3. Arabië brengt kwestie-Brn „nni voor Veiligheidsraad VRIJSTELLING VAN DIENST PLICHT BEPLEIT Lees morgen goed Uw krant! deelt mede hoe ook U EEN VERBORGEN SCHAT kunt vinden! Films Istiqlal voorziet spoedig eer herstel voor ben Joessef Apologie van een Anglikaanse bekeerling Slechts één weg leidt naar AROMA! Donkere wolken boven M.-O Realistisch" filmsprookje van Carol Reed DEZE WEEK Dode op de weg Ideale subsidieregeling voor zangkoren Voor bepaalde groepen bouwvakarbeiders, landbouwers, mijnwerkers en onderwijzers Dronke op fiets of achter autostuur voorlopig nog chef generale staf Nobelprijs voor Laxness Garantieprijs voor melk Plannen van Aix-les-Bains zouden „achterhaald" zijn VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 PAGINA 3 door HUGH ROSS WILLIAMSON AromaSaver - gids in doolhof Eis Gold Flake Welk type roker U bent: een haastige of kalme, laat Uw keus dus een GOLD FLAKE zijn, normaal of filter tip! rf/Witnianisefc 'Tl Oudste zoon in grote gezinnen INAUGURALE REDE PROF. MR J. DRION „Het Grote Verlangen" van een klein Londens jongetje $- Gevangenisstraf of fikse boete voor schuldige (Van onze correspondent) Vaststelling tweede helft van November verwacht Het Zaterdag-koopje van morgen in ons souterrain Waarom ik overging naar Rome „Toen de luchtspiegeling waarin ik jaren geleefd had, weggevaagd werd, zag ik de rots van Petrus in duidelijke contouren voor myj DE terugkeer van Engeland tot het aartsbisschop Temple een delegatie waar. Geloof is voor mij altijd zeker onder de Rev. E. Talbot de Congregatie vanaf "mijn zeventiende jaar de vn„ enige zaak geweest, waarvoor het waard was te vechten.. Grootgebracht in een non-conformist milieu (d..w.z. niet-Angli- kaans protestant. Red.) kwam ik in de jaren twintig in contact met dr Orchard, die een vriend was van mijn vader. Zijn overgang naar Rome was voor mij geen verrassing. Een van dr Orchard s laatste daden als protestant was een toespraak tot een vergadering van geestelijken tij dens een zomer-cursus in Cambridge, die mijn vader had georganiseerd; na die toe spraak was het duidelijk, dat zijn over gang naar Rome niet veraf was. Toen voelde ik geen enkele neiging om hem te volgen.. Het is hier niet de plaats de redenen hiervoor tebespreken in een kort artikel als dit, maar het is misschien toch wel juist, hier te vermelden, dat ik veer tien jaar lang regelmatig de Mis bijwoon, de en ook geregeld de oefening van de geestelijke communie practiseerde. HET VERGELEGEN LAND. Toen de tijd kwam, dat ik moest kie zen welke richting ik als geestelijke zou volgen, heb ik weloverwogen verkozen Anglikaanse wijdingen te ontvangen. Toen ik die keuze deed, was ik nog on getrouwd. Er waren twee redenen hier voor De eerste was, dat ik absoluut over. tuigd was, dat uit historisch oogpunt ge zien de Anglikaanse wijdingen geldig wa ren en die overtuiging is ongeschokt ge bleven tot de beslissing van de Convoca tie van Canterbury in Juli tot intercom- communio met de Kerk van Zuid-India haar vernietigd heeft. De tweede reden was mijn mening, dat het Engelse volk met Gods hulp tot het ware geloof terug, gebracht kon worden door de Kerk van Engeland te katholiseren.. Voor iemand, die van zijn geboorte af katholiek is ge weest, moet dit vreemd schijnen, maar toch wil ik in alle nederigheid dit verkla ren uit het feit, dat hij nooit „naar huis'' heeft behoeven te komen en zich niet kan realiseren, hoe dichtbij het verre land kan zijn. Zelfs als non-conformist heb ik nooit de onfeilbaarheid van de Paus in twijfel getrokken. Als Anglo-katholiek heb ik nooit iets anders dan de Romeinse Mis gelezen ofschoon ik soms wel eens om paslorele motieven enige gebeden uit het Book of Common Prayer inlaste). Toen ik de wijdingen ontving, is het nooit bij mij opgekomen, dat ik in een andere Kerk werd gewijd dan de Katholieke Kerk en ik heb ook altijd duidelijk ge zegd, dat ik, zodra de Anglikanse wij dingen door een onfeilbare uitspraak van Rome veroordeeld werden, binnen 24 uur naar Rome zou overgaan. Het is een iro nie, dat ik de twaalf jaren, dat ik als Anglo-katholiek geleefd heb, voortdu rend te worstelen heb gehad met het probleem van de Kerk van Zuid-India en dat dit conflict uiteindelijk voor mij tot. een conclusie zou leiden, die gelijk staat met een onfeïlbre veroordeling van de Anglikaanse wijdingen.. AARTSBISSCHOP TEMPLE. HET was mijn plan om na mijn wijding^ rustig in Cambridge te wonen en mij te wijden aan de zielzorg en aan het schrijven van theologische werken. Toen ik door de bisschop van Ely was aange nomen voor de wijding, werd ik echter door dr Temple, die toen aartsbisschop van Canterbury was, naar Londen ont boden. Hij vroeg mij van bisdom te ver anderen, omdat hij speciaal werk voor mij had Vanwege mijn publicaties over de betekenis van het priesterschap en de apostolische successie wilde hij mij de ontwikkeling in Zuid-India laten bestu deren, waar men wilde komen tot een Verenigde Kerk, die de Anglikanen zowel als alle andere protestante groeperingen zou omvatten. Hij meende, dat T1))1) kendheid met de „non-conformists hier bij ook van groot nut zou zijn. Zelf wa ik niet zo erg enthousiast orn mij te men gen in deze kwestie van Zuid-India, voor al ook omdat ik niet precies wist hoe de aartsbisschop van Canterbury er zelf over dacht. Na een lange discussie ..over de dogmatische kwesties, die hierbij be trokken waren, besloot ik zijn verzoek in te willigen op voorwaarde, dat hij mij een bevredigend antwoord zou geven op de volgende kwestie, wel wetend dat het een gedurfde vraag was: „Als U voor de keus zou komen te staan tussen concessies aan protestante stellingen en de volheid van de katholieke leer, aan welke kant zou Uwe Excellen tie zich dan stellen?" Hij keek mij een ogenblik aan, alsof hij bijna niet kon geloven, dat ik zo'n vraag durfde te stellen en antwoordde toen: Natuurlijk aan Uw kant", Na deze verzekering zijnerzijds veran derde ik van bisdom en werd dus voor Canterbury gewijd, T. S. ELIOT E.A. WAARSCHUWEN Twee dagen na mijn wijding ontving van de Verrijzenis (een Anglikaanse kloosterstichting), evenals de bekende li terator T. S. Eliot en Lord Sankey, die de aartsbisschop er duidelijk op wezen, dat de plannen van de Kerk van Zuid- Iprïia geen waarborg waren voor de ar- thodoxie, dat hun opvattingen over de bedienaren en de leer der sacramenten onbevredigend waren en dat een schisma in de Anglikaanse gemeenschap het ge volg zou kunnen zijn. Deze waarschuwing werd in hetzelfde jaar nog gevolgd door de beroemde „Open Brief" van de oversten van zes Angli kaanse kloostereommuniteiten aan de aartsbisschop van Canterbury over „Een heid van Geloof", waarin na een onweer legbare analyse van de theologische be ginselen der Kerk van Zuid-India ver klaard werd, dat tenzij deze principen in overeenstemming gebracht werden met de wezenlijke christelijke geloofsartike len, „vele honderden en misschien wel duizenden trouwe geestelijken, met een groot aantal volgelingen onder de leken, in geweten geen gemeenschap direct of indirect zouden kunnen onderhouden met een Kerk, waarin deze of gelijkwaardige waarborgen voor het ware geloof niet in acht werden genomen". NIEUWE SITUATIE. Zolang aartsbisschop Temple leefde is de Kerk van Z.-India niet tot stand gekomen en ik durf te beweren, dat zij ook nooit verwezenlijkt zou zijn als dr Temple was blijven leven. De oprichting van de Kerk van Zuid- India confronteerde dus de Angio-katho lieken met een nieuwe en gevaarlijke si tuatie. De gezagsdragers in de Anglikaan se Kerk hoopten, dat de conferentie van Lambeth (de tien-jaarlijkse bisschoppen conferentie van alle Anglikaanse bis schoppen van heel de wereld) in 1948 de Kerk van Zuid-India zou erkennen, maar dit werd voorkomen door de energieke actie van een comité van Anglo-katholie- ken, waarvan de Anglikaanse Benedictijn en liturgist van wereldnaam Dom Grego ry Dix de bezielende leider was; zelf was ik ook lid van dit comité. Wanneer eenmaal de volledige geschie denis hiervan evenals van het latere nog belangrijke verzet van de Annunciatie- groep geschreven wordt, zal naar mijn mening blijken, dat het verzet tegen het Pan-protestante streven van de aartsbis schop waarvan de erkenning van de Kerk van Zuid-India de noeksteen is, geleid werd door de overleden bisschop van Chi cago. Er is nooit een enkele Anglikaanse bisschop geweest in Engeland, en ook nu niet, wiens Anglo-katholicisme betrouw baar is. De jaren tussen de Lamoeth-conferen- tie van 1948 en de Convocaties van Juli 1955, waarbij de Anglikaanse bis schoppen unaniem en officieel toegaven, dat de wijdingen in Zuid-India even gel dig waren als die in hun eigen kerk (en daarmede impliciet de uitspraak van Leo XIII in de Bui Apostolicae Curae, dat de Anglikaanse wijdingen ongeldig waren, erkenden) worden gekenmerkt door voortdurende achterhoede-gevechten, ge leverd onder uiterst moeiliiKe omstandig heden. De dood van Dom Gregory Dix. de onbetwiste leider der Angio-katholieken, is een slag geweest, waarvan wij nooit hersteld, zijn. Vele Angio-katholieken, die hem gevolgd hadden en nu overgelaten waren aan hun lot, keerden weer gedeel telijk op hun weg terug en maakten de zaak voor de leken, die toch al helemaal verward waren, nog ingewikkelder. Het beleid van het diocees Londen om in kerken, die eens beroemd waren om hun Anglo-katholicisme, geestelijken te benoemen van het „protestante kasuifel- type" (waardoor voor het onervaren oog van de leek de indruk gewekt wordt, dat zij Anglo-katholiek in opvatting zijn, ter wijl zij dit alleen uiterlijk zijn) heeft de zaak van de Angio-katholieken in Londen het centrum van het verzet op noodlot tige wijze verzwakt. Bovendien werd op die kerken in Londen zoals O. L. Vrouw Boodschap bij Marble Arch en St. Magnus de Martelaar, bij Londen Bridge, wel ke bolwerken zijn van het Anglo-katho licisme, gesmaald als zouden zij excen triek en extremistisch zijn. Hierdoor werd hun leiding, welke in deze critieke phase zo noodzakelijk was, bij voorbaat in dis- crediet gebracht. In bijgaande exclusieve bijdrage beschrijft de Anglikaanse conver- tiet Hugh Ross Williamson, de lei dende figuur in de Annunciatie- groep, waarover wij de laatste maanden reeds bij herhaling be richtten, de wegdie hij heeft af gelegd naar de Kerk.. Hugh Ross Williamson, die twintig boeken op zijn naam heeft staan en een even groot getal toneelspelen en% hoor spelen, is in Engeland vooral be kend door zijn regelmatig optre den voor de radio en televisie van de B.B.C. Zo kon de genadeslag worden toege bracht in de Convocatie van Juli waar, op een paar achtenswaardige uitzonderin gen na, ook de zg. „katholieke" afgevaar digden gemene zaak maakten met de aartsbisschop van Canterbury. Dit bete kende voor mij, dat de luchtspiegeling, waarin ik jaren geleefd had, werd weg gevaagd en de rots van Petrus in duide lijke contouren voor mij stond. (Van onze correspondent) Met een nieuwe regeling, die heden be kend gemaakt, heeft de gemeente Eind hoven een ideale wijze van subsidiëre. gekregen voor de amateur-zangkoren. Met handhaving van de basissubsidie, 5,- per medewerkend lid, bedoeld als belo ning voor deze edele vrijetijdsbesteding, is men ertoe overgegaan naar gelang van de beste prestaties nog eens duizend gul den per jaar beschikbaar te stellen in ge lijke bedragen over zes koren. Die pres tatie zal door middel van een rapport aan het gemeentebestuur worden bekend ge maakt door een commissie van Toezicht, bestaande uit drie personen, welke daar bij zal letten op de factoren: kwaliteit en aantal van de concerten, de deelneming aan zangersdapen, de repertoire-keuze, de representatie, het repetitiebezoek enz.. Het zwaartepunt van die beoordeling zal liggen op artistiek terrein. Reeds enkele jaren geleden was het Eind- hovense gemeentebestuur overgegaan tot het geven van een extra subsidie op basis van prestatie, maar de beoordelins hiervan geschiedde tijdens een zangersdag door een door B. en W. benoemde jury. Hier tegen is vooral protest gerezen, omdat men afhankelijk was van een moment opname, tijdens welke een koor of een dirigent al of niet gedisponeerd zou kun nen zijn. Het is dan ook bij die ene test in 1953, geldig voor twee jaar, gebleven. Advertentie» De territoriaal commandant Maas Zuid Iuit.kolonel A. J. j. Adan, die met ingang van 1 November de militaire dienst ver laat, heeft gisteren het territoriale com mando overgedragen aan luitenant-kolonel D. Overbeeke, commandant van het regi ment infanterie-Chassé. Verwacht wordt, dat luit. kolonel Overbeeke eerstdaags ook zal worden benoemd tot garnizoenscom mandant in Maastricht. Zoveel hoofden, zoveel zinnen Ieder houdt er nu eenmaal van de zaken op zijn of haar manier te doen. Zelfs een zo alledaags iets als het roken van een sigaret kan op talrijke wijzen geschieden. Maar .slechts op weinig goede! Bewezen werd na een enquête, dat verkeerde rookgewoonten veel van het pure rookgenot kunnen bederven. Het aroma, waaraan men immers de goede sigaret herkent, wordt door vlug en haastig trekken niet tenvolle ge noten. In plaats van zacht te gloeien, verbrandt de tabak tc snel. De rook wordt ts heel «n prikkelend. Dank zij de AromaSaver is het niet moeilijk het juiste rokerstempo te vinden. Dit ogenschijnlijk normale filter regelt het immers in de sigaret, zodat ieder automatiscn meer profijt trekt van het volle aroma. In Nederland wordt de AromaSaver uitsluitend toegepast bij de nieuwe GOLD FLAKE filter tip sigaretten en dat zonder prijsver hoging! Slechts 80 ct. LTER Terwijl de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te Genève vergaderen, pakken zich donkere wolken boven het Midden-Oosten samen. Het Ara- bisch-Israëlisch conflict spitst zich Om doorslaande redenen van algemeen maatschappelijke aard pleegt vrijstelling van dienstplicht te worden verleend aan bepaalde groepen van dienstplichtige landbouwers, mijnwerkers en onderwij zers, aldus vele leden der Tweede Kamer in het voorlopig verslag over de be groting van Oorlog voor 1956. Deze vrijstellingen, zo merken zij op, zijn in het algemeen verantwoord te ach ten, omdat het hier personen betreft, aan wier arbeid met het oog °P he^ ^ge meen welzijn en een toch reeds aanwezig zijnde groot tekort aan arbeidskrachten een bijzondere grote behoefte bestaat. De vraag rijst echter of hetzelfde, mogelijk zelfs jn nog sterkere mate, niet geldt voor bepaalde categorieën van bouw vakarbeiders, met name metselaars, tim merlieden en stucadoors. Nu helaas moet worden vastgesteld, dat vooral door een tekort aan mankracht de woningbouw nog altijd ver ten achter blijft bij wat nodig is om binnen niet al te lange tijd het woningtekort weggewerkt te krijgen. Het is een plicht van de eerste orde, ook voor de staat, om alles in het werk te stellen de woningproductie tot het hoogst mogelijke peil opgevoerd te krijgen. Het kwam deze vele leden uiterst ge wenst voor, dat de regering zich over deze aangelegenheid ernstig beraadt, waarbij te bedenken valt, dat de vrijstellings regeling voor onderwijzers van zeer tijde lijke aard is en daardoor ruimte gaat ontstaan voor andere vrijstellingen. Met verwijzing naar de discussie daar omtrent bij de vorige begrotingsbehande ling, zouden deze leden voorts gaarne van de minister vernemen, of hij nader heeft overwogen, op welke wijze kan worden voldaan aan de op hem uitge oefende aandrang vrijstelling van dienst plicht te verlenen aan de oudste zoon van grote gezinnen en tot welke bevin ding dit heeft geleid. Betreffende de opmerking van de mi nister in de Memorie van Toelichting, dat de aanschaffing van nieuw materieel ern stige financiële problemen oproept, vroe gen vele leden nog nader, hoe deze op merking te rijmen valt met de verleden jaar door de minister verdedigde opvat ting, dat 1350 millioen voldoende zou zijn om aan onze verplichtingen te voldoen. Zeer vele leden waren verder van me ning, dat in het geheel van de ontwikke ling van onze krijgsmacht aan de lucht macht te weinig aandacht is besteed. Sommige leden achtten het gewenst, dat de luchtdoelartillerie wordt ingedeeld bij de luchtmacht. Tenslotte wilden deze leden nog de aandacht vragen voor het probleem, welke het naast elkaar bestaan van de Marine-Luchtvaartdienst en de Kon. Luchtmacht met zien brengt. De Marine-Luchtvaartdienst beschikt wel over materieel, maar heeft een groot ge brek aan technici en ook een onvoldoende aantal vliegers. Waarom wordt deze dienst niet ondergebracht bij de luchtmacht? Het is bekend, dat Rotterdammer» risico's durven nemen. Deze benoeming is er een bewijs van. Met deze woorden richtte prof. nir H. Drion zich tot de heren curatoren der Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam aan het einde van de rede waarmede hjj gistermiddag het ambt van gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht en de hoofdbeginselen der burgerlijke rechtsvordering, het handelsrecht en het internationaal privaatrecht aan deze hogeschool aanvaardde- In een goed opgebouwd juridisch be toog, waarvan de strakke lijn nu en dan onderbroken werd door een kwinkslag of aardige formulering, maakte de nieuwe hoogleraar zijn gehoor vertrouwd met de Problematiek van de wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering. Prof. H. Drion die tevoren zeven jaar bij de K.L M werkzaam is geweest, is de opvolger van Prof. P H. Houwing. Hij is de broer van de jeugdige Leidse hoogleraar prof. J Drion, die zo pas is aangewezen om als regeringscommissaris de minister van Justitie bij te staan, wanneer het nieuwe burgerlijke wetboek in de Tweede Kamer in behandeling komt. Na afloop volgde een drukbezochte receptie. De befaamde Engelse regisseur Sir Carol Reed, die al vele spannende thrillers'' en enige dramatische film- werken als „Een kind klaagt aan» en „An outcast of the islands op zijn naam heeft staan, heeft als uitgangs punt voor zijn jongste product: „Hm grote verlangen" (A kid for two farthings) een bijna sprookjesachtig gegeven gebruikt. Toch verbreekt uj ook in deze rolprent soms de be tovering, die er van goede sprookjes pleegt uit te gaan, met beelden van de naakte menselijke werkelijkheid Het kon ook practisch niet anders, want geen fee zou liet lang aclitei elkaar uithouden in de rumoerige Londense volkswijk „Petticoat Lan" In één van de dichtbevolkte strat n van dit district wonen de klcermakm Radinsky (David Kossoff), maffen' Joanna (Celia Johnson), wier echtge noot al meer dan twee jaar in Zuid Afi ika verblijft om daar zijn gelui te beproeven, en haar zoontje Jo< (Jonathan Asmore). Mr Kadinski vindt onder zijn werk nog gelegenheid om zo n beetje over 's mensen bestaai tc filosoferen en hij heeft voor zijl wijze levenslessen een gretig toeho u der in de kleine Joe. Dit jochie zoekt harnekkig naar eer oplossing om alle mensen in zijn naast' omgeving gelukkig te maken. Zijn moe der en ook hijzelf willen herenigd wor den met de „pater familias", Kadinsky zou o zo graag een echte electrische broe kenpers hebben en diens knecht Sam (Joe Robinson) wil na een verloving van 4 jaar nu eindelijk wel eens in het huwe- Lie kleine Joe, schakel tussen sprookjesland en werkelijkheid overwinnelijke worstelaar „Python", die Sam's Adonis-uiterlijk wel eens wil toe takelen. Mr Kadinsky heeft zich ooit eens tegen over Joe laten ontvallen, dat er in vroe ger jaren in Londen éénhoorns hebben geleefd. „De wensen van degene, de zo 'n dier bezat, werden prompt vervuld". Dit is aan geen dovemansoren gezegd en op een goede dag komt Joe thuis met een geitje, dat door een speling van de na tuur slechts één hoorntje op zijn hoofd heeft. Van dat moment af Sam weet zijn tegenstander inderdaad te verslaan. Reed heeft de worstelpar- tijen en de stemming van het publiek in de zaal zo fel-realistisch weergegeven, dat deze scènes bijna stotend zijn. In deze verdierlijkte omgeving dan voert het 'cnaapje zijn mascotte binnen en naïef wertuigd van de toverkracht van de hoorn des overvloeds" ondermijnt hij ls het ware het „moreel" van de Python looi- deze telkens, wanneer hij wordt ge loerd, toe te fluisteren „I have my uni- :omGeef maar op, Dam moet win nen". En „Het grote verlangen" gaat nog 'n vervulling ook. Reed heeft dit „realistische" sprookje iterst sympathiek verfilmd. De wijze, vaarop hij de zeer jeugdige Jonathan \shmore diens rol laat vervullen, is su- iliem. Het jochie kwijt zich op een hart- veroverende manier van zijn taak:: een schakel zijn tussen sprookjesland en het ondanks zijn schilderachtigheid geestdo dende district „Petticoat Lane". Joe heeft een prima steun gevonden in de aartsva derlijke mr Kadinsky, die in zijn filosofie een toevluchtsoord vindt voor zijn eigen lijk uitzichtloos bestaan. Reed werkt zelden met kleuren en het zou beter zijn geweest, als hij dit in zijn nieuwste film evenmin had gedaan. De tinten vertekenen de beelden namelijk te veel en geven de rolprent iets overda digs. Niettemin heeft hij het sprookje toch op een dusdanige wijze gestalte ge- LGM-ii up een uuauaiufec gcatajLie ge- lijKsbootje siappen. Als deze nu maar ware van zelf toestromen. Dag in dag uit geven, dat iedereen boven de achttien winnaar Kon worden van de prijsvraag oefent hij om zijn spierenbundels tot ont- jaar er geboeid en geamuseerd naar zal „wie is ae mooist gebouwde man ter wikkeling te brengen, tot hij wordt uit- zien en „luisteren", wereld dan zou het geld hem als het gedaagd in de ring te treden met de on- De W. Twaalf bestvwrders van auto's, motoren, bromfietstn en fietsen waren gisterochtend opgeroepen om voor de Zwolse politie rechter te verschijnen wegens rijden „on der invloed". Slechts vier van hen waren verschenen, terwijl de zaak in vier ande re gevallen werd aangehouden om de ver dachte te laten voorgeleiden. Er vitlen zo als te verwachten was gevoelige straf fen en wel gevangenisstraffen van drie weken tot een week. Slechts in twee ge vallen werd volstaan met een geldboete resp. 40C,- en 50„ maar in het eerste geval werd daarnaast hej rijbewijs inge trokken voor tien maanden. In andere gevallen werd het rijbewijs voor een of twee jaren Ingetrokken. Van deze twaalf gevallen, waarmee de voorraad volgens de officier van justitie nog niet is uitgeput, betroffen zes Zwollenaren, vier bewoners van de Noord-Veluwe en twee van elders. Verheugend noemde de politierech ter het, dat in vrijwel alle gevallen het publiek de zijde van de politie koos, of zelf eigenhandig de wegpiraten tot stil stand bracht. Alle gevallen waren recent, d.w.z. uit September en October en opval lend was, dat zeker vier van de verdach ten midden op de dag in dronken toestand hun voertuig hadden bestuurd. (Van onze Haagse redactie) Het gerucht, als zou luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de gene rale staf, in liet komende voorjaar met pensioen gaan. werd ons van zeer be voegde zijde tegengesproken. Over het heengaan van generaal Hasselman is in zoverre niets bekend, dat het in ieder geval niet in 1956 zal zijn. Generaal Has selman blijft dus voorlopig in functie. Over een opvolger heeft de regering zich da nook nog niet beraden. Waar schijnlijk zal dit een zaak zijn, die het volgende kabinet zal behandelen. Met in gang van 1 November a.s is gen. majoor G. J. Lefèvre de Montigny benoemd tot sous-chef van de generale stat meer en meer toe en Saoedi-Arabië heeft verklaard, de bezetting van de Buraimi-oase door troepen, welke de Britse steun genieten, voor de Vei ligheidsraad te zullen brengen. De Israëlische premier, de heer Sjarett, is na besprekingen te Parijs met minister Dulles en diens Britse ambtgenoot in Genève aangekomen, teneinde met de vier daar confereren de ministers van buitenlandse zaken de kwestie van de levering van wa pens uit het Sovjet-blok aan Egypte te spreken. Op vragen betreffende een „preven tieve oorlog", antwoordde hij, dat de „beschaafde wereld" er op dient toe te zien, dat Israël niet tot de strijd genoopt wordt. Israël zou namelijk „vechten als het moet". Inmiddels heeft Syrië de drie Wes telijke mogendheden gewaarschuwd, dat iedere wapenlevering aan Israël „de vrede in het Midden-Oosten" zou verstoren. Het heeft ook de Sovjet- Unie hierover benaderd en het zou de garantie verkregen hebben, dat het Sovjet-blok geen wapens aan Israël zal leveren. Saoedi-Arabië heeft met Egypte een verdrag gesloten voor het samengaan der strijdkrachten van heide landen. Volgens diplomatieke kringen is Saoedi-Arabië van plan eenzelfde verdrag met Syrië te sluiten. Ver wacht wordt, dat Syrië en Libanon een verdrag van dezelfde strekking zullen aangaan. Aan de Syrisch-Israëlische grens is het gisteren intussen wederom tot een in cident gekomen. Volgens een Israëli sche woordvoerder zou een Israëlische politiepatrouille in een door Syrische militairen gelegde hinderlaag zijn ge lopen op een gedemilitariseerd gebied. Een Syrisch soldaat is waarschijnlijk gedood. De woordvoerder zei verder, dat een Egyptische patrouille doorge drongen is op het Israëlische deel van de gedemilitariseerde zóne bij El Aoedja, dat ook Woensdag het toneel was van een botsing. De premier en kroonprins van Saoedi-Arabië, Emir Faisal, blijft na de ondertekening van het verdrag met Egypte in Cairo, in afwachting van de bijeenkomst van de politieke com missie van de Arabische Liga, die de kwestie—Buraimi zal bespreken. Hier hebben, zoals bekend, troe pen van de door Groot-Brittannië ge steunde sultan van Muscat en de sjeik van Aboe Chabi de „olie-oase" Buraimi bezet, waarna Saoedi-Arabië, dat aanspraken op deze oase maakt, zijn politiebezetting terug trok. De bankbediende A. B. te Germinge (gem. Westerbork) is gisteren vermoede lijk in botsing gekomen met een op de rijweg loslopend paard. Voorbijgangers vonden hem hevig bloedend naast zijn motor op de weg liggen. Medische hulp mocht niet meer baten, want enkele ogen blikken nadat men hem gevonden had, overleed het slachtoffer. Hij was gehuwd en werkte in Assen Dc Nobelprijs 1955 voor letterkunde is toegekend aan de IJslandse ex-katholieke schrijver Halldor Laxness, die thans een voorstander is van het communisme. Lax ness is 53 jaar. Hij zal zijn cheque van 190.214 Zweedse kronen op 10 December te Stockholm uit handen van Koning Gus- taaf ontvangen. Het belangrijkste werk van Laxness romans en essays draagt een sterk sociale tint. De romans hebben de IJslandse vissersdorpen en boerengemeen schappen tot achtergrond. Bekend is o.a. de romanserie „Het licht van de wereld" Het ziet er naar uit, dat voor het melk prijsjaar November 1955 November 1956 hetzelfde systeem van garantie voor de melkprijs zal worden gevolgd, als thans thans het geval is. Zoals men weet, is voor alle melk een prijs gegarandeerd, waarbij duurder producerende bedrijven op de zandgronden eventueel een toeslag krij gen. De studies, die gemaakt worden om na te gaan welke de oorzaken zijn van duur dere productie op de zandbedrijven, zijn nog niet voltooid, zodat op basis daarvan nog niet kan worden vastgesteld op welke manier de kostprijs op deze bedrijven kan worden verlaagd. Wel is thans In overleg tussen het landbouwschap en het ministerie van Landbouw vastgesteld, waar de duurder producerende bedrijven, die eventueel recht op toeslag bcwegi <t: garantieprijs kunnen laten gelden (hoog stens 1.7 cent per kilogram), gelegen zijn. Van de zijde van het landbouwschap is nog geen advies aan de minister van land bouw over de garantieprijs voor het ko mende melkjaar gegeven. Men verwacht in Haagse kringen, dat de minister pas in de tweede helft van November een beslissing over de nieuwe garantieprijs zal nemen. Hangende de be studering van het vraagstuk der zand- boerderyen verwacht men, dat het twee ledige stelsel nog een jaar zal worden ge handhaafd. Op welke hoogte de garantie prijs zal liggen is nog niet bij benadering te zeggen. DAMES HANDSCHOENEN van prachtige kwali teit Peccarex, in leuk fantasie-model. Een soepele handschoen met dons- zachte voering. Een zo uitzonder lijk voordelig Zaterdag-koopje, dat niemand zich mag laten ontgaan. In zwart In cerise BINNENWEG PIEINWEG 196 De Istiqlal, de extreem nationalistische partij van Marokko, heeft de Marokkanen gisteravond aangespoord zich te onthouden van terreurdaden en straatbetogingen, „in afwachting van de terugkeer van ex-sultan ber» loessef op de troon". In een communiqué van de partij, die de voornaamste stuwende kracht ;s achter het meer georganiseerde verzet, wordt gezegd, dat de partij er van overtuigd is, dat de Franse regering en vele Franse kolonisten niet langer afwijzend staan tegenover de terugkeer van ben Joessef. De Istiqlal meent, dat het Frans-Marokkaanse compromisplan van Aix-les-Bains achterhaald is door „het verdwijnen van het verzet in Marokko tegen sen terugkeer van ben Joessef' en zij meent, dat thans een herstel van hen Joessef in zijn waardigheid de enige oplossing is. Si Fathmi ben Slimane, die thans poogt een representatieve Marokkaanse rege ring te vormen hoopt overigens dat de ex-sultan zelf de Istiglal zal overreden in de te vormen regering zitting te nemen. Verwacht wordt, dat ben Slimane en het troonraadslid Si Bekkai vandaag naar Frankrijk zullen vliegen om aanwezig te zijn bij de aankomst van ben Joessef uit ballingschap Een ander lid van de troonraad. si Ta- har, heeft naar verluidt meegedeeld, dat hij binnenkort naar Parijs vertrekt om de Franse regering te verzoeken haar hou ding jegens ben Joessef te herzien. Ahmed Balafrej, de secretaris-gene raal van de Istiqlal. die op het ogenblik in New York is, heeft gisteren tegenover vefAS v.erk'aard dat hij aan de Azia- tisch-Afrikaanse groep in de Algemene rokko eist en waarin de Assemblee wordt verzocht een commissie van on derzoek naar Marokko te zenden De resolutie zal zich voorts uitspreken voor de terugkeer van ex-sultan ben Joessef op de troon. Balafrej verklaarde zich voorstander van afschaffing van het verdrag van Algeci- ras. Een onafhankelijk Marokko zou vol gens hem een nieuw verdrag met Frank rijk moeten sluiten, een verdrag dat de strategische belangen van Frankrijk zo wel als van de V S. zou moeten garan deren. Hij voorspelde, dat ben Slimane er niet in zou slagen een regering te vormen. Te Marrakesj hebben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag ruim tien dnizend Marokkanen al zingend betoogd voor de terugkeer van ex-sultan ben Joes- Vergadering van dê V.N. bij het deba'ifef op de troon. Militairen en politie wa- over Marokko een resolutie zal overhan- ren in gereedheid gehouden om In geval digen die onafhankelijkheid voor Ma-Ivan nood te kunnen ingrijpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3