Prins reikte pater G. Ahlbrinck C.ssR. de zilveren anjer uit De Stem der Kerk PATER AHLBRINCK: Bestuur Centrum voor Staat- kundige Vorming Het ideale touristenboek MINISTER BEYEN IN LONDEN V Oprichting van Prins Bernhardfonds Suriname door handtekening van Z.K.H. bekrachtigd Twee doden op de weg is Mitfi ww de huiswmw, die weet wat haar wasgoed waard is! „Wetenschappelijke vraagbaak op terrein der Caraïbische Indianen" Het Katholicisme in India Koninklijk Paar naar Nickerie vertrokken De moord te Harderwijk MAATREGEL van nieuwe saarlandse REGERING Acht opdrachten aan componisten W. H. van Eemlandt plotseling overleden Commonwealth belet Britten Europees te denken m het betrouwbare zelfwerkend wasmiddel GIDS VOOR SPANJE DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Ruim 3000 priesters op 5 millioen gelovigen Amsterdamse jongeman maakte politie iets wijzer Prins Bernhard-kamp Bij de officieren Mgr Kuypers begroette H.M. „Alle drie in vrijheid verbonden Uitreiking zilveren anjer Naar Nickerie Ingetvikkelde botsing liep goed af Nieuwe Pauselijke instructie over de grondslagen van liet vredeswerk ,CISKE DE RAT' NEW-YORK IN '-'.if" •£.V' Secretaris (tevens directeur van het bu- DRUKKUNST AAN DE UNIVERSITEIT Kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay heeft tijdens een interview met het Amerikaanse Katholieke Persbureau te Washington verklaard, dat de Katho lieke Kerk in zijn land wel met ernstige moeilijkheden te kampen heeft, maar dat men deze moet blijven zien tegen de ach tergrond van werkelijk schitterende toe komstmogelijkheden van het katholicisme. De Kerk groeit snel en telt thans meer dan 5 millioen gelovigen. Het aantal pries ters stijgt nog sneller en is de 3.000 reeds ruim gepasseerd. Bovendien zijn er onge veer 13.000 inheemse zusters. Van de groot ste betekenis voor de Kerk acht de kerk vorst het feit, dat Zij niet langer als een buitenlandse godsdienst beschouwd wordt. Kardinaal Gracias, die premier Nehroe een zeer goede vriend van de christenge meenschap noemde, hierinnerde in ver band hiermede aan diens verklaring, dat het christendom en de christelijke cultuur onafscheidelijke delen zijn van het India se erfdeel. De grote massa van het Indiase volk is even godsdienstig als altijd gebleven Maar vele intellectuelen hebben het con tact niet hun godsdienst verloren. Dit houdt naar de mening van de kardinaal reële gevaren in, omdat zij daardoor ge makkelijk afdrijven naar een volslagen atheïsme. Reeds nu is er een zekere onrust te constateren, alsmede een zekere intel lectuele leegheid. De Kerk heeft nu goede gelegenheid, aldus kardinaal Gracias, de ze leegte op te vullen. Er bestaat onder de ontwikkelden in derdaad reeds een groeiende belangstel ling voor de Kerk. In verband hiermede wees hij op de belangrijkheid van het ka. tholieke onderwijs. De Kerk heeft reeds 56 colleges en 550 middelbare scholen, die openstaan voor alle Indiërs. Door deze instellingen, zo besloot de kardinaal, wor den reeds vele vooroordelen tegen de Kerk weggenomen. WOENSDAG is het Koninklijk Paar in Paramaribo gebleven. Doch dit betekende geen pauze in de aaneengeschakelde reeks van be zoeken voor H.M. en Z.K.H., want van 's morgens vroeg tot 's avond» hebben de Koningin en de Prin3 ieder een eigen programma gevolgd, dat Hun geen ogenblik rust gunde. Voor „cultureel" Suriname en zeer zeker voor het katholieke volksdeel is de dag van gisteren wel een heel bijzondere geweest, daar de Prins met zijn handtekening de oprichting van het Prins Bernhardfonds Suri name bekrachtigde en vervolgens aan pater G. W. M. Ahlbrinck Csslï de zilveren anjer uitreikte. Na deze plechtigheden begaf Z.K.H. zien naar de algemene steiger om er zich bij Zijn daar reeds gearriveerde Gemalin te voegen, die deze da>t verscheidene belangrijke instellingen had bezocht. Vandaar vertrok het Koninklijk Paar in de loop van de avond met Hr Ms „Willem van der liet (Van onze correspondent) Nadat hij was geverbaliseerd voor een verkeersovertreding door de hoofdstede lijke politie heeft de 22-jarige Amster dammer L. P. laten doorschemeren, dat hij het een en ander wist over de nog steeds niet opgehelderde moord op de sanatoriumportierster Dieuwerke van de Vlegel in April j.l. te Harderwijk. Ho was kort geleden met verlof teruggekeerd uit Harderwijk, waar hij laatstelijk zijn "J1 taire dienstplicht had vervuld. De Am sterdamse politie betrok daarop de Ko ninklijke Marechaussee te Harderwijk in de zaak, die de jongeman aan de tand voelde Het verhoor is niet geheel zonder resultaat gebleven. Men mag aannemen, dat hü de politie en de justitie althans iets in een nieuwe richting heeft gebracht. Dit valt te lezen (en werd ons ook be vestigd) m een verklaring, welke de Ko ninklijke Marechaussee en de Zwolse rechter-commissaris, mr J. van Meerwijk gisteren gaven na het verhoor van p' Deze verklaring luidt: „De bewuste oud- soldaat is voor getuigenverhoor naar Har derwijk gegaan en daar door de Kon Ma rechaussee en rechter-commissaris ver hoord. Daarbij zijn geen nieuwe feiten aan het licht gekomen. De jongeman had verschillende dingen gehoord en gelezen en deze opnieuw hier en daar versierd verteld. Hij bracht niet zijn verklaringen het onderzoek niet veel veider. Dat neemt niet weg, dat iedere mededeling, hoe ge ring zij 0ok schijnt, nauwkeurig zal wor den onderzocht". De Perscampagne inzake deze moord zaak heeft, zq het dan slechts een reactie teweeg gebracht. De justitie is nl. opge beld, zo vernamen wij, maar helaas weer door een onbekende In dit stadium kon men ons hierover nóg geen mededelingen verstrekken. De nieuwe Saarlandse regering WelSCtrredeenengifnt!ren bloten alle om poliüeke «denen ingevoerde uitwijzingen en verblUfsverboden ongedaan te maken. VerSCW gezonden ho Jegering-H°«man met verlofg^o™™ hoge ambtenaren zul len in hun f worden hersteld. Dit trad en vervolgens met verlof werfge- Z°Verder besloot het kabinet de voorlich tingsdienst van d dirennP te heï" fen en de waarnemende directeur Van Saarlandse n, Be voorTet Referendum inbreuk'^ gemaakt op de n eU gtLLHoff m? ra<*io ten gunste van de regenng-Hoffmann< Zaan" overzee naar Nickerie, Westelijk deel van Suriname. De Koningin bracht 's morgens aller eerst een bezoek aan de Surinaamse fa brieken van Bruynzeel. De heer en me vrouw Bruynzeel waren bij de ontvangst aanwezig. Daarop bezocht de Koningin een pjroject van „aided selfhelp". Dit is een complex van woningen, die door de bewoners zelf werden en, voorzover ze nog niet klaat zijn. worden gebouwd in onderlinge samenwerking, waarbij de overheid steun verleent door het ver schaffen van credieten en bouwmate rialen tegen gereduceerde prijzen, ter wijl er tevens door technische ambtena ren bij de bouw toezicht wordt uitged- oefend. In een van de woningen drons de Koningin met enkele dames uit haai gevolg een kop koffie. Tegen 10 uui (14.30 uur Ned. tijd) begaf de Vorstin zich naar de Stichting Weten schappe lijk Onderzoek Suriname-Nederlandse Antillen, welke in het Surinaams Mu seum aan de Tapanahonj'straat is ge vestigd. De Prins had intussen een bezoek ge bracht aan het Prins Bernhard-kampe- met te Paramaribo, het centrum van het militaire leven in Suriname. Bijna een uur verbleef Z.K.H. in het kampe ment. Daarna bezocht hij het politie- sportcentrum aan de Commewijnestraat en het vliegveld Paramaribo. Tegen kwart over tien begaf ook Z.K.H. zich naar het Surinaams Museum, dat is on dergebracht in een grote zaal van het conservatorium, dat te Zorg en Hoop door Wosuma is ingericht. Het Koninklijk Paar begaf zich ver volgens naar de officiersclub. waar de voorzitter ir Th. Winter van de Suri naamse Bauxietmaatschappij reserve officier de Koningin en Haar Gemaal begroette. De verschillende bestuursle den werden daarna aan H.M. en Z.K.H, voorgesteld, waarna een aperitief werd gedronken en de Koningin en de Prins zich op zeer ongedwongen wijze met de aanwezige leden onderhielden. Aan het einde van de middag verliet de Koningin weer het gouvernements huis om een bezoek te brengen aan de crèche van de Stichting voor Liefdadig heidsdoeleinden. dagcentrum voor kin deren van werkende vrouwen. Het vol gende bezoek van de Vorstin gold het Lands Weldadigheidsgesticht Boniface waar behoeftige ouden van dagen hun levensavond slijten. De vereniging van Oud tot Jong bracht de Koningin hier een zanghulde. Daarna begaf H.M. zich naar het RK instituut voor doofstommen. Zij werd hier begroet door de Apostolisch Vi caris, mgr S. Kuypers C.ss.R. In dit instituut is een elftal Antilliaanse kin deren opgenomen. De patientjes voer den voor de Koningin een leuk gemaakt dansspel op. Ook gaven ae leerlingen enkele demonstraties. Zo bleek de vijf-jarige Morela Meyer van Curagao haar eigen naam te kunnen schrijven. De dertien-jarige Aure Streden, eveneens van Curagao, voer de een dans uit. demonstrerend, hoe zij het geluid via de vloer met haar voeten aanvoelt. Ook Lygia Hoyer van Curagao toonde haar danskunst De koningin toonde veel belangstel ling. Van het Instituut begaf de Ko ningin zich naar de algemene stei ger aan het Gouvernementsplein om zich in te schepen aan boord van de „Willem van der Zaan'', waar mee zij nog diezelfde avond over zee naar het Westelijk deel van Suriname Nickerie. zou vertrekken. Prins Bernhard had de middag door gebracht in het Cultureel Centrum Su riname. waar hij de plechtige oprichting van het Prins Bernhardfonds Suriname met zijn handtekening bekrachtigde. Na deze ondertekening wees Z.K.H. er in een rede op. dat nu in elk dei drie rijksdelen een zelfstandig Prins Bernhardfonds bestaat, al zijn de drie in vrijheid met elkaar verbonden. „Ver bonden vooral, aldus Z.K.H., doordat zij dezelfde taak hebben: de bevordering van de cultuur van hun landen en de ver sterking van de geestelijke weerbaar heid van hun bevolking". „Wat het ka rakter van het fonds betreft, zo zeide de Prins o.m. nog ook in Suriname zal het Prins Bernhardfonds een zuiver par ticuliere instelling zijn. die langs vrij willige weg de nodige geldmiddelen moei verkrijgen. Z.K.H. deelde tenslotte mede dat het Nederlandse fonds dat van Suri name met raan en daad terzijde wil staan, indien nodig, en dat een bedrag van S2.772.52 in Suriname berustend bij deze aan het nieuwe fonds werd overgedragen. Daarna reikte Z.K.H. aan pater G. W M. Ahlbrinck C.ss.R. de zilveren anjer uit om uitdrukking te geven aan, zoals de tekst der oorkonde vermeldt, de waar dering voor in enigerlei vorm van on verplichte arbeid verworven bijzondere verdiensten voor de Nederlandse cul tuur of voor die van, de volkeren der andere Rijksdelen. De gronden der ver lening waren de grote wetenschappelijke prestaties op taalkundig en etbnologisch gebied betreffende de Caraïbische In dianen in Suriname, die vorm kregen in de encyclopaedic der Caraïben en an dere publicaties. Deze arbeid werd ver richt ondanks een uiterst zware missie taak op een afgelegen post en ondanks het ontbreken van voldoende gespeciali seerde vooropleiding. In hem mogen (evens geëerd worden diegenen, die, als hij, hun levensopdracht in overeen stemming met de hun geschonken talen ten vrijwillig belangrijk ruimer stellen dan hun die formeel is opgedragen. Pater Ahlbrinck, die in 1885 te Geldrop werd geboren, vertrok reeds in 1910 naar Suriname en werkte daar onder de Chi nezen en de Indianen, waarbij hij zich in het bijzonder ontwikkelde tot een kenner van de taal en het leven van de Caraïbische Indianen. Later werkte hij bij de missie onder de Javanen. Zijn grootste werk is de encyclopaedie der Caraïben, die in 1931 werd uitgegeven en thans in 't Frans wordt vertaald door een collega in Frans Guyana. Bij deze plechtige uitreiking waren o.m. aanwezig de heren E. Ia Rose, die pentekeningen vervaardigde voor de en cyclopaedie van pater Ahlbrinck en dr-5 D. C Geyskes. directeur van de Wosuna Het woord werd ook gevoerd door de minister-president van Suriname, dr J. H. E. Ferrier. Om 18.00 uur (22.30 Ned. tijd) kort na de aankomst van de Koningin aan de algemene steiger, kwam ook Prins Bernhard hier aan om eveneens met de .Willem van der Zaan" naar Nickerie te reizen. Gisterenavond werd bq een gecompli ceerde botsing tussen zes vrachtauto's een der bestuurders gedood, terwijl er voorts twee personen licht werden ge wond. Het ongeluk speelde zich af op de Amsterdamseweg nabij Arnhem. Voor een uitvoerig bericht verwijzen wq naar el ders in dit nummer. Gisterenmiddag is op de Halsterseweg te Bergen op Zoom het 5-jarige zoontje van de familie Van Sch., wonende aan de Molenweg onder Halsteren, toen het op zijn step de Halsterseweg overstak, door een vrachtauto, bestuurd door A. B. uit Goes, aangereden en op slag gedood. Het kind liet eerst een truck met oplegger passeren en stak daarachter de weg over, zonder te letten op het uit de tegenover gestelde richting komende verkeer. Onverantwoordelijk rijden van een be stuurder van een truck met oplegger uit Vlijmen, is gistermiddag oorzaak geweest van een gecompliceerd ongeluk in de ge meente Assendelft. De wagen uit Vlijmen kwam uit Noordelijke richting en pas seerde op de smalle provinciale weg te Assendelft een andere truck met oplegger op hetzelfde ogenblik, dat uit Zuidelijke richting een lange reeks auto's .naderde. De 45-jarige Hagenaar F. van den P. die aan het begin van deze stoet reed, remde krachtig, toen hij de snijdende truck op zich af zag komen. Een achter hem rij dende Zaandammer, de heer L. H. kon echter niet tijdig remmen en ramde de voor hem gaande auto, tilde deze op en zette de wagen op zijn kop. De heer Van den P- werd uit de omhoog klimmende wagen geslingerd. Hij kwam er gelukkig zonder letsel af. Ce 'heer H. kwam met zijn hoofd tegen het dashbord terecht, waarna zijn auto een boom raakte en ten slotte boven een sloot tot stilstand kwam. Ook hij mankeerde zo goed als niets. De wagen, die oorzaak was van dit on geval, isdoorgereden. De Rijkspolitie van Assendelft zoekt nu de bestuurder. ONZE Romeinse documentatie dienst, wier edelmoedige waak zaamheid wij reeds eerder moch ten prijzen, heeft ons de volledige tekst bezorgd van de rede, onlangs door de heilige Vader uitgesproken voor het Italiaanse Studiecentrum voor de In ternationale Verzoening. Deze rede onderscheidt zich van ve le voorafgaande vredesinstructies door. dat zij zich concentreert op de gees telijke factoren. Vele malen heeft de Paus gewezen op de institutionele maatregelen die de Wereldvrede eist. Hier spreekt hij over de begrippen en de geestelijke instelling, die deze moe ten bezielen. Dit accent hangt ver moedelijk wel samen met de samen stelling van het gehoor, dat groten deels bestond uit diplomaten en poli tici; hüorders dus, die met de techni sche en juridische aspecten van het vredesvraagstuk uiteraard vertrouwd zijn. Toch bevat de rede gedachten, Ex-Koning Leopold van België viert vandaag zijn 54ste verjaardag. Deze recente foto toont koning Leopold tijdens een huiselijk intermezzo met zijn doch tertje Marie Christine. die een belangrijk correctief inhouden op de gezichtsbeperking, die, zoals ieder ander beroep, ook het diploma tieke beroep kan meebrengen. Wij zul len hierop wijzen, na eerst de algeme ne strekking van de toespraak te heb ben beschreven. ZIJ bestaat uit twee delen, waar van het eerste gewijd is aan de oorzaken, die onenigheid tussen de volken teweeg brengen: het natio nalisme, botsing van economische be langen, en ideologische tegenstellingen welke laatste evenwel, merkt de Paus op, evengoed een gevolg van die bot singen kunnen zijn, als een zelfstandi ge oorzaak: „Het blijft vaak moeilijk te beslissen of de heersende ideolo gie het leven vormt dan wel omge keerd". Het tweede deel betreft de be ginselen der Kerk voor het wegnemen van die oorzaken. De Paus bespreekt hier, in dit twee de deel, twee punten. De natuurwet, die door haar eenheid het licht uit straalt waarin alle conflicten rech- vaardig kunnen beoordeeld worden; de wet, door Christus geopenbaard, welker inhoud in het woord liefde kan worden samengevat. Is de functie van De minister van O. K. en W. heeft een aantal opdrachten verleend aan componis ten. Aan S. Dresden voor een werk voor gemengd koor met ten hoogste twee solis ten en met eenvoudige begeleiding; aan G. Frid voor een werk voor mannenkoor met ten hoogste twee solisten en met be geleiding van koperblaasinstrumenten en slagwerk met bij voorkeur Nederlandse tekst; aan B. van Lier voor twee werken voor gemengd koor a cappella; aan A. de Klerk voor een aantal liederen voor een zangstem met orgelbegeleiding (ge schikt voor een kerkconcert); aan S. Bun- ge voor een werk voor strijktrio; aan mej. A. Bonhomme voor een aantal liederen voor een zangstem met orkestbegeleiding, bij voorkeur van kamerorkest; aan M. Niël voor een werk voor harmonie- en-of voor een werk voor schoolorkest en-of koor, waarbij rekening gehouden, dient te worden met de bezetting van de school- orkesten en de capaciteit der schoolkoren én waarbij tegen het gebruik van een pro za- of poëzietekst in een vreemde taal bij een compositie voor koor geen bezwaar bestaat. Dinsdag is te zijnen huize in Baarn plotseling overleden de heer W. H. Haas- se. De overledene was gepensionneerd In. disch ambténaar die enkele jaren gele den als vrije tijdsbesteding gekozen had het schrijven van detectiveverhalen onder het pseudoniem W. II van Eemlandt. In deze enkele jaren verkreeg zijn werk in geheel Nederland grote bekendheid. Enige van zijn meest bekende werken zijn; „De schatgravers aan de Amstel", ..Code Duizendpoot", en „Arabeske in het Purper". De begrafenis zal Vrijdag in alle stilte geschieden. Tijdens een lunchbqeenkomst van de buitenlandse persvereniging te Londen heeft minister Beyen gistermiddag een rede gehouden over „Groot-Brittannic en de Europese economische samenwer king". Ten onrechte koestert men op het Euro pese vasteland dikwijls de verdenking, dat Groot-Brittannië niet graag aan een dergelijke samenwerking deel neemt al dus mr Beyen. De Britten bezien nieuwe vormen van samenwerking, die uit continentale her sens voortspruiten, met achterdocht. Dat zij grote verplichtingen buiten Europa heb ben en zich zelf niet beschouwen als het zelfde soort Europeanen als die van het continent, verklaart, waarom zij wel be reid zijn a3n sommige continentale on dernemingen deel te nemen, maar terug houdend of afwqzend staan tegenover an dere. De Britten vragen zich b.v. af, waarom men niet eenvoudig in onderling overleg de economosche politiek kan coördineren en zij wijzen hierbij op hetgeen in de O.E.E.S. tot stand is gebracht. Minister Beyen achtte dit soort samenwerking echter niet voldoende Het ziet er niet naar uit, dat deze door middel van de O.E.S.S. nog veel uitbreiding zal ondergaan. Er moet een gemeenschappelijke boven-na- tionale autoriteit zijn voor het nemen van maatregelen ter bescherming van ge meenschappelijke economische belangen in Europa. Dit denkbeeld van een vrijwillige ge meenschap nu is op zich zelf niet vreemd aan de Britse opvattingen. Tenslotte is dit het eigenlijke bindmiddel van de com monwealth. Juist door dit Gemenebest echter, kan men niet licht verwachten, dat Groot-Brittannië zich zal aansluiten bij een andere landengemeenschap. De Nederlandse speelfilm „Ciske de Rat" is in New York vertoond voor le den van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, waarbij tevens de Ne derlandse gezant en de consul-generaal aanwezig waren. De onderhandelingen over de vertoning van „Ciske de Rat" in de New Yorkse theaters ziin in een ver gevorderd stadium, aldus deelt de pro ductiemaatschappij „Amsterdam" mede de natuurwet vooral „het soliede fun dament te vormen van ieder recht en iedere plicht; de universele taal te zijn, noodzakelijk voor ieder begrip tussen volken; en de hoogste beroeps instantie waarnaar de mensheid altijd heeft uitgezien om een einde te maken aan rijzende disputen", dan is de be tekenis van de wet der liefde, dat zij, over de grenzen heen, mensen met mensen verenigt. Zelfs als zij geen di rect zichtbare effecten oplevert. Zij doet dit „bovenal in kracht van het opgestapelde gewicht van ongetelde goede daden, die op de morele weeg schaal, als het ware opwegen tegen het dode gewicht van zelfzuchtige handelingen, of deze tenminste belet ten de overhand te krijgen, tot alge mene schade. Wanneer tussen indivi duen van verschillende volken duizen den en duizenden goede daden worden verricht, worden banden van weder zijds begrip geweven, en de verzaking aan iedere vijandelijke twist voorbe reid". DE gezichtsbeperking, boven be doeld, waartoe het diplomatieke beroep kan leiden, is de opvat ting, dat de liefde onder de volken in hoofdzaak ja, in wezen van de houding der regeringen afhangt. Diplo maten vertegenwoordigen regeringen In hun wereld is het of de volken in hun onderling verkeer over geen ande re stem of wil beschikken. Nu is het ongetwijfeld waar, dat ons internatio naal rechtssysteem de vrijheid van het niet door diplomatieke kanalen vloeiende contact sterk belemmert. Maar even waar is, vooreerst, dat ons nog niet alle vrijheid is ontnomen en, vervolgens, dat wij alles moeten doen om haar ruimte te vergroten. Spatia libertatis, spatia caritatis. De ruimte der liefde is zo groot als die van de ze vrijheid. Overdenken wij de woorden van de Paus, dan zien wij dat het werk der liefde, waarop hij wijst, zich in deze nog vrije -"mte voltrekt. Tussen „de individuen van verschillende volken" moeten duizenden en duizenden goede daden word#n verricht, tussen hen banden van wederzijds begrip worden geweven. En hebben wij deze wet eenmaal in het oog, dan valt het op, hoe vaak zij zich in de pauselijke woor den weerspiegelt. Reeds in het eerste deel spreekt hij over „de volle ont wikkeling, door de Schepper gewild, van de individuën, van de volken, van de gehele menselijke familie, door middel van een steeds voortschrijden de samenwerking". De menselijke sa menleving, verklaart hij ln het twee de deel, wanneer hij over de natuur wet spreekt, wordt niet door onver anderlijke wetten beheerst zoals die der bijen, „maar wordt veeleer uit eindelijk bepaald door de bewuste wil van de volken zelf, of beter de in dividuën die de groep vormen". Als hij spreekt over de middelen om ag- gressieve daden tegen te gaan, zegt hij niet dat de oorlogszuchtige volken, maar „dat zij die jn de gemeenschap der volken het recht schenden als misdadigers moeten worden be schouwd en als zodanig voor hun da den ter verantwoording geroepen" Het volle gewicht, heet het later, der christelijke liefde komt eerst dan vol ledig aan het licht, wanneer men be denkt „dat de Katholieke Kerk het ge weten opvoedt om niet alleen dit of dat individu, maar een geheel volk als evennaaste te beschouwen; en niet alleen een volk, maar de individuën van iedere natie als broeders en zus ters..; en niet alfèen de broeders van de Algemene Moeder, de Kerk, maar alle mensen van de gehele wereld..". De vrijheid, zo te handelen, Is een voorwaarde voor de ontplooiing def liefde. Maar dat niet alleen: ook voor de vestiging van de vrede. Deze moet „door de bewuste wil van de volken zelf" worden tot stand gebracht, ..of beter, door de individuën die de groep vormen". J. H. C. Creyghton S.J. Prof. van Slogteren onderscheiden. De directeur van het laboratorium van bloembollenonderzoek te Lisse, prof dr E. van Slogteren, is in Washington door „American Horticultural Council" onder scheiden. Hem Is een diploma voor bij zondere verdiensten overhandigd. 1 •'•Ru TVrJ i A B 5510-P I 111 de onlangs gahouden jaarvergade ring van de bestuursraad van het Cen trum voor Staatkundige Vorming is tot lid van het bestuur benoemd prof. mr F. F. X. Cerutti. Hij neemt de plaats in van Pr°(- 1 Verberne, die volgens rooster aftrad en zich niet herkiesbaar stelde. Het bestuur van het Centrum is thans als volgt samengesteld: voorzitter: prof mr W. C L. van der Grinten/Tilburg- vice-voorzitter. mag. dr J. g Stokman O.F.M., Utrecht; penningmeester: mr dr Th W. F. Speetjens, Venlo; leden: prof mr' F. F. X. Gerutti. Rijswijk; Ph. a. m. Hillen Arnhem; mr H P. A. m. Mast boom, Oud-Gastel- mr B M. Smulders, 's-Gravenhage: pr°f- dr Th- L. M. Thur- hnAdv^eargenndnlid:' mevr. M. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck, rn svpIH reau van het Centrum).; drs J. M. Aar den, Voorburg. Het. bureau van het Centrum is op 15 October verplaatst van Anna Paulowna- straat 93 naar Prinegracht 95, 's-Graven hage. Het telefoonnummer is thans 332139. B. en W. hebben de gemeenteraad van Amsterdam een schrijven overgelegd van curatoren der gemeente-universiteit waar in wordt voorgesteld de dr P A. Tiele- stichting toe te laten tot het vestigen van een bijzondere leerstoel in de wetenschap van de geschiedenis en de aesthetiek van de drukkunst en de daarmede samenhan gende grafische technieken aan de uni versiteit van Amsterdam. B. en W. geven de raad in overweging te besluiten tot toelating van deze stich ting tot het. vestigen van bedoelde leer stoel. „Het verheugt mij, U direct na de zo juist plaats gevonden hebbende officiële stichting van het Prins Bernhardfonds- uriname persoonlijk de eerste in Suri name verleende onderscheiding van de zilveren anjer te mogen uitreiken. Toen in 1350 het Frins-Bernhardfonds tien jaar bestond en het eveneens tien laar geleden was. dat het Nederlandse volk de anjerdemonstratie hield tegen de bezetter, is deze onderscheiding in- d als 20 luldt de grondslag van de onderscheiding - blijk van waarde ring voor „personen van onbesproken vaderlands gedrag, die in enigerlei vorm dfens°tenehPiChte b^o"<3ere ver diensten hebben verworven voor de Ne- volken CU'lUUr V00r die van de vo.ken der andere Rijksdelen" voor z°onR:,Sihe,din+g is dus bedoeId- "iet Urr' 'k-- tj'0UWe dienst of voor van een n h^^ere wijze vervullen van een normale taak. maar voor arbeid - culture A™ t'ie iemand onverplicht vuld heeft. Cultuurbevörderina ïmrnerö is meer dan enige andere menseli ke ac tèrèss'e"3 van Persoonlijke !n- Prlns ^.m^^etf0 de zen, dat de meest fündamllVo&Tek- kingen der wetenschap „og altbd gedaan worden in de stilte van de kleine vaak lang met zo geweldig goed uitgeruste universitaire laboratoria En zoolt hiï aan toe willen voegen" ook dnoRvaa^ onbekende personen, die onder nrimitie ve omstandigheden, maar gedreven door een grote liefde en volharding voor he nr/ataM t tot verrassende prestaties komen Geldt dit al voor de zogenaamde exacte wetenschappen, in net bijzonder is dit van waarde voor de geesteswetenschappen. Een prachtig voorbeeld hiervan ziit gi.i. pater Ahlbrinck. Opgeleid voor de missie kwam U in 1910 naar Suriname. Alvorens pater G. W. M. Ahlbrinck C.ssR, de zilveren anjer uit te reiken, heeft Z.K.H. Prins Bernhard in een rede de doelstelling van het Prins Bernhardfonds nog eens uiteengezet en vervolgens het prachtige wetenschappelijke werk van pater Ahlbrinck ge memoreerd en zeer geprezen. Van deze interessante toe spraak vol loftuitingen laten wij hierbij het grootste deel volgen. honderden ethnologische pentekeningen voor U verzorgde". „Het lot beschikt vaak anders, dan wij dit zelf wel wensèn", aldus de Prins. ..Na Uw arbeid onder de Indianen werd U door Uw overheden geplaatst bij het missiewerk onder de Javanen hier te lande. Malaria verhinderde namelijk de voortzetting van Uw werk onder de In dianen. MaarUw bisschop stelde toch nog geld voor enkele aparte reizen beschikbaar. En de taak van een missie bisschop kennende, wil dit toch ook we] iets zeggen. Nog enige keren mocht U een expedi tie medemaken naar de Indianen, de Wama en de Wajarikoele Opnieuw werd veel materiaal verzameld Materiaal, dat nu niet meer te verkrijgen is, omdat deze Indianen practisch niet meer te bereiken zijn. Het is dan ook te betreuren, dat het verslag van deze laatste expeditie, die van 1938, nog steeds niet is uitgegeven Ik hoop. dat het U gegeven zal zijn die publicatie nog tot stand te zien komen". „U hebt ten volle voldaan aan de in de grondslag van de onderscheiding van de zilveren anjer gestelde eis; gij hebt onverplicht een zeer bijzondere cultu rele en geestelijke prestatie geleverd. Gij hebt dit gedaan ondanks zeer belem merende omstandigheden, maar luist daardoor zijt Gij als het ware de be lichaming van de zinspreuk van de zil veren anjer, die luidt: „De vrijheid van een volk is het hoog houden van zijn zeest", zo besloot Z. K. H. De eerste jaren reeds lag Uw taak ook bij de Caraïbische Indianen in hef. binnenland. En als zo vaak in si tuaties als de Uwe moest U voor Uw taak van de grond af beginnen name lijk met het leren van de taal van deze primitieve schepselen. Maar U ging be langrijk verder. U betrad het terrein van de philologische en de ethnologi sche wetenschap. Slechtg weinigen zul len waarlijk kunnën beseffen, wat dit. op een afgelegen post als de Uwe was. wil zeggen. In alle bescheidenheid ging U voort op de moeilijke weg en zo groei de U uit waf U nog steeds bent; de we tenschappelijke vraagbaak op het ter rein van de Caraïbische Indianen. Het zai voor U een zeldzame voldoening zijn geweest, dat in 1931 niet minder dan de Koninklijke Academie van Wetenschap pen Uw grote werk, de „Encyclopaedie der Caraïben", uitgaf. En ook, dat deze encyclopaedie nu vertaald wordt in het Frans door een collega van U in Frans-Guyana. Met dankbaarheid ziet U terug op de hulp, welke U op philologisch terrein ontving van wijlen frater Vinken en op die van de heer Eduard la Rose, die con amore Een van de prettigst leesbare, inhoud- Even boeiend is hij in zijn mededelingen rijkste en best geïnformeerde boeken over de Spaanse gewoonten en gebruiken over Spanje kwam onlangs van de de vroomheid en het bijgeloof, de Spaan pers onder de titel: Spanje's Pracht en se keuken en wijnkelder, de rijke folklo- Praal I. De schrijver, Theo Stols, is een geboren en getogen Maastrichtenaar die sinds een jaar of zeven te Barcelona woont, van waaruit hij regelmatig heel Spanje doorkruist. Geen hispanoloog wellicht in de geleer. de zin des woors, geen egocentrisch litera tor noch oppervlakkig journalist, maar een man van uitgebreide cultuur met de levendigste belangstelling voor allerlei mogelijke dingen en 'n nog groter nieuws gierigheid, zou ik zeggen, naar de onmo gelijke, die juist typisch Spaans blijken te zijn. Daarbij iemand met een voortreffe lijke neus voor het goede der aarde, ook in zijn eenvoudigste vorm, hetgeen onge twijfeld ook verband houdt met zijn pret tige manier van schrijven. Stols valt zijn lezer dus niet op het lijf met saaie opsommingen of plichtmatige beschrijvingen in reisgidsentrant. En toch geloof ik niet dat hij iets overgesla gen heeft van het belangwekkende dat Spanje, op welk terrein ook, de bezoeker te bieden heeft. Hij vertelt met brio over de befaamde Corrida, en met groter rijk dom van juiste, ook historische gegevens dan men gewoonlijk in dergelijke beschrij vingen aantreft. re, de regionale en nationale sporten, de 1001 feesten, die het gehele jaar door in Spanje gegeven worden en talloze ande re zaken welke de toerist kunnen interes seren. Waar het pas geeft, ontbreekt de humor nooit, en steeds voelt men iemand aan het woord, die er met hart en ziel bij is, een Nederlander die zijn aard ner gens verloochent, maar stellig van een oprechte liefde voor Spanje en het Spaan se volk is vervuld. Want, dit mag hier wel verklapt wor den, bij alle geestdrift voor het Spaanse leven, blijft Theo Stols toch altijd ergens de nuchtere, practisehe zakenman die hij is. De adviezen, die hij geeft omtrent reisgelegenheid, hotels, herbergen, pen sions, zijn dan ook waardevol voor alVn die Spanje op een doelmatige (d.i. tevens economische) wijze willen bereizen, ook en vooral bij een ooonthoud van korte duur. Doch ook zij. die Spanje reeds be zochten, zullen dit mooi gedrukte boek, met die pittige tekeningen van Francisco Nello en de 36 prachtige foto's met genoe gen lezen en voor een eventuele volgende reis dankbaar raadplegen. 1. Theo Stols: Spanie's Pracht en Praal. (Met tekeningen en foto's) N.V. Niigh en van Ditmar, 's-Gravenhage 9.50).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3