De „Vier"' na drie maanden weer bijeen T.O.M. boekte aanzienlijk betere resultaten etatve Coov slew ov<V moïöX wu\s y\ V fpM ÓeveneUèrt/ Gun een hillioen Dollar-Imperium Hete strijd tussen TV-mmtschappijen Geen minderwaardigheidscomplex voor de Amsterdammer j Gloeilampjes mïOWN EUROPA EN DE ECONOMISCHE ONTWIKKELING VAN AFRIKA in Amerika DRAADLOOS CONTACT ■K LICHT D Is liften bedelen1 Ontwapening en OosL-West-contacten NEDERL. LENING VOOR GRIEKEN- LAND? „Er gebeurt niets een fabel Lopende jaar belooft een goed jaar te worden CO-OP '2ófvZ Grote kandijkoek Raad van Europa spreekt heden over sociaal handvest WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 PAGINA 1 De lening zou volgens deze in lichtingen 25 millioen dollar be dragen, welk bedrag in vijf gelijke jaarlijkse termijnen beschikbaar zou worden gesteld. Met de aflos sing zou over 10 jaar een begin worden gemaakt. De drie grote projecten zegt een Arnhems huisvrouwen-forum „In de Coöperatie heb je werkelijk een stem in 't kapittel, kun je invloed hebben op prijs en kwaliteit... Wij huisvrouwen hebben er zelf - als het ware het heft in handen Yier-en-twintig Arnhemse huisvrouwen vonden dit wel een der voornaamste redenen om juist daar haar huishoudgeld te besteden. Mevrouw Scholten - 5 jaar trouwe klant van de Coöperatie - vertelde „Eerst zei 't me niet veel. Maar in de loop der jaren heb ik echt leren inzien, dat ik bij de Coöperatie in veilige handen ben. Ik voel mij echt thuis. De Coöperatie staat op de bres voor de huisvrouw." „Je weet altijd waar je aan toe bent met de prijzen," vindt Mevr. van Tesselhof - 25 jaar lid. „Want niet alleen de speciale aanbiedingen zijn goedkoper, maar de andere ook En je krijgt er nog dividend bij, op de koop toe Mevrouw Sanderse, die al jaren bij de Coöperatie koopt, zei: „Het di vidend is zo aardig want het komt omstreeks Sint-Nicolaas los, hier in Arnhem. En de duurte is zo erg, dat je geen geld achteruit kunt leggen voor iets voor de kinderen. Op zo'n manier is dat dividend vooral voor de grote gezinnen een aardig achter- deurtje." Wisi U dii? van 60 voor 49 ct. Gloria huishoudjam aardbeien, pot van 84 voor 69 ct. Niet om het gewin maar voor het gezin Gewonnen wedstrijd. Op het T.V.-scherm OVER acht dagen zullen de vier minis ters van buitenlandse zaken elkaar weer in het Geneefse Palais des Nations terugvinden, in dezelfde zaal waarin zij drie maanden geleden afscheid van elkaar namen, nadat zij tot het laat ste ogenblik toe verwoed met elkaar had den zitten vechten over de concrete problemen, waaromtrent zij aan de vier grote conferentiegenoten advies moesten uitbrengen. Verschillende malen werd er in deze kolommen op gewezen, dat de fundamentele meningsverschillen, die in Juli tot het laatste ogenblik toe tussen de ministers heersten, het in hoge mate onwaarschijnlijk maken, dat tijdens de conferentie, die de volgende week begint, een wezenlijke stap vooruit kan worden gezet- Niets is in de afgelopen drie maan den aan het licht gekomen, dat erop wijst, dat hetzij minister Molotof, hetzij een van zijn Westelijke collega's ook maar een haarbreed is afgeweken van de bekende standpunten. Hoe mooi en hoe ingenieus ook de voorstellen voor een „veiligheids pact" mogen zijn, die het Westen aan minister Molotof zal voorleggen, er bestaat niet de minste kans, dat de Rus sen bereid zijn om toe te geven, dat in ruil voor zulk een veiligheidspact, Duits land op democratische wijze herenigd wordt en, aldus herenigd, de vrijheid heeft om te kiezen tussen Oost en West. Deze gang van zaken dus een volle dige impasse voor wat het Duitse vraag stuk betreft is sinds lange tijd zo evident, dat het weinig zin heeft om hier nog verder veel woorden aan te verspil len, zolang niet in concreto blijkt, dat één van beide partijen bereid is substantiële concessies te doen. VOOR zover de zaken nu bezien kun nen worden, lijkt daarom de vraag belangrijker of de ministers ertoe zullen besluiten om, wanneer de impasse over dit eerste punt van hun agenda Europese veiligheid en hereniging van Duitsland als nauw samenhangende vraagstukken duidelijk zal zijn, over te stappen op de twee andere agenda punten: ontwapening en het vraagstuk der Oost-West-contacten. Een toenemend aantal berichten van waarnemers uit Washington en Moskou schijnt enige grond te geven aan de veronderstelling, dat de Russen te Genève zouden willen pogen om tot een bepaalde mate van accoord over het ontwapeningsvraagstuk te komen, nadat de V.N.-sub-commissie, ondanks de hoge verwachtingen die van haar laatste zitting gekoesterd werden, er niet in geslaagd is om veel vooruitgang te maken. Als men uitgaat van de tot gemeengoed geworden veronderstelling, dat met bet aanbreken van het atoomtijdperk de kan sen op een hete oorlog zeer sterk geredu ceerd zijn, dan zou men inderdaad ge neigd zijn aan te nemen, ondanks alle scepticisme van minstens drie decennia ontwapeningsbesprekingen, dat hier in derdaad de mogelijkheden voor een ac coord gestegen zijn. Het is ook zeer wel mogelijk, al bestaat er dienaangaande geen zekerheid, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik kampt met zoveel economische moeilijkheden, dat zij veel zwaarder dan het Westen gedrukt wordt door haar militaire inspanning. Des te meer reden zal het Westen in dit geval hebben om niet te veel haast te maken om aan Russische wensen in deze tege moet te komen, voordat ook de Sovjet- Unie zich tot concessies ten aanzien van probleem nummer één: Duitsland, bereid toont. OVERIGENS lijkt het goed, dat het Westen zich realiseert, dat de enige, die tot nu toe concrete vruchten geplukt heeft van de situatie, die sinds de Grote Vier-conferentie van de afgelo pen maand Juli ontstaan is, de Sovjet- Unie is. Het meest karakteristieke van deze „post-Genève-periode" is wel, dat de alom heersende vrees voor een door de Sovjets te ontketenen oorlog meer en meer begint te vervagen. Een klimaat van vertrouwen begint de overhand te krij gen, met alle gevaren van dien- De band tussen de vrije landen, voorzover die band uitsluitend berustte op een gemeenschap pelijke afweer tegen communistische agressie, dreigt te verslappen. Het duide lijkste voorbeeld vormt misschien wel de kwestie-Cyprus, en niet ondenkbaar is, dat ook de tegenstellingen tussen Frank rijk en Duitsland, al dan niet in verband met de Saarkwestie, zich weer zullen toespitsen. Bovendien is er het voorbeeld van de toenadering tussen de Sovjet-Unie en het Midden-Oosten, toenadering, die ondenkbaar zou zijn geweest in het kli maat van vóór Genève. Het lijkt veilig om aan te nemen, dat dit het enige doel van het Russische vredesoffensief is: het Westen uit te hol len door interne strijd en verdeeldheid. Besprekingen tussen de Nederlandse regering en de heer Droulias, afgevaar digde - m Griekenland naar de Raad van Europa, bijgestaan door de Griekse am bassadeur te Den Haag, de heer Anessas, hebben, zo verneemt de correspondent van de Financial Times, te Athene van betrouwbare zijde aldaar, geleid tot een overeenkomst, die voorziet in de ver strekking van een grote Nederlandse lening aan Griekenland op zeer gunstige voorwaarden. De Nederlandse regering zou bij de be sprekingen met de Griekse afgevaardig den voorts hebben aangeboden Neder landse deskundigen naar Griekenland te zenden om toezicht te houden op de vol tooiing van het grote programma van bevloeiings- en andere waterwerken, dat thans in dit land in uitvoering is. Naar het A-N.P. van de züde van het Ministerie van Buitenlandse Zaken ver neemt. zijn de berichten over de totstand koming van een overeenkomst inzake de verstrekking van een Nederlandse lening aan Griekenland uit de lucht gegrepen. „Aan de verwezenlijking van de plan nen voor de bouw van een tunnel onder het IJ wordt bijzonder hard gewernt. Naast de leniging van de woningnood ver dient de uitvoering dezer plannen tot de allergrootste urgentie, die men in Amster dam kent. Hoewel voor de voorbereiding twee jaar en voor de uitvoering vijf jaar was beoogd, ziet het er naar uit, dat op kortere termijn met de uitvoering kan worden begonnen. Vooral het ondergra ven van de spoorwegdijk nabij de Ooster- doksluis zal veel eerder kunnen en moe ten worden aangevat. Reeds in Juni 1956 zal met deze ondergraving en het aan brengen van een bouwput worden begon nen, waarna spoedig met de verplaat sing van de steiger van de Valken-'eg- pont wordt begonnen om de noodzakelijke ruimte voor de tunnelbouw te verkrijgen". Dit deelde de wethouder van openbare Werken van Amsterdam, mr G. Van 't Huil gistermiddag mee in een rede. die hij onder de titel „Amsterdamse plan nen en hun verwezenlijking" heeft gehou den voor de leden der notariële vereni ging aldaar Spreker zei, dat de begrippen, vervat in de titel van zijn rede, vaak aanleiding zijn geweest tot het maken van spotten de opmerkingen, doch hij zei het onjuist te achten, dat de Amsterdammer zich heen stempel van minderwaardigheid 'aat opdrukken, waarvoor geen enkele reden aanwezig is, gezien het vele, dat in de hoofdstad na de bevrijding tot stand is gekomen. Hij noemde onder meer de gro te uitbreidingen van de woongebieden in het Westen, Oosten en Noorden van de stad, een uitbreiding die in Nederland niet is overtroffen. Voorts noemde spre ker de uitbreiding van het industriege bied, de overbrugging van het Vondelpark de aanleg van de Utrechtsebrug, de op bouw van de havens en van Schiphol, de voltooiing en uitbreiding van het Amster damse bos en de aanleg van de electri- sche centrale aan de Hemweg. Dit alles is gebeurd op een wjjze, die geen grond geeft voor het uitgangspunt van velen: er gebeurt niets in Amster dam, aldus de wethouder. Hij zei stelling te willen nemen tegen uitingen als zou er niets gebeuren en tegen het zich daar bij hier en daar voordoend minderwaar digheidscomplex. In het verslag over 1954 van de N.V. Twentsche Overzee Handel Mij. wordt ge meld, dat de resultaten aanzienlijk beter waren dan over 1953, hoewel het bedrijf ook in 1954 nog de nawerking heeft on dervonden van de ongunstige factoren, die de zaken in 1953 zo zeer hebben beïnvloed. De oogsten in het gehele werkgebied van de N.V. waren dank zij de overvloedige regenval goed tot zeer goed. De nadelige invloed van de Mau-Mau-beweging nam in betekenis af. De toekomstige ontwikke ling van Oost-Afrika wordt met vertrou wen tegemoet gezien. Het stemt de direc tie tot tevredenheid, dat de omzetten, zo wel wat de importen als de producten- exDorten betreft, belangrijk toenamen. De winst nederzettingen Afrika heeft bedragen 1.450.569 (V.j. 843.330). Na toevoeging van „diversen" ad f 19 864 (28 610) en het saldo AP ad 21.90o (124.336) is in totaal 1.492.339 (996.277) beschikbaar. Na aftrek van onkosten, sa larissen en interest resteert een winst van 1.033.039 (482.300). Zoals bekend is wordt voorgesteld een dividend van 9 pet (5) uit te keren, waarvan 7% pet ten laste van de agioreserve. Hiertoe wordt aan de agio- reserve 465.000 onttrokken: voorgesteld wordt echter uit de winst 614.875 aan de reserve voor diverse doeleinden toe te voegen. Na een extra afschrijving van 48.251 op de in 1954 gedane aanschaffin gen in Afrika en na toevoeging van 100.000 aan de reserve voor het stichten van een pensioenfonds en na betaling van tantiemens e.d. kan 32.269 worden over gebracht naar nieuwe rekening. T.a.v. da bazaar importhandel wordt gemeld, dat hoewel de winstmarges door de steeds scherper wordende concurrentie ongezond laag zijn de resultaten bevredi gend waren. Voor de garages waren de resultaten beter dan over 1953 en zij zou den nog gunstiger zijn geweest indien de aanvoeren niet waren beperkt door ver schepingsmoeilijkheden. Hoewel de ma chinefabriek Daressalaan zo goed moge lijk is aangepast aan de kleinere vraag en de resultaten beter waren dan over 1953, werkt de fabriek nog met verlies. Op de producten exporthandel werd een behoor lijke winst behaald. De resultaten van de Tanganyika Boating Co. waarin de N.V. voor 50 pet participeert en de resul taten van de scheepvaartagenturen gaven reden tot tevredenheid. Ook hier waren de resultaten beter. Nieuwe kantoren werden geopend te Kisumu en Kitale in Kenya en te Ma- saka in Uganda, zodat men nu in O.-Afri- ka 17 eigen vestigingen heeft. Uitbreiding van kantoorgebouwen, magazijnen en wo ningen was noodzakelijk en hierin zullen ook in 1955 nog aanzienlijke bedragen moeten worden geïnvesteerd. Voor 1955 zijn de oogstvooruitzichten goed met uit zondering voor de Hooglanden van Kenya. 1955 belooft een goed jaar te worden Voor de gebieden waarin de N.V. werkt en de resultaten zijn tot heden daarmee ln overeenstemming. De lage winstmarges In O.-Afrika en de stijgende onkosten maken het noodzakelijk een grote omzet te maken. De import en exportomzetten hebben over de eerste acht maanden van 1955 een recordhoogte bereikt. Het vraagt de uiterste aandacht te ver hinderen dat ook de risico's in verband daarmede aanzienlijk toenemen. Tot he den slaagde men er in de debiteurenver- liezen laag te houden. O.-Afrika is ech ter nog een uitermate conjunctuurgevoe lig land. Grote voorzichtigheid blijft ge boden. De samenwerking met de Borneo Su matra Handel Mij. zal aldus het ver slag in het voordeel van beide onder nemingen uitvallen. Door de uitbreiding van het kapitaal met f 2.500.000 nom. zijn de middelen ter beschikking gesteld voor het financieren van de steeds stijgende omzeen Men meent dan ook reden te heb ben de toekomst der N.V. met vertrouwen tegemoet te zien. Uitvoerig ging spreker in op de nood zakelijkheid van het volgen van de weg, zoals deze voor de stadsplannen is uitge stippeld in het algemeen uitbreidingsplan uit 1935. Hij memoreerde de reeds gereed gekomen en gedeeltelijke verwezenlijkte onderdelen dezer plannen met een snel heid, die men in 1935 niet heeft voorzien. Alleen al het werk van de zandophoging in het Westen en Oosten van de stad heeft een stuk werk opgeleverd, dat over al bewondering wékt, aldus de heer Van 't Huil. Ten aanzien van de drie grote projec ten (IJ-tunnel, stadhuis en nieuw RAI- complex) zei hij, dat deze plannen met de grootste urgentie zullen worden verwe zenlijkt. De eerste twee hangen nauw. sa men als onderdeel van het uitbreidings plan in de voormalige Jodenbuurt. Bin nenkort zal een deel van de Piet Heinkade voor het verkeer worden afgesloten. Het verkeer wordt omgelegd langs een paral lelweg ten Zuiden van de spoordijk tussen Oosterdokskade en Oostelijke Handels kade voor het ondergraven van de spoor dijk. In September 1956 zal de derde pont verbinding over het U gereed zijn en .n de zomer van 1957 de brug over het drie hoekige eiland naar Schellingwoude. Verwacht wordt, dat in de jaren 1953, 1959 en 1960 het wachten voor de ponten tot een minimum zal zijn teruggebracht. Na 1960 zal door de toeneming van het verkeer de stagnatie groter worden, doch dan zal naar men hoopt, de tunnel over enkele jaren gereed zijn. Ten aanzien van de bouw van het nieu we stadhuis zei de wethouder, dat zeer binnenkort de raadscommissie ad hoe ad vies zal uitbrengen over de wijze van bouw en het aanwijzen van de architec ten. Men hoopt over vijf jaar met de bouw te kunnen beginnen. De voorzieningen in de behoefte aan tentoonstèllingsruimte zullen worden op- gelost met de bouw van een nieuw R-"-}" complex (20 millioen), waarvoor de goed keuring van Ged. Staten inmiddels is ver kregen Het wachten is thans op het bouw volume, waarbij zich naar verwachtingen geen moeilijkheden zullen voordoen, alous de wethouder. Ook dit complex zal met de meese urgentie worden uitgevoerd. ■■lui»---'-1" Champdeniers (Frankrijk) Nog altijd is het bijgeloof niet uitge roeid, zeker niet wanneer het in^ ver band gebracht kan worden met ziekte verschijnselen of genezingsmethoden. De methoden zijn er dan ook dikwijls naar. Een Franse schrijfster, die enige tijd in dit dorpke aan de Golf van Biscaye vertoefde, vertelt o.a., dat een kind aan hersenvliesontsteking overleed op het moment, dat de ouders bezig waren een koe door het bovenraam van het huis naar binnen te hijsen. Die koe zou na melijk de ziekte van het kind overne men, waardoor het kind weer beter zou worden.. Het dorpsrecept tegen zwakke ogen is (U neemt het ons wel niet kwalijk): dagelijks 200 houtluizen consumeren. Hamilton (Canada) Van hier is vertrokken voor een reis om de wereld een omgebouwde Nederland se vissersboot. Een der zes bemannings leden is een musicus, Nederlander van geboorte, uit Toronto. Ze starten met een binnenwatertocht door de Verenig de Staten en dan via het Panamakanaal begint het grote werk, het oversteken van de Stille Oceaan. De van afkomst Nederlandse boot heeft een Engelse naam, die toch aan de herkomst van de schuit herinnert, namelijk „The Wooden- Shoe" of De Klomp. TAAIPOPJES 4 stuk: 1 9 SAKSISCHE LEVERWORST 100 gr. 27 TOMATENSAP Hesje 45 pak 25 CUSTARD In 1954 werd door de Coöperaiies meer dan i 4.500.000,- uitgekeerd I BORSTPLAAT DE LUXE 100 gr. 25 BORSTPLAAT SPECIAAL 200 gr. 39 SPEELGOEDTAAI 22 stuks in 250 gr. 39 CHINA PINDA'S 250 gr. 59 DADELS ZONDER PIT groot pak 43 PORTUGESE VIJGEN 250 gr. 23 HAWAII ANANAS extra groot blik 108 Het vraagstuk van Europese deelne ming aan de economische ontwikkeling der niet-onafhankelijke gebieden in Afri ka een vraagstuk, waarmee de Raad van Europa zich al jarenlang bezighoudt heeft, Maandag, opnieuw het onder werp van bespreking gevormd in het con sultatieve parlement van die raad. Deze bespreking was gebaseerd op het voorstel van het Belgische liberale lid Roger Motz, om de mogelijkheden van buitenlandse in vesteringen in die gebieden en de plaatse lijke maatregelen op fiscaal en valutage- bied, welke daarbij een rol zouden spe len. aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen. In verband met de behandeling van dit vraagstuk was de Franse minister voor de overzeese gebieden, Pierre Henry Teitgen, speciaal naar Straatsburg gekomen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de Franse economische politiek in Noord- en West-Afrika waarbij hij onder andere wees op de enorme bedragen, die Frank rijk in deze gebieden geïnvesteerd heeft- Alleen in de periode van 1946 tot en met 1954 bedroegen zij vijfhonderd milliard Franse francs, terwijl niet-Franse inves teringen in deze gebieden in diezelfde pe riode slechts veertien en een half milliard francs hebben bedragen, waarvan tien en een half milliard uit de dollarlanden kwa men. De minister zei, dat de Franse regering zeker wel belangstelling had voor buiten landse deelneming in de industriële ont wikkeling van de Franse gebieden in Afri ka, maar dat de buitenlandse belangen In Amerika wordt op het ogenblik tus sen de grote televisiemaatschappijen een hete strijd geleverd om de hegemonie over een billioen dollar-imperium. Alle andere vormen van massa-ont spanning hebben een deel van hun rijk aan de nieuweling moeten afstaan. Met uitzondering van de kampioenswedstrij den-zwaargewicht is de TV practisch eigenares van de bokssport, terwijl de belangstelling voor de baseballwedstrij den sterk is afgenomen. Ofschoon de ra dio 3.410 stations heeft en er nog 120 mil lioen ontvangtoestellen zijn, staat de om- roep wat populairiteit en winstmarges betreft, verre achter bij de TV. De Hollywoodse studio's hebben ge wankeld onder haar druk. Er worden nog wel films gemaakt, maar het zijn er, dank zij de TV, veel minder en bovendien ver schillend van vroeger (CinemaScope, Vista Vision, stereofonisch geluid, enz.). De TV-maatschappijen zitten hoog in het zadel. De „sponsors" bieden fel tegen elkaar op voor de top-tijden, de magische uren tussen half 8 en half 11 's avonds, wanneer „iedereen", naar verondersteld wordt, aan zijn toestel zit. Maar terwijl de triomferende TV- maatschappijen de reclamemensen en de „sponsors" ringeloren, komt uit het Wes ten een dreigende celluloid-wolk opzet ten. Blijft het TV-amusement in hoofd zaak „levend", dan zal Manhattan zijn bron en Broadway zijn inspiratie zijn. Maar gaat de TV over naar de film. dan vindt er een verschuiving plaats naar Hol lywood. Pessimisten vrezen, dat het niet lang meer zal duren, of 70 procent van de TV-programma's zal uit films bestaan. Dit gevaar is lang niet denkbeeldig. Het vorige jaar is een einde gekomen aan een bepaalde ontwikkelingsfase in de Amerikaanse televisie en is een nieuwe periode ingezet. De uitbreiding van het aantal stations is namelijk tot stilstand gekomen. In plaats daarvan manifesteer de zich een streven naar verbetering van de kwaliteit der programma's en één der meest opvallende gevolgen hiervan hier van was een toenemend aantal films in plaats van „levende" programma's. Mo menteel wordt ruim 40 procent van dè zendtijd gevuld met het vertonen van films en gefilmde programma's en dit percentage stijgt nog steeds. De begroting voor 1955 voor de pro ductie van televisiefilms ter vertoning in de Verenigde Staten bedroeg rond 80 mil lioen dollars, ongerekend de productie voor het buitenland of de aankoop van oude films, die oorspronkelijk zijn ver vaardigd voor bioscoopexploitatie. In zjjn jaarrapport is de Britse Kunst, raad tot de conclusie gekomen, dat de snelle uitbreiding van de televisie niet, zoals sommigen voorspellen, de onder gang van het toneel betekent. Integen deel, de Kunstraad gelooft, dat de tele visie de belangstelling voor het toneel en ook voor de musea zal helpen vergro ten. In het rapport wordt er voorts op Se~ wezen, dat de radio cn de gramofoon geen grote kunstenaars voortbrengen, maar wèl bijdragen tot hun populariteit. Er is geen twijfel aan: Hélène Nolthe- nius won de wedstrijd met een klasse verschil. Deze vergelijking moet het maar doen, want haar luisterspel „De Wed strijd" werd door de K.R.O. de aether ingezonden juist op de avond van de Hol land— België-vervoering. Zeldzaam span nend was de intrigue en geen moment verslapte de aandacht om de tragische fi guur van de schrijver-zonder-talent, die zich waagt aan het deelnemen aan een luisterspel-wedstrijd, wint en tóch weer alles verliest, tot zijn ongelukkige leven toe. Dit luisterspel was een oase in d'e oceaan van veel middelmatigheid op dit gebied en een openbaring voor iedere luisteraar: te weten, hoeveel mogelijkhe den er schuilen in het al bijna platgetre den, moeilijke pad van de hoorspelen. Een eresaluut voor H. N. geen onbeken de in onze kolommen voor de regis seur Leon Povel ei. de bezetting van de „stemmen". Willy van Hemert, die enige tijd gele den voor de VARA-televisie een uitste kende opvoering van „Come back, little Sheba" regisseerde, heeft gisteravond op nieuw bewezen, dat h!J begrip heeft voor zijn medium en het met grote bekwaam heid weet te gebruiken. Hoewel het tempo van „De'Nacht was barmhartig", een TV-spel van Michael Pertwee in een vertaling van de regis seur zelf, wel eens te wensen overliet en ofschoon een opvoering van kwart vóór 9 tot 11 uur zonder pauze te hoge eisen stelt aan acteurs zowel als aan kij kers, bleef men toch tot het einde geboeid toekijken, dank zij de van veel fantasie en vindingrijkheid getuigende camera voering, waarbij met name in de nacht merrie van Joan Remmelts als Martin Raynor een dankbaar gebruik werd gemaakt van de mogelijkheden tot geluid en beeldmontage, die ook de TV biedt en dank zij het overtuigende spel, dat vooral door Johan Valk als dr Glanville en Mela Soesman als Sally Raynor werd gedragen. Jammer dat de inhoud van dit vrij melodramatische stuk niet geheel beant woordde aan de vorm, die er door Van Hemert aan was gegeven. Terecht werd vooral meegedeeld, dat de uitzending „minder geschikt" was voor jeugdige per sonen. Wij zouden iets verder willen gaan en zeggen, dat problemen als een poging tot moord op een aan de rand van de waanzin zwevende man euthanasie? en tenslotte diens zelfmoord, welke Pertwee in zijn spel aan de orde stelt, be slist ongeschikt zijn voor kinderen. Tenslotte nog iets over het geluid, dat zowel in de Nederlandse film als in het goede Nederlandse TV-spel de zwakke plek is. Voortdurend klonken uit de luid spreker geluiden, die beslist niet door de regie gewild waren. Dit zal, gezien de beperkte studioruimte, voorlopig nog wel onvermijdelijk blijven. Maar in elk geval kan worden gestreefd naar een meer na tuurlijke weergave van de geluiden, die wèl bij het spel horen, zodat het neer zetten van een fles niet klinkt als een revolverschot, of voetstappen in een ka mer de decors van Jan Zwart gaven herhaaldelijk gelegenheid tot fraaie beeldcomposities niet als het klossen van klompen op een houten vloer. dan tevens behoorden deel te nemen aan de „industriële infrastructuur", die daar bij nodig was, zoals het aanleggen van wegen en van spoorwegen. Hij gaf een op somming van de verschillende belangrijke projecten op het gebied van bauxiet-, alu minium- en mangaan-productie, die op het ogenblik in Frans-Afrika in uitvoering zijn. Als projecten, waarbij deelneming van buitenlands kapitaal nuttig of zelfs nodig zou kunnen zijn, noemde minister Teitgen in het bijzonder de ijzerertswin ning in Mauretanië, waar de beleggingen de dertig milliard francs reeds hebben overschreden, de aluminium-productie in Guinea en de mangaanwinning in France- ville. De minister sprak de vrees uit, dat een speciale bank voor Afrikaanse beleg gingen niet voldoende particulier kapitaal zou aantrekken, maar. zei hij, de Franse regering zou voorstellen van de Raad van Europa omtrent dit onderwerp aandachtig bestuderen. Het Nederlandse liberale lid H. A. Kort hals wees erop, dat alleen met investerin gen het probleem van de economische ont wikkeling van Afrika niet zou kunnen worden opgelost, daar het vraagstuk van de arbeidsmarkt, in verband met een on voldoende aantal inlandse arbeiders, ook moeilijkheden opleverde. Men moest er voor waken, dat er door de industrialisa tie geen arbeiders aan de landbouw wor den onttrokken op een wijze, die de voed selvoorziening in gevaar zou kunnen brengen, zei hij. Hij legde voorts de nadruk op het vraagstuk van de sociale ontwikkeling en speciaal op het feit, dat de levensstan daard der Afrikaanse bevolking nog zeer onvoldoende was. Alleen voor Nigeria kent men de cijfers van het nationale in komen, zei hij, en uit die cijfers blijkt, dat het inkomen per hoofd per bevolking in dat land iets minder dan een achtste is van dat in Nederland. De Nederlandse spreker waarschuwde tegen het verlenen van speciale voorrechten aan eventueel op te richten „Europese maatschappijen" voor exploitatie in Afrika, daar hij vrees de, dat zulk een bevoorrechte positie wel licht op den duur tot ontevredenheid van de bevolking en daardoor tot nog sterker nationalisme zou kunnen leiden. Hij pleit te voor goede sociale voorzieningen voor de werknemers, die bij de industrialisatie zouden worden betrokken en voor het ge ven van leidende functies aan Afrikanen, die daarvoor geschiktheid bezitten. „Het doel, waarnaar bij de industriële exploi tatie in Afrika wordt gestreefd, moet er een zijn_ van gemeenschappelijke verant woordelijkheid van Afrikanen en wester lingen", besloot de heer Korthals. E MEERDERHEID van de ingezon den stukken-schrijvers in „The Ti mes'' vindt, dat liften geen bedelen Waarom ze naar „The Times" schre ven? Wel, iemand had er een artikeltje in gepubliceerd, waarin hij herinneringen ophaalde aan dertig jaar terug. Hij vertelde zo terloops, dat er toen ook al gelift werd. Zulks, om vast te stel len, dat degenen, die zich heden ten dage tegen wat ze het kwaad van het liften noe men, niet bepaald tegen een nieuwigheid vechten. „The Times" kreeg tientallen brieven waarin lezers hun opinie over het liften gaven. Volgens de schrijver van het arti keltje werd het liften ongeveer dertig jaar geleden vooral door studenten beoefend. Op het „college", waaraan hij studeerde, werden door de studenten dikwijls wed denschappen afgesloten, wie de grootste afstand gelift had. De winnaar had het tot drie honderd kilometer gebracht, in die tijd een hele afstand. „Foei", schreef iemand, die aan het zelfde „college" had gestudeerd, „mis schien hebben sommige nietswaardige lieden indertijd om een plaatsje in een auto gebedeld, maar de meerderheid der studenten voelde er niets voor". De kwestie, waarover men het niet eens kon worden, was de vraag, of liften be delen is of niet. Vele schrijvers der inge zonden stukken meenden van wel. Ze hadden het niet op mensen, die iets voor niets willen hebben. Sommigen gaven aan wat ze een onbehoorlijke hebbeliikheld noemden, zelfs een politiek tintje. Wie in de „Welfare State" van de socialisten ge looft, waarin men alles gratis krijgt, vindt het heel gewoon, om zijn duim op te ste ken en de bedelaar uit te hangen, be weerden ze. Hiertegenover stelden anderen, dat de automobilist niets weggeeft. Het kost hem niets, om iemand mee te nemen. Integen deel, hij kan er dikwijls bij winnen. Iemand vertelde, met een lifter een heel genoegelijk en leerzaam gesprek te heb ben gehad over de politieke sitpatie, over Goethe en over Shakespeare. Het had hem de tijd op een prettige manier gekort. Al leen in een auto zitten op een eindeloze autobaan is nu ook zo leuk niet, zei hij. Een ander haalde te dien aanzien en minder prettige ervaring aan. Hij had een vreemdeling meegenomen en die had gedurende de hele rit allerlei onaangena me en zelfs beledigende dingen over de leden van het koninklijk huis gedebiteerd. Ten slotte waren er inzenders van in gekomen stukken, die waarschuwden voor de mogelijkheid, dat men zich over het een of ander gevaarlijk individu ontfermt en ze wezen speciaal op het gevaar, het welk voor vrouwen en jonge meisjes aan het liften verbonden is. Desondanks kon „The Times" vastnage len, dat de meerderheid der schrijvers het liften als iets beschouwde, dat bij deze tijd hoort. Een automobilist heeft zelfs de verplichting, om zijn medemens te hel pen. Velen zouden niet eens op reis kun nen, indien ze niet werden meegenomen. Men was zowaar van mening, dat het lif ten een internationale gewoonte is gewor» den, welke moet worden aangemoedigd. En wat soldaten betreft, ten aanzien van hen is het voor een automobilist epn ge biedende eis, hun als lifter een kans te geven, zo gauw mogeliik thuis te komen, aldus inzenders in „The Times".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4