Mendès-France heeft nog niet gewonnen Moeilijke maar fraaie zege van Piet van Klaveren op Souply Het R.K. Residentiekoor zong Requiem en Stabat Mater 1 PUZZLE Gloeilampjes Onze dagelijkse Kieswet-Coty maakt goede kans Nederland en liet a toom-onderzoek Brommer gewond, Van Kempen kampioen Belangenvereniging Betaalde Voetballers Saarland's elftal wordt Zondag gekozen Schorsing van Hendriks was ongemotiveerd EVEN AANDACHT VOOR Voetbal-rel in Napels eiste één dode! DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 PAGINA 4 H« Samenwerking met Noorwegen wordt uitgebreid I. C. y. WIL GEEN Y.N.-LIDMAATSCHAP VOOR SPANJE FRUITTEELTBOND VAN K.N.B.T.B. IN OPRICHTING Dione en Diouf De rest: seconden-iverh Typisch counter-duel DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZUID-HOLLAND Terlouw won de erkamp Oplossing van gisteren HORIZONTAAL; 1 last, 4 aloe, 8 kaal, 9 Etna, 11 af, 12 a.p., 14 pi, 15 dm, 16 are, 17 ba, 19 brest, 21 n.t., 22 o.a., 23 ot, 24 te, 25 oe, 26 n.n., 27 armoe, 28 r.r„ 29 ego, 30 da, 32 st. 33 r.p., 35 pa, 36 eist, 38 room, 40 krat, 41 Noor. Nieuwe uitgiften KHI 7 7 In d s m an ti iT7 L.LJ NIEUW WERELDRECORD JACK MCGRATH - VERONGELUKT B. M. R. S. tiX£0'ïMOUUÜ XE MBO Een Europa-zegel in 1956 TELEVISIE (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De strijd om het kiesstelsel is begrijpelijk en verdient evenveel aandacht als verkiezingen zelf, omdat het stelsel, volgens hetwelk de zetelverdeling zal plaats hebben, voor een reeks van jaren de richting van de Franse politiek kan bepalen. Vandaar dat de partijen zich gedragen, alsof zij van te voi'en de door hen begeerde verkiezingsuitslag willen vastleggen. Dit werd heel duidelijk gedemonstreerd op het radicaal congres, dat juist geëindigd is. Zo de heer MendèsFrance zich ook al van de leiding in de partij heeft weten te verzekeren en de wederinvoering van het arrondissementsstelsel met stemming en herstemming nodig acht om het bewind over het gehele land te kunnen veroveren, heeft hij toch nog lang niet het hele pleit gewonnen. Dit is onmiddellijk na het sluiten van het congres gebleken, toen het bestuur van de „Rassemblement des Qauches" bijeenkwam en de heer Faure opnieuw als president koos. De heer Mendès-France regeert trouwens ook niet over de gehele radicale Kamerfractie en alle radicalen van de Senaat. De radicale partij is altijd een midden partij geweest, waarvan één deel, om tot een regeringsmeerderheid te komen, het op het linker- en het andere het op het rechtervlak z'ocht. Mendès-France is bij de radicalen, vooral die in de vertegen woordigende lichamen zitting hebben, gevreesd terwijl hij onstuimige instem ming vindt bij tal van jongeren. een meerderheidsstelsel op de voorgrond staat, met stemming en herstemming en toepassing van de evenredige toewijzing als de beide stemmingen geen meerder heid hebben opgeleverd. Bij de eerste stemming zouden dan gekozen zijn de lijsten, die in een departement de meer derheid van stemmen hebben bereikt. Voor de herstemming kunnen dan zelfs nieuws lijsten (wanneer bepaalde lijsten kan zich slechts van de radicalez-ch terifftrekke„ 0f tot nieuwe lijsten geformuleerd worden) deelnemen. De lijst die dan de meerderheid behaalt zou dan gekozen zijn. Haalt geen lijst een meerderheid in een departement, dan worden de zetels naar evenredige verte genwoordiging verdeeld. Een stelsel dus, dat voordelig is voor een grote partij, maar dat de M.R.P. uit verschillende departementen in het Zui den en het Noorden van het land zor ver drijven. De M.R.P. zou dan worden te ruggebracht naar de departementen van de vroegere Christendemocraten. Het is ook niet zeker of het stelsel de communis ten sterk zou treffen. In principe schijnt men voor dat stel sel wel te voelen, aangezien het een con flict tussen de Senaat en de Kamer zou voorkomen, In politieke kringen, waar gisteren bij zonder veel over het plan Coty werd ge sproken oordeelde men dat op die wijze de verkiezingen nog in December zouden kunnen plaats hebben. Evenwel wordt al meer en meer onwaarschijnlijk, dat de Kamer tijdig een oplossing zal vinden. partij meester maken, als hij de kamer fractie en die van de Senaat kan samen stellen uit hem getrouwe creaturen, wat trouwens zijn óógmerk is. Maar daarvoor heeft hij een langdurige campagne nodig en moet hij invloed krijgen op de radi cale leiders in de provincie. Hij is daarom zo fel gekant tegen onmiddellijke ver kiezingen. Op de vooravond van het bijeenko men van de Kamer en van de Senaat rijst overigens de vraag wie van beide lichamen de kieswetherziening ter hand zou kunnen nemen. Gisteren is een mandement op de vervroegde verkie zingen bij de Senaat ingediend, doch eerst Donderdag kan een behandeling aanvangen als de Senaatscommissie haar advies heeft uitgebracht. Donder dag beslist de Kamer ook over haar agenda en is het mogelijk dat zij zelf het kieswetdebat hervat, in welk geval de Senaat de zaak moet laten rusten daar hij niet het recht heeft een in de Kamer in discussie zijnd onderwerp te behandelen. Nu de uitslag van het radicaal congres bekend is, lijkt het niet onmogelijk dat er voor het arrondissementsstelsel en toe vallige meerderheid aanwezig kan zijn. Er is echter veel wrijving in alle partijen die zulks willen voorkomen en in de M.R.P.-kringen vraagt men zich af of het niet gewenst zou zijn tegen de lijsten verbinding te stemmen en een oplossing te zoeken in een compromisvoorstel dat ook de ,,Mendecisten" in de partij zou kunnen bevredigen en aan de onfhanke- lijken hun eenheid zou kunnen terugge ven. Men noemt daarvoor het kiessstelsel, dat president Coty in 1951. toen hij nog Senator was, had voorgesteld en waarbij De Nederlands-Noorse Commissie voor kernenergetisch onderzoek is in vergade ring bijeen geweest te Amsterdam. De organisaties op het gebied van de atoomenergie in de beide landen hebben in aansluiting aan 't reeds bestaande ge meenschappelijke project in Kjeller be sloten met nieuwe reactorprojecten een aanvang te maken. De commissie besprak thans de mogelijkheden om deze verder gaande werkzaamheden van de beide or ganisaties te coördineren. Het resultaat van deze discussie is geweest, dat over 'n nieuwe overeenkomst tussen het Noor se instituut voor atoomenergie en het Reactor Centrum Nederland overeen stemming werd bereikt. Dit contract houdt regelingen in voor een uitwisseling van gegevens, zomede een volledige samenwerking op het ge bied van de patenten. Door deze over eenkomst zullen de beide organisaties toe gang hebben tot eikaars researchwerk en beschikking krijgen over verkregen erva ring. De beide organisaties zullen nun onderzoekingswerk in het „Jener dat gemeenschappelijk wordt beheerd, voort zetten en uitbreiden. Het Internationaal Christelijk Vakver bond heeft bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen een eventuele opname van Spanje als lid van de V.N. Het I.C.V. is van oordeel, dat een to talitaire staat onmogelijk de verplichtin gen van het Handvest der V.N. kan na leven. Onder het huidige régime zo luidt het I.C.V.-protest kan onmogelijk sprake zijn van vrijheid van meningsluiting, van vergadering, van vereniging, van vak bondsvrijheid en van politieke vrijheid. Naar wij vernemen, is dezer dagen de -oprichting te verwachten van een fruit- teeltbond van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. Het besluit tot oprichting is reeds door de algemene ver gadering bekrachtigd. Deze oprichting houdt mede een reor ganisatie van de tuinbouwvakbond van de K.N.B.T.B. in. De nieuwe bond zal tot taak hebben, de specifieke vakbelangen van de tuinders op landelijk niveau te behartigen. Een en ander houdt niet in, dat in de diocesane boerenbonden de op richting van deze bond eveneens zou moe ten worden doorgevoerd. tëÊè M De weer volle Rotterdamse Rivièra-hal daverde tenslotte van de ovaties voor de Franse neger Idrissa Dione. de Europese kampioen weltergewicht, Bep van Klave ren. de uitdager voor die titel in de partij die op 28 November in de Ahoy-hal wordt gebokst, en Assane Diouf, die in 1937 in het Feijenoord-stadion reeds om de Euro pese titel tegen Bep van Klaveren bokste en verloor en daarvoor als manager van Dione nog late „revanche" wil nemen welk trio door promotor Huizenaar in de ring werd voorgesteld. Winnipeg Canada Het was Carl Ramjit, een tweedejaars technisch student, afkomstig uit Trini dad. die kampioen-bierdrinker gewor den is van de universiteit van Manitoba. Deze ietwat twijfelachtige eer verkreeg hij, toen hij 65 andere candidaten „uit dronk". In twaalf uur slaagde hij er in om 64 glazen bier oftewel ruim elf liter bier naar binnen te werken. Bonn Een aap een echte, wel te verstaan is er in geslaagd om het verkeer in enkele drukke straten van de Westduit- se hoofdstad volkomen te blokkeren, toen het dier, achtervolgd door een aan. tal opgewonden lieden, trachtte te ont snappen, waarin jief dan ook slaagde. Niemand weet waar de aap vandaan komt en hij zwerft nu al enkele dagen door de Bonn-se dreven. Brandweer lieden hebben urenlang met een lasso achter de aap aangezeten, maar zeston den voor aap, want de aap was heel wat sneller dan hun lasso. De aap was ver der zo verstandig om bananen, die voorzien waren van een hoeveelheid slaappoeder, te versmaden. Maar een banaan zonder slaappoeder, die een re porter de aap toewierp, werd dankbaar aanvaard. Begrijpelijk, menen wij, want dit dier heeft begrip voor de waarde van de publiciteit. Helmond De Oostenwind bracht enkele dagen geleden een witte plastic ballon boven de stad aan de rand van de Peel met een inhoud van enkele kubieke meter. Aan de, ballon bengelde een bruine kar tonnen doos, waarin een aantal pamflet, ten de Hongaarse taal gesteld bleken te zitten. Het koude-oorlog-wapen „land de" hoog in een boom in de tuin van de heer J- Raymakers aan de Kanaal dijk. De politie toonde ook nog even nieuwsgierigheid, doch concludeerde, met de vinder, dat de ballon eigenlijk bestemd was voor de Hongaren achter het IJzeren Gordijn in plaats van voor de brave bevolking van Helmond. De pamfletten handelden namelijk over de thans aan de gang zijnde Geneefse con ferentie. Niet om doden te eren of om dagen van rampspoed te gedenken bracht het R.K. Residentiekoor het Requiem van Mozart en het Stabat Mater van Rossini, maar om te getuigen van de immer vloeiende inspiratiebron die met een schier onein dige volheid ligt opgesloten in sacrale millennia oude teksten. Soms gingen de ze tekstdichters schuil in een nimbus van anonymiteit, soms ook kent men hun na men. Van het Stabat Mater evenwel is met de in het jaar 1306 gestorven dichter Jacopone de Todi minder twijfel ontstaan dan met de sequentia Dies Irae die men lange tijd uitsluitend aan Thomas de Ce- lano toeschreef. De Franse musicoloog Amadée Gasto- née heeft echter aangetoond, dat deze door een wereld van toondichters bezon gen tekst bij het Lacrymosa ophoudt en dat vanaf dat vers een andere, oudere hand hier aan het werk geweest is. Het merkwaardige feit doet zich nu voor dat ook de muziek van deze Do denmis niet uitsluitend aan Mozart te danken is. Het begenadigde mensenkind was toen (in een jeugd van 35 jaar) op het eind van zijn levensdagen gekomen en aan zijn aanwijzingen is het te danken dat een zijner leerlingen het werk een voltooiing heeft kunnen geven. Maar zulk een vervoerende kracht, zulk een door tranen steeds glimlachende lyriek spreekt door heel deze muziek dat een voortvloeien van deze ononderbroken melodische vaart bijna onvermijdelijk was. Dit betekent evenwel niet dat het de bewerker(s) soms aan adem ontbrak om Mozart's genius in zijn vaart door de on eindigheid bij te houden. Zo zijn b.v. in de instrumentatie dingen, die men van daag aan de dag beter als onecht on der scheidt dan in de romantische dagen van weleer. Herhaaldelijk wordt men getroffen door een wat averechts gebruik van trombonen en in het „Tuba mirum" gebeurde het zelfs mede door nervosi teit van de betrokken trombonist dat een voor ieder hoorbare discordantie ont stond bij een passage (gebroken septiem- accoorden) die kennelijk alleen voor fagot zijn geschreven. Dit zijn evenwel dingen die dirigent Stolwijk had kunnen voorzien, want Mo- zart-kenners als Abert en de Saint-Foix hebben hierover reeds jaren geleden hun opinie kenbaar gemaakt. Afgezien van deze détails getuigde ech ter de uitvoering van Mozarts Zwanen zang zowel door het Residentiekoor, als de begeleiding door het Residentie-Or kest en de solistische medewerking van de sopraan Helène Verkley, de alt Annie Dolorie, de tenor John van Kesteren en de bas Léon Combé, van een meer dan middelmatig gehalte. De wijze b.v. waar op zowel de sopranen en alten als de te noren en bassen de aan Bach en Haen- del-herinnerende vocalisen zongen, hun doorgaans grote trefzekerheid en harmo nische samenzang is een treffend resul taat van de gedegen training die Kees Stolwijk de sinds kort hem toevertrouw de schare oplegt. Hoewel het kooraandeel in Rossini's Stabat Mater een religieuze bezinning van rijpere levensjaren aanzienlijk minder is, en het solistisch aandeel naar Italiaans gusto van die dagen overheerst, bleek toch dat het Residentiekoor ook aan deze klankensfeer haar vereist tim bre kon geven. Hier meer nog dan bij Mozart kan men ervaren dat Stolwijk geen vreemdeling is in de orkestrale re gionen. Hem zou de kans geboden moe ten worden zich daar nóg meer in te ver diepen. Verheugend was het, dat het Gebouw v. K. en W. met een grote schare luisteraars gevuld was. Dat men wat traag op het ge. bodene reageerde kwam waarschijnlijk minder door de aard der prestaties als wel door de tot inkeer manende teksten. Marius Monnikendam. Voorstelling der Europese titel-concurrenten in de Rivièra-hal: kampioen Idrissa Dione in het midden, geflankeerd door manager Assane Diouf en uit dager Bep van Klaveren, welke beide laatsten elkaar „iets" hartelijker be groetten dan in 193 7 (Van onze speciale verslaggever) RIVIERA-HAL, Maandagavond. Piet van Klaveren heeft vanavond op de rand van zij eerst profnederlaag geba lanceerd. De Nederlandse lichtgewicht-ka mpioen trof in zijn Belgische collega-titel houder Ray Souply een bokser, die hem in ervaring en in agressiviteit de baas was. Van Klaveren had zes ronden nodig op de voorsprong, die de Belg van de eerste gongslag af had opgebouwd, weg te werken. En toen werd zijn punten-overwinning aan het eind van de tiende ronde nog maar zeer „nipt", zoals ze voorbij Wuustwezci zouden zeggen. Niettemin: een verdiende overwinning, al was de marge nog zo gering. de strijd, raakte de Belg lelijk aangesla gen en verdiende Van Klaveren eindelijk zijn nog altijd zeer minimale punten-over winning. De rest van de avond was seconden- werk. Heinz Schroeder, invaller voor Hans Groebner, bleek geen partij voor Jo La- mers, dje de Duitser in de eerste ronde reeds k.o. sloeg. De Nederlandse bantam- kampioen Hein van der Zee, die van zijn zware en pijnlijke nederlagen tegen de Britse Empire-vechtjassen Dai Dower en .Jake Tuli en zeer onlangs nog tegen de Fransman Pratesi wél geleerd heeft dat er voor Europees niveau iets anders komt kij ken. heeft de laatste tijd zwaar op ..punch getraind, bokste agressiever dan ooit, had ook meer stootkracht dan ooit, haalde de jonge Duitse bantammer Lothar Safier in de tweede ronde driemaal achtereen neer en won toen door opgeven nadat de Duitse manager de handdoek in de ring had ge worpen. En de titcl-partjj tussen Theun Brommer (kampioen) en Frits van Kempen (uitda ger) om het Nederlands kampioenschap weltergewicht werd ook al in één ronde beslist! Bij een felle slagwisseling in de hoek raakten de koppen tegen elkaar, Brommer hield er 'n gapende voorhoofds- wond van over en op medisch advies (dr Vuylsteke) werd de partij gestaakt, waar bij Van Kempen dus winnaar werd. Twaalf voetballers hebben gehoor gege ven aan de oproep van het voorlopig be stuur van de in oprichting zijnde Belan genvereniging van Betaalde Voetballers om in Krasnapolsky te Amsterdam bijeen te komen, terwijl er 244 uitnodigingen aan spelers in geheel Noord Holland wa ren verstuurd.. Aanwezig waren Plaizier (EDO), Ramakers, Kabel, Kuiper en Los (allen Alkmaar). Barends (Haarlem) Bij- ker en Van Dijk (beiden Ajax) van Hou ten (Amsterdam) en Kuypers. Van der Mast en Van der Oord (allen De Vole- wijekers). De vergadering werd geleid door de voorzitter van het voorlopige bestuur, de heer E.L. Musquetier die evenals twee weken geleden in Rotterdam de voorge schiedenis van de vereniging schetste. Volgens zijn mededelingen hebben zich reeds 65 voetballers aangesloten waar onder alle betaalde voetballers van Elink- wijk, S.V.V. en Scheveningen, ook van de aanwezige 12 spelers gaven enkele zich voor de vereniging op. Binnen afzienbare tijd zullen dergelijke vergaderingen ook worden gehouden in Noord-Brabant, Limburg, het Oosten en het Noorden. Souply nam aanstonds de ring en eta leerde een prima technische vaardigheid. Zijn lange linkse directe priemde herhaal delijk onder Van Klaveren's dekking door en zijn schijnbewegingen en duiken maak ten hem zeer moeilijk te raken. De Belgi sche kampioen bracht die eerste ronde royaal op zijn naam. Maar in de tweede begon Van Klaveren al het begin van het counter-antwoord te vinden, vooral naar het hoofd. Het werd een typisch counter duel. waarbij beide boksers elkaar tot de aanval trachtten te verleiden en voor el- kaars counters even beducht bleken. Toch bleef Souply agressiever en scoorde hij met wisselende hoog-laag-stoten, maar aan het einde van de vierde ronde bleek Van Kla veren toch wel goed op de Belgische strijd wijze ingeschoten. Souply verloor in de vijfde ronde het tempo en dat werd Van Klaveren's eerste winst-ronde. En ver volgens bracht de Rotterdammer in de zesde ronde zijn tegenstander ineens in zware moeilijkheden! De counters bleven over en weer gaan. er werden welgeteld twee korte serietjes door Van Klaveren geplaatst, maar Souply verloor toch gaan deweg zijn frisheid. In de negende ronde verzuimde Van Klaveren nog te vaak om onder Souply's dekking door te gaan. maar in de laatste drie minuten wierp de Rot terdammer al zijn agressieve wapens in De Saarlandse Voetbalbond zal het elf tal voor de wedstrijd tegen Nederland op 16 November a.s. te Saarbruecken pas na dc competitie-wedstrijden van Zondag a.s. bekend maken. Naar verluidt zal de samenstelling zeer waarschijnlijk slechts met 1 of 2 uitzonderingen gelijk zijn aan die van de ploeg die 9 October j-1. te Saarbruecken een verrassende 75 over winning (ruststand 53) op Frankrijk B behaalde. Saarland speelde toen in de vol gende opstelling: doel: Strenkel: achter: Zehuzzig en Kuck; midden: Lauck, Mom ber Cn Philippi; voor: Follmann, Altmey- er, Kricger, Binkert en Vollmarr. De aanval van de Saarlanders toonde zich in die wedstrijd zeer doortastend en opportunistisch, en trok profijt van alle fouten in de Franse verdediging. Altmey- er (2), Vollmarr (3), Momber en Krieger waren de makers van de doelnunten; Momber, Binkert en Vollmarr blonken uit in het Saarlandse team. Naar men zich herinnert heeft de F.C. Saarbruecken op 1 November j.l. te Mi laan in een wesdtrijd voor de Europese beker een eveneens verrassende, 43 overwinning op de F.C. Milan bevochten. De F.C. Saarbruecken trad te Milaan aan in deze opstelling: doel: Fischbach; achter: Puff en Kuck; midden: Berg, Momber en Philippivoor: Otto, Martin, Krieger, Siedl en Schirra. De commissie van Beroep van de K.N.V.B. heeft de enkele maanden gele den door de Strafcommissie opgelegde doch kort daarna overigens kwijtgeschol den schorsing van drie maanden aan de K.F.C.-speler Wim Hendriks ongemoti veerd verklaard. De schorsing was, zoals bekend, opge legd in verband met een veronderstel de affaire van Hendriks met betrekking tot de wedstrijd Volewijckers-Graafschap in de vorige competitie (toen Hendriks nog voor De Graafschap speelde). Intussen is K.F.C. in het begin van de huidige competitie toch twee weken van Hendrik's meespelen verstoken geweest; de in die weken gespeelde twee wedstrij den werden verloren en het KFC-bestuur beraadt zich wat hieraan nog te doen. De herkamp tussen W. Terlouw (Bode graven) en W. Roozenburg (Rotterdam) om het persoonlijk kampioenschap van Zuid-Holland is in een overwinning voor eerstgenoemde geëindigd; beide spelers komen over enkele maanden uit in het landskampioenschap. Na vijf jaar geleden het provinciale jeugdkampioenschap te hebben veroverd, is Terlouw er dus thans in geslaagd ook bij de senioren eerste te worden Een mooi succes voor deze 23-jarige speler die nu tot de topklasse is doorgedrongen! HORIZONTAAL: 1 persoonlijk, 5 ont spanning, 9 jongensnaam, 10 onder het no dige voorbehoud (Lat. afk.), 11 vogel, 12 metaal, 13 gelijke, 15 jongensnaam, 17 als eerder (afk.), 18 zangnoot, 19 aante kenen, 22 klaarmaken. VERTICAAL; 1 onbevoegd, 2 afgelegen, 3 spoedig, 4 waarmerken, 5 verrot, 6 pl. in Gelderland, 7 deel v. d. wet, 8 krau wen, 14 Pausennaam, 16 vr. munt, 20 En gels lidwoord, 21 staaf. VERTICAAL; 1 laf, 2 aa, 3 sla, 5 lei, 6 o.t., 7 end, 8 karbonade, 10 Amsterdam, 13 portret, 14 pastoor, 18 aan, 19 boa, 20 tee, 21 nor, 31 alk, 32 sta, 34 pro, 35 por, 37 sr., 39 o.o. T~^E1\ ZESTAL BELGISCHE UITVINDERS ivordt geëerd met de emissie- van een serie postzegels, waarop hun portretten voorkomen tezamen met de voorwerpen en iverktuigen, waardoor zij bekendheid verkregen. De reeks kwam 22 October l.L in koers en de toeslagwelke boven de frankeerwaarde ivordt geheven, is ten bate van werken met cultureel karakter. ERNEST SOLVAY (1838—1922), de uitvinder van de fabricage van ammo- niak-soda, vindt men op de 20 ct 5 ct. Werkzaam in een gasfabriek ontdekte hij het vervaardigen van alkali door ge bruik van ammoniak-houdend water en later wist hij koolzure soda te fabriceren uit ammoniak, zout en koolzuur. Op basis van deze uitvinding kreeg Solvay in 1863 toestemming tot de industriële productie van soda in een fabriek te Schaerbeek en daarna in een te Couillet. De nieuwe in dustrie nam een grote vlucht en het procédé vond weldra toepas sing over de gehele wereld. Voor berg- sportliefheb. bers zij hier nog vermeld, J dat de Solvay- jjaajïg -rear--» mi hut op een der flanken van de Matterhorn en een toevlucht voor vele alpinisten, een schen king is van deze Belgische industrieel. De uitvinder van de zinkoven „Lié- geois" is afgebeeld op de 80 ct 20 ct. Kanunnik JEAN JACQUES DONY (1739 1819) wijdde zich in zijn vrije tijd aan wetenschappelijke onderzoekingen op in dustrieel gebied. Het procédé Dony, dat de meeste der moeilijkheden bij de be staande distillatie-methoden wist op te heffen, bezorgde België een van zijn rijk ste industrieën. Het werd tot in de Ver. Staten toegepast waar in 1859 de eerste zinkfabriek aldaar met „Luikse ovens" werd geïnstalleerd. EGIDE WALSCHAERTS (1820—1901), de uitvinder van de verdelingsschaar bij stoommachines is op de 1.20 fr. -f 30 ct afgebeeld. Nauwelijks tien jaar nadat de locomotief in België haar intrede had gedaan, loste deze geleerde op betrekke lijk eenvoudi ge wijze een moeilijk me chanisch pro bleem op met zÜn systeem tot. verdeling van de stoom. Voorts bracht hij nog tal rijke verbeteringen in het tractiemate- riaal van de Belgische spoorwegen aan. Als uitvinder van het bakeliet is LEO H. BAEKELAND (18631944), die op de 2 fr. 30 ct. voorkomt, bekend gewor den. In 1884 behaalde hij in België de titel van doctor in de wetenschappen, doch enige jaren later vestigde hij zich in de Ver. Staten. Werkzaam in een fa briek van films en fotopapier vond hij het veloxpapier uit, dat een ommekeer in de fotografie teweeg bracht. Dank zü deze uitvinding kon hij over de finan ciële middelen beschikken om een labo ratorium uit te rusten, waar hij in 1905 kunstmatig verharde hars vervaardigde, die hij de naam Bakeliet gaf. Van 1917 af was hij o.m. professor aan de Colum- bia-universiteit te N. York. De uitvinder van de explosie-motoi JAN ETIENNE LENOIR (1822—1900 vond op de 3 frs. -i 1 fr. een plaat Naast verschilleru andere onldekki gen, wist hij in 18. octrooi te verkrijgi op de fabricage vr een motor. welke i principe niets ande was dan de eers: twee-tact explosh motor. Later wet, de brandstof lichtgat door benzine vervan gen. Tenslotte Ireft men op de 4 frs. 2 frs. aan EMILE FOURCAULT (1862— 1919) en EMILE GOBBE (1849—1915), die bekendheid verwierven als uitvinders van het mechanische uitrekken van glas. Aanvankelijk geschiedde het fabriceren van glas uitsluitend door handenarbeid. Op initiatief van een van zijn medewer kers, de ingenieur Emile Bobbe, kwam Fourcaulf er toe vensterglas te produce ren door mechanisch uitrekken van ge smolten glas tussen een reeks rollen. In 1914 kon men met de fabricage beginnen; het procédé verspreidde zich over de ge hele wereld en in 1924 bestonden er reeds 46 ovens van het type Fourcault. Denemarken. Drie zegels werden overdrukt: de 6 Ore (oranje) zowel als de 7 Ore (bruin), beide van het ci.jfer- type, met de waarde-aanduiding 5 Ore; de 20 Ore (rood) met Koning Frederik IX er op met 30 Ore. Duitsland (Bondsrepubliek). Ook hier kwam ter gelegenheid van de dag der Ver. Naties op 24 October en het tienjarig bestaan van het Handvest een herinneringszegel in omloop in de waar de 10 Pf. (groen en rood). Het symbool van de U.N.O. treft men er op aan. (West Berlijn). Naar gemeld wordt zal het 25-jarig bestaan van het bisdom Ber. l(jn o.m. worden herdacht met de uitgifte van drie zegels met toeslag, t..w. 7 -j- 3 Pf., 10 5 pf. en 20 10 Pf. Frankrijk. Het feit dat honderd jaar geleden de dichter en schrijver Gé- rard de Nerval (Gérard Labrunie) over leed, is aanleiding voor de emissie van een 12 frs (rood en bruin), waarop het portret van deze kunstenaar op 20-jarige leeftijd in een medaillon is afgebeeld. Op 14 November komt het nieuwe zegel in koers, maar tijdens de Negende Philate- listische Najaarssalon te Parijs op 11, 12 en 13 November zal het ook reeds ver krijgbaar worden gesteld. Italië. Op 4 October kwam een 25 Lire (grijs-geel) in omloop, waarop de St. Franciscus-basiliek in Assisië staat af gebeeld. Het is nog een herinnering aan Het relletje dat zich Zondag heeft af gespeeld na afloop van de wedstrijd Na- poliBologna in de Italiaanse voetbal competitie, waarbij niet minder dan 146 personen onder wie 58 politieagenten wer-' den gewond, kan een zeer onaangename nasleep hebben voor de eerste-divisie- club „Napoli". De heer Achille Lauro, burgemeester van Napels en ere-voorzit- ter van genoemde club, heeft aan de pers verklaard dat hij de zaak grondig zal on derzoeken en indien nodig maatregelen zal nemen dat de club uit de competitie wordt teruggetrokken. Ondertussen heeft deze onverkwikkelij ke geschiedenis een slachtoffer geëist. Een jongeman, die een kogel in de mond had gekregen, afgevuurd door de politie die ook van traangas gebruik had moeten ma ken om de vechtjassen uit elkaar te ja gen, is inmiddels overleden. Bij wedstrijden in het gewichtheffen te Bagdad heeft de Amerikaanse zwaarge wicht Paul Anderson zijn Wereldrecord voor het tweehandig stoten, dat op 196.5 kg stond, verbeterd tot 207.5 kg. De Amerikaanse auto-coureur Jack McGrath, winnaar van de grote prijs van Indianapolis, is tijdens de 100 mijlen-raca, welke op het circuit van Phoenix in de staat Arizona werd gehouden, dodelijk verongelukt. Deze race was de laatste, welke werd gehouden onder auspiciën van de Ameri kaanse Automobiel Bond, die had be sloten deze wedstrijden wegens de talrijke dodelijke ongelukken niet meer te orga niseren. het feit, dat het vorig jaar twee eeuwen geleden'was, dat de basiliek tot pauselijke kapel werd verheven en tevens aan het zevende eeuwfeest van de consecratie van de kerk, welke in 1253 plaats vond. die van de Benedenwindse Eilanden. Bo ven de frankeerwaarde wordt een toe slag geheven van resp. 2+2 en 7+ ct De verkoopprijs bedraagt in Ned, crt. -ü en 60 ct. De vergadering van de Caraibische Commissie van 5 tot 12 December a.s. op Aruba zal o.m. twee zegels brengen van resp. 15 en 25 ct. Op het eerste komt een afbeelding van het bekende Palm Beach voor en op het tweede een kraakinstal latie van de Lago. Toestemming van de Int. Posterijen te Genève moet voor deze uitgifte nog worden verkregen. O o s t e n r ij k. De tiende verjaardag van het Handvest der Ver. Naties was ook hier aanleiding tot het uitgeven van een speciaal zegel. Het is een 2.40 S. (donkergroen) met een wereldbol er op, waar omheen een ring bestaande uit vlaggen van de verbonden landen. In deze ring bevindt zich een open plaats met een vraagteken er in; kennelijk ter aandui ding, dat men gaarne zou zien, dat daar ook de Oostenrijkse vlag vertegenwoor digd zou zijn. Nu komt in de linkerbene denhoek het wapenschild van dit land af zonderlijk voor. 8 61: l HXl m a -u. MS DE NIEUWE CARITAS-SERIE VAN LUXEMBURG met folkloristische afbeeldingen. IWWUWWWIWWWI Hm.iiimii iiww FINSE WELVADKJ1IEIDSREEKS met toeslag tol bestrijding der l.b.c. Luxemburg. De Caritas-serie zal dit jaar bestaan uit zes zegels, waarop een drietal afbeeldingen voorkomt, ont leend aan de Luxemburgse folklore en waarmee tevens de reeks van deze mo tieven begonnen in 1953 besloten wordt. De 25 5 ct (rose) en de 2 fr. 25 ct (bruin) herinneren aan St. Nico- laas het kinderfeest bij uitstek, door middel van wat speelgoed. Op de 80 ct 20 ct (grijs) en de 4 fr 50 ct (blauw) komt het Kerstkindje met een lammetje voor waarmee Kerstmis als familiefeest rond kribbe en kerstboom wordt geme moreerd. Op de 1.20 fr. 30 ct (geel) en de 7 fr. 3.45 fr. (paars) is een ge kroonde taart afgebeeld. Hiermede wordt hot. Driekoningenfeest gesymboliseerd; zoals ook in sommige streken van ons land gebruikelijk is, wordt dan een taart gebakken, waarin zich een boon bevindt; degene bij wie uiteindelijk het boontje terecht komt, wordt tot koning uitgeroe pen. De serie komt 5 December a.s. in koers; tot 11 Februari zal ze verkrijgbaar zijn. Ned. Antillen. Het koninklijk be zoek bracht een tweetal bijzondere post zegels, die tot 18 December a.s. ook aan de philatelistenloketten verkrijgbaar zijn. De zegels dragen o..m. de beeltenissen van de Koningin en Prins Bernhard; ver der komt er op voor Neptunus met drie tand, terwij] op de 7(4 ct (roodbruin) de namen van de Bovenwindse Eilanden zijn vermeld cn op die van 22% ct (blauw) Suriname. Ook ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Suriname is een bijzondere postzegel uitgegeven, welke eveneens aan de philatelistenloket ten verkrijgbaar is. Op het zegel komen de Koningin en Prins Bernhard voor met links en rechts afbeeldingen van palmen. De frankeerwaarde is 7% ct met een toe slag van 2(4 ct. De kleur is sepia. De verkoopprijs bedraagt 20 ct (Ned. crt.). Alle landen, die zijn aangesloten bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zullen in de loop van 1956 een post. zegel uitgeven, die in elk van deze lan-- den dezelfde afbeelding zal hebben. Ieder land zal de zegels voor eigen gebruik ver vaardigen. De postzegels zullen uiteraard de muntwaarde aangeven van het land waar zij worden uitgegeven, aldus een mededeling van de zijde der P.T.T. Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter Dinsdag 8 November 22.00 Buitenlands handelsmerk. 22.45 Swingtime with Bernard. 23.15 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. 5 WOENSDAG 9 NOVEMBER HILVERSUM I. (402 m.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gewijd muz. 7.45 Een woord voor de dag. 3.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.35 hoorsp. 12.20 Gram. 1230 Land en tuinb.medded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Gram en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork 13 50 Gram. 15.10 Omr. ork. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Caus. 18.30 R.V.U. 19.00 Nws. 19.10 Blaasmuz. 19.30 °verz. 19.50 Gram. 20.20 Radiokrant. 20.20 „Youth for Christ*'. 21.30 Radio Philh. Ork. en soliste. 22.10 Gram. 22.25 Amus muz 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws 23.15 Sport. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. <298 m.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.CO Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 10.00 School radio. 10.20 Voor de^ vrouw. 11.00 R.V.U. 11.20 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12 23 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel 13.00 NTSl ,l?;ïr Tentoonst.agenda. 13.18 Promênade- ork. 13.50 Medische kron. 14.00 Intsrum. trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 TvTPTt 7-0° Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.20 Gram. 18.30 Actual. 18.40 Ham mond-trio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Lezing 19.^0 VARA-varia. 19.30 Voor de jeugd. 20 00 Nws. 20.05—24.00 „Faust", opera. (22.00—22.15 Nws). WOENSDAG 9 NOVEMBER Engeland. BBC Home service. 330 m. 12.00 Voor de scholen. 13.00 Gram. 13.15 Re port. 13.30 Voor de boeren. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14.10 Ooggetuigeverslagen. 14.30 Gram. 15.00 Voor de scholen. 17.00 Vespers. 17 45 Caus. 18.00 Voor dc kind. 18.55 Weerb 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19 25 Sport. 19.30 Volksdansen. 20.00 Hoor spel. 20.30 Caus. 21.00 Volksliederen. 22.00 Nws. 22.15 Report. 23.00 Gram. 23 30 Voordr. 23 45 Parlem. overz. 24.00 Nws. 0.08—0.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagb. 12.15 Voordr. 12 33 Lichte muz. 13.00 Parlem. overz. 13.15 Lichte muz. 13.45 Ork.conc. 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Piano. 16.15 Voetbalrep. 17.15 Mrs Dale's Dagb. 17.30 Ork.conc. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gevar. muz. 19.25 Interv. 19.30 Gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Gevar. progr. 2130 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Actuele caus. 23.20 Gevar. muz. 24.00 Voordr. 0.15 Lichte muz. 0.50—1.00 Nws. N.W.D.R., 309 m. 12.00 Amus.muz 13.00 Nws. 13.15 Operaconc. 16 00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.50 Samenzang. 19.00 Nws. 19.15 Viool en piano. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Klankb. 21.45 Nws. 22.10 Amus muz. 22.30 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.29 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.25 Orgelconc. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.00 Symph.ork. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.05 Nws 14.10 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Gram. 20.00 Vocaal conc. 20.30 Lichte muz. 21.00 Hoor spel met muz. 22.30 Gram. 23.00 Ork.conc. 23.45 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 184 m. 324 m. 11.45 Gram. (Om 12.30 Nws). 13.00 Nws. 13 15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.05 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Viool eu piano. 17.50 De boekenmarkt. 13.00 Ronde-tafel gesprek. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20 00 Hoorsp. 21.05 Gram. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gevar. muz. 13.00-Nws. 13.15 Gram. 14.15 Omr.ork 14.45 Gram. 15.45 Omroepkoor. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Groot symph.ork. en sol. 21.40 Amerik. muz. 22.00 Nws. 22.15 Vrije tijd. 22.55 Nws. BBC, Uitzendingen voor Nederland 17.45—18.15 Nws. Feiten van de dag. Kngela* les voor beginnelingen, les 79, deel 4. (O» 261 en 49 M.). K.R.O.: 17.00—18.00 Voor de jeugd. N.T 20.3021.10 Nationaal progr.: Filmreport. 21 —22.15 Eurovisie: .Zwarte kunst", een fe- 1 van zang cn dans in een Afrikaans negerdoil i (Relais van de Vlaamse televisie).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4