Bouwen niet boven volkskracht Minister roept raad voor de woningbouw in het leven Vijf doden op de weg COMMUNISTEN DREIGEN MET VOLKSFRONT Hoge temperaturen Einde vruchteloos Duitsland- debat in zicht Toekomst van Sovjet-Rusland „Het is een plicht de woningen duurder te maken" Wat kandat moet zeker ten aanzien van de woningnood CAO. grafisch bedrijf goedgekeurd Zalerrïag 5 November 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jaarlijks 200 millioen voor bromfietsen dan ook voldoende geld voor huizenbouw Overheid wil advies inzake opheffing van tekort Eva Peron wordt in alle stilte begraven Verhoging pakketpost- tarieven ?aat 15 November in Virus gekristalliseerd De strijd om het kiesstelsel in Frankrijk Veerpont gezonken; 30 doden Geneefse conferentie voor enkele dagen onderbroken Opheldering van de politieke standpunten Regeren is vooruitzien Huizennood en samen wonen in Rotterdam Nog meer looneisen in Engeland Peron (op doorreis) in Suriname Mgr P. Giobbe in Rome Doelstelling van buitenlandse politiek I WEERBERICHT itplU VERHOOGDE BOUWKOSTEN VERHOOGDE BWRA6EN TOWNSEND TERUG NAAR BRUSSEL Verwarring gewekt EGEREN is vooruitzien, meent blijkbaar een vader te Zwol lerkerspel als goed bestuurder van zijn gezin en dus laten de ouders voor hun anderhalf jaar oude dochtertje een huis bouwen door de IV. V. Bouwkas Ned. Gemeenten. Zij willen er zeker van zijn, dat hun dochter later tenminste in zo verre enderdak zal zijn, dat zij een dak boven het hoofd heeft. Een van de Raadsleden van Zwollerkerspel vond dit te ver in de toekomst kijken, maar de vroed schap gaf de gebruikelijke garantie voor tijdige aflossing en rentebe taling en de kleuter krijgt een eigen huis! Nu merkte de Burgemeester zo terloops op, dat er, zolang het meisje nog opgroeit, anderen in het huis kunnen wonen. Inderdaad! Wanneer vele vaders, die daartoe financieel in staat zijn, voor hun kleuters al vast een woning lieten zetten, zou zulks wellicht bijdra gen tot het een weinig lenigen van de woningnood. Hopelijk behoort echter die nood, als de kleuters van thans tot de huwbare leeftijd zijn gekomen, tot het verleden, want anders zal het mogelijk moei lijkheden geven om onder zijn eigen dak onderdak te komen. Bedachtzamen uit onze lezers kring zullen mogelijk opwerpen, dat er voor trouwen twee nodig zijn en dat een meisje b.v. met. een huis doch zonder een man er nog niet is. Och, als een meisje een eigen huis heeft, wel, zal de rest dan ook niet in orde komen? Anahï I De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Op de meeste plaatsen droog weer met opkla ringen, maar plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Weinig wind. Zacht weer. Zondag 6 November: Zon op 7.44 uur, onder 17.07 uur. Maan op 23.38 uur, onder 13,36 uur. Maandag 7 November: Zon op 7.46 ur. onder 17.05 uur. Maan op 00.00 uur, onder 14.oo uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In de vergadering', welke het Ned. Instituut voar volkshuisvesting en ste- debouw gisteren in Den Haag heeft ge houden, is behalve door ir H. M. Bus- kens, directeur-generaal van Wederop bouw en Volkshuisvesting, nog het woord gevoerd door prof. dr ir H. van Beusekom en ir W. van Tijen en wel over de aspecten van de na-oorlogse woningbouw. Beiden kwamen tot de conclusie, dat het wezenlijk benodigde voor de wo ningbouw niet uitgaat boven onze volkskracht, vooral niet, zo zeide de heer Van Tijen, als men weet, dat we jaarlijks 200 millioen voor bromfietsen uitgeven en dat we de kosten van de watersnoodschade vrijwel geruisloos zijn te boven gekomen. Industrialisatie van de woningbouw is echter noodzakelijk, evenals een scherpe en nauwkeurige omlijning van wat we wensen. Deze wensen lagen volgens beide spre kers boven datgene waarover we op wo- ninggebied kunnen beschikken, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, zo zeide prof. Van Beusekom, dat onze hui dige woningen in verschillende opzichten achter staan bij die in vele Westeuropese tanden. Over het algemeen vindt men in Nederland een te geringe waardering van bet woongenot, welke tot uiting komt in 'het huurpeil. Daardoor kunnen verschil lende verbeteringen, die tot duurzame 'verhoging van het woonpeil leiden, niet 'worden verwezenlijkt. Spr. noemde in dit verband centrale verwarming, automa tische vuilafvoer, geluidsisolatie, koel- tcasten, tochtvrije ramen enz. Er zijn intussen verscheidene tekortko- imingen, ten aanzien waarvan een alge- nene overeenstemming tot voorziening bestaat. Derc betreffen het dikwijls slecht ingerichte hoofdwoonvertrek, het ontbre ken van uitwijkmogelijkheden in de vorm Van een tweede woonvertrek of eethoek, te kleine slaapkamer voor de ouders, te kleine keuken, onvoldoende ruimte voor technische apparatuur en voor het drogen van de was. Ook ir Van Tijen achtte deze voorzieningen dringend noodzakelijk. Het aanbrengen daarvan zal de toe komstwaarde van de woning ten zeerste verhogen en zal bovendien het gevaar Verminderen dat over 10 a 20 jaar de tnensen hun woning verouderd zullen Vinden. Voor de prijs die de gemiddelde Neder lander tegenwoordig voor een woning wenst te betalen, is het echter niet moge lijk deze aan te passen aan het cultuur- E»eÜ. De mensen moeten daarom in deze •gedachte van betere woningen worden opgevoed en daarom bepleitte prof Van Beusekom het oprichten van woningcom plexen, waarin het mogelijk en wenselijk geachte woonpeil zoveel doenlijk wordt benaderd, om daardoor het verlangen naar een aan hogere eisen voldoende wo ning te stimuleren en de bereidheid aan te kweken daarvoor een offer te brengen. Na deze inleiding werden de stellingen van de beide sprekers besproken door een forum bestaande uit: mevrouw ir A. Kui- per-Struijk, huisvrouw, dr J. G. M. Delf- gaauw. econoom bij het Centraal Plan bureau, H. K. Duhoux, adjunct-directeur van Volkshuisvesting, Rotterdam, E. F. Groosman, architect, H. van Saane, direc teur van de N.V. Ned. Mij voor Volks- husvesting en W. Scheerens, secretaris van de Nationale Woningraad. Leider was de heer B. Merkelbach. Uit dit forum kwam o.m. de algemeen gedeelde mening naar voren, dat de pro ductiviteit in de bouwnijverheid ten ach ter blijft bij de algemene productiviteit. Voorts bestond er overeenstemming over de stelling van ir Van Tijen, dat systema tische aanpak mogelijk en wenselijk is en dat het verschil tussen de „volledige" woning en' de huidige woning overbrug baar is. Deze „volledige" woning zou dan een oppervlak van 100 vierkante meter hebben en duurder zijn dan het huidige gemiddelde. De heer Delfgaauw wees er in dit ver band hiermede nog op. dat men. op grond van economische onderzoekingen, mag aannemen, dat de nationale welvaart over 25 jaar 50 procent hoger zal zijn dan de tegenwoordige. Men heeft uit economi sche overwegingen zelfs de plicht de wo ning iets duurder te maken dan de hui dige, in verband met de toekomstwaarde ervan. De economische overbrugbaarheid van dit vraagstuk moet men zien tegen de achtergrond van een hogere rijksbijdrage. Tevens kwam uit het forum de mening naar voren, dat het de bouwers vaak ont breekt aan de fantasie omtrent wat met de tegenwoordige productiemiddelen te bereiken is. De heer Scheerens bestreed nog de be wering, dat het Nederlandse volk niet ge noeg voor zjjn woning over heeft. „Het na-oorlogse budget is gebouwd op de hui dige huren". De Het gebalsemde lichaam van Eva Peron, dat tot op heden in het alge meen secretariaatsgebouw van de Con- lederacion General del Trabajo (C.G.t\) te Buenos Aires ligt opge baard, zal op last van de voorlopige Argentijnse regering in alle stilte wor den begraven. Slechts Peron zelf, de Spaanse prof. dr Pedro Ara, die destijejs het lichaam leeft gebalsemd en de drie zusters van Svita Peron bezaten de sleutel, die oegang gaf tot de van zwarte drape rieën voorziene rouwkamer op de weede étage van het algemeen secre- ariaatsgebouw van de C-G.T. Peron macht slechts tweemaal in de afgelo pen drie jaar een bezoek aan deze ■ouwkamer; de zusters van Evita daar- mtegen plachten regelmatig verse bloemen te brengen en te bidden aan de baar. De rouwkamer was slechts tijdelijk >edoeld, totdat het enorme praalgraf Tereed zou zijn. Dit praalgraf, in Italië vervaardigd, is wel gereed, maar zal liet door de nieuwe regering worden lanvaard- minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal binnenkort, zoals reeds ir H. M. Buskens, directeur gene raal van dit departement, gisteren op de ledenvergadering van het Nederlands In stituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw mededeelde, een raad voor de wo ningbouw in het leven roepen. Deze raad zal tot taak krijgen de centrale overheid op haar verzoek of eigener beweging van advies te dienen omtrent maatregelen van algemene strekking, welke in ver band met het woningtekort van over heidswege zouden kunnen worden geno men ter bevordering van de woningbouw binnen het kader van de totale bouwnij verheid. De werkzaamheid van de raad zal uiteraard van tijdelijke aard zijn Men zal zich herinneren, dat het lid van de Tweede Kamer, de heer W. J. Andriessen bij de algemene politieke be schouwingen over de rijksbegroting een suggestie tot instelling van een dergelijk adviescollege heeft gedaan. Tot voorzitter van de raad voor de wo ningbouw zal worden benoemd ir Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur van Philips te Eindhoven en oudminister van Openbare Werken. De volgende organisaties en colleges zijn uitgenodigd zich in de raad te doen ver tegenwoordigen: de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, N.A.P.B., de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond., de Ned. Christelijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond, de Ned. Bond van Bouwon dernemers., de Vereniging van Systeem bouwers., de Federatie van Onderaanne mers., de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond., de Kath. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph".. de Ned. Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnijver heid., de handelaren in bouwmaterialen in Nederland., de Federatie steen- ce ment-, glas en keramische industrie., de Nederlandse Houtbond., de Contactcom missie voor onroerende zaken., de geza menlijke colleges van Gedeputeerde Staten de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, de Nationale Woningraad, het Katho- TT u tituut voor Volkshuisvesting, het Verbond van Christelijke Woningbouw verenigingen., de Bond van Nederlandse architecten, B.N.A., de Orde van Neder- landse Raadgevende ingenieurs en de Bond van Nederlandse Stedebouwkundi gen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft thans de Collectieve Arbeidsovereen komst voor het grafisch bedrijf in haar geheel goedgekeurd. Dit houdt in, dat de in deze overeenkomst voorkomende nieu we bepalingen inzake vacantieduur en vacantietoeslag ook voor het jaar 1955 zullen gelden. Op 15 November a.s. zal de verhoging van de pakketposttaricven, zoals die reeds werd aangekondigd in het antwoord van minister Algera op de vragen van het lid der Eerste Kamer n, dr R. H. baron de Vos van Steenwijk, een feit worden. Met ingang van diezelfde datum wordt de prijs van de luchtpostbladcn (airlet- ters) verlaagd. Luchtpostbladen van het oude tarief kunnen tot en met 24 Novem ber a.s. op de postinrich tingen worden ingewisseld. Twee medici van de universiteit van Ca- lifornië zijn er in geslaagd de kinder verlammingsvirus te kristalliseren. Een vertegenwoordiger van de universiteit verklaarde, dat dit de eerste keer was dat een virus, was gekristalliseerd. Deze ont dekking werd een belangri'ke stap ge noemd in de determinering van de phy- sische en chemische eigenschappen van het virus. Peter Townsend is gisteren uit Lon den vertrokken. Hij ging per vliegtuig naar Frankrijk, vanwaar hij zich per auto naar Brussel begaf. Daar hervat hij Maandag a.s. zijn werkzaamheden als attaché van de Britse ambassade. Gistermiddag is de bekende Ameri kaanse filmster Gloria Swanson uit Parijs op Schiphol aangekomen. Zij brengt een tweedaags bezoek aan ons land op uitnodiging van de K.L.M., de A.N.V.V. en het Kurhaus te Scheve- ningen. Op Schiphol bood de 4-jarige Nioole Hendricks haar een fraaie theemuts aan. Tengevolge van het springen van een band is gistermiddag de heer G. van den B., directeur van de kalkzandsteenfabrick Hoogdonk te Liessel (gem. Déurne), mpt zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden op de weg LiesselNeerkant De bestuurder zelf werd slechts licht ge kwetst, maar zijn naast hem zittende echtgenote (morgen zou zij 29 jaar zijn geworden) kreeg zo ernstige verwondin gen, dat zij ter plaatse overleed De achter in de wagen zittende zuster van de heer Van den B. moest met een ge broken been naar het ziekenhuis te Deurne worden overgebracht. Haar man en een dochtertje van het echtpaar Van den B. bleven ongedeerd. In Waalwijk kwam gisteren een zevenjarig jongetje om het leven toen hij van het trottoir, waar hij met vriendjes aan het spelen was, opeens de weg op liep. De jongen werd gegrepen door een auto en is later in het. ziekenhuis over leden. In Berkel-Enschot greep een autobus van de Zuid-Ooster de 81-jarige mevr P. van L.-D. Zij was op slag dood Het ongeluk gebeurde, doordat de oude dame die te vqet op weg was naar de kerk plotseling de rijweg wilde oversteken. De 72-jarige A. W. van der R. werd gistermiddag om kwart voor vijf bij het oversteken van de Westzeedijk te Rotter dam door een auto aangereden. Een uur later is hij in hef. Westerziekenhuis over leden Gistermiddag werd op de Haarlem merweg bij de Van Hallstraat te Am sterdam de 76-jarige heer G G.. die op zijn fiets onvoorzichtig overstak, aange reden door een bestelauto. De man is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Op de Rijksstraatweg Apeldoorn— Deventer heeft Vrijdagavond voor de derae keer in een week tijds een ernstige aanrijding plaats gehad ditmaal tussen een verhuiswagen van de firma M uit Leiden en een open sportwagen, be stuurd door de 34-jarige landbouwkun- dige C. B. uit Epse. De heer B. werd 'n zorgwekkende toestand naar het Sint Josephziekenhuis in Deventer overse- bracht. Bij een botsing, die vandaag bij het plaatsje Pandu op de rivier de Brah maputra plaats vond tussen een stoom boot en een veerpont, is het grootste deel der passagiers van de pont. die direct zonk, in de golven verdwenen. Dertig personen zijn vermoedelijk ver dronken. Bij de reddingspogingen die onmiddellijk werden begonnen, heeft men slechts acht personen kunnen red den. Gisteravond arriveerde de nieuwe Franse ambassadeur, de heer Petit de Beauverger op het Hollandse Spoor station te 's Gravenhage. (Pan onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen De strijd om het 'kiesstelsel in Frankrijk, dat in het vooruitzicht van vervroegde verkiezingen leeft, is nog lang niet uitgevochten. Enige dagen geleden wezen wij reeds op de mogelijkheid, dat met de in het heem van deze week door de Kamer met slechts enkele stemmen meerderheid uitgesproken voorkeur voor het huidige kiesstelsel (niet-volledige evenredige vertegenwoordiging) lief laatste woord niet is gesproken. Waarschijnlijk zal de Senaat tóch nog voor het vooral door de radicale aanhan gers van de heer Mendcs-France zo be geerde arrondissementsstelsel {naar het Britse voorbeeld) opteren, zodat de hele materie dan opnieuw bij de Kamer in behandeling komt. Daarnaast moet de Kamer zelf deze week zich nog uitspre ken over een belangrijk detail van het huidige stelsel: de mogelijkheid van lijst- verbinding. Dit zal Dinsdag geschieden. Juist op dit punt hebben de communis ten hun aandacht gericht. De partij van de plotseling weer opgedoken Thorez is door de felle actie van de radicale partij ten gunste van het arrondissementsstelse) gedwongen geworden stelling te nemen De volgelingen van Thorez zijn niet bij zonder ingenomen met dit stelsel. Nu op het ogenblik de evenredige vertegenwoor diging niet volledig wordt toegepast kost dit hun al zestig zetels. Van de 100 d'e de communisten op het ogenblik bezetten, zou er bij doorvoering van het arrondis sementsstelsel zeker nog eens een verlies van dertig zetels bijkomen. Als de roden dan de 70 halen zal het veel zijn. Tot nog toe was het dus de oeste tac tiek van de communisten met de regering die voor handhaving van het huidige stel sel is, mee te stemmen, zodat ze in teder geval op 100 zetels kunnen rekenen Nu ook nog de kwestie van lijstverbin- ding aan de orde komt zijn zij echter in Onze weerkundige medewerker meldt: Dat er niets zo veranderlijk is als liet weer, ondervonden we de afgelopen dagen. Zo werden Woensdag op het vliegveld Ypenburg en ook in West- Brabant nog vijf graden vorst gemeten; in de afgelopen nacht daalde de temperatuur niet verder dan 11 tot 12 graden C. Gistermiddag was het in Rotterdam met zestien graden C, zelfs ongewoon zacht; in Brabant steeg het kwik tot achttien graden C. en in De Bilt werd vijftien graden C. waargenomen, een temperatuur die daar na 1947 in November nooit meer zo hoog was geweest. Gedurende het hele weekeinde zullen we de kachel op een laag pitje kunnen laten branden, want we blijven in ieder geval tot Zondagavond nog in deze zeer zachte luchtstroom liggen, welke van Spanje over Frankrijk met Zuidelijke winden wordt aangevoerd. Wel mag er nu en dan enige regen of een buitje worden verwacht. Ook kan zicli komende nacht, vooral in de kustprovincies en boven zee een dichte mist ont wikkelen, zoals dit hier en daar ook hedenmorgen al het geval was in on2 land, maar de hoge temperatuur zal voor een aangenaam herfstweekeinde (Van onze speciale verslaggever) GENeVE, 4 November. De conferentie pauzeert Maandag vieren dc Russen de herdenking van de revo lutie van 1917 en Molotof hccft er op gestaan op die dag vrijaf te hebben. Van de gelegenheid zal hij gebruik maken om naar Moskou te gaan. Ook de Westelijke drie zullen het Geneefse parket verlaten. Voor Pinav zijn er in Parijs nog genoeg Marok kaanse boontjes te doppen. MaeMillan moet Maandag in het Lagerhuis in het drama Burgess-Maclean optreden. Meer stof doet dc weekeind-excursie van Dulles op waaien, daar ze de Amerikaan naar de neutrale plekken in de Westelijke gordel voert, naar Wenen en Belgrado namelijk. zorgen. De "conferentie is onderbroken in een situatie, die nog weinig uitzicht opent. Wat Duitsland betreft zit alles muurvast Vandaag hehbei, de ministers hun vier uren weer over dit probleem volgepraat en daarbij viel niets nieuws te beluisteren Het was duidelijk allemaal tactiek en wel de tactiek, voor het grote publiek duide lijk te maken wie de schuld aan de voort zetting van het Duitse drama draagt. De Westelijken vielen daarom Molotof van daag met een kort en bondig voorstel: vrije verkiezingen voor heel Duitsland in Sep tember van het volgend iaar. koud op het lijf. Het was het eerste voorstel, dat ook formeel met de medewerking van d« bondsregering was tot stand gekomen. De preambule vermeldde dit uitdrukkelijk Het initiatief tot het voorstel was ont sproten tijdens een kort onderhoud van de drie ministers met de Westduitse waar nemer Blankenhorn, dat voor de zitting van vandaag plaats vond Het houdt ech ter geenszins in. dat daarmee de bonds regering officieel in de conferentie is ge ïntroduceerd. Molotof zal volgende week het antwoord op dit voorstel in feite een korte samenvatting van het oude Eden-plan geven. Bij voorbaat kon hij echter al wel zeggen hoe dit antwoord zal uitvallen: het scheidt het. Duitse vraag stuk van het algemene probleem der Europese veiligheid en was daarom in strijd met de aan de ministers gegeven opdracht. Het Russische „neen" staat bij voorbaat vast en dit zal dan wellicht het einde betekenen van vele vruchteloze de batten over Duitsland. Vruchteloos, tenminste in zoverre het een oplossing van het probleem zelf be treft Niet vruchteloos, in zoverre men een duidelijke opheldering van de po litieke standpunten wenste. In de Wes- duitse delegatie was merw om deze laat ste reden nogal opgewekt gestemd ovet deze gang van zaken, hoe onwaarschijn lijk het voor een buitenstaander ook moge lijken. Het moest nu duidelijk worden voor iecjereen zo meende de Bonnse delegatie dat er geen sprake van was, dat de Russen zich omwille van hun eigen veiligheid tegen een Duitse hereniging verzetten. Zij deden dit al leen maar, omdat zij slechts zulk een Duitse eenheid wensten, die hun de controle over heel Duitsland zou garan deren. Deze Duitse voldoening werd echter zeer getemperd door de erva ring. dat er buiten de conferentiedeu ren nog altijd druk over verder liggen de problemen (het Nabije Oosten en tndo-China) wordt gepraat zodat er nog kansen bleven, dat op een ander span ningsveld de ontspanning zou worden gedocumenteerd. Of dat bij de frisse start der confe rentie volgende week zal gelukken blijf' af te wachlen. Tot dusver was alles hof felijk en negatief. I het offensief moeten gaan. Indien immers de socialistische partijleiding een samen werking met de communisten in een 27- tal departementen, waar dit inderdaad mogelijk zou zijn, blijft afwijzen, valt er voor de communisten van lijstverbinding onder de huidige omstandigheden heel weinig te verwachten. Daarom is dc partijleiding gisteren on der Thorez bjjeen geweest en Jacques Duclos heeft gisteravond de pers uitge nodigd en heeft een en ander over de be sluiten meegedeeld, hetgeen reeds een bijzondere ongewone stap is. Het besluit komt hierop neer; „Waarschijnlijk is lijst verbinding niet tegen te houden. Goed, maar dan wenden wij ons tot socialisten en links-katholieken om samen te wer ken op een bindend program". Deze oproep heeft bij de socialisten reeds bijzondere verwarring gewekt. En ook de andere partijen zijn er door tot nadenken gestemd. Men moet met alles rekening houden. Bij het huidige stelsel kunnen door slechts kleine verschuivingen in het kiezerscorps de kansen gemakke lijk omslaan. De lijstverbinding heeft bij de vorige verkiezingen weliswaar in het voordeel der rechterzijde gewerkt, doch de verschillen waren niet groot. Het com munistische besluit ts zonder meer een bedreiging met volksfront. De kans be staat, dat de socialisten nu dan ook te gen wil en dank zullen stemmen tegen lijstverbinding, maar dat zal hun en in het bijzonder ook de MRP verschillende zetels gaan kosten. Nog meer is het echter te verwachten dat de radicalen van het communisti sche besluit gebruik zullen maken om bjj de tweede behandeling het aantal voorstanders van het in eerste, instantie slechts ternauwernood verworpen ar- rondissementsstelsel te vergroten door de vrees voor de communisten aan te wakkeren. Cf het fa- ge- Dat de radicalen Intussen ln deze he le materie een bijzondere rol spelen heeft premier Faure gisteren op het par-' tijcongres ondervonden. Zijn rivaal, Men- dès-France, kwam met een brallend ver kiezingsprogram, waarvan zelfs radica len zich afvragen waar de middelen er voor ooit vandaan moeten worden ge- kaaI<i d°ch ^at de Populariteit van P.M.F. allerminst heeft geschaad. Faure werd echter door het congres uiterst koel zelfs onder afkeuring ontvangen. Hij en de radicale ministers werden zelfs met verwijdering gedreigd,, als zij er niet voor zouden zorgen, dat het arrondissements stelsel toch nog wordt aangenomen. Ook door zijn eigen partijgenoten is Faure dus in een moeilijke positie gedrongen Hoe de strijd om het kiesstelsel uiteinde lijk zal worden beslist' valt op dit ogen blik allerminst te voorspellen. In de gisteren verschonen memorie van beantwoording van het Centraal Raport uit de gemeenteraad over de be groting voor de dienst 1956 delen B. en W. van Rotterdam mede. dat de vraag, met welk aantal de woningnood sedert 1945 is afgenomen moeilijk te beant woorden is. Enig inzicht kan worden verkregen, zeggen zij, door opgave van. het aantal samenwoningen, dat als een globale indicatie van de woningnood kan dienen. Op 1 Januari 1946 bedroeg het aantal samenwoningen 13.386 of 8.3 pet van de woningvoorraad. Dit steeg toen geleidelijk tot op 1 Januari 1950 het getal 29.263 wern bereikt, hetgeen neer kwam op 17,6 pet van de woningvoor raad. Daarna volgde er een geleidelijke daling en op 1 October 1955 was er nog sprake van 26.645 samenwoningen, of 14,3 pet. Van een beperking van aantal, waarmee de woningnood is gnomen, kan derhalve nauwelijks sproken worden Bijna 250.000 Britse arbeiders in de scheepsbouw hebben gisteren, nog geen 24 uur nadat 3.000.000 metaalbewer kers, een dergelijke eis hadden gesteld, een aanzienlijke loonsverhoging ge- eist. Dinsdag aanstaande zullen 1.000.000 bouwvakarbeiders overwegen, of zij ook loonsverhoging zullen vragen De voormalige president van Argen tinië, Peron, is gisteren op het vlieg veld van Paramaribo, Zanderij, geland, op weg naar Nicaragua. Hij heeft hij zijn aankomst een verklaring uitge geven, waarin hij een groet richtte aan het volk van Suriname, dat hij geluk kig prees met het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard. In tegenstelling tot lopende geruchten kunnen wij melden, dat Mgr P Giobbe, de Pauselijke Internuntius in Den Haag zijn vacantie in Rome niet ondei broken heeft. Hij vertoeft nog steeds in de Eeuwige Stad. waar hij Maandag a.s. als eregast aanwezig zal zijn in het Ned. College ter gelegenheid van het feest van de H. Willibrordus, patroon van het College. Ter gelegenheid van dc herdenking van het tienjarig bestaan van het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken werd gisteravond in dc Rolzaal een bq eenkomst gehouden, tijdens welke prof. dr E. H. Carr, hoogleraar in de politieke wetenschappen te Oxford en Cambridge sprak over de buitenlandse Sovjet-poli tiek. De Britse gast heeft indertijd een grote studie geschreven over Sovjet-Rusland. In zijn uiteenzetting van gisteravond heeft hij o.m, een historisch overzicht gegeven van de buitenlandse Sovjet-politiek. Sprekend over de huidige conferentie tr Genève. zeide hjj da( de sfeer iets onwe zenlijks heeft zoals in de jaren dertig Prof Carr dacht niet dat er enige basis is voor een overeenkomst, tenzjj men weder zijds komt tot hef hebben van strijdkraeh- ten on «rrof*» nMand. Over fie st^rktp van de Soviets merkt* prof. Carr op, dat wij te maken hebben met een super-mogendheid. Tien jaar ge leden werd geschat dat in het jaar 2000 meer <jan de helft van de Europeanen Sla. visch zal zijn. Er ls een geweldige indus trialisatie in de Sovjet-Unie. De economie van het land breidt zich snel uit. Het is nog niet te zeggen of die industrialisatie de bevolkingstoeneming remt. of de Sov jet-Unie hier in de tweede fase verkeer*. De toekomst zal voor een belangrijk dee] worden bepaald door de verhouding ChinaSovjet-Unie. Wat wil de Sovjet- Unie? Zij wil veiligheid Men gelooft er voorts in het ineenstorten van het' kapi talisme. Ts dat gerechtvaardigd? Dat hangt af van de kracht van het Westen en van de wijze waarop het zijn economische on afhankelijkheid bouwt Tenslotte wees Prof Carr erop. dat de Sovjet-expansie m Azië ook afhangt van de politiek van het Westen. ien opzichte van Azië Wii maken het de Soviot-pnlifjpk 0p dit punt wel wat te makkelijk, zo besloot hij zijn lezing.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1