r Franse Kanier beslist over lot van kabinet-Fan re Pinay: ik zal geen opvolger zijn! Franse minister heeft plannen voor Europese postzegel Atoomvliegdekschip voor Amerikaanse Marine Catacomben-souvenir naar Friedland „Prinsjesdag" voor Curacao Kans op nieuwe onderhandelingen In Curacao was het vandaag Prinsjesdag IN 1960: Waakzaamheid geboden Twee doden op de weg Dinsdag 18 October 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kamparts van Auschwitz keerde terug 7000 Spaanse Priesters naar Zuid-Amerika Chessman-proces wordt herzien Peron naar interneringsoord De kwestie Mar garet-T ownsend Raad van Europa K.L.M.-vliegtuig kraamkamer I rïissische invloed in nabije oosten Stola van een Litause bisschop Invitatie voor Koninklijk Paar Leve Koningin en Prins Kon. Paar arriveerde vanmorgen te Willemstad Staken of vijfdaagse werkweek in België WEERBERlCm Duitse Joden eisen berechting Opzienbarend tienjarenplan Achtste poging van ter f°°d veroordeelde had succes Een uur voor landing baby geboren „Europese prijs" voor Coventry Overzicht betalingsbalans le halfiaar 1955 Bezoek van één dag aan Portugal Proclamatie De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Opklaringen maar aanvankelijk nog enkele verspreid optredende buien. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Tijdelijk zwakke, overigens matige naar Zuide lijke richtingen krimpende wind. Woensdag 19 October: Zon op 7.12. onder 17-42 uur. Maan op 11.18, onder 19.16 uur. CHIEDAMSCHE COURANT over liet lot van Frankriik's één-en-twintigste na-oorlogsc Vandaan wordt over het lot van Frankrijk kabinet beslist. Hedenmiddag zal de Franse Nationale Vergadering men over de motie-Chevalier, waaraan de regering de vertrouwem- tie heeft verhonden. De stemming zal vermoedelijk wel twee uur ■vereen in verband met de nieuwe stemprocedure, waarlrj iedere afgevaar diode persoonlijk zijn stem zal moeten komen uitbrengen. Mogelijk zat Panre eerst nog een redevoering uitspreken, hetgeen o.a. rle socialistische afgevaardigden zeer gaarne zouden zien In dat geval zal de uitslag der stemming pas in de loop van de avond bekend worden Men achtte het gisteren in Parijs met onmogelijk dat de meerderheid van de Kamer tenslotte toch nog achter Faure zal blijken te daan al zal die meerderheid kleiner zijn dan die, waarop hij indertijd kon bogen Faure zal in dat geval leven „op geleende tijd zo drukte men het uit. Gisteravond kwam het Fran'® nog in speciale zitting bneen. I vergadering stelden Faure en zijn min.^ ters de strategie op om het kabinet Hnnr rit» stemming te loodsen. Intussen heeft gisteren de F'anse ter van buitenlandse zaken, Antoine Pinay. zijn stem verheven tegenee» nie»' we regeringscrisis en gezegd dat hu met De centrale raad van joden in Duitsland heeft er Maandag op gewe zen, dat zich onder de uit de Sovjet- Unie teruggekeerde Duitse gevange nen prof Carl Clauberg bevindt, die hoofd is geweest van een proefafde- ling van het vernietigingskamp Auschwitz. De centrale raad eist, dat misdadi gers als prof. Clauberg, die medische proeven met levende mensen heeft genomen, spoedig voor de rechtbank zullen worden geleid. Velen van de genen die voor de proeven van Clau berg werden gebruikt, zijn later ge dood of door de proeven voor hun leven ongelukkig gebleven. Spanje gaat priesters naar Zuid- Amerika zenden. De aartsbisschop van Saragossa, mgr Morcillo, heeft een plan ontworpen, dat beoogt over een tijdvak van tien jaren zeven- a acht duizend jonge Spaanse priesters in te schakelen bij de zielzorg in Latijns- Amerika, waar, zoals bekend, een ge weldig tekort aan geestelijken heerst. Ofschoon Spanje bij de vrijheids strijd ruim zevenduizend priesters heeft verloren en de opgelopen ach terstand nog niet heeft ingehaald, is mgr Morcillo van oordeel, dat het een broederplicht is voor Spanje om Zuid- Amerika te helpen de priesternood te lenigen, vooral nu de statistieken la ten zien, dat er jaarlijks in Spanje 1.500 tot 1.700 nieuwe priesters bij komen. Volgens het plan van mgr Morcillo zullen voortaan alle wijdelingen zo zij willen de gelofte af kunnen leggen gedurende vijf jaar in een willekeurig Spaans dan wel in een Zuidamerikaans diocees te arbeiden, dat hun zal worden aangewezen. Een uitzondering zal worden gemaakt voor priesters, die onmisbaar zijn als leraar in hun eigen diocees of voor een bij zondere taak bestemd worden. In 1956 zal één vijfde van de neo misten volgens deze regeling naar Zuid-Amerika vertrekken, vermeer derd met degenen, die vrijwillig wil len gaan arbeiden in genoemde gebie den, mits zij hiervoor de toestem ming van hun bisschop krijgen. In de twee volgende jaren wordt twee-vijfde van de pasgewijde pries ters naar Zuid-Amerika gezonden. In je twee jaren daarop vertrekt drie vijfde. Van het zevende jaar af zijn ver volgens drie jaar lang alle gewijde priesters bestemd om te gaan missi- SÜS i» Zmd-Amerit. „voshof te Washing- Het Opperste Gereich verd€<jigers van ton heeft het verzoek oei Amerikaan Ca de ter dood veroordeelde z;jn pro- ryl Chessman om herziening ces ingewilligd. wegens een Chessman, die 14 Mei 1943 oordeeld, zedendelict ter dood werd ografische had aangevoerd dat de ste tijdenS aantekeningen van de griffier. f de zijn eerste proces dienst deed en 0ffi- afloop er van overleed, later door o ,,.er cier van justitie en de nieuwe S1 ..valselijk" waren uitgewerkt. nU Het gerechtshof te Washington heelt zonder zich nader over de juistheid van deze beschuldiging uit te laten, bepaald, dat voor het gerethtshof van San Fran cisco een nieuw proces tegen Chessman zal worden gevoerd. De thans 34-jarige Chessman heeft in de gevangenis twee boeken geschreven, waarvan het eerste, „Cell 2455, Death Row", een geweldig succes werd, waar naar ook een film is vervaardigd. Het manuscript van het tweede boek, Trial by Ordeal" heeft Chessman uit de gevangenis moeten smokkelen, nadat de gevangenisdirecteur, na de verschijning van Chessman's eerste boek, de wens te kennen had gegeven in het vervolg de kopij van dc terdoodvcroordeelde eerst te "willen lezen, voordat deze buiten de ge vangenismuren kwam. Uit de opbrengst van deze boeken be- streed Chessman de kosten van zijn hard nekkige juridische strijd om zich het le ven te redden, waarbij het Opperste Ge rechtshof reeds zeven maal een verzoek om herziening van het proces verwierp. van plan is als opvolger van premier Faure te fungeren. Pinay waarschuwde de Fransen, dat als het kabinet-Faure zou vallen, dit zou lei den tot'nieuwe moeilijkheden in Noord- Afrika, tot een nederlaag bij de stemming in het Saargebied en tot een Frankrijk dat in Genève zou zwijgen of absent zou zijn. Pinay liet in interviews, gegeven aan- de Franse bladen „Figaro" en „Combat'' uit komen dat Frankrijk ingeval van een langdurige kabinetscrisis in Genève slechts door een ambassadeur vertegenwoordigd zou zijn. Over het Saar-referendum zeide de minister, dat een crisis schade zou be rokkenen aan de kansen op toepassing van het Europese statuut welke thans goed zouden zijn en met de. dag beter zouden worden. Verwerping van het statuut zal een onherroepelijke daad zijn en ernstige gevolgen hebben voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland en voor EUDePwoorden van Pinay kunnen worden gezien als een vervolg op de vermaningen, die president Coty en oud-premier Paul Reynaud reeds eerder hebben laten horen en die erop gericht waren alsnog politieke crisis te vermijden. Inmiddels is gistermorgen in Rabat in Marokko de vier leden tellende Marok kaanse troonraad geïnstalleerd na het voorlezen van een proclamatie door de 108-.iarige grootvizier van Marokko El Mokri. Deze plechtigheid, die werd bijge woond door de Franse resident-generaal Boyer de Latour, geschiedde in de zg. „Zaal der Vizieren". In de proclamatie werd meegedeeld, dat de troonraad het als zijn eerste taak zag een „representatieve regering" te vormen om „met de Franse regering te zoeken naar een nieuwe definitie van de perma nente banden die de twee staten vereni gen''. Een beroep werd gedaan op de mo hammedaanse en joodse Marokkanen om zich eensgezind rond de troonraad te scharen. De troonraad is gisteravond voor het eerst twee uur en een kwartier bijeen ge weest. zonder evenwel een kabinetsfor mateur aan te wijzen, zoals men oor spronkelijk had verwacht. Nog steeds maakt de gematigde nationalist Ben Sli" mane de beste kans als eerste kabinets formateur te worden aangewezen. Si Bekkai, het extreem-nationalistische lid van de troonraad heeft gisteren een verklaring van de verbannen sultan Ben Joessef gepubliceerd, waarin deze zich accoord verklaart met de instelling van de troonraad. Ex-president Juan Peron van Ar gentinië is gisteren uit de Paraguese hoofdstad Asuncion naar de stad Villa Rica in het binnenland overgebracht. De reis van drie uur werd per auto gemaakt. Peron zal te Villarica, waar hij verblijf houdt in de villa van Ri- goberto Caballero, een leider der Colorado-partij, beperkte bewegings vrijheid genieten. Prinses Margaret en Kolonel Townsend zijn gisteren beiden te gast geweest op een ontvangst in Londen, gegeven door Mark Bonham Carter, een zoon van lady Violet Bonham Carter, een vooraan staand persoon in de Liberale partij. De ze is voor zijn huwelijk vele malen in de omgeving van prinses Margaret opge merkt. Aan boord van het K.L.M.-vliegtui „Prinses Marijke", dat met emigrante, uit Jamaica op een speciale vlucht onder weg was van Kingston op Jamaica nar Londen, heeft de Britse mevrouw Forst, een uur voor de landing in Montreal gi: termorgen vroeg het leven geschonke aan een dochter, die de naam Audre heeft gekregen. Moeder en dochter zij kort na de landing in Montreal naar he Royal Victoria-ziekenhuis overgebrach en maken het wel. Vader Forster hoord het heuglijke nieuws in Londen. Adenauer. Bondskanselier Adenauei is snel herstellende van de aanval van bronchiale longontsteking, die hem sinds 7 October gedwongen heeft het bed te houden mj zal vermoedelijk nog wel een dag of tien m huis moeten blijven. Het Nationaal Monument op de Dam t< nsterdam wordt met de dag groter Hoe het uiteindelijk zal worden, geef, deze maquette duidelijk aan. v.;: Gisterenmiddag heeft de Franse minis ter voor P.T.T. Edouard Bonnefous in het parlement van de Raad van Europa ge pleit voor spoedige Europeanisering van verschillende aspecten in het werk der PTT. in de Europese landen. De minister wees erop, dat het werk der posterijen en telecommunicatie een der weinige gebieden is waarop tal van Europese ideeën te. verwezenlijken zijn zonder dat de souvereiniteit of zelfs maar de prerogatieven van de verschillende staten daarbij worden aangetast. Boven dien zouden dingen als een Europese post zegel en een Europees automatisch tele foonnet de volken van Europa op con crete en realistische wijzef laten zien» dat de Europese gedachte niet slechts een abstractie blijft maar dat aan de ver wezenlijking ervan in practische zin wordt gewerkt. Een plan voor de verwezenlijking hier van door Bonnefous opgesteld is op het ogenblik in studie bij de commissie voor economische zaken van de Raad van Eurbpa. Tijdens een speciale plechtige zitting, die gisterenavond werd gehouden, werd de „Europese Prijs" van de Raad van Europa voor de eerste keer uitgereikt. De winnaar was de stad Coventry, wiens burgemeester in vol ornaat aanwezig was om de prijs een plaquette, ontworpen door de Nederlander Kutterink en een chèque van 250.000 Franse francs in Minister Van der Kieft heeft in een nota aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de ontwik keling van de betalingsbalans in het eerste halfjaar 1955. Hieruit blijkt, dat de totale 'opende reke ning vrij dicht tot een evenwichts- situatie is genaderd. Het kapitaal verkeer gaf een vrij groot tekort te zien, voor een belangrijk deel te verklaren uit het grote bedrag aan buitenlandse emissies in ons land geplaatst. Het kapitaalverkeer in Amerikaanse dollars was nagenoeg in evenwicht. Een en ander heeft geleid tot een vermindering van de nationale de viezenreserves. De goud- en dollar- voorraad heeft geen wijziging on dergaan. De minister verklaart, dat wat de lopende rekening betreft in de naaste toekomst waakzaamheid ge boden zal zijn Voor een uitvoeriger overzicht „an de nota verwijzen wij U naar Y Financiële rubrics op pagina 7. De vegende wee^l Caïre door Sov j et-Rusla"aiendschapsverdrag tussen afgelopen v worden hernieuwd. Tevens beide landen W°ra onomische betrek- zullen de versterkt en diplomatieke kingen worden ver gn ultgeWlsSeld. verteeen woordigers onderhandelingen DiUshet result^ ya" o gehouden Se gisteren ^Ambassadeur en drie mfnfsters van «'voorts medegedeeld Radio Beiroet heel de Sovjet-Ume dat afgevaardigde! besurekingen zijn en Syrië in Damasks lsverdrag. begonnen over een- ontvangst te nemen. Het geld is bestemd om jonge inwoners van de winnende stad in de gelegenheid te stellen een buiten landse reis te maken. In totaal hadden 61 gemeenten, waaronder tien Nederland se, meegedongen naar de prijs, welke tenslotte aan Coventry was verleend, om dat deze stad, na al het leed. dat zij tij dens de oorlog had ondergaan, nauwe lijks te boven te zijn gekomen, een sys tematische campagne heeft gevoerd en nog voert voor het sluiten van vriend schapsbanden met gemeenten en bevol kingsgroepen in een zeer groot aantal landen van Europa. De Amerikaanse marine hoopt uiterlijk in 1957 te beginnen met de werkzaamheden aan het eerste door atoomkracht aangedreven vliegtuig moederschip, dat 60.000 ton zal meten. Het zal echter op zijn vroegst 1960 worden voordat het voortuig gereed zal zijn en in dienst zal kunnen wor den genomen. Voor het eerste atoomvliegdekschip heeft men het type reactor gekozen dat werkt met een systeem van wa terdruk, zoals bij de onderzeeër „Nau tilus". In het proefstation in Idaho wordt thans gewerkt aan de ontwik keling van een prototype van eèn reactor voor een groot schip. Het pro bleem is veel gecompliceerder dan bij de „Nautilus". Niet alleen is meer energie nodig, maar ook de afscher ming van de reactor is een moeilijker probleem. Het bouwen van de reactor wordt ge schat op 25 millioen dollar, waarvan zes millioen voor de proefnemingen en de rest voor de eigenlijke ontwer pen en de bouw nodig zal zijn. Voorts is voorspeld dat de eerste Amerikaanse atoom-vliegtuigen in 1958 of 1959 in de lucht zullen komen. Aan de ontwikkeling van een atoom motor voor vliegtuigen wordt reeds enige tijd gewerkt. Tot en met het lo pende belastingjaar heeft de Ameri kaanse regering reeds ongeveer 230 millioen dollar aan dit werk gespen deerd. Drie firma's (General Electric, Pratt and Whitney en Curtiss-Wright) werken aan de ontwikkeling van de motor, twee ondernemingen (Convair en Lockheed) aan die van een vlieg tuig dat met de atoommotor uitgerust kan worden. Bovendien ontwerpt de marine grote vliegboten die met atoommotoren uitgerust zouden kun nen worden. Op de Buurseweg te Haaksbergen is gisteravond omstreeks kwart voor acht een personenauto, waarin zich vier per sonen bevonden, tegen een onverlichte, doch onder de straatverlichting staande vrachtwagen gereden. Tengevolge van de aanrijding is een persoon gedood en zijn drie personen gewond, waarvan een ern stig. Bij het oversteken van de Groene Hille- dijk te Rotterdam is de 64-jarige P. J. H wonende aan de Leedei met zijn fiets door de locomotief van een stoomtram van de R.T.M. aangereden en tegen de straat geworpen. Hij werd ernstig gewond naar het Zuider2iekenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Volgens welingelichte kringen in Issabon, aldus meldt Reuter, zou de Portugese regering Koningin Juliana si ^rins Bernhard uitnodigen om op e teugweg van Westr Indië naar ederland, een bezoek van tenminste één dag aan Portugal te brengen. Het Koninklijke Paar wordt, volgens het reisschema, op 7 November te Lissa bon verwacht. Wanneer deze uitnodiging aanvaard zou worden, zouden de Koningin en de Prins tijdens hun kortstondig ver blijf in Portugal hun intrek nemen in het luxueuse Seteais-hotel te Sintra, dat midden in de bossen op ongeveer dertig kilometer van de Portugese hoofdstad Lissabon is gelegen. Een der vele Duitsers, die dezer dagen uit Russische gevangenschap in Friedland zijn aangekomen, heeft voor de aalmoezenier van dit kamp een merkwaardig souvenir meege bracht. Als geschenk van een nog steeds in gevangenschap levende Li tause bisschop, wiens naam hij niet mocht noemen, haalde de Heimkehrer uit de voering van zijn jas een stola Gisteren herdacht Jaap Stotijn de dag dat hij voor veertig jaar als hoboïst bij het Residentie-orkest zijn intrede deed. Hij wordt gelukgewenst door de Engelse gastdirigent sir Adr. Boult, links de diri gent I. Neumark. te voorschijn, die hij aan de aalmoeze nier van het vluchtelingenkamp Fried land overhandigde. Een Litaus meisje, dat tegelijkertijd met hem fn het kamp Dubravlag in de Oeral geïnterneerd was, had geduren de de lange winternachten deze stola vervaardigd uit resten textiel en deze geborduurd volgens traditie. Een Li tause bisschop, heeft de stola tijdens een rustpauze bij het werk in een on deraardse gang van het kamp Wor- koeta gewijd en haar later gedragen onder godsdienstige oefeningen, die zo nu en dan in een wat afgelegen hoek van het kamp heimelijk werden gehou den. „Als samenzweerders kwamen we lang te voren en ieder afzonderlijk naar de godsdienstoefening, zo vertel de de teruggekeerde gevangene, maar de bewakers hebben ons niet eenmaal ontdekt. De bisschop wilde echter, dat de stola thans in veiligheid werd ge bracht". De gevangene is een bekeerling. Op Goede Vrijdag van het jaar 1953 werd hij door een Slowaakse priester Jezu- iet, wiens naam eveneens voorkomt op de lijst van Duitse geïnterneerden, in de kerk opgenomen. Bij zijn doop ont ving hij van zijn medegevangenen een klein kruis, vervaardigd uit het blik van een conservenblik]e. Het kruisje, dat hij voortdurend om zijn hals droeg, heeft hij ondanks alle controle weten te behouden. De gouverneur der Nederlandse Antillen, mr A. A. M. Struycken, heeft gisteren de volgende procla matie tot de bevolking der Ned. Antillen gericht: „Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben zich Zondagavond te San Juan aan boord van Hr Ms „De Ruyter" be geven en zijn thans op weg naar de Ned. Antillen. Als Kroonprinses heeft Hare Majesteit in 1944 ons land bezocht. Zij komt thans terug als Koningin, hoofd der regering van het Koninkrijk en van de drie landen waaruit het is samengesteld. Laten wij daarom allen tezamen Koningin en Prins op waarlijk grootse wijze ontvangen en het bezoek tot een historische gebeur tenis maken, waarop Zij en wij trots kunnen zijn. Toont, welk een vreugde er in onze harten leeft, dat Zij als onze Landsvrouwe in ons midden vertoeft. Laat de Koningin en de Prins een on vergetelijke indruk van onze schone eilanden en hun bevolking mee naar Nederland kunnen terug nemen. Leve Koningin Juliana. Leve Prins Bernhard." (Van onze Brusselse correspondent) Na het afbreken van de onderhandelin gen tussen vertegenwoordigers van de vakbonden en werkgevers in België, waar van we gisteren melding maakten, hebben de arbeidersorganisaties medegedeeld, dat zü vastbesloten zijn bun stakingsplannen door te zetten, totdat positieve resultaten zijn bereikt. Er wordt echter de nadruk op gelegd dat heropening van de onder handelingen, om alsnog te trachten tot een vergelijk te komen, niet uitgesloten zijn. Het begin der moeilijkheden in België ligt ongeveer één jaar geleden, toen het Algemeen Christelijk (Katholiek) Vakver bond de gedachte gelanceerd had van de vijfdaagse werkweek. Op de Internatio nale Arbeidsconferentie te Genève werd later van deze zijde ook het voorstel ge daan die kwestie op de agenda te plaat sen. Hiermee beoogde het A.C.V. het in voeren der vijfdagenweek op bet inter nationale plan te brengen. Voor België wilde het die hervorming dadelijk ver krijgen „in de bedrijven waar dat econo misch verantwoord en financieel gewet tigd was". Om zijn opzet door te voeren, greep de 1 13 en 29 Juli j.l. in het leven was geroe- A C V. naar de z.g. Zaterdagstakingen, j pen. De aan dat comité gegeven opdracht Ais gevolg daarvan werd toepassing van bestond hierin dat men de gevolgen zou de vijfdagenweek verkregen in ongeveer bestuderen van een eventuele verminde- 150 bedrijven. Het socialises ch-communistische Alge meen Belgisch Vakverbond (A.B.V.V.), kon moeilijk het katholiek arbeiders initiatief onopgemerkt laten voorbijgaan. Aanvankelijk was men tegen de Zaterdag stakingen, doch later werd daar geleide lijk aan meegedaan. Men dreigde zelfs met staking in de mijnen, de metaalnij verheid en nonferrometaalindustrie. In Vlaanderen en Limburg werd in deze in dustrie de vijfdagenweek op 1 September j.l. ingevoerd. In de afgelopen week volgden nieuwe onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers die, zoals wij reeds hebben gemeld, zijn afgebroken. De werkgevers hebben daaromtrent een verklaring afge legd: De drie onderhandelende partijen, hadden, volgens die verklaring besloten, een comité van drie onafhankelijke econo men toe te voegen aan de centrale pari taire commissie, die volgens besluiten van ring van de arbeidsduur. Tevens zou men in voorkomend geval, concrete suggesties doen om de verwezen lijking van een accoord te bevorderen. Het comité der economen moest in de eerste plaats de kwestie van de kolen mijnen, de staal- en de nonferrometaal industrie bestuderen. De werkgevers waren bereid aan dat comité de ruimst mogelijke medewerking te verlenen voor het zoeken van constructieve formules. Het was echter voor de werkgevers niet mogelijk, zich a priori accoord te verkla ren met het beginsel der vijfdagenweek in bovengenoemde drie takken van nij verheid, zoals dat door de vakverenigin gen werd geëist. Een dergelijke beslissing over de essen tie van het probleem liep vooruit op de resultaten van de door het comité der economen te maken studie en droeg het risico in zich, dat met de belangrijkste economische kwesties geen rekening werd gehouden. Vanmorgen arriveerden de Koningin en Prins Bernhard op Curacao. Dit is een uiterst merkwaardig feit in de geschie denis van het Koninkrijk der Nederlanden. Voor het eerst immers in de hele ge schiedenis van Nederland zette een re gerende telg van ons Vorstenhuis daar mee voet op de bodem van een der Rijksde len overzee. Nimmer tevoren heeft een der stadhouders of een der koningen van Nederland deze rijksdelen bezocht. Niet omdat zij er geen belangstelling voor hadden. Koning Willem I bijvoorbeeld bezat zeer grote interesse voor de Rijks delen in de West en legde daarvan her haaldelijk getuigenis af, o.m. door het zen den van de vermaarde generaal Van den Bosch naar deze gebieden. Koning Willem II was eveneens sterk in de West geïn teresseerd en werd daar door de bevolking vereerd als de koning, die de bevrijding der slaven, gerealiseerd onder Willem III, had voorbereid. Een der prinsen van het Huis van Oranje bezocht Curacao als ma rine-officier. Als Prinses kwam Koningin Juliana tijdens de oorlog op bezoek en Prins Bernhard is er al herhaaldelijk ge weest, maar voor het eerst kwam Juliana thans' als Koningin, als het levende getuigenis van de nieuwe verhoudingen in het Koninkrijk, geschapen door de plechtige aanvaarding van het Statuut in December van verleden jaar. Curacao, als eerste der eilanden van de Nederlandse Antillen, dat Hare Majesteit ontving, had zich opgemaakt om deze ont vangst tot een onvergetelijke te maken, en Nederland van zijn kant had zorg gedra gen, dat de Vorstin zich vertoonde met al de luister, die haar als hoogste draag ster van het gezag in het Koninkrijk toe komt. Met een op deze eilanden nooit aan schouwde pracht van een staatsierijtuig een der fraaiste, waarover de Koningin beschikt hield zij haar intocht van de Nieuwe Haven waar het Kon. Paar met de „De Ruyter" arriveerde, naar Willemstad, waar zij vanmiddag de Staten der Neder landse Antillen bezoekt om hen toe te spre ken als een volwaardig wetgevend college, dat evenals de Staten Generaal in Neder land, waardig is door de Souvereine te worden toegesproken en Haar toe te spre ken. Curagao zal echter ook spreken tot het hart van de Koningin. Reeds maandenlang zijn op dit eiland voorbereidingen getroffen teneinde de be volking de gelegenheid te bieden Konin gin Juliana en Prins Bernhard te zien, en zowel op de beide routes, afgelegd in de crème caleche, als op de grote rondrit, die H. M. vandaag door Willemstad zelf maakt, krijgt de bevolking de gelegenheid Haar toe te juichen. Vandaag ontmoet Hare Majesteit zowel officieel als recht streeks van aanzien tot aanzien haar volk op Curagao, zoals zij het op Prinsjesdag in Nederland doet. Treffend kwam de aanhankelijkheid van deze eilanden voor Hare Majesteit van daag ook tot uitdrukking in de aanbieding van het Nationale Geschenk, dat onder auspicieën van het enkele jaren geleden door Z.K.H. zelf opgerichte Prins Bernhard Fonds Nederlandse Antillen werd bijeen gebracht in de vorm van een fonds, dat aan H.M. werd aangeboden met het ver zoek het een bestemming te geven voor volksontwikkeling en jeugdzorg op de eilanden der Nederlandse Antillen zelf. Men heeft op deze eilanden begrepen, dat het hart van onze Koningin naar deze din gen uitgaat, en men heeft aan zijn waarde ring voor deze zeer persoonlijke belang stelling van H.M. de tastbare vorm gege ven van een fonds, dat naar men hoopt met Haar instemming Haar naam zal mo gen dragen en dat voortaan de sociaal- educatieve arbeid op deze eilanden, in de laatste jaren met toenemende energie ter hand genomen, met de naam van Koningin Juliana zal verbinden. De wijze waarop deze gelden bijeen zijn gebracht door het verkopen van zelf-gemaakte bloemen, waarmee het eiland werd versierd ge tuigt ook van de grote achting en liefde, welke men op dit eiland evenals trou wens op Aruba de vorstin toedraagt. Deze eerste dag van het Koninklijke Be zoek zal zeer zeker én voor de Koningin én voor de bevolking van Curagao onver getelijk blijven. 2 j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1