m Snelheid beperking bromfietsen Reeds op tweede dag schijnt dode punt bereikt Duitse vraagstuk zal wel spoedig terzijde gelegd worden HOUT bij Nieuwe bijdrage de huizenbouw leniging van de woningnood Principieel accoord werd bereikt Vloeddeuren voor de sluis van Middelharnis' haven Niet zo houterig met de huizenbouw Gebruik meer hout DE CONFERENTIE TE GENEVE Diametrale tegenstellingen Vier doden op de weg E 55 leverde geen verlies LLECTIE ENREGE De 45-urige werkiveek PRIJSWINNAARS treden aan Nogmaals buien HERPLANTPLICHT KAN NIET WORDEN AFGESCHAFT tot N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 29 October 1955 WEERBERICHT Fabrikanten en importeurs maakten reeds afspraak Weinig helder Westelijk plan Duitse hereniging in de ij skast Nieuwe geruchten over een consistorie IN EÉÜ CENTRAAL PENSIOENBUREAU VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BWRAGEN Stakingen afgezegd zaterdagmorgen Twee dagen lang hebben vertegenwoor digers van de regering, van de Belgische werkgevers en werknemers, van het bank wezen en van andere sectoren van de Bel gische economie vergaderd om te beraad slagen over het door de arbeiderssyndica ten, in de eerste plaats door de R. K. syndicaten, gevraagde invoering van de 45-urige of 5 dagen arbeidsweek. In de afgelopen nacht werd een principieel ac- Vier proefwoningen Gevaarlijke slagzinnen öuliecnJIUtrnf Sclnlèertjfti X).lWies Êssdjcntueg 3? tel: 22320 .plottfrtam Bruikbaar project Meisje ontvoerd in Eindhoven Salarisherziening gemeentepersoneel Commissaris der Koningin in Utrecht had aanrijding te Rotterdam Conclusie van Nederlandse Bosbouwvereniging H 1 De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke' tot Noord- Westelijke wind. Over het algemeen minder koude nacht, morgenmiddag iets kouder dan vandaag. Zondag 30 October: Zon op 7 31, onder 17.20 u. Maan op 16.32, onder 6.33 uur. Maandag 31 October: Zon op 7.33, onder 17.18; Maan op 17.04, onder 7.56 uur. NIEUWE EDAMSCHE COURANT Volgens berichten uit Rusland, is de man die hier gefotografeerd staat legen een achtergrond van moderne grondbewerkingsapparaten, de schrikt u niet! 147-jarige boer Makhmud Eivazov uit Azerbayen, die ir het moet gezegd met zijn spierwitte baard nog bijzonder kras ntziet, al is hij dan ook de oudste nan in de Sovjet-Unie tiij heeft meer dan een eeuw lang het vak van schaapherder uitgeoefend en zou aan zijn verblijf in de bergen en dalen van Rusland zijn lange leven te danken hebben. Eivazov staat aan het hoofd van een dynastie van 152 mensen, die zich allen zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor de maatschappij, en is vader van 23 kinderen, waarvan de oudste dochter bijna 120 jaar is en dus ook een „sterke" gezondheid geniet. Eivazov gaat nog regelmatig vaard rijden in de omgeving, waarbij hij lange tochten maakt. wanneer de technische voorbereidingen van de nieuwe modellen rijn voltooid. De controle op de naleving van deze onder linge afspraak zal bij de R.A.I. berusten. Naar aanleiding van de mededelingen of £en en ander consequenties heeft van minister Algera, over het beperken VQor de bestaande type-keuring is op het van de snelheid van bromfietsen tot 40 ogenbUk niet te bezien. Het aantal in ge- kilometer, wordt van de zijde van de brujk zijnde rijwielen met hulpmotor in R.A.I. gezegd, dat dit een zeer ingrijpen de maatregel is. Fabrikanten en impor teurs hebben inmiddels besloten in het belang van de verkeersveiligheid reeds bij de constructie van de in de handel gebrachte bromfietsen de mogelijkheid te bereiken, de snelheid te beperken tot 40 kilomter per uur. Deze maatregel zal in het komende voorjaar merkbaar worden, ons land bedraagt volgens de gegevens van de R.A.I. ruim een half millioen stuks. (Van onze speciale verslaggever GENèVE, Vrijdagavond Tot dusver lieeL alles hier nog het karakter van een schijngevecht. De drie van het Westen hebben hun plannen voor een aaneensmeden van Ouitsland onlosmaakbaai verbonden aan hun aanbod van een garantie i:an de Oostelijke landen op tafel gelegd. Molotof heeft zijn eigen plannen voor een Europees veiligheidspact gepresenteerd. Dit laatste hield niets nieuws in. Het was letterlijk hetzelfde plan, dat in Juli door Boelganin werd aangediend. Het Westelijke schema was slechts voor de helft nieuw. De andere helft dateert uit de strenge Berlijnse winter van 1954, toen het als „Eden-plan voor de hereniging van Duitsland" werd gedoopt. De plannen hebben niets anders gemeen, dan dat ze er beide klaar blijkelijk toe moeten strekken, de andere partij de verantwoordelijkheid toor het voortduren van de verdeling van Duitsland toe te schrijven. Onder deze omstandigheden heeft het er de schijn van, dat men reeds na twee dagen op een dood punt t» aangeland, waar het de voornaamste zaak betreft, waarvoor men naar deze stad is gekomen. Weliswaar is men nog in be1 stadium, waarin men wederzijds plechtig een studie van eikaars plan belooft, maar de goede verstaander heeft allang beluisterd, dat men aan heide kanten op dit ogenblik geen kansen ziet om het probleem-Duitsland met kans op succes aan te pakken. gelederen der waarnemers had men van het Westelijke plan niet dezelfde indruk. Officieel heet het, dat dit al leen maar een gevolg is van het feit, dat de eerste voorstellen „rekbaar" moeten zijn, omdat zij als uitgangspunt der onderhandelingen bedoeld zijn. „Met opzet vaag", zo luidde het ant woord van een Engelse commentator, toen hem vanavond een kruisvuur van vragen werd. gesteld. Er worden garan ties aangebeden, doch het is open ge laten, welke landen daar eventueel van zouden kunnen profiteren. Het plan voor een gordel van ver minderd wapengekletter langs Oder en Neisse is met een nieuwe variant verrijkt. De Westelijken willen name lijk toestaan, dat in deze gordel „vijandelijke" radarstations zullen worden ingericht om voor eventuele luchtaanvallen te waarschuwen. Een summiere schets der beide plan- nen zij voldoende om te illustreren, dat alles diametraal tegenover elkaar staat. De Westelijken willen, dat Duits land de kans krijgt zich in een vrije democratische staat te verenigen en dat dan de 70 millioen Duitsers in het Nato-bloc worden opgenomen. Om die pil voor de Russen te vergulden bieden zij een garantie aan tegen militaire escapades van zulk een verenigd Duitsland. Molotof heeft zijn voorstellen voor de Duitse hereniging nog in petto ge bonden, doch al duidelijk gemaakt, dat hü de Oostduitse communisten niet ze' loslaten. Hij wil de Nato nog twee of 'rie jaar tijd geven, om haar zaken a f' te wikkelen en dan vriend en vvand broederlijk in een Europees pact onderbrengen. De enige toegift die h'i daarbij gedaan heeft, is, dat de A merikanen aan dit pact zullen kun ne" deelnemen. Het ziet er naar uit, dat de Geneefse poezen nog even rond deze twee schotels vol hete brij zul len blijven draaien, om dan snel te besluiten een bordje met de lauwe melk van minder vérstrekkende be sluiten op te zoeken. Van Molotof's tekst kan men in elk geval getuigen, dat hij helder is. In de Dit alles kan evenwel alleen maar doorgaan, wanneer de verenigde Duitslanden de zijde der Nato zullen kiezen. De Westelijke plannen schij nen dit evenzeer als een axioma te aanvaarden als indertijd de heren Adenauer en Mendès-France meen den, dat de Saarbevolking hen ge hoorzaam zou volgen. Voor het ge val beide Duitslanden, die toch al tijd nog een vredesverdrag uit de bus moeten slepen, van die binding zouden afzien, valt heel dit Weste lijke plan in duigen. Het is dan niet meer nodig, zo heet het in de Westelijke toelichting, de Russen de garanties aan te bieden. De in dat geval aan een Duitse hereniging klevende risico's moet men nemen, aldus de Engelse commentator. Met dit al staat de conferentie vooi de vraag, of er op het gebied der Euro pese veiligheid iets kan worden onder nomen wanneer er aan het Duitse pro bleem niet te tornen valt. Het Westen heeft dit vandaag van de hand ge wezen en het verwierf daarbij de luide bijval van de hier aanwezige West- duitse delegatie. Deze concludeert, dat de Westelijken hun belofte getrouw zijn gebleven om Duitsland's eenheid vóór alles te stellen. De Russen hebben zich eveneens onwrikbaar getoond. Zoals het er thans uitziet mag men verwachten, dat de partijen vrij snel het voornaamste twistpunt ad acta zullen leggen tot betere tijden en zich zullen terugtrek ken op minder omvattende besluiten. Spectaculair was er vandaag overi gens niets. De heer Pinay kwam halverwege tijdens de zitting der mi nisters met opgelucht gemoed uit Parijs terug. Zo bleef de Westelijke ploeg tenminste het echèc besp#*; d, dat zij reeds aan het begin van de match een uitvaller zou tellen. Molotof en Dulles hebben, na het indienen der plannen, de eerste schijnbewegingen met hun scherpe oratorische pathos gemaakt, doch alles is nog in een za kelijke en correcte sfeejr gegaan. Naar Reuter meldt, is gisteren van ge zaghebbende Vatic- anse zijde medege deeld. dat binnenkort een consistorie, waarschijnlijk tussen December en Fe bruari, zou worden gehouden voor het creëren van nieuwe kardinalen. Op het kruispunt Marnixstraat-Elands- gracht in Amsterdam is gistermorgen een 74-jarige wielrijder dodelijk verongelukt. Vermoedelijk heeft de bejaarde man door de felle slagregen niet voldoende op het verkeer kunnen letten. Hij werd door een bestelauto gegrepen en overleed ter plaat se aan zijn verwondingen. De motorrijder J. C. B. uit Balinge nabij Westerbork is te Garminge (Dr.) met zijn motorfiets tegen een loslopend paard ge reden. Hij kreeg een wond aan het hoofd en is kort nadien overleden. Het slacht offer was 29 jaar en gehuwd. Gistermorgen zijn op de grote verkeers weg' Steenbergen—Zijpe een vrachtauto en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen. De motorrijder M. H. uit Nieuw-Vossemeer was op weg naar zijn werk te Ossendrecht. Hij was op slag dood. H. was veertig jaar, gehuwd en vader van een kind. Toer. de 58-jarige mevr H. L.-J. uit Groningen gisteravond zonder voldoende op het intensieve verkeer te letten haastig de Hereweg aldaar overstak om nog een trolleybus te halen, werd zij gegrepen door een personenauto. De dame was op slag dood. Tijdens een slot-bijeenkomst ten Rot- terdamsen stadhuize deed de heer ir J.W. Ernste, voorzitter van het dagelijks be stuur van de Nationale Energie-manifes tatie E 55 gisteren officieel mededeling van het feit, dat het garantiefonds van de gemeente Rotterdam, groot een mil lioen gulden, gezien de baten der mani festatie, niet behoeft te worden aangespro ken. Monseigneur Tato en monseigneur Novoa, de twee Argentijnse prelaten, die in de laatste maanden van het regiem van Peron door diens rege ring uit het land werden gebannen, zijn in Argentinië teruggekeerd, nadat hiervoor door president Lonardi toe stemming was verleend. De foto laat zien hoe mgr Tato op het Ezeiza-vlieg- veld van Buenos Aires, waar hij met mgr Novoa uit New York arriveerde, door een officier van het Argentijnse leger wordt omhelsd. Duizenden Ar gentijnen waren ter verwelkoming van de beide geestelijken op het vlieg veld aanwezig. NV. LEVENSVERZEKERING MIJ. „ERK" NIJMEGEN N V. NED.VERZEKERING Mil. ..ST. WilliBR0RDUS" UTRECHT N.V. VERENIGDE VERZEKERING Mil -en (V.V.M.) UTRECHT Dir. J. A. Duynstae Bezuldenhoulseweg 54, t-Gravenheg Tel. 773459 (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Deed U mee aan de F55 Dan brengt deze krant U belangrijk nieuwsHet ongeduld, waarmee foto-amateurs uit alle windstreken naar de uitslag van onze grote foto-wedstrijd hebben uit gezien, wordt niet langer meer op de proef gesteld. Elders in dit nummer staat de lijst afgedrukt van vijf en vijf tig inzenders, wier vlijt en vaardigheid door de jury met een prijs beloond werden. Daarnaast prijken de werkstukken van de amateurs, die beslag legden op de vijf hoofdprijzen terwijl ook nog een kleine selectie uit de rijen van de andere winnaar? luister bijzet aan onze wedstrijdpagina. Gezien de grote deelneming moest de jury bij de beoordeling strenge maatstaven aanleggen. Deze fotowedstrijd echter is een strijd zónder verliezers, omdat de F55, naar wij hopen, voor elke deelnemer een prikkel is' geweest om het peil van zijn foto-hobby op hoger niveau te brengen. coord bereikt, dat in grote lijnen op het volgende neerkomt: De arbeidsduur in de steenkolenmijnen zal verminderd worden; er werd nog niet vastgesteld met hoeveel. De 45-urige ar beidsweek zal van kracht worden vanaf 1 Februari 1956 in de staalnijverheid. Zij wordt van kracht vanaf 1 December a.s. in de metaalverwerkingsnijverheden Wat de stikstofnijverheid betreft daar wordt vanaf 15 December a.s. de 46l/2- urige werkweek ingevoerd In verband met al de overige sectoren werd overeen gekomen, dat experts de eventuele weer slag van deze sociale hervorming daarop zullen onderzoeken, mocht daaromtrent gunstig verslag worden uitgebracht dan zal de toestand aan een nieuw onderzoek onderworpen worden om na te gaan of later ook daar de 45-urige arbeidsweek zal kunnen ingevoerd worden Intussen hebben de syndicaten de sta kingen afgezegd, die vanaf 1 November a.s. in verschillende sectoren van het be drijfsleven moesten ingaan en die onge veer 300.000 arbeiders zouden omvat heb ben. Inmiddels hebben de afgevaardigden der mijnen verklaard dat invoering van de vijfdagenweek de koienprijs met fr, 40 per ton zou doen stijgen. Op de jaarlijkse productie van 28 millioen ton zou dit een jaarlijkse meeruitgave van fr. 1.12 mil liard betekenen. Ongeveer twee derde deel van de Belgische kolenproductie wordt door de basis-industrieën verbruikt, zodat deze hun productiekosten met on geveer fr. 750 millioen per jaar zouden zien stijgen. De verlaging van het aantal arbeidsuren van 48 tot 45 per week zou voor deze industrieën bovendien neerko men op een loonsverhoging van 6 procent. Door deze extra uitgaven, aldus wordt opgemerkt, zou de positie van België op de wereldmarkt, waarvoor deze basisin dustrieën voornamelijk werken, zeer ver zwakken. In het Bouwcentrum te Rotterdam is er gisteren de gehele dag gesproken over „hout". Er werd van gedachten gewisseld over de mogelijkheden, welke hout bezit en over de excellente eigenschappen, die in dit natuurproduct liggen opgesloten voor de bouw van w. hingen. Onder de duizend deelnemers aan deze Nationale Houtdag bevonden zich de ministers Witte en Dc Bruijn, terwijl ook een keur van deskundigen op woningbouwgebied blijk van belangstelling gaf. De heer B. Poulie, voorzitter van het Houtvoorliehtingsinstituut, opende met een hartelijke verwelkoming van de vele gasten. Hij zei o.m., dat één van de pro blemen, het houtrijke huis. het. hoofd onderwerp van deze Houtdag zou vormen Hierna zette de directeur van het Bouw centrum, ir J. van Ettinger het waarom en hoe uiteen van de in 1954 ingestelde ontwikkelings- en voorbereidingscom missie voor het houten of houtrijke huis. Het tekort aan bepaalde bouwmateria len en de besparing van arbeid op de bouwplaats voeren weer tot het gebruik van hout daar, waar snel practische resul taten moeten worden verkregen. En dat is op vele plaatsen in Nederland. „Wilde ketenbouw" zal echter niet mogelijk zijn, gezien de eis van de commissie voor kwaliteitscontrole. De heer A. Prins, directeur van het Houtvoorliehtingsinstituut, wist te ver tellen, dat de laatste jaren het gebruik van hout bij onze bevolking sterk is toe genomen. Echter nog lang niet genoeg in verhouding tot de behoefte aan huizen. De commissie „Houtrijke huizen" heeft zich nu tot doel gesteld een bouwsysteem te ontwikkelen, waarbij hout de voor naamste rol speelt en dat bovendien een goed solicde huis geeft. Men heeft besloten tot de bouw van vier proefwoningen te Voorschoten over te gaan. Een minimum van arbeidsuren zal uiteraard een voor waarde moeten zijn. Het vereist geen kostbare hulpmiddelen. De gemiddelde goede vakman zal zich er op toe kunnen leggen. De capaciteit van de houthandel is op het ogenblik best. Een dergelijk huis zal niet goedkoper zijn dan een traditioneel huis, maar een goede prettige woning, een wijk of een straat met dergelijke huizen zal een goede indruk maken en bovendien zal er weer een zeker aantal Nederlandse gezinnen een dak boven hun hoofd krij gen. En dit is het voornaamste. is bij de huidige omvang van het bouw apparaat en bij het tegenwoordige pro- ductiviteitsniveau een jaargemiddelde van meer dan 70.000 woningen niet be reikbaar. Dit jaar zuilen door allerlei omstandig heden waarschijnlijk geen 65.000 wonin gen gereed komen; het volgend jaar door de enorme overloop van in aanbouw zijn de woningen, wellicht 70.000 of iets meer. Deze overloop zal in 1956 reeds een zo danige belasting van de bouwmacht ge ven, dat in verdere afremming van de niet-woningbouw weinig muziek_ meer zit Daarom blijven, aldus de minister ten deze alleen als middelen over ver groting van het aantal bouwvakarbeiders en verhoging van de productiviteit. En houtrijke huis inderdaad een belangrijke bijdrage zal kunnen vormen tot een snel lere oplossing van de woningnood. Het behoort tot het complex van middelen tot opvoering van de productiviteit. Hij zag als mogelijkheid om een hogere woningproductie te krijgen de afremming van andere bouwwerken dan woningen niet als alleen-zaligmakend, maar o_ok de verdere afremming buiten de hele bouw sector. Juist omdat de productiviteit m het. bouwbedrijf van zovele factoren af hankelijk is. Met alle middelen zal moeten worden gewerkt. Tot deze middelen be hoort ook het project van het „Houtrijke huis". Hij noemde het een bruikbaar project, dat met een geringer aantal van onze schaarse vakkundige arbeidskrachten kan worden uitgevoerd. Het principe is: zo weinig mogelijk werk op de bouw plaats en zoveel mogelijk in de fabriek. De minister sprak de verwachting uit, dat de proefbouw gunstig zou mogen zijn en dat de houtverwerkende industrie het ledrijfsleven en de aannemers de wegen zouden mogen vinden om de opgave te vervullen. In zijn rede waarschuwde de minister ook nog tegen het gebruik van slagzinnen, waarin ondeskundigen op ontoelaatbare wijz'e hèt middel tot de oplossing van de wat die eventueel aan winst opleveren, zal de tijd moeten leren. Ter gelegenheid van deze houtdag is ook de uitslag bekend gemaakt van de prijsvraag „Houtdagen 1954", een studie prijsvraag, die, bestaande uit vier afzon derlijke onderwerpen, de bedoeling had enige gebieden te onderzoeken, welke de goede bruikbaarheid van hout in het bouwwerk bevestigen. Geen enkel ont werp kon het tot een eerste plaats bren gen. zodat alleen drie tweede prijz'en en een premie werden uitgereikt. In de middaguren kon men de tentoon stelling „Houtrijk Huis" en ,,Hout in de bouw" bezichtigen, was er vervolgens een inleiding door mevrouw B. Kortehaas- Den Haan over: „De vrouw en de woning" en konden er vragen betreffende het houtrijke huis worden gesteld. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen stroomden, grote hoeveelheden koude lucht recht streeks uit de Poolstreken over het Noordzeegebied naar het Zuiden. Daar het water van de Noordzee nog betrekke lijk warm is, werd deze lucht flink on stabiel zodat er talrijke buien in voor kwamen, die plaatselijk van hagel en on weer vergezeld gingen. Tijdens opklarin gen daalde de temperatuur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vooral in het binnenland sterk, waardoor op vele plaatsen zware nachtvorst voorkwam. Inmiddels is een nieuw storingsgebied van Groenland naar Midden-Noorwegen getrokken Verwacht mag worden, dat dit in ons land de buiïgheid weer zal doen toenemen. De aanvoer van koude lucht, welke tij delijk wat verminderde, zal daarbij op nieuw in intensiteit toenemen. Het on bestendige weer duurt dus voort. Minister Witte was van mening, dat het woningnood als 'n pasklaar recht menen te kunnen aanbieden. Een van de meest bedenkelijke achtte hij de slagzin: „70.000 woningen per jaar is te weinig: het is mogelijk om 75, 80, 85, 90 en 100.000 wo ningen per jaar te bouwen. Met een zeer rigoureuze beperking van de uitvoering van andere bouwwerken Al meer dan tien jaren wachten de in woners van Middelharnis en Sommelsdijk op het herstel van de havensluis aan het Haringvliet, nadat deze in de laatste oor logswinter werd stuk gebombardeerd. In het najaar van 1952 begon men eindelijk voorbereidingen te treffen, maar toen gooide de ramp alle plannen overhoop. Nu was het werk zover gevorderd, dat men Vrijdag j.l. de vier grote vloeddeuren kon aanbrengen. En deze vloeddeuren zijn het juist, waarop de bevolking heeft zit ten wachten, omdat die veiligheid tegen het buitenwater zullen geven, de scheep vaart in de havens van Middelharnis en Sommelsdijk zullen vergemakkelijken en bepaalde woonwijken jzan periodieke overlast, van hoog water zullen bevrijden. Met behulp van een grote drijvende bok werden de sluisdeuren, die elk negen ton wegen en gemaakt zijn van een Afri kaanse houtsoort, Aazobe, opgehesen en op haar plaats gebracht. Toch zal het wel voorjaar worden voor dat de sluis in gebruik kan worden ge nomen en de scheepvaart er het volle pro fijt van zal trekken. Men moet namelijk de sluiswanden nog afwerken, een oude gezonken èbdeur uit de kolk vissen, een bruggetje over de vloeddeuren maken en de sluis van moderne verlichting voor zien, zoals onze hedendaagse scheepvaart die eist terwijl het slopen van een zware, uit de 'oorlog overgebleven bunker, ook nog wel een „paar voeten" in de aarde zal hebben. De Eindhovense politie heeft de hand gelegd op de 29-jarige S. uit Den Haag die eertijds in Eindhoven woonde en nog enkele veroordelingen moet uitzitten. Aanleiding tot de arrestatie was de ver missing van een vijfjarig meisje in Stra tum. Hiervoor gealarméerd zocht de poli tie met diverse auto's de omgeving af en doorkruisten agenten ook de nabij gelegen Leenderhei. Het kind werd tenslotte langs de autoweg naar Leende aan de rand van de stad aangetroffen: het was door een man met een grijze bromfiets mee de hei in genomen. Later arresteerde de politie S., toen hij met zijn defecte bromfiets in Ti'voli langs de weg stond. In de jongste vergadering van de Cen trale Commissie voor georganiseerd over leg hebben de vertegenwoordigers zich accoord verklaard met een ontwerp-be- sluit, waarbij, met terugwerkende kracht tot 13 Juli 1955, de gratificaties, welke worden toegekend bij 25- en 40-jarig ambtsjubileum, zullen worden verhoogd. Onder de salarismaatregelen, welke wederom, thans in de vorm van een ont werp-voordracht aan de gemeenteraad, aan de orde werden gesteld, was de uit kering-ineens over het eerste halfjaar van 1955 af. Omtrent laatstbedoelde ontwerp- voordracht werd waardering uitgesproken voor de daarin opgenomen verbetering van de salarispositie van het personeel. De beide ontwerp-voordrachten werden dan ook goedgekeurd. De commissaris der Koningin in Utrecht, mr C. graaf van Lynden van Sandenburg. is gistermiddag aan een groot gevaar ontsnapt. De auto, waarin hij gezeten was, botste om even voor drie uur op de hoek van de Jonker Fransstraat en de Admiraal de Ruyterweg te Rotterdam tegen een tramwagen van lijn 10. Bij de botsing, die wonder boven wonder goed afliep, werd de auto aan de linkerzijde dermate beschadigd, dat zij per takelwagen moest worden wegge sleept. Noch de inzittenden van de auto, noch bestuurder of passagiers van de tram liepen enig letsel op. Het tramver keer ondervond- tien minuten vertraging. De Nederlandse Bosbouwvereniging. die gisteren in hotel „De Wageningse Berg" te Wageningen congresseerde, om het be langrijke onderwerp „De herplantplicht van houtopstanden" te bespreken, is na zeer langdurige besprekingen tot de vol gende conclusies gekomen: 1. Er dient naar te worden gestreefd, dat het bosareaal in ons land tenminste in zijn tegenwoordige oppervlakte wordt gehandhaafd om redenen van: a, hout productie; b. recreatie en landschaps- schoon; c. wetenschap; d. meteorologische invloeden (wind, erosie en klimaat). Bovendien geeft ontginning van bos geen wezenlijke oplossing van het gebrek aan cultuurland bij de landbouw. 2. Herplantplicht kan bij de huidige constellatie niet worden afgeschaft. Ech ter dienen maatregelen te worden over wogen om voor bepaalde gevallen te komen tot een soepeler toepassing zo mogelijk volledige vrijstelling van her plan tplicht. 3. Soepele toepassing van de com pensatieregeling (dat wil zeggen: over dracht van de herbebossingsplicht op andere percelen of op derden) is nood zakelijk, met mogelijkheid van beroep. 4. Aantrekkelijkheid van bosbezit wor de door positieve overheidsmaatregelen zoveel mogelijk gestimuleerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1