DE NEDERLANDSE HULP TRANSATLANTISCHE TELEVISIE THANS MOGELIJK ONGEKENDE ELLENDE IN LIENZ NIEUWE PHILIPSFABRIEK TE TURNHOUT WACHTEN OP DE SLEUTEL (III) DRAADLOOS CONTACT De winter in De Karseboomte Rijsoord AKKERTJE PAGINA 5 A RIJD AG 21 OCTOBER 1955 Eindelijk bouwen Andere hulp Kunt U niet slapen van de pii eerste spade in Op het TV-schei ra HITLERS SCHEDEL IN MOSKOU ^en wereldmerk van Zwitsers Jill, fabrikaat j daarmee zijn volume voor de komende drie jaar alvast opgebruikt heeft, baart hem op dit moment niet zoveel zorgen, hij heeft zelfs plannen voor in totaal 450 stuks. De 88, die nu gebouwd worden, kosten tien millioen. Het aantrekken van de nodige credieten was uiterst moeilijk en aangezien zonder 10 pro cent „eigen geld" de staats- en pro vinciale subsidies niet worden gegeven is de Nederlandse hulp aan Lienz ver leend, de beslissende factor geweest voor dit bouwproject. Uit de uurloon actie van het vorige jaar is 880.000 Sch. in deze woningen gestoken, op voorwaarde, dat er minimaal 27 vluch telingen-gezinnen gehuisvest wordtin. ,.Het zullen er meer worden", verze kert de burgemeester dankbaar. En nu wordt er gelukkig eindelijk gebouwd in Lienz. Mede dank zij de grote medewerking van merkwaardig actieve Oostenrijkse bouwers, gaat het werk bijzonder snel. Op 20 Juli werd de eerste spade in het aardappelveld een van de weinige in deze bergachtige streek gestoken door de heer Reinal- da van de Federatie Vluchtelingenhulp. Nu, ruim 2 maanden later, is men bij sommige huizen aan de derde verdieping. Volgend jaar is het project gereed. Men zit met nóg een zorg. Er zal sub sidie moeten komen voor sommige vluchtelingen-gezinnen om te voorkomen dat zij vanwege hun berooidheid genood zaakt zullen zijn. de voor hen gebouwde woning te ruilen voor een veel minder goede. Ook hier hebben de Nederlan ders hulpplannen. Voegt men daarbij, dat 60 studenten uit Nederland en Vlaanderen op initiatief van „spekpa ter'' Werenfried van Straaten enkele weken lang aan het bouwproject heb ben meegewerkt en 1000 meter water leiding in de steenachtige bodem heb ben gelegd waarmee men Sch. 500.000 bespaarde, dan kan men bevroeden, hoe groot de dankbaarheid in Lienz is. De hulp was niet afdoend, maar het betekende een injectie van moed voor hen, die de hopeloze zaak hier moeten aanpakken. Zolang het echter voor kan komen, dat aan de Oostkant van de stad nog een echtpaar, beide tbc-lvjders, met twee kinderen waarvan een reeds geïn fecteerd, in een kelder woont, zolang de grauwe ellende van kampen als Peggitz één op elke tien inwoners van de stad het leven doet verwensen, blijft Lienz een onterend „krepeergeval". Lager Peggitz moest eigenlijk met vlammenwerpers worden weggebrand. Of beter, verzwolgen worden door een brede stroom van internationale solida riteit een geheim, waarvan Neder land nu, merkwaardigerwijs, de sleutel bezit. Sch. gekomen. De rest is voor Lienz' armza lige budget gebleven: de Polen en Hon garen, van wie er oorspronkelijk zeker tweemaal zoveel waren en die in elke familie slachtoffers van de tbc hebben, zien vallen; de Volksduitsers, die niet meer aan de slag kunnen komen; do Russen, die werken tot ze genoeg eten en vooral drinken hebben. Burgemeester Meirer vreest de alcohol in de barak ken. Er zijn sterfgevallen geweest na het drinken van schnaps, bereid uit aardappelen! Onder de huidige om standigheden is het de gemeente on mogelijk onder vluchtelingen effectief controle uit te oefenen. „Wjj hebben er aljjd tussen gezeten", verklaarde de burgervader. Eerst was de kwestie der vluchtelingen een aan gelegenheid voor de bezetters. De fran sen in onze hoofdstad Innsbruck, ver wezen ons naar de Britten, die Oost- Tirol onder hun beheer hadden. Maar in Klagenfurt, het Britse hoofdkwar tier konden ze niet veel sympathie op brengen voor deze niet-Karinthische uit hoek. Nu we vrjj zijn, negeert de rege ring in Wenen gemakshalve het bestaan van onze barakken, Geen enkel kamp in Lienz is „officieel". De burgemeester heeft gelijk, in We nen bepaalt men zich maar liever tot de tachtig kampen, die de regering in 1947 heeft overgenomen. Maar die daad was al een uitzondering, aangezien het gehele caritas- en steunwerk in de bondsstaat Oostenrijk grondwettelijk tot de competentie van Lander (provincies) en gemeenten behoort.. In de grootste noodtoestand heeft het departement van binnenlandse zaken indertijd een deel van deze taak (de 80 thans officiële" kampen) onder zijn beheer genomen, maar nu wil het deze kwestie liever voor gesloten houden om zo snel moge lijk door zijn voorraad kampen .,heen te werken". Een van Weens standpunt uit, geen wonder. Want ook in de hoofdstad, ontbreken de middelen.. Wat Lienz nu alleen nog maar kan redden is woningbouw-op-grote-schaal. Burgemeester Meirer schreeuwt een voudigweg om woningen. Of zijn men sen de huren kunnen betalen, is nog niet eens zo belangrijk. De andere Oosttiroolse gemeenten heb ben hun bouwvolume voor de komende jaren al aan Lienz afgestaan, wat bete kent dat men er per jaar.. 22 woningen kan neerzetten. De burgemeester, die overal om credieten heeft gebedeld, bouwt niettemin aan 88 stuks. Dat hij „Beelden uit mijn kinderjaren trekken aan mijn peinzend oog voorbij". Zo zongen wij op school en het waren de eerste re gels van het roemruchte en over-senti- mentele „Hutje bij de zee". Bij het we derzien van deze oude molen op de Boven- dijk te Rijsoord, schoten mij deze regels te binnen, want inderdaad ben ik hier om streeks de eeuwwisseling dikwijls ge weest. Als het mooi zomerweer was dan bestelde mijn vader een „landauer" met twee paarden en dan gingen wij uit rij den. Wie kent in onze tijd nog het woord landauer, nu er bijna geen stalhouderijen meer bestaan. Het was nog in de dagen dat de kranten niet vol stonden met be richten over verkeersongelukken. Het was alles nog rustig en gemoedelijk op de bui tenwegen. Na een prachtige rit door Rot terdam en na de Maas te zijn overgesto ken via de monumentale bruggen, gingen wij door de „elle"-lange Rosestraat met de sombere muur die er toen stond als af scheiding tussen de straat en 't spoorweg emplacement. Bij Hillesluis waren wij al geheel buiten. De halfronde locomotieven- loods stond er met enkele huizen. Langs een brede en belommerde weg die nu de Beierlandselaan heet, kwamen wij op de Dordtsestraatweg. In de verte, in het land. agen reeds enkele bruggen bestemd voor de Singels en ook waren de straten reeds hier en daar geprojecteerd, maar het bleef er voorlopig nog landelijk omdat men pas vele jaren nadien tot uitvoerig van de plannen overging. Op de Dordtse straatweg aangekomen, was onze eerste pleisterplaats een aardig cafeetje aan de linkerkant van de weg, tegenover de school met de Bijbel, die er nu nog staat, dicht bij de kruising van Charloise Lage- dijk. Het einde van onze rijtoer was dan Rijsoord en wij stapten uit aan de bekende uitspanning waar thans de heer Freeling de scepter zwaait. Er is veel veranderd. De Dordtsestraatweg is geen belommerde weg meer. De stoomtram naar ZwijndrechJ is opgeheven. Ook de onmiddellijke om geving van het café is er kaal afgekomen. De aanleg van de snelverkeersweg Rot terdam-Dordrecht heeft er aan meege werkt, dat Rijsoord stiller werd. Niette min kan het er toch nog vrij beweeglijk zijn, want er is in dit vlasgebied een ze kere bedrijvigheid. Voor degene die niet over een automobiel of motorfiets be schikt, wordt de verbinding met Rotterdam onderhouden door busdiensten. Toch is het nog prettig de roeiriemen uit te slaan op het sierlijke Waaltje. In de oude uitspan ning kan men naar hartelust de inwendige mens versterken. In een van de oude ver gaderzalen op de begane grond (het ge bouw heeft nog een verdieping met to neelzaal en een warande aan de water kant) heeft in vroeger jaren een schilder het paneel van een der deuren beschil derd met een landschap van de Waal bij ondergaande zon. Of hij dit gedaan heeft om zijn gelag te betalen, weet ik niet. Maar dit is het immer weerkerende ge liefkoosde verhaal. In de romantische tijd, zo omstreeks 1900, kwamen hier vele buitenlandse schilders, vooral Engelsen. Vroeger heb ik veel vis uit het water zien halen. Ik weet nog, dat ik eens een jongedame een paling aan de hengel zag ophalen; zij was zo overrompeld door dit succes dat zij gillend achterover op de bodem van het bootje viel. Dit zag ik, ter wijl ik mij tegoed deed aan een boter ham bestaande uit een snede bruin- en een snede witbrood met een heerlijk stuk rookspek ertussen. Dit was in die jaren., l'exclusivité de la maison. OCTAVO DE CONINCK. bevolking!) leven in barakken. (Voor een aanzienlijk percentage zijn de aan halingstekens bij „familie" inderdaad op zijn plaats. De Lager werken demora liserend!) Behalve in de barakken leeft er ook nog een oncontroleerbaar aantal in kelders en op hooizolders. Voor de overige 10 millioen Schilling Is Nederland voor bedragen, variërend van 30 tot 70% van de totaalsom „geïn teresseerd" in andere hulpprojecten: cre- dietverlening in samenwerking met Oos tenrijkse banken, beroepsopleiding van 180 jongeren, steun aan 160 studenten individuele hulp aan 7490 vluchtelingen, waarvan 340 ouden van dagen, die in gestichten worden ingekocht. Zoals bekend wil de Federatie Vluch telingenhulp dit werk continueren uit de opbrengst van de volgende week In het gehele land. behalve in de drie Noorde lijke provincies, te voeren sleutelactie. Geheel anders is het eminente werk van de Nederlandse Federatie van Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening. Deze hulp beperkt zich in verband met de beschikbare middelen en uit het oog punt van efficiency tot één provincie. Karinthië. waar in nauwe samenwerking met de provinciale sociale werkster Frau Moser. individuele gevallen wor den gesaneerd, d.w.z. geheel worden geholpen. In totaal zijn in de laatste maanden door de federatie 21 personen uit de Lager gehaald. Het ..klassieke' voorbeeld is dat van de minder-valide smid uit Joego-Slavië. die dank zij een renteloos federatie-crediet in Weitzels- dorf de leegstaande dorpssmidse kon pachten De benodigde vakdiploma's kon hij ook dank zij federatiesteun be halen. Ook op andere wijze, door kleinere alleenwerkende organisaties wordt aan de vluchtelingen in Oostenrijk steun ver leend en we dienen hier in de eerste plaats te herinneren aan het werk van de stichting Hulpactie voor Hongarije voor de arme lijdende Hongaren, een stichting onze lezers niet onbekend, welke zonder al te veel aan de weg te timmeren, in de afgelopen jaren van Amsterdam uit zeer vele goederen naar Oostenrijk heeft ver zonden. De Kerstactie van die stichting van het vorige jaar leverde b.v. bijna 30.000 gulden aan geld en goederen op. au verten tit ...dat helpt direct! Neem een jesdag", die zich op de gezichten van zo veel verschillende rassen en kleuren weerspiegelde, was bijzonder raak weer gegeven. In de rubriek „Venster" op kunst, cul tuur en wetenschap van de AVRO ver telde Willem Noske van zijn liefhebberij om oude partituren op te sporen, waar bij hij een door hem ontdekt werk ten gehore bracht, terwijl Joop Geesink die in het Duivendrechtse Dollywood de scepter zwaait, enkele van zijn poppen- films liet zien. Tevens klapte hij uit de keuken van zijn poppenrijk. Vooral deze laatste, zeer interessante en afwisselende uitzending was alleen via het medium te levisie mogelijk. Bijna drie kwartier te laat kwam „De Lift", een thriller van Piet Kamerman en Coen Flink op het scherm onder regie van Walter van der Kamp. Een verbaal over een man met een tijdbom in een de fecte lift. dat zo vol onwaarschijnlijkhe den zat, dat geen der acteurs de toe schouwers ook maar een ogenblik kon doen geloven, dat die bom werkelijk zou kunnen ontploffen. Had men dit spel van een half uur la ten vervallen dan had men vrijwel op de aangekondigde tijd kunnen sluiten, zonder dat er veel schade was toegebracht aan deze overigens wel bezienswaardige uitzending. „Die bezoekers van de F.I.R.A.T.O zijn toch niks gewend", zullen de mannen van de Nederlandse Televisiestichting hebben geredeneerd, toen ze het pro gramma samenstelde, dat gedurende deze Amsterdamse tentoonstelling dagelijks via de Lopik-zender wordt uitgezonden. Om nu eens te laten zien. wat de televi sie zo al in haar beeldbuizen heeft. Het resultaat is. dat de kijkers een paar oudbakken journaals en een serie belegen filmpjes te zien krijgen, waar van een Nederlandse documentaire over het invaren van brugdeel Lo in de Moer- dijkbrug nog de beste en meest interes sante is. Het zou ons niet verwonderen, als een FIRATO-bezoeker. die rondloopt mei het ernstige voornemen om ook maar eens een TV-toestel aan te schaffen na het zien van dit „TV-programma" besluit om liever nog maar even af te wachten. Wie zei ook weer. dat de kost voor de baat uitgaat? i tillen, zendt de KRO Zondag 3 October a.s. een verslag uit van de feestelijkhe den op Aruba en Zaterdag 29 October een verslag van een culturele avond te Paramaribo met eventueel een bezoel< aan een negerdorp. Hun uitstekende reputatie getrouw hebben de Nederlandse journaalfilmers voor het gezamenlijke programma, dat gisteravond door de N.T.S werd uitge zonden. een levendige en boeiende repor tage geleverd van het bezoek van H M de Koningin en Prins Bernhard aan Wil lemstad. waar zij de vergadering bij woonden van de Staten van de Neder landse Antillen. De vreugde van „Prins- Een voormalige majoor van Hitler's h.lfwacht Schneider, heeft gisteren in Friedland verklaard, dat de Russen begin Mei 1945 het gebeente van Hit- Ier en Eva Braun hebben opgegraven en de schedels voor onderzoek naar Moskou hebben gezonden. Schneider zeide, dat hij 180 blikken benzine heeft laten halen voor ver branding van de lijken van Hitier en Eva Braun.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5