w mm Mr Dr R. POS, gevolmachfigd-minister van Suriname U «ass?veel tot het Op de weegschaal Ieder vanuit zijn eigen hoek De arbeider De wijkwinkelier Onze groeps-enquête En Horeca? De winkelbediende Vrouw-alleen De huisvrouw Grootwin kelbedrijf Goedennachï ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 PAGINA 9 T\E KOOPAVOND! Toen het verle- MM den week Donderdag hierom ging in de Rotterdamse raad zag men op de perstribune niet alleen Rotterdamse jour nalisten. Wanneer Rotterdam tot een koop avond besluit, zeide men, zal Den Haag niet kunnen achterblijven. Evenmin Delft. Gouda, Dordt, Leiden en wat zullen Amsterdam en Utrecht doen? Het debat werd afgebroken nadat ieder wel had gezien, dat de scheidingslijn van het voor en tegen dwars door de fracties liep. Men had de koppen al geteld: twintig vóór, twintig tegen en enkelen van ivie men niet zeker is. Maar de uitslag zal eerst a.s. Donderdag vallen, bij de stemming. IV anneer dan tot een „ja" zou worden besloten, geldt dit slechts voor een proef gedurende één jaar. Na dat jaar zou men dan, zo werd van de zijde van B. en W. betoogd, beschikken over ervaringen om een besluit in definitieve zin te nemen. T^rliaMi m Nederland kijkt de kat uit de Rotterdamse boom REN, tot bij middernacht, had men in Rotterdams raad over de koopavond gesproken en men had er zelfs zuigelingensterfte en groeiend geboortental bijgesleept. Er was gesproken van „een stap ach teruit in sociaal opzicht"". Er werd gesproken over „vroeger". Vroeger, vóór de oorlog, toen men avond aan avond klanten moest helpen en toen het zo druk was in de binnenstad. Verduistering, avondklok, gebrek aan goederen maakten noodgedwongen een eind aan de avondverkoop. Maar als de oorlog er niet geweest was, hoe zou er niet gejuicht zijn onder winkeliers en personeel, wanneer dit voorstel van één koopavon 1 in de week op de raadsagenda verscheen! Men zou het vijf sociale stappen voorwaarts hebben geheten. Dan nog iets. We krijgen nogal veel onverwacht familie uit België over. Die vindt het hier 's avonds verschrik kelijk en wij weten geen raad als ze plotseling mee aan tafel zitten. Ja kunt niets meer krijgen Pierre Stads woont met zijn gezin (plus een goedmoedige, prettige inwo ning. die door de kinderen „opoe" wordt genoemd) in het Witte Dorp, aan de Westrand van Rotterdam. Het zijn juist de buitenwijken, waar veel ar beiders wonen. ACH het is met de koopavond als mét vele zaken: men kan ze beoor delen vanuit de hoek waarin men staat en vanuit de tijd waarin men leeft Hoezeer deze gezichtshoeken verschillen moge blijken uit het resul taat van een aantal vraaggesprekken met betrokkenen. En wie zijn die be trokkenen? Iedereen, want de koop avond zal zijn invloed alom doen gel den. Vandaar de belangstelling voor dit onderwerp en de heftigheid waar mede men het accepteert of verwerpt. Wat blijkt verder uit onze en quête? Dat beide partijen, du voor- en de tegenstanders, argu menten hebben, waarvan er enkele volkomen steekhoudend zijn. Het gaat er nu maar om, welke van die argumenten wegen het zwaarst9 En bij het afwegen daarvan zal het, voor de wetgevende licha men, zaak zijn privé-belangen te scheiden van het algemeen be lang. DAAR zitten wij dan thuis j'U Pierre Stads, die de kost voor zijn gezin verdient als controleur aan de Rotterdamse haven. Zijn twee blonde jongens waren juist aan het middagmaal toen we binnenkwamen en vader kwam tegen zessen thuis. Om half zes was het werk afgelopen en hjj had nog net even de tijd om een pakje shag te kopen. „Ja", zegt hij. „wij zijn altijd aan de tijd gebonden, 's Morgens begint het om 8 uur en 's avonds is het afgelopen om half 6. Natuurlijk zijn er ook avonddiensten en dan hebben we 's morgens gelegenheid, eens iets t kopen. Over het algemeen w0röj 's Zaterdagsmiddags tot half 2 gew maar ook nogal eens tot 6 uur o 7 en zelfs 7 uur. Er zijn firma s waar dat dikwijls gebeurt, omdat de 's Zaterdagsavonds 2een dan is er op de Zaterdagmiddag geen koopgelegenheid. Manr ook voor de arbeiders die 's middags wel vrij zijnis de Za terdagmiddag tomal ongeschikt om met hun vrouw te gaan win kelen. Veel te druk, geen aardig heid aan. Kijk eens. het hoognodige- zoals een onderbroekje of een hemdji koopt, mijn vrouw heus wel alleen maar voor een pak bijvoorbeeld moet je toch sa men iets gaan uit zoeken. En dau denk ik ook aan de vrijgezellen, (jje er nogal aan de haven wer den en die eigen lijk zelden of nooit hebben iets kopen. Voor mijn vrouw is het ook niet gek. als J koopavond zou komen, want ov komt ze er met die kleine KU».10 niet toe uit te breken. En Z a ter dg middag.we zijn al eens een kleinu Jn de drukte kwijt geraakt; zo'n kinu wordt gewoon door de menigte mee gesleurd. Een koopavond geeft je ook gelegen heid iens samen uit te gaan wanneer e«> groot stuk ln het huishouden „„ai- is. Maar ik geef toe, dat er voor ^j-tkelpersoneel een compensatie wanneer het een vrije avond nodia moet opoff«en- Voor mij" part valt die koop avond niet op Vrijdagavond. Hei is wel waar. «lat men dan zijn weekloon heeft ontvangen, maar ik vind, dat de aankopen waar je dan speciaal samen zo n avond voor uitgaat, nic afhankelijk mo- gen zijn van hel weekloon. MAAR óók aan de buitenkant, zjj het dan in het Noorden, heeft de heer Van der Mijn zijn textiel zaak De junior, de heer J. C. van der Mijn, is voorzitter van de wijkvereni- ging van winkeliers en hij is regel recht tegen de koopavond. „Als winkeliers in een buitenwijk zal er heel weinig voor ons te doen zijn", zegt hij. ,,Wij zitten aan de ver keerde kant, want het is klaarblijke lijk de bedoeling, dat de mensen naar de stad gaan ko pen. Je zit op wacht, achter de winkel, en je komt naar voren als er misschien iemand mocht komen. Dus je bent de hele avond aan de zaak blijft dan mijn J. C. v. ii. MIJN „Verkeerde kant gebonden en waar mo r koopavond? En ^aalleenw0nende da- winkelpersoneel behoren. We hebben het er over gehad in de winkeliersvereniging hier en hebben gezegd: als-ie er om komt, moeten we elke Vrijdag- P. D. STADS »,Kind meegesleurd'* avond een nieuwe attractie verzin nen om de mensen aan onze zaken te hinden Zeker, er zullen er zijn, die een avond nodig hebben voor de aanschaf van grote stukken die ze degelijk willen bekijken voor ze tot de koop beslui ten. Maar de Vrijdagavond? Dan juist zijn er vee] huismoeders, die het hele huis schoon willen hebben en de kin deren moeten dan in het bad Andere avonden? Helemaél waardeloos!", meent de heer Van der Mijn- ALS ZAKENMAN zou ik natuur lijk wel kunnen zeggen: met een koopavond in de week is wel iets te verdienen" zegt ons de heer F. W. van d®f Wolk directeur ener bekende Horeca-onderneming, die in tal van plaatsen van ons land vestigingen heeft- „Maar ik geloof, dat er grotere belangen in hel spel zij" Vtijns inziens moet niet alleen het be- F. w. V. ri. WOLK Nationaal belang'' lang van de werkgever en dat van de iverknemers tegenover elkaar worden afgewogen, maar speelt de consument, „het publiek", een zeer belangrijke rol. Ik durf zelfs zeggen dat de koopavond een na tionaal belang is. Ik kan mjj herinneren, hoe prettig het mjj aandeed, na dc bevrijding de eerste neon-verlichting weer te zien. Maar voor wie brandt die eigenlijk? 's Avonds is het in de steden een dooie boel. De regering blijk: gelukkig besef te hebben voor de zo genaamde onzicht bare import, die ook wel vreemde lingenindustrie wordt genoemd. Er worden nu wel gro te cijfers genoemd, ten aanzien van het groeiende toeristen bezoek, maar ver gelijkende cijfers ontbreken, omdat men niet weet, hoe. veel vreemdelin gen juist niet ko men in verband met het ontbreken van avonddrukte. Brussel, met zijn lichtmaand, toont duidelijk, hoe het vreemdelingenbezoek kan toenemen, wanneer het 's avonds gezellig is op straat. En nu iets over de restaurants, café's en lunchrooms. Mensen (rek ken mensen Als er ergens dertien mensen op een terras zitten en even verderop zitten er honderd, dan gaat men bij die honderd zitten. Wanneer er een koopavond is, zai men heel wat mensen zien. die de kinderen eén ijsje gunnen. De man zal graag een biertje gebruiken en de vrouw een kopje koffie. Het zal er zeker drukker en daardoor ge zelliger worden en die drukte be perkt zich niet t°t één categorie of tot kopers alleen". Het behoeft geen nader betoog: de heer Van der Wolk is vóór de koopavond. Centrumwin keiier HEER J. Vrolijk, eigenaar directeur van een bedrijf mei vestigingen in de binnenstad, vindt een koopavond in eerste instantie géén winkeliersbelang. Op de eerste plaats zal het publiek wet een koopavond zijn gediend. Op dc tweede plaats het personeel. De heer Vrolijk - heeft een staatje la ten maken waaru-t blijkt, dat ongeveer de helft van de goe deren uit zijn bedrijf wordt omgezet op Zaterdagmiddag. .,Dat betekent, dat we die middag voor. al tussen twee en zes uur, op een krank zinnige topsnelheid moeten werken en dat we op andere tijdstippen personeel over hebben! Begrijpt U nu waarom ik een koopavond in de eerste plaats een belang voor de consument vind? Het doet me pijn te zien. hoe mensen op die drukke Zaterdagmiddag hun geld moeten uitgeven in een sfeer die ongeschikt is voor het rustig bepa len van een keus. Als tweede punt noemt de heer Vro lijk dan het belang van het personeel. In de topuren is het overbelast- Een uur werken in die ontzettende drukte telt voor acht normale uren, zegt hij. IJlt onze gezichtshoek bezien behoeft het lnonbudget hij een eventuele koop. avond niet zwaarder te worden belast want nu moeten we met hulpverkoop sters werken. Dit geld zou. bij sprei ding van de drukte, voor het vaste personeel kutipoo worden aanvewend Nogmaals verzekert de heor Vml ik ons dat het enige belang, dat hij als J. vrolijk, .De consument!" winkelier heeft in een koopavond, ge legen is in de voldoening dat het pu bliek op waardige wijze kan worden geholpen. Hij gelooft niet dat de omzet zal worden verhoogd, want men heeft nu eenmaal een bepaald budget Het gaat er om. het publiek dat. naar da mening van deze zegsman, zeker van de koopavond gebruik zal maken, van dienst te kunnen zijn. BESLIST niet tot onze ontstellen de verbazing is de heer Allan W. Tholens, van beroep winkel bediende, tégen de koopavond. Hij behoort immers tot de groep die zich sterk kant tegen dit voorstel, dat een stap achteruit wordt genoemd. „Kijk", zegt de heer Tholens, ..men kan 't geld maar één keer uitgeven. Iedereen heeft een bepaald budget. Er zal, door middel van die koopavond, beslist niet méér worden ge- en ver kocht. Een kwestie van omzetvermeer- dering is het dus niet Vroeger, ja vroeger hadden bepaalde groepen geen gelegenheid om op andere tijdstippen te kopen, maar die tijd is nu voorbij Men zegt nu,, dat dc stad er gezelli ger door zal worden; er komt meer leven in de brouwerij. Voor een bui tenlandse stad zou dat wellicht het ge val zjjn, maar wij Nederlanders zijn nu eenmaal huiselijk van aard. Neen. ik geloof niet dat dit argument opgaat. Bovendien" zegt de heer Tholens, het kopen hij avond heeft nade len. Men zal, op zo'n Vrijdagavond bijvoorbeeld ding willen kopen. Ik zit zelf in he* confectie-vak en 'n de practijk is wel gebleken, dat men er bezwaar tegen heeft kleding bij kunstlicht te ko pen. Eij koopavon den hadden we des avonds prac- A. tholens tisch geen omzet". „Zelfde omzet" Wat betreft de goede wil, och, als het noodzakelijk was zou ik geen ogenblik aarzelen 's avonds te iverken. Ik zie de zaak graag floreren. Maar ik vraag me af: waarom? Laat me U nog enkele andere facet ten noemen- Het personeel zal op zo'n avond vermoeid zijn. Vooral in kleinere zaken komt er va!i ,t°ei"beurten niets terecht. Een bedrijfje me. b.v. drie meisjes personeel, zal niemand kunnen missen. En dan: de betaling is niet lucratief, hoewel dat wel eens wordt beweerd. Tenslotte, wat ons zelf betreft. Wjj hebben die koopavond niet nodig. Tus sen de bedrijven door hebben wij ruimschoots de gelegenheid onze in kopen te doen. U vraagt nog een men selijk argument? Ik yind het prettig 's avonds thuis te zijn. Ik beii vijf maanden getrouwd - G REETJE Schwarz is zelfverzorg- ster. gelijk dat in wetenschappe lijke termen heet Overdag werkt ze op kantoor en 's avonds voert ze haar huishoudentje Voor haar inko pen is ze aangewezen op de drukke Zaterdagmiddag en vandaar dat ze het voorstel tot een koopavond van harte toejuicht. „Natuurlijk een koopavond", zegt ze enthousiast. „Dat zou voor mij een reuze uitkomst zijn.... Charmant argumen teert ze haar me ning. „Als je voor je zelf moet zorgen sta je 's middags na kantoortijd practisch altijd voor gesloten deuren. Doe je Za terdagsmiddags je inkopen, dan kom je in volle winkels, waar huisvrouwen met enorme waslijs ten ontzettend veel tijd vergen. En al heb je dan maar een pond suiker nodig, je moet maar wach. ten tot ze klaar zijn. Bovendien, wat MEJ. SCIIWARZ viIIO. j;„ „Reuze uitkomst!1* blijft er op die mac nier van mijn enige vrije middag over? Je sjouwt van zaak naar zaak en je komt doodop thuis. „Ik. geloof', zegt Greetje, „dat de winkelsluiting niet is aange past aan de moderne tijd, waarin zo veel werkende vrouwen niet in staat, zijn haar inkopen overdag te doen. Kopen op Vrijdagavond zou daarom voor deze categorie een uitkomst zijn. „Weliswaar", vindt onze zegsvrouwe, „moet het winkelpersoneel dan wer ken, maar ik geloof dat een verstan dige werkgever het wel zo zal weten te regelen dat de bedienden toch aan hun trekken komen. Bovendien zou de stad er gezelliger door worden. Voor de oorlog was ik er dol op 's avonds te winkelen". Greetje is dus vóór een koopavond. Ze vindt dat ze er maar gauw mee moeten beginnen. Als zij in de ge meenteraad zat zou ze vóór stemmen. „En ik geloof", zegt ze, „dat ik in deze mening als vrouw-alleen niet alléén sta AT denkt U als huisvrouw over een eventuele koop avond?'' Mevrouw Greet Pubben- Weber uit de Graaf Florisstraat draait er niet omheen. „Niet noodzakelijk!", zegt ze. We hebben mevrouw Pubben uit gekozen omdat zij als moeder van Harry (13), Robbie (11), Tony (9) en Willy (3) en als echtgenote van de „Grote" Wil de spil is van een jong, druk Rotterdams huishouden. Als er gekocht moet worden is zij er bij. Als er 's avonds gekocht zou kunnen wor den, zou zij er ook bij moeten zijn. „Maar waarom?" vraagt ze zich af. Zoals het op bet ogenblik is geregeld gaat het toch best. Als je het 's mid dags fe druk vindt kan je als huis vrouw toch gemakkelijk 's ochtends gaan winkelen Natuurlijk bij aankopen waarbij je de kinderen moet meenemen ben je aangewezen op de Woensdag- en Za terdagmiddag, en ik geef onmiddellijk toe dat het. vooral Zaterdags, wel eens vervelend druk kan zijn. Maar toch vraag ik me af of ik bij een koop avond 's avonds met de kinderen de stad in zou trekken. Voor zover ik me kan herinneren, zegt deze Rotterdamse huisvrouw, heb ik van koopavonden in het verleden Middagdrukte spreiden over Avondleegte v -? -.its te nooit gebruik gemaakt. Zelfs voor Sint Nicolaas gingen we 's avonds nooit de stad in". Naast het argument, dat we het in het verleden toch ook [zonder koopavond [hebben kunnen stel- len heeft mevrouw [Pubben nog een argu- Iment. Haar man is [ambtenaar met een [betrekkelijk ongere gelde dienst. Zij weet |dus wat avond-werk betekent. Ook voor [het winkelpersoneel [is het toch het gezel- I ligst als ze thuis zijn, I voelt ze daarom mee. Als die arbeid in de I avond niet noodzake- i (ijk is, waarom ze dan uit de huiselijke kring te halen? „Ik vind dat MEVR. PUBBEN dU 2waarder weeg] „Voor mi)?.... dan de wJnst aan ge. zelligheid in de stad, als er 's avonds gewinkeld kan wor den". Als toch tot een koopavond zou wor den besloten, dan zal mevrouw Pub ben er geen gebruik van maken". De Vrijdag is immers toch al een drukke dag in het huishouden en dan heb ik echt geen behoefte om nog eens te gaan winkelen", vindt deze huisvrouw. En als we na een goede kop koffie van deze charmante gastvrouw en haar echtgenoot afscheid nemen vat ze op de gang haar conclusie nog eens bondig samen met een: „Neen, voor mij behoeven ze het echt niet te doen". DE HEER drs W. Claus woont in Amsterdam, maar hij kent de Maasstad, niet het minst door de Rotterdamse vestiging van het groot winkelbedrijf waarin hij een functie bekleedt. „Maar van dat grootwinkelbedrijf wil ik niet praten", zegt hij. „Laat ons het liever bezien uit het oogpunt van de consument, ten wiens opzichte de detailhandel een dienende taak heeft. Daarnaast kunnen meer alge mene factoren nog een rol spelen als b.v. de verlevendiging van het stads beeld, die de aantrekkelijkheid voor binnen- en buitenlandse toerist ver hoogt. Bij alle argumenten-pro zal echter ook het belang van de em- ployé's in ogenschouw moeten worden genomen. Wanneer wij ons dan eerst bepalen tot het belang van de consument, dan is het duidelijk dat er in velerlei op zicht behoefte bestaat aan een uitbrei ding van de mogelijkheid dat gehuw den of verloofden gezamenlijk hun inkopen verrichten. Ook voor wer kende personen moet de mogelijkheid van het doen van inkopen bestaan. In het bijzonder moet hierbij wor den gedacht aan meer duurzame ver- bruiksartikelen zoals kleding, schoei sel, woninginrichting en zo. De aan koop daarvan vraagt tijd en overleg en eerst na zorgvuldige vergelijking en deugdelijk beraad wordt tot aanschaf fing besloten. De zogenaamde koffie pauze is daarvoor te kort en zo blijft alleen de Zaterdagmiddag over, waar door een opeenhoping van drukte ont staat. Daarvoor wordt het rustige, wel- nverwogen inkopen verhinderd en een goede service komt in het gedrang. Daarom bestaat dan ook de overtui- ging, dat het publiek een koopavond hogelijk zal waarderen en dat wordt bevestigd in plaatsen als Helmond en Bussum, waar reeds een blijvende koopavond is ingevoerd. Nu hoort men wel eens het argu ment, dat het vaststellen van een Koopavond slechts verschuiving maar geen vermeerdering van omzêt zou brengen, daar het totale kwantum be schikbare koopkracht toch gelijk blijft, maar deze opvatting is op diverse gronden aanvechtbaar. Dit argument gaat volkomen voorbij aan het consumenten belang en wanneer men die be wering in baar volle conseqeun- ties doortrekt, ligt hierin zelfs opgesloten een volledige misken ning van de detailhandelsfunctie. Maar er is nog meer. Het argument is bovendien te simplistisch. De ratio nele besteding van het inkomen is niet zo'n eenvoudig rekensommetje. De plaats en de betekenis van de de tailhandel in dit vraagstuk is zeer belangrijk en de detailhandel zou zijn functie niet goed vervullen, wanneer hij dit niet duidelijk onderkende en bereid was, de consequenties hieruit te trekken. Nu wilde ik nog wel iets zeggen over het toerisme, ten opzichte waar van de detail handel een be langrijke taak heeft, omdat 't de export, met name de on zichtbare ex port bevordert. De attractivi teit van een stad wordt naast haar culturele en historische bezienswaar digheden voor een groot deel mede bepaald door de activi teit van de de- Drs W. CLAUS „Rustig kopen!" tailhandel De Rotterdamse sfeer leent zich uitermate voor een koopavond. Het recordtempo waarmede deze stad wordt hersteld maakt haar tot een wonder van deze tijd. Het is een stad van dynamiek, van activiteit. Hier kan de koopavond een belangrijke bij drage leveren tot de verlevendiging van het stadsbeeld des avonds en hier in ligt een belang dat ver uitgaat bo ven het direct economisch voordeel van een omzetvermeerdering van de detailhandel. Wat nu het winkelpersoneel betreft, ik meen dat de vraag van de aan vaardbaarheid van het instellen van een koopavond vanuit sociaal oogpunt reeds afdoende beantwoord is wan neer ik wijs op de mogelijkheid, die hiervoor uitdrukkelijk is opengelaten m de wet, welke onder na-oorlogse omstandigheden in Januari 1952 tot stand ls gekomen. De vraag blijft dan nog, in hoeverre de invoering van een h^Pam°nd dient §ePaard te gaan met bepaalde tegemoetkomingen. In dit verband grijp ik even terug nftht6", eerder gebruikt argument de Uitbreiding van de beschikbare koop- LJd voor personen die in het bedrijfs leven werkzaam zijn. Dit geldt uiter- °°k vo°r degenen die in de de tailhandel zelf werkzaam zijn. Com pensatie kan derhalve worden ge zocht in uitbreiding van de vrije tiid hetzij geregeld, hetzij periodiek velH&lrd ziJn er tal van andere mo gelijkheden om in deze tegemoet te komen en ook hier hedït de ervaring geleerd dat in het overleg tuien werkgever en werknemer dSelmaUge den liin Z 6 °P]ossin§en te vin den zijn welke voor beide partijen bevredigend zijn. P y In dit opzicht mag worden verwacht, dat het geregelde overleg en contact tussen de werkgevers- en werknemers organisaties in de detailhandel, dat binnenkort ook zijn uitdrukking zal HnnMhia Jjr 'ots,anl3komen van een Hoofdbedrijfschap voor de detailhan- ook hier tot verantwoorde en voor beide zjjden bevredigende oplos singen zal leiden". Een van degenen, die de vorige week Zaterdag op het regenachtige Schiphol van de koningin en de Prins afscheid namen was mr dr R. Pos ge volmachtigd minister van Suriname al hier. Dr Pos is in de jaren, dat hij in ons land verblijft, snel een bekende figuur geworden. Reeds acht jaar vertoeft hij in Nederland, waar hij in de jour nalistiek zijn levensgezellin gevon den heeft. Het grootste deel van die tijd is hij de vertegenwoordiger van Suriname geweest Sinds het tot -'""d komen van het Statuut, waardoor de Rijkseenheid werd gegrondvest, is hij gevolmachtigd minister van Surina me. En in deze functie woont hij thans in het statige huis aan de Alexander Gogelweg. Wie met dr Pos spreekt over Surina me, spreekt terstond over de toe komst. Natuurlijk het eerst over het recente feit van de aanneming van het „Tien-jarenplan-Suriname", dezer da gen in de Tweede Kamer. Toen zat dr Advertentie Slaapt U slecht door rheumatiek, spit ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft ln ai die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt deerlijk Togal baat! Zuivert door de nie ren en Is onschadelijk voor hart en maag Bij apotheek en drogist t 0.95, f 2.40, t 8.88 Pos in de diplomatenloge om naar de debatten hierover te luisteren, maar er kwamen geen debatten aan te pas en er viel dus niet veel te luisteren. Wij hebben in dit blad reeds herhaal delijk, en ook vandaag weer, de aan dacht op dit belangrijke plan geves tigd, dat zoveel nieuwe mogelijkhe den voor Suriname zal scheppen, als b.v. het winnen van nieuw land, de be vordering van de houtproductie, de indutriële ontwikkeling ei. de mijn- bouwresearch, verbetering van de lan- dmgsgelegenheid voor vliegtuigen, de bouw van een Centraal Ziekenhuis en de woningbouw. Het gaat er bij dit plan om, zegt dr Pos ons, de bestaande economische basis te verbreden, zodat wij niet meer geheel en al afhankelijk zijn van het bauxiet, dat wij winnen en expor teren. Er is óók het Brokopondo-plan, dat een stuwdam bedoelt te bouwen diep m het binnenland aan de Surinameri- vier. Eigenlijk moesten wij daar, zegt hij een aluminium-industrie hebben en die kunnen wij hebben, indien wij daar voldoende electriciteit kunnen opwekken. Daarvoor die stuwdam. Dan is er nog het z.g. „plan-Wage- ningen" legt hij uit en hij heeft ons in een der kamers van zijn residentie al lang voor een kaart gesleept, waar op heel Suriname staat. Ziet U, hier hebt U Nickerie, waar op het ogenbik een plan wordt uit gewerkt voor mechanische landbouw, in hoofdzaak rijst. Dat is het Wagenin- gen-plan, dat buiten het Tienjaren plan staat. Dat zullen de Koningin en de Prins ook gaan bezoeken. Dr Pos is, al is hij nu ook minister, even amicaal en prettig gebleven als hij altijd was. Hij vindt het jammer, dat hij er niet bij kan zijn nu de konin gin zijn land bezoekt. Maar het con tact met de Nederlandse regering voor de ontwikkeling van zijn uitgestrekte land, geeft hem in de komende, voor Suriname zo feestelijke dagen meer dan genoeg te doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9