nieuw Franse versterkingen naar Marokko De strijd in Noord-Afrika S.U. stemt in met Wes telijk voorstel voor atoombureau Regen van klachten EINDHOVENSE GASAPPARATEN VERSTOPT Drente slaakte een zuclit van verlichting Voor aetherpiraten alleen onvoorwaarde lijke straf Hebt u vandaag uw DavitamonIO al gehad? PAGINA 3 WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 In hoger beroep zware straffen geëist tegen complot roof overvallers Stap ilïK prot.teme» dl. jul.t da., Kerk reeds eeuwen is inge- winnt haar bestaan bedreigden, dan heeft men «ch wel grondig vergist. voor gezondheid! SODAFABRIEK TE DELFZIJL De procureur-generaal bij het Gerechts hof te Leeuwarden heeft Dinsdag in hoger beroep zware straffen geëist tegen vier Drenten. Tegen de 47-jarige koopman E. D. uit Nieuw Weerdinge eiste hij negen jaar gevangenisstraf; tegen de 56-jarige koopman H. D. uit Odoorn vijf jaar; tegen de 43-jarige ijsbereider H. H. uit Emmen drie jaar en twee maanden en tegen de 27-jarige bankwerker J. D. uit Odoorn een jaar. De procureur-generaal verklaarde tij dens de zitting, dat de arrestatie van deze vier mannen in de zomer van 1954 de kassiers van boerenleenbanken en de be volking van Drente alsmede de recher cheurs een zucht van verlichting had doen slaken. Zeven jaar lang hebben deze verdachten het platteland van Drente on veilig gemaakt door het plegen van in braken en roofovervallen. O.a. wisten zij bij een boerenleenbank te Valthermond een bedrag van ruim 33.000 in bank papier te bemachtigen en de buit bij de boerenleenbank te Emmer-Compascuum bedroeg ruim 23.000. De hoorddader E. D. stond nu terecht voor het plegen van 39 diefstallen en 15 pogingen tot diefstal len. De uitspraak in al deze zaken ge schiedt over veertien dagen. Voor de Almelose rechtbank heeft de officier van justitie, mr A. Rosingh, giste ren verklaard, in het vervolg geen voor waardelijke maar alleen nog maar onvoor waardelijke gevangenisstraffen te zullen eisen tegen „de aetherpiraten, die in niet verminderde activiteit de lucht boven Twenthe onveilig blijven maken". Het vijftal, dat gisteren terecht stond, hoorde drie maanden onvoorwaardelijk en ver beurdverklaring van de vaak kostbare zendapparatuur eisen. De uitspraken ko men over 14 dagen. De eerste van de verdachten was de 19-jarige textielarbeider E. G. uit Over- dinkel, die in Juli uitzond onder de naam „Arizona". Wegens overtreding van de auteursrechten eiste de officier bovendien 250 boete, waarvan 200 voorwaardelijk, of 50 subs. 40 dagen hechtenis. De 22-jarige Ensdhedese wever H. H. S., zond uit onder de naam Oranje en Edel weiss. Uit verveling draaide hij in Juli plaatjes. Ook hier luidde de eis 3 maan den en verbeurdverklaring. Dezelfde eis gold voor de 31-jarige wever H. J. K. L. N. uit Enschede, die begin Augustus werd betrapt, voor de 23-jarige textielarbeider J. van E. te Enschede, die uitzond onder de naam Cuba en voor de 33-jarige J. S. Drosser te Enschede, die voor zijn „om roep" de eigenaardige verzameling van namen had bedacht: „Der grosse Adolf", Vespa en Merdeka. bevel wacht op meer bijzonderheden hier over. De Franse residentie in Rabat verklaar, de gisteren nieuwe inlichtingen te hebben ontvangen aangaande de recente verkla ring van El Fassi. de Marokkaanse natio nalistische leider in ballingschap, dat een verenigd Arabisch opperbevel Frankrijk in zijn drie Noordafrikaanse gebieden zal bevechten. El Fassi's verwerping van de Frans Marokkaanse overeenkomst van Aix- les-Baèns en zijn eis tot volledige onaf hankelijkheid voor Marokko wordt be schouwd als onderdeel van een Egyp tisch streven om het Frankrijk in Noord- Afrika moeilijk te maken Men gelooft aan Franse kant. dat de opstand in het Riffgebergte door het verenigde Arabi sche opperbevel is georganiseerd om de Algerijnse opstandelingen te ontlasten Men verwacht ook op andere plaatsen in Marokko guerilla-activiteit. Ogenschijnlijk heeft de Voorzienigheid yge»= v,pt Geloof in onze In Casablanca zjjn gisteren duizend mili tairen afkomstig uit Frankrijk aan land gegaan ter versterking van de 10.000 Fran se soldaten, die in het Riff gebergte strijd voeren met Marokkaanse opstandelingen Het schijnt dat de rebellen hun actie gebied hebben uitgebreid tot buiten de driehoek Tizi OnzliBouredAknoul. Ofschoon zich eergisteren duizend man met hun wapens aan de Fransen overga ven, geeft men aan Franse kant toe, dat de tegenstanders moeilijker te vatten zijn dan gedacht werd. Omsingelde rebellen verdwijnen op onbegrijpelijke wijze- Volgens AFP is het nummer van het Amerikaanse weekblad „Life" van 3 Oc tober door de Franse autoriteiten in Ma rokko in beslag is genomen, omdat een ar. tikel over de militaire operaties beledigend voor het Franse leger wordt geacht. Intussen is gisteren een Franse colonne ten Noorden van Boured van de Spaanse grens af beschoten is. Het Franse opper- De Sovjet-Unie heeft gisteren in de politieke commissie van de Verenigde Naties te kennen gegeven, dat zij in grote ljjnen instemt met het Westelijke voorstel om te komen tot de oprichting van een internationaal bureau voor de ontwikkeling van het vreedzaam ge bruik der atoomenergie. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Koeznetsof, diende een resolutie in, waarin de hoop tot uitdruk king wordt gebracht, dat binnenkort „in het kader van de Verenigde Naties" een dergelijk bureau zal worden opge richt. Hij stipte aan dat de Sovjet-Unie met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten van mening verschilt over de betrekkingen tussen het op te richten bureau en de Verenigde Naties. Zoals bekend is de wens van het Westen, dat het bureau op dezelfde wijze aan de V.N. wordt verbonden als de reeds be staande speicale bureaux, zoals dat van de Wereldgezondheidsorganisatie. Gisteren stelde Koeznetsof nu voor om het bureau onder de V.N. te doen ressorteren, in die voege, dat „rap porten aangaande de vorderingen" zouden moeten worden ingediend bij de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering. Dit betekent, dat de Russen afzien van het voorstel, dat het vorig jaar werd ingediend, dat het bureau verantwoording zou zijn verschuldigd aan de Veiligheidsraad, in welk orgaan de vijf permanente leden, zoals bekend, het recht van veto hebben. Eén enkele dragée DAVITAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand an die van uw gezin met dagelijks één dragée DAVITAMON-10 per persoon. Racons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS De eerste paal voor de sodafabriek te Delfzijl is gisteren in de grond gedreven. Voor dit gebeuren bestond veel belang stelling, onder anderen was aanwezig de bedrijfsdirecteur van de sodafabriek ir J. B. Nieman. Men hoopt de eerste bedrijfsgebouwen in Juni van het volgende jaar gereed te hebben. Het betreft de kantoren, het la boratorium, de werkplaatsen, het maga zijn en de was- en kleedlokalen voor de sodafabriek. Voor het bezoek van H.M. de Koningin aan de West is de crème calèche naar de West verscheept. Ook de paarden, die het koninklijk paar zullen voeren tussen re rijen juichende Nederlanders, zijn met de ,J!onaire" vervoerd. Op de foto ko men de paarden voor de calèche aan op hun plaats van bestemming.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3