Molotof verwerpt Eisenhower's plan Westelijken: géén ontwapening zonder te voren geregelde effectieve controle m V.S. laten vaderlijk gezag gelden Teugels strakker aan Meer spionnage en controle onder Oostduitse bevolking ehaald LOONPOLITIEK der toekomst Haarlemse KAJ. zat niet stil Actueel: We leren niet voor school maar voor leven Geneefs ontwapeningsgesprek loopt al even stroef Frankrijk spoedig terug in de V.N.? Na Geneefse mislukking kunnen Duitsers geen eensgezindheid opbrengen Verkorting van de werktijd TrijiTag 11 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe wrijvingspunten tekenen zich af DE CRISIS IN HET MIDDEN-OOSTEN Mgr Huibers tachtig jaai Toch samen op een foto DE ZAAK ANNEKE BEEKMAN Nieuwe brug m Alphen a. d. Rijn Kamerleden willen standpunt der regering kennen Richtprijs van de baconvarkens 76-jarige Urker naar Zuid-Af rika Jeugd wil viering, van bevrijdi ngsdag Zondag jaarvergadering in Amsterdam WEERBERICHT J Absolute voorwaarde Slechte vooruitzichten voor agendapunt 3 Niet gemakkelijk onder één noemer O MOLOTOF EN VULLES V roegere pleegmoeder en moeder-overste gearresteerd, Aandrang tot S.E.R.-onderzoek Om zoon te ra ien bij de kamervisserij De weerveïwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk wat regen, vooral m het Westen van het land. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zaterdag IS November: Zon op 7.55, onder 17.57 uur. Maan op 5.49, onder 15.39 uur. SCHIEDAMSCHE COÜRA De besprekingen over Duitsland en de Europese veiligheid zijn geschorst We zien hier de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano tij dens een gesprek met de Westelijke mi nisters over de nieuwe situatie. V.l.n.r. Von Brentano, Antoine Pinay, John Fos ter Dulles en mr Harold MacMillan. GENèVE, Donderdagavond, de Grote Vier-ministers in een verbitterde zijn begonnen aan punt twee van bun Zeker nu stemming agenda, valt het niet te verwonderen, dat de eerste dag van het Geneefse ontwapeningsgesprek nauwelijks iets nieuws heeft opgeleverd. Na Juli scheen de slepende kwestie van ontwapening in een niemv stadium ge treden te zijn. Vandaag is evenwel duidelijk gebleken, hoezeer de standpunten van Oost en West uiteen lopen. Nóg zit deze kwestie op de conferentie niet zoals die van de Duitse eenheid „muurvast", maar de controverses zijn zo groot, dat men de hoop op enig spoedig resultaat rustig kan laten varen. Het is een kwestie van het omdraaien der zaken. Molotof zegt: eerst ontwapenen en liefst nog een volledig A- en H-boin-verbod en dan kijken hoe de zaak effectief gecontroleerd zal worden. Zijn Weste lijke ambtgenoten zeggen: ge duwt ons aldus een „blanco cheque'' onder de neus. Eerst dient de kwestie van controle afdoend geregeld te worden, pas daarna kunnen we ontwapenen. De zaak is er niet eenvoudiger op geworden, nu zowel Russische als Amerikaanse leiders hebben toegegeven dat de controle op het vervaardigen en verberger van A- en H-wapens op dit ogenblik tot het onmoie lijke behoort. Laat ons zo is de Westelijke rede nering verder deze hele moeilijke materie derhalve overlaten aan de experts in de speciaal daarvoor bestemde sub-commissie van de V. N. Omdat echter om tot enig resultaat te komen een sfeer van ver trouwen het eerste vereiste is, moeten we daarnaast nog liier in Genève onze goede wil tonen door het snel eens te worden ovfer Eisenhower's „blauwdruk"- plan en Boelganin's voorstel voor .het inrichten van controle-posten op belangrijke verkeersknooppunten Molotof echter verwierp het „spectaculaire" plan, dat president Eisenhower in Juli j.l. te Genève deed en waarin werd voorgesteld, dat de V. S en de Sovjct- Unic zouden overgaan tot het uitwisselen van militaire gegevens en het uitvoeren van verkenningsvluchten boven eikaars grondgebied. Eisenhower's plan is essentieel een plan Voor het controleren van bewapening. Molotof verwierp dit plan dan ook op grond van het feit. dat het ceen deel uit maakt van een algemeen plan tot effec tieve vermindering der bewapening Voorts betoogde hii. dat het plan geen af doend» waarborg was tegen verrassings aanvallen, dat he' een te beperkte Rus- sisch-Amerikaanse aangelegenheid en dat het „eerder wantrouwen dan vertrouwen" ïou zaaien. Slechts wanneer Elsenhower's plan een onderdeel van een stelsel tot effectieve vermindering van bewapening zou vor men, verklaarde Molotof zich bereid het opnieuw in welwillende overweging te nemen. Zo heeft dan de eerste dag van het ont wapeningsgesprek, dat gevoerd moet wor den in de kille sfeer, van de mislukking van het Duitsland-overleg, het beeld ge boden, dat Molotof met een ontwapenings plannen-cocktail kwam aandragen, dat sa mengesteld was uit: delen van alle voor- Geneefse Russische plannen, tot en met de voorstellen van 10 Mei j.l., vervolgens uit het voorstel, dat Boelganin in Juli te Ge nève deed en tenslotte uit elementen van vroegere Frans-Britse voorstellen, die door hun oorspronkelijke indieners al lang als verouderd bestempsld. het totaal der man kracht in de verschillende landen op ver schillende aantallen fixeren. Die getallen Voor de beperking der strijdkrachten zijn: Voor de V.S., de Soviet-Unie en communïs- tisch-China: 1 tot lH millioen elk, voor Groot-Brittannië en Frankrijk: 650.000 man, voor andere staten: 150 000 tot 200.000 Molotof liet overigens, toen hij dit °n<Jer" deel van zijn voorstel besprak, een adder tje uit het gras opduiken. Natuurlijk, zo zei hij, moet als het maximum voor com- munistisch-China wordt besproken, dit land aan het overleg deelnemen. Wat A- en H-wapens betreft wil de Sov jet-Unie een absoluut verbod, dat van kracht zou worden als de overeengekomen Vermindering van de strijdkrachten en ge wone wapens voor 75 procent is uitge voerd. De atoomwapens zouden vernietigd moeten worden gedurende de uitvoering van de resterende 25 procent. Een verschil met vorige voorstellen was, dat ditmaal geen data werden genoemd. Zolang nog geen volledige overeenstem ming over het verbod van alle atoomwa pens was bereikt, zou alleen de Veilig heidsraad het gebruik ervan mogen toe staan. Het Westen heeft al eerder laten weten, dat het voor een dergelijke clau sule in verband met het veto-recht in die raad, absoluut niets voelt. De Westelijke ministers hebben hier direct op geantwoord, dat een doelmatige internationale organisatie met inspecteurs een noodzakelijke voorwaarde is voor een aanvaarding van een alomvattend plan. In een vandaag ingediende Westelijke resolutie wordt gepleit voor een derge lijke organisatie als „hoeksteen" voor elk ontwapeningsprogram. Het overleg daar- Voor moet in de ontwapenings-subcom- missie worden voorgezet, terwijl de reso lutie tevens pleit voor snelle overeen stemming over uitvoering van de plannen van Eisenhower en Boelganin. Wat de atoomwapens betreft, verklaart de resolu. tie, dat de Grote Vier afstand dienen te Diplomatieke waarnemers in New Vork zijn van mening, dat de terug keer van Frankrijk in de Algemene Vergadering van de V.N. niet lang meer op zich zal laten wachten,omdat de pogingen om de zaak Algerije van de agenda te schrappen in vergevor derd stadium schijnen te zijn. Op Voorstel van de vertegenwoordiger Van Columbia, welk voorstel gesteund tvordt door Groot-Brittannië en de V.S. vinden er op het ogenblik bespre kingen plaats met de Arabische staten om hen voor afvoering van dit agen dapunt te winnen. Het voorstel was indertijd op de agenda geplaatst op aandringen van de Aziatisch-Afrikaanse groep, maar Verschillende leden van die groep hebben reeds verklaard dat zij hoop ten dat er een weg gevonden kon Worden om Frankrijk terug te bren gen. Uit Sovjet-krmgen wordt verder I gemeld dat de onderhandelingen over toelating van 18 nieuwe leden tot de [Verenigde Naties goede voortgang blaakten. De Russische regering zou *elfs toestemming verlenen voor de toelating van Spanje en Japan. Wes telijke waarnemers daarentegen twij felden er aan of Rusland voor Japans toelating zou stemmen, voordat de t\vee landen hun vredesverdrag zou den hebben getekend. Verder zouden de V.S. bezwaar maken tegen de toe lating van Mongolië, doen van het gebruik ervan op een wijze die in strijd is met het Handvest der V.N. Dulles heeft later nog meegedeeld, dat de V. S. op het ogenblik bezig zijn met wetenschappelijk onderzoek om het moei lijke vraagstuk van de controle op het vervaardigen en verbergen van atoomwa- pens op te lossen. Ook de vooruitzichten voor het derde agendapunt het contact tussen Oost en West zijn somber. Zoals men weet zijn deskundigen al meer dan een week met het vooroverleg bezig. Zij hadden de op dracht een verslag op te stellen over mo gelijkheden om het verkeer tussen Oost en West te verbeteren. Vandaag hebben zij evenwel besloten geen gezamenlijk verslag bij de ministers In te dienen. Zij zijn in hun opdracht niet geslaagd. De deskundigen zullen nu ieder voor zich aan hun eigen ministers verslag uitben- gen. Het verluidt, dat de besprekingen zijn vastgelopen doordat de Sovjet-deskundi gen vasthielden aan opheffing van de Westelijke beperkingen op handel in stra tegische goederen, waardoor Westelijke pogingen om te komen tot vrije verbin dingen en uitwisseling van personen, af gezien van officiële delegaties, tussen Oost en West, op niets uitgelopen zijn. De Russen proberen meer te weten te komen over de Westelijke technologie op allerlei gebied, doch zij verzetten zich te gen verpreiding van Westelijke denk beelden in de Sovjet-Unie door radio-uit- zendingen, kranten en voorlichtings- bureaux Wellicht zal door de ministers beslo ten worden, dat verdere gedachtenwis- seling over deze kwestie beter van tijd tot tijd gehouden kan worden over punten die iets zouden kunnen ople veren. „De V.S. hebben Egypte en Israël gewaarschuwd, dat zij ten sterkste stelling zullen nemen tegen het land dat de oorlog in het Middden-Oosten begint", aldus is door een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren ver klaard. Hij voegde er aan toe, dat Israël zijn lijst voor wapens nog niet had aangeboden, doch hij legde er de nadruk op, dat alleen die wapens zou den mogen worden geleverd die voor zijn zelfverdediging noodzakelijk waren. Israëls minister van buitenlandse zaken Mosje Sjaret verklaarde gis teren bij zijn aankomst te New Yor« zeer ontsteld te zijn over de rede, die minister Eden Woensdag in Guild Hall heeft uitgesproken over de toe stand in het Midden-Oosten en waarin hij aandrong op een compromis ten aanzien van het grondgebied van Israël. „Israël acht zich niet verplicht" zo zeide hij, „om welk gebiedsdeel dan ook af te staan". Generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie der V.N. in het Midden-Oosten heeft gisteren te Cairo verklaard, dat Israël geen commen taar zou geven op de voorstellen, die hij had gedaan, voordat Egypte zijn standpunten daaromtrent had bekend gemaakt. Generaal Burns heeft de plannen van de secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjoeld, gisteren voorgelegd aan premier Nasser van Egypte. Hij verklaarde van mening te zijn dat deze voorstellen de basis voor een oplossing der geschillen inhielden. De Duitse politici, die in Genève het laatste stadium der mislukte onderhan delingen over 't Duitse vraagstuk hebben bijgewoond, zijn naar Bonn teruggekeerd. Het negatieve resultaat schijnt overigens niet de weg te hebben vrijgemaakt voor eensgezinde samenwerking tussen de partijen. Integendeel, de liberalen hebben een oproep van Von Brentano voor een nog hechter samengaan van de bondsre publiek met de Westelijke landen, beant woord met de verklaring, dat Duitsland zijn zaken meer in eigen hand moet ne men. De socialistische persdienst ver klaarde dat het gevaar opdoemt, dat ne grote mogendheden de ontspanmngspoii- tiek ten koste van Duitslands eenheid zui len voortzetten. Zo tekenen zich reeds binnen de regeringscoalitie van Bonn en tussen regering en oppositie nieuwe wrij vingspunten af. Hoewel de bondsregering duidelijk de conclusie wil trekken, dat de samenwer king met het Westen moet worden voort gezet, schijnt ook uit regeringskringen nog niet geheel de vrees te zijn gebannen, dat ook zonder een oplossing van het Duit se vraagstuk de politiek van ontspanning zou kunnen voortleven. Men meent de zelfde vrees te kunnen beluisteren in de verklaring, die Von Brentano voor zijn vertrek uit Genève voor Duitse journalis ten aflegde. Hij zeide: „Ik moet toege ven, dat ik soms ook bang ben voor de geest van Genève". In dit soort zittin gen ziet men een drang tot terugkeer naar „de machtspolitiek". In Bonn voelt men zich, zo schreef de „Süddeutsche Zeitung" in de van ouds bekende opvattingen ver sterkt. Leden der regering, die van Ge nève een resultaat hadden gehoopt, dat ons definitief zou bevrijden van de illu sie der eenheid, zijn nu naar wens be diend. Zij zullen een terugkeer naar de politiek der sterkte aanbevelen. Zij zul len, in het geloof, dat de Russen binnen twee of drie jaren gedwongen kunnen wor den zelf naar de conferentietafel te ijlen, een versnelde bewapening en vooral een meer energieke integratie adviseren. Naar het schijnt zal het evenwel voor bondskanselier Adenauer niet gemakkelijk zijn de regeringscoalitie in haar geheel onder deze noemer te brengen. De liberale partij heeft zich in haar eerste officiële reactie zeer laatdunkend uitgelaten over de wijze, waarop de Wes telijke mogendheden in Genève de Duitse zaak hebben voorgestaan. „Het Duitse volk zal zich in ernst gaan afvragen, of het verder genoegen kan blijven nemen met de door allen erkende verplichting der vier mogendheden Duitsland te her enigen, of dat het de zaak der Duitse eenheid in de toekomst meer dan tot nog toe in eigen handen zal moeten nemen". De liberalen menen, dat Duitsland „de eigen Duitse stimulerende krachten" zal moe ten mobiliseren. Het voorbeeld van <j.e Saar bewijst voor de liberalen, dat zulke krachten „ondanks een hopeloos vastge lopen internationale situatie" kunnen wor den ontwikkeld. De tegenstellingen tussen Von Brentano's opvattingen en die der socialisten zijn in Genève reeds tot uiting gekomen tijdens een minister met de afgevaardigden der Duit se partijen voerde. Het is daarmj tot ge peperde discussies gekomen met de so cialist Wehner die bij voortduring heeft beoogd dat de bondsregering bereid moest zijn het technische contact met de Oostduitse machthebbers op te nemen. De bevolking van Oost-Duitsland on dervindt reeds aan den lijve de beteke nis van de weigering van de Sovjei Unie, in te gaan op een voor de Weste lijke mogendheden aanvaardbare her eniging van de beide Duitse republieken Deze conclusie wordt in de Westduitse hoofdstad getrokken uit -alrijke bericht ten uit Oost-Duitsland d e melding ma ken van straffere maatregelen van het communistische regiem Zo worden in Oost-Duitsland volgens de berichten uit Berlijn de spiorfnage- netten van de volkspolitie uitgebreid. De chef van dit politieapparaat- de minister van binnenlandse zaken Maron. zou op dracht hebben gegeven overal vertrou wensmannen uit te zenden- die de stem ming van het volk nauwkeurig zouden moeten registreren. Mar0n wil daarvoor vooral die mensen uitzoeken, die over een grote kring van .-.-nden beschik ken. tot kappers en caféhouders toe. Op de lijst van door het centrale co mité der eenheidspartij aanbevolen maat regelen staan voorts verscherpte con trole in de treinen en aan de grenzen van Berlijn, teneinde de nog altijd t°e' nemende vlucht naar het Westen m de afgelopen maand bereikte deze een recordcijfer van over de dertigduizend tegen te gaan. Op economisch gebied staat de wijzer weer op verhoging der „normen" voor de industrie-arbeiders hetgeen betekent, dat voor een gelijke beloning weer een hogere prestatie wordt gevorderd. Daarnaast worden nieuwe besparingen toegepast, voorna melijk op brandstoffenverzorging. Daarenboven heeft de minister voor volksopvoeding. Lange, weer eens scherp tegen de kerken gefulmineerd, daar deze Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers zal ter ge legenheid van zijn 80ste verjaardag op Dinsdag 15 November receptie houden voor de religieuzen (broeders en zusters) en de leken van 11 t°t 12 uur en voor de priesters van 12 tot 1 uur- zich blijven verzetten tegen de „jeugdwij ding", die in de jeugdorganisaties der eenheidspartij wordt toegepast. Ook in de perswereld zijn de teugels aangehaald. De regering heeft thans be sloten, dat niemand meer redacteur van een blad kan worden zonder door een staatscommissie te zijn onderzocht Daarenboven heeft de regering er thans zorg voor gedragen, dat haar stem door de uitgifte van buur-, bedrijfs- en dorps kranten tot in ieder gezin zal kunnen doordringen. Binnen haa,- eigen gelederen heeft de SED de teugels eveneens aangehaald en de partijleiders spreken opnieuw van het uitroeien van „zwakheden" en restan ten van „burgerlijke ideologie". Molotof isgisteravond zijn collega Dulles, die weigerde samen met hem op de foto te komen, te slim af geweest. De geschiedenis speelde zich af tijdens een officiële lunch, aan de vier ministers aangeboden door de Zwitserse president, Max Petitpierre. Voordat de lunch be gon weigerde Dulles nadrukkelijk op de uitnodiging van de persfotografen in te gaan om naast minister Molotof te gaan staan en met deze te converseren. De fotografen kregen toch nog het door hun gewenste plaatje, doordat Molotof even later een gesprek met minister Pi nay plotseling afbrak om naar Dulles toe te gaan en deze breed glimlachend de hand toe te steken. Dulles nam deze, langzaam en met een enigszins onwillig en verbaasd gezicht aan. De fotografen reageerden hierop, met een vuurwerk van flitslichten. Het ministerie van Buitenlandse Za ken, deelt mede. dat uit Brussel officieel bericht is ontvangen, dat in België zijn gearresteerd mevrouw G. M. L.-Van M. en de moeder-overste van het klooster te Valmeer, wier uitlevering onlangs door de Nederlandse regering was gevraagd. Gelijk bekend is mevr. L.-v. M. op 24 October j.l. door de rechtbank te Am sterdam in de zaak van Anneke Beekman, wier pleegmoeder zij was, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De 66-jarige moeder-overste van het klooster te Vakneer, in België (mej. A. V.), die Nederlandse is, werd toen ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank gelastte tegelijk met het vonnis de onmiddellijke gevangenneming van beiden i"«Mm,'.-' Vele Tweede-Kamerleden stellen in het voorlopig verslag over de begroting van Sociale Zaken aan minister Suurhoff de vraag of hij bereid is, nu ook de Stichting van den Arbeid de regering daarom heeft verzocht, aan de S.E.R. te vragen advies uit te brengen over het probleem »an de verkorting van de werktijd. Zij her haalden met nadruk het verzoek, dat zij zelf reeds een jaar geleden tot de minis ter richtten om deze stap te doen. Na de officiële opening, maken de autoriteiten als eersten gebruik van de nieuwe brug. Het advies van de S.E.R. over de loon politiek is voor zeer vele leden der Tweede Kamer aanleiding geweest aan minister Suurhoff te vragen of de rege ring spoedig haar standpunt ten deze wil bekend maken. Velen wezen er daarbij, volgens het V.V. over de begroting van Sociale Zaken, op dat de S.E.R. vier voor waarden opsomt, die noodzakelijkerwijs De koningen van Denemarken en Zwe den hebben met hun gemalinnen een be zoek gebracht aan de St. Pieter. Beide vorstenparen brengen een privébezoek aan Italië. We zien hier v.l.n.r. Koningin Louise van Zweden, Koning Frederik van Denemarken, Koning Gustav Adolf van Zweden en Koningin Ingrid van Dene marken. moeten worden vervuld om een gewenste coördinatie in de loonpolitiek mogelijk te doen zijn. Een daarvan is, dat de leden der vakorganisaties van werkgevers en werknemers en de niet-georganiseerden zich over het algemeen naar het beleid zullen moeten voegen. Gezien het, naar gemeenlijk wordt beweerd, vrij veelvul dig voorkomen van zwarte lonen, rees bij deze leden de vraag, of aan deze voor waarden thans is voldaan. Kan de rege ring, zij het slechts bij benadering, aan geven in welke bedrijfstakken en in welke streken van het land zich dit euvel voordoet? Neemt het dermate grote af metingen aan, dat inderdaad van een ern stige deviatie moet worden gesproken? Een andere voorwaarde, door de S.E.R als noodzakelijk vereiste gesteld, luidt, dat de looncontróle voldoende effectief is opgezet. Hoe staat het hiermede in de huidige situatie? Wil het streven der regering tot hand having van het huidige loon- en prijspeil slagen, dan zal niet alleen verhoging van de prijzen moeten worden tegengegaan, maar ook verhoging van die lonen, welke een stijging van het prijspeil tot gevolg zouden hebben.- Dat de arbeiders recht hebben op een rechtvaardig deel der ge stegen welvaart was ook het oordeel der hier aan het woord zijnde leden. Zij meenden evenwel, dat bet een verouderd en, naar de praktijk der laatste jaren be wezen heeft, ook onjuist begrip is, dat zulk een rechtvaardig deel steeds langs de weg van loonsverhoging verkregen zou moeten worden Er zijn nog andere mid delen om de arbeiders een aandeel in die meerdere welvaart te verschaffen, b.v. winstdeling, uitbouw en vervolmaking van de sociale verzekering, verbeteringen in pensioenaanspraken e.a. Over de gevoerde loonpolitiek zelf merkten de hier aan het woord zijnde leden voorts nog op, dat zij de beslissing van de regering, om bedrijfstaksgewijze verbetering slechts in de secundaire ar beidsvoorwaarden toe te staan, onjuist en onrechtvaardig achtten. Hier treedt een onnodige bevoogding van het bedrijfs- Blijkens de uitkomsten van de twee maandelijkse herberekening door het Landbouw Economisch Instituut is de kostprijs van baconvarkens wederom met 6 cent per kg geslacht gewicht gedaald, als gevolg van een teruggang ln de vee- voederprijzen. Dienovereenkomstig heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening de richtprijs voor baconvarkens in de 2e kwaliteitsklasse met ingang van Maandag 14 November a.s. van 2.47 tot 2.41 per kg koud geslacht gewicht ver laagd. Het verschil tussen richtprijs en overnemingprijs, dat aan het vleesfonds ten goede komt, wordt daardoor tot 11 cent per kg teruggebracht. De overnemingprijs voor baconvarkens ondergaat namelijk geen wijziging en blijft f 2.30 per kg koud geslacht gewicht (2e kwaliteit). De 16-jarige heer F. v. Urk uit Urk is vandaag met de „Bloemfontein" naar Z. Afrika vertrokken. Een der zoons van de heer van Urk heeft zich daar gevestigd om de visserij te beoefenen en tot. nog toe met goed resultaat. Deze Urker vis ser denkt echter meer te kunnen berei ken door in de W 'visbaai de z.g. ka mervisserij uit te oefenen, zoals die ook geschiedt aan de Afsluitdijk. Hij heeft hiermede echter geen ervaring opgedaan en nu gaat zijn vader naar Afrika om hem met raad en daad bij te staan. Ge vist zal worden op sardines, die zich aan de Afrikaanse kust niet gemakke lijk in een sleepnet laten vangen. De vis serij, die vader Van Urk zal invoeren, wordt beoefend met staande, aan palen bevestigde netten, die verschillende af delingen bevatten, vandaar de naam kamervisserij. De heer Van Urk hoopt in April 1956 terug te keren naar Urk. Van het rap port, dat hij dan zal uitbrengen, zal het afhangen of nog meer Urker vissers naar de Walvisbaai zullen verhuizen. De Raad van Afgevaardigden van de gezamenlijke bij de N.J.G. aangesloten organisaties heeft zich unaniem uitgespro ken voor een waardige en stijlvolle vie ring van de bevrijdingsdag tekenjare op de 5e Mei. Er wordt op aangedrongen zo mogelijk in samenwerking met andere facetten van het Nederlandse volksleven, die maat regelen te treffen, welke nodig zijn om de herinnering aan de herwonnen vrij heid vooral bij de jongere generatie levendig te houden. (Van onze Amsterdamse redactie). De Diocesane Haarlemse Bond van de K.A.J. houdt Zondag zijn jaarlijkse raads vergadering in Amsterdam. Het jaarver slag maakt melding van de vele activi teiten, die in het afgelopen jaar de ge organiseerde katholieke jeugd bezig hiel den. De diocesane studiedagen, in 1954 voor het eerst gehouden in het centrum „De Tempel" te Overschie, waren een dieptepunt wat betreft de geringe deel neming De stichting Katholieke Levens scholen voor jonge arbeiders kreeg haar vaste vorm. De K.J.B. en de Kath. Jeugd zorg besloten geen eigen stichting te for meren maar in het bestuur van de Levens scholen plaats te nemen. In enige plaat sen kwam men reeds tot een plaatselijke stichting (Amsterdam en Rotterdam), ter- leven aan de dag, waartegen zij ernstig .wijl in vele andere steden voorbereidingen bezwaar hadden. I daartoe werden getroffen, zoals in Leiden, Den Haag, Volen-dam, Delft. Beverwijk en Zaandam. Alleen Rotterdam kon in 1954 nog starten met enige avondlevensscholen. De werkzaamheden van de stichting ter bevordering van het vormingswerk onder de jonge arbeiders bevinden zich nog steeds in een voorbereidend stadium. In 1956 wii men een dergelijk vormings centrum opgericht hebben. Andere z.g „stoters-cctiviteiten van de K.A.J zijn de bedrijfswt-ken, ontmoetings dagen. schoolverlaters-acties, terwijl en kele diensten, zoals de migratiedienst in Amsterdam, de „.ckenhuizen en de vacantiedienst ook eel wat werk hebben verzet. In een „sntal afdelingen is ge start met een jong-ICajottersgroep voor 14- tot 17-jaiigen Ook voor de Vrouwe lijke K.A.J was 1954 een beginjaar In Amsterdam en de Zaanstreek werd reeds geruime „ijd gepionierd, welk voorbeeld elders werd gevolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1