Hoeksteen van menselijk welzijn voldoende voorraad voedsel Tweederde wereldbevolking kent schaarste aan eten Bestrijdt VERKOUDHEID F.A.O. doet prachtig werk Opzienbarende uitvinding van Duitse geleerde 2kt/nes.1%r,e.hui<i7 Misdaad van Prins Yussupov Egyptische stellingen aan de Israëlische grens in alarm toestand met Aspirin*) Gouden schaal vol reukwerken jHij doodde Rasputin, omdat hij hem een gevaar achtte „Oog om oog, tand om voor Rusland en de keizerli ke familie Electriciteit rechtstreeks uit brandstof Groot-Brittannië gaat strijdkrachten ver minderen Sjarett Maandag naar Molotof Daad werd door revolutie tot een nutteloze gemaakt ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 PAGINA Een kwart deel van onze aarde is droog en dor, omdat het water er ontbreekt. Er stro men geen rivieren, het regent er zelden of nooit en wanneer het regent, verdwijnt het hemelwater onmiddellijk in de bodem, om vaak naar verre streken weg te vloeien, waar water in overvloed is. Het zijn hoofd zakelijk de hoger gelegen gedeelten van de aardbol, die onder de droogte lijden en nauwelijks in staat zijn, mensen een enigs zins dragelijk bestaan te verschaffen. Er zijn talrijke woestijnen, niet alleen in Afrika, waar de Sahara een eindeloos gebied bijna zonder water is, maar ook in Azië, met zijn beruchte Gobi-woestijn, met zijn woestijnen in China, in Pakistan en in Arabië en Mestopotamië. Er strekt zich op onze aarde een lange, droge zóne uit van de Atlantische Oceaan tot aan de Gele Zee. Dan is er nog een droge zone, welke in Amerika van Chili af, met enkele onder brekingen tot aan Alaska doorloopt. De Ver enigde Staten en ook Mexico kennen hun woestijngebieden en de Amerikaanse droge zóne of gordel wordt feitelijk slechts door de natte gebieden van Centraal Amerika onderbroken. Australië is in menig opzicbt één grote woestijn, met uitzondering van de kuststreken in het Oosten. Zuid Afrika bestaat voor een groot gedeelte uit woestijn. 4<xh*£hA4Üs! Advertentie Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin") hebt. De door droogte geteisterde gebieden zijn in belang rijke mate oorzaak van het nog steeds in de wereld heersende voedseltekort. Want ze bestaan niet alleen uit dorre woestijnen, maar ook uit gebieden, waar millioenen en millioenen mensen wonen, die met primitieve middelen het bouwland, bevloeien en lang niet uit de bodem halen, wat er uit te halen valt. Water zou hun moei zame arbeid ten zeerste vergemakkelijken en heel wat meer doen opleveren. Het is natuurlijk lang niet gemakkelijk, om het enorme probleem der dro ge zones met hun woestij nen op te lossen. Talrijke wetenschappelijke instel lingen in vele landen be studeren mogelijkheden ivater erheen te Een technisch expert van de FAO leert landbouwers in Afghanistan, om met eenvoudige landbouwwerktuigen om te gaan. Hier demonstreert hij een zeis, zoals ze nog nooit gezien hadden. om voe ren of water uit de bodem naar de oppervlakte te brengen. Hier en daar is reeds belangrijk pionierstverk verricht. De Unesco heeft in verschillende z.g. achterlijke gebieden de stoot tot even interessante als gewaagde experimenten gegeven. Maar toch, het watergebrek is slechts één der oorzaken van de treurige omstandigheden, dat nog vele honderden millioenen mensen op onze aarde ondervoed zijn of vaak moeten hongeren. In theorie is onze aarde volkomen in I van Nederland heeft daarom groot be staat, het nog steeds in aantal toene-lang bij een grotere voedselproductie in mende mensdom te voeden. De weten- j de wereld, aangezien ze daarvan ten de- schap biedt talrijke middelen tot het, J le afhankelijk is. opvoeren van de voedselproductie. En ook op dit gebied is reeds veel gepresteerd, j Ook hierom is het de moeite waard Maar het mensdom gaat nog voort, met j eens in het kort na te gaan, wat de FAO nieuwe woestijnen te scheppen.. Men geeft er zich gewoonlijk geen rekenschap van. doch onze metropolen als New York, Londen, Parijs, Moskou, Peking, Kanton en zoveel andere millioenensteden, zij zijn van het standpunt der voedselvoorziening gezien, reusachtige woestijnen. Al het voedsel dat er verbruikt wordt, moet er De FAO is tien jaar oud en dus onge- van elders worden binnengebracht. De veer even oud als de Verenigde Naties, stad produceert haar eigen voedsel niet. I waaraan ze trouwens nauw gelieerd is. Ze is weer ontstaan uit vooroorlogse ac- Onlangs heeft een belangrijke instelling tiviteiten op het gebied van het opvoeren welke de strijd tegen het voedseltekort der voedselproductie en het resultaat van 1 - O o1 o is en hoe ze ontstond en hoe en waar ze werkt. Ten slotte, men ontmoet c,it korte, onbegrijpelijke woordje af en toe in de krant, maar een goed omlijnd idee van hetgeen er achter schuilt, hebben slechts weinigen. heeft aangebonden, haar tien-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid hiervan is ook hier te lande een gedenkboekje versche nen. waarin een overzicht wordt gegeven van historie en werkzaamheid dezer in stelling, de FAO. De juiste datum van u t a',"13,18 bestaan, aldus lazen we in het d or Ir A. R. van Motman geschre- ^en ™as 16 October 1955. De dag 'S onoPgemerkt voorbijge gaan. Inmiddels, de inh d het ge denkschrift is alleszins interessant Het leek ons dienstig er het een en ander voor onze lezers uit e distilleren, omdat het immers een probleem behandelt, dat voor ons land zo met nijpend, dan toch alles zins het overwegen waard is. De voort schrijdende industrialisering en urbanise- ring doet de voorraad vruchtbare bouw grond steeds inkrimpen en de bevolking een internationale samenwerking op land bouwgebied. Als zodanig kan ze als een der practische successen van de op poli tiek terrein niet zo heel gelukkige Ver enigde Naties worden beschouwd. Laten we het kind inmiddels eerst even bij zijn naam noemen. Dat weinig zeggen de F.A.O. is natuurlijk een uit enkele initialen samengesteld woord. Het staat voor „Food and Agriculture Organiza tion of the United Nations" ofwel de Voed sel en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties. En het FAO vertegenwoor digde op de dag van haar oprichting 43 landen. Thans telt ze 71 landen als leden, een aanzienlijke vermeerdering, ondanks het feit. dat de Oosteuropese landen zijn uitgetreden en Sovjet-Rusland nooit lid is geworden. Het heeft echter wel aan het totstandkomen van de FAO meegewerkt. De FAO heeft een soort constitutie. Ze luidt als volgt: 1. De naties, die lid zijn geworden van de FAO hebben besloten het gemeenschap pelijk welzijn zowel door afzonderlijke als door gezamenlijke actie hunnerzijds te bevorderen teneinde het voedingsniveau en de levensstandaard van de volken on der hun jurisdische te verhogen. 2. Verbeteringen in de efficiency van de productie en de verdeling van alle voedings- en landbouwproducten tot stand te brengen. 3. De levensvoorwaarden van de plat telandsbevolking te verbeteren en aldus bij te dragen tot een verhoging van de wereldeconomie. Met deze doelstellingen zette de FAO het werk voort waarvoor reeds in de vo rige eeuw de grondslagen werden gelegd met de oprichting in 1889 te Parijs van de „International Commission of Agriculture de I.C.A. Dze commissie was een in ternationale maar niet gouvernementele landbouworganisatie. Ze werd later opge heven. In 1905 begon een Amerikaan van Poolse afkomst David Lubin een actie om de bemoeiingen met de landbouw op een gouvernementeel vlak te brengen. Zijn po- gingen hadden succes, want te Rome kon Het Internationaal Landbouwinstituut op gericht worden. Hij kwam toen zelfs zo ver voor te stellen een wereld- landbouw- parlement op te richten, een soort voor loper van het huidige Europese parle ment te Straatsburg. Men hield hem in de Verenigde Staten, dat anders toch voor uitstrevend genoeg was, voor een onprac- tische fantast, wilde er zowaar niets van weten van een internationaal landbouw instituut. Trouwens, hetzelfde ervoer Lu bin te Parijs en Londen maar te Rome zag men het belang van een dergelijk in stituut in. Officieel heette het „Interna tional Institute of Agriculture. Kortweg IIA. Er traden al direct 42 landen toe en in de loop van zijn bestaan telde het IIA 72 leden. Het bleek inmiddels dat het instituut niet voldoende gezag kon uitoefe nen waartegenover het uitstekend docu mentair werk heeft verricht, hetwelk la ter goede diensten zou bewijzen. Het was in het jaar 1927 dat het pro bleem van de landbouw in de Volkenbond ter sprake werd gebracht en het IIA deed zich daarbij gelden. In 1936 nam de Assemblée een resolutie aan waarin er kend werd dat het verband tussen de voeding en de gezondheidstoestand van de gedeponeerd handelsmerk mensheid een wereldomvattend probleem van sociale en economische aard was en dat deze factoren een belangrijke invloed op de wereld-landbouwvraagstukken ver kregen hadden. Drie factoren hadden een steeds grotere betekenis gekregen. Ten eer ste de ontwikkeling der landbouwweten schappen, ten tweede het ingrijpen door de overheid gedurende de crisisjaren in economische aangelegenheden (productie, restrictie, regeringssteun etc.) ten derde de nieuwe ontwikkeling der voedingswe tenschappen. De Tweede Wereldoorlog maakte voor lopig een einde aan de mogelijkheid van internationale samenwerking inzake de voedingsvraagstukken, doch maakte deze tevens des te urgenter. Vandaar, dat in de Verenigde Staten in 1943 door presi dent Roosevelt te Hot Springs een voed sel- en landbouwconferentie bijeengeroe pen werd. De conclusie van de deel nemers was, dat de hoeksteen van het menselijk welzijn het beschikbaar zijn van voldoende voedsel is. Voldoende voedsel kan er alleen zijn, wanneer de landbouw efficient bedreven kan worden in een sta biele wereld, waarin de landbouwer ver zekerd is van de afzet van zijn produc ten tegen lonende prijzen. Voldoende voed sel betekent ook gezonde mensen en ge zonde mensen kunnen op hun beurt in het arbeidsproces meer presteren. De con ferentie, zo lezen we in het gedenkboek je, kwam tot het ontstellende besef, dat twee derde van de wereldbevolking on dervoed is. De ondervoeding zou kunnen worden opgeheven, indien de boeren der wereld zich betere landbouwmethoden eigen zouden maken. Na Hot Springs was de tijd voor internationale samenwerking in breed verband rijp en er werd een commissie opgericht onder voorzitter schap van de Canadees L. B. Pearson, welke een organisatie moest voorberei den. Aldus ontstond de FAO en wel op een conferentie te Quebec. Tot eerste directeur-generaal werd ge kozen de Schotse voedseldeskundige Sir John Boyd Orr en de eerste missie werd naar het ontredderde Griekenland gezon den met een programma, hetwelk verbe tering van de landbouwproductiemethoden omvatte, het stichten van coöperaties, het tot ontwikkeling brengen van landbouw voorlichting en landbouwonderzoek, als mede het voorstellen van noodmaatrege len ten behoeve van de kindervoeding. Nadien werden de werkzaamheden steeds uitgebreid. Er kwam een Wereldvoedsel- raad. De Nederlander wijlen Dr Ir S. L. Louwes werd directeur van het Europese bureau van de FAO, dat te Rome ge vestigd werd in het gebouw van de voor malige IIA. De technische hulpverlening werd georganiseerd. En de FAO begon een activiteit, die haar deskundi gen naar alle hoeken van de wereld voer- Onder toezicht van deskundigen van de FAO, die ook vele Nederlanders Observator in dienst heeft, werd te Bombay in India, een moderne melks-tal ingericht. De Duitse geleerde, prof. Eduard Justi, heeft gisteren ten overstaan van verscheidene honderden geleerden en politieke en culturele leiders een methode gedemonstreerd om electrici teit rechtstreeks uit brandstoffen ie produceren, een ontdekking, welke volgens hem kan worden vergeleken met die van de kernenergie. Prof. Justi is erin geslaagd om, door het combi neren van zuurstof en waterstof in een „brandstof-element" stroom op te wekken. Prof. Justi verklaarde, dat de ont dekking, waaraan hij met twee mede werkers van het technische college van Brunswijk jaren heeft gewerkt, de droom heeft verwezenlijkt, die gelder den reeds meer dan honderd jaar koes teren, nl. om „koude verbranding" tot stand te brengen. Het is bekend, dat ook Britse, Russische en Amerikaanse geleerden aan dergelijke projecten werken. De demonstratie werd gegeven in de academie van wetenschappen te Mainz waarvan prof. Justi voorzitter is. In theorie was het volgens hem mogelijk om olie in een „brandstof-element" te gebruiken die dan een electromotor zou kunnen aandrijven. Het „brandstof-element", waarin geen brandstoffen tot ontbranding worden gebracht, zou een nuttig ver mogen van zeventig procent hebben tegenover een nuttig vermogen van veertig procent van een motor met in wendige verbranding. Volgens deskun digen zal deze nieuwe energiebron goedkoper en veiliger zijn dan kern energie. Prof. Justi zeide, dat men zijn methode niet kan vergelijken met atoomenergie, noch wat betreft de kosten, het practisch gebruik of de vei ligheid. De ontwikkeling van zijn me thode, gecombineerd met het gebruik van kernenergie, zou het mogelijk ma ken om de slinkende kolenvoorraden uitsluitend te gebruiken als kostbare grondstof voor de chemische industrie, aldus prof. Justi. De Britse regering heef* gisteren offi cieel bekendgemaakt, dat de Britse strijd krachten in de periode tot Maart 1958 met 100.000 man zullen worden beperkt, voornamelijk door minder dienstplich- tingen op te roepen. Het beginsel van de dienstplicht blijft echter gehandhaafd De huidige sterkte der Britse strijdkrachten is 800.000 man. Premier Eden had, zoals bekend, on langs op het jaarlijkse congres van zijn conservatieve partij deze vermindering reeds aangekondigd. van de wereld. Maar wat willen we dan? De hemel in zonder offer? Den ken we de vreugde der heiligen te kunnen deelachtig worden zonder be hoorlijke levenswandel? Gouden schalen vol reukwerken Deskundigen van de FAO geven aan Thailandse landbouwers onderricht in het nemen van veldmonsters. Materialisten uit eigen kring missen een grandiose weelde door niet mee leven met de Kerk. Wat een geeste- 1 lijke armoe onder hen, in wier bin nenste het pas zingt, wanneer geld rinkelt. Geloofsleven op een één- pittertje. Jammer! Want wat staat er moeten we opdragen, gelijk de gebe- bijvoorbeeld nu niet een kostelijke en den der heiligen zijn, gelijk het bij kostbare week voor de deur. St Joannes staat beschreven. Naleven Allereerst morgen het altijd wel moeten wij de zaligheden, zoals ze in treffende feest van Christus' Koning- het evangelie van Allerheiligen staan schap, gevolgd in de daarop volgende opgetekend. En allereerst doer we dagen door de grote dagen van Aller- dan een beroep op de barmhartigheid, 'heiligen eni Allerzielen. Hoe is het mo- die Boven zo'n hoge beoordeling gelijk dat bij het zien van en horen krijgt. Zijn we daarin geoefend, dan TrR4 fJ5 a4ngWfkkende llturgische wordt 2 November, Allerzielen geen plechtigheden tienduizenden geen stap dag als andere dagen zonder meer. harder lopen om lof te brengen aan Dan zal men zijn taak weten. Dan de Koning der glorie, om de heiligen zal die. ingeleefde in diepte en waarde van de hemel te eren en de mede- van dié dag niet zonder smeekbeden broeders en zusters in het vagevuur om verlossing en offers tot bevrijding ee" hand toe te reiken. kunnen blijven maar zich bij de Strij- Terwijl we toch door Zijn verlos- dende Kerk aansluiten, om de Lij- sing uit de macht der duisternis zijn dende Kerk te hulp te snellen getroklcen naar het koninkrijk der Opdat het Eeuwige Licht in volle liefde. Hij zal heerschappij moeten klaarheid ga schijnen, opdat het ver voeren van zee tot zee tot aan de blijf der verkwikking bereikt worde grenzen van de aardbol. Waarom en de zaligheid van de rust geschon- smeken we ook hier niet met de Kerk, ken worde. dat alle volken door de wonde der Hulde aan de Christus, eer aan de zonde uiteengerukt, zich aan Zijn heiligen en hulp aan de gelovige zie- zoete heerschappij onderwerpen? len. We geven toe, deze sfeer is niet die Wat een week, wat een werkweek. (Advertentie) mmmmmmm—mmmmmm t>adyderm-Zeep Israëlische militairen hebben gisternacht een vergeldingsaanval uit- aevoerd op een Egyptische politiepost te El Kuntilla, veertig kilometer ten Zuiden van de gedemilitariseerde zone van El Auja, waarbij tien Egypte naren werden gedood en 29 gevangen genomen, aldus heeft gisteren een Israëlische woordvoerder medegedeeld. Hij verklaarde, dal Israël voortaan een politiek zal voeren van „oog ooi °°g> tand om tand'" en voegde hieraan toe: „Als zij ons met rust laten zullen wij hetzelfde doen". Het jongste incident was volgens de woordvoerder een gevolg van het dat Egypte weigert het gedemilitariseerde gebied van El Auja te ontruimen. Egyptische soldaten bezetten nog steeds Israëlisch gebied, terwijl de Israëlische strijdkrachten zich hebben teruggetrokken. Sir John Boyd Orr, eerste directeur- generaal van de f AO. Hij werd door de koning van Engeland tot lord ver heven, vanwege zijn verdiensten voor de voedselvoorziening. De aanval van gisternacht gold als een represaille-maatregel voor de Egyptische aanval, die j.l. Woensdag werd gedaan op een Israëlische poli tiepost m dit gebied. Van Egyptische zijde werd intussen verklaard, dat alle stellingen langs de grens met Israël waren gealar meerd. Men bevestigde tevens de ver klaring van de Israëlische woordvoer der en voegde er aan toe, dat bij deze aanval vier Israëliërs waren gedood Premier Nasser van Egypte heeft gisteren inmiddels met de minister van oorlog de gespannen situatie in het grensgebied besproken. Na het onderhoud, dat vier uur duurde, stelde de premier zich telefonisch in verbinding met de militaire bevel hebbers in de Gazasector en de Suez kanaalzone. Intussen heeft de Israëlische am bassade te Washington gisteren me degedeeld, dat Israël spoedig de V.S. een lijst zal zenden van de wapens, welke het wil hebben teneinde de communistische wapenleveranties aan Egypte te neutraliseren. Volgens een woordvoerder is het doel van de Israëlische regering, „een alge meen evenwicht" tussen de wapen voorraden van Israël en Egypte te verkrijgen en niet een gelijkheid tot in details. Het soort wapens, dal Tsjechoslowakije aan Egypte levert zou evenwel bepalend zijn voor het soort wapens, dat Israël wenst. Naar in Israëlische kringen te Genève wordt vernomen, zal de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Molotoi Maandag a.s. premier Sjarett ontvangen In tal van landen is een vertaling verschenen van het gedenk schrift van prins Yussupov, de man, die de befaamde Rasputin doodde, omdat hij Rusland en de keizerlijke familie tegen diens boze invloed wilde beschermen. Het lot van het Rusland der tsa- ren was, toen Felix Yussupov de Siberische moejik in zijn paleis lokte en hem neerschoot, echter reeds bezegeld. Lenin en Trotzky waren al in een verzegelde wagon, dank zij de bemiddeling van het Duitse hoofdkwartier, van hun ballingsoord Zivitserland onderweg naar het toenmalige Sint Petersburg ofwel Petrograd, om er de rode revolutie té organiseren, waardoor de Romanovs ten val werden ge bracht en het Russische front ineenstortte. de tragedie van de Roma-1 De samenzweerders hadden besloten d00r d.e bol-1 Rasputin te vergiftigen in de hoop,' zijn dpod aan „onopgehelderde omstandig- sjewisten werden afgeslacht, verbleekt die van prins Yussupov. Hij is thans in middels een man, die aan zijn einde moet gaan denken. (Hij werd in 1887 gebo ren) en in vergelijking met wat zovele Russen hebben meegemaakt is zijn lot niet eens zo beklagenswaardig. Ofschoon hij evenals zijn mede-aristocraten van al les beroofd werd, wist hij zich in balling schap een behoorlijk bestaan te verze keren. In 1934 slaagde hij er bovendien in door een proces tegen de Metro Gold- wyn Mayer-filmmaatschappij, zich een aanzienlijk bedrag als schadevergoeding toegewezen te krijgen. In die film had men zijn vrouw, prinses Irina Yussupov in een minder gunstig daglicht gezet en bij achtte haar goede naam benadeeld Zijn gedenkschrift werpt nog eens een helder licht op het gebeuren in die kou de Decembernacht, toen een viertal sa menzweerders, onder wie zich prins Yus supov bevond, er in slaagde Rasputin naar het paleis der Yussupovs te lokken. Yus supov vertelt uitvoerig, hoe alles zich heeft afgespeeld. Aangezien er heel wat „Dichtung und Wahrheit'' rond de moord op Rasputin is geweven, is het alleszins interessant het sobere verhaal van de Russische edelman te lezen, die er uit vaderlandsliefde en verering voor de tsa renfamilie, waarmede hij door zijn vrouw vermaagschapt was, toe kwam. een mens in koelen bloede te vermoorden. heden" te kunnen laten wijten. Ze had den invloedrijke vrienden en waren er van overtuigd dat leger en politie niets zou den kunnen doen, wanneer Rasputin uit de weg was geruimd. Het zou voor heel Rusland een opluchting wezen.. Na enkele vergeefse pogingen Ras putin sloeg herhaaldelijk een uitnodiging om bij Felix Yussupov te komen af, aan gezien hij wist, dat diens moeder zijn ge zworen vijandin was slaagde de nog ionge edelman er in, de veel oudere man als zijn gast te ontvangen. Rasputin was niet alleen veel ouder, maar voelde zich nis gunsteling van de tsaar en de tsarina eigenlijk ver boven de tegen hem age rende hofkringen verheven. Hij had echter een zekere sympathie voor Felix Yussu pov opgevat vooral vanwege diens ken nis van oude Russische boerenliederen, welke hij bovendien zich met zijn gitaar begeleidend, uitstekend wist te zingen. Men had hem er van weten te over tuigen, dat hij geen kans liep de oude prinses Yussupov tegen het lijf te lopen en de jonge prins smaakte het genoegen Ras putin naar zijn kamers te kunnen bege leiden. Daar stond de thee reeds in de sa movar klaar. Rasputin weigerde de koek jes er andere zoetigheden, waarop hij an ders dol was maar dronk met smaak een kop thee, waarin Yussupov handig wat vergif had gedaan, dat volgens deskun digen de Siberische moejik op slag zou doden Het gif bleek echter geen enkele uitwerking te hebben. Ook het tweede en het derde kopje thee werd door Raspu tin met smaak geconsumeerd en hij nam toen zelfs een koekje. Yussupov begon bijna in Rasputins onkwetsbaarheid te ge loven. De man had steeds beweerd, door hogere machten beschermd te worden. Yussupov liep naar de bovenverdieping van het paleis waar zijn mede-samenzweer ders zich hadden verborgen. Ze begrepen er evenmin iets van als hij. Felix Yussu pov nam een wanhopig besluit. Hij zou zich met van zijn voornemen laten af brengen. Rasputin mocht het paleis niet levend verlaten. Een der samenzweer ders gaf hem op zijn verzoek een re volver. Hij ging weer naar beneden en begon een gesprek met de blijkbaar hele maal niet argwanende gunsteling der tsarenfamilie. Hij begon strak naar een kruisbeeld aan de muur te kijken. Waarom kijk je zo naar dit kruis beeld, vroeg Rasputin hem. Ik vind het mooi, heel mooi, ant woordde Yussupov, die Rasputin nu een glas madeira inschonk waarin hij we derom vergif deed. Ook thans had het geen uitwerking. Rasputin stond eveneens op. Hij dronk drie glazen madeira. Yussu pov werd steeds zenuwachtiger. Het be zoek duurde nu al twee uur. Hij ging naar boven en besprak met de anderen de mo gelijkheid Rasputin gezamenlijk aan te vallen en te wurgen. Doch ten slotte wer den ze het eens, dat de revolver uitkomst moest brengen. Het zou gevaarlijk zijn vanwege het geluid van de schoten. Er bleef echter geen andere uitweg over, Yussupov bekeek weer het kruisbeeld. „Je zult er goed aan doen het eveneens goed te bekijken en je laatste gebed te bidden zei hij, zijn zenuwen met ge weld bedwingend en Rasputin bij zijn wa re naam noemend Gregorov Efimovic Op het zelfde ogenblik trok hij de revoiver, richtte op Rasputins hart en deze stortte met een luide schreeuw neer Een der samenzweerders, een dokter, die met de andere naar beneden kwam snellen, con stateerde de dood Ze gingen weer naar boven om te bespreken wat hun te doen stond. Rasputins lijk lieten ze liggen Na enkele ogenblikken kreeg Yussupoveen zonderling voorgevoel. Hij liep naar be neden en boog zich over het lichaam. Opeens zag hij de oogleden beven en Ras putins ogen opengaan. En., met een ver vaarlijke sprong kwam Rasputin overeind en wierp zich op Yussupov die zich slechts met moeite uit zijn greep wist te bevrij den. De anderen horend snelde Rasputin de kamer uit, wist de buitendeur te be reiken en rende de straat op. Een der samenzweerders schoot zijn revolver op de vluchteling leeg en deze stortte in de sneeuw neer. Men wikkelde de nu wer kelijk dode Rasputin in een laken. Een agent was door de schoten op het ge- Prins Yussupov, de man, die Rasputin doodde, in zijn glorie jaren beuren opmerkzaam gemaakt. Wat de samenzweerders hadden willen voorko men was gebeurd, hun daad kon niet geheim blijven.. Ze wierpen het lijk in het water en Yussupov slaagde er in, de politie te doen geloven dat de schoten door een dronken vriend van hem in de lucht wa ren gelost Hij kon echter niet verhin deren, dat de tsaar op de hoogte werd gebracht en de arrestatie van de schul digen beval. De revolutie maakte hem echter machteloos, het tsarendijk stortte ineen en Yussupov vluchtte als zovelen naar het buitenland. K. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3