Productschap voor zuivel door Tweede Kamer goedgekeurd Meisjes, onderwijs en vorming voor de taak in het gezin Melk- en zuivelbeleid voor het melkprijsjaar 1955-'56 De L.E.L-berekeningen Missionaris redt Ameland uit impasse E' OFFICIAL PRESS Kwaliteitscontrole gehandhaafd; consumen tenbelangen niet vertegenwoordigd Verdediger vraagt openlijke verklaring dat geen verdenkingen bestaan JAPANSE JCHAPEVER<70EWVf Debat over stichting duurt voort STRIJD OM DE CONSUMENT Ernstig auto-ongeluk in België Nieuwe plaquette op Moerdijkbrug I JJ Lea niet door kapitein weggebracht middenstand nog niet AAN ZIJN TREK Ondanks positieve vooruit- Alkmaar en omgeving vijf uur zonder stroom RESERVED FOR ASSIGNED fO ROYAL PARTY RENTIEZAAU DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 PAGINA 3 en ten VGRAVENHAGE, 26 October 1955 Het wetsontwerp tot instelling van een productschap voor zuivel heeft hedenmiddag dank zij de samenwerking van KVP en PvdA. een meerderheid verworven. Het werd met de stemmen van deze partijen vóór en de rest tegen aangenomen met 40 tegen 25 stemmen. Onge wijzigd heeft minister De Bruijn zijn ontwerp echter niet er door ge kregen. Zoals wij gisteren hebben uiteengezet, was er een drietal bezwaren in de Kamer gerezen tegen het ontwerp en wel ten eerste tegen de oplegging van dit productschap door dwang, vervolgens tegen de vertegenwoordiging van de consumentenbelangen derde tegen de kwaliteitscontrole. Het eerste bezwaar deed CH, AR, VVD, KNP en CPN tegen het wets ontwerp stemmen. Een poging van de heer Den Hartog (V*/D) om de kwaliteitscontrole aan het productschap te onttrekken via een amen dement faalde; het amendement werd verworpen met 50 tegen 13 stemmen, vóór stemden slechts VVD. KNP en de heren De Ruiter (CH), van Meel (KVP) en Van Dis (SGP), mitsgaders de communisten. Werkgevers en werknemers gelijkelijk vertegenwoordigd Wissel op rechterswijsheid Geen winsttoch winst. De omschrijving, dat het doel van de stichting niet op winst mocht zijn ge richt, had in de Kamer nogal wat bezwa ren opgeleverd. Minister Donker erkende, dat er natuurlijk wel winst gemaakt mocht worden voor commerciële doelein den. In een nota van wijziging had hij dit nu aldus gesteld: ,,Het doel van de stich ting mag niet inhouden het doen van uit kering aan oprichters of aan hen, die deel uitmaken van haar organen noch ook aan anderen, tenzij wat deze laatsten betreft de uitkeringen een ideële of sociale strek king hebben". De bepaling, dat een stich ting geen leden zou mogen hebben had eveneens moeilijkheden gewekt in de Ka mer. Waar moet men hier de grens trek ken?, zo vroeg minister Donker zich af. Er zijn stichtingen met contribuanten, die bestuursleden kunnen benoemen, ontslaan en schorsen. De minister wilde bij nota van wijziging niet verder gaan dan aldus dat indien de statuten een of meer per sonen de bevoegdheid geven in de vervul ling van ledige plaatsen in organen van de Stichting te voorzien, zij uit dien hoof de niet wordt aangemerkt leden te ken nen. Nijmegenaar gedood, twee personen ernstig gewond ,.HET DAGBOEK VAN ANNE FRANK" Wordt zeer waarschijnlijk verfilmd ffang in overheidsbeleid Z!?-h°°*d in de thanS afl0Pe 1 Pmpn" INSPECTEUR STELT OP NIEUW ANDERHALF JAAR ONTZEGGING VOOR Weldadige kalmte MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Vracht buffelhoorns voor het Sundeklazenfestijn op 4 en 5 December Het garantiebeleid voor het komend melkprijsjaar DODELIJKE VAL UIT RIJDENDE TREIN Ook storing in Den Haag van de wet op de P.B.O. een paritaire bestuurssamenstelling voorschrijft en dat volgens art. 74 slechts om bijzondere redenen daarvan mag worden afgeweken. Zulke omstandigheden achtte de minister Bleef dus over de vertegenwoordiging van de consumentenbelangen, zoals deze in artikel vijf van het ontwerp was vast gelegd. Hier ontmoette de mmis er de P B O ook bezwaren van K.V.P. .1 Deze gingen echter niet zozeer tegen de vertegenwoordiging van de consumenten oo zichzelve, als wel tegen het feit. da b?j aanneming van het regeringsvoorstel een principiële uitspraak zou worden ge geven in deze zaak zonder dat de S.E.R. hierover was gehoord en had kunnen ad- viseren. Wie regeert er nu eigenlijk?, inter- rumpeerde de heer Weiter?, maar minus- ter de Bruijn legde uit, dat er een advies commissie voor de regering was en dat zij dus dit advies ook kon vragen. Een andere zaak was of de regering dit advies ook zou wil- "Jv len volgen. Een andere zaak was of de regering dit advies ook zou willen volgen. Degene. die deze zaak had aangesneden was de heer Van der Ploeg (K.V.P.), die gisteren reeds tegen 'n der gelijke ver tegenwoordi ging bezwaar had gemaakt .Minister DE BRUIJN met gloed en verve.... Minister De Bruijn had'daarop heden middag geantwoord, dat een Prin^ p uitspraak door de S.E.R. reeds wa:„nv <iian daar op advies van dit college in de Horeca de consumentenbelangen waren vertegenwoordigd. De eonramep- ten zo betoogde de bewindsman, hebben het grootste belang bij de besluiten van het productschap. zij hebben belang bi] prijs en kwaliteit en dus achtte hu het redelijk hun een plaats in het product schap toe te kennen. Ook practische over wegingen hadden daartoe geleid, namelijk het wantrouwen tegen een machtspositie van de producenten, Het ging er om te waken tegen uitbuiting van de «^ument rn een eventueel wantrouwen kon men de kop indrukken door hem een klem plaatsje te verzekeren in het product- S<_Het'advies van de S.E.R. over deze zaak bij de instelling van de Horeca achtte Je heer Van der Ploeg echter "iet bepalend dit kon geen algewene uitspraak w°rden genoemd, daar de basis bi] de Hor veel te smal was en hij hield dus voet bij stuk en zeide, dat de K.V.P., indl®P het artikel zou worden gehandhaafd, daartegen zou stemmen. De heer Vondeling (P.v.d.A.) die reeds een vurige verdediging van deze bepaling had gegeven, sprak tenslotte het verlos sende woord door voor te stellen, dat de minister het niet op een verwerping van dit artikel zou laten aankomen, maar het zou terugnemen om het eerst aan de S.E.R. om advies voor te leggen. Dat was nu precies wat de heer Van der Ploeg wenste, waarop minister De Bruijn, wel ziende, dat dit artikelindien het zou worden gehandhaafd, zou worden verworpen, een wijziging indiende, waar bij het werd geschrapt, maar met de mededeling, dat hij, na het advies van de S.E.R. te hebben ingewonnen, later eventueel een wetswijziging zou voor stellen. Excellentie De Bruijn was deze middag goed op dreef. Hij verdedigde zijn wets ontwerp met gloed en verve en zette uiteen, dat ook de wetgever voorkeur geeft aan het vrije overleg, maar dat dan tech de overheid het recht behoudt om een productschap dwingend op te leggen, indien de omstandigheden daartoe nopen. Die omstandigheden achtte hij hier aan wezig en hij beriep zich daarvoor op de S.E.R. en de organisaties van werknemers. Er was ook nog een ander bezwaar ge opperd en wel tegen de pariteit in het bestuur. Hierop nu antwoordde minister De Bruijn, dat om het geringe verschil in de bestuurssamenstelling de instelling van het productschap^ niet achterwege zou mogen blijven. Hij wees erop, dat art. 73 hier echter niet aanwezig. De heer De Ruiter (C.H.), die reeds een amendement had ingediend om de bestuurssamenstel ling disparitair te maken, trok dit op deze argumenten van de bewindsman in. Minister Manshoit verdedigde alleen de mogeliikheid van kwaliteitscontrole. Zou men deze geheel wegnemen bij het pro ductschap, dan zou men dit daarmee uithollen. De heer Van der Ploeg had dienaangaande betoogd, dat deze con trole zou moeten kunnen blijven bij de rechtspersoonlijkheid bezittende instellin gen. zodat de bestaande organen dit zou den kunnen blijven doen, maar de heer Manshoit zette uiteen, dat de wet zich daartegen in het geheel niet verzet en dat het dus overbodig was dit in de wet vast te leggen. Ook dit overtuigde de Kamer grotendeels, zodat het amende ment-Den Hartog, zoals gezegd, werd verworpen. Het wetsontwerp werd hierna met weg lating van art. 5 aangenomen. Daarna werd de opheffing van het Hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine, oliën en vetten en van het bedrijfschap voor zuivel z.h.st. aanvaard. Vervolgens ging de Kamer door met de behandeling van het wetsontwerp Wette lijke regeling inzake stichtingen, waar over de algemene beschouwingen even eens reeds Dinsdag waren gehouden, zodat minister Donker nu aan het woord kwam. Het was een zeer ingewikkelde kwestie, wat hieruit wel bleek, dat de minister ongeveer ander half uur voor zijn uiteenzet ting nodig had Hij moest ook erkennendat dit voor de wet gever 'n moei lijke zaak was. waarbij men een wissel moest trekken op de wijsheid van de rechter. Het was met de Stichtingen zo, dat deze aan het gewoonte recht waren overgelaten en dit had geleid tot onzekerheid en zelfs tot mis- periculum in mora bruiken. Er was geen lijn in de recht spraak wegens gebrek aan wetsteksten en wegens een zeer onzekere jurisprudentie. Er zjjn stichtingen, die op verenigingen lijken en andere, die verkapte N.V.'s zijn, er is bovendien gebrek aan controle op het bestuur. Daarom kon deze wettelijke regeling niet wachten op het nieuwe B.W.. omdat er periculum in mora is. met wetswijziging zou moeten komen. Daarna verdedigde hij de vermogenseis, welke voor de meeste stichtingen essen tieel is. Men kon zich hierbij niet richten naar de weinige, die geen vermogen hebben. Voorts verdedigde de bewindsman de registratie van de stichtingen in een cen traal register, zoals men ook kent een centraal register voor testamenten, omdat aldus een overzicht wordt verkregen en het stichtingsrecht kan worden nagegaan. De kerkelijke stichtingen blijven er bui ten, maar moeilijker was de zaak met de overheidsstichtingen, die men hieronder wilde laten vallen. De minister meende echter, dat het opnemen van deze stich tingen in de wet niet mogelijk was geble ken, daar dit dan een abrupte afsluiting van een evolutieproces zou betekenen. Wel was hjj bereid een Staatscommissie te benoemen, die tot taak zou krijgen een oplossing te zoeken van het probleem der publiekrechtelijke stichtingen. F.S. Maandagavond heeft onder de Belgische grensplaats Wuustwezel een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, tengevolge waarvan dc heer W. Siinkert, directeur van de afdeling Pijpleiding van E. W. Smit's Aannemings- en Handelsbedrijf te Neerbosch in het ziekenhuis te Bras schaart is overleden. De algemeen direc teur van genoemde N.V., de heer E. W. Smit uit Nijmegen, werd ernstig gewond evenals een ambtenaar van de Röntgen Technische Dienst te Overschie. De auto, welke door de heer Smit werd bestuurd, reed, vermoedelijk doordat de bestuurder door een tegenligger werd ver blind, tegen een langs de weg staande vrachtauto uit Rotterdam. De auto werd ernstig beschadigd .De heer Siinkert be kwam o.m. verschillende beenbreuken en inwendige kneuzingen. Hij overleed W oensdagmorgen. Ook de heer W. E. Smit werd ern stig gewond. Hem werd o.a. de borst kas ingedrukt. Twee ambtenaren van de Röntgen Technische Dienst te Overschie, de heer J. Steenhuizen en de heer Kist, moesten eveneens naar het ziekenhuis te Brasschaat worden overgebracht. Een hunner moest worden opgenomen. De 23- jarige kantoorjuffrouw, mej. v. Aken, die op het bedrijf te Neerbosch werkt en die voor in de auto tussen de heren Siinkert en Smit zat, bekwam geen noemenswaar dige verwondingen. Na de botsing vloog de auto in brand, doch het vuur kon met zand worden ge blust. Een kleine duizend leerkrachten, zowel religieuzen als leken, van het V.G.L.O. der scholen, aangesloten bij de Vereniging Sint Anna, waren Woensdag in Den Bosch bijeen voor haar jaariijkse instructiedag, welke werd geopend door mevr. Sassen- Romme. Tijdens dezé dag is vooral het accent gevallen op de algemene vorming van het meisje voor haar latere taak in het gezin, welk onderwerp in een sprankelend be toog werd behandeld door pater Aarnink S.J. van het Katechetisch Centrum. Hij wees de leerkrachten op haar moeilijke, maar mooie taak ten opzichte van deze meisjes, die zowel lichamelijk als geeste lijk in een plotselinge overgangsperiode staan, waarmee zij zelf, en heel dikwijls ook de ouders, geen raad weten. Krach tens uw taak als opvoedsters, maar ook krachtens uw apostolische zending zult gij deze meisjes met begrip, maar vooral met liefde moeten tegemoet treden. Zij moeten onbewust in u de persoon van Christus vinden, aldus spr. Zuster Augustir.a uit Alkmaar gaf een uiteenzetting over de mogelijkheden, die het derde leerjaar bij het V G.L.O. biedt. Hoewel dit derde jaar nog niet officieel is ingesteld, is toch in de praktijk reeds gebleken, dat het door O. K. en W. er kend wordt. Het kan tevens een waarde volle voorbereiding vormen om een even tuele verlenging van de leerplicht te kunnen opvangen. De voorzitter van de K.N.A.C., jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen, heeft gister avond op de Moerdjjkbrug de gerestau reerde herdenkingsplaquette onthuld, die in 1936 bij de opening van de brug aangebracht bij een bombardement ih de oorlog werd beschadigd. Bij deze plech tigheid waren o.m. aanwezig ir André de la Porte, hoofdingenieur-directeur van de directie Noord-Brabant, ir Kloppert, hoofdingenieur-directeur van de directie Zuuiud-Holland van de rijkswaterstaat en ir Ten Bokkel Huinink, hoofdinge nieur-directeur van de directie bruggen. K. Bloomgarden, de producer van het toneelstuk „Het 'Dagboek van Anne Frank", dat een „Broadway Hit" van de eerste orde belooft te worden, heeft ver klaard, dat de meeste grote Amerikaanse filmmaatschappijen alsook een aantal on afhankelijke ondernemingen grote be langstelling voor het stuk koesteren en de mogelijkheid ovc/wegen dit te verfil men. „Het Dagboek van Anne Frank" is, zoals men weet, gebaseerd op het boek „Het Achterhuis", dat het jonge meisje Anne Frank tijdens haar onderduiktijd in Amsterdam in dagboekvorm schreef. In de toneelversie is de sfeer van het boek uitstekend gehandhaafd en zowel de regie als het spel van de acteurs wor den algemeen zeer geprezen. Bloomgarden voegde aan zijn verkla ring echter nog toe, dat de besprekingen, die tot dusverre gehouden waren, zelfs nog niet in het stadium van onderhande lingen verkeerden. Bij het koninklijk bezoek aan Aruba was de persfotografen een speciale plaats toegewezen langs de route, waarlangs de Koningin en de Prins zouden passeren tijdens hun rijtoer. Enkele kinderen, die graag een plaatjewilden maken van hun Koningin wisten voor zich het beste plaatsje te veroveren en staan op deze foto vol ongeduld te wachten tot het ko ninklijk paar 'voor hun lens zal verschij nen. De jaarvergadering van de vakgroep overeenkomstig de mogelijkheden, die het Collectief Contract daartoe biedt; Het lid der Tweede Kamer dr v. d. Heuvel heeft bij de inzet van het winter seizoen voor de Kath. Middenstandsver eniging te Vught het middenstandsbeleid mentaire periode Als positieve elemen ten noemde Spr 0 m het optreden van mid/taatssecretaris'speciaal belast met schifnen ^saangele§enbeden en het ver- van rit w!!. de Parlementaire behandeling posilhw enstandsnota 1.954. Ook bij de S L wresullale«. welke deze regermgs- et belang van de middenstand e t opgeleverd en ongetwijfeld n°S z opleveren, stond hij stil. Meer in het bijzonder behandelde spre- er de. integratie van het middenstands bod in het algemene overheidsbeleid. Aan de hand van concrete voorbeelden, Jals de opheffing van de minimumpriis- scvi®llng voor brood in Dec- 1954' het ver" j hijnen van de Prijzenbeschikking han- v smarges 1955, e.a. toonde spr. aan, dat het middenstandsbeleid tot op heden in 1 algemene overheidsbeleid nog niet die n aats heeft verkregen, waarop de mid- k "ttandsonderneming gezien in het heefY van het aIgemeen weizijn recht vel Paarnaast schonk de heer v.d. Heu- de ru.'me aandacht aan de inhoud van om SOciaal-economische paragrafen van 't 'WerP-werkprogram 1956 van de K.V.P. Mr DONKER Een codificatie van wat in de practijk was gevormd, was evenmin mogelijk, om dat er al te veel misbruiken waren.' Spr. was het wel eens met de heer Van den Heuvel (K.V.P.), dat men de ontwikkeling op de voet zou moeten volgen en zo nodig De Inspecteur voor de Scheepvaart heeft gistermiddag opnieuw voorgesteld, de 37-jarige kapitein L. van der V. uit „Groningen de bevoegdheid om als kapi tein te varen voor de tfld van anderhalf jaar te ontnemen. In eerste instantie had de Raad voor de Scheepvaart de kapitein, tevens reder-eigenaar van het m.s. „Lea", dat op 26 Maart j.l. bü Whitby op de En gelse kust is gestrand, gestraft met een ontzegging voor de tijd van 18 maanden, wegen onzorgvuldige navigatie. De raad heeft de zaak in revisie geno men, omdat bet kladjournaal, dat evenals het gewone journaal op de eerste zitting niet kon worden overlegd, inmiddels ge vonden is. Voorts kwam een kladbriefje ter tafel, 'waarop de kapitein naar zijn zeggen de koers had bijgehouden. Een van de leden van de raad uitte echter het vermoeden dat dit briefje pas naderhand zou zijn ingevuld. De inspecteur betoogde gistermiddag, dat hij de motieven waarop hij indertijd zijn eis gebaseerd had, in genen dele weerlegd achtte, zodat hij dezelfde straf moest voorstellen. De verdediger, mr. Beerman uit Rot terdam, betoogde, dat de raad zich naar zijn inzicht bij de strafbepaling bewust of onbewust heeft laten beïnvloeden door de gerezen verdenking, dat de kapitein het schip zou hebben „weggebracht". Hij voerde tegen deze verdenking aan, dat het schip op een zeer gevaarlijke plaats aan de grond gelopen is, terwijl vrouw en kinderen van de kapitein aan boord wa ren. Bovendien dekte de verzekering niet de gehele waarde van het schip, zodat de kapitein nooit voordeel kan hebben ge had. Mede met het oog op gevallen van slordige navigatie waarbij straffen van twee tot vier maanden ontzegging zijn opgelegd, vroeg hij vermindering van de straf, alsmede een openlijke verklaring van de raad, dat bij hem geen verdenkin gen bestaan in de richting van „weg bren gen". De raad zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. veehouders van de L.T.B wordt gehouden op Maandag 7 November te 10 uur in hei St Bavogebouw, Smedestraat 23, Haarlem Op 24 voorstellen t.a.v. het melk- en zuivelbeleid geeft het bestuur van de vakgroep veehouders van de L-T.B. het volgende prae-advies: Het bestuur is van oordeel, dat voor de verkrijging van bepaalde garanties van de zijde van de landsoverheid een gedo cumenteerd kostprijs-overzicht, zoals dit in het L.E.I.-rapport is verwerkt niet kan worden gemist. Het bestuur is echter van gevoelen, dat de becijferingen van het L.E.I. op verschillende onderdelen niet in voldoende overeenstemming zijn met de feitelijke situatie op de boerenbedrij ven. Dit is wel enigszins te verklaren, op grond van het feit, dat het L.E.I. zich bil de uitvoering van ziin berekeningen heeft te houden aan bepaalde uitgangs punten, waaromtrent tussen Overheid en bedrijfsleven overeenstemming moet be staan. Deze uitgangspunten die enige iaren te rug reeds zijn vastgelegd, zouden naar het oordeel van het bestuur met name op de volgende onderdelen dienen te wor den herzien: 1. de werkelijk betaalde lonen zullen moeten worden verwerkt; 2. de eigenaarslasten zullen ten volle tot uitdrukking moeten komen; 3. bij de waardering van de handenar beid van de ondernemer zal ook rekening moeten worden gehouden met de door hem gemaakte overuren, een en ander A.ivenenue» komt over U en de zenuwen wordt U bestendig meester door het gebruik van de van ouds bekende en beroemde WAT Mijn HARPT Maakt |S GOED (Van onze correspondent) EN missionaris in de Belgische Congo, redt niet alleen zielen maar tevens, ook al is dat minder belangrijk, een stuk sfeer ysn een °ud folkloristisch festijn op zijn geboorte eiland Ameland. Die missionaris is Titus de Jong, een neef van wijlen Kardinaal De Jong. Hij is zijn geboorte- grond niet vergeten en op 4 en 5 iJe- cember zal hij er in gedachten vertoe ven, niet alleen omdat iedere recht geaarde Amelander dat doet, maar dit keer vooral omdat pater De Jong er voor heeft gezorgd, dat het oude Ame lander feest van de Sundeklazen in oude luister en naar oude trant kan worden gevierd. Hij stuurt namelijk in overleg met Amelands burgervader mr H. W. G. Huber, een partij buffel hoorns. Hij is een exporterende mis sionaris geworden en dat is de schuld van de Duitsers. AL sinds onheuglijke tijden, wellicht reeds lang voordat iemand ooit van de bisschop van Myra had vernomen viert Ameland begin December het feest van de Sundeklazen, dat evenwel geen spatje met Sint Nicolaas te maken heeft Op de avond van de 4de en de 5de De cember beleven de Amelander mannen en jongens de mooiste uren van het jaar want dan zijn zij oppermachtig. Zodra de schemering is ingevallen om de oude torens van Nes en Hollum en over de huizen van Ballum en Buren, duiken i:i het vale licht van de vallende duisternis spookachtige verschijningen op, ijle figu ren in witte lakens gehuld. Zij slaan met stokken op hekken en tegen palen en zij tikken er mee op deuren en vensters. Zij zijn gemaskerd met de meest monster lijke en angstaanjagende mombakkessen die men zich denken kan; zij voeren ge weldige kromme buffelhoorns mee, waar. door zij gruwelijke geluiden door da avondstilte stoten. Dat zijn de baanvegers de spookfiguren, die de weg moeten effe nen voor de Sundeklazen. Zij moeten alles wat rokken draagt van de straten jagen, want het vrouwvolk dient binnens huis te blijven op die twee avonden- Waarom? Dat weet geen sterveling pre cies: men kan alleen vertellen dat he; altijd zo is geweest Later, als de toren klok van Nes acht heeft geslagen, komen nog vreemdere figuren op straat. Het zijn op de 4de December de jongens °t. op de 5de de mannen boven achttien jaar die in de meest vreemde en tegelijk de meest fraaie costuums langs de zoge- Wïl je weg wezen" loeit een baanvegernaamde ..open huizen" trekken huizen waar buiten licht brandt en waarvan de voordeuren open staan ten teken, dat de Sundeklazen welkom zijn. Ook die Sur» meisje, 4 deklazen hebben de wanstallige buffel- Ameland tegen een nieuwsgierig hoorn bij zich, die zij dikwijls, evenals hun costuums. prachtig hebben versierd In die open huizen vinden zij dan ds vrouwen en meisjes, die moeten doen wat de Sundeklazen wensen: zingen, over stokken springen en dergelijke. OP alle Waddeneilanden kent men dit feest, maar op Ameland is het wel het meest zuiver bewaard gebleven; de buffelhoorns zijn de onmisbare instru menten bij het festijn. Vroeger had men in ieder huis zo'n buffelhoorn. Men zegt dat in oude tijden zeelieden ze meebrach ten uit verre landen en dat ook de af schuwelijke gezichten, die de Sundeklazen zich maken, geïnspireerd zouden zijn op wat zeelieden vroeger in tropische landen zagen, maar niemand kan dat bevestigen. De baanvegers en de Sundeklazen dreigden dit jaar evenwel in moeilijk heden te geraken door een gebrek aan buffelhoorns. De Duitse toeristen, die in steeds groter aantallen de Waddenzee oversteken, blijken namelijk bereid om voor zo'n buffelhoorn diep in de geld- Dreigend loeien „baanvegers" uit Hol lum op Ameland door de buffelhoorns tegen vrouwen en meisjes achter het veilige glas. 4. de vergoeding voor de boer als be drijfsleider dient hoger te worden ge waardeerd. Het bestuur meent echter te moeten opmerken, dat de leden zich nog geen overdreven voorstelling moeten vormen van de mogelijkheden tot herziening en van het resultaat dat een eventuele her ziening tot gevolg zal kunnen hebben. angezien de L.E.I.-cijfers bij het op stellen van dit prae-advies nog niet offi eieel bekend zijn, is het bestuur nog niet in de gelegenheid concreet zijn standpunt te bepalen met betrekking tot de consequenties in cijfers, die uit het voorafgaande voortvloeien, doch zal zo dra die officiële publicatie van het L.E.I. ort heeft plaatsgevonden zijn stand punt dienaangaande bepalen. In hoeverre op basis van de L.E.I.-be- rekeningen een garantiesysteem kan worden opgebouwd, dat voor alle bedrij ven in Nederland gelijk is, zal mede aan de hand van speciale studies, die door verschillende commissies van over heid en bedrijfsleven thans plaatsvinden kunnen worden beoordeeld. Inmiddels zal het noodzakelijk zijn dat op basis van het thans bekende cijfermateriaal een bepaald garantie-systeem wordt opge bouwd. Het bestuur is van oordeel, dat in prin cipe de vaststelling van één garantieprijs voor alle melk in Nederland zou moe ten worden voorgestaan. Geconstateerd moet echter worden, dat reeds de berekeningen voor het melk prijsjaar 19,54-'55 een aanzienTik verschil in kostprijs hebben opgeleverd tussen de weidegebieden en de gebieden met een gemengde bedrijfsvoering. Het gevolg van het handhaven van één garantieprijs zou noodzakelijkerwijs met zich brengen, dat laatstgenoemde gebieden mede gelet op de landelijke opbrengstprijs voor onover komelijke moeilijkheden komen te staan. Aangezien tevens het bereiken van één gezamenlijk standpunt van de gehele Ne derlandse veehouderij als een noodzake lijke voorwaarde moet worden gezien voor 't uitstippelen van een redelijk melk- en zuivelbeleid door de landsoverheid, is het bestuur van mening, dat het uitgangs punt van één garantieprijs voor het ge hele land vooralsnog onbereikbaar moet worden geacht. Het bestuur wil gaarne zijn steun ver lenen aan een garantiebeleid, dat ook voor de gebieden met een gemengde be drijfsvoering (de zandgebieden) een re ële garantie inhoudt, mits dit niet tot consequentie heeft, dat het garantiebe leid voor de weidegebieden zal worden bepaald uitsluitend op grond van de om standigheden aldaar. Zowel de in het verleden door de boe renstand gebrachte offers, als de alge mene welvaart in Nederland rechtvaar digen naar het oordeel van het bestuur een garantiebeleid van overheidswege ten behoeve van de weidegebieden, waarin mede rekening wordt gehouden met het feit, dat elders in den lande de kostprijs van de melk gemiddeld aanzienlijk hoger ligt. Tevens is het bestuur van mening, dat in dit verband bezien, er aanleiding is, een behoorlijke verrekenprijs voor con- sumptiemelk te doen voorstellen, terwijl een algemene verhoging van het vetgehal te van consumptiemelk tot 3 pet even min bezwaarlijk kan worden geacht. De 64-jarige heer C. F. W. L. uit Haar lem, is gistermiddag, toen hij onderweg was van Zaandijk naar zijn woonplaats, tussen Koog aan de Zaan en Zaandam uit de trein gevallen. De heer L. heeft vermoedelijk een deur van een der wa gens geopend en is naar buiten gestapt, toen de trein noy lang nie* op het sta tion was gearriveerd. De man moet op slag dood zijn geweest, ooggetuigen wa ren er niet. buidel te tasten en zo zijn er heel wat verdwenen. Missionaris Titus de Jong hoorde daarvan en hij schreef aan burgemeester van Ameland, dat hij bereid was tegen de vrachtkosten een partij van die hoorns te zenden. Burgemeester Hu ber. die, hoewel nog maar kort op het eiland. dit feest van de Sundeklazen graag wil laten voortbestaan, heeft niet „nee" gezegd en zo krijgen de Amelander baanvegers en Sundeklazen nieuwe hoorns die tot de instandhouding van dit unieke feest kunnen bijdragen. In de toekomst zal men nu wèl weten, waar de Amelander buffelhoorns vandaan kwamen: van missionaris Titus de Jong uit het verre Afrika, van een zoon van Ameland die zijn geboortegrond niet ver gat, Tenzij, ja tenzij er nog méér Duitsers naar Ameland komen.... De Alkmaarse Courant en enkele andere dagbladen in het Noorden van Nederland konden gisteren niet verschijnen, doordat een storing in de electriciteitsvoorziening de persen stilzette Deze storing deed zich voor omstreeks tien uur in de morgen. Ze trad op in een van de voornaamste hoogspanningvoedingskabels van het pro vinciaal electriciteitsnet in het gebied van Alkmaar en omstreken en hoewel men reeds om half twaalf wist in welk gedeelte van de kabel ze gezocht moest worden, kon men haar pas na ruim vijf uur opheffen. Dit hing samen met het feit, dat twee voedingskabels waren uitgeschakeld in verband met de verbouwing van twee transformator stations. Een tweede storing deed zich gisteren voor in Den Haag, waar tussen 16.45 en 18.15 uur de blauwe tram naar Leiden niet kon rijden. De oorzaak was een de fect in het onderstation van de Spoor wegen aan de Loolaan. Tijdens een overschakeling in verband met deze sto ring heeft zich een ontploffing voorge daan in het onderstation Schenkweg, ge lukkig zonder dat zich persoonlijke on gelukken voordeden. Er ontstond een brandje, dat echter spoedig was geblust.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3