Prachtige Ballet-uitvoering in het Bolsjoi-Theater betogers te Marrakesj tuètA*oë& ft>u>oLvcü GOUDBOUILLON Doen verkiezingen de schoolstrijd in Frankrijk herleven? EERSTE KINDERBOEKENWEEK FEESTELIJK GEOPEND ACHTER HET IJZEREN GORDIJN (V) SOLDAAT IWAN BROVKIN LAAT DE RUSSEN LACHEN m Na El Glaoui s volte-face Troepen openden het vuur op Laïcisten trekken ten aanval i Ook Oelama's eisen Ben Joessef's terugkeer op de troon Rood en goud Van Heuven Goedhart over liet vluchtelingen probleem Vergelijk over ontbinding „Georg" Nat. Raad aanvaardt Oostenrijks neutraliteit bekroond Nieuwe arrestatie inzake de moord te Zeist DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 PAGINA 3 Propagandafilm Applaus voor Grotwoh! Zonder das Parijs nog geen commentaar IN RAAD VAN EUROPA: Splitsing in drie organisaties ECHTGENOTE AMERIK. AMBASSADEUR OVERLEDEN ADENAUER BLIJFT VOORUITGAAN af»!!?!® De wet-Baranger Aanvalskreten „Lawines razen" van A. Rutgers v. d. Loeff-Basenau Schrijfster in Amerika Geen goed alibi ARBEIDER OMGEKOMEN TOEN KETEL ONTPLOFTE Moskou, September 1955. DU telefoon in mijn luxueuze apparte ment in het oude Hotel National belt op bescheiden wijze. Aan de andere kant van de lijn is een van de meisjes van het alles-vcrzorgende staats- reisbureau Intourist. Ze wil weten of ik er iets voor voel naar een speciale voor stelling in het Bolsjoi theater te gaan Wat wordt cr gegeven? Lac des Cygncs. Goed. Natuurlijk, het is een gala-avond voor Grotewohl. Wat voor plaatsen zijn er? Op de zevende rij. En wat kosten die? Drie-en-dertig gulden. Het is een heleboel geld, maar ten slotte gebeurt liet niet dagelijks dat ik Tsjaikowky's onsterfelijke ballet ,,llet Zwanenmeer" in gezelschap van Oost- Huitsland's minister-president Otto Gro- Plisetskaja houdt de volle zaal in adem benemende bewondering. Kondratof vult haar uitstekend aan. En het „corps de ballet" weet de illusie van dansende zwanen waar te nraken. Het is een on vergetelijke ervaring. Het publiek is ech ter wel in scherp contrast met het week derige interieur van de schouwburg en Het sprookjesachtige schouwspel op het toneel. Men maakt geen toilet zoals in het westen. Ook op deze gala-avond niet. Dc eregasten zelf zijn niet eens in avond toilet. Ze dragen de zwarte colbertcos- tuums, die min of meer het officiële uniform voor feestelijke gelegenheden vormen. En de rest van het publiek heeft zijn daagse kleren aan. De mees ten zien eruit alsof ze zo uit de fabriek komen. Er zijn tientallen mannen, die niet e.ens een das dragen. Een slobberig ongeperst cosluum, een overhemd met een open boord en natuurlijk ongepoetste schoenen. En de vrouwen een eenvoudise japon van bedrukt katoen en schoenen met platte hakken. Maar ze genieten even goed. En als het doek zich na een happy ending sluit bereiden ze de artisten een ware ovatie. Keer op keer moeten ze terugkomen. De eregasten (die na de eerste acte naar de eerste loge naast het toneel verhuisd zijn) belonen hen eveneens met een welgemeend applaus. Tenslotte applaudiseert iedereen voor idereen. Het publiek voor de dansers, de dansers voor Grotewohl, Grotewohl voor het publiek. En het publiek voor de ereloge. Het is voor mij een geschikt ogenblik om naar de vestiaire te gaan koffer len afscheid aanbieden. En eer leger met model-kazernes, waarin al leen maar echte kameraden en vadcr- lijkvoelcnde officieren dienen, geleid door 'n ontrocrend-aardige kapitein die op een kist gaan zitten, om samen met hem een sentimenteel lied ten gehort te brengen. En dat alles in een decor waarin de beeltenissen van Lcnin en Slalin .steeds weer verschijnen om het publiek er vooral maar aan te herinne ren aan wie ze al dat plezier uiteinde lijk te danken hebben. Maar: in verge lijking met vroeger is er ook op dit ter rein vooruitgang te bespeuren. Toen gold de liefde uitsluitend machines en fabrieken. N.u heeft dat eeuwenoude in stituut van de liefde van mens tot mens zich ook weer een plaats op de commu nistische bioscoopdoeken veroverd. (Nadruk verboden). Ecu van de nieuwste Russische films is de klucht „Soldaat luian Brovkin De grote soldatenkop maakt er boven op een van de 56 Moskouse bioscopen reclame voor. Tussen bioscoop en ballet: onze reporter Alfred van Sprang drinkt op straat even een glaasje limonade. tewohl en een hele ris Russische leiders in het wereldvermaarde Bolsjoi theater kan bijwonen. En dus bestel ik een plaats. Het begint om half acht. Politie en mi litairen hebben een zwaar cordon om de schouwburg getrokken vanwege het bezoek van de Russische leiders en hun gasten. Er is voor een gewoon mens geen doorkomen aan. Ook voor een buiten lander niet. Biljetten, eist de politie. Ik laat mijn kaart zien. Gorosjo Voor de schouwburg staan niettemin verscheidene mensen zonder kaart. Ze schieten op iedereen af in de hoop als nog een kaart op de kop te kunnen tik ken De geheel zaal met 2300 zitplaat sen'is, zoals practisch elke avond weer uitverkocht. Het interieur van de schouwburg is zeer conservatief. Het gebouw dateert ook al van 1824 en er is sindsdien eigen lijk weinig aan veranderd. Het is een zeer hoge, ovale zaal met vijf rijen bal kons, versierd met de gebruikelijk orna menten en de kunst symboliserende vrouwenfiguren. Het plafond is fraai be schilderd. De verlichting bestaat uit enorme luchters en als kaarsen uitge voerde kleinere lampen. Het geheel is in twee kleuren: diep-rood en glinste rend-goud. Het is eigenlijk erg protserig, maar toch gaat er sfeer van uit. Deze zaal roept herinneringen op aan de pracht en praal uit de tzarentijd. Het communistische regiem heeft echter niet nagelaten ook hier een krachig stem pel op te drukken. Boven het toneel prijkt een grote wandschildering, waar op Lenin afgebeeld is geflankeerd door rode vlaggen. In het goudkleurige doek heeft men de letters CCCP (Russisch voor USSR), de communistische ster en het hamer-en-sikkel-emoleem in een steeds-terugkomend motief verweven.. En de hamer en sikkel versieren ook verscheidene loges. HET licht gaat u*t- Tegelijk flitsen vier grote schijnwerpers aan Ze richten hun sterke XggenervaToost-Duitsland en Sovjet Rusland. Het publiek staat op zich naar de lege loge. Dan 6 q gordijnen vaneen en verschij Grotewohl en zijn vrouw, wau®r bricht, Voroshilof. Boelganin en Kroesj- tsjef. Het publiek begroet hen met P plaus. Het orkest zet het volkslied van Oost-Duitsland in. Daarna speelt n® „Internationale". Als de laatste ton verstorvon zijn barst er opnieuw een ap plaus los. Boelganin en Kroesjtsjef klap pen ook. Grotewohl zwaait naar alle kanten. En Ulbrlcht steekt zijn samen gevouwen handen boven zijn hoofd als een populair bokser, die de toejuichin gen van zijn bewonderaars beantwoordt. Het is de begroeting van geestverwan ten onder elkaar. Boelganin en Kroesj tsjef staan er met een vergenoegd ge zicht naar te kijken Dan doven ineens de schijnwerpers. Iedereen gaat zitten. Enkele ogenblikken later zet het orkest de inleidende muziek tot Tsjaikowsky's ballet Lac des Cygnes" in. En nie mand denkt meer aan die loge vol communistische leiders achterin de zaal. De voorstelling duurt drie uur. Het is een feest voor en °?.r' or-^es! speelt perfect. De decors zijn monumen taal van bouw en de costuums kleuren cr prachtig in. En het dansen is van een ongewone volmaaktheid. De ballerina OP het plein voor het Bolsjoi theater is het nog druk. Er bevinden zich hier nog twee andere theaters. En verscheidene bioscopen. In één ervan vertoont men een nieuw soort driedi mensionale film. Het is een systeem, waarvoor men geen groen-rode bril no dig heeft. In plaats daarvan moet men de blik concentreren op een bepaald punt op het waaiervormige doek. Als men dat punt vasthoudt, ziet men alles zuiver drie-dimensionaal, maar zodra men het hoofd even beweegt dekken de beelden elkaar maar half en wordt al les wazig. Het geheel is meer interes sant dan practisch, maar het publiek heeft er graag zes gulden voor over. Maar nog meer belangstelling bestaal er voor de nieuwe Russische film „Sol daat Iwan Brovkin". Deze film draait in niet minder dan negentien van de zes-en-vijftig bioscopen van Moskou. En wat meer zegt: voor volle zalen. Het is voor ons westerlingen een communisti sche propagandafilm van het zuiverste water, maar de Russen zelf zijn blijk baar zo doordrenkt van die propaganda, dat ze het «niet eens meer zien. En alleen maar schateren om de erg flauwe en naïeve avonturen van een domme boe renjongen, die in militaire dienst gaat. De film is eigenlijk een verheerlijking van twee dingen: het collectieve land bouwbedrijf en het leger. En de makers van de film zijn erin geslaagd daarvoor goede propaganda te maken, zonder dat het publiek het in de gaten heeft. Maar het is voor ertische ogen allemaal wel wat erg mooi. Een voorbeeldige collec tieve boerderij met metershoog het graan, mét altijd-lachende meisjes, met zingende en dansende boeren, die er zo trots op zijn dat- hun Iwan uitverkoren is voor de dienst in het Russische leger, dat ze hem een feestavond en een fiber Senegalese troepen hebben gisteren in Marrakesj het vuur geopend op een grote menigte Marokkanen, die daar een beto ging hielden voor dc terugkeer van ex- sultan Ben Joesscf, die .zoals bekend, Vrij dag vanuit zijn verbanningsoord op Ma dagascar naar Parijs zal vertrekken. Dc wanordelijkheden begonnen, toen de troepen poogden dc opdringende Marok kanen, die waren samengestroomd om El Glaoui bij zijn terugkeer uit Rabat te ver welkomen, te verspreiden. Hierop trok een driehonderdtal betogers naar het Franse hoofdkwartier, om daar tegen het gebruik van geweld door de troepen te protesteren. Daar kwam het toen tot een botsing tussen soldaten en betogers, on der welke laatsten vier doden en acht ge wonden vielen. Intussen hebben de Oelama's, een or ganisatie van 350 Islamietische godgeleer den die volgens de traditie de keus van nieuwe Marokkaanse sultans moeten goed keuren, zich gisteren, na El Glaoui's eis tot terugkeer op de troon van ex-sultan Ben Joessef, eveneens voor diens terug keer uitgesproken. Voorts heeft de leider van de Istiqlal, Mehdi en ben Barka, giste ren medegedeeld, dat hij van mening is dat El Glaoui's verklaring „een einde heeft gemaakt aan de legende, dat er Ma rokkanen zijn die een terugkeer van Ben Joessef liever niet zouden zien". Hij voeg de hieraan toe, dat de oplossing van het Marokkaanse vraagstuk „eenvoudigweg bestaat uit het herstel in zijn functie van de ex-sultan". Intussen heeft geen der Franse voor aanstaande politici zich nog over de jong ste „politieke Bominslag" in Marokko wil len uitlaten. Politieke waarnemers zijn echter van mening, dat de onzekerheid in het Franse protectoraat is toegenomen, dit in tegenstelling tot hetgeen de Marok kaanse nationalisten schijnen te denken. Het tussen de Franse regering en vooraan staande Marokkanen gesloten compromis voor het inslaan van een „nieuwe politie ke koers" in Marokko, was onder meer gebaseerd op de veronderstelling, dat de door de Glaoui geleide Fransgezinde „tra ditionalisten" nimmer zouden instemmen met terugkeer van Ben Joessef op de Ma rokkaanse troon. Ben Joessef heeft echter nimmer troonsafstand gedaan en zijn aan vaarding van het compromis als voorwaar, de voor zijn vertrek uit Madagascar naar Frankrijk hield niet in een prijs geven van zijn aanspraken op de Marokkaanse troon. In politieke kringen te Parijs wordt in dit verband nog opgemerkt dat zich thans de paradoxale situatie voordoet, dat El Glaoui en de Istiqlal beide Ben Joessef als de enige sultan erkennen en de troon- raad als onwettig beschouwen, terwijl de ex-sultan zelf nadrukkelijk zijn goedkeu ring heeft gehecht aan deze raad in zijn huidige samenstelling De hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, Mr Van Heu ven Goedhart, heeft gisteren het parle ment van de Raad van Europa ingelicht omtrent de tegenwoordige stand van za ken met betrekking tot het vluchtelingen probleem. Hij verklaarde, dat er van de 2,3 millioen vluchtelingen, die onder het mandaat van zijn bureau vallen er een millioen buiten Europa zijn en nog slechts juridische bescherming nodig hebben. De anderen zijn in Europa en 300.000 van hen hebben nog steeds geen plaats van ves tiging gevonden. Tien jaar na het einde van de oorlog wonen 70.000 hunner nog altijd in vluchtelingenkampen en er moet voor gezorgd worden, dat op deze onge- lukkigen althans de meest elementaire rechten van de mens worden toegepast, aldus Mr Van Heuven Goedhart. Hij sprak, voorts de hoop uit, dat na de beëindiging van zijn vier jarenplan de vluchtelingenkampen zoüden zijn verdwe nen, waardoor de taak van zijn bureau zou zijn volbracht. Hij besloot met een beroep op de afgevaardigden der Europe se landen om hun 300 000 wachtende me demensen niet langer het gevoel te laten behouden, dat zij zijn vergeten. De Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal is met vertegenwoordigers van de Westduitse ko- lenindnstrie tot een vergelijk gekomen in dc kwestie van ontbinding der centrale verkooporganisatie voor kolen in West- Duitsland, dc „Georg" zo wordt in inge lichte kringen te Luxemburg vernomen. Na het standpunt van de Westduitse minister van economische zaken, prof. Dr L. Erhard, te hebben gehoord, ver klaarde de Hoge Autoriteit zich bereid ge noegen te nemen met een splitsing van de „Georg", die monopoliepositie inneemt, in drie organisaties. Zij had oorpsronkelijk de wens te ken nen gegeven, dat de „Georg'' door zes organisaties zou worden vervangen. De drie organisaties, die nu in het leven zul len worden geroepen, zullen een centraal coördinerend bureau hebben, dat tot taak heeft in te grijpen, indien er moeilijkhe den in de kolenvoorziening ontstaan. Naar verwachting zullen de kolenmaat schappijen uit het Roergebied binnenkort uitgewerkte voorstellen, die op hef be reikte vergelijk zijn gebaseerd, bij de Ho ge Autoriteit indienen. Zoals bekend is, heeft de Hoge Autori teit besloten, dat de „Georg" moet wor den ontbonden, omdat deze organisatie in strijd was met de antikartelbepalingen van het verdrag der gemeenschap. Zo wel de Duitse ondernemers als de vak bond der mijnwerkers wensten echter in de een of andere vorm de gecentraliseer de afzet van de Roerkolen in stand te houden. Hun standpunt is, dat er zoveel verschillende soorten kolen in het Roer gebied worden gedolven, dat een centrale leiding van de verkopen en verdeling van de bestellingen onder de mijnen noodza kelijk moet worden geacht om storingen in de kolenvoorziening té voorkomen. De Amerikaanse ambassade te Den Haag heeft gisteravond meegedeeld van de ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews, bericht te hebben ontvangen dat zijn echtgenote gisteren te Hot Springs in Virginia is overleden. Ter gelegenheid van dc opening van de Kinderboekenweek te Amsterdam, werd de prijs voor •.Het kinderboek van het jaar" uitgereikt in het nieuwe Dc ia Martheater. De uitreiking geschiedde door de voorzitter, de lieer Chr. Leef- lang, aan Romee en Luuk, dochters van de prijstoinnares mevr. A. Rutgers y. d. Loeff-Baschenau, die op het ogenblik in het buitenland vertoeft. De Oostenrijkse Nationale Raad heeft gisteren de wef op de blijvende nautrali- teit van het land aanvaard. Alleen de af gevaardigden van de Unie van onafhanke- lijken stemden tegen Deze wet houdt in, dat Oostenrijk in de toekomst zich niet bij militaire bondge nootschappen zal aansluiten en de vesti ging van militaire bases door andere lan den op zijn gebied niet zal toestaan. De toestand van bondskanselier Adenauer, die aan de beterende hand is, blijft „bevredigend aldus een Westduitse regeringswoordvoerder, die het bericht in een socialistisch dagblad, dat de bonds kanselier veel erger ziek is geweest dan gemeld werd, tegensprak. MAGGI prijs per doosje a 2 tabletten voor 8 koppen: 28 ct ZUIVER ALS GOUD (Van een medewerker). HIEROP wjjst een artikel in de AL?En_ tus-Scptcmber-aflevering de fance dans le Monde t.v„„tai aandacht wordt gevestigd op der ondrrwliscongressen van voorstande openbare school. Als de voortekenen met bedriegen zullen de komende "ra _triid kiezingen opnieuw door dc schooled worden beheerst. Die schoolstrijd nee» historisch in geen enkel land ter w zo fel karakter vertoond als in Fra Dc situatie van dit ogenblik 15 dal (1 alleen begrijpbaar tegen de achterg van het verleden. Het karakter van de schoolstrijd daar zijn meest typerende vormen, w de Kerk als voedster van de nationa. cultuurkrachten zich in het verleden een leidende invloed verwierf op alle uitingen van de samenleving. In al die landen kreeg de schoolstrijd van den beginne a een vinnig agressief karakter, voort vloeiend vooral uit verkeerde inzichten over de rechtsverhoudingen tussen Kerk en staat inzake opvoeding en onderwijs. Waar de staat het met de kerkelijke richtlijnen en de consequenties ervan eens was, bleef de schoolstrüd achterwege. (Ne derland). Waar de staat die richtlijnen niet erkende en dus de consequenties niet aanvaardde, daar ontstond de schoolstrijd. (Frankrijk). Deze bleef evenmin uit in die landen waar de staat het principieel wel met de richtlijnen eens was, doch om re denen buiten het principiële vlak liggen de, de consequenties afwees. (België). Wie de schoolstrijd in zijn diepste we zen tracht te doorschouwen zoals hij zich in de 19e en 20e eeuw ontwikkelde, moet daarbij als achtergrond nemen de geeste lijke evolutie van belangrijke delen der bevolking in de betrokken landen, welke zich kristalliseerde in een drang om het godsbegrip bij de mensen te amputeren. En naarmate men hierin slaagde gelukte het ook om de Kerk als het ware los te weken van haar rechtsgeldige positie in zake het vraagstuk van opvoeding en on derwijs. Men kwam er toe die rechten te ont kennen, en daardoor kon de neutrale schoolwet buiten de Kerk om, niet zelden tegen de Kerk jn, tot stand komen. Het fel anti-clericale karakter van de schoolstrijd in Frankrijk te constateren is minder moeilijk dan het te verklaren. Daarbij deden zich tal van factoren, sa mengebundeld in een complex van mo tieven, gelden. In ieder geval is het evi dent aanwijsbaar dat in Frankrijk allen die, om welke redenen ook, meenden zich van de katholieke Kerk te moeten distan- ciëren,, eensgezind de strijd aanbonden veór de neutrale staatsschool, tegen de vrije confessionele school. Maar even dui delijk vertelt de geschiedenis, dat tegen over de eensgezinde aanval geen vastbe raden afweer zich stelde. Dit bleek uit het politieke succes door een minderheid van logemensen, libera len en socialisten behaald, bij hun sprong naar de alleenheerschappij der staats school. Door de opeenvolgende wetten (1881183218861904) werd de confessio nele school in Frankrijk van haar eerst geboorterecht beroofd en tot nationaal stiefkind gedegradeerd. DE rampzalige gevolgen van het anti- clericale element in de schoolstrüd van Frankrijk zijn bekend. Toch werd er tegen de golfslag van de staatsschool opgeroeid. Steeds krachtiger. Waar de katholieken zich verenigen,, gebeurt het om te komen tot een eigen school Onmen selijk zwaar is de taak. Als zelfs in Ne derland de bloeiendste parochie niet in staat zou zijn een behoorlijke school te fi nancieren, wat moet men dan van Frank rijk verwachten, dat zo arm is aan bloeien de parochies. De geweldige offers gebracht door de katholieken voor de confessionele opvoe ding der kinderen, stemde intussen ook enige leidende tegenstanders tot nadenken. Zo kwam de commissie-Boncour tot stand, uit welks voorstellen in 1951 dc z.g. wet Baranger groeide. Deze wet stond een eerste subsidie toe van 3000 francs aan de ouders, die daardoor meer vrijheid kregen in dc schoolkeuze voor hun kinderen. Maar het verzet Is "iet gering gebleken, vooral het buiten-parlementaire verzet. De onderwüskrachten grepen zelfs naar het stakingsargument om de subsidie-re geling tegen te houden. Men organiseert volkspetionnementen. Men houdt demon straties. Men beseft, dat financiële gelijk stelling bij het onderwijs Frankrijk in 50 jaren weer zou kunnen maken tot het ka tholieke land bij uitstek, dat, geleerd door de ervaring, de jeugd niet alleen zal leren lezen, schrüven en rekenen, doch ook bid den Het was de Belgische minister van staat, Hendrik Heyman, die onlangs schreef: „Men weet welke grote invloed de onderwijzers in Frankrijk op het poli tieke leven uitoefenen. Duizenden oefenen een politiek mandaat uit in de gemeente raden, de kantonale raden, en blijven te gelijkertijd hun onderwijzersfunctie ver vullen". ALS VOORBEREIDING tot de verkie zingen hebben de voorstanders van de staatsschool opnieuw verzamelen geblazen, om het vrije onderwijs, middels nieuwe wetten, de verdere opleving te beletten. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat bij de Franse verkiezingen in 1956 de po sitie van de staatsschool een van de voor naamste wapens in de politieke strijd zal vormen. Slagën de voorstanders van de Franse staatsschool, door middel van het resultaat dezer verkiezingen in hun op zet. dan staan de Franse katholieken zware dagen te wachten, omdat dan ook het beetje steun voor het onderwijs, tot heden genoten, weer verloren gaat. Men make zich geen illusies over de bereidheid der aanhangers van het laïcis- me om met de billijke verlangens der ka tholieke ouders rekening te houden. Heel duidelük kwam dit onlangs tot uiting op een tweetal Franse onderwijsr-ongressen. gahouden te Macon en te Bordeaux. In Macon kwam (17 Juli) een congres bijeen van de twee millioen leden tellen de „Ligue de l'Enseignement". Hier heb ben onderdak gezocht alle soorten organi saties die direct of zijdelings rr*t de „école laïque" bemoeienis hebben. Zo o.a. de on telbare „Associations des Parents d'Elè- ves". Voor ons Nederlanders is het zonder meer een tragisch feit, dat van de leden van deze ouderverenigingen ter beharti ging van de belangen der anti-katholieke staatsschool een groot aantal katholiek zijn. Terecht merkt „La France catholique" van 29 Juli dan ook op dat deze geloofs genoten in den blinde een actie steunen direct tegen hun geloof gericht. De twee de büeenkomst werd gehouden te Bor deaux, door het „Syndieat des Institu- teurs", waarbij practisch alle leerkrachten der staatsschool, waaronder weer een groot aantal katholieken, zijn aangesloten Op deze twee congressen is nu niet minder of meer besloten dan tot een soort totale schoolstrijd. Een schoolstrijd die, zoals de heer Forestier, secretaris-gene raal van het Syndicaat, letterlijk zeide, zich kan transformeren tot een godsdienst oorlog". Een godsdienstoorlog is zowat het erg ste wat Frankrijk kan overkomen, omdat juist Frankrijk in de laatste eeuw van ge lijksoortige conflicten de catastrofaalste gevolgen heeft ondervonden. De schoolstrijd in Frankrijk is inder daad een godsdienstoorlog. Natuurlijk hebben de Franse socialisten en voorstan ders van de staatsschool geen belang bij een godsdienstoorlog! En als men hun dan vraagt wie er wel belang bij heeft, dan wijzen zij op de Kerk. Deze Kerk, aldus deze heren, moet goed vinden, dat wat er nog aan vrüheid bestaat, wordt geliqui deerd, want andersprovoceert de Kerk een godsdienstoorlog 1 We willen de voorstanders van het staatsonderwüs? „L'Enfance dans ie mon de" somt hun aspiraties als volgt op: Af schaffing van de wet-Baranger; nationa lisering van aile schoolgebouwen; volledige afschaffing van alle subsidies door de staats- en departements- of de gemeente besturen aan de confessionele school; in voering van de staatsschool ook in Elzas- Lotharingen (dat een eigen schoolregeling bezit); afschaffing van alle andere wetten Falloux, Astier die iets bevatten ten gerieve van het vrije confessionele onder wijs. Zullen de katholieken deze aanval kun nen doorstaan? Of zal hun verdeeldheid opnieuw het kind en de kerk onbereken bare schade berokkenen? De verkiezingen zullen hierop het ant woord geven. (Van onze Amsterdamse redactie) Voor de eerste mahl in ons land hebben nu ook de kinderen hun eigen boeken week. Met een door de commissie voor de collectieve propaganda van het Ned. boek georganiseerde en speciaal voor de jeugd bestemde feestelijke middag in het Am sterdamse Nieuwe de La Martheater, is deze kinderboekenweek geopend. Tevens is de door bovengenoemde commissie in gestelde prijs een bedrag van 1000 voor het Kinderboek van het jaar, voor het eerst uitgereikt. De bekroning viel ten deel aan mevr. A. Rutgers van der LoeffBasenau voor haar in 1954 gepu bliceerd kinderboek „Lawines razen", uitgegeven bij Ploegsma te Amsterdam. De jury, bestaande uit D. L. Daalder, Margreet Bruijn, pater H Helmer CssR, Han G. Hoekstra en Anne de Vries, heeft zich bij haar beslissing laten leiden o.m, door de overweging dat „Lawines razen" een oorspronkelijk thema behandelt en dat de schijfster zich met grote ernst ver diept heeft in de toestanden en gebeurte nissen van het land waar het verhaal zich afspeelt. Dat is Zwitserland. Het boek heeft namelijk tot onderwerp het kinder- vluchtelingendorp Pestalozzi en de ram pen die lawines kunnen veroorzaken. De jury meent dat de schrijfster ten voor beeld gesteld kan worden aan vele an dere auteurs van deze tijd, die blijkbaar uitgaan van de mening dat een kinder boek vluchtig en oppervlakkig mag zijn en zonder voorstudie en vakmanschap kan worden geschreven. Waarmee de be- kroners dus te kennen willen ge'ven dat ook een kinderboek op een bepaaldliterair peil hoort te staan. De jury roemt het boek verder nog als instructief artistiek en paedagogisch verantwoord, als boei end en bekorend. Mevr. Rutgers van der Loeff-Basenau was zelf niet in staat de prijs in ontvangst te nemen omdat zij op uitnodiging van de Amerikaanse ambassade een studie reis door de V.S. maakt. Als haar verte genwoordigers verschenen haar echtge noot en twee dochtertjes op het toneel. Zij kregen een bouquet bloemen. De heer Rutgers van der Loeff, die de enveloppe met inhoud in ontvangst nam, hield een toespraakje, waarin hij zijn toehoorders vertelde hoe zijn vrouw boeken schrijft. Het jonge volkje, dat verrast werd met de kleurige plaat van Piet Worm die wordt uitgereikt aan ieder die voor een bepaald bedrag besteedt bij de aankoop van een kinderboek, genoot de rest van de middag van het optreden van de Am sterdamse Jeugdtonëelgroep die op be koorlijke wijze enkele sprookjes van An dersen tot leven wekte en van het Scapi. noballet dat „De list van Li Foe" opvoer de. Do heer W. J. Schouten, voorzitter Sectie propaganda van het Kinderboek der C.P.N.B.. vertelde nog iets over de schoolwedstrijd; „Wij maken een herfst- boek". In het kader van de kinderboekenweek zijn er ook enkele tentoonstellingen in Amsterdam en wel in het Instituut voor Nijverheid en Techniek (het vroegere Museum van de Arbeid) op de Rozen gracht, hoek Marnixstraat, en in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek op de Keizersgracht, waar goede kinderboeken geëxposeerd worden De eerste expositie wordt Zaterdag geopend, de tweede, geti teld „Aspecten van het kinderboek in binnen, en buitenland" is reeds toegan kelijk Dat de jeugd nog de weg naar de leeszaal moet vinden blijkt wel uit het feit dat nog geen acht procent van de kinderen tussen 6 en 14 jaar de openbare leerzalen in Amsterdam bezoeken In Bel- levue worden Maandagavond lezingen gehouden door mevr. C. E. Potharst Gimberg en door de heer E. Majorick, terwijl Dinsdagmiddag 1 November de Amsterdamse Jeugdtoneelgroep in het Nieuwe de La Martheater nog twee voor. stellingen van de Andersensprookjes zul len geven. (Van onze Utrechtse redacteur). De politie te Zeist heeft Woensdag in verband met de moord op de 21-jarige leerling-verpleegster W. van S. een 29-jarige ongehuwde fabrieksarbeider uit Zeist aangehouden, die door drie getui gen is herkend als de man, die zich bij de halte van de Gerofabriek ophield, toen het meisje daar op die noodlottige den hem ook op vorige avonden in die buurt gezien en enige getuigen houden zelfs vol, dat deze man achter de ver pleegster aanliep de Oude Woudcnbergse Zandweg op. Zeer verdacht is dat de aan gehoudene niet over een goed alibi be schikt. H(j vertelt leugens en zijn verkla ringen kloppen niet met elkaar. De man blijft niettemin ontkennen iets met het misdrijf te maken te hebben. Vandaag zou hij voor de officier van Justitie te Utrecht worden voorgeleid. Hij is in verband met deze affaire de der. de arestant. Een zit nog in voorarrest we gens een ander gepleegd zedenmisdrijf, de tweede is evenwel al weer vrijgelaten. In de kelder van de stoelenfabriek van de firma A. J. Groot Landeweer te Eiber gen is gistermiddag door tot nog toe on bekende oorzaak een stoomketel ge- explodèerd. De 54-jarige arbeider H. Kleine uit Neede, die zich tijdens de ont ploffing in de kelder bevond, liep zo danige verwondingen op, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Groenlo overleed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5