Gerard Brom onthult de stichtings geschiedenis der R.K. Universiteit Rotterdamse familie voor vele duizenden opgelicht Oogstschuur veranderde in smeulende hoop SUPER-DE-LUXE WACHTEN OP DE SLEUTEL (ID Neerslag van drie jubilea Historie van V.U. en T.H. beschreven Ze bereiden zich weer voor op de desillusie F Kind in uniform Iedere vluchteling heeft zijn eigen vrees Schept Poppen voor Gerlinda missie:' w geval wordt onderzocht' Drie Gedenkboeken Achterstand op bouw programma wordt ieder jaar groter Fantasierijke bakker bakte zoete broodjes Ook verpleegster gedupeerd Felle brand te Berkel Dak spatte met geweldige klap uit elkaar Schade 70 a 80 mille Franz Reich wil naar Nederland Krachtige Kost voor het Kind! Levenslust! I <^/^/7//'/j|i|lll \n' \vt^- DUW-KAMPEIS IJS DE PEEL T egenstellingen Naast woningnood ook ivegen nood ZWEDEN BLIJVEN LINKS RIJDEN DINSDAG 18 OCTOBER 1955 PAGINA 3 Wat te redden viel Juist gedorst Advies in moeilijkheden Twee „leningen Oni Hfro? Hopeloos! De generaal gaat zwemmen \S\V\^ nd Hilt 11/|uh///,/^ AMERICA (L), October. Super-de-luxe, zeiden ze in Oos tenrijk, over de kampen waarin de 250 vluchtelingengezinnen, die in de loop der tijd naar Nederland ko men, zullen worden opgevangen. De twee voormalige DUW-kampen in de Peel een bij America en een bij Griendtsveen z ij n super- de-luxe. De Rijksgebouwendienst heeft de kleinste bijzonderheden verzorgd. Als morgen de eersten uit Oostenrijk arriveren zullen ze in de goedkope flatjes, waarin de DUW- barakken eigenlijk zijn omgebouwd, bloemen op de tafels vinden, een fleurig kleedje op de vloer, goede bedden en een servies in de kast. Kastruimte is er trouwens zo veel, dat elke Nederlandse huisvrouw de vluchtelingen hierom kan benijden. En deze huisvesting is nog maar tijdelijk! De gezinnen zijn geen kijkwaar en het departement van Sociale Za ken tracht zoveel mogelijk de inti miteit van het gezin in deze drie maanden te vrijwaren voor onnodi ge belangstelling van buiten en binnen het kamp. Onder leiding van een speciaal aangewezen sociale werkster zullen de vluchtelingen met het Nederlandse leven ver trouwd worden gemaakt, de huis moeders zullen b.v. met de Neder landse eetgewoonten vertrouwd worden gemaakt, al heeft de kok veiligheidshalve het recept van goulash. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de taal, waarin een op de praktijk gerichte snelcursus wordt gegeven. De mannen gaan naar rijkswerk- plaatsen in Venlo (metselaars), Eindhoven (timmerlieden, beton- vlechters) en Utrecht (terazzower- kers en schilders), dagelijks met trein en bus op en neer. De kinde ren gaan naar nabijgelegen scho len. Het contact met de bemiddelen de arbeidsbureaux is reeds opge nomen evenals met de gemeenten waar de eerste gezinnen komen. p.m. met Arnhem, Breda. Deventer Dordrecht, Rheden. Rotterdam'. Vlaardingen, 's-Hertogenbosch. Hoensbroek Kerkrade, Ridderkerk, Alkmaar en Winterswijk. Dit laat ste is ook belangrijk om de ge meentelijke sociale diensten vast voor te bereiden op hun nazorg- taak: de vreemde vluchtelingenge zinnen in het Nederlandse volksle ven te integreren. m?5?- vr?lük 20-jarig Oostenrijks Wellina, werktt0rSarkef' Gerlinf j„n -1- ti sedert twee maan- de?garten" vteHei<3ster in de „Kin- faTgad DraVunHhaet Lag" te Spit- naar schooltje ziet er 7= fritSweden - aller- el j;„ct Uit p„'""'sneden - aller- aal1!fschóon -want als ze niet schoon Mnnëë^ ze naar hun moedei- te^g"' gaan „Ge- i.Nou zo'n beurt dat v*f' ^1®, ja kan het ook anders in kamp? nu n0g geregeld naar z,e ga et de grotere kinderen de Wc.6" 7n Maar Vat^ de winter bergen ders en daar is Ger- wordt het an beetje bang hnda Wellina speelgoed voq- haar kleuters en P°PP*n ontbreken helemaal. ders in. Hun huizen worden uit een spe ciale „pot" gebouwd en de inrichting ervan komt, voor zover nodig, gedeelte lijk voor rekening van de opbrengst van de uurloon-actie van het vorig jaar. Het grote voordeel van het Nederlandse systeem is, dat het gehele gezin oude moeder en ziek dochtertje incluis meegaat en dat er een woning is. Eerlijkheidshalve moet gezegd wor den, dat de Oostenrijkse autoriteiten hun aanvankelijk enthousiasme over de Ne derlandse plannen wel een beetje heb ben getemperd, omdat ze er achter kwa men, dat zij ook zelf wel bouwvakarbei ders konden gebruiken bij de huidige hausse. Maar de Nederlandse eis „schooibaar", is wel zeer ruim. Dit heeft Wenen moeten toegeven. En het is er dankbaar voor. Het Nederlandse voor beeld werkt bovendien aanstekelijk, wat misschien nog het belangrijkst is. De Zweden b.v. hebben ook zoiets aangepakt, zij het nog wat rigoureuzer. Een Zweedse „vliegende brigade" heeft 624 vluchtelingen „op hun neus" geselec teerd. Zweden is bereid risico's te dra gen. Geen beperking tot schoolbare bouwvakarbeiders, iedereen. Zelfs 5 pet tbc-Iijders, die ogenblikkelijk na aan komst gaan kuren in een Zweeds sana torium. Veertien dagen na de selectie zijn de vluchtelingen naar hun nieuwe vaderland vertrokken. Het verschil met net Nederlandse systeem is evenwel, dat de huisvesting tevoren niet altijd verze kerd is. ln de DL W -kampen in de Peel is meer kastruimte dan in het Lager te Spiital. Tin-T Drie jaar later zoekt ze nog en advi- W ellina seert: „nieuwe papieren De N'ederlan.ders doen het anders. 250 Arbeiders kunnen er komen, indien ze betrouwbaar zijn en schooibaar voor de bouwvakken. De eisen zijn echter ruim, de Nederlandse commissie peutert niet. In deze week komen de eerste 40 gezin nen naar Nederland. Voor drie maanden worden ze opgevangen in twee kampen in de Peel, De mannen gaan na drie weken naar rijkswerkplaatsen voor her scholing, Na drie maanden worden ze met gezin en al in een of andere ge meente in een woning gezet, niet bij el kaar, maar gewoon tussen de Nederlan- HET schrijven over de gebeurte nissen en verwikkelingen die aan de oprichting der R.K. Universiteit voorafgingen, moet voor prof. dr Gerard Brom geen gemak kelijke taak zijn geweest. Niet omdat het hem aan bronnen ontbrak. Maar omdat deze stof zich niet laat behan delen zonder dat over de deelne mers aan het „drama", zoals Brom het ergens noemt, dingen worden gezegd die meer waar zijn dan vrien delijk. In de geschiedenis van de stichting der katholieke Universiteit speelt de persoonlijke geaardheid der betrokkenen mgr Schrijnen, mgr Hoogveld, mgr v. d. Wetering om er enkele te noemen een te grote rol om deze in een boek als „Dies Natalis" onvermeld te laten. Door de consciëntieuze, vrijmoedige, soms bijna grimmige maar toch charmante wijze waarop Brom de hoofdperso nen karakteriseert, en door de objec tiviteit waarmee hij zich telkens verplaatst in tijd en omstandigheden die kunnen verklaren wat voor de hedendaagse lezer anders onbegrij pelijk zou schijnen, heeft de schrij ver een beeld van deze lange incu batieperiode geschetst, dat de waar heid zeer dicht nabij moet komen. Dc strijd tussen de driestcn en de voorzichtigen zou het boek kunnen he ten. Vanaf de eerste uitingen der Neder landse katholieken ten gunste van een eigen universiteit, en deze gaan terug tot na Lodewijk Napoleon, is er verschil geweest in durf. Waar de één een gooi waagde naar het allerhoogste, meende de ander en daarbij bevonden zich man nen als de zo voortvarende dr Schaep- man, zich met bescheidener eisen te moeten tevreden stellen. Het alternatief: een volledige Alma Mater of enkel bij zondere leerstoelen aan openbare univer siteiten, bleef een rol spelen, ook nada' in 1905 de St Radboudstichting was op gericht. Over deze tegenstelling waarbij ener zijds de idealen van Newman, ander zijds politieke realiteiten en sombere be grotingen in de schaal werden geworpen handelt het eerste deel van het boek dat zijn meest boeiende passages krijg' naarmate de stichtingsdatum der Ca rolina nadert. De stoutmoedige poginf van dr Moller om, dwars tegen alle her derlijke voorzichtigheid in, alvast con creet te beginnen met de R.K.Leer- gangen, de drieste ijver van de graag eigenmachtige mgr Schrijnen, in toom gehouden boor de fijnzinnige mgr Hoog veld zo goed als door remmende in vloed van de Maliebaan, vorrr.en hier, naast de schermutselingen in de journa listieke en de politieke arena, de stof voor een levend en levendig verteld brok historie. Interessant is het ook de hoofdstukken te lezen waarin de achtergronden worden blootgelegd van de strijd om de vesti gingsplaats der nieuw op te richten uni versiteit of waar de technische com plicaties aan het licht komen, waarmee de oprichters o.a. bij de benoeming van hoogleraren en van een bibliothecaris te maken hadden. Vanuit zij11 emeritaat dat hij te Wyehen doorbrengt, heeft prof. Brom met „Dies Natalis" (Uitgever Dekker v. d. Vegt,' Nijmegen) een voortreffelijke bijdrage gele verd voor de contemporaine historie van katholiek Nederland. Enthousiasme, bekoeld door moeilijk heden is ook het thema van dr J. Roelink, waar hij in het gedenk boek 1955 de wordingsgeschiedenis der Vrije Universiteit behandelt. De tegen stelling tussen Afgescheidenen en Her vormden vormt slechts een van deze moeilijkheden, die vooral op het terrein der docentenbenoeming verwarring brachten en het ideaal voor de eigen protestantse universiteit voorlopig be perkten tot een Schots Seminarie en een school te Kampen. Hoe onder de stuwende leiding van dr Abraham Kuyper hieruit ondanks aanvankelijke mislukking de huidige V.U. te Amsterdam is gegroeid wordt in het boek: „Vijf-en-zeventig jaar Vrije Universiteit" uitvoerig behandeld. De geleidelijke groei der V.U. die thans uit zicht geeft op de grote bouwplannen waarover ons blad reeds uitvoerige pu blicaties deed wordt in ruim 190 blad zijden beschreven en met veel portretten geïllustreerd. Een levendig slot krijgt het boek in een serie interviews, die de schrijver hield met een aantal figuren vanaf de president-directeur tot de pedel en de studentenpraeses. Het boek is uit gegeven bij J,H. Kok te Kampen. AAN HET Gedenkboek van de Tech nische Hogeschool is in alle opzich ten de uiterste zorg besteed. Het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf in Den Haag heeft er een werkstuk van ge maakt dat met glans kan mededingen om de prijs voor 't beste verzorgde boek in 1955. De kwaliteit schuilt echter niet alleen in de fraaie typografie, het ge bruikte kunstdrukpapier en zelfs niet in de ruim 100 meesterlijke foto's waarin Drie jubilea heeft de Nederlandse academische wereld de afgelopen weken herdacht. Het gouden feest der T. H. te Delft, het vijftigjarig bestaan der St Radboudstichting en het 75-jarig jubileum van Abraham Kuyper's Vrije Universiteit. Al deze herdenkingen werden begeleid door het verschijnen van geïllustreerde gedenkboeken, die ieder op zijn wijze boeiende historische docu menten vormen. Hiernaast vindt de lezer een korte karakteristiek van de drie boeken. Paul Huf het leven in en om de T.H uitbeeldde; wie de tekst van mr A. F Kamp begint te lezen weet wel beter. Want deze te weinig bekende stylist heeft kans gezien over een ogenschijnlijk zo tot technische bijzonderheden leidende materie als de geschiedenis ener hoge school voor ingenieurs in zeer genietelijk proza te schrijven. Zijn aandacht is meer gericht op mensen en problemen dan op formules de enige „formule" die werd afgedrukt is dan ook een regel uit Sem Dresden's muziekstuk „Delftiana Zijn boek is ingedeeld in vijf hoofd stukken. De eerste drie zijn zuiver his torisch en behandelen de groei van de oorspronkelijke Koninklijke Academie van 1842 tot het huidige enorme com plex. Het vierde houdt zich bezig met de invloed op en 't contact met de Neder landse Industrie die van Delft uitgaan, terwijl het laatste hoofdstuk de proble men van studenten, ingenieurs en hoog leraren behandelt zoals die te Delft be staan. Een serie capita selecta geschre ven door Delftse hoogleraren (o.a. een posthuum artikel van prof. J. A. Veraart) besluit de tekst van het boek, die ge volgd wordt door de verrukkelijke foto's van Paul Huf. (Van onze Haagse redactie). De wegenbouw blijft achter bij de ont wikkeling van de industriële productie. De omzet is in 1954 aanmerkelijk beneden die van 1953 gebleven. Hoe lang moet het nog duren voordat het Nederlandse volk zal gaan spreken over een wegennood. en dan in dezelfde bewoordingen en ver wijten waarmee men thans spreekt van de woningnood? Het wegenbouwprogram ma komt achter en de achterstand wordt ieder jaar groter. Aldus de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers, de heer P. C. Zanen, in zijn openingsrede op de ledenvergadering, welke gisteren in het Scheveningse Kur- haus is gehouden. De heer Zanen verweet de overheid, dat de uitvoering van wegenbouw-projecten te veel wordt gezien als aanvullend werk in plaats van als een noodzakelijke econo mische eis. Efficiency in de wegenbouw is slechts mogelijk bii continue bedrijfs bezettingen. De overheid houdt hiermee te weinig rekening. Ds asfaltinstallaties b.v. hebben nagenoeg alle stilgestaan van Maart tot eind Juli. De heer Zanen zei verder, dat de werk nemer die de economische wetten over treedt, voor deze overtredingen, dank zij de ver doorgevoerde sociale wetgeving, minder gevoelig is, wat zijn terugslag heeft op het verantwoordelijkheidsgevoel en de plichtsbetrachting. Uit dezen hoof de kwam het spreker voor. dat een ver dere doorvoering van de z.g. sociale zekerheid voor de werknemer voorlopig niet in het belang is van ons gehele maat schappelijk bestel. „Diesrede". Een der voortreffelijke foto's van Paul Huf voor het Gedenkboek der T. H. De Zweden hebben zich gisteren bij een volksstemming met overweldigende meer derheid uitgesproken voor links verkeer Meer dan de helft van de stemgerechtig den, meer dan men verwacht had, bracht zijn stem uit; 83.2 pet van aeze stemmen was vóór handhaving van de bestaande toestand. Een officiële commissie had onlangs aanbevolen in Zweden rechts verkeer in te voeren. Men heeft hem een kleermakerscursus bezorgd. Maar zijn diploma blijkt niet te voldoen aan de Oostenrijkse eisen. Voor een andere cursus is geen geld. Oostenrijks staatsburger tot 31 De cember van dit jaar geeft een speciale Optiewet aan vluchtelingen de kans op gemakkelijke wijze dit staatsburger schap te bekomen kan Oni niet wor den. Men voelt niet veel voor invaliden. Er zijn genoeg Oostenrijkse oorlogs slachtoffers, wier wettelijke pensioenen zwaar op de staatskas drukken. Er moet nodig een invalide-werkplaats of -industrietje in of bij het Lager van Oni komen. Maar er zijn niet veel indu strieën, die in de arme streek van Spit- tal zich een dergelijk experiment kun nen veroorloven. De kleine Oostenrijkse industrie heeft het al zwaar genoeg. De regering heeft geen geld en geen experts voor een dergelijk project. Millioenen en millioenen moet de zwaar belaste staat voor de vluchtelingen uitgeven ergens is een grens. Dit is trouwens de kern van het vluchtelingenvraagstuk. Oostenrijk kan niet alles het is ons bij ons bezoek duidelijk gebleken Oosten rijk behoeft ook niet alles te doen Het is niet alleen een kwestie van het land, dat toevallig aan het ijzeren gor dijn ligt en door deze mensen is over spoeld. Zoals de zaken nu liggen, dreigt de kwestie finaal onoplosbaar te worden en dat is 't ergste, waar. voor dr Beerman, de vertegenwoordi ger in Wenen van de V.N.-hoge com missaris voor de vluchtelingen, vreest. Vluchtelingenzorg is een kwestie van internationale en vooral Westelij ke solidariteit. Internationale hulp moet er komen! Maar de Lagerarts van Spittal zegt: „U komt kijken naar het vluchtelingenprobleem? We zijn sceptisch geworden als het over hulp gaat, behalve en dat zeg ik niet om u maar wat te plezieren behalve als het §aat over Nederlanders, Zweden, Noren en Zwitsers Sch. (Van onze verslaggever) Een fantasierijke bakker uit het Noor den van ons land is er in de afgelopen jaren in geslaagd verscheidene slachtof fers zo geraffineerd op financiële dwaal sporen te brengen, dat hij er ettelijke tienduizenden guldens rijker aan werd. Zijn grootste „stunt" was wel de mislei ding van een Rotterdamse familie die hij, in verband met zijn a.s. „huwelijk", ruim 15.000 gulden afzette. De dochter des hui zes werd apart nog eens voor X700 gulden gedupeerd. Na de arrestatie bleek, dat de man ook in het Noorden van het land talrijke slachtoffers heeft gemaakt. De Rotterdamse opliehtingsaffaire be gon in 1951, toen een verpleegster in aan raking kwam met de 35-jarige J. G. De man kwam uit het Noorden van het land, waar hij aanvankelijk het eerzame be roep van bakker uitoefende. Naderhand trad hij in dienst bij een verzekerings maatschappij en hij deed zijn werk zo goed dat hij werd bevorderd tot inspec teur. Zijn taak was het plaatsen van spaarbrieven in alle kringen van het Ne derlandse volk. Carla, de verpleegster, vond deze in specteur een betrouwbaar man en nam voor een bedrag van 2500 aan spaar brieven, welke door G. geplaatst zouden worden. Bovendien bracht ze hem in kennis met Miep, die wel eens bij haar thuis kwam. Later zou G. deze Miep hu welijksvoorstellen doen. De heer Vernooy, die enkele minuten tevoren nog ziek te bed gelegen had, stond gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf met lede ogen toe te zien, hoe een niets ontziende vuurzee zich meester ge maakt had van zijn kapitale tas, waarin alle wintervoorraden opge- sla gen la sen. Het 4-jarig zoontje kwam 11.45 uur bij zijn moeder binnengestormd met de mededeling, dat hij een grote vlam in de tas gezien had. Terstond werden de buren en de brandweer gewaarschuwd, maar toen enkele minuten later de zich in de nabijheid bevindende handpomp water kon geven, was het pleit reeds beslecht. De, eterniet-dakbedekking was reeds met een enorme klap uit elkaar gespat en was met een donderend geraas op de grond terecht gekomen. De brandweer kon zich er alleen toe bepalen het woonhuis nat te houden. De handpomp bewees hier nog eens nuttige diensten, want 15 min. na de eerste melding verscheen de motor- pomp op de plaats van de brand. Intussen waren velen uit de omgeving toegeschoten om het gehele huisraad naar veiligere oorden te brengen. Zij die het eerst ter plaatse waren hadden nog kans gezien een bromfiets, een fiets en twintig zakken koren uit de tas te slepen. Tot grote ontsteltenis van de aanwezi gen bemerkte men, toen de brand zyn hoogtepunt nad bereikt, dat er nog een zoontje ziek te bed lag op zolder. Een der brandweerlieden kon dit ventje via een brandende trap in veiligheid brengen. Het woonhuis liep veel waterschade op, maar bleef gespaard. De gehele boerderij- inventaris was spoedig in een smeulende ashoop veranderd. Te 6 uur 's namiddags is de brandweer vertrokken. In de tas bevond zich de gehele boer derij-inventaris. Het koren was juist ge dorst en de dorsmachine was juist deze morgen vertrokken. Ook oevond er zich 20 ton hooi in de tas. De schade be loopt ongeveer 70.000 a 80.000. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het onzekere en het onderzoek is in handen van de rijkspolitie gesteld. Het verwoeden bestaat, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. De schuur was verzekerd. Op een gegeven ogenblik dreigde Carla in financiële moeilijkheden te komen en ze besloot de spaarbrieven van de hand te doen. Zij besprak een en ander met G. en deze adviseeerde haar een bedrag van 1700 gulden ineens te storten, waardoor zij gedurende een tiental jaren van pre miebetaling vrijgesteld zou worden. G. zou dit bedrag op een bank plaatsen welke de verschillende premies zou be talen en Carla zou ten a)l«n tijde over het resterende bedrag kunnen beschik ken. Carla volgde dit advies, maar toen spoedig daarna opnieuw de aanmaningen van de verzekering kwamen, begreep zij dat er iets mis moest zijn. G. beloofde evenwel de zaak te zullen regelen. Intussen was G. er achter gekomen dat de ouders van Carla er warmpjes bijza ten. Nadat hij enkele malen bij deze familie op bezoek was geweest en zich had beijverd een sympathieke, betrouw bare indruk te maken, diste hij een ver haal op, volgens hetwelk hij van plan zou zijn met Miep te trouwen. Hij was al getrouwd, doch zijn vrouw zou toe stemmen in een echtscheiding wanneer hij binnen acht en veertig uur een groot bedrag zou storten. En nu wilde het toe val dat hij 7000 gulden tekort kwam. Zowel Carla als haar ouders waren met dit lot begaan en 7.000 gulden verwissel den van eigenaar. Zeker, het zou met vijf procent rente per jaar worden terugbe taald en de vader van G. zou een borg stelling tekenen. Enige dagen na deze transactie arriveerde inderdaad per post een getekende borgstelling. De vader van G. had dit document echter nooit gezien. Twee weken later bezocht G. wederom de moeder van Carla en vertelde geheel ontdaan dat zijn vrouw er achter was ge komen dat hij de eigenaar was van een pand ter waarde van 40.000 gulden Bin nen vier en twintig uur moest hij de helft van dit bedrag bij de advocaat van zijn vrouw deponeren. Zo niet. dan zou het huwelijk met Miep geen doorgang kun nen vinden. De geschiedenis herhaalde zich. G. kwam 8500 gulden tekort en de ouders van Carla spijkerden opnieuw bij. Opnieuw werd een schuldbekentenis ge tekend en opnieuw arriveerde enige dagen later een borgstelling. Het blinde vertrouwen dat Miep. Carla en de ouders van Carla in G. hadden ge steld kreeg een geweldige schok toen bleek dat G. op eigenaardige wijze was omgesprongen met de 1700 gulden die hij van Carla in ontvangst had genomen. Men besloot eens nader te gaan informeren en de moeder van Carla stapte naar G.'s vader, die tot haar grote ontzetting. van niets bleek te weten. Hij had nooit een borgstelling getekend, laat staan twee. Ook de echtseheidingsplannen be stonden alleen in het brein van G. Onmiddellijk werd toen de politie ge waarschuwd en na de arrestatie bleek, dat G. zijn „clientèle" in totaal voor enige tienduizenden guldens lichter heeft ge maakt. De borgstellingen in deze Rotter damse zaak had hij zelf getekend. De generaal kon in Haus Norwegen komen en daarmee was zijn toekomst onafhankelijk geworden van de markt van plastic en nylon. Hij voelt zich in zijn nieuwe thuis min of meer gastheer en de directrice laat hem maar be gaan. Met zijn oude militaire stijl weet hij zelfs een zekere sfeer te brengen on der de vijf en veertig andere bewoners, die zijn overwicht accepteren en bij wie langzamerhand de tevredenheid in hun geest terugkeert en de angst voor wat komen gaat wegebt. Uit alle hoeken van de Balkan, uit de Baltische landen en de Sovjet-Unie en zelfs uit Caïro zijn ze hier na barre en wrede ervaringen in een warme sfeer gekomen. Bij sommi gen is de herinnering nog bitter. Dat kan niet verholpen worden maar in deze omstandigheden zijn ze geholpen op de meest volledige wijze, die maar mo gelijk was. Dank zjj particuliere hulp. En Oni Hgo? Voor hem ziet de lange toekomst er nog steeds somber uit. Men zou het haast betreuren, dat hij „pas 28" is Franz Reich wil naar Nederland VILLACH/SPITTAL, October. Franz Reich wil naar Nederland. Een paar maanden eeieden heeft de potige timmerman er honderd uit over gepraat met zijn vrouw Kathe. Nederland! Dat zou het einde zijn van die bijna elf jaar oude trieste affaire, die op een vroege voorjaarsmorgen van 1945 begon in het Joegoslavische Djakova. Tito's partisanen bonkten op de deur Twee uur later stonden Franz en zijn toen 59-jarige moeder ergens buiten het dorp, in het open veld. Ze hadden niet lang behoeven te zoeken, wat ze mee zouden nemen uit het huis, waarin ze dertig jaren hadden ge woond en waarin het jaar tevoren Franz' vader was ge storven. Hun bagage was eenvoudigweg niets. Toen is de ellende begonnen. En met hen ook voor de andere 290.000 Volksduitsers, die „op transport" werden gezet. Franz en zijn moeder kwamen terecht in Oosten rijk en ruim vijf jaar geleden vond hij daar toch nog een tikkeltje geluk, tden hij Kathe, een Sloveense lot genote ontmoette. Ze trouwden, „trokken hij moeder fn" en hun Lager-kind is nu vier jaar. Maar Franz begint zich af te vragen, of het wel goed is, dat er nu vier in plaats van drie mensen de Lager-ellende delen Dit voorjaar kwam er hoop. Franz had op het hord de aankondiging gelezen, dat er 250 bouwvakarbeiders naar Nederland konden komen. Het commissie-onderzoek be gon, Frans en Kathe moesten ervoor naar Salzburg. De laatste weken hebben ze er niets meer van gehoord. Ze bereiden zich voor op de desillusie, waarvoor hun oude moeder altijd had gewaarschuwd. Ze praten^ er liever niet meer over. Maar als ze bemerken, dat er ineens een Nederlander in hun twee-kamer huis is gestapt, komt het er ineens uit: „Is het waar, dat er geen Volksduitsers naar Nederland mogen?". Twee weken geleden, op een warme avond, had Kathe zoiets opgevangen, toen ze langs barak 17 liep, waar zes Slovenen stonden te praten. Die avond begon de wanhoop weer te knagen. fcy Volksduitser is, wat zijn toe. komstplannen voor Nederland in de yjeg zou staan Voor generaal Alex- an mnn i k' die in de eerste wer?:?°° °9 een Hongaarse cavale- rie-divisie tegen de Russen aanvoer- de' ZZJ toenemende productie rlw ë!Len.,pIastic> die de markt „.r de leren gébruiksvoor- W 'n„ 16 y samen met zijn vr°ci-nJiyen dein Oostenrijks pas- t0Z ln^Z Je maakte nan de 711 J brengen om huur en eten tebetalen. Voor Oni Hgo, van Wie, toen hij achttien was, na de 00*mZ,,,+„ ?z zijn rechterbeen werd 8ea yj, eerd, js ]let, ^tt er nooit een Voor invaliden in het La- Qer 0rnen en hij altijd maar zo'n Ju V°0r niets zal moeten blijven rondhangen. Rn.dat hij de bedui melde pasfoto nog eens zal verliezen, waar hij zo trots op is; het werk van een fotograaf uit Kroatië, zijn ge boorteland: Oni Hgo, 17 jaar, in het te ruime Duitse veldgroen. Een kind in uniform Kan men Franz Reich geruststellen? 250 man naar Nederland is niet veel, de betekenis van het-gebaar is echter groot. Of Reich daar evenwel gevoelig voor zal zijn? De Nederlanders hebben gebroken met het oude, keiharde emigratiesysteem, een vlekje op de long vanhetdochtertjehet vertrek wordt uitgesteld! Of het geval van Paula en Alexander Djublin uit Rostof. Drie jaar geleden betaalde het Russische echtpaar de kosten voor de pa pieren naar de States. De commissie be gon het onderzoek en natuurlijk ze hadden het wel gedacht Alexander was niet helemaal... „In 1946 ver meldt het politiedossier, „30 Shillmgen boete Houtdiefstal". „Wat was dat dan Alexander?". Twee stapels hout bij het station in Klagenfurt, nat hout en droog hout. De Engelse soldaten zeiden: pak het droge maar. De volgende dag kwam Wat Franz Reich betreft, de Neder landers bepalen zich inderdaad liever (maar niet uitsluitend) tot de „fremd- sprachige". wier aanpassing in Oos tenrijk zoveel moeilijker verloopt. Het Volksduitsersschap is geen aanbeve ling. Maar Reich is niet in het Nazi- leger geweest en dat compenseert veel. De Nederlandse bezoeker zegt hem, dat er waarschijnlijk nog wel veel erger gevallen dan het zijne eer der in aanmerking komen en dan bij wijze van geruststelling, dat niet iedereen die in de eerste groep ver- trekt nu reeds van zijn aanwijzing op £fwJ,°°S ™1S- Reich mag dus nog hoop nebben. Maar hoop is geen zekerheid. De nylon- en plastic-angst van gene raal von Sibrik is weggenomen. Met zijn vrouw (69) verblijft de 76-jarige ex- grootgrondbezitter in een „Altesheim". Tot voor drie weken ging hij elke mor gen zwemmen in de Ossiachersee. Aan de rand van dit meer in de stralende omgeving van Steindorf, staat het Altes heim „Haus Norwegen", waai enkele tientallen ouden van dagen-vluchtelin- gen zijn ondergebracht. Het eenvoudige maar schilderachtige berghuis in Tiroler stijl is geheel gebouwd dank zij Noorse vluchtelingenhulp. Hier zijn ook enkele oudjes ondergebracht, die door de Ned. Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zijn ingekocht. Elders in Oostenrijk worden uit de opbrengst van de uurloon-actie eveneens dergelijke te huizen voor ouden van dagen gebouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3