Nieuws uit STAD en OMTREK Gezamenlijke oogstdankdag in Kethel ROTTERDAM De Wijkraad Kethel OUDE TIJD Geheugen-hulp EMISSIE EXCELSIOR METAALBUIZEN DOKTEREN IN DE RIMBOE tgj&rsjz «js&ryE Arrestanten verkazen de vrijheid Vit die goede TWEE DODEN OP ONBEWAAKTE Garagebedrijf WALDO Femina sloot de poorten V.. Burgerlijke Stand Bevredigend dividend over vergroot kapitaal verwacht Bij pillen meer geluk dan wijsheid DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 PAGINA 2 X Op de 64 velden SCHAAKWEDSTRIJDEN E. S. S. ZUSTER PETRA OPBRENGST COLLECTE DIERENBESCHERMING PPSC-NIEUWS U. V. G.-NIEUWS Trein greep boerenkar Ontsnapping uit Rotterdams politiebureau Geruisloze geloofsafval DIEF AANGEHOUDEN FIETS GESTOLEN COACH 4575.— CABRIOLET 5500.— COMBI 5195.— EEN GEVAARLIJKE TOESTAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT //V ROTTERDAM Geesten en magie Des Pastors ingewanden De competitiewedstrijd op de vier en zestig velden zal voor ESS aanstaande Vrijdag ontbranden. Het eerste tiental van ESS speelt dan een uitwedstrijd tegen Unilever te Rotterdam. Het tweede tiental krijgt aanstaande Dinsdag een thuiswed strijd tegen De Pion 4 eveneens uit Rot terdam. Beide tientallen zullen op hun tellen moeten letten. De uitslagen van de jongstleden Dins dag gespeelde partijen voor de winter- wedstrijden waren: le groep: Bijloo-v. Eder 01; .Ttnssens- Eering Groen sr-den Uijl 01; Meyer-y. d. Velde uitgest., Fcnning-Reits- ma 01. 2e groep: Donkhorst-v. Grootveld uitge steld, Malkus-Brouwer Mt, Immer zeel-Groen jr afgebr., Hersbach-Kleijheeg afgebr. 3e groep: Marbus-Betten afgebr., Smit- Koster 1—0, Zonneveld-Slagmolen 01, Slavenburg-v. Dijk Vj. 4e groep: de Boer-Timmers 0Par- met-Harteveld 10: v. Dalen-Smits 10, Voogt-v. Leerdam In de percentagewedstrijden werden de volgende resultaten geboekt: v. Groot- veld-v. d. Velde 10, v. Etten-Stahlie 01, Stoorvogel-v. Grootveld 10. De af gebroken partij Harteveld-de Boer uit de eerste ronde van de winterwedstrijd ein digde in 01. Op het industrieterrein aan de Bettoweg te Schiedam, n aar Dinsdag de GOUDEN PROFESSIEFEESÏ eerste paal voor de nieuwe machinefabriek van de N.V. Traditie uit Botterdam geslagen werd, vordert de bouw van de nieuwe papierfabriek gestadig. Hier ziet men rechts de grote hal, die de grootste hal voor papier fabricage in Europa zal worden. In het St. Jozefklooster aan de Tuin- laan, herdenkt Zuster Petra, Zaterdag a.s. de dag, dat ze vijftig 'aar geleden in het Moederhuis te Voorschoten, haar religi euze geloften heeft afgelegd. Ruim veer tig van die vijftig jaren heeft de zuster in Schiedam doorgebracht. Eerst als on derwijzeres aan de St. Catharinasehool, later als zodanig aan de Uloschool. Zeer vele katholieke Schiedamse vrouwen en meisjes zullen zich nog de lessen van Zuster Petra herinneren; het is immers nog maar enkele maanden geleden, dat ze het onderwijs verlaten heeft. Doch niet alleen heeft de zuster haar bes te krachten besteed aan het onderwijs van de katholieke jeugd; zij heeft ook met apostolische liefde en zorg, gewerkt aan het onderricht van volwassen niet-katho- lieken, die ze op het ontvangen van het H. Doopsel heeft voorbereid. Tientallen bekeerlingen denken nog terug aan de de gelijke en prettige lessen, die zij van Zus ter Petra ontvingen. Zij allen zullen a.s. Zaterdag de jubilaresse in hun gebeden gedenken. Gelegenheid tot feliciteren: Zondag 16 October van 3—4 uur, klooster Tuinlaan 82. De collecte van, de Dierenbescherming heeft hier ter stede in totaal 1.362,97 gulden opgebracht (vorig jaar 1.100,38 gulden). De buscollecte leverde 979,16 gulden op (vorig jaar 555.83) en de lijst- collecte, die gedurende een week is ge houden 383,81 gulden (vorig jaar 545.05). Zes en dertig collectanten hebben aan de collecte deelgenomen (vorig jaar 23). Dank zij de tot nu toe gunstige gang van de competitie is er reeds een flink aantal wedstrijden gespeeld en komt er hier en daar in de ranglijsten al enige tekening. De resultaten van de blauw- witten zijn tot fill toe wat povertjes en reeds nu is te voorspellen, dat de elftallen een moeilijke tijd tegemoet gaan. Het eer ste elftal tobt vooral met zijn voorhoede, waarin het goede schot ontbreekt. Zater dag a.s. wordt de strijd aangebonden te gen Ornas uit Den Haag, een zware wed strijd voor de P.P.S.C.-ers, maar wanneer de goede combinatie worden gevonden, achten wij de blauw-witten niet kans loos. Het tweede elftal gaat, gesterkt door zijn overwinning van j.l. Zaterdag, naar Bolnes, waar tegen het tweede elftal van de club van die nar,m wordt aangetreden. De verdere senior-elftallen zijn vrij. Van de junioren komt het B-elftal in het veld tegen RK WIK bl. Het vol ledig programma luidt: PPSC 1-Ornas 1, Bolnes II-PPSC II, PPSCb-RK WIKbl. De leden van de L. T. B. vierden Woensdag te Kethel hun traditionele Oogstdankdag. Terwijl de zon doende was de morgennevels te verdrijven, hetgeen weer een mooie dag beloofde, verzamelden de Katholieke L.T.B.-ers zich in de kerk, waar men het feest opende met het bijwonen van een plechtige H. Mis. Deze H. Mis werd opgedragen door Pastoor van Kampen, geassisteerd door pastoor B. J. van Houten uit Overschie en kapelaan Th. v. d. Akker. Na deze plechtigheid werd het ontbijt gezamen lijk genoten in de zaal van het R. K. Verenigingsgebouw. Ongeveer 70 leden uit Kethel, Vlaardingen en Overschie maakten hier gebruik van. Na het ontbijt sprak de voorzitter van staan er wat dat betreft nog het beste de L.T.B. de heer L. J. Lansbergen als voor. We zijn wel conservatief maar dat volgt: We zijn weer aan onze oogstdank- j heeft toch ook zijn goede zijde. D. in», „ie>ch,e, ruf U. he,., on, "O&S&lZXSgglSL De UVG-dames lieten een steekje val len. Zondag 1.1. kregen de UVG-sters St. Lodewijk op bezoek. Deze goed getrain de ploeg staat als 3e geklasseerd op de ranglijst. Dat de ploeg vah St. Lodewijk haar huid duur zou verkopen bleek wel want reeds na enkele minuten spelen wist zij een klein foutje in onze verde diging direct te benutten en zodoende een 10 voorsprong te verkrijgen. De UVG-sters zagen bij voorbaat al een verloren partij in het verschiet, en het be gon h» de achterhoede een beetje te lek ken. Maar kort voor rust zag de altijd zwoegende rechtsbinnen A. de Groot haar moeite beloond en na eerst 3 tegenstand sters gepasseerd te hebben, scoorde ze een tegenpunt met een fantastisch strak schot, dat in de linkerbovenhoek ver dween. Ruststand 11. Na rust wist de keepster van UVG haar doel schoon te houden en de voorhoede bracht vele kansen om zeep. Zo kwam het einde na een slappe tweede helft, dus deelden ze samen de punten. De junioren.bonden de strijd aan te gen R.K. WIK. Onze pupillen hadden het vandaag weer eens op hun heupen en wisten te winnen met 92. Midvoor Rimmeur opende de score door uit een 17-meterworp de keepster te passeren 10. Kort voor rust wist dezelfde speel ster nogmaals te scpren 20. Na rust ging het spel heen en weer. WIK scoor de 2 maal. Toen kwam de gehele voor hoede van UVG in actie en leverde ze stuk voor stuk hun doelpuntje bij. Eind stand 92. De trein, die vanochtend om 8.09 uur van Hoek van Holland naar Rotterdam vertrok, heeft enkele ogenblikken later op de overweg by Poortershaven een met twee paarden bespannen wagen, geladen met aardappelen, volkomen vernield. De twee mannen op de wagen werden er af geslingerd en waren op slag dood. Het waren de 46-jariije J. Kool, landarbeider uit Naaldwijk en de 63-jarige landarbei der J. van Kooy uit Maassluis. De wagen werd door de trein bij het lemoen gegrepen. Dit brak af, waardoor de paarden er heelhuids afkwamen. De bestuurder van de trein liep lichte ver wondingen op. De neus van de trein werd ingedrukt. De trein is met een locomotor teruggesleept naar Hoek van Holland. De reizigers hebben zich hier met de volgen de trein naar Rotterdam kunnen begeven. Door zich langs een serie aan elkaar geknoopte dekens uit het raam te laten zakken zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag twee jeugdige arrestanten er in geslaagd te ontsnappen uit het Rotter damse hoofdbureau van politie. De twee jongens, respectivelijk vijftien en zeven tien jaar oud, kwamen na hun klauter- partij terecht op het dak van een byge- bouwtje. Vandaar was het klein kunstje de begane grond te bereiken. Tot dusver re is men er nog niet in geslaagd het tweetal op te sporen. De twee jongens, die op last van de of ficier van Justitie tijdelijk in bewaring waren gesteld, waren ondergebracht in een gemeenschappelijke slaapzaal. De jongste was weggelopen uit een opvoe dingsgesticht, de oudste wachtte op over brenging naar een dergelijke inrichting. Toen iedereen sliep, maaktten de jon gens een bedplank los om te trachten de tralies voor het raam zó ver uiteen te wringen, dat zij er door kenden kruipen. Toen dat goed bleek te lukken pikten zij her en der dekens weg en bonden deze volgens de klassieke ontsnappingsme- thode aan elkaar. Het aldus verkregen „touw" werd aan een van de spijlen be vestigd en de weg naar dc vrijheid was gereed. Toen de ontvluchting werd ont dekt waren ie vogels al gevlogen. Tot gisteren heeft de Rotterdamse politie de ze ontsnapping geheim kunnen houden, vandaag moest zij dit feit echter aan de openbaarheid prijsgeven. nnt7Ptfpnd v^p! sekost Evenzo de eure öcuicu. ncu autu, uie mei, Corner heef? Mies weer een ^rloge zonder veer zijn dode apparaten. Zo ook de mens zonder God. lente, maar de Corner heeft alles weer goed gemaakt. Wij agrariërs, zijn nauw verbonden met de natuur. We hebben het weer nodig voor het bedrijf, voor de groei van het gewas en voor ons vee, dat met goed r- weer in een veel betere conditie is. Lof a- in grote steden. Als men niet meer Er is een geruisloze geloofsafval, voor- Gisteren is door de politie aangehouden A. L. uit Rotterdam, verdacht van de diefstal van een staaf brons van een schip dat bij Wilton-Féijenoord ligt. De feits van de slager P. J. v. D. is gis termiddag gestolen uit de kelder onder zijn woning aan de Slachthuislaan. III en Slot. Het bestuur van de KVP afd. Schiedam Noord heeft de Commissie, die ijvert voor de totstandkoming van een wijkraad met belangstelling en sympathie gevolgd op de droge weg van de 9tudie over het instituut Wijkraad en eveneens op het glibberige pad van de onderhandelingen en besprekingen met Burgemeester, Wethouder, Schiedamse Gemeenschap- vertegenwoordigers van de pers, besturen van Kiesverenigingen, Gemeente raad-fracties, enz.; en go'ede nota genomen van de publicaties die officieel geschiedden namens de Commissie. De Commissie zegt, dat geen der 6 in een vorig artikel genoemde argumenten ooit is weerlegd. Integendeel, de Gemeen telijke Overheid erkent, dat ze geenszins blind is voor de vele voordelen verbon den aan een Wijkraad; „voor een grote gemeente" wordt er bijgevoegd. Het Bestuur vindt deze bijvoeging een afleidingsmanoeuvre, een poging om wat recht is krom te slaan. „Voor een grote gemeente". Maar hierover heeft bedoel- Demonstratie op aanvraag SINGEL 41-45 TELEF. 65538 69915 erkent dat er een God bestaat, kan men er ook niet op lijken. Een mens zonder God is als een vliegtuig in de nacht zon der radar of als een schip zonder roer. Dit is de kwaal van onze tijd. Wij moe ten zorgen niet me deze kwaal besmet te worden. We zijn een Katholieke stands organisatie en ons doel moet zijn: Chris tus terug te brengen in de maatschappij. We moeten God plaatsen waar Hij hoort: in het middelpunt van de wereld. Hoe kunnen wij daar in Ketehel aan mee werken? Sedert eenigen tijd rijden over den spoorweg Rotterdam (D.P.) - Rechter Maasoever goederentreinen van de H.IJ.S.M. Op den Rotterdamschendijk, ter hoogte van de „hoekplankjes", kruist de ze spoorweg de electrische tramlijn Schie dam - Rotterdam. Het blijkt, dat daar geen afsluitbomen zijn aangebracht, noch ne- mand is geplaatst om, bij het eventueel passeeren van treinen, koetsiers, voorbij gangers en de bestuurders der electrische trams te waarschuwen. Hoe het mogelijk is, dat de directie der H.IJ.S.M. niet er op bedacht is geweest op dit drukke verkeerspunt veiligheids maatregelen te treffen, is onverklaarbaar. Nu moet het Zaterdag 1.1. (1 Aug.1908) gebeurd zijn, dat daar ter plaatse een in volle vaart zijnde, uit een zestal wagons bestaande goederentrein passeerde, zonder dat er Iemand vanwege de H.Y.S.M. aan wezig was om te waarschuwen. Juist bij het passeeren van den trein naderde een electrische tram, die nog tijdig kon stop pen, maar toch door niemand van de komst van den trein was verwittigd Naar wij vernemen, is door de Rijks- veldwacht van de brigade Schiedam pro ces-verbaal opgemaakt tegen de directie der H.IJ.S.M. (Nwe Schiedamse Cou rant, van 5 Augustus 1908). en dank aan God ook voor datgene wat we buiten ons bedrijf genoten hebben". Hij las nog een uitnodiging van het Hoofdbestuur van de L.T.B. voor. over een reis naar Lourdes van 1 tot 8 Mei 1956. Men rekent op een totaal van 2000 deelnemers. Verder besprak hij nog de wens van de leden om iedere maand een ledenvergadering te houden. Daarna gaf de voorzitter het woord aan pastoor van Houten uit Overschie. „Het is een traditie dat de pastoor van de pa rochie „Petrus Banden" ook aanwezig is. Ik dank u voor uw uitnodiging. Over- U bent een onderdeed van de Diocesane schie is wel niet ver weg maar tussen de- bond en deze is weer een onderdeel van ze twee parochies zijn zoveel obstakels, de grote Boerenbond met 80.000 leden, bruggen, overwegen en ergens een balk j God die op Abrahams verzoek voor 10 over de weg, dat het nog een hele reis i rechtvaardigen bereid was Sodoma en werd. Vandaag is het de feestdag van de i Gomorra te sparen, zal ook bereid zijn H. Winfridus, die in Engeland van zijn j voor een kleine groep rechtvaardigen, bisschopszetel werd verjaagd. Op weg i waar wij ook bij moeten behoren, de we- naar Rome, om zich te rechtvaardigen j reld te sparen." bij de Paus, bleef hij enige tijd in deze jja deze met grote belangstelling aan- omgevmg om te preken en het evangelie gehoorde rede volgde de pauze, mlt kof- te verkondigen. fie en gebak De Voorzienigheid had heel andere plannen met hem. Hij deed gewoon wat Daarna sprak pastoor v. Kampen, advi- hij vond dat hij te doen had en dit ligt i aeur van X Plaatselijke afdeling, nog een ook op onze weg. Als we elke dag ons kort woordje. gewone werk doen, ztorgt de Voorzienig- j „Pastoor v. Houten heeft al met u ge heid verder'' i sproken over de Voorzienigheid, die dik- De spreker, door het bestuur voor deze wijls heel andere lijnen volgt, dan, die wij morgen aangezocht, was Rector v. d. ze'* van Plan waren te volgen. U moet tot Hoogte geestelijk adviseur van de Bond. j u program maxen: Lucas 6: „Geeft en u zal gegeven worden Geestelijke bloedtransfusie De offertafels in de kerk waren van- Deze zei o.a.: „Als bonds adviseur mag 1 morgen rijk voorzien en men is al druk oo de vergaderingen miin stem laten 1 bezi6 alles te verpakken en hiermee an- de Commissie nooit gesproken! Het gaat, hier om een gemeente met een uitgespro ken stedelijk èn landelijk karakter. Vervolgens is volgens de Commissie naar voren gebracht, dat de raadsle den uit een stadsdeel met een Wijkraad gediscrimineerd worden. Het Bestuur van „Schiedam-Noord" is van mening, dat dit gemakkelijk gezegd is, maarbewijzen!! Punt 4 en 5 wor den niet weerlegd!! Inderdaad, een groot woord: „gediscrimineerd". Echt een woord om te intimideren; een poging al weer om de Commissie in een slop te drukken. „En", werd aan de Commissie ge vraagd, „worden de belangen van Ke thel niet goed behartigd en erkend?" Het Bestuur van de K.V.P. afd. Schie dam-Noord is van mening, dat deze vraag met het al of niet instellen van een Wijk raad niets te maken heeft. Leest men on bevooroordeeld de 6 punten door dan zal men tot de conclusie komen, dat nergens het Bestuursbeleid van de Overheid wordt aangevallen. De gestelde vraag moet al weer beschouwd worden als een proberen om de Commissie op een vreemd spoor te rangeren. De Commissie heeft verzekerd: „We zijn niet doof voor redelijke tegen-argu menten, we respecteren een tegenoverge stelde mening; maar laten die dan zoda nig gefundeerd zijn, dat onze argumen ten daardoor worden weerlegd. Per slot vertegenwoordigen we 70 pet van de kies gerechtigden van v.m. Kethe!, aan hen zijn we verantwoording schuldig". Na elf drukke dagen heeft de Femina gisteravond om elf uur haar poorten ge sloten. Hoewel het bezoekersaantal (75.000) minder was dan het vorig jaar (95.000) mag ook deze zevende beurs een succes worden genoemd. Traditiegetrouw begaven de deelnemers zich na het sluitingsuur naar Odeon, waar met een gezellige feestavond dit jongste succes werd gevierd. De heer C. van der Linden wierp hier nog even een terugblik en constateerde dat iedereen tevreden was. Daarna werd druk gedanst en om de stemming ten top te voeren organi seerde Theo Moens verscheidene aardige spelletjes, (zoals zaklopen), welke zeer in de smaak vielen. Voor de bezoekers van de Femina die daar belang in stellen: de pop heet Josefine. De volgende beurs, de achtste ..Femina" zal van 20 April tot en met 2 Mei 1956 in Den Haag worden gehouden, de ne gende weer te Rotterdam en wel van 28 September tot en met 10 October 1956. HEDEN Passage Theater Kath. Kring: De Erf gename, 8 uur. Monopole Theater: De man zonder noodlot (ontoelaatbaar). Stedelijk Museum: Ongelijks van 2—5 uur Bali-tentoonstelling. C.C.C., Lange Kerkstraat 34: Tent. werken 'van Dook Everse, tot 4 November R.K. OPENBARE LEESZAAL R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliothei Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 10i2 uur; tedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 7 - 8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerki: Dinsdag- avand van 6 30 - 8 uur Vrijdag van 7—8 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethei (R.K Ver. Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half één. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Backer St Liduinastraat 58. 04INI4D fOOff SCHttOAM t* OmSI***** 77ste Jaargang No. 22890 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 59094 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0 30 per m m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en f 0.50 per week. ik op de vergaderingen mijn stem laten horen. Ook neem ik altijd graag de kans waar als ik mag spreken op bijeenkom sten. We zijn zo langzamerhand ambte naren geworden, die brieven schrijven en dicteren, de zielzorg schiet er dikwijls bij in. Daarom zijn de oogstdankdagen ook voor ons van zo'n grote waarde. Deze dag is een goed en algemeen gebruik in onz'e L.T.B. Een dag trekken we uit ons be drijf, om ons te bezinnen. In steeds meer verenigingen wordt het de gewoonte dat ook de vrouwen aanwezig zijn. We moe ten onze vrouwen warm zien te krijgen voor onze L.T.B. Aan hen hebben we een grote steun. Elke dag ploeteren zou nut- j teloos zijn als God ons zijn zegen niet gaf.1 Iedere dag lezen we in de krant weinig opwekkende berichten over: kerkvervol ging. branden, moorden ongelukken, overstromingen en dergelijke. De toe stand is allesbehalve rooskleurig. Toch z'ijn we allen gevoelig voor al die stro mingen, die ons beïnvloeden. Al deze ba cillen, die we inademen hebben invloed op onze geestelijke gezondheid. Daarom wil ik u vanmorgen een geestelijke bloed transfusie geven en heb ik als onderwerp gekozen: „Wat vraagt deze tijd van ons". De meeste zorg baart, ons zielzorgers, het gemis aan bezieling, aan diepte aan enthousiasme. Dit kan u getuigen de jongste kapelaan in een plattelandsge meente, maar ook de eenzame witte man ginder in het Vaticaan. De mens van deze tijd heeft alleen aandacht voor welvaart, geld, verdienste. Daartegenover staan geestelijke ver moeidheid en gemis aan geestelijke weer stand. Zelfs onZe meisjes zoeken de weg van de minste weerstand. Ze gaan liever naar kantoor of atelier en daardoor ont staat het probleem van de gezinshulp. Ook bij het vermaak weer die weg van de minste weerstand. Dat zien we aan de bioscopen, die de meeste bezoekers trek ken. Jehoeft alleen je portemonnaie maar te pakken en geld neer te leggen. Een ander raapt het voor je op, duwt je een kaartje in je handen, doet de deur voor je open, Kiapt ]e stoeltje neer, draait de film voor je en jij hoeft maar te kij ken. Minste weerstand. Vraag eens aan de bibliotheken welke boeken het meest gelezen worden. Die van de minste weerstand: prulromans, detectives enz. De mens is door God geschapen als een persoonlijkheid. Een koning in zijn gezin, met een eigen erf. Iemand, die beslissin gen durft te nemen. Onze plattelanders dere mensen gelukkig te maken. Ge woonlijk krijgt men meer terug dan men geeft. God, de gever van alle goed zal u ook niet teleur stellen. Ik hoop dat u en uw gezinnen zult gezegend worden. Laat onz'e gezinnen een voorbeeld zijn voor anderen, zodat de Paus Katholieken krijgt waarop hij kan vertrouwen en bouwen" GEBOREN: Wilhelmina, d. v. H. G. J. van Gils en A. W. Westmaas; Lena A., d. v. A. E. Steeg en L. de Vries; Albert, z. v. H. Klöne en A. G. van Schellebeek. OVERLEDEN: A. Verberk 65 jaar. Dit fraaie venster in de Singelkerk is geheel schoongemaakt gerepareerd en vertoont zich weer in oude glorie. De Metaalbuizenfabriek My „Excel sior" bericht dat zij de inschryving op 20.000 gewone aandelen, elk groot 100 aan toonder (desgewenst in certificaten van tien aandelen) ten volle delende in de resultaten over het boekjaar 1 Juli 1955/30 Juni 1956 en volgende boekjaren op 21 October openstelt bij de Rotter damse Bank tot de koers van 185 pet. De inschrijving is uitsluitend- openge steld voor houders van de reeds uitstaan de gewone aandelen en preferente aande len A en B, in dier voege dat het bezit van nominaal 100 dezer aandelen recht geeft tot inschrijving op een gewoon aan deel van 100. De storting moet geschie den op 15 November. Aan het prospectus ontlenen wij het volgende: Aan de Mannesmann-Meer A.G. is opdracht gegeven tot de bouw van een compute „straat" voor de fa bricage van gelaste buizen. Een nieuwe fabriek zal hiervoor te Oosterhout wor den gebouwd Het ligt in het voornemen gebruik te nemen. Met de bouwwerk zaamheden zal dit kalenderjaar nog een aanvang worden gemaakt. Door dit nieu we bedrjjf wordt öan de productie-capa citeit een belangrijke uitbreiding gege ven. De verzekerde waarde der gebou wen en machines voor de brandassuran- tie bedraagt ca 11 millioen (de boek waarde is 10). Op basis van 1949 100 beliep in 1954 de omzet in tonnen staal 317 (v.j. 206) en de omzet in geld 363 (v.j. 239). De investeringen na de oorlog hebben tot en met 30 Juni 1955 ca. 4.400.000 bedragen, die geheel zijn afgeschreven. Ten aanzien van de vooruitzichten wordt o.a. opgemerkt dat de orderportefeuille alleszins bevredigend is té noemen. Voor de eerste maanden van het nieuwe boek jaar, dat op 1 Juli 1955 is begonnen, ver toont zij wederom een stijging in verge lijking met de overeenkomstige periode van het afgelopen boekjaar. Het tekort aan arbeidskrachten veroorzaakte welts program. Voor de te bouwen fabriek in Oosterhout worden minder moeilijkheden op dit punt verwacht. Gezien ook de resultaten in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar, ver trouwt ile directie, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, ook dit met be vredigende cyfers te kunnen afsluiten en een dienovereenkomstig dividend over het vergrote kapitaal te kunnen uitkeren, (v.j. 12 pet plus 2 pet ten laste van de agioreserve. Met betrekking tot de verdere toekomst wordt er op gewezen dat het verbruik Dit nu is dc „cri de coeur" van de K.V.P. afd. „Schiedam-Noord". Het Be stuur heeft gemeend, die openbaar le moeten maken, opdat tenminste alle R.K. inwoners van Schiedam mogen weten, hoe de vork precies aan de steel zit. TONEEL EN MUZIEK VrUdag 14 October Schouwburg, 3 uur: Rotterd. Kamerorkest o. 1. v. Piet Ketting. Solist Gerard Hengeveld, piano Kunstkringzaal 8 uur: Opening ten toonstelling Dordtse schilders. BIOSCOPEN. Programma's van 14 t.m. 20 October. Arena: Mambo (volw.) Capitol: Zeven beruchte ruiters (18 j.) Centraal: Revanche Mogeiyk, dat andere dagbladen de j in Straatsburg (18 j.t Cineac en Colosseum: ■ho van de kreet horen en het geluid Clske de Rat (14 j.l - Harmonie: Zolang je echo van de kreet horen en doorgeven. U, Mynheer de Redacteur, dankend voor Uw welwillendheid en geduld. Namens het Bestuur voornoemd, P. J. Beekman nog een moeder hebt (18 j.) Lumière: Napoleon (14 j.) Lutusca: De verzonken schat (a. l.i Luxor: On the Riviera 18 j.) Passage (Schiedam): Bestemming Mars (volw.) -prinses: Straat zonder nanm (18 j.) Rex: Het Tijgermeisje (14 j.) Thalia: La Strada (18 j.) 't Venster: Het bed (ontoelaat baar) Victoria: Ciske de Rat (14 j.) Wanneer men hoort vertel'en, hoe heer- ïyk-precics het. plaatje van een cholera- patient uit een medisch boekje klopt met dc uiterlijke verschünselen van een Dajak. die voor de voeten van de pastoor-mis sionaris wordt gedeponeerd en deze goed willende, maar medisch ongeschoolde her der in de rimboe een blindelingse greep doet in zijn huisapotheek en de patient er binnen enkele dagen glad bovenop helpt, kan men niet anders dan Onze Lieve Heer danken voor alle gunsten en gena den, waarmee de greep in de huisapotheek werd gezegend. En wanneer dergelUke genezingen vele malen geschieden zoals dat pater H. J. Sombroek (missionaris van de H. Fami lie) op Borneo schynt te zyn overkomen, dan pleegt men te zeggen, dat hy meer geluk dan wijsheid heeft gehad. Thans Is dc wijsheid aangevuld, dank zy de zich tegen het einde spoedende 23ste Medische Missie Cursus te Rotterdam. voreeelde Het waren inderdaad wel sterke ver- van buizen in Nederland e Npder- halen, die de cursus-deelnemers en de do- stijging vertoont. Het verbruik in Neder land per hoofd van de bevolking is lager dan in de ons omringende West-Europese landen. De financiering van de uitbreidings plannen zal aanzienlijke bedragen vergen. Een gedeelte hiervan'zal uit de bedrijfs resultaten van de eerstkomende jaren kunnen worden gedekt, waarbij van be lang is, dat in verband met de grote investeringen in elk geval in de eerste twee jaar geen belasting verschuldigd zal zijn. In verband met het streven de kapi talisatie in verhouding tot de aanwezige productiemiddelen zo klein mogelijk te houden, meent de directie voorshands te moeten volstaan met, de uitgifte van 2 millioen aandelen, temeer waar de pro ductie eerst eind 1957 zal kunnen aan vangen. De verdere middelen voor de af ronding van het project meent men te kunnen vinden uit credieten die ter be schikking staan en eventueel door een deze fabriek Augustus/September 1957 in waar belemmeringen in het productie- verder beroep op de kapitaalmarkt. centenstaf Dinsdag tijdens de refe raat-avond van de Memisa te horen kre gen in het St Franciscus Gasthuis in de Msssstsdi Allereerst kwam de Witte Pater P Sanders een en ander vertellen over de neger-onvatttngen over leven, ziekte, ster ven en het hiernamaals in zijn missie gebied in Noord Rhodesia. Daar ziet men In de ziekten slechts narigheden, die dr een buitennatuurlijke oorzaak zoals de in vloed van kwade geesten ontstaan. Lichte gevallen poogt men te genezen door kruiden, zwaardere door magie. Ook de inlandse geneesmiddelen en geneeswUzen zijn sterk gebonden aan de magie, zoals deze pater met tal van voorbeelden aan toonde. Zuster Laurina van de Franciscanessen van Veghel was in West-Porneo werk zaam in hospitalen en in de kampongs Met haar gezond verstand blijkt ze daar heel wat mans te ziin geweest, al gebiedt de waarheid te verklaren, dat ze veel steun vond bij de plaatselijke pastoor, die vroeger een Memisa-cursus had gevolgd. Heel wat navelverzweringen en voedings stoornissen bij babies heeft zy pogen te cu reren en er was zelfs een als hopeloos be schouwd geval van een jongeman met name Felix, die niet alleen genezen, maar tevens gedoopt werd, die zelfs leerde le zen en een ijverige en kerngezonde cate chist werd. Pater Sombroek, die wij eerder noem den, blijkt in Oost- en Centraal Borneo hrcl wat medische avonturen te hebben beleefd. Hij dokterde maar wat aan, want kwam er voor de oorlog jaariyks nog wel eens een medicus langs, na de oorlog ge schiedde dit slechts éénmaal en wel in 1948. Dat schynt een sensatie van de eerste orde te zyn geweest, want juist toen leed er een pastoor in dat gebied aan dysen- therie. De reizende medicus werd opge vangen en met spoed pastoriewaarts ge dirigeerd. De inlanders werden deze spoed gewaar en meenden, dat het nu met dc pastoor wei afgelopen was. Zi) renden en masse de pastorie binnen een zagen een fles met helder vocht, via gummi-buis- werk verbonden met het lichaam van hun herder. Snel verspreidde zich de mare door de kampong, dat de geneesheer de ingewanden uit de pastoor had verwij derd om ze flink te wassen en dat ze nu te drogen hingen boven het bed van de zieke. In deze sfeer heeft Pater Sombroek zijn geïmproviseerde medische praetijk uitge oefend en hij zal ongetwijfeld de Memisa cursus zegenen bij zijn terugkeer naar de missie. Tenslotte mo™e niet onvermeld blijven een brief, die pater Henk Govers (werk zaam in Senegal, Afrika) had gericht aan ziin medebroeders in het Gemertse kloos ter. Vijf jaar geleden had h1" pon 'Ipm'"- Cursus gevolgd en uit de brief, die door een confrater werd voorgelezen bleek wel hoezeer zijn kennis hem daar te nas komt. Het belangwekkendst was echte wel zijn beschouwing over het idealis me dat een priester moet bezitten en be houden. om ond-r de zwaarste or--' n-J heden zijn missionnerende arbeid te blij ven uitoefenen. De inhoud van deze brief .ipapMp -.getwijfeld de gevoelens van alle cursisten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2