Grote Vier-ministers schorsen beraad over Duitse kwestie Asf altmachines 6 maanden stil WEGENBOUW ONNODIG DUUR Huis en weg houden gemoederen sterk bezig. Gelukkig! Geneefse sfeer is echter ook voor de agendapunten bedorven Ook West-Duitsland kent zip melk-moeilijkheden Dubois volgt De Latour op Drie doden op de weg Drang naar in werking treden van wet ouderdomsvoorziening Particuliere bouw moet bij subsidiëring voorrang hebben MONSTERBOTSING op RIJKSWEG DEN HAAG-ROTTERDAM RUIM DERTIGDUIZEND MANNEN OFFICIEEL WERKLOOS I Doü 'Icrdag 10 November 1955 B1BIbW DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Istiqlal steunt Ben Joessef Tomaten naar België en Luxemburg Europese atoomsamen- werkimr Boeren achten subsidie te laag Geheim rapport van S.E.R. verstrekt Zwaartepunt van productie moet worden verlegd van najaar naar voorjaar m Eden beschuldigt Sovjet-Unie Treinen botsten bij Houthem Vele bejaarden zitten er zwaar voor Huurverhoging van 25 pet noodzakelijk Ook Zuid-Afrika loopt weg uit V.N. Zoon des huizes richtte barricade op Het begon met een Volkswagen Tientallen auto's op elkaar; veel schade en een gewonde Kreeg Gerben Soiider- man liart ver lamming WEERBERICHT Men zal hier in Genève nu over- Igaan tot de punten twee - ontwa- 'ening - en drie - contact tussen 1 Oost en West - van de agenda. De Westelijke ministers hebben Molo tof vandaag .echter ernstig gewaar schuwd, dat zijn compromisloze houding ten aanzien van het Duitse Vraagstuk de kansen op enig succes bij de behandeling van de twee Volgenda agendapunten sterk ver tninderen. Tenzij Molotof met on verwachte en opzienbarende nieu- tve voorstellen voor de dag zal ko men, zal de huidige impasse voor de gehele conferentie gelden. De Westelijken hebben weinig nieuws bij te dragen aan de ontwapenings besprekingen. Hard en bitter hebben MacMillan en Dulles vandaag op Mölotof's onverzoen lijke rede gereageerd. De Britse minister, die de Westelijke aanval leidde, noemde Molotof's toespraak van Dinsdag een ,^eer Urnstige verklaring Hij zeide zijn Rus sische tegenspeler, dat de Duitsers een vrij r- De enigfvSTTsovleïrege- ^ceSr^^i-^ntbolsiewi. Zwaar geleden Oude voorstellen Vervolging tegen ambtenaar en journalist Geldverspilling Tweejarige budgetten Alleen ongerief en materiële schade KLTï,,Tgïfvr^rb«ïïri..°l,8''ll»Ó»™, uiteraard aan" de t»«d v.n da Drs Valkenburg: „Woningvoorziening gezond maken'' Politie wist jongeman te arresteren Op de Rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam heeft zich gister avond binnen een paar uur een re cord aantal autobotsingen voorge daan, waarbij tientallen wagens waren betrokken; één persoon werd gewond en de materiële scha de zeer aanzienlijk was. DAARTEGENOVER 63.000 MAN GEVRAAGD De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Toenemende bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind. Weinig ver andering m temperatuur. Vrijdag 11 November: Zon op 7.53 uur, onder 16-58 uur; Maan op 4.37 uur, onder 15.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT dwenen. Het verioop van de besprekingen van vandaa fens ten overvloede bewezen. De Westelijke reacties op Molotoi s J 0 haren bitter en scherp. De volledige mislukking van de pogingen om de standpunte«inza Europese kwestie tets nader tot elkaar te brengen, zalongctwijfddleulcn •ot een slechter worden van de verhouding tussen Oost en Wes^Temee uanoezien deze mislukking volgt op het ontstaan van een nieuw gebied ,''an°spanning in liet Midden-Oosten als gevolg van communistische Wapenleveranties aan Egypte. De minister hebben de behandeling van pun een van de agenda - bet vraagstuk Duitsland en de Europese veiligheid voorlopig uitgesteld. Zij zullen, voor zij hun conferentie beëindigen nog wel tot deze vraag stukken kunnen terugkeren, doch liet is zeer onwaarschijnlijk dat het Westen de grotendeels oude Sovjet-voorstellen nog nader wil bespreken De krachtige taal, waarin de Westelijke ministers vandaag Molotof van tepliek dienden, toont overduidelijk aan, dat Oost en West ten aanzien I van de Duitse kwestie nu verder van elkaar staan dan twee jaar geleden, toen het vraagstuk in Berlijn werd besproken en verenigd volk wensten te z jn en niet Sovj<ft-r'e^ering' blschouwt de Duitse^en- heid en onafhankelijkheid ijzer om het defensie-systeem van het Westen te slopen maar z.eHs als de NA zou verdwijnen dan zouden de Russeni n I Duitse volk die vrijheid en onafhankelijk beid nog niet geven". Dulles waarschuwde ervoor, dat Molo tof's onverzoenlijkheid de sfeer voor de Een delegatie van de ex reme Marok kaanse nationalistische partj,, de jtóWW. is gisteren in audiëntie ontvangdn door sultan Ben Joessef in zijn tijdelijke resi dentie in St. Germain-en-Laye. Ab erra min Boeabid, de leider der delegatie, van het Uitvoerende comité der partij, ver klaarde na afloop, dat de politieke in zichten van de sultan en die van de Istiqlal volkomen overeenstemden. Boeabid zeide, dat de partij een her ziening wenst van het verdrag van Fez. dat in 1912 werd gesloten en van Marok ko een Frans Protectoraat maakte. De re visie van dit verdrag zou een voorwaarde zijn voor de onafhankelijkheid van Ma- r°ne°oudste zoon van El Glaoui, de „be keerde" pasja van Marrakesj, heeft het voorbeeld van zijn vader gevolgd en een voetval gemaakt voor sultan Ben Joessef. die voorstelde het verleden te vergeten. voor een niet-aanvalsverdrag tussen de NATO enerzijds en de landen van het Pact ran Warschau anderzijds. Een bekend voorstel, dat reeds tn Juli door premier Boelganin naar voren was gebracht. Ook stelde hij voor de buitenlandse troepen in Duitsland met de helft te verminderen en een overeenkomstig aantal militairen te demobiliseren. GENèVE, Woensdagavond. Het weinige optimisme, dat hier in Genève nog was gebleven, is na Molotof's boute afwijzing van het Westelijke voorstel voor Duitse ver kiezingen, dat hij weigerde zelfs maar te bespreken, wel volledig ver- J U ,mvlnrtn van de kecnrplrill rren V3T1 V31U1332 IjCGlt Cll 'J De Belgische minister van buitenland se zaken Spaak, die voorzitter is van de zevenlandencommissie van deskundigen ter voorbereiding van vdrdere integratie van Europa heeft gisteren met een dele gatie van de organisatie voor Europese Economische samenwerking de plannen voor de oprichting van een Europese kernénergiegemeensehap besproken. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de delegatie der O.E.E.C. zijn de 18 landen van deze organisatie Dereia .met de landen van de Europese Gemeen- Naar wij vernemen, hebben België en schap y00J K°!®" en Staal ?a«?a tfe ^der Luxemburg met ingang van gisteren de I ken in de n^trng van Antegratie invoer van torr-aten weer toegestaan. I Europese kernenenergiebronn Het zevenjarige dochtertje van de admi nistrateur van het Witte Huis te Washington heeft camera-vrees en als de fotograaf een plaatje wil maken van vice-president Nixon, die een bezoek brengt aan de ,JJorace Mann"-school, waar ook zijn beide dochters worden on derricht, houdt zij gauw haar beide hand jes voor het gezicht. verdere punten bedierf. Hij zeide, dat de Russische minister het vertrouwen, dat was gewekt door de 'topconferentie in Juli, grotendeels te niet had gedaan". De geest van Genève had zwaar geleden. „Wij blijven hopen, dat de Sovjet-Unie indien niet nu, dan toch spoedig loyaal inhoud zal geven aan de overeen- komst der regeringsleiders, .v0|S®a* Duitsland door vrije verkiezingen moet worden verenigd. Eerst dan ka Dese veiligheid verzekerd worden en zal de geest van Genève de rijke vruchten, die hif scheen te beloven, hebben afgewor pen, aldus de Amertkaanse minister. Na de Westelijke ministers kwam Molo tof nog even aan het woord. Zonder veel tegenstribbelen accepteerde hij het voor stel punt èèn voorlopig maar te laten rusten- Wel diende hij nog een plan in De Westduitse redering heeft^oensdag besloten de veehouders een melksnbsKMe me te kennen om de melkprijs stabiel te houden Sedert enige tijd eisen de produ centen een verhoging van de consumen tenprijs met 5 pfennig per liter. De re gering, die een dergelijke stijging van het prijspeil ongewenst acht, heeft daarom be sloten de producenten voorlopig tegemoet 'te komen door een subsidie van 4 pfennig per liter te betalen. Het subsidie zal vermoedelijk op 1 De cember ingaan en voorlopig gedurende een periode van vier maanden worden gehandhaafd. - Het besluit van de hondsregering geen verhoging van de melkprijs toe te staan, maar in plaats hiervan tijdelijk een sub sidie toe te kennen, is inmiddels door de vertegenwoordigers der boeren onaan vaardbaar en beschamend genoemd. Naar de mening van de boerenbond zijn de Westduitse verbruikers in staat een ver hoging van de melkprijs te dragen. De boeren blijven prijsverhoging eisen en willen deze eis kracht bijzetten door economische en politieke strijdma len. In Neder-Saksen zullen de boeren Zaterdag stemmen over een voorgestelde kopersstaking. Dit voorstel houdt in dat zij zich zullen onthouden yan het aan kopen van voor hun bedrijf nodige in dustrieproducten, zolang het prijspeil van André-Louis Dubois, prefect van Parijs, is benoemd tot resident-generaal in Ma rokko. Hij volgt als zodanig generaal Boyer de Latour op, die zijn ontslag had aangevraagd. Generaal Boyer de Latour had zich voorstander getoond van een minder libe rale politiek ten aanzien van Marokko dan de regering—Faure volgde. deze producten niet in overeenstemming is gebracht met dat der landbouwproduc- De aankondiging van een verhoging van de melkprijs heeft in de afgelopen weken in talrijke steden in West-Duits- land reeds een door de vakhonden ge organiseerde melkboycot tengevolge gehad. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling een strafvervolging in te stellen^ wegens schending van geheimen en, even tueel, diefstal tegen Th. J-, destijds werkzaam bij het secretariaat van de bo- ciaal-Economische Raad. Hij wordt er namelijk van verdacht een niet voor pu- kraent dij ze ueu uuu, blicatie vrijgegeven advies van die politieke strijdmaatrege- dat betrekking hadl qp de l«m§oM aan een journalist ter hand te hebben ge steld. De betrokken journalist B- Haags redacteur van een van de lande lijke dagbladen zal wegens uitlokking tot genoemde misdrijven worden ver volgd. - f :V?: Het Nederlandse wegenbouwapparaat werkt slechts op tweederde deel van zijn bereikbare capaciteit en dan nog Dij voorkeur in het slechtste deel van het .jaar. Daardoor is de Nederlanse wegen bouw onnodig duur. Deze stelling werd gistermiddag in een lunchvergadering van het Nederlands Verkeersinstituut te Den Haag verdedigd door ir G. Slotboom, di recteur van de Koninklijke Maatschap pij Wegenbouw N.V. Hoeveel de weinig op een efficiënte uitvoering gerichte voor bereiding van de wegenbouw de Neder landse gemeenschap wel kost illustreer de hjj o.m. met te zeggen, dat de wegen bouwmaatschappijen soms wel 2400 uur arbeidsloon per man per jaar moeten uit betalen, terwijl er maar 800 a 1000 uur kan worden gewerkt. Dit jaar hebben de asf altmachines de eerste zes maanden nagenoeg stilge staan. Bij de huidige werkwijze moet volgens een ruwe berekening voor iede re verreden ton-kilometer circa 4 cent worden geïnvesteerd in de wegenbouw Dat kan niet nalaten een nadelige invloed te hebben op onze kostprijzen, gezien de verhouding van dit bedrag tot de trans portkosten per ton—kilometer, welke on geveer 10 cent belopen. Ir Slotboom betoogde, dat het dringend noodzakelijk is, dat het zwaartepunt van de wegenbouwproductie verlegd wordt van het najaar naar het voorjaar. Thans bereikt de productie ieder jaar haar hoogtepunt in het najaar, hetgeen geld verspilling betekent. Want juist dan is er de grootste schaarse aan arbeidskrach- ten ziin de dagen korter en is het weer Breda deze w het' minst geschikt. Dit laatste maakt keersongeval. alleen al voor de arbeidsprestatie 10 pet verschil met het voorjaar. Bovendien is de kwaliteit van een in het voorjaar aan gelegde weg doorgaans beter. Om het gestelde doel te bereiken, zal het in de eerste plaats nodig zijn te breken met het huidige systeem van over- heidshudgettering. Thans is er aandrang om steeds in Augustus werken aan te be steden. omdat de uitgetrokken gelden In hetzelfde jaar nog „op" moeten. Daarom pleitte spreker voor meerjarige budgetten. Voorts zou reeds vanaf Februari en niet pas vanaf Augustus het systeem van de eenvoudige aanbestedingsprocedure (on derhandse aanbesteding) moeten worden gevolgd. Verder zou de aannemer meer tijd moeten krijgen om zijn werkplan op te maken, hetgeen inhoudt een groter tijdsverloop tussen het geven van de op dracht en de uitvoering van het werk. Vanwege de hoge aanloopkosten zou veel geld bespaard kunnen worden, indien de overheid de uit te voeren werken rayons- gewijze combineert. Tenslotte zou een basis van overleg gevonden moeten worden voor wederzijds overleg betreffende con structie en werkwijze, waarbij evenals in de bouwerij het voordeel van kostenbespa rende wijzigingen in het bestek gedeeld wordt door aannemer en opdrachtgever. De motorrijder M. H. S. uit Bonner veen (Dr.) is op de Bonnerdijk tussen zijn woonplaats en Gieten °P een geparkeerde trailer gereden. S. kreeg dermate ernstige verwondingen, dat hij ter plaatse over leed. Het slachtoffer was 37 jaar, gehuwd en had twee kinderen. De trailer was on voldoende verlicht. In het ziekenhuis te Almelo is gisteren overleden de 25-jarige W. B. uit Rijsen, die verleden week Vrijdag bij een ver keersongeluk te Wierden zeer ernstig werd gewond. Op weg naar zijn huis werd gisteren de 74-jarige F. van O. te Breda door een vrachtwagen gegrepen op het ogenblik dat hij aan de Hoogpoort de weg wilde oversteken in de richting van de Sluis singel. Hij werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarna overleed. Hiermede telde Breda deze week zijn derde dodelijke ver- Sir Anthony Eden, de Britse premier heeft Woensdag de Sovjet-Unie ervan be schuldigd, dat zjj met opzet wapens aan Arabische staten levert om een commu nistische penetratie in de Arabische we reld gemakkelijker te maken. In een rede op het banket voor de nieuwe Lord Mayor in de Guildhall in Londen verklaarde Sir Anthony. dat Groot-Brittannië onmogelijk deze Sovjet actie in overeenstemming kan brengen met verklaringen, dat de Sovjet-Unie in de nieuwe „geest van Genève" een einde wenst te maken aan de koude oorlog Hij verklaarde, dat men landen d>e vijandig tegenover elkaar staan geen ver wijten kan maken, als zij wapens kopen waar dat mogelijk is. In dat geval zijn het niet de ontvangers, maar de leveranciers van de wapens die de grootste verant woordelijkheid dragen. Noch Israël, noch de Arabische staten kunnen er baat hij hebben, als hun ge schillen iemand anders bevoordelen. .En er is iemand heel bereid om voordeel uit deze geschillen te trekken", zo waar schuwde Eden. Vanochtend omstreeks half zes is hij HouthemValkenburg, tussen Meerssen en Valkenburg, een ledige dieseltrein op een stilstaande goederentrein gelopen. De botsing gebeurde toen de goederentrein werd binnengeloodst, nadat hij enige tijd voor een onveilig signaal had gestaan. Zes goederenwagens kantelden en versper den het hoofdspoor. Persoonlijke ongeval len deden zich echter niet voor. De dienst tussen Meerssen en Valkenburg werd on derhouden met bussen. Dit is een recente opname van het b van President Eisenhower, waar h] herstellen. Het huis is gebouwd at omgeving van Gettysburg, f*d S Pennsylvanië. Eisenhower zal {_„r-uen, per vliegtuig naar de plaats vert 1 waar hij moet aansterken. Op een bijeenkomst van de Kath' t van bejaarden en gepensionneerden.in n bisdom Haarlem, die Dinsdagmiddag m gebouw „Sint Bavo" te Haarlem is f=e den, heeft de heer W. Peters, dlrec'®« van het vormingscentrum van de K. te Baarn, een uiteenzetting gegeven over het wetsontwerp ouderdomsverzekermg. Hij werd ingeleid door de secretaris, de heer W. Heeselaars uit Amsterdam, die o.a opmerkte, dat de bejaarden voor vele problemen staan. Gebleken is, dat velen slechts eenmaal per week een war me maaltijd gebruiken. Aan deze onge wenste toestand dient een einde te komen en gerekend wordt op de steun van de overheid. Een -root aantal bejaarden kan niet „..„„iffin-s- en sociëteitsleven ta,n h6t weoens gebrek aan geld. Ge- dcememe JU-m verbetering te bren- hoopt wordt hienn vex 5» vprippnt gen als de overheid subsidies verleent. De heer Peters gaf X^fge1 van de ouderdomsvoorziening in de afge lemen halve eeuw en besprak de totstand- khmfng van de noodwet-ou'derdomsvoor ziening die op 1 October 1947 werking is getreden. De regering stelt zich voor de definitieve wettaet iö£a»S van 1 Janua ri 1957 in werking te stellen. De KVP hoopt echter, dat dit eerder zal geschie den. Mogelijk zal het ontwerp in Februari a.s. in het openbaar in de Tweede Kamer behandeld worden en in Mei in de Eerste Kamer. Dan moet alles vlot verlopen en de regering accoord gaan met amende menten, die de Tweede Kamer eventueel mocht aanvaarden. De KVP zal het op prijs stellen, als de wet op 1 Juli in wer king zal treden, maar tevreden zal zij zijn als de uiterste datum 1 September 1956 wordt. Ten aanzien van de korting op het pen sioen merkte spr. op, dat insiders van mening zijn, dat zij, die thans lid zijn van een pensioenfonds, niet in aanmer king dienen te komen voor een korting; iets anders achten zij het voor hen. die zich nog moeten aansluiten. Voor de ouderen staan in ieder geval belangrijke dingen te gebeuren, merkte de heer Peters op. Wordt het ontwerp aanvaard dan is de kroon gezet or) wet gevende arbeid op sociaal terrein. Tn een achttal landen bestaat reeds een goede ouderdomsvoorziening en van belang is, dat Nederland spoedig zal volgen. Voorlo pig blijven de'uit te keren bedragen on- voorschriften en financieel gesteund door de overheid. Daardoor zouden de verhoudingen weer gezond worden en zou het bedrijfsleven zelf weer de risico's van de woningbouw op zich nemen, in plaats van de overheid Op deze wijze zouden meer woningen tot stand kunnen worden gebracht. De ge meenten hebben dan ook meer armslag om aan de enorme aantallen woningzoe kenden een woning toe te wijzen. Spreker deed een beroep op de regeling om de hier voorgestelde maatregelen van toepassing te verklaren. Op de algemene ledenvergadering van de Ned. Bond van Bouwondernemers af deling Utrecht heeft drs W. Valkenburg, algemeen secretaris van de bond, giste ren als zijn mening uitgesproken, dat bij het doen van su^esties om te komen tot oplossing van de woningnood, vrijwel iedereen voorbijgaat aan het centrale punt een principiële gezondmaking van de wo ningvoorziening. De woning is in eerste instantie een beleggingsobject, ongeacht of zij wordt verkocht dan wel verhuurd Derhalve is het woningbouwvraagstuk primair een huurvraagstuk aldus spreker Wil men principieel het woningbouwvraag stuk tot een oplossing brengen, dan zal 'op korte termijn een huurverhoging van 25 pet noodzakelijk zijn, en wel een huur verhoging zonder huurbelasting. Als tweede maatregel noemde spreker een subsidiebeleid, waarbij de principes var de woningwet in acht worden geno men, d.w.z. eerst subsidiëring aan par ticuliere bouw en pas, wanneer deze in gebreke blijkt, aan woningwetbouw Met ögote nadruk stelde spreker, dat alleen het particuliere bedrijfsleven in staat is die woningen te bouwen, waaraan da meeste behoefte bestaat. In de tweede plaats wees spreker op de suggestie van de heer C. Gelderen, voorzitter van de N B B. nl. dat de particuliere woning- houw'niet meer gebonden dient te zijn enige cnntinaentPring doch dat Apartheid „binnenlandse kwestie" Ook Zuid-Afrika heeft Woensdag be sloten zijn gehele afvaardiging naar de Verenigde Naties terui te trekken. Daar mee volgt Zuid-Afrika het voorbeeld van Frankrijk, dat een zelfde stap reeds eer der deed uit protest tegen de behandeling van de kwestie-Algeriie, een „binnen landse aangelegenheid Het Zuid-Afrikaanse besluit werd ge nomen met 37 tegen 7 stemmen, bij der tien onthoudingen, door speciale politieke commissie genomen beslissing om het ras senvraagstuk in Zuid-Afrika nog een jaar op haar agenda te houden. Zuid-Afrika ach' dit een inbreuk op het Handvest, wanrn staat dat de V.N zich niet mogen in la met de binnenlandse aangelegenheden van haar leden-staten. De Roosendaalse politie heeft Dinsdag avond beleg moeten slaan voor de wo ning van de familie V. aan de markt te Roosendaal. De vader van het gezin had op het politiebureau een klacht ingediend dat de zoon des huizes, zekere W. V. zijn moeder had bedreigd en mishandeld Toer de politie voor het huis aankwam, om de knaap in te rekenen, bleek hij zich een barricade te hebben gebouwd, waardoor de agenten waren genoodzaakt eerst de buitendeur te forceren. Boven aan de trap van het bovenhuis had de jongen zich verschanst achter een muur van meubelstukken, vanwaar hij de agenten bekogelde met stenen en stukken hout en hen na een waarschuwingsschot van be neden met een mes begon te dreigen Een agent zag kans de jongen het me5 uit handen te schieten waarbij de hand licht werd verwond. De jongen liet zich daar op gewillig arresteren. Over zijn motieven tast men nog in het duister. Het begon om ongeveer half zeven on der de gemeente Rijkswijk nabij het vliegveld Ypenburg. Daar kwam een Volkswagen van de Kon. Luchtmacht en bestuurd door een soldaat van dit wa pen, als eerste met een tegenligger in botsing. Deze wagen, die via de Rijks weg onderweg was van een deel van Ypenburg naar een ander deel van dat vliegveld en in de richting Den Haag reed, kwam bij het inhalen in aanra king met het linker achterwiel van een tegenligger, een vrachtauto, die zelf ook aan het inhalen was. (Het staat niet vast, of de militair op de binnenbaan van de rechterweghelft van deze vierbanige weg heeft gereden). De militaire auto maak te een halve slag om, zodat hij in de richting Rotterdam te staan kwam. An dere tegenliggers, die door te grote snel heid of door het gladde wegdek niet tij dig konden remmen, kwamen vervolgens met de Volkswagen of met elkaar in botsing. De militaire bestuurder kreeg een lichte hersenschudding. De materiële schade aan zeven auto's was aanzien lijk bij deze eerste botsing, waarbij veer tien wagens betrokken waren. Een Delftse agent van politie waar schuwde op het gedeelte van de Rijks weg onder Delft het verkeer. Een auto bestuurder, die met een snelheid van ca 120 km. reed, stopte op deze waarschu wing plotseling, tengevolge waarvan ach- terrijdende auto's met hem in botsing kwamen. Ook elders op de weg hadden botsingen plaats en alleen de Delftse po litie telde in zeer korte tijd achttien auto's, die bij eem aanrijding waren be trokken. De politie had handen vol werk en de agenten moesten zo nu en dan over de ligusterhaag springen om hun leven te redden. Op verzoek van de Delftse po litie werd daarom bij het begin van de Rijksweg in Rotterdam het verkeer in de richting Den Haag door de Rotterdamse politie over de oude weg naar Delft ge leid, waardoor verdere ongelukken wer den voorkomen. Gedurende October nam het aantal werkloze mannen toe van 22.716 tot 24.664 terwijl de bezetting v.an de aanvullende werken steeg van 4911 tot 5595, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve steeg van 27.627 tot 30.259. Deze voor de maand October slechts geringe stijging met 2632 man was in hoofdzaak het gevolg van sei zoeninvloeden. De toeneming van de ar beidsreserve deed zich dan ook voorname lijk voor onder de landarbeiders, de losse arbeiders, de grondwerkers, de veenar beiders, en het hotelpersoneel. Het gun stige weer, waardoor veel oogstwerk- zaamheden machinaal konden geschieden bracht mede, dat .ztimg extra werk krachten nodig waren. Hierdoor behoef den na afloop van de oogst dus ook niet veel arbeidskrachten te worden afgesto ten, waarmede de geringe stijging van de arbeidsreserve in de afgelopen maand in hoofdzaak is verklaard. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 3503 tot 4056; veenarbeiders van 681 tot 1141; landarbeiders van 3594 tot 4572. hotelpersoneel van 1417 tot 1839; trans- portpersoneel van 1467 tot 1582 en losse •arbeiders van 5968 tot 6514. Het aanbod van metaalarbeiders daalde van 1768 tot 1519 en van kantoorpersoneel van 3000 tot 2719. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 66.960 tot 62.912. De relatieve werkloosheid was eind Oc tober het hoogst in Friesland met 18 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren en het laagst in Limburg met 5, terwiji het rrjksgemiddelde 9 bedroeg, tegen 7 op 30 September. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijke personeel daalde van 34.595 tot 33.774 ïn een rapport, uitgegeven door de Amerikaanse organisatie voor de burger luchtvaart, wordt gezegd, dat een plotse linge hartaanval mogelijk de oorzaak is geweest van het, op 22 October j.l., ver ongelukken van luitenant-kolonel Gerben Sonderman, persoonlijk vlieger van Prins Bernhard. Gerben Sonderman is, zoals bekend, na. bij Hagerstown, in de Amerikaanse staat Maryland, omlaag gestort en om het le ven gekomen. Sonderman. die de eerste invlieger der ,Fokker"-vliegtuigfabrie- ken was. verongelukte bü het demonstre ren van de straaltrainer S 14 voor func tionarissen van de Amerikaanse vliegtuig, fabriek „Fairchild Aeroplane Corpora tion". Volgens het rapport heeft Sonderman zijn toestel opzettelijk in een vrille ge bracht, .,die om onbekende redenen tot een zo geringe hoogte werd volgehouden, dat het niet meer mogelijk was het vlieg tuig weer recht te trekken". „Een onderzoek door medici heeft aan getoond dat. Sonderman aan een matig tot ernstige hartziekte leed. Alhoewel er geen bewijs voor bestaat, dat dit heeft geleid tot bewusteloosheid en daardoor verlies van het vermogen om het vlieg tuig te besturen, moet het toch niet uit gesloten worden geacht dat een hartver lamming. veroorzaakt door storing in de bloedsomloop is opgetreden'', aldus het rapport van de Amerikaanse organisatie voor de burgerluchtvaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1