Penalty-incident hield éen Limburgse derby nog onzeker Appel en Bosselaar in het Nederlands elftal Terlouw redde Sparta's draw Janus v.d. Gijp scoorde voor Emma de gelijkmaker Vitesse boekte de eerste zege Ook SVV verloor in Alkmaar EBOH door invaller Confurius naar eerste Hoofdklasse-zege DFC dwong BYVl een gelijk spel af' EA Verdediging der Noord-Hollanders was niet te vermurwen VVV schotloos en ADO won Fortuna '54 voorlopig toch verliezer tegen Limburgia Roda liep tweemaal achterstand in Rapid in eind-offensief, Sittardia scoorde winner Fail k" -u i id den voor tegen de Belgen NOAD struikelde op laatste minuut Fransen boekten krappe zege op Zwitserland Graafschap-aanval schoot slecht Robben-sucessen in de,, „Haagse Kilometer" MAANDAG 10 OCTOBER 1955 PAGINA Ambonezen maakten er een veldslag van STOPPER BEEKMAN HIELD HEINEN IN BEDWANG McATEER KLOPTE SZUZINA MESSINA KLOPTE COPPI IN DE ACHTERVOLGING Bijna 48,5 km per uur (Van onze sportcorrespondent) BRUNSSUM, Zondag. Veertien duizend toeschouwers zijn van het uitermate op windende duel „achter de Hendrik" tussen Limburgia en Fortuna getuigen weest. Er mocht dan een enkele optimist uit Geleen rondlopen. die een royale overwinning voor De Munck en zijn discipelen durfde te voorspellen, het gros keek liever de kat uit de boom, wel wetend, dat in dit soort Limburgse derbies de techniek niet altijd wil zegevieren en dat een grote dosis fighting spirit voor een beter spelende ploeg een handicap kan zijn voor haar normale spelont- plooiing. Dit is weer eens te meer in deze in Brunssum gespeelde wedstrijd gebleken. Er waren veel meer factoren in het spel van Fortuna, die naar een Geleense zege wezen, dan in het omgekeerde geval. En toch won Limburgia. De bezoekers waren sneller, combineer den doorgaans beter en bleken na de in vorige wedstrijden opgedane ervaringen een beter geheel te vormen. Maar zij moesten uiteindelijk toch zwichten voor die onverwoestbare fighting spirit van de Brunssummers. Het heeft de doorslag ge geven, maar men kon niet over het hoofd zien, dat Piet Bruist deze middag in een beste vorm aan was getreden en met suc ces de handschoen met Appel en Angenent opnam, de twee kanonniers, die hij aan banden wist te leggen. Alle pogingen van deze twee om de Brunssumse barriere te doorbreken stuitten in hoofdzaak op hem af en op keeper Jacobs, die voor de rust toen er nog enige ruimte voor het Brunssumse doel was, de safe van zijn leven verrichtte. Uit.- een pass van Huys loste Carlier een oerharde kogel, waarbij Jacobs, dank zij een bliksemsnelle reactie de bal uit de bedreigde bovenhoek ving. Er volgden van Appel en Angenent in die periode nog een paar lieve schoten, maar Jacobs had daar niet de minste moeite mee. Zij waren van voor hèm tè verre afstand gelost. De Limburgia-voorhoede toonde door lopend gebrek aan stootkracht en het was daarom des te verwonderlijker, dat zij nog kansen kreeg. Habets en Van Lubeck wa ren doorgebroken en het was aan bloot toeval te danken, dat de uitgelopen De Munck niet werd gepasseerd. Na eeta half uur kwam het enige doel punt van de wedstrjjd. Bij een uitvals- Stoot van Limburgia werd Nelis van Lu beck in het strafschopgebied door Noter- mans gevloerd en daarvoor gaf scheids rechter Bronkhorst aan Limburgia een penalty. Jacobs verliet zijn doel en kwam naar voren. Met een droge knal plaatste hii het leer langs de paal, De Munck geen kans gevend X0. In de tweede helft heeft Fortuna hemel en aarde bewogen om deze kleine ach- t stand in te lopen. Een totaal onmachtige Limburgia-voorhoede gaf zelfs Van der Hart de kans in het aanvalsspel een woordje te gaan meespreken, maar alle manoeuvres van Appel en Angenent, die het individueel en in samenwerking met Ravenstein en de lichtvoetige Carlier en Huys probeerden, liepen vast op het zware Brunssumse verdedigingsblok. Piet Bruist greep links en rechts in en be zweek niet onder de permanente druk. In feiten ontstonden er slechts zeer geringe schietkansen voor de Geleense voorwaart- sen. Des te gevaarlijker waren de cor ners die Carlier zes of zeven na de rust mocht nemen. Het waren stuk voor stuk inswingers van het zuiverste water, maar de vuisten van Jacobs, die ook van geen wijken wist brachten uitkomst voor de benarde veste. Naarmate de tijd verstreek werd het duidelijker, dat Fortuna de Brunssumse muur niet zou doorbreken, ondanks het feit, dat Van der Hart enige malen een vrije trap kon nemen, waarin altijd ge vaar schuilt. Het succes was nihil. On der grote spanning kwam het einde zonder dat er verder gescoord werd. Na afloop protesteerde De Munck tegen 't feit, dat de penalty niet van de 11-me- ter stip was genomen. Volgens zjjn verklaring lag de bal maar 9 meter van het doel af. Scheidsrechter Bronkhorst pakte een duimstok en toog naar het veld. Inderdaad bedroeg de afstand van het punt, dat De Munck aanwees naar het doel, 9 meter. Overnemen deze penalty, besloot Bronkhorst, Jacobs werd uit de kleed kamer gehaald en posteerde zich weer tegenover De Munek. Intussen had zich een kring van ruim 100 toeschouwers rond het strafschopgebied gevormd en keek in spanning toe. Jacobs nam zjjn aanloop en schoot de bal tegen de lat. De Protest-commissie zal nu te beslis sen hebben, of de wedstrijd nu een gelijk spel 00 zal worden. Er zit een interes sante kant aan deze kwestie. Had scheidsrechter Bronkhorst niet voor het nemen van de penalty tijdens de wed strijd, toen De Munck hem reeds op de 9-meter-afstand attent maakte zich van de juiste afstand moeten overtuigen. Kan men anderzijds op de verklaring van een speler nu helemaal afgaan? Toen Jacobs de „tweede penalty" nam, was van de witte stip in het straf schopgebied op de plaats die De Munck aanwees vrijwel niets meer te zien. Brunssnm wacht in spanning af. V (Van onze sport-correspondent.) KERKRADE, Zondag. Dank zij onblusbaar enthousiasme heeft Roda Sport kans gezien om bij het scheiden van de markt tegen Stormvogels nog een gelijk spel uit de wacht te slepen. Tweemaal liep Roda Sport aldus een achterstand in. In de 5de minuut reeds nam Storm vogels de leiding. Venus loste een schot, dat via de paal in het veld terugsprong, De Boer snelde toe en schoot de terug springende bal in de touwen 01. Door dit snelle succes geïnspireerd kwamen de bezoekers nog met verschillende goede aanvallen, maar doelman Essers weerde zich zeer goed. Na ruim een half uur zag Roda Sport zijn zwoegen beloond met de gelijkmaker. Uit een vrije trap schoot Rutten hard op het doel en via de body van Freriks vloog het leer in de touwen 11. In de tweede helft miste Ederveen voor de thuisclub de kans om haar de leiding te geven, waarna vrij onverwachts Stormvogels de leiding hernam toen Snoeks Jr. een vrij onschuldig schot loste, waarover doelman Essers royaal heen viel 1—2. Alles of niets dacht Roda Sport en met man en macht trok men ten aanval. De Graaf weerde zich in het Stormvogels- doel prima, maar in de laatste minuter zag hij zich toch gepasseerd, toen Rutten zich door zijn defensie heenwrong en onhoudbaar inschoot 22. (Van onze sport-correspondent) SITTARD, Zondag. Zesduizend toeschouwers hebben Sittardia aan de Baan- ders een even benauwde als verrassende overwinning zien behalen Het was een boeiend gevecht, waarin de Sittarde- naren in de eerste helft de toon aangaven, maar na de her- vattin g het initiatief aan Rapid JC moesten laten, lil «e tweede helft werd de druk op het Sittardia-doel zo fU°° dat men in het Sittardse kamp het ergste vreesde. Maar doelman Van Rixoordt. die voor de rust een ondenkbare blunder had gemaakt had zich volkomen hiervan her steld en ranselde het ene schot na het ander uit zijn doel, zodat de Rapld-voorwaartsen tenslotte er moedeloos san werden. Drie minuten na de aanvang nam Rapid de leiding, toen Stroucken een vrije trap kon nemen. Hieruit tikte Bisschops listig het leer langs van Rixoordt 01. Sittardia liet zich door deze snelle achterstand niet ontmoedigen, pakte dè zaken energiek aan en drong Rapid op eigen helft terug. In de 15e minuut kwam het succes. Rechts back Brull kon ver naar voren dringen, lanceerde een afgemeten voorzet, waar bij Ehlen zijn hoofd onder het leer zette en Cox Kansloos passeerde 11. Maar drie minuten later had Rapid JC de leiding weer heroverd, zij het dan dank zij een blunder van keeper Van Rixoordt, toen Adang van verre afstand een schuiver los te, waarover hij onbegrijpelijkerwijs heen viel 1-2. In de tweede helft kreeg Sittardia aan vankelijk nog gelegenheid aan te vallen en in deze korte periode beging Strohlen- berg een overtreding in het strafschopge bied. die Rapid op een penajty kwam te staan. Dieteren voltrok het vonnis feil loos. Het leek hierop of Sittardia's laatste uur was geslagen, zo trokken de bezoe kers eraan. De Sittardenaren werden op een hoop gejaagd en moesten alle zeilen bijzetten om niet van de kaart te worden gespeeld, Rumpen verrichtte tegen zijn oude clubgenoten respect-afdwingend werk, maar de grote man was Van Rix oordt! die bij de regen van schoten zijn koelbloedigheid bewaarde en de ene ge slaagde safe na de andere verrichtte. Cor ners veroorzaakten grillige scrimmages voor zijn doel, maar hij bleef ook in deze gevallen meester van de situatie. In de laatste fase van de strijd week sittardia uit, Erkens gaf een afgemeten /oorzet en het was Driessen, die Cox het nakijken gaf en Sittardia de 3—2 zege bezorgde. (Van onze sport-correspondent). DEN BOSCH, Zondag Het offensief, waarmede BW de strijd tegen DFC opende, voorspelde niet veel goeds voor de Dordtenaren. Reeds in de eerste minuut schoof Van Beurden de bal vlak langs het doel voor de voeten van Heijmans en even later knalde Van Over- beek over. Maar de gasten hielden in deze eerste stormloop het hoofd koel, wisten zelf zo nu en dan ten aanval te trekken en uit een van deze aanvallen schoot rechtshalf Joossen tegen de paal. Zo hard, dat het er op de dicht bezette tribunes stil van werd. Even maar overi gens, want enkele minuten daarna klonk er gejuich, toen in de 24ste minuut doel man Van der Vliet, inplaats van de bal uit te schoppen deze naar Joossen wierp, had Heijmans het geval door, was eerder bij het leder, gaf een pass naar Van O ver- beek en het was 10. Daarna ontstonden aan weerskanten nog kansen, maar zowel de DFC-ers als BW-ers vergaten daar van gebruik te maken. In de tweede helft zagen wij een nog vuriger DFC. dat meteen een serie aan vallen lanceerde op de BVV-veste. Een schot van Van Es redde Van der Burgt ten koste van een hoekschop en even later moest Krijgh zijn lichaam voor de bal werpen om een doelpunt te voorkomen. Energiek bleven de gasten aanvallen en de snelle De Jager was telkens zijn be waker te vlug af en stichtte mot zijn voorzetten grote verwarring in de wanke lende BVV-defensie, waarin Huijbregts ontbrak. Bijna 25 minuten hielden de rood zwarten stand. Toen kreeg Van Es een kans die hij prompt benutte: 11. In de resterende tijd ontbrandde de strijd eerst goed. Een schot van Joossen werd door de paal gekeerd en aan de ander kant knalde Van den Dungen tegen de onderkant van de lat. DFC bleef door drukken en de thuisclub bofte, dat de scheidsrechter een geheide strafschop wegens hands ontging, De puntenver deling gaf overigens de verhouding goed weer. w.y.vAvo.,/* v Voetbal-interlands Ieren klopten Schotten Ierse zege Het Franse nationale voetbal-elftal heeft in zjjn eerste landenwedstrjjd van dit sei zoen, in het prachtige stadion van Bazel, de Zwitsers een krappe 21 nederlaag toe gebracht. Met de befaamde midvoor Kopa aan het hoofd hebben de tricolores veel moeite gehad, het Zwitserse grendelsy steem te ontsluiten, maar de bergbewo ners kwamen daardoor zelf slechts tot enige individuele aanvallen. Rechtsback Dutrolt stond in het middel punt van de Zwitserse defensie die tot de 25ste minuut voor het sterk aanvallend Franse team niet te overrompelen bleek. Toen werd de Franse linksbuiten Vincent door spil Vonlanden in het strafschop ge bied gevloerd. Kopa benutte de penalty onberispelijk. In de tweede helft was er van een overwicht van een der elftallen geen sprake. Twintig minuten voor 't ein de verhoogde de Franse linksbinnen Pian- toni de voorsprong, maar drie minuten voor tijd zag de 40.000 toeschouwers toch nog een Zwitsers doelpunt door links buiten Mauron, de beste man in de voor hoede, tot stand komen. Het Ierse elftal behaalde te Belfast voor 70.000 toeschouwers een 21 zege op Schotland in de eerste interland van de vier „home countries". Jackie Blanchflo- wer. de rechtsbinnen van Manchester United gaf Ierland in de zesde minuut met een kopbal de leiding en rechtsbinnen Billy Bingham bracht de stand op 2—0. Na de rust waren de Schotten iets beter op dreef, maar hadden slechts eenmaal suc ces, door middenvoor Laurie Reilly. De voetbalwedstrijd tussen de B-ploegen van Bulgarije en Roemenie, te Sofia ge speeld is in een 2—0 overwinning voor de Roemenen geëindigd. Frankrijk B verloor in Saarbrücken met 7—5 van het Saarlandse elftal en Zwitser land 3 won met 4—0 in Lugano van Lu xemburg. De landenwedstrijd Roemenië—Bulgarije, in de Roemeense hoofdstad Boekarest ge speeld, is in een gelijk spel 1—1 geëindigd. Er waren 80.000 toeschouwers. Terlouws grote moment: de kopbal uit de corner in de laatste minuut, waarmee hij nog juist een gelijk spel voor Sparta scoorde. (Van onze verslaggever) SPANGEN, Zondag Wéér een fortuinlijk gelijk spel voor Sparta in de laatste minuut en ditmaal was het Rien Terlouw die daarvoor na afloop door een omhelzingshaag moest. Bjj de laatste van de zeer talrijke cor ners, die Sparta voor het NOAD-doel liet (Van onze verslaggever DORDRECHT, Zondag Al liet De Graafschap, zowel technisch als qua samens^l, beter spell^en dan de vooral in de aanval falende spelers van Emma, de laatsten hebben ruimschoots gelegenheid gehad hun tweede zege te behalen. Doch, van een voetballer kan het niet komen, tenminste niet, als zijn medestrijders ver on- dejaJusT™ derGHjp» de oudste der vier broers, van wie er drie niet meer in Emma uitkomen, ook de oudste der elf op het Dordtse Sportpark heeft een spelletje gedemonstreerd, dat ver hoven dat der anderen uitstak, maar er werd geen profijt van getrokken. Gelukkig, dat in de Dordtse de fensie de „oude" slingerback Van der Starre staat opgesteld, want deze heeft finaal opruiming gehouden. De overige Dordtenaren hebben nog veel te leren. dingsspeler. mikte hoog over. In het alge meen was het schieten van de Graaf schap zeer matig. Na rust herhaalde zich hetzelfde spel letje, maar toen was Emma meer in de aanval. Er werd echter te lang getreu zeld, zodat verscheidene kansen om zeep werden gebracht. Zondervan bracht weer redding bij een fel schot van Meyers, maar na 35 min, moest hij toch voor een scherpe inzet van deze speler zwichten, via de binnenkant de paal werd het 0—1, Juist voor het eindsignaal van arbiter Formanoy kon Janus v. d. Gijp de par tijen op gelijke voet brengen, toen hij uit een vrije schop de bul, onbereikbaar voor Gerritsen in de rechterbovenhoek Een saaie wedstrijd is het geworden, temeer omdat beide doelpunten eerst in dc laatste tien minuten zijn gescoord. Bij de Graafschap viel vooTal de kleine Mey ers op. die lustig langs verschillende te genstanders dribbelde en zich tactisch .stelde. Hij was het, die voor het enige Graafschap-doelpunt zorgde. Bovendien was doelman Gerritsen in goede vorm. Eerst na twintig minuten kwam een goede aanval van de thuisclub, die beslo ten werd met een kopstoot van Janus v. d. Gijp, die geen succes opleverde. Zo bleven over en weer kansen komen. Kluin en A. Hardenbol kanjerden tegen de lat. Vcrhagens schot werd door Van der Star re gekeerd. Gerritsen greep met een zweefduik de door J. v. d. Gijp goed in- geschoten bal en Faber, pracht-verbin- deponeerde, een prac. t schot 1—1. neerdalen, was de vroegere Oranje-stop per naar voren gegaan en met een kei harde kopstoot dreef h(j uit de voorzet van Van der Waal nog juist de reddende gelijkmaker in de Tilburgse touwen. 't Leek wel of het vanmiddag Sparta niet was. Misschien kwam het door de nieuwe blauwe kousen (laat NOAD die nu net öó-k dragen!). Sparta is helemaal geen club voor „blauwe kousen" en in ieder geval speelden de rood-witten deze middag een onbenullig stukje voetbal, slapper en slechter dan wij in lange tijd van hen hebben gezien. NOAD verkreeg daarentegen door ontzettend hard wer ken weliswaar geen grotere kwaliteit maar wèl meer effectiviteit in zijn spel. Het was dan ook tegen de verhouding in, dat Sparta kort voor de rust binnen de minuut een 20 voorsprong kreeg, toen Van Ede eerst een voorzet van Van der Gijp goed inkopte en direct daarop een voorzet van Van Ede via een misser van keeper Huysmans en een halfraak schot van Den Boer toch nog door Daniels werd ingesohoffeld. Eerlijk gezegd wa ren NOAD's aanvallen heel wat gevaar lijker geweest en Mühring moest voor zijn open doekjes bij verbazend harde schoten van de Tilburgse binnenspelers Van Leeuwen en Verreijt heel wat doen. Er waren nog géén tien minuten van de tweede helft verstreken, of NOAD had de achterstand in een 23 voor sprong omgezet. Toen Van Leeuwen een trap van Walhout tactisch liet lopen, schoot Louer van dichtbij in; daarna grepen zowel Terlouw als Visser mis op Van Leeuwen, die de gelijkmaker op het bord bracht; en tenslotte was het kort daarna wéér linksbinnen Van Leeuwen die op twintig meter afstand een vrije kans kreeg en toen Mühring over zijn schot zag heenvallen. Voor de twééde maal trof Van der Gijp toen met een goed schot de onder kant van de lat en rechtsback Loose trap te een kopbal van Van der Waal na een voorzet van Van Ede maar/ nauwelijks pal öp de doellijn weg, maar veel gevaar lijks kwam er uit de Sparta-aanval toch niet meer. En er waren van de weer 20.000 toeschouwers al heel wat wegge gaan, toen Terlouw in de laatste minuut zijn club nog juist op 3—3 bracht. In (Van onze correspondent). De voetbalwedstrijd Wierden— Achilles (Hengelo), welke gister middag voor de Oostelijke 2e klasse van de KNVB werd gespeeld, is in een formele veldslag geëindigd. Wierden maakte in de allerlaatste minuut van de wedstrijd door de Ambonees Tuasela gelijk, althans de arbiter floot voor een geldig doelpunt. Deze speler had evenwel de bal zeer duidelijk met de hand in het doel geslagen. Toen Achilles ging protesteren en de scheidsrechter de speler vroeg of hij de bal met de handen had bewerkt, ontkende deze het feit. Even daarna moet een der Achil- les-spelers Tuasela een beetje hard hebben aangevallen en dit had tot gevolg, dat op het moment, dat de arbiter het einde floot een leger van ongeveer 30 Ambonezen het veld kwam opgerend voor het le veren van een veldslag. Er werden harde klappen uitge deeld waarbij de Achilles-spelers zich een veilig heenkomen moesten zoeken in de kleedkamer. De Keuze Commissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands Elf tal, dat Zondag 16 October in het Feijenoord Stadion te Rotterdam tegen België speelt, als volgt sa mengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Schaap ('t Gooi) aan voerder, Van der Hart (Fortuna '54) en Klaasseps (VVV). Voor: Bosselaar (Feijenoord), De Bruickere (Willem II), Appel (For tuna '54), Brooymans (Willem II) en Clavan (Scheveningen Holland Sport). Reserves: Feyt (Willem II), Ker- kum (Feijenoord), Brusselers (PSV) en Schouten (Feijenoord). Noot van de Sportredactie: Bram Appel dus middenvoor! Niet uit genodigd voor de centrale training, niet aangewezen voor de beide oefenwedstrij den (Den Bosch en Rotterdam), in zijn club niet in tè beste vorm, is de ex- kanonnier van Reims toch ter elfder ure voor de middenvoor-plaats in de Oranje- ploeg gekozen. Afgezien van de huidige vorm moet hij op pure kwaliteiten inder daad de voorkeur boven een Heinen of een Köneman genieten. Appel's clubgenoten Carlier (links) en Huis (rechts) zijn niét gekozen. De jonge Feijenoorder Bosselaar maakt zijn entree op de rechtsbuitenplaats W*"" en. dat is óók al zo'n ver rassing. Want ook Bosse laar was niet bi) de cen trale training of oefen wedstrijden, speeide wel met het Jeugdelftal, waar. aan hij nu onttrokken is. Wij hebben Bosselaar, sinds twee weken in mili taire dienst, vele malen APPEL, bü zijn oude club Sparta en zijn huidige vereniging tanK-type Feijenoord zien spelen, maarsteeds als binnenspeler, terwijl hij ook in het Nederlands Jeugdelftal of wel op een binnen- dan wel op _de links maar nimmer op de rechtsbuitenplaats speelde. Een gewaagde keuze, die echter mee kan vallen, want capaciteiten heeft tegen de Belgische jeugd speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta). Achter: Van der Veen (Leeuwarden) en De Bruijn (Noad). Midden: Renders (PSV), Kraay (DOS) aanvoerder en Ter Braak GIRO. Voor: Van der Heijden (DOS), N.N., Rutten (Roda Sport), Van Elderen (Wil lem II) en Corpeleijn (Excelsior). Reserves: Schouten (KFO), Nagtegaal (DOS), Paauwe Jr (IIVC) en Kok (Am sterdam). De reclitsbinnenspeler moet nog nader worden aangewezen. enige Want Stlvlfix bevat Puur Sil- vikrin. de na tuurlijke haar- voedingHet verfraait het haar. geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig in orde. Voor het haar van Gentlemen DEN HAAG, Zondag. Onder de veelzeggende titel „De Haagse Kilometer" zijn in het zwembad aan de1 Mauritskade te Den Haag nationale zwemwedstrijden gehouden, georganiseerd door de Haagse zwem- en polovereniging „De Vrije Zwemmers"; zowel bij de da mes als bij de heren bedroeg het totaal van de verschillende nummers 1000 meter. Enkele zeer goede tijden konden worden genoteerd. Zo won Hans Muller van Dol fijn de 200 meter vlinderslag in de goede tijd van 2 min. 42.4 sec. Evertse van Nep- tunus Amersfoort tikte als tweede aan in 2.45.2. Op de 200 meter schoolslag dames toon de Ada den Haan van 't Gooi zich de sterkste in 2 mm. 55.8 sec. De Robben- zwemster Nel Wiegers werd tweede in 2 min- 58.4 sec. Rita Kroon van de Rob ben derde in 2.59.2. Dè 4 x 25 meter wisselslag persoonlijk leverde een overwinning op voor Mary Kok (Robben); de chronometers wezen 1.16.6 voor haar aan. na felle strijd met haar clubgenootje Lenie de Nijs. die juist 0.1 sec. langer nodig had. Els Steenhou wer (R.D.Z.) eindigde in 1-18.2 als derde. Dezelfde estafette voor heren werd in de sprint door Theo Hoogveld gewonnen voor Ritton met 04 sec. verschil. De 100 meter rugslag voor dames lever de een overwinning op voor Joke de .Korte, die met haar prachtige vloeiende stijl Dickie van Ekris achter zich liet. Joke noteerde 1.15.9 tegen Dickie 1.17.8. Loes Zandvliet eindigde als derde- Pieters van R.Z.C. legde beslag op de 100 meter vrije slag heren in 1.01.6. Ab Swijghuizen werd tweede in 1.02.2 en Pe ter Swijghuisen derde in 1.03.-. Op de 100 meter dames vlinderde Atie Voorbij met een soepelheid, die grote bewondering afdwong, de afstand in 1.14.8. daarbij Jopie van Alphen naar de tweede plaats verwijzend (1.16.4). De 200 meter schoolslag voor heren werd een overwinning voor de D.V.Z.-er Freese (2.49.6L Greetje Kraan won de 100 meter vrije slag dames in 1.07.6. vöör Lottie Heniger (1.10.-) en het laatste indi viduele nummer, de 100 meter rugslag heren, was voor de Zianman Leenards n 1.10.6 (Van onze correspondent). ARNHEM, Zondag De eerste overwinning van Vitesse in deze competitie is thans een feit gewor den. HVC moest met 2—1 het hoofd buigen _.i in een wedstrijd die over het algemeen deze jonge en sterke kimap stellig wel. slechtg prhnitief voetba, ljet zicn. In de Tenslotte zijn de_ beide Willem II-binnen^ ecrste helft waren de Arnhemmers actief spelers De Bruickere en Brooymans na de oefenwedstrijd in Rotterdam gehand haafd; en al worden zij dan niet door hun clubgenoot Van Roessel „gecompleteerd", met de opstelling van Appel is óók het type van een „tank"-middenvoor in de aanval gebracht en dat is inderdaad waar deze aanval behoefte aan had. Het Jeugdelftal De Nederlandse Jeugdploeg (tof 20 jaar)welke Zaterdag 15 October te Breda en wisten zij met enkele flitsende aan vallen de wankele HVC-verdediging vrij gemakkelijk omver te spelen en vandaar dan ook, dat in deze periode de basis voor de overwinning werd gelegd. Na 13 minuten rende Dick Herberts als een haas langs het lijntje, gaf toen een goede voorzet, waarna linksbinnen Her klots (ex-HBS) met een fraaie kopbal keeper Brits het nakijken gaf: 10. Op nieuw volgden vele Vitesse-aanvallen en daarbij deden zich voor de Arnhemmers goede scoringskansen voor. Door slecht schieten bleef de score tot slechts één nieuw doelpuntje beperkt; in de 25ste minuut, toen D. Herberts na een snelle ren andermaal het leder fraai voor het HVC-doel trok, waar de actieve v. d. Horst met een ferme kopstoot keeper Brits tot capituleren dwong: 2—0. Na de hervatting deden de gastheren het kalmpjes aan, ook al waarschijnlijk om dat deze 2—0 voorsprong voor de thuisclub een ongekende weelde was. Dit leidde er toe, dat HVC meer aandacht aan de aan val kon besteden. Middenvoor Heinen kreeg tegen stopper Beekman evenwel geen schijn van kans en ook de binnen spelers Nederhand en Koot moesten uit eindelijk in de goed op dreef zijnde Vitessé-verdediging hun meerderen erken nen. Eerst na ruim een half uur spelen werd de HVC-eer door Koot gered, doch HVC was toch niet bij machte om alsnog een gelijk spel in de wacht te slepen. (Van onze verslaggever) ALKMAAR, Zondag. Nadat Willem II vorige week Zondag op pijnlijke wijze had ondervonden, waar toe elf stugge Noordhollandse voetballers in staat zijn, kreeg nu ook S.V.V., hoewel men een herhaling van de Alkmaar-stunt in het algemeen niet ver wachtte, de kous op de kop, nog verder dan dit bij Willem II het geval was geweest. Er prijkte, toen scheidsrechter Velthuizen voor de laatste maal zijn fluitje liet trillen, een schamele nul achter de naam van de Schiedamse club; Könemann en de zijnen wisten ook niet de gereputeerde Alkmaarse „reuzen"-verdediging te ontwrichten en dan was daar altijd nog doelman Snabilie, die zich ontwikkelt tot een keeper van klasse en ook vanmiddag enkele fraaie safes op zijn conto schreef. Overigens dreigde er, het was toen al mee men gedurende verschillende perio- i _iAllU«4- n-iiy-ldarnrom VOr- een flink stuk in de tweede helft, groot gevaar voor de thuisclub, toen op een kwaad moment rechtshalf Ramakers en bulldozer-stopper Kuiper elkaar blijkbaar voor de tegenpartij aanzagen en beiden koppend hoog opsprongen naar de bal. De bons kon men langs de lijnen duidelijk horen en Ramakers ging meteen groggy. De schade was aanzienlijk: stopper Kuiper zocht de lijn op met een hevig bloedende neus en een kapotte bovenlip en even later verdween een weer bij zijn positieyen ge brachte Ramakers met een flinke hoofd wond onder de tribune. Even zag het er voor Alkmaar kwaad uit, doch toen Evert Smit de plaats van Ramakers innam en de oersterke Zaankanter Kuiper met een grote prop watten onder zijn neus zijn joyeuze rentree maakte, werd de strijd weer boeiend als voordien. In de eerste helft gebeurden er geen schokkende dingen. SVV, met de ervarin gen van Willem II blijkbaar voor ogen, startte in een zeer hoog tempo, waarbij Alkmaar zich overigens goed aanpaste. De aanvallen golfden heen en weer. In de 10e minuut miste KI. Smit op rechts een kans en aan de overzijde toonde Köne mann dat hij er zin in had. Na 23 minuten noteerden wij een prachtig opgezette Schiedamse combinatie KönemannVan Pelt. welke aanval de laatste met een goed schot beslbot. Doelman Snabilie dook de bal echter over de achterlijn. In deze eer ste helft, waarin beide ploegen elkaar in evenwicht hielden, demonstreerde SVV dikwijls fraai en vloeiend veldspel; waar- (Van onze sportcorrespondent) DORDRECHT, Zondag EBOH heeft de eerste overwinning in de Hoofdklasse geboekt. Dat gebeurde te gen het Enschedese Rigtersbleek, dat na een matige strijd met 32 klop kreeg. Vooral voor de rust was het aan heide kanten een strijd met Veel gepraat, veel buitenspel-lopen en slordig voetbal. Een kwartier na de rust werd er even aardig gespeeld aan Dordtse zijde. De zege werd toen veilig gesteld. EBOH had al enkele aanvallen op het doel van Koers ondernomen, voordat Rig tersbleek via de snelle Trooster tot een kans kwam. EBOH kwam na 14 minuten het eerst,tot scoren, toen een fraaie com binatie tussen Barendregt en Hijbeek een voorzet van laatstgenoemde opleverde waaruit Scheurwater de bal inkopte, 10. Lang duurde de vreugde echter niet, want toen de Dordtse defensie 4 min. later voor de tweede helft werden NOAD's rechts-1 buitenspel bleef Staan, kon Trooster met buiten Staps en Sparta's linksbuiten Den een harde schuiver gelijk maken, 1—1 Boer vervangen door Meijer (midvoor Weinig groots viel er in deze periode was Mooy en zeer goed) resp. door Van te noteren. Bleijenberg had bij stopper der Waal. Luijten bepaald een onprettige dag omdat déze hem geen moment uit het oog ver loor. Een ommekeer bracht het uitvallen van de Dordtse technicus Scheurwater waarvoor Confurius inviel. Deze speler zou in de loop van de wedstrijd nog veel van zich doen spreken. Confurius die kort na zijn optreden eveneens gewond raakte, doch verder kon spelen, rondde in de laatste minuut van de eerste helft een pass van Baren dregt gf, zodat met een 21 voorsprong voor Dordt de rust inging, Confurius hing binnen de minuut van de tweede helft weer in de armen van zijn clubgenoten, want uit een pass van Jan Schoon had hij de bal andermaal langs Koers geknald. Dat was dus 31. EBOH drong de gasten volkomen in het defensief en er ontstonden talrijke kan sen voor het met kunst- en vliegwerk verdedigde doel van Rigtersbleek. Veel groots gebeurde er niet meer, me de omdat de Dordtenaren het wel geloof den met deze 3—1 voorsprong. Rigters bleek kon zodoende tegen het einde nog tot enkele aanvallen komen en zowaar slaagde Trooster er nog in om Broere met een tam schot te passeren 3—2. den Alkmaar van het middenveld ver dreef. Doelpunten bleven echter uit. Na de thee bleek aanvalsleider Van der Sluis, die zich (geblesseerd) dan ook op merkelijk rustig had gedragen, bij Alk maar vervangen door Buis en deze bleek er zin in te hebben, want direct van de aftrap af stormde hij in zijn eentje op doelman Kouwen af en het zou een goal geworden zijn als hij de bal niet even te had uitgespeeld. Vlak hierop speelde zich de bovenvermelde botsing af in de Alkmaar achterhoede. Nauwelijks echter had men het inci dent verwerkt, of de bom sloeg in. De kleine, han dige linksbuiten Michel sprintte met de bal langs de lijn zette scherp voor naar KI. Smit, die, zelf geen schietkans hebbend, If de bal afgaf aan Schou- ten, wiens harde, zuivere schot doelman Kouwen .kansloos sloeg. Alkmaar leidde met 1"0. Dit doelpunt gaf de Noord-Hollanders 'n duw tje in de rug, want keer op keer verschenen zij nu voor de Schiedamse Veste. Het spel werd levendiger, maar ook forser en links half C. v. Schijndel kre»> een waarschuwing we- MICHEL, gens natrappen. Alkmaar voorzet tot de^j-eeg tn deze periode di" eerste goal verse mooie kansen, doch mede door het onvermoeibare ingrijpen van rechtshalf Van Kan. die een voor' treffelijke partij gespeeld heeft, bleveji verdere resultaten voorlopig uit. SVV trachtte door ver opdringen de gelijkma ker te forceren, doch hoewel de Schie dammers het zeer talrijke publiek er waren naar schatting 14.000 toeschouwers meermalen vergastten op fraaie staal- HONGAARSE ATHLETIEK- ZEGE OP ZWEDEN Italiaanse dames wonnen Circa 60.000 toeschouwers woonden de athletiek-landenontmoeting Hongarije Zweden in het Nep-stadion te Budapest bij De Hongaarse herenploeg zegevierde met 116 tegen 100 punten en ook de dames wonnen de strijd met 48 tegen 38 punten. De Italiaanse dames-athletiekploeg won te Milaan met 60 tegen 46 punten van Frankrijk en met 65 tegen 41 punten van Oostenrijk, terwijl Frankrijk weer over Oostenrijk zegevierde met 58 tegen 48 punten. Pat McAteer, houder van de Britse en Imperium titel middengewicht, heeft te Manchester de Duitser Franz Szuzina op punten verslagen in een gevecht over 10 ronden. tjes veldspel, bleef de Alkmaar-verdedi ging meester van de situatie. Door het verre opdringen vgn SVV kregen boven dien de uitvallen van Alkmaar een ge vaarlijk karakter en een van deze aan vallen leverde ook de corner op. waaruit KI. Smit met strakke, zuivere kopstoot doelman Kou wen ten tweeden male sloeg: 2-0. De strijd was daarmee gestreden. (Van onze sportcorrespondent) VENLO, Zondag Klagend over het spel van hun favorie ten verlieten etteljjke duizenden verwoede VVV-aanhangers Zondagmiddag De Kraal waar zij VVV een 10 nederlaag hadden zien ljjden tegen een technisch zeer be kwaam ADO, al was vooral een kwartier voor het einde het Venlose overwicht zo groot dat de Hagenaars maar ternauwer nood aan een gelijk spel zijn ontsnapt. Vooral de laatste vertwijfelde aanval der Venlonaren, die eindigde in een verrader lijke kopbal van Gjjs Nass had een beter lot verdiend. Doelman Niessen van ADO zweefde echter als een cherubijn naar de bedreigde hoek en stompte de bal corner. Zo bleek dus het doelpunt van de Haagse linksbuiten, Rijnvis, die door zijn individuele char ges opviel, in de 35ste minuut van de eerste helft ge scoord, een win nend doelpunt te zijn. Overigens zou een gelijk spel de krachts verhouding beter hebben weergege ven. VVV verscheen in het veld met een danig door elkaar geklutste ploeg. Gijs Nass was naar de rech tervleugel ver huisd; Lamberts stond linkshalf, maar het voorhoede-probleem bleek ook met deze omzettingen geenszins opgelost. Overigens was vooral de eerste helft aan trekkelijk om te zien. De partijen bleken gelijkwaardig in kracht, ofschoon de tech niek van VVV het niet kon halen bij die van ADO. dat met frisse open aanvallen herhaaldelijk oprukte naar de VVV-veste. Een fraai staaltje van zijn kunnen gaf Rijnvis toen hij kort na een serie Venlose aanvallen in z'n eentje de hele Venlose defensie, doelman Swinkelg incluis, om speelde en de bal beheerst in het net de poneerde. 01. In de tweede helft was de kwaliteit van het vertoonde spel aanmerkelijk gedaald. Vooral VVV maakte een inzinking door en knoeide dat het een aard had. In het laat ste kwartier stond ADO met de rug tegen de muur de kleine voorsprong 'te verdedi gen en VVV viel in deze slotfase zo on stuimig aan, dat de scheidsrechter de touwtjes strakker moest gaan aantrekken om ontsporingen te voorkomen. Hoe vooral Nass en Klaassens ook zwoegden de Haagse defensie bleef koelbloedig ver dedigen tot de laatste minuut, en met succes. ALEX RIJNVIS match winnaar In een achtervolgingswedstrijd over 12 ronden heeft de wereldkampioen Guido Messina op de Vjgorellibaan van Fausto Coppi gewonnen. Messina's tijd voor de 5.229 kilometer was 6 min. 11.4 sec-, over eenkomend met een gemiddelde snelheid van 48.465 km/ Coppi noteerde 6 min, 14.8 sec., gemid delde snelheid 48.026 km/u. Het is dus wel erg hard gegaan, daar op de Vigo- rellibaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6