moest er toch op de Midden-Oosten kreeg prioriteit boven Europese problemen Het van komen Ben Arafa maakt plaats voor Ben Joessef Splitsing in Westduits Algemeen Vakverbond een feit Ben Joessef in Frankrijk Vijf doden weg Ook in Duitsland nu confessionele organisatie-vorm De conferentie te Genêve Snel dalende stemmingsbarometer De Marokkaanse troonkwestie IC.N.P. WORDT OPGEHEVEN Maandag 31 October 195.) DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J, Zaak Anneke Beekman Ook Slimane pleit voor herstel van afgezette sultan Cliristelijjken weer in eigen vakorganisatie BERICHT Op weg naar bruiloft verongelukt Dood gevonden op een tank Belgisch Episcopaat roept op tot solidariteit VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRASEN l I WEERRERICHT SEINPAAL VIEL OP ELEC- TRISCHE BOVENLEIDING ALLERHEILIGEN f 25.000 UIT DE STAATSLOTERIJ van f De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Van nacht op vele plaatsen zware nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Dinsdag- 1 Nov.: Zon op 7.35, onder 17,16 uur. Maan op 17.45, onder 9.18 uur. Woensdag 2 Nov Zon op 7.37, onder 17.14 uur. Maan op 18.38. onder 10.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Onze redacteur Martin W. Duyzings heeft onlangs aan zijn, onderhand reeds uitvoerige collectie breedte graden een nieuw curiosum toegevoegd. Nadat hij enige maanden geleden tijdens een lange reportage- reis door Brits Oost-Afrika meer dan eens de evenaar kruiste, belandde hij nu in het kader van een reportagetocht door Noord-Noorwegen boven de Pool cirkel en overhandigde men hem op het vliegveld van Bodö een vergeten vissersplaatsje waar guur en vinnig de Poolwinter reeds volop woedde „the Most Illustrious Order of The Flying Reindeer", alsmede de „Title of Top Lap With all the Rights and Privileges concerned". Afgezien van deze privileges, voornamelijk bestaande uit twaalf graden vroege vorst en een onverdeeld arctische bronchitis, stelde het Noorse ministerie van buitenlandse zaken, op wiens invitatie deze journalistieke zwerftocht langs de Pool cirkel ondernomen werd, onze redacteur in de gelegen heid, door te dringen in een gebied, dat, nauwelijks tien'jaar nadat het door een wrede bezetter als verbrande aarde werd achtergelaten, nog altijd worstelt met enorme problemen. Het werd, in het land der Middernachtzon een boeiende, niet van van avontuur ontblote tocht, waarvan Martin Duyzings berichten zal in een serie reportages onder de titel „Zwerftocht langs de Poolcirkel". Het eerste verhaal in deze serie kan men elders in dit nummer aantreffen. (Van onze speciale verslaggever) GENèVE, Zondagavond. In de pauze van een vrij lusteloze ministersconferentie heeft zich tijdens het weekeinde in Genève een naarstig diplomatieke bedrijvig heid ontwikkeld rond de spanningen in het Nabije Oosten, terwijl de eigenlijke problemen der conferentie volkomen naar de achtergrond waren verdrongen. De bemoeiingen van de Israëlische premier Mosje Sjarett om van de Westelijke mogendheden hulp te krijgen als tegen licht tegen de Tsjechische wapens, die thans in Egyptische handen onien, stegen tot een hoogtepunt. Sjarett heeft in de avonduren een .nferentie gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse ken, John Foster Dulles, en daarbij nogmaals aangedrongen op Wes- „jijke ondersteuning, hetzij in de vorm van een garantieverdrag voor grenzen van zijn land, hetzij in de vorm van wapenleveranties. Kvoren had Sjarett in de afgelopen dagen reeds de Britse minister van buitenlandse zaken, Harold MacMillan ontmoet. Hij zal hem Maan- tbg overigens opnieuw spreken. Maandagavond zal de premier van Israel ook een rechtstreeks beroep op Molotof doen om de Oostelijke wapenleveranties aan EgyPte te ^oen eindigcn. Eenzelfde dringend beroep heeft van daag ook Dulles tot Molotof gericht. JJe Amerikaaanse minister reed in de mid daguren uit naar de in zon badende villa van Molotof en er werden geen doekjes om gewonden, dat hier harde woorden gevallen zijn. Minister Dunes heeft de Rus zonder veel omhaa e verstaan gegeven, dat de laatste restan ten van het Westelijk geloof in de eer lijke bemoeiingen der Russen om tot ontspanning te geraken, zouden worden vernietigd, wanneer de wapenstroom naar Egypte geen einde zou oem®n- Bo vendien verluidde vanuit de Ameri kaanse delegatie reeds, dat naar aan leiding van Sjarett's verzoek m over weging zou kunnen worden genomen om defensieve wapens naar Israel te sturen. Het feit, dat terstond daarop werd aangekondigd, dat Dulles van plan is Dinsdag een bezoek aan de Spaanse regeringsleider Franco te brengen bezoeken aan Wenen en Belgrado SJARETT stonden reeds op het programma r-r„dt,-MieÜ fvenfns alS ,?en mee hijzelf niets te maken had en duidelijk teken hoe slecht de zaken waarinJhlj zich mel kon mengen. Dit be- der conferentie er momenteel bij- looft dus weinig goeds staan. Sjarett wil tegenover de Rus kenne lijk nog een ander argument uitspelen nl. de vijandschap van zijn regering te genover het pact van Bagdad. Of dit rpeer hout zal zagen dient te worden afgewacht. Zeker is echter dat met dit al hier Maandagavond de conferentie van de Grote Vier in een met vele graden ge daalde stemming zal worden hervat. Men gaat dan over tot de behandeling van een mogelijke versterking van de culturele en economische contacten tus sen Oost en West. Men wil ook weer de reeds zo goed als vastgelopen bespre kingen over Duitsland en de Europese veiligheid hervatten. De debatten van Zaterdag hebben aangetoond, dat, ook wanneer de stemming vandaag extra verguld was, er voor deze vraagstukken niet veel hoop op een compromis meer bestaat. Men sprak met de gebruikelijke MOLOTOF verwijten langs elkaar heen Duidelijk was de toeleg der Russen om het Duitse probleem terzijde te stel len en alleen over Molotofs oude veilig heidspact te praten. De Westelijke mi nisters gaven echter blijk deze tactiek te doorzien. Zij hebben van de Russen verlangd, dat deze met hun voorstellen voor Duitsland voor de dag zullen ko men. Molotof gunt zich daarmee echter de tijd en bovendien heeft hij al laten doorschemeren, dat deze voorstellen van zulk een aard zullen zijn, dat zij door de tegenpartij als indiscutabel zul len worden beschouwd. Dat geldt ove rigens wederkerig. Bij botsingen in Athene tussen politie en studenten, die betoogden voor aanslui ting van Cyprus bij Griekenland, werden deze week 27 demonstranten en 17 poli tiemannen gewond. Aan deze demonstra tie, in de eerste plaats gericht tegen het Britse bewind over Cyprus, en gehouden op de aanvangsdag van de nieuwe cur sus van de universiteit en de middelbare scholen in Athene, namen niet minder dan een 30.000 studenten deel. Op deze foto ziet men politiemannen stenen en rot fruit, waarmee zij door de studenten toerden bekogeld, teruggooien, terwijl andere gezagsdragers het gelaat met de handen beschermen. Overigens heeft Sjarett na zijn be sprekingen met Dulles Zondagavond te verstaan gegeven, dat hij nog generlei definitieve toezeggingen van de V.S. beèft gekregen. De Amerikaanse rege ring had, zo zeide hij, nog geen beslis sing genomen. De Westelijke ministers zullen Maan dagochtend het probleem nog eens be handelen. Kennelijk hebben zij voor het ogenblik niet de bedoeling meer te doen dan de uit 1950 daterende garantiever klaring voor Israel uit het vergeetboek te halen. Voornamelijk de Britten me nen met liet °°g op mogelijke uitwer king iP Arabische wereld niet ver der te kunnen gaan. Weliswaar is er in de Westelijke delegaties begrip voor de vrees, die Israel koestert voor de wapenstroom naar Egypte, doch ander zijds is het niet overal in goede aarde gevallen, dat premier Sjarett opereert met zulke emotionele dreigingen als een hervatting van de staat van oorlog. Alle aandacht is nu hier gericht op de voor Maandag op het pr0frf^nSt|^de ont moeting tussen Moloto ne Russische minister heelt tot dus- ve? de door zijn Westelijke collega's m- ver ne uuut J j n onbewogen gebrachte Protesten lmei aanhoord en volstaan m Pilatus zijn handen in onsc Tsiechen sen. De wapenlevering van J was, zo zegt hij, „een handel sen Tsjechoslowakije en Egypw, waai Maastrichtse politie actief genoeg geweest? Tal van Tweede-Kamerleden hebben in het voorlopig verslag over de ontwerp begroting 1956 van Justitie, minister Don ker gevraagd, of de politie te Maastricht wel actief genoeg getracht heeft het be vel tot inhechtenisneming van een der verdachten in de zaak van het Joodse oorlogspleegkind A. B., welk bevel door de rechtbank bij haar veroordeling is gegeven, te effectueren. Is het waar, aldus deze leden, dat dit bevel een 'halve dag is blijven liggen? Voorts zouden sommige leden de minis, ter willen vragen of tegen de commis saris van politie te Hilversum, die, naar zij menen te weten, niet voldoende mede werking heeft verleend bij de opsporing van A. B. geen maatregelen dienen te worden genomen. Sidi Moulay Ben Arafa heeft ten gunste van zijn voorganger, Sidi Ben Joessef, afstand gedaan van zijn rechten op de Marokkaanse troon. De Franse regering maakte dit gisteravond bekend in een offi cieel communiqué, waarin dit gebaar van Ben Arafa werd verwel komd als een belofte voor het herstel van de vrede in Marokko. Ben Arafa deelde in een persoonlijke brief aan president Coty zijn aftreden mede. „Wij geloven, dat het onze plicht is afstand te doen van al onze rechten op de troon en onze onderdanen te vragen zich te herenigen, opdat geen obstakels meer aan de persoon van Sidi Moham med Ben Joessef in de weg staan, zo schreef Ben Arafa, die, sinds hij een maand geleden uit de Marokkaanse hoofdstad Rabat op verzoek i van de Franse autoriteiten vertrok, in Tanger gewoond heeft. Terwijl sultan Ben Joessef vanuit zijn ballingsoord op Madagascar op weg is naar Frankrijk, neemt de nervositeit in Marokko hand over hand toe. Voor de derde achtereenvolgende dag vonden gis teren massabetogingen plaats in Rabat en in Casablanca. Zingende en schreeuwen de betogers vulden de pleinen en de straten en eisten het herstel op de troon van Ben Joessef. In Casablanca werden een vijftigtal Marokkanen afgeranseld, omdat zij niet hard genoeg „Ben Joes sef" schreeuwden. De uit vier leden bestaande Marok kaanse troonraad vertrekt vandaag naar Frankrijk om Ben Joessef te ontmoeten. Aanvankelijk zouden zij gisteren zijn ver trokken, doch het vliegweer was niet erg gunstig Een kalme reis is namelijk ab- soluut noodzakelijk met het oog op de hoge leeftijd van de 108-jarige EI Mokri. Ben Slimane, de Marokkaanse kabi netsformateur, vertrok gisteren reeds naar Beauvallon (nabij St. Tropez) aan de Rivièra. de verblijfplaats, die Ben Joessef voor zich en zijn gezin gekozen heeft Veertig kamers zijn voor hem en zijn Gisteren is te Essen de Christelijke W. Duitse Vakbeweging (C.G.D.) opge richt tijdens een vergadering, waaraan 250 vertegenwoordigers van werknemers hebben deelgenomen. Daarmede is de principiële afscheiding van de katholieke en protestantse arbeiders van de mach tige algemene vakbond een feit gewor den. Tot voorzitter werd gekozen de bondsafgevaardigde voor de C.D.U., Jo hannes Even. De oprichtingsvergadering besloot tot 6 November met de ledenwerving te wachten, teneinde de Algemene Vakbond een laatste mogelijkheid te verschaffen tot federatieve samenwerking. In een uitvoerige bekendmaking richtte de vergadering zich tot d« katholieke en protestantse arbeiders en zette de rede nen van de afscheiding uiteen. Zij wijst hierin op het feit, dat tegelijk met het economisch herstel van West Duitsland in de Algemene Vakbond krachten naar voren kwamen, hie van partij-politieke neutraliteit of van godsdienstige ver draagzaamheid niets wilden weten. Hierin zagen grote groepen van arbeiders een reden om hun lidmaatschap van het Al gemeen Vakverbond op te zeggen. Tege lijkertijd werd de eis tot 'n eien vakorga nisatie zo dringend gesteld, dat hieraan niet meer voorbij mocht worden gegaan. De oproep bevat voorts mededelingen over de voorlopige organisatievorm. De hoogste instantie van de Christelijke Vakbeweging is het Bcndscongres, dat over drie weken voor de eerste maal zal bijeenkomen en daarna iedere drie jaar. De Christelijke Vakbeweging beschouwt zich als de opvolgster van de christelijke vakverenigingen in bet Duitsland van vóór 1933. Haar st&luten zijn gebaseerd op het christendom, dat verwezenlijkt moet worden in de economie in het staatsleven en in de samenleving, aldus de oproep, die tevens een beginselver klaring is. Zij wijst voorts iedere binding met de werkgevers, met het staatsbestuur met de politieke partijen en dergelijke at Haar .voornaamste doelstellingen zijn: De verkrijging van gunstige, loon- en ar beidsvoorwaarden, een rechtvaardig ge zinsinkomen, de bescherming van de jeugd en van' de vrouw op het terrein van de arbeid en de bevordering van de be zitsvorming. Omstreeks vijf uur Zondagmorgen is bi.i Castricum een seinpaal, die gesloopt werd op de electrische bovenleiding gevallen. Tof ruim 9 uur kon dientengevolge het electrische treinverkeer slechts over een spoor worden onderhouden, hetgeen ern stige vertraging tengevolge had. In de vroege morgen vat1 de Zondag hebben daarvan echter slechts weinigen hinder ondervonden. Partijraad accoord met voorstel (Van onze Haagse redactie) De partijraad van de Katholieke Na tionale Partij heeft Zaterdagmiddag in Den Haag met 32 tegen 3 stemmen besloten tot goedkeuring van het aq- coord met de KVP en tot opheffing van de partij. Voor dit besluit was een meerderheid van der stemge rechtigde leden van de partijraad ver eist. Deze meerderheid werd, na een uitvoerige uiteenzetting door de voor zitter, de heer Ch. Weiter, ruim schoots behaald, want de partijraad telde 26 stemgerechtigde leden, van wie er één afwezig was. Tegengestemd werd door de afge vaardigden van de kieskringen Am sterdam, Den Haag en Leiden. Nadat de uitslag van de stemming bekend was gemaakt verklaarde één hunner expliciet zich bij het genomen besluit te zullen neerleggen. De twee KNP- afgevaardigden in de Tweede Kamer, de heren Weiter en Lemaire, zullen thans de lopende parlementaire pe riode uitdienen als onafhankelijke le den. Reeds zijn zij door enige afde lingen van de KVP benaderd met het verzoek zich beschikbaar te stellen als KVP-candidaten voor de verkie zingen van 1956. Wegens het Hoogfeest van zal ons blad morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. Voor ogen van familieleden door locomotief gegrepen De heer v. W. uit Vught wilde Zater dagmorgen de trein nog halen, om zich naar Eindhoven te begeven, waar hij de bruiloft van een familielid zou gaan bij wonen. Aangezien hij zich evenwel had verlaat en de spoorbomen, die de per rons scheidden, reeds waren gesloten, waagde hij het in alle haast onder deze afsluiting door te kruipen, ten einde op het juiste perron te komen, waar andere familieleden reeds stonden te wachten. Bij het passeren van de spoorbaan werd de man echter gegrepen door een uit zuidelijke richting komende tósse locomo tief. De ongelukkige werd voor de ogen van zijn verwanten een aantal meters meegesleurd. Met zware 'verwondingen werd hij vervoerd naar het ziekenhuis St. Joan de Deo te Den Bosch. Daar is hij in de loop van de dag overleden. vrouwen in een hotel ter plaatse in ge- gereedheid gebracht. Zaterdagavond verklaarde Ben Sli mane in een radiotoespraak, dat hij aan de Franse regering zal vragen om haar vroegere politiek te laten varfen en Ben Joessef toe te staan op de troon terug te keren. Na meer dan twee jaar ballingschap op Corsica en Madagascar is hedenmor gen om ongeveer zeven uur Sidi Moham med Ben Joessef, de vroegere sultan van Marakko per vliegtuig in Frankrijk aamr -komen De ex-sultan, voor wie de weg naar de Marokkaanse troon thans bijna geheel weer vrij is, vertrok gisteren van Tananarive op Madagascar en kwam vanmorgen in alle vroegte aan op het vliegveld van Nice, waar een cordon van meer dan 800 gehelmde politiemannen was opgesteld. De politie had tevoren de identiteit van iedereen gecontroleerd en had velen van de aanwezige verslagge vers en sultaii-aaiiliangers, die urenlang in de mistige nachtkou van het vliegveld hadden staan wachten, gefouilleerd. De eerste, die de ex-sultan na zijn aan komst begroette, was Henri Yrissou, eer ste persoonlijke medewerker vaii minis ter Pinay. Hij sprak ongeveer twintig minuten met Ben Joessef binnen in de DC-6, die het gezelschap uit Tananarive had overgevlogen. Onmiddellijk daarna verheten beiden het toestel. In de staatsloterij is bij de trekking van heden de prijs van 25.000,gevallen op lot nr. 13.804. Een beeld van het koninklijkbezoek aan de West: H.M. de Koningin tijdens haar plechtige bijzondere zitting van de Sta- Op de rijksweg Maarheeze-Weert is Zaterdagmiddag de 64-jarigé landbou wer F. B. uit Maarheeze door een auto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer hoorde en zag slecht. In de Frans Halsstraat te Den Haag s de 38-jarige H T doordat hij volgens de politie geen voorrang verleende, mei zijn bromfiets in aanrijding gekomen mét een bestelauto. Hij kreeg een ern stige hoofdwond en is in de Ursula-kli niek te Wassenaar overleden. Op de weg van Hoogerhèide naar Futten is de heer A. M. uit Bergen op Zoom Zaterdag met zijn motor tegën een boom gereden en op slag gedood. De heer De B. uit Bergen op Zoom, die op de duo zat, werd zwaar gewond. De heer M was gehuwd en vader van ze ven kinderen. De 48-jarige J.S. uit Oudemolen (Dr.; gehuwd en eveneens vader van zeven kinderen (allen nog minderjarig). is Zondagmiddag om het leven gekomen toen hij even een bromfiets wilde pro beren Op de weg tussen Oudemolen en Ubbela vloog hij uit de bocht en bot ste dientengevolge tegen een boom. Zaterdag is op het Damrak te Amster dam de 19-jarige Canadese vlieger R G. S., die gelegerd was in Baden-Baden en met verlof in Amsterdam was. bij het passeren van een door rijdende autobus vermoedelijk gestruikeld. De jongeman kwam met het hoofd onder het linkervoorwiel en overleed ter plaatse. Twee gewonden Zondagmiddag is de 5-jarige Wilma van M. te Uithoorn, toen zij plotseling de provinciale weg Haarlem-Utrecht overstak, door een personenauto gegre pen en ernstig gewone) met een zware schedelbasisfractuur is zij naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Zaterdagavond omstreeks elf uur vond op de verbindingsweg MaaslandMaas sluis een verkeersongeval plaats, waarbij de 19-jarige D. Bortboom uit Vlaardingen levensgevaarlijk is gewond. Het slachtoffer liep met zijn verloofde, mej. D. uit Maassluis te wandelen en werd door een hem achteropkomende perso nenauto, bestuurd door v. d. H. uit Rot terdam, gegrepen. Behalve inwendige kneuzingen bekwam hij een schedelbasis fractuur. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Algemeen Ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd. Korporaal door electrische stroom gedood Zondagmiddag om kwart over een is op het stationsemplacement te Amersfoort de 23-jarige dienstplichtige korporaal J M. uit Eindhoven dood aangetroffen op een tank, die per trein uit Duren in Duits land naar Nederland werd vervoerd. Het blijkt, dat de jongeman is overleden, doordat hij door electrische stroom uit de bovenleiding is getroffen, toen hij op de tank was geklommen. Het slachtoffer was ongehuwd. Hij diende bij de vijfde batterij zware tanks. Maandelijks een uur loon voor de Katholieke school In een gezamenlijk herderlijk schrij ven, dat gisteren in alle kerken in België is voorgelezen, heeft het Bel gisch Episcopaat een beroep gedaan op het solidariteitsgevoel der katho lieken, teneinde door een bijzondere maandelijkse bijdrage het voortbe staan te verzekeren der katholieke bij zondere scholen, die door de nieuwe schoolwetten ernstig zijn gedupeerd. Aan alle katholieken wordt verzochct minstens een uur loon per maand te offeren. Indien geheel katholiek Bel gië zich hieraan houdt, aldus de bis schoppen, dan zijn de katholieke scho len gered. Te dien einde is een Nationaal Co mité opgericht, bestaande uit verte genwoordigers van het katholieke oV- ganisatieleven, dat met medewerking van het Episcopaat de ontvangen gel den over de scholen zal verdelen. Het Belgische Episcopaat wijst er voorts met grote voldoening op, dat het bijzonder onderwijs zich overal heeft gehandhaafd of zelfs uitgebreid zodat thans 950.000 leerlingen het katholieke onderwijs volgen, 200.000 meer dan de openbare scholen. De bisschoppen trekken hieruit de con- cclusie, dat de grote meerderheid der ouders de politiek der socialistisch-li- berale regering afkeurt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1