Frankrijk in December ter stembus Geen tijd meer voor herziening van kiesstelsel Onderzoek naar Sondermans ongeluk .41. ssr&srsrsg, tlsM si°ds Ftanco Rentegevend maximum van de Rijkspostspaarbank verhoogd Droog weer MORGEN STEMT DE SAAR Hoop der ja-zeggers op de vrouwen gesteld Het Statuut leeft in woord en daad „Meer uit aandrang des harten dan uit pligtpleging' Faure brengt Kamer in de knel „Ja" of „Neen" Weer moeilijkheden in Marokko Kroesjtsjef/Boelganiii naar Afghanistan Nederlandse burgemeesters als controleurs D J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Ztïlmlag 22 October 1955 WEERBERICHT Onmiddellijke beslissing Woede van PMF-er £5"Xdwordes op SOVJËT-DELEGATIE naar- SPANJE „In vrille neergestort" Paddestoel van vlammen en rook „Vast omlijmde opinie Istiqlal weigert medewerking aan kabinet Uniform tarief van tien cent voor giro verhoogde bouwkosten, verhoogde buvragen Betere betrekkingen met Indonesië Geheim prijsgegeven Carlsen's „Flving Enter- vervoer pnse zirconium de REVISIE INBERKELSE MOORDZAAK 16-jarige gespaard voor electrisclie stoel Weinig opwinding Station-debuut J. H. E Ferrier, De weerverwaohting van het K.N.M.l eriri,„ van heden- tot morgenavond, luidt: gclcllE Overwegend droog weer met enkele overtin, vende wolkenvelden. Mat-ge Noord-Ooste tr» wind. Dezelfde 01 Iets lagere temperaturen Zondag 23 October: Zon op 7.19. onder 17.33 uu Maan op 14.02, onder 23.07 uur. Maandag 24 October; ZOn op 7.20, onder 17 31 uur. Maan op 1*27, onder 00.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Premier Faure heeft de knoop doorgehakt. Het kabinet heeft vanavond besloten medio Deeember de algemene verkiezingen te doen plaats vinden. De grote verrassing van deze beslissing ligt niet zozeer 111 bet feit, dat de verkiezingen worden vervroegd als wel in liet feit, dat ze voor half December zijn bepaald en dat de premier op de aanneming van bet wets ontwerp, dat de vervroeging van de verkiezingen vaststelt, de vertrouwens kwestie heeft gesteld, terwijl hij zich niet over het kiesstelsel heeft uitgesproken. De Kamer zit hierdoor in de knel. Zij moet onmiddellijk een beslissing nemen en er bestaat voor haar geen kans meer het ministerie op een andere wijze te doen vallen. Want welke poging de Kamer ook zou doen om de heer Faure en de zijnen heen te sturen, de premier heeft altijd de mogelijkheid om, de vertrouwens kwestie stellend, op constitutionele wijze in de minderheid te worden ge bracht. Gebeurt dat laatste dan treedt het fatale artikel in werking volgens hetwelke bij een tweemaal verwekken van een constitutionele crisis binnen achttien maanden de President van de republiek gemachtigd is de Kamerte ontbinden. In dat geval vinden ook verkiezingen plaats en wel uiterlijk 21 dagen na de uitvaardiging van het ontbindingsdecreet. De verrassing voor de Kamer is groot geweest. Men had hoogstens ver wacht dat de ministerraad zou be sluiten de verkiezingen in plaats van in Juni in het komende voorjaar b.v. in April te doen plaatsvinden. Een groot deel van de Kamer-leden hoopte dan ook nog tijdig een wijziging in de Kieswet te krijgen. Gaullisten en de groep-Pleven' evenals de radicalen en in het bijzonder wel de heer Mendès- France hadden dit gaarne gezien. In een rapport aan de commissie van algemeen stemrecht van het socialis tische lid Marguez wordt evenwel ais conclusie aangenomen, dat o.m. voor het arrondissementsstelsel met stemming en herstemming, het door de radicalen begeerde stelsel, een meer derheid was te vinden en dat men zich zou moeten beperken tot enige wijzi gingen van de tegenwoordige wet. Deze laatste zouden inhouden, dat het verbinden van lijsten slechts uniform over het gehele land mag geschieden. Daardoor wordt het valse stelsel ver meden, dat een partij in het ene dis trict koppelt met iemand van de lin kerkant en in het andere met iemand van de rechterzijde, een stelsel dat eigenlijk ook de onhandelbaarheid der huidige Kamer heeft veroorzaakt. De heer Faure laat zogenaamd de beslissing over deze beperkte Kieswet herziening aan de Kamer over. Maar dit is juist de grote tegenvaller voor de partijen, die, in deze hoek ge manoeuvreerd, niet maandenlang zullen kunnen harrewarren over het grote herzieningstelsel. De Kamer weet nu precies hoeveel (of Uevlr hoe weinig) tijd zij heeft de Kieswet te doen wijzigen en kan niet aarzelen is duide°lHk >ng V3U dG staP van F^e slisswJ ?L™°eten belangrijke be- litiek ril v lntel'nationale po- Unie' wXS!»ïe Naties, de Franse TTv»4« 1, 4. inctnes, ae rra ,leid in Noord-Afrika en die io kwestie voor een Kamer, leeit m het vooruitzicht te moeten j veischijnen voor de kiezers over belastingvraagstukken. En nu moge e heer Faure wel verklaard hebben, i-5efn 00Smerken van binnenlandse politiek hem hebben geleid, het is zeker, dat de beslissing van heden van enorme invloed zal zijn op de partij verhoudingen en zelfs tot hergroe peringen zal moeten leiden. Het is reeds te merken aan de woede der Mendicisten, hoe kan het ook anders, ™aaP die der Gaullisten. Voor de MRP is de gang der zaken niet ongun stig, nu het indertijd door Mendès- France gepousseerde kiesstelsel, dat haar van nu nog sterke fractie tpt een kleine groep zou hebben gemaakt, niet aan de orde kan komen. De heer Pinay zal de kans schoon zien de homogeni teit te herstellen in zijn onafhankelijke concentratie, die de heer Dachet in dertijd heeft opgebouwd doch die langzamerhand aan het verbrokkelen is geraakt. Heden zouden in een interministe riële bijeenkomst nadere voorzienin gen worden getroffen, o.a. de juiste datum worden vastgesteld. Daarbij zal men rekening moeten houden met de verkeersmoeilijkheden in de bergen, waarover wij gisteren reeds spraken. In kringen, die premier Faure steunen is men voorts van mening, dat de stemmingen in de vier Algerijnse de partementen juist tot een zekere paci ficatie zouden kunnen strekken, nu de bevolking mensen zal kunnen aanwij zen, met wie de regering waardevol zou kunnen onderhandelen. De 660.000 ingeschreven kiezers van de Saar moeten morgen „ja" of >rffen antwoorden op de vraag of het Saar- statuut aanvaardbaar is. Dit statuut bepaalt: 1. Het Saargebied heeft binnenlandse au tonomie. 3' Het Saargebied krijgt een Euro pees Statuut en wordt onder toezicht gesteld van de ministerraad van de yjesteuropese Unie. 3Een Eur°Pese commissa ris, benoemd door de W.E.Ü., zal de lC4 De W-E.U. zalbij verdrag regelen ov welM manier de Saar kan deeU nemen aan de Europese defensie. 5 De economische en valuta-unie frankrijk, blijft bestaan en de m. gjikolenmijnen blijven onder het heheer van de door Frankrijk geleide oar.kolenorganisatie. West-Duits- 7 rd echter „soortgelijke" econo- ische betrekkingen met de Saar Zijgen als Frankrijk heeft. g frankrijk en West-Duitsland ga- nderen het Statuut totdat een vre- IJtverdrag voor geheel Duitsland wordt gesloten. De V.S. en Groot Brit- mnnië zullen uitgenodigd worden het eveneens te garanderen. 1 fr zal volledige vrijheid zijn voor 'politieke partijen en voor politieke meningsuiting, maar als het Statuut is aanvaard mag het niet tot een strijd vraag gemaakt worden tot een vrede voor geheel Duitsland gesloten zal zijn. s Stenn Uit het buitenland aan par tijen en kranten m de Saar wordt VCgb°Einnen ^0a"den wordt een Russiscbe geleerden v "6/en -^Moskou vertrokken naar Vrijdag uit M te Madrid h nadr Spanje, waar z 1 v00r toeeenl T nationale ""|Bwonen. Naar v"e hiacht kwam. De .plane operations department" van de vliegtuigfabriek Fairchild is een uit gebreid onderzoek begonnen naar de oorzaak van het neerstorten van de Fokker S14 straalvliegtuigtrainer, waar door de invlieger Gerben Sonderman het leven verloor. Ook een groep onderzoe kers van het Washingtonse hoofdkwartier van de Civil Aeronautics Administration, de Amerikaanse instantie voor de burger luchtvaart, heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Deze groep staat onder leiding van kapitein Henry Hamil ton. Sonderman. die, zoals bekend, een de monstratie gaf voor een aantal Ameri kaanse militaire waarnemers en verte genwoordigers van de Fairchild-fabriek, had zijn toestel door een serie vrilles heengeloodst. maar kon plotseling op een hoogte van ongeveer 150 meter zijn vlieg tuig niet meer rechttrekken en het stort te neer in een veld op ongeveer een kilo meter ten Oosten van het vliegveld van Hagerstown. Een woordvoerder voor Fairchild. welke fabriek het vliegtuig in licentie zal bou wen, indien Amerka besluit het aan te schaffen, heeft gezegd, dat Sonderman van het gemeentelijk vliegveld was opge stegen en was geklommen tot ongeveer 2500 meter. Op die hoogte was hij met zijn serie vrilles begonnen. Na het neerkomen volgde onmiddellijk een ontploffing, daarop een helder-oranje paddestoel van vlammen en dikke zwarte rook opsteeg. Dick Hensen, hoofd-invlieger van Fair- child. die Sonderman heeft zien neerstor ten, heeft gisteren een vlucht gemaakt boven de plaats van het ongeluk Toen een verslaggever Hensen vroeg of hij er enig idee van had. wat het onge luk veroorzaakt had, antwoordde de piloot, dat hij zich een vastomlijnde opinie had gevormd, maar dat hij niets kon mededelen, vóórdat het officiële on derzoek voltooid was. Hensen voegde er echter aan toe. dat het een demonstratievlucht was geweest en dat het ongeluk geschiedde, twee mi nuten nadat Sonderman opgestegen was. „Het toestel ging verticaal omhoog in plaats van omlaag en het bevond zich in een vrille toen het neerstortte", merkte hij op. Hensen zei. dat Sonderman een buiten gewoon goede piloot was. „Zijn werk ging hem zeer ter harte en hij probeerde altijd alles uit zijn vliegtuig te halen wat er in zat. Ik ben diep getroffen door zijn omko men". De Marokkaanse nationalistische partij Istiqlal heeft laten weten, dat zij niet aan de voorgestelde regering zal deelnemen, tenzij er wijzigingen worden aangebracht in de „onwettige troonraad". Het dagelijks bestuur der partij dat dit besluit nam, zegt dat het feit, dat de troonraad uit vier leden bestaat, niet strookt met hetgeen in dertijd door Franse en Marokkaanse leiders te Aix-lcs-Bains werd over eengekomen. De toevoeging van een vierde lid, „op aanhoudend verzoek van de Franse resident-generaal Boyer de Latour", heeft het evenwicht in de raad ten gunste van de traditionalis ten verstoord, aldus de opvatting van de Istiqlal. Volgens Marokkaanse politieke kringen te Rabat zou een regering zonder de Istiqlal de voornaamste nationalistische partij het moeten stellen zonder de steun van een belang rijk deel van Marokkaanse openbare mening. De andere grote nationalistische be- }ve,?.1.n.f= de democratische onafhan- kelijkheidspartij heeft, zoals ge meld, reeds laten weten, dat zij aan de vorming van een kabinet wil mee werken. De oud-pasja van Fez, Ben Slimane, wie door de troonraad dezer dagen verzocht werd een regering te vormen, waarin alle partijen en stro mingen in Marokko zijn vertegen woordigd, zou heden uitsluitsel geven of hij de opdracht al dan niet aan vaardt. In Rabat is gisteren het vuur ge opend op 300 Marokkanen, die be toogden voor de door Frankrijk afge zette sultan Ben Joessef. Drie beto gers verloren het leven. In Casablanca werd op een inheem se markt, die vol mensen was, een handgranaat gegooid naar vier Franse politiewagens. Eén persoon werd ge dood, terwijl er acht werden gewond. Volgens de politie werd de aanslag gepleegd door een groep verzetsstrij ders. Gisteren is een viertal Koninklijke Be sluiten verschenen, die onlangs reeds zijn aangekondigd en betrekking hebben op het Staatsbedrijf der P.T.T. De algemene strekking dezer algemene maatregelen van bestuur is, naar wij van de PTT. vernemen, dat ook op dit punt de moder nere opvatting van wetgeving doorbreekt. De wetgever trekt zich terug in het prin cipiële en laat de regeling van de uitvoe ring en van de details over aan algemene maatregelen van bestuur, die op hun beurt op enkele punten de uitwerking overlaten door middel van beschikkingen aan de betrokken minister of de direc- teur-gengraal der P.T.T. Voor de postdienst worden nu uit sluitend die tarieven bij K.B geregeld, die betrekking hebben ot> stukken, die niet zwaarder zijn dan 500 gr. zijnde de grens, waarvoor het post-monopolie geldt. De overige tarieven worden door de directeur-generaal der PTT. vast gesteld. De oostbewijzen en het aan vullende expresserecht komen te ver vallen Het aanvullende expresse-recht is een recht dat werd geheven voor ex presse-brieven. die bezorgd moeten worden buiten de bestelkring. waarin het vaste recht van 0.30 geldt. Maximum voor reserve-fonds Het rentegevend maximum wordt ver hoogd van 2500 tot f 0000. waardoor de voorwaarden van de Rijkspostspaarbank meer in overeenstemming komen met die der bijzondere spaarbanken. Het reserve-fonds, waarover de Rijks postspaarbank moet beschikken, krijgt een maximum, nl. het gebruikelijke per centage van 15 procent van het totaal saldo-tegoed der inleggers, dat nu rond 160.000.000 bedraagt. Het is mogelijk, dat de schatkist voordeel za] genieten van deze bepaling, want in de begroting 1956 is al een post van bijna 11 000 000 opgenomen als uitkering aan de schatkist door de Rijkspostspaarbank Sparen door ouders en voogden Naast de gewone boekjes, die voor min derjarigen kunnen worden genomen en over het saldo-tegoed waarvan de wette lijke vertegenwoerl^ers (ouders of voog- en) van kinderen boven de 12 jaar fot dusver slechts kunnen beschikken met de medewerking van hun pupillen, zijn er nu ook spaarbank hoek jes, over het saldo waarvan de ouders of voogden ge heel zelfstandig kunnen beschikken tot het 21ste jaar van hun pupillen. De ge noemde leeftijd van 12 jaar wordt ver hoogd tot 14 jaar. In het nieuwe Rijkspostspaarbank- besluit wordt ook aandacht besteed aan de moderne spaarvormen, zoals school-, bedriifs- en groepssoaren Voor de postcheque- en girodienst wordt in het nieuwe K.B. een uniform recht voor cheques en stortingen vastge steld van 0.10, ongeacht de grootte van het bedrag. Onderhandelingen op neutrale bodem Gisteren is de onderdirecteur van de afdeling Aziatisch-Afrikaanse Za ken van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, de heer Kwee Djie Hoo, van Djakarta naar Neder land vertrokken. Hij maakt deel uit van de missie, die hier komt om be sprekingen te voeren over tijd, plaats en agenda van de voorgenomen Ne derlands-Indonesische onderhandelin gen ter verbetering van de onderlinge betrekkingen. Men verwacht dat deze onderhan delingen nog voor het einde van het jaar zullen worden geopend. Volgens Indonesische bronnen, aldus de U.P.- correspondent in Djakarta, is het niet onmogelijk, dat zij in een neutraal land plaats vinden. Een beeld van het koninklijk bezoek aan Willemstad. Tijdens het défilé aan het einde van de eerste dag, werden de koninklijke bezoekers lat van geschenken aangeboden, van welke gebeurtenis deze foto een beeld geeft. De Russische premier, maarschalk Boel ganin en de eerste secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie Iïroesjtsjef, hebben een uitnodiging aan vaard om de volgende maand een be zoek aan Afghanistan te brengen. Zij zullen tijdens hun bezoek besprekingen voeren met Afghaanse autoriteiten, al dus heeft de ambassade van Afghanistan in Nieuw Delhi Vrijdag bekend gemaakt. In verband met dit bezoek herinne ren wij aan de voortdurende moeilijkhe den tussen Afghanistan en het grote buurland Pakistan die juist in het be gin van deze week na een tweetal maan den van „bijleggen van de geschillen" weer een nieuw hoogtepunt hebben be reikt met demonstraties voor de Paki staanse ambassade te Kaboel en het te rugroepen van de wederzijdse ambas sadeurs. Het K.N.M.l. deelt mede: De afgelopen 24 uur heeft de kern van een depressie zich dicht bij ons land opgehouden. We zaten echter aan de kant met het minst ongunstige weer, want nadat gisteren een regenzone ons land gepasseerd was. volgden flinke opklarin gen, bij een matige Oostelijke wind. Aan de andere zijde van de depressie, die van het Nauw van Calais naar Noord-Frank rijk trok. woedde langs de Engelse Oost kust een storm uit het Noorden, waarbij de regen onafgebroken neerstroomde De depressie begon vanmorgen meer en meer in betekenis af te nemen en zal daarna geen invloed meer hebben op het weer in ons land. Dit zal de komende 24 uur bepaald worden door een rug van hoge druk, die zich van het Noorden van de Nrfordzee naar het Zuiden uitbreidt Des nachis worden de temperaturen vrq laag en is zelfs lichte nachtvorst mogelijk, maar overdag zal de zon de temperatuur tot boven de 10 graden doen stijgen. 75 Het Londense blad „News Chronicle" publiceerde gisteren 'n arrikel op de voor pagina. waarin wordt verklaard, dat het Amerikaanse vraehtsehip ..Flying Enter prise" dat hiina 4 jaar geieden ten Z.W van Engeland, o m. zes metalen kisten vervoerde, die bijna de gehele wereld voorraad zuiver zirconium bevatten. Zir conium is een metaal, dat in atoomeen- trales wordt gebruikt, omdat het geen neutronen opneemt. Volgens het blad vervoerde het schip naar de V.S een zending zirconium, af komstig uit Duitsland het enige land. dat destijds een fabriek bezat, waar zuiver zirconium kon worden gemaakt. Noch kapitein Carlsen van de ..Flying Enterprise" noch iemand aan boord van de twee Amerikaanse torpedoboot jagers, die het zinkende vrachtschip bijstonden, waren volgens het blad op de hoogte van de aard van het metaal. Dit werd se- heim gehouden om te voorkomen dat iets zou uitlekken over de richting, waarin het Amerikaanse atoomonderzoek zich ontwikkelde. Het is thans vrijwel zeker, dat mr M. H. Huygens in Den Haag, de verdediger van de arts O. uit Berkel, revisie zal aanvragen van het vonnis waarbij zijn cliënt door het gerechtshof te Den Haag tot levenslange gevangenisstraf is veroor deeld. Mocht het werkelijk zover komen, dan wil hij buitenlandse deskundigen als getuigen laten optreden. Geen doodstraf voor Holley De 16-jarige Raymond Holley uit Chi cago, die enige tijd geleden ter dood veroordeeld werd wegens het doodschie ten van de 15-jarige Jesse Lipscomb, oo 1 October 1954. is na een nieuw proces in New York veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 30 jaar. Twee mede plichtigen jongens van resp. 15 en 16 jaar kregen een gevangenisstraf van 20 jaar. Begin Juli hadden leerlingen van mid delbare scholen in Nederland een tele gram gezonden aan president Eisenho wer, dat luidde: Verzoeken u eerbie dig en dringend de zestienjarige jon gen Raymond Holley gratie te verlenen 011 zijn jonge leven te sparen. 26.500 leerlingen van 105 middelbare scholen in Nederland" Deze actie van Nederlandse scholieren was uitgegaan van de leer lingen van het Erasmiaans Gymnasium in Rotterdam (Van onze speciale verslaggever). SAARBRUECKEN, hedenmorgen „Der Dicke nach Marokko Uit drieduizend kele„ klonk deze wel komstgroet de Saarlandse minis- ter-president Hoff,„ann tegemoet, toen deze gisteravond in het mijn stadje Bi Hingen aankwam om zijn voorlaatste grote betoging voor het Saar-statuut te houden. De betogers «aren i„ hoofdzaak jeug dige Pers0"cn-enZ,,H®'°esen het aan. tal de °Pf t- i?ann-Setr°uwen royaal met drie tegenZ(j hie,de„ zich echter aan ^ikbaar voor de Heim-ins-Reich-partUen gegeven parool het in deze laatste dagen voor de stem ming „iet tot cen provocatie te Tatln komen. De sterke pohtiemaeht die Hoff mann als gewoonlijk omgaf, behoefde dan ook niet naar t,e gummiknuppels te grijpen. Voor zulk een provocatie had de presi dent van de Europese commissie voor het Saar-referendum, de Belgische professor Deliousse. Vrijdagmiddag nog eens ge waarschuwd. De commissie hield volgens hem nog een geducht wapen in handen, daar de ministerraad van de Westeuro- pese Unie zijn beslissing over de uitslag van het referendum mede zou laten af hangen van de beoordeling, die de com missie zou geven over de omstandigheden waarin de Saarlanders hun stemmen uit brengen. Saarbruecken gaat intussen de dag van de stemming zonder veel tekenen van uiterlijke opwinding tegemoet. De on zekerheid over de uitslag der stemming bliift onverminderd aanhouden, alhoewel de'voorspellingen nog altijd naar de Neen- kant blijven overhellen. De hoop der ja-zeggers is in hoofd zaak gevestigd op de vrouwen, van wie men verwacht, dat zij minder vatbaar zijn voor de lust voor nationale avon turen dan de mannelijke bevolking Daar komt bil, dat er 30.000 vrouwelijke stemgerechtigden meer zijn dan manne_ ïijKe. >hehLnPantijen' di? StaU,ut beamen hebben nog een laatste poging gedaan om zich het vertrouwen der katholieke bevolking in.de geestelijkheid ten nutte te maken. De bladen publiceren aan de vooravond der stemming een dankbrief van „een groot aantal geestelijken" aan Johannes Hoffmann, waarin de regering geprezen wordt om haar zorgen voor de christelijke cultuur en de 'rechten* dë: Kerk. De namen der ondertekenaren wer den evenwel niet gepubliceerd Het secretariaat der Europese commissie bereidt zich voor op de grote krachtproef Prof. Dehousse heeft Vrijdag bevestigd dat het Saarland Zaterdag en Zondag hermetisch za] worden afgesloten ten einde te verhinderen, dat van buiten af storingsmanoeuvres zouden kunnen wor den georganiseerd. Zaterdagmiddag om twaalf uur gaan de grensbomen dicht voor diegenen, die niets in het Saarland heb ben te zoeken en eerst Maandagochtend zullen 7ij weer voor iedere liefhebber open gaan. Zeer strenge instructies zijn gegeven opdat op Zondagavond geen Duitse demonstranten zouden binnen druppelen, die een eventuele overwinning van bet Duitse front zouden willen mee vieren. Vrijdagavond bood het station van Saar bruecken 'n snecifiek Nederlands schouw spel. Met tachtig minuten vertraging arriveerde daar de speciale trein uit Nederland, die „onze" controleurs naar de Saar bracht. Nederland levert het der de deel van de toeziende voogden, die Zondag in de ruim 900 stembureaux van het landje een oogje in het zeil zullen moeten houden. Van de 335 Nederlandse controleurs zijn 225 burgemeester en prof. Dehousse heeft zulk een magistrale invasie een prachtig voorbeeld van inter nationale solidariteit genoemd. Oudere Saarlanders herinneren zich nog het Nederlandse aandeel in de controle b\j de volksstemming van 1935. Baron Bentinck. de Nederlandse gezant in Bern. plaatste zich bij deze gelegenheid voor het eerst van zijn leven achter de microfoon van een stationsluidspreker- installatie om de controleurs namens de Europese commissie te verwelkomen Het was een onzichtbaar doch welbespraakt debuut, dat de Duitse reizigers vol ver bazing deed opzien. De organisatie was perfect. Mannen met oranje-armbanden groepeerden de magi straten in weinige minuten, al naargelang van de districten waar zij hun taak zul len moeten vervullen. Deze liggen hoofd zakelijk in of aan de rand van de stad Saarbruecken. Keurig geschaard achter voorgangers met borden ..Saai-bruecken- stad" en „Saarbruecken-land" trok de lange Nederlandse stoet over het met papier bezaaide stationsplein, waar de autobussen klaar stonden om hen verder te vervoeren. Baron Bentinck. die da leiding van dit onderdeel van de contróle op zich heeft genome*, zal hen en nog een slordige 200 andere controleurs mor gen in hun taak inwijden. Er komen Luxemburgers, Belgen. Italianen en En gelsen. De Luxemburgers overtreffen het Nederlandse contingent nog met twintig man, maar die eer verdienen zij als naaste buren van het Saarland natuurlijk wel. Door Z.Exc. dr minister-president van Suriname OM te voldoen aan het verzoek van De Maasbode-Pers, tot het schrijven van een kort arti keltje met betrekking tot het a.s. Koninklijk Bezoek aan Suriname, op pagina 8 worden enkele arti kelen over dit gebiedsdeel gepu bliceerd (Red.) zou ik er mede kunnen volstaan, slechts deze vol zin neer te schrijven: HET STA TUUT LEEFT IN WOORD EN DAAD. Immers, deze formulering is voor dit ogenblik allesomvattend, wan neer het betreft de verhouding Nederland—Suriname. In het Sta tuut van het Koninkrijk der Nederlanden is concreet de staats rechtelijke verhouding tussen Suri name en Nederland geredigeerd, is de nieuwe vorm van verbonden heid belichaamd en is met aan vaardbare nauwkeurigheid aan gegeven de zelfstandigheid voor Suriname; die uit deze nieuwe rechtsorde ontsprong. Aan daden heeft het sindsdien niet ontbroken. Daden, die daar begonnen, toen op 29 December 1954 Hare Majesteit de Koningin persoonlijk de bevestiging van dit Statuut verrichtte. Verdere daden in Nederland verricht culmineren voornamelijk in het optreden van de Raad van Ministers van het Koninkrijk, waarin thans daad werkelijk een Gevolmachtigde Minister van Suriname zitting heeft. Elke handeling van de Regeerorganen in Suriname ten slotte, is uiting van werkelijk leven in dit Statuut, nu Suriname de eigen belangen zelfstandig behar tigt, wederom in de geest van dit Statuut. EN, is thans de daad van het Koninklijk Bezoek aan Suri name er niet een, die uit een veelheid van spontaneïteit, de geest van de nieuwe verbondenheid nogmaals nadrukkelijk onderlijnt' Ook in deze Koninklijke geste.' die Sui iname op haar juiste niveau weet te waarderen, ligt een uiting van de uitspraak, dat het Statuut leeft in woord en daad. Suriname maakt zich dan ook op het Koninklijk Paar waardig te ontvangen. De verbondenheid met Nederland wordt voor een niet gering deel vooral gedragen door de aanhankelijkheid van het Suri naamse volk aan het Koninklijk Huis van Oranje. Een aanhanke lijkheid, die dateert van jaren her. toen Suriname nog geen zelfstan digheid bezat en als koloniaal bezit deel uitmaakte van Nederland. Eén geschiedkundig feit moge dit illustreren. In de maand Juni 1835 viel Suri name voor de eerste maal de eer te beurteen Lid van de Koninklijke Familie te mogen begroeten op eigen bodem De „NIEUWE SURI- NAAMSCHE COURANT" van die dagen schrijft onder de datum „Zaturdag den 27sten Junij 1835" o.m. het volgende: „Eene dier belangrijke gebeur tenissen welke in de geschiedenis dezer Kolonie eene nieuwe tijd rekening onder de volksklasse te weeg brengt, had laatstleden Woensdag den 24 dezer plaats, door de heugelijke aankomst alhier van Zijne Koningliike Hoogheid den Prins WILLEM FREDRIK HENDRIK. derde Zoon van Zijne Koninglijke Hoogheid den Prins van Oranie, als eerste Adelborst der Hol- landsche Marine". Verder blijkt uit dit artikel, dat: „Meer uit aandrang des har ten, dan uit pligtpleging, en be trachting vaft een louter cere monieel, de gehele bevolking zich spoedde tot den welkomstgroet". E jarenlange confirmatie van deze „aandrang des harten". Suriname's nieuwe status in het Koninkrijksverband, de nog jong en fris in het geheugen levende herinneringen van de bezoeken van Hare Majesteit Ko ningin Juliana, toen Prinses van Oranje, en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden, aan ons Land. zullen stellig ertoe bijdragen, dat de wel komstgroet van 1835, door de welkomstgroet van 1955, in spon- tanieteit en oprechtheid vele malen wordt overtroffen. Met dit bezoek zullen de banden in het Koninkrijk als Staatsrechte lijk geheel, maar ook met het Koninklijk Huis van Oranje, zoals nooit te voren, nauwer worden aangehaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1