Convent voor Hervorming en Catholiciteit Weer een para-normaal begaafde in conflict met wet op geneeskunst Cromvoirts „boerke": ,;Lijdende medemensen help Verdachte Schmidt wordt bitter UTRECHTSE SCHRIJVERS BIJ DE SCHOOLJEUGD Schilderspatroons zijn dankbaar, maar er blij ven tal van wensen HAYA HARARIT BEZOCHT NEDERLAND Jongeren uit de middengroepen bij elkaar E3» sra» «sas mam Lichte straf bepleit voor Bossche rechtbank Twee doden op de weg Elfde algemene conferentie te Hilversum mmm 1 mm J I jÊfÈt' Ontwerp-program van actie der A.R.-Partij Kan zich niet meten met gentlemen als Tomasoa Subsidie op schilder werk binnenshuis Bondscongres St Lucas Noodzakelijke inves teringen uitgesloten Ambassadrice van de Israëlische film In Maassluis ligt een Dolfijn" WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 PAGINA 5 SkMr IS «wl V": w fte® 3|eer samenwerking met de C.H.U., maar geen fusie Bijzondere begaafdheid Geen twijfel aan goede trouw GELDEN BUITEN FAILLISSEMENT GEHOUDEN Gevangenisstraf veranderde in voorwaardelijk VROUWENHANDEL EN KOPPELARIJ Twee jaar geëist tegen Haagse schoonheidsspecialiste HOUTVLOED OP TEXELS STRAND INSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART MET PENSIOEN TWEEDE RIJBAAN UTRECHT-DRIEBERGEN VERENIGING VAN LETTER KUNDIGEN IN HET GOUD De jonge staat Israël heeft, zoals wellicht te begrijpen is van een politieke macht die zich moeizaam erkenning heeft verworven, reeds een begin gemaakt met een eigen filmindustrie Als wij de eersteling van Israël aanschouwen en een vergelijking treffen met onze eigen film industrie, dan moeten wij volmondig erkennen, da: wij ver en ver ten achtci staan hij hetgeen dc Israëli's reeds pres teren. Zo langzamerhand wordt het eentonig om te wijzen op het bescha mende feit, dat wij hie al tientallen jaren lan bezig zijn om 'n „begin' te maken met het vei vaardigen van eigen films. Nieuice geruchten over Westerling en een boot Nog een vitale Geerten Gossaert AMBTENAAR HIELD LEGESGELDEN ACHTER JOHAN PARMENTIER TEX TIELFABRIEKEN OPGERICHT fe" ükiw\ i<>.' ,.;-'I .--• ggBspgfr-, (Van een bijzondere correspondent) Het afgelopen weekend vond op het landgoed de „Hoorncboeg" te Hilversum een bijeenkomst plaats van het „Hilver sums Convent". De officiële benaming „Convent voor Hervorming en Catholici teit" geeft al enigszins een aanwijzing van de doelstellingen en het streven van deze beweging in de Nederlands Hervormde Kerk. Men zoekt, zonder reformatorische beginselen te willen prijsgeven, naar elementen in de oud-christelijke Kerk die voor heropneming vatbaar zijn, en men tracht daarnaast aansluiting te vinden met andere kerkelijke groeperingen, met name de oud-katholieken en de hoog kerkelijke richtingen van de Lutherse Kerk in Duitsland en de Anglicaanse in Engeland. In de beginselverklaring, in 1949 ver schenen, legt men er de nadruk op da. men niet zal terugdeinzen voor eventuele consequenties, zo een hernieuwe confron tatie der reformatorische Kerk met de H. Schrift en de Catholieke Kerk Jmen geeft er de voorkeur aan „Catholiek" met een „C" te schrijven) tot een nadere re formatie zou leiden. Intussen zijn sinds het begin van deze beweging enige leden van het convent tot de Katholieke Kerk overgegaan. De conferentie begon met een discussie over de verhouding van het convent tot de Oud-Katholieke Kerk, waaruit bleek, ve-'.- v - 1 Tijdens de militaire oefening „Sea Enter prise", waaraan schepen uit Engeland, Noorwegen, de Verenigde Staten, Cana da en Australië deelnamen in N.A.T.O.- verband, is het voor de eerste keer m de geschiedenis voorgekomen, dat vier vliegdekschepen op een plaat }lereewV?xP1 konden worden. Varend in eikaars kiel zog, van voren te beginnen: taur, Albion, Bulwark, Deco?/,.CWe/fam en Charity. De laatste drie zijn mijnen- vegers. dat men zich nog geen helder beeld ge vormd heeft over de eventuele gevolgen van nauwere samenwerking, dit ongetwij. feld ook tengevolge van een minder gun stig onthaal van het convent om wijdin gen te ontvangen in de Oud-Katholieke Kerk. Als inleiders waren uitgenodigd prof. dr F. van der Blij voor het onderwerp „Kerk en Creatie", ds L. Brink voor „Hat huwelijk, een Sacrament?" en prof- M Kok van het Oud-Katholiek Seminars over de „Betekenis van Port-Royal". De eerste inleider trachtte vanuit het natuur wetenschappelijk denken te geraken Rh een begrip van de schepping, na vooraf enige passages te hebben voorgelezen uit het gedicht „The Wasteland" van de Engelse dichter T. S. Eliot. betreffende de creatie. Spreker urgeerde het gevaar van het bevestigen der geloofswaarheden omtrent Schepper en schepping met be hulp van de geldende opvattingen in de natuurwetenschappen omdat deze opvat tingen wel altijd vatbaar zijn voor wijzi ging en bovendien veelal tegengestelde zienswijzen toelaten. Ds Brink stelde de sacramentele bete kenis van het huwelijk aan de orde. hei geen tekenend is voor de geest van het convent. Minder geslaagd leek ons de in leiding van prof. M. Kok. die weliswaar een interessant geschiedbeeld gaf van de beweging van Port-Royal, doch in de daarop volgende levendige discussie er niet steeds in slaagde zijn sterk uitgespro ken waarderingen te staven. Het liturgische element nam een be langrijke plaats in. In de kapel op de ..Hoorneboeg" werden Metten, Vespers en Completen gezongen, uiteraard in de Ne derlandse taal, op de gregoriaanse melo dieën, terwijl 's morgens de z.g. Duitse Mis werd gevierd welke werd opgedragen door een priester'der Hoog-Lutherse Kerk van Duitsland. Deze dagen kenmerkten zich door een diepe ernst bij alle deelnemers aan de conferentie, waarvan ds J- M. Gerritsen uit Wichmónd de leiding had en die o.a. ook werd bijgewoond door belangstellende buitenlanders. i Ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van de vereniging van letterkunde heeft een aantal letterkundigen in de Utrechtse Stadsschouwburg een voor dracht voor de schooljeugd gehouden. Op de foto is dichter Geerten Gossaert aan het woord. Verder v.l.n.r. Godfried Bo- mans, dr Brandt Corstius, Glare Lennart, prof. Donkersloot en Jan Engelman. (Van onze correspondent) trn«, de rechtbank te Den Bosch werd T-,. in hoger beroep de zaak behan del tegen de 41-jarige Th. V. uit Crom- us npn Bosch, meer bekend als het Vu vè van Cromvoirt", die door het Bos- boerke cht indertijd veroordeeld fht% een geldboete van zesmaal 25.-, i één maand voorwaardelijke gevange- S-,t zulks wegens het onbevoegd uit- fenen' van de geneeskunde. Het betrof hier een aantal overtredingen, die begaan iden zijn in de periode van 15 Novem ber 1954 tot 27 Mei 1955. pe in wijde kringen, tot in het buiten land toe, grote bekendheid genietende prdachte, een rustige en beschaafde y® „chijning, waaraan niets „boers" te ♦dekken valt was na het vonnis van on "„„tonrechter in appèl gekomen bij de Met het oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke volgend jaar zullen worden gehouden, heeft de leiding van de Anti-Revolutionnaire Partij een program van actie ontwprpen. In dit actie-program wordt o.a. ver klaard, dat de Anti-Revolutionnaire Partij zich met kracht verzet tegen het opdelen van ons volk in conservatieven enerzijds en progressieven anderzijds. Het program bevat geen iijst van pun ten. welker verwezenlijking men wenst na 'te streven, doch een behandeling van onderwerpen in samenhang met elkander. Deze onderwerpen zijn: overheid en volk; de Zondagsrust als een wezenskenmerk van christelijk volksleven; onderwijs en cultuur; woningbouw; economisch beleid; sociale politiek; financieel beleid; ons l,and en het water; veiligheid op de weg; Suriname en de Antillen; Nieuw-Guinea; defensiebeleid; aanvaarding van onze ver antwoordelijkheid te midden der volken. Bij de toelichting werd o.a. opgemerkt, dat thans ook op het program is gebracht het film-monopolie. Volgens het ontwerp behoort dit monopolie te worden gebro ken. Naar het inzicht der opstellers van het program van actie behoort de Neder landse Bioscoopbond niet uitsluitend uit te maken waf er in de bioscopen gedraaid zal worden. Met betrekking tot de oproep tot een heid werd medegedeeld, dat er herhaalde lijk pogingen zijn gedaan om te komen tot een samenspreking der Protestants- Christelijke partijen. Deze hebben geen resultaat opgeleverd. Wel ziet men plaat selijk hier en daar een samengaan van Anti-Revolutionnairen en Christelijk His- torischen. De leiding der Anti-Revolution naire Partij is van mening, dat er meer samenwerking moet komen, welke intus sen niet behoeft te leiden tot een fusie. rechtbank, omdat hij de opgelegde straf, met name de voorwaardelijke gevangenis straf, te zwaar vond. Verdachte verklaarde voorts voor de rechtbank, die door mr Randag werd ge presideerd, dat hij zijn praktijk niet zou kunnen stil leggen, zolang hulpbehoeven de medemensen een beroep op hem kwa men doen en hij de lijdende mens zou kunnen helpen. Hij erkende de beschik king te hebben over para-normale be gaafdheden. Als getuige daarvoor werd een bloemist winkelier uit Oisterwijk gehoord. Deze vertelde dat zijn negenjarig dochtertje aan een ernstige zenuwziekte bleef lijden, on danks behandeling door een specialist. Het kind zou zeker krankzinnig zijn gewor den. De vader begaf zich ten einde raad naar V. te Cromvoirt, die dank zij zijn gaven als magnetiseur het meisje volko men heeft genezen. V. vertelde dat hij als jongen van 15 jaar tot de ontdekking van zijn speciale begaafdheid was gekomen. Het genas toen namelijk plotseling zijn zusje van de stui pen. Jaren later werd hij aan zijn bijzon dere kracht tot genezing herinnerd, toen hij op zekere dag bij een kind, dat kokend water over het lichaam had gekregen, de brandende pijn wist te stillen. Nadat V zich als schapenhouder te Hel- voirt-Cromvoirt had gevestigd, groeide cfllaar, ziin bekendheid als magnetiseur, en vooral gedurende de laatste vijf jaren k?eeg hij daarmee een grote pract«k. Hij werd lid van de Nederlandse Werkgroep voor practische toepassing van para-nor- mallae begaafdheden (N.W.P.), hetgeen inhoudt dat men steeds bonafide werkt en deze goede trouw wenst aan te T Hnor elke patient te registreren. Deze magnetiseurs staan voortdurend on der controle, De officier van Justitie, mr Bruigom, lln dingoedertrTuwtvaVvmdlchteJ Ook als die wet daar ligt- jpmnnstre- geen afkeer van deze wet te dfno'astre ren door bepaalde mag"etis®phriank kan ringe straf op te leggen, De re iyk geen oordeel vellen op wefam^BOTeiyKe grond. De officier vroeg daarom bevesti ging van het vonnis. Mr A. van Doorninck uit ^venter, de bekende pleiter voor de bonaf seurs, stelde in zijn pleidooi o.mdat de rechtbank wel degelijk cn onderscheid te maken tussen bon malafide magnetiseurs, zulks op Practi sche basis. De Bossche rechtbank behoeft zich niet te laten afschrikken do requisitoir van de officier van Justitie, want voordien heeft zij aaI} bemand S netiseurs eveneens een geringe stra Pk Bitter was de toon (is het wonder?), waarop de verdachte heer Schmidt zich nfir»6? uitte> toen de rechtbank in in zijn negentiende zitting hield ElmPgehoordVerd er als getuige f!rCri,i0Ver een tocht, die hij n heer Schmvu hebben meegemaakt. nflt HuidLsUuï fnerkte op, dat het hem m t waarom dit onbe langrijke Punt met Z0Veel moeite wordt geverifieerd, als men andere onbelang rijke punten ongeverifieerd laat. Ver dachte verbaast zich erover, dat Eko, toen hij zoals hu zegt in Bandung vier leiders van de opstandelingen in een hotel zag zitten, niet direct naar de telefoon rende om de politie te waar schuwen. Dat zou hem toch een belo ning of promotie hebben opgeleverd. Verdachte verbaast zich er verder over, dat alle bendeleiders, die in het getuigenverhoor voorkomen, voortdu- legtl. Thans kan zij derhalve haar een maal ingenomen standpunt handhaven. De verdediger legde voorts over een rapport aangaande het onderzoek naar de resultaten, die verdachte Th. V. heeft we ten te hereiken. Het gaat hier over een onderzoek van 1100 geregistreerde kaar ten, door de desbetreffende commissie met mr A. van Doorninck als voorzitter ter hand genomen. De verdediger pleitte voor een geringe straf. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze correspondent) Op de najaarsvergadering te Tilburg van de R.K. Schilderspatroonsvereniging St Lucas heeft de secretaris, de heer E. J. van Lent, mededelingen gedaan over de subsidieregeling voor schilders die in de komende winter, evenals vorig jaar, van kracht zal zijn. In tegenstelling met de vroegere regeling zal de subsidie op schilderwerk binnenshuis niet meer voor bepaalde gebieden, doch voor het gehele land gelden. In verband met de ruime werkgelegenheid zal de periode, waar voor de regeling zal gelden, eerst ingaan op 14 November en voortduren tot 11 Fe bruari 1956, welke datum onherroepelijk zal zijn. Op het buitenwerk zal de regeling niet van toepassing zijn en de grens van 600,- zal ook geen verhoging gndergaan. Het Amsterdamse gerechtshof heeft vandaag de 39-jarige aannemer C. de H uit Hippolyitushoef veroordeeld, tot dria maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was een maand gevangenisstraf on voorwaardelijk geëist. Hem was ten laste gelegd, dat hij, in staat van faillissement verkerend. een bedrag van 5000 niet aan zijn curator had opgegeven. Door de rechtbank is hij hiervoor des tijds veroordeeld tot drie maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. In een besloten zitting van de Haagse rechtbank heeft de officier van Justitie gisteren een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest gerequi- reerd tegen de 47-jarige schoonheids specialiste G- B. uit 's-Gravenhage. die ervan wordt beschuldigd vrouwenhandel en koppelarij te hebben bedreven. De vrouw leidde in de binnenstad van 's-Gravenhage een massage-instituut, dat in de loop van dit jaar, na een inval door de politie is gesloten. rT Eén der verdedigers, mr M. H. Huygens, verzocht voor de aanvang van de zitting deze zaak in openbare behandeling te nemen uit oogpunt van algemeen belang en uit dat van het persoonlijke belang van de verdachte. ,Als dit kankergezwel in de maatschappij' moet worden uitge roeid". aldus pi., en hij doelde daarbij op de malafide massage-instituten, „dan moet aan deze zaak zoveel mogelijk rucht baarheid worden gegeven. Dan zullen velen er van worden weerhouden een dergelijke inrichting te bezoeken" „Of misschien juist wel", meende de president van de rechtbank. De verdachte had geen bezwaren tegen openbare behandeling van haar zaak. Na raadkamer besloot de rechtbank echter de deuren te sluiten. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Dezer dagen zijn op Texel circa 50.000 ongemerkte mijnstutten aangespoeld. Het betreft hier waarschijnlijk de deklading van een of meer schepen, die tijdens de laatste storm overboord is gezet. De strandvonderij heeft het hout geborgen. Bij koninklijk besluit is aan de heer H. Schuringa, inspecteur voor de scheep vaart, hoofd van het vierde district van de scheepvaartinspectie, met ingang van 1 Maart 1956, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eer vol ontslag verleend. Eind deze week of begin volgende week zal de tweede rijbaan van het gedeelte Utrecht—Driebergen van Rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht-Arnhem-grens) voor het verkeer worden opengesteld. By het pontveer over het Zwarte Water te Genemuiden Is gisteravond een per sonenauto, bestuurd door de heer K. uit Hasselt in de rivier gereden, waarschijn lijk doordat de bestuurder werd misleid door de mist. De heer K. slaagde er in door een van de raampjes de auto te ver laten. Hoewel men alles in het werk stelde om zijn vader te bevrijden uit de auto slaagde men hierin niet. Toen de oude man verlost was, bleken de levens geesten reeds geweken. Op de rijksweg bij Sluiskil is gister middag een bestelauto van de Zeeuwsch- Vlaamse waterleidingmaatschappij ge ramd door een uit tegenovergestelde rich ting komende tankwagen. De bestuurder van de bestelauto, de heer T. uit Ter- neuzen, werd ernstig gewond; tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis in Sluiskil is hij overleden. (Van onze Utrechtse redacteur) De Vereniging van letterkundigen is bjj gelegenheid van haar 50-jarig bestaan naar Utrecht gekomen om enige schrij vers aan leerlingen van middelbare scho len voor te st«l'en. De auteurs, voor het merendeel zonen van deze stad, hebben voorgelezen uit eigen werk of verteld over bekende litteraire figuren uit het verleden. Een confrontatie, door de on geveer 900 jonge mensen gezien de stem ming gistermiddag in de Schouwburgzaal, bijzonder gewaardeerd. In de schildering, die daarbij van het Utrechtse leven vroeger en nu werd gegeven, heeft men blijkbaar veel her kend en Godfried Bomans, weliswaar geen Utrechts schrijver, maar sprekend over een man, <Ü6 in Utrehht heeft ge- leefd, Nicolaas Beets, schrijver van de „Camera Obscura", zou zichzelf oneer hebben aangedaan, als hij temidden van de nu en dan wel erg plechtstatige woor- Op het bondscongres van de R.K. Schil derspatroonsbond St. Lucas, dat bij ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling Tilburg in de woistad is gehou den, heeft de bondsvoorzitter, de heer H. Kok, gisteren zijn vreugde uitgesproken over de gunstige wending die de rege. ringspolitiek ten opzichte van de midden stand heeft genomen. Voldaan is men 00)1 ter nog niet, want men is algemeen de mening toegedaan, dat een zo uitge breid terrein als „detail én ambacht" een eigen ministerie eist. Spreker zei dat er dankbaarheid is, om dat de regering speciaal voor de midden stand een aantal credietfaciliteiten ge schapen heeft. Er zijn evenwel nog vele wensen; met name moet met klem wor den aangedrongen op drastische belasting verlagingen. De thans geboden verlich ting biedt geen voldoende soulaas: de noodzakelijke investeringen zijn uitgeslo ten. Een gezonde, eigen financiële basis in het schildersbedrijf wordt nog steeds gewenst. Spreker pleitte voorts voor de afschaf fing van de omzetbelasting voor het am bacht en voor een vrijere loonvorming, afgestemd op de mogelijkheden van de branche. Het jaarverslag van de secretaris prees de subsidieregeling, die net mogelijk maakte, dat vorig jaar voor 16 millioen gulden werk 'in de wintermaanden werd gemaakt. Wegens zijn grote verdiensten voor de afdeling Nijmegen en voor het dagelijks bestuur van de bond werd de heer Pierre Bokkerink als ere-lid geïnstalleerd. naam houdt. „In werkelijkheid woonde ik al die tijd rustig in Djakarta. Na tuurlijk", aldus verd., „kan ik mij niet meten met gentlemen als Manoch en Tomasoa, die nooit liegen en van wie men elke verklaring direct als waar heid aanneemt. Maar waarom zou ik meineed plegen? Mijn papieren zijn in beslag genomen, mijn vrienden en be dienden zijn gearresteerd, toch is er geen motief gevonden, waarom ik tegen dit land wilde vechten". De verdedigster, mevrouw Bouman, merkt tenslotte op, dat Van Hulst, die thans dood is, in deze zaak een belang rijke rol speelt. Zij vraagt, of er ner gens verklaringen van hem zijn. De rechter zegt te zijner tijd om de verklaringen van Van Hulst te zullen verzoeken. De officier van justitie, Soenario, verklaart dat er inderdaad verklarin gen bestaan van Van Hulst, doch dat (Van een bijzondere medewerker) Met „Heuvel 24 aul woordt niet...." heel; Israël zich direct ge- schaard in de film- producerende landen, die komen met een product, dat vaardig is gemaakt en dat alleszins de moeite van het aanschouwen waard is. Haye Hararit, geen beroepsactrice zoals die hier kennen. rend "onder andere namen opduiken 1 deze in 's lands be :,g niet openbaar doch dat alleen hij (Schmidt) zijn eigen 1 behandeld kunnen worden. Hierbij moeten wij opmerken, dat. het getuigt van een wijs beleid om de leiding van de jonge Industrie te ieggen in be kwame handen en men heeft zich zelfs niet geschroomd een Engelsman uit te nodigen deze eersteling te vervaardigen. Zo is dan Thoroid Dickinson naar Israël getosen om daar de eerste film te maken. Over de artistieke kwaliteiten van de film zullen wij nader schrijven, nu willen wij even de aandacht wijden aan één van de hoofdrolspeelsters, die enkele dagen in ons land te gast is geweest. Haya Hararit, de jonge 24-jarige actrice, die in Israël is geboren en getogen, heeft in de film van Dickinson een belangrijk aandeel. Met veel moeite heeft zij enkele dagen in ons land kunnen verblijven, om dat de moeilijkheden met visa schering en inslag zijn waar het betreft lieden, die de Israëlische nationaliteit bezitten. Haya Hararit kent de strijd in baar land goed. Zij heeft in 1948 als vrijwilligster dienst genomen in het Israëlische leger en dus heeft zij gestaan aan de wieg van de nieuwe staat. Deze jonge vrouw heeft geenszins de allure van een filmster. Het is voor de eerste maal, dat wij een „ster" van het witte doek zagen, die hoegenaamd niets van een make-up vertoonde. Maar met haar wondermooie ogen weet zij te boeien en zij praat met een intellect, dat haar kunstzusters in het vak het schaam rood naar de welgevormde kaken kan doen stijgen. Zij is geen beroepsactrice zoals wij die hier doorgaans kennen. Het toneelvak heeft zij geleerd al toneelspe lende. Zij heeft geen eindexamen van een toneelschool, maar zij is ook niet gevormd in een verstard academisme. Integendeel. Wat zij heeft getoond in „Heuvel 24 ant woordt nietis eenvoudig en waar. Met een' zekere bescheidenheid schuift zij dit af naar de regisseur, omdat hij de be zielende leider is geweest, die haar een rol toebedeelde die als het ware „op haar lijf was geschreven". Maar ondanks deze gunstige omstandigheid heeft zij toch geen cliché-type gelanceerd. Integendeel Met liefde praat zij over het kunstleven in Israël. De toneelvoorstellingen worden er druk bezocht en de instelling van de bezoekers is haast ideaal voor de kun stenaars. Men komt er n.l. niet om „een avondje uit" te zijn. Vooral de stukken met een sociale inslag zijn er zeer in trek. Werkloze acteurs en actrices kent Israël niet. En de toneelkunstenaars zijn zo vol idealisme, dat zij er niet voor schromen om in de openlucht voorstellin gen te geven. Ieder jaar worden minstens twee moderne stukken opgevoerd van Is raëlische auteurs, waarin het zgn. „Zeit- theater" tot volle bloei komt. Haya Hararit praat met een oprecht enthousiasme over haar land. Wat wij hebben gezien op het witte doek beant woordt ten volle aan deze geestdrift. „j (Van onze verslaggever). In het nijvere Maassluis is een boot in opspraak gekomen. Deze boot ligt in het Hellinggat aan de scheepswerf Zorg en Vlijt. Volgens het zeggen zou Westerling zijn oog op haar hebben laten vallen om haar te doen uitrusten voor een tocht naar Indonesië. Er doen hierover allerlei geruchten de ronde, waarvan men inmiddels in Maassluis wel het minst van weet. De boot, waar het om gaat, is een oude Duit se snelboot. welke vermoedelijk in de oorlog gebouwd werd en enkele jaren geleden door een scheepshandelaar in Maassluis in Duitsland gekocht werd en naar Maassluis gehaald. Daar werd zij op een scheepswerf gerepareerd en thans staat zij ingeschreven als de „Dolfijn". Deze boot is te koop. ook al sinds enkele jaren. Zij ligt nu in het rustige Helling- gat, omdat op haar oude ligplaats jongens van Maassluis er een speelplaats van ge maakt hebben, waardoor zij nogal be schadigd werd. De Dolfijn is een gepantserde snelboot en heeft een motor van 1000 p.k. zodat zij uiterst snel kan varen. Volgens de geruchten zou zij door Westerling wor den bemand en uitgerust. Omtrent deze geruchten valt in Maassluis echter geen enkele bevestiging te verkrijgen. Zo er plannen bestaan dan worden die vermoe delijk elders gesmeed. Wel konden wij vaststellen dat de eigenaar van de boot benaderd is door een groep, welke iets met Westerling heeft uit te staan en die, naar zijn indruk, ook kapitaalkrachtig genoeg is om zich een dergelijke boot te kunnen aanschaf fen en haar te doen uitrusten. Er zijn on derhandelingen gevoerd maar men kwam tot dusverre nog niet tot een resultaat. Mocht de boot worden uitgerust en inge richt, dan zal dit nog geruime tijd in be slag nemen. Bovendien, wanneer zij zal uitvaren, zou zij, zo dit onder de vlag van J^esterling zou gaan, toch niet ge makkelijk Maassluis kunnen verlaten, aangezien z'ij achter twee bruggen hgt, die na aanvraag speciaal voor haar geopend zouden moeten worden. Ondertussen is er na de aanvankelijke geruchten weer een nieuwe stilte rond de Dolfijn gevallen en men wacht in Maas sluis thans af hoe de zaken zich verder zullen ontwikkelen en of de boot werke lijk ooit zal vertrekken. Het staat wel vast, dat de boot, die volkomen zeewaar dig is, elk ogenblik het ruime sop zou kunnen kiezen. den en voordracht, niet voor een leven dig en geestig element had gezorgd. Het begon al toen hij voor Haarlem, zijn woon stad. de eer opeiste Hildebrand als „de onze" te mogen noemen. In Haarlem is hij immers geboren en in Utrecht is hij dood gegaan.... Kostelijk was de typering door Bomans van Beets als de oude Stastok, de figuur, welke deze in zijn „Camera" zelf geschapen had. Een automatisch mens, die wel een aardig leven leidde, maar 0 zo vervelend, dat men naar het woord van Albert Verwey niet begrijpt, hoe hij het heeft volgehouden. Ondanks zijn grijze manen-bos blijkt de dichter Geerten Gossaert, die tegenwoor dig alleen als de politicus prof. Gerretson voor het forum verschijnt, nog zeer vitaal te zijn en zijn optreden op deze litteraire middag was voor ons werkelijk een ver rassing. Hij zei zelf als dichter sinds jaren op stal te staan en tegenwoordig alleen nog maar een rol te sPelen a'ls aartsreaction aire bullebak. Als bedaagde rossinant in de letterkundige arena draafde hij nu mee om aan te tonen de continuïteit, die er in de dichtkunst bestaat. Als onderwerp greep hij hiervoor aan hetgeen hem in 1935 door een promovenda was aangewre ven, dat zijn bundel „Experimenten" onder invloed stond van de zeventiende-eeuwse poëet Jodocus Lodensteyn. Om dit nog even aan te dikken waren de organisators van deze middag op de niet onaardige ge dachte gekomen twee gedichten, waar het om ging, op het programma af te drukken. In een zeer intelligent betoog maakte Geerten Gossaert nu duidelijk, dat hier van plagiaat geen sprake was en met an dere voorbeelden, ook uit eigen werk, trachtte hij zijn gehoor te doen voelen, dat hier alleen sprake was van onbewuste in vloed. Jan Engelman las na een korte inleiding vóór uit zijn vroeger geschreven spel over St Willibrord en bracht de jeugd onder de indruk van de hemelse minne, die uit een gedicht van Zuster Bertken spreekt. Dr J. C. Brandt Corstius vertelde een en ander over de pruikentijd, welke betite ling moge gelden voor een Hieronymus van Alphen. maar geen recht doet aan alle achttiende-eeuwse dichters. Het hedendaagse Utrechtse leven of van een recent verleden kreeg gestalte in werk van Gees Crone, voorgelezen door dr P H. Ritter, van Clara Lennart en Jaap Ro- mijn. die uit eigen publicaties lazen Clau- dine Witsen Elias declameerde gedichten van Marsman en Nijhoff. Het was een interessante middag, die geopend werd door wethouder v. d. Vlist en waarin de'voorzitter van de jubilerende vereniging, prof. dr N. A. Donkersloot, nog een korte beschouwing hield over de ver houding tussen schrijvers en publiek. Na afloop zijn het bestuur en de leraren officieel door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen, begroet door de loco burgemeester, de heer H. Ploeg jr. Tegen de ambtenaar H. G. J. H. uit Venlo heeft de officier van justitie te Roermond een jaar en zes maanden met aftrek geëist wegens verduistering en valsheid in geschrifte. De rechtbank wenste vooraleer uitspraak te doen een reclasseringsrapport en daarom werd de zaak aangehouden tot 8 November a.s. H. had in zijn functie van ambtenaar ter secretarie te Maasniel over een tijds bestek van rond vier jaar o.a. legesgelden, die hij moest innen, achtergehouden. Voorts had hij gelden, die hij van de ge meenteontvanger ontving voor uitbeta ling aan oorlogsslachtoffers en gerepa- trieerden, niet uitbetaald. In verschillen de gevallen had H. een valse hand tekening onder de kwitanties gezet. Naar schatting had hij aldus in die vier jaar een bedrag van rond 9.000 verduisterd. In sommige gevallen zou hij het verduis terde geld niet ten eigen ba*e hebben aan gewend, maar te veel hebben betaald aan mensen, die >-echt hadden op een lager bedrag. Naar zijn eigen verklaring zou het door hemzelf gebruikte bedrag de 4.000 niet te boven zijn gegaan. Met het doel de fabricage van- en de handel in textielgoederen en alles wat daarmee samenhangt, is opgericht de Johan Parmentier Textielfabrieken N.V. te Leiden Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 3.500.000. verdeeld in 2.500 gewone aandelen en 1.000 pref. aandelen ieder groot 1.000. Uit een tiental plaatsen van het Haar lemse diocees zijn de leiders van Katho lieke jongerengroepen in Den Haag bij elkaar geweest om te luisteren naar een inleiding van rector Brans en naar een voordracht van mr H. Velu die vertelde van het jeugdwerk in Oost-Duitsland en zijn relaas illustreerde met films en gramofoonplaten. Rector Brans besprak de grondslagen van het werk onder de jongeren uit de middengroepen. Het gaat er daarbij voor al om het werkelijk samenzijn tussen de mensen te herstellen. In het jongerenwerk moet men hierover niet alleen met elkaar spreken, maar er naar streven dit werke lijke samengaan in het dagelijks te bevorderen- Dit werk begint bij ieders jongere afzonderlijk maar daarin vinden zij elkaar vanzelf. Zo groeit er een beweging van jonge ren. Waar het leven zich afspeelt in ver schillende milieu's, daar zal ook een jon gerenbeweging naar het milieu getekend zijn. Zo zien we, aldus spr., in ons bisdom langzamerhand een levendige beweging van jongeren uit de middengroepen ont staan. '3 Middags hebben de vergaderden vro lijk feest gevierd met de jeugdige bewo ners van Huize Groenestein in Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5