aan de samenstellers van de bundel waren enkele gedichten over de burgerluchtvaart bekend van andere dich ters en zij hebben deze dichters verzocht deze verzen af te staan voor de bundel. Daardoor werd de bundel uitgebreid met vijf gedichten. Tenslotte hebben drie der samenstellers ieder ook nog een gedicht over de burgerluchtvaart afgestaan. De beste waardering van de Jury kreeg het gedicht „Vliegtocht" van de 32-jarige W. J. van der Molen uit Amsterdam. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is brand uitgebroken- in het 10 meter lange en 15 meter brede gebouw aan de Losweg te Eindhoven, vlak naast het oude station, waarin de Vrachtgoederenloods met kantoren van de N.S. en het los- en laadstation van Van Gend en Loos zijn ondergebracht. Tot 's nachts twee uur sloegen de vlammen hoog boven het ge bouw uit en successievelijk verdwenen een meer dan zestig meter lang stuk van de voorgevel met overhangend dak en vracht perron en de gehele achtergevel, nadat het dak reeds compleet met schoorstenen en koekoekramen onder donderend geraas naar beneden was gestort onder een enor me vonkenregen en een geweldige rook ontwikkeling. Het gebouw bevatte, zoals dat op Zaterdagavond het geval pleegt te zijn, vrij weinig goederen, maar de zware houten balken van het oude gebauw ga ven zoveel voedsel aan de vlammen, dat men aanvankelijk machteloos tegenover de vuurzee stond. Berlijn weg te komen. In de Ziegel- u„u0i„0 strnsse kwamen zii echter in een Rus- Ondanks groot materieel, want behalve strasse Kwamen zij eenter m mi nus j dg Eindhovense brandweer met drie hoge- sisch spervuur terecht. 1 druknevelspuiten en een ladderwagen, be- viermaal gewond en heeft Bormann t nevens een B.B.-spuitwagen, waren er sindsdien niet meer gezien. „Bormann twee spuitwagens van de Philips Brand weer en drie wagens van de R.A.F.-brand weer van het vliegveld Welschap. De explosie van enkele acyteleenfles- sen en cylinders met zuurstof en koolzuur deden de voorgevel van het gebouw vele tientallen meters de Losweg opvallen maar gelukkig werd niemand gewond. Naar de oorzaak van de brand wordt naarstig gezocht door de Eindhovense brandweer, in samenwerking met de po litie. 's Nachts om twee uur was men de brand meester. Men had uitbreiding naar de houten directiekeet van de N.V. Spoor- wegopbouw weten te voorkomen door met een tiental stralen de westelijke vleugel flink nat te houden, waardoor van deze vleugel ook de voorgevel bleef staan. De nablussing heeft nog de gehele Zondag ge duurd. Er was ondanks het late uur veel be langstelling voor deze grote brand, de grootste die sinds jaren in Eindhoven te zien is geweest. Ook Burgemeester Kolf schoten en hoofdcommissaris Pyls gaven van hun belangstelling blijk. Een nieuwe vrachtgoederenloods en een nieuw gebouw voor Van Gend en Loos, waarvan de bouw reeds ver gevorderd is, zullen over enkele maanden in gebruik kunnen worden geno men. In Nederland wordt per verwerkende ton staal het hoogste percentage construc tiestaai in lasuitvoeringen gemaakt. Deze verbindingsmethode heeft in 'n kort tijds bestek een zeer grote Invloed gekregen op alle facetten van de metaalindustrie. De verschillende werkwijzen, welke bij het lassen worden toegepast, worden nog steeds verbeterd en vermeerderd. Om hier van een duidelijk en volledig overzicht te geven, heeft de Ned. Vereniging voor las techniek voor de tweede maal onder de (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Zondagavond. Met een overweldigende meerderheid, met niet minder dan 477 tegen 140 stemmen, heeft de Nationale Vergadering gistermorgen de door premier Faure ingeluide „nieuwe koers voor Marokko goedgekeurd. Slechts hei meest conservatieve deel van de rechterzijde heeft tegengestemd, de gehele rest van de Kamer, met inbegrip van socialisten en communisten, heeft gestemd vóór de politiek, die voor Marokko de weg naar zelfbestuur opent. Deze uitslag waarborgt evenwel niet, dat de regering er in de toekomst, met name wanneer dezer dagen de debatten over Algerije zullen beginnen, even fortuinlijk van af zal komen. De stemming, die gistermorgen vroeg na een bewogen nacht, eindelijk plaats vond, moet n.l. enkel en alleen beschouwd worden als een oordeel over de door Faure geëntameerde Marokko-politiek, en houdt dus geenszins een goedkeuring in van het algemene beleid van de regering. In het voorafgaande debat was duidelijk genoeg gebleken, hoeveel critiek er van alle kanten op Faure's algemene beleid bestaat. j Dit alles neemt natuurlijk niet weg, dat het uiterst verheugend is, dat de Nationale Vergadering met een zo ondubbelzinnige meerderheid de nieuwe koers voor Marokko heeft goedgekeurd. Het is ondenkbaar, dat enige regering, die na Faure mocht komen, zich hieraan nog zal kunnen vergrijpen. fraaiste van zijn hele politieke carrière, betoogde Faure, dat zijn Marokko-poli tiek van overleg met de nationalisten de enig mogelijke is, omdat het enige alternatief slechts het gebruik van ab soluut geweld is. Vooral ook legde hij de klemtoon op de noodzaak van het „herstel van gezag" en hij verklaarde, dat het uit moest zijn met generaals en ambtenaren, die de politiek van de re gering dwarsbomen. In de grond was de hele Kamer het daarmee eens. Zo ziet Moskous grootste warenhuis „Gum'' er uit. Oorspronkelijk was elke afdeling een particuliere winkel in een honderden meters lange met glas overdekte passage. Dit alles gebeurde, nadat Zaterdag avond de kansen voor de regering vrij gering leken. Van de zijde der Gaul- listen, ex-Gaullisten en onafhankelij- ken werd Faure dermate gecritiseerd, dat soms de gehele overige kamer, met inbegrip van de communisten wier houding bij dit gehele debat overigens merkwaardig geweest isprotesteerde Daarentegen werd de premier bij zonder krachtig gesteund door minister Pinay, en, in de Kamer, door de con servatieve heer Paul Reynaud en door de leider van de MRP-fractie, de heer Lecourt. De briljante rede, die Faure zelf aan het eind der debatten uit sprak, -heeft tenslotte niet nagelaten zeer diepe indruk te maken. In deze rede, die beschouwd werd als een der Omzwaai der socialisten De uiteindelijke stemming viel even wel niet dan na een uiterst vreemde gang van zaken, die alleen maar in het Franse parlement schijnt te kunnen voorkomen en die als curiosum ver melding verdient. Bij het einde van het debat waren vijf moties ingediend, waarvan er een door de radicalen Faure's partijgenoten was ingediend maar waarvan de overige vier onaan vaardbaar waren voor de regering. De premier bleek in geen geval ge neigd om de vertrouwenskwestie te stellen hij vond de aanvaarding van zijn Marokko-politiek blijkbaar te be langrijk en zo moest uitgemaakt worden, welke motie de prioriteit zou hebben. De socialistische motie ver kreeg de voorrang. In deze motie werd de Marokko-po litiek der regering wel in principe goedgekeurd, doch tegelijkertijd werd betreurd, in een aanvullende zinsnede, „dat de regering door haar aarzelen en zwakheid deze politiek heeft gecom promitteerd". Dit was dus een motie van afkeu ring, die, ware zij aangenomen, de re gering tot aftreden zou hebben ge dwongen. Geheel en al in overeen stemming hiermede had de voorzitter van de socialistische fractie even voor middernacht in een uiterst felle rede aan Faure alle steun van de socialis ten ontzegd. Met 472 tegen 151 stemmen kreeg deze, alles bij elkaar genomen afkeu rende, motie de voorrang. Na deze ne derlaag voor de regering werd de zit ting geschorst en werden fractiebe sprekingen gehouden, waarbij de ver dedigers van de regering gedaan kre gen, dat de socialistische motie zin snede voor zinsnede in stemming zou worden gebracht. De stemverhouding veranderde niet, doch, toen men aan gekomen was hij de regel die het regeringsbeleid afkeurde, werd de zit ting opnieuw geschorst. Tijdens deze schorsing ontving de socialistiscne fractie een zeer ernstig telegram van de socialistische federatie van Rabat, die er met de meeste klem op aandrong om tot elke prijs een crisis te voorko men, waarvan de gevolgen niet zouden zijn te overzien. Dit gaf de doorslag. De socialisten zagen in, dat zij verant woordelijk zouden worden gesteld voor het geval een crisis zou plaats vinden en besloten de afkeurende zin terug te trekken. Zodoende komt het dat de regering uiteindelijk 477 stemmen kreeg. naam „Lastu" in de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg te Utrecht een tentoon stelling georganiseerd, die t.m. 15 October duurt. Zij is in omvang nog groter dan in 1953, toen 2200 M2 standruimte was benut, en beslaat thans een oppervlakte van on geveer 3000 M2. Ook het aantal deelne mers is groter en bedraagt thans 60. Ge zegd kan worden, dat vrijwel elke betref fende fabrikant en importeur vertegen woordigd is. Bovendien is een grotere be langstelling te verwachten, want de voor verkoop van toegangsbewijzen was vier maal zo groot dan de vorige maal. Na een inleidend woord van de voor zitter, prof. H. E. Jager, hoogleraar in de scheepsbouw te Delft, heeft Zaterdag de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Ir A. G. Maris, dc tentoonstelling geopend. De heer Maris constateerde met genoe gen, dat ook de Rijkswaterstaat; zij het aanvankelijk zeer schuchter en bescheiden, thans in steeds groter mate vertrouwen krijgt in het lassen en deze methode steeds meer toepast in zijn constructies. Spreker wees op de belangrijke materiaalbespa ring hierbij. Op originele wijze heeft Ir. Marls hierna de ketting, die de toegang tot de tentoon stelling nog belette, doen vallen door een schakel over te halen, waarbij een laselec- trode begon te smelten. „Vroeg of laat 99 Militaire instructies volgens „geest van Genève" De bemanningen van de zes Britse sche pen. die deze week een bezoek aan Le ningrad zullen brengen, hebben gisteren van hun bevelhebber aanwijzingen voor hun gedrag tijdens het bezoek aan de Sovjet-Unie gekregen. Deze aanwijzingen houden o.m. in: als u wodka moet drinken, neemt dan nooit meer dan twee glaasjes: weest niet te Brits"; geeft handtekeningen en laat u fotograferen; aarzelt niet vriendelijk ta zijn; maakt vrienden onder de bemannin gen van de Russische vloot; praat niet over politiek. Generalissimus Tsjang kai Sjek heeft gisteren verklaard, dat „de toenemende anti-communistische gevoelens op'het vas teland (van China) en de joelende zwak heid van het communistische bewind de kansen op een spoedige herovering van het vasteland door deLJ~"ine®e na tionalisten, zeer vergroot hebben In een boodschap ter gelegenheid van de 44ste jaarlijkse gedenkdag van de stichting van de Chinese nationalistische republiek, zeide Tsjiang, dat een nationalistische te genaanval vroeg of laat zal komen. President Syngman Rhee van Zuid-;Ko- rea heeft in een boodschap aan Tsjang kai Sjek van zijn toewijding getuigd aan ,.de zaak van de bevrijding van China en Korea". (Van onze correspondent) In het afgelopen weekend heeft een ernstjfce brand gewoed In ce dubbele be huizing, bewoond door de gezinnen K. Klad en H. Bosscher te Uiterburen onder de gemeente Zuidbroek (Gr.). De brand, ontstaan door het omtrekken van een petroleumstel, greep zo snel om zich heen. dat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, het overslaan van de brand van het ene gedeelte naar het andere niet ver mocht te voorkomen. Beide woonhuizen liepen aanmerkelijke schade op. Alleen de achterste gedeelten konden worden be houden. Van het meubilair viel weinig te redden. Een vijfjarig meisje liep ernstige brand wonden op en werd in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De minister van Economische Zaken heeft een zestal verordeningen goedge keurd betreffende de beloning, het verlof met behoud van loon en de diensttijdtoe slag van verscheidene categorieën mijn werkers Vier van de verordeningen wer ken tenia tot 1 October, de beidé andere tot resp 1 Januari en 1 Augustus. Een zevende verordening, die een ver betering van de premieregeling voorstelt voor ondergronds in tijdloon werkende arbeiders, moet nog in een openbare ver gadering van de Mijnindustrieraad defini tief worden vastgesteld en daarna de goedkeuring van de regering verkrijgen. Ook deze verordening zal terugwerken tot 1 October. Woensdag vertrekt een opname-equipe van Polygoon Profilti onder leiding van chef-cameraman Piet Buis per K.L.M. van Schiphol naar de West om een begin te maken met de verfilming van de reis van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden naar Suriname en de Neder landse Antillen. Het ligt in het voornemen in het Neer- lands Nieuws uitgebreide reportages in zwart-wit te brengen. Omstreeks half November en eind No- De toneelgroep „De witte vogel" geeft op 19 October in het jeugdtheater „De Lantaren" te Rotterdam, de eerste voor stelling van „ELinefleurtje", een nieuw toneelspel van Rolf Petersen, dat is af gestemd op het bevattingsvermogen van het zeer jonge kind. De rol van Eline- fleurtje wordt gespeeld door Mieke van Oorschot, die sinds 1 October deel uit maakt van het tableau van „De witte vo gel". De decors en costuums zijn ontwor pen door Hep van Delft met „Eline- fleurtje" worden schoolvoorstellingen ge geven in geheel Nederland. Ook in een aantal zeer kleine provincieplaatsen, zal worden opgetreden. Ter gelegenheid van de eerste Neder landse Kinderboekenweek, die op 27 Oc tober begint, laat het Katholiek Lectuur centrum bij de Stichting Idii een .R K. jeugdboekencatalogus verschijnen onder de titel: „Boeken veroveren de jeugd" 1955. Deze uitgave, welke circa 850 titels van aanbevolen boeken kritisch bespreekt, zal in een eerste oplage van niet minder dan 40.000 exemplaren door de boekhandel gratis worden verspreid. Daarnaast over wegen ook verschillende gemeentebestu ren aantallen aan te kopen ten behoeve van ouders van leerlingen der R- K. oij- zondere scholen. Deze gids is vroeger reeds drie maal onder de titel Rafaël- catalogus verschenen. Met het verschijnen van deze gids is een der belangrijkste initiatieven gerealiseerd van het jonge, in 1954 opgerichte, Katholiek Lectuur centrum. waarin alle organisaties op het vember zullen voorts door Polygoon-Pro-1 gebied van lectuur, jeugd en onderwijs en filti 2 kleurenfilms over de koninklijke alle standsorganisaties op katholieke reis worden uitgebracht. 1 grondslag verenigd zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4