en school in de juiste in verhouding wm f En óf. Chief Whij) op ieders LAATSTE AVONDMAAL" WEER IN BOYMANS Principe van een „vrije Rijn" is prijsgegeven DE KLERKeZN J Alfred Hitchcock in ons landg Ouders willen medewerken il Klemperer als Mahler-Apostel NEDERLANDSE TAPIJTKUNST Oudercomité's in het middelpunt der belangstelling Acht maal Rembrandt Bonnetjes voor ontbijtkoek al 33 jaar de béste Virginia! In het Concertgebouw Wij etaleren: van 95.- 254.- 230.- 325.- 119.- 254.- Dispuut over de St. Servaas Yan der Vies verlaat Ned. Opera Nederland van Westdiiitse vervoerspolitiek afhankelijk geworden Geestige, scherpzinnige regisseur en „master of suspense" Weinig animo voor gestolen juwelen VRIJDAG II NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Opdrachten aan letter kundigen GASTROL VOOR NEDERL. OPERAZANGERES Evolutie der oudercomité s Iliii: Een principiële zaak... GEEN AUTO'S OVER IJMUIDER SLUIZEN Proces v. Beuningen- Coremans voortgezet Deskundigen bespreken het westbouw-vraagstuk Zwaartepunt IJSBALLET MAXI EN ERNST BAIER acc= (Van onze redacteur) „De beste methode om de invloed van de katholieke school te ondergraven is de ouders op een afstand te houden. Er mag maar één angst zijn, die ons bezig houdt: dat ouders en school nog meer van elkander gaan vervreem denDit was de conclusie van de voordracht, welke de heer C. Af. A. Bakker, hoofd van de Fatimaschool te Rotterdam, gisteravond voor het Katholiek Vrouwengilde Rotterdam hield en welke tot onderwerp had- „Oudercomité's op de lagere scholen makkelijk bij neerlegt. Maar het school bestuur behoort door de ouders te worden samengesteld, 'erwijl er een vertegen woordiger van de kerk in behoort te zit ten" (Rolducse studiedagen 2 Aug. 1955). En de Kerk? Zie hier, aldus het hoofd van de Fa timaschool, wat mgr Hansen erover schrijft in Kuituurleven no. 17 (1950): „Op de keper beschouwd, behoort de school zelfs meer aan de ouders dan aan de kerk; voor de ouders toch zijn op voeding en onderwijs een eigen taak over de gehele lijn; voor de kerk daarentegen kan hetzelfde alleen gezegd worden van de godsdienstig-zedelijke vorming en heeft het profane onderwijs de betekenis van middel tot eigen taak. Bij de orga nisatie van het bijzonder onderwijs dient dit in het oog te worden gehouden. Het eigen recht der ouders komt het beste tot uiting in bijzondere scholen, die uitgaan van particuliere schoolverenigingen. Scholen daarentegen, die staan onder het kerkbestuur met de pastoor als voorzitter, zijn meer scholen van de Kerk dan van de ouders. Het is het volle recht van de Kerk, scholen op deze wijze te organise ren. Het zou echter in strijd zijn met de rechten der ouders, geen andere katho lieke bijzondere scholen toe te laten". Tenslotte deed de heer Bakker een be roep op de aanwezige vaders en moeders om in de zaken van de school diligent te blijven, de prudentie niet uit het oog te verliezen, niet overijld te werk te gaan, doch daarentegen zich voor te bereiden en zich te oriënteren op een nieuwe richting. Een levendig debat volgde op deze in teressante causerie. Zoals bekend, is in Augustus. 1952 op voorstel van de Nederlandse R. K School raad door het Hoogwaardig Episcopaat goedkeuring gehecht aan een voor alle bisdommen geldend (voorlopig) reglement voor de vorming van oudercomité"s. Dit reglement bestaat uit zes artike len, waarvan het eerste aldus luidt: „Op initiatief van het schoolbestuur kan aan elke school, waar de behoefte aan geor ganiseerd contact met de ouders is geble ken, een oudercomité worden opgericht". Sindsdien zijn ruim drie jaar verstreken en gedurende die periode zijn slechts driehonderd comité's aan de ruim twee duizend katholieke scholen in ons land gevormd. Intussen is op initiatief van de katho lieke bond „Voor het Gezin" op 15 Octo ber 1.1. een voorlopig nationaal ouderco mité in het leven geroepen, dat tot doel heeft de activiteiten der plaatselijke comi té's te richten en te stimuleren. Voorts is, eveneens in opdracht van de katho lieke bond „Voor het Gezin", door een speciale commissie voor de oudercomité's een rapport samengesteld, dat de Katho lieke Schoolraad en van deze instantie uit het Hoogwaardig Episcopaat zal wor den aangeboden. De conclusies van deze commissie vormen in feite een uitbreiding van het reglement der bisschoppen ui' 1952. Het „kan" der bisschoppen (het eer ste artikel van he' Reglement van 1952) is gewijzigd in een positief uitspreken van een „wenselijkheid". Bij het openbaar onderwijs is de plaats der ouders in de schoolconstellatie wet telijk vastgelegd. De taak der oudercomi té's is per K. B. omschreven. Zij vormen een bloeiende en actieve beweging. Nadat de heer Bakker in het eerste ge deelte van zijn causerie de plaats en De minister van O., K. en W. heeft aan de navolgende letterkundigen opdrach verleend tot het schrijven van een gedicht over Rembrandt (16061669). Mevrouw Clara Eggink, Bertus Aafjes Jan Engelman, Pierre Kemp, Alfred Kossman, Dr J. W. Schulte Nordholt Ga briel Smit en Hendrik de Vries. Het ligt in de bedoeling nog enkele andere litera- toren een soortgelijke opdracht te geven Voorts is het de bedoeling, dat de resul taten van al deze opdrachten in het her denkingsjaar 1956 in een bundel in druk tullen verschijnen. Verder heeft de minister aan Adr. van der Veen opdracht verleend tot het samen stellen van een uitvoerige keur uit de ge publiceerde en ongepubliceerde aforismen van Jan Greshoff, voorzien van een in leiding over aforismen in het algemeen en deze in het bijzonder. De Nederlandse operazangeres Nel Duval (een zuster van Greet Koeman) zal, op uitnodiging van een Franse impresa riaat, op 20 November a.s. in Tunis als gast optreden in de opera „Don Giovanni betekenis van de school had uiteengezet (de school is slechts hulpinstituut en heeft1 geen eigen zelfsandig recht) vroeg hij zich vervolgens af, hoe het mogelijk is, dat in heel Nederland momenteel slechts drie honderd oudercomité's zijn gevormd. Hij was van oordeel, dat, algemeen gezien, de oorzaak niet gelegen is in het feit, dat de ouders geen of weinig belangstelling zouden koesteren voor de zaken van de school. In verband hiermede toetste hij zijn i eigen positieve ervaring hieromtrent aan het oordeel van anderen. Bepaaldelijk had hij daarom bezwaar tegen art. 1 van het Reglement voor de vorming van ouder comité's, waarin uitdrukkelijk is be paald. dat het initiatief tot oprichting van zodanige comité's moet uitgaan van een schoolbestuur. Waarom, zo vroeg spr. zich af, mogen de ouders geen initiatief nemen? Boven dien bestaat er, althans tot dusver, geen verplichting; de tekst spreekt immers van „kan opgericht worden". Hij haalde ter adstructie van dit gedeelte van zijn betoog het oordeel aan van pater dr A. v. d. Wey O.Carm., luidende: eenzijdig; de conclusie van het rapport van de com missie Kranenburg (St. Adelbert): het is wenselijk te bevorderen, dat het initia tief ook van de ouders kan uitgaan; van het advies van de commissie voor ouder comité's van de katholieke bond ..Voor het Gezin": „kan" moet worden: „het 's wenselijk". Hierna gaf de heer Bakker zijn visie op de evolutie der oudercomité s. Hij was van oordeel, dat deze comité's, die in eer ste instantie zijn bedoeld als organen van voorlichting, activering en binding, m de toekomst zullen uitgroeien tot instellin gen waaruit de leden der schoolbesturen moeten worden gerecruteerd, want het is, om met de woorden van prof. dr Jos. Gie- len te spreken, ..wellicht de grootste fout in onze katholieke scholen, dat de kerk besturen tevens schoolbesturen zijn. Wat uit de nood der tijden is geboren is een gewoonte geworden, waar men zich te ge Volgens een verordening is het bakkrs verboden, aan de verkoop van een artikel voor de klanten enig voordeel te verbin den. Aanleiding voor de totstandkoming van deze verordening was destijds de moordende concurrentiestrijd in het bak- kerijbedrijf. De beschuitfabrikanten ston den hier geheel buiten, en de verdediger van een beschuitfabriek uit Heerde vroeg gisteren op grond hiervan vrijspraak voor zijn cliënte, die overtreding van deze ver ordening zou hebben uitgelokt, door aan 'n bakker in Krabbendijke rollen beschuit te leveren met waardebonnen die recht gaven op ontbijtkoek. De Middelburgse politierechter had de fabriek hiervoor tot 225,- boete veroor deeld; de procureur-generaal bij het Haag se Hof zag de zaak als een principiële en eiste 25,-. Hij was het met de ver dediger eens, dat het hier een ongelijke vertoning betrof, daar kruideniers bij be schuit wél waardebonnetjes mogen geven De zaak is wel heel erg principieel, om dat per 1 Maart de nieuwe wet op het cadeaustelsel in werking treedt. Dan zal de fabriek, omdat zij geen branche-vreem de goederen ten geschenke geeft, naar hartelust bonnetjes mogen verpakken. Bij dit alles komt bovendien het feit, dat de bakker in Krabbendijke tevens kruide nier is; op grond daarvan vroeg de ver dediger subsidiair ontslag van rechtsver volging. (Advertentie) Gedurende een week van Maandag 14 tot en met 21 November zal de weg verbinding voor het autoverkeer over de IJmuidense sluizen worden afgesloten. Door dringende herstelwerkzaamheden aan de middensluis moet het midden gedeelte van <ie bailey-brug worden weg genomen en dus zal het autoverkeer ge durende een week weer zijn aangewezen op de Yelser ponten. CHIEF WHIP „Het laatste avondmaal" zal opnieuw in het museum Boymans worden tentoon gesteld. Het doek zal noch de naam van Vermeer noch die van Van Meegeren dragen en zal dus een soqrt mysterie vor men. Dat was wel de interessantste mede deling (bij monde van mr Thevenet, Van Beuningen's verdediger) die bij de voort zetting van het proces Van Beuningen Coremans ter tafel kwam Tevoren had de verdediger van prof. Oosterss tapijten van Nederlandse herkomst, topproducten van de Nederlandse tapijtindustrie, die In eigen land en ver daarbuiten als het beste worden geroemd. Een lust om te lienee te bezitten. Karpetten met langdurige garantie! Kashmir karpetten, 100'Vo zuiver wollen machinaal Smyrna karpettan, In een aantal fraaie Perzische en lichte all-over dessins. 180 x 120 300 x 200 Beshir, het karpet met wereld vermaardheid, gemaakt van de aller beste Smyrnawol, met doorgeweven rug en 15 mm. hoge pool, in een keur van prachtige Oosterse dessins. 240 x 170 300 x 200 Kroon karpetten van. do Kon. Ver. Tapijtfabr leken. Een subliem, zuiver wollen en hoogpolig karpet ia ex clusieve Perzische dessins en lichte all-over dessins. 200 x 140 300 x 200 Bovenstaande karpetten zijn bovendien verkrijgbaar ■n de maten 31 0 x 225, 325 x 225 en 350 x 250 Bijpassende deur- en loyerkleedjes eveneens voorradig. Coremans een pleidooi gehouden voor het Belgische ministerie van onderwijs, waar van prof. Coremans in zijn functie van directeur van het laboratorium der Bel gische musea ambtenaar is. Spr. zeide o.a. „Door prof. Coremans in zijn eer en goe de naam aan te tasten heeft Van Beunin gen ook schade berokkend aan de repu tatie van de diensten van de Belgische Staat. Prof. Coremans heeft zeer geleden onder de beschuldigingen van Van Beu ningen en het is niet meer dan een zaak van rechtvaardigheid hem hiervoor scha deloos te stellen. Aan het einde van de zitting dienden beide partijen haar dossiers in. Tijdens de zitting van 16 November zal de datum van de uitspraak in deze zaak worden bekend gemaakt. Drie internationaal bekende figuren op het gebied van de bouwkunst, te weten een Nederlander, een Duitser en een Belg, zullen op Woensdag 17 November onder auspiciën van de kring Limburg van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap oriënterende en historische- voorlichtende uiteenzettingen geven met het oog op een eventuele, maar dan ver antwoorde herbouw van de westbouw van de St Servaas, waarvan de middeltoren in September van dit jaar door brand werd verwoest en neerstortte. De deskundigen zijn jhr. E. van Nispen tot Sevenaer, di recteur van Monumentenzorg in Neder land, prof Albert Puter uit Luik, hoogle raar in kunstgeschiedenis en architectuur, en dr Hans Erich Kubach uit Munchen, een vermaard kenner van de Maaslandse romaanse bouwkunst, tot welke stijl de torens van de St. Servaas behoren. Gistermiddag werd prof. dr E. A. D. E. Carp te Oegstgeest ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als hoogleraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Leiden gehuldigd met de aanbieding in de door hem bestuurde Jelgersmakliniek te Oegstgeest van een door de beeldhou wer prof. Wenckebach vervaardigd borstbeeld van de in 19j2 overleden prof. Jelgersma. Het bestuur van de Nederlandse Opera deelt mede, dat de heer Abraham van der Vies, naar aanleiding van een gerezen artistiek conflict tussen hem en het be stuur van de Nederlandse Opera, verzocht heeft hem per 15 November a.s. ontheffing uit zjjn functie van directeur te willen verlenen. Het bestuur heeft gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen. De dirigent Otto Klemperer is met de componist Gustav Mahler verbonden door persoonlijke herinneringen, en misschien ook wel door geestelijke affiniteiten. Dat schept bijzondere omstandigheden voor zün Mahler-interpretaties. We hebben ze in de loop der jaren Ieren kennen, „viva voce" en op de plaat, ais harder, maar ook dikwijls grootser, dan de innige, maar met weke vertolkingen van die an dere Mahler-leerling, Bruno Walter. Zijn Mahler is een vastomlijnde, granieten ge stalte geworden. Dat dachten we tenminste. Maar nu we hem gisteren, na een intermezzo van ver schillende jaren, weer bezig hoorden in het werk van deze componist, scheen het ons toch dat er iets veranderd is in Klem- perers visie, dat er een groei bespeurbaar Is van het muzikantcske naar het ab straherende, zelfs in een uiterlijk pro bleemloos stuk als de vierde symphonie. Het wezen van dergelijke nuances, derge lijke kleine accentverschuivingen, is ln woorden moeilijk te vangen. Misschien komt het hierop neer. Van buiten lijkt deze symphonie een Middel eeuws-naïeve opgang van een begenadig de ziel naar de „himmlische Freude". met veel volksdeuntjes, natuurgeluiden, kin derlijke voorstellingen. In werkelijkheid is het allemaal „pseu- do": dat middeleeuwse, dat naïeve, mis schien zelfs dat begenadigde. Mahler was een uiterst gecompliceerde, verscheurde figuur en tussen de problemen en worste lingen van zijn overige werk staat deze vierde meer als een illusie dan als een belijdenis. Moet de dirigent nu meespe len in dit lieflijk-aandoende mysterie spel, of moet hij de achtergrond van Mah- lers 'wezen mede evoceren. Het wil mij voorkomen dat Klemperer allengs meer tot dat laatste nijgt. Zijn op vatting wordt er veel wijder door meer volwassen, zou men bijna zeggen maar minder stralend. De cantilenes uit het eerste deel bloeien niet meer zo op uit de schaduwen en zonnevlekken van het orkest, De verstemde viool uit het scherzo is alles behalve het argeloze zuivere pijpen" van een „goede daad", maar schijnt eerder weemoedig de spot te drijven met andermans geloof in een le gende. En het zwaartepunt van Kiemperers visie schijnt mij niet langer op de finale te vallen met die blijde maar door geen overtuiging geschraagde opsomming van kinderlijke hemel-genoegens. Het valt op het voorafgaande Adagio, dat in een „naïeve" interpretatie de nijging heeft, lang en monotoon te worden, en dat in deze uitvoering werd tot een openbaring, een bespiegeling over hemel en aarde, doorzongen van een waarachtige, mysti- sche religiositeit. Misschien is er een mid denweg mogelijk, een glimlach hier en daar, om de wrange momenten in Kiem perers opvatting wat milder te maken het karakter van dit werk blijft toch uitgesproken majeur. Maar over het ge heel was zijn bezonken uitvoering van Mahlers Vierde zeldzaam indrukwek kend en aangrijpend; ze werd door het orkest perfect gerealiseerd. De sopraan-solo in de finale werd goed gezongen door Maria Sta der, ongetwij feld een der mooiste stemmen waarop Europa momenteel kan bogen. Maar won derlijk genoeg is het meer een stem voor Mozart dan voor Mahler, ofschoon het haar aan draagkracht volstrekt niet ont breekt. Het motet Exultate, dat zij voor de pauze zong, was in ieder opzicht ver bluffend virtuoos, glaszuiv.r, veder licht; een toon als van een souverein be speelde Stradivarius. In Mahler was zij minder overtuigend en minder duidelijk, misschien omdat het werk haar niet zo ligt, misschien omdat haar accent niet in de laagte ligt en deze solo nogal eens de diepte inglijdt. Mis schien ook omdat Klemperer, die nu een maal niet uitmunt door bijzondere con sideratie voor zijn solisten, te weinig re kening met haar hield. Uitgesproken fout vind ik het. wanneer de sopraan pas hal verwege de symphonie ten tonele ver schijnt. Niet alleen omdat er altijd klap- grage en ssst-roepende lieden zijn om de sfeer te verbreken, maar ook omdat de soliste op die manier zelf buiten de sfeer blijft. Elke herschepping is tenslotte weer een schepping, in zoverre als ze zich van alle vorige en volgende herscheppingen onderscheidt door een eigen gezicht, een eigen atmosfeer. Daar moeten alle uit voerenden aan meebouwen, daar moeten ze zich allen voor laten bezielen door één zelfde geest. Ook de soliste, die daar dan in vredesnaam maar voor over moet heb ben. dat ze drie delen lang te kijk zit. H. N. In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam heeft het bestuur aan de leden een ontwerp voorgelegd van een brief in zake de Rijnvaart, welke aan de minister van verkeer en waterstaat zal worden gericht. In deze brief wordt gezegd, dat de kamer met gemengde gevoelens van de laatste ontwikkeling in de Rijnscheepvaart heeft kennis genomen. Met name wordt genoemd het vor men van enige pools na ovex-leg tussen rederijen en particuliere ondernemers in zake een quota-verdeling voor grens overschrijdend verkeer over de Rijn in aanzien van het kolen- en graanvervoer, terwijl voor het binnenduitse kolenver- voer eveneens een quotering tot stand is gekomen. Voorts wordt de omstandigheid BINNENWEG BEI JERL ANDSELA AN Het ijsballet Maxi en Ernst Baier, dat een tournee door ons land maakt, heeft gisteravond in de Irene- en Beatrixhal van de Jaarbeurs te Utrecht, zijn eerste voorstelling gegeven en daar reeds veel succes geoogst. Het is frappant, wat dit uit 56 personen bestaande gezelschap aan behendigheid presteert, maar hun bewe gingen zijn ook sierlijk. Een boeiend schouwspel, een feest van gratie en kleur, waarnaar men met ononderbroken aan dacht kijkt. Aan alles is de uiterste zorg besteed, in het bijzonder ook aan de cos- tuums en décors, terwijl er veel variatie in de figuren is. Wordt men zo nu en dan vergast op een prachtige show, het meest geniet men toch van. de karaktervolle dansen, die enige prominenten, onder wie bekende kampioenen, uitvoeren. Ook het ensemble-spel mag er zijn. Daarbij is er prettige muziek van een orkest onder lei ding van Adolf Redl, die voor de pauze bij het nummer „Circusliefde" een echt gezellige circus-atmosfeer schept. Door het ballet met een verhaal te verbinden het tweede deel van de avond brengt een Olympische reis gaat van het ijs- festijn een aparte bekoring uit. Soms vraagt men zich af, of men van acrobatiek of van balletkunst moet spreken. De dan sen van het paar Maxi en Ernst Baier staan zeker ook op artistiek peil, hoe knap zij vooral technisch zijn. Met een verrukkelijke zwier en toch beheerst heb- bij zij enkele walsen van Strauss ge danst en het applaus was zo uitbundig, dat zij niet konden nalaten een toegift te geven. I.A. (Van onze bijzondere medewerkster) Hoe serieus Alfred Hitchcock zijn taak als vervaardiger van films ziet, bljjkt uit het feit, dat hij momenteel een lange reis van Hollywood door Europa en Azië on derneemt, tot Tokio toe, om de vertoning van zijn film „Trouble with Harry" voor te bereiden. Ieder antwoord van deze forse filmre gisseur van de „thriller" is een „prac tical joke". Rustig, geestig en uiterst scherpzinnig weet hij zich uit te drukken. Zelfbewust is hij, want hij vindt het overbodig 's avonds in de studio te gaan kijken naar het doordraaien van de op namen, die de afgelopen dag zijn ge- x. vïpp „t maakt. Hij weet precies, hoe hij het wil Aangezien het hier voornamelijk gaat hebben en zo gebeurt het ook om de dialoog, wil de meester er zelf bij zijn om te wijzen op speciale woordspe- Hitchcock werd in 1900 te Londen ge lingen e.d. teneinde zodoende te kunnen boren. Zijn opvoeding genoot hij op een bewerkstelligen, dat de luiste sfeer, waar- jezuïetenschool, waarna hij aan de uni- in zich deze „high comedy afspeelt, niet versiteit van Londen kunst en machine- verloren gaat. bouwkunde bestudeerde. Via de adverten- In ons land, waar hij gisteren en eer- tieafdeling van een Londens warenhuis, gisteren vertoefde, is er geen herrie om waar hij voor 15 shilling per week werk- „Herrie om Harry" ontstaan, omdat Hitch- te, kreeg hij een baan als titelschrijver cock zeer tevreden was over de vertaling bij het toenmalige Paramountkantoor in van Philip Schaap, zodat de Nederlandse Londen en van daaruit kwam hij bij de bioscoopbezoeker het volgend jaar, wan- filmproductie. Wij hoeven niet verder neer de film gaat draaien, zich niet be- over het genre van zijn werk uit te wij zorgd hoeft te maken, dat hij of zij iets mist van het slang en de woordspelingen in het Amerikaans. Het zal wellicht vreemd aandoen te vernemen, dat Hitchcock thans zo veel moeite doet om een komedie te introdu ceren, want hij is de man, die films maakt, waarnaar men gaat kijken om het „genoegen van het griezelen" te onder gaan. Maar Hitchcock plaatst zijn kome die in een sfeer, die hem vertrouwd is en men zal „Trouble with Harry" kunnen zien naast zijn beide andere films: „To catch a thief" en „A man who knew too much", welke laatste film een nieuwe vre- sie is van de film, die hij in 1934 reeds maakte. In de dertig jaar, dat Hitchcock in de studio's regisseert, heeft hij ongeveer 45 films gemaakt. Dit is een respectabel aan tal, maar een nog grotere prestatie is, dat ook de gewone bioscoopbezoeker zijn naam kent en naar een „Hitchcock"-film gaat kijken. Iets, wat bijna geen enkele regisseur heeft weten te bereiken. Hij blijft dan ook trouw aan zijn speciali satie, omdat men dit van hem verwacht en omdat hij dit he' beste doet. Hijzelf heeft bijzonder veel genoegen beleefd aan het maken van „A shadow of a doubt". In deze film heeft hij het ele ment van de thriller gecombineerd met de karakteristiek van een kleine Ameri kaanse stad. Thornton Wilder werkte mee aan het scenario, maar nadien heeft Wil der er geen prijs meer op gesteld met Hitchcock samen te wreken. den. Hitchcock heeft een eigen stijl, ook al is deze van het melodramatische naar het meer realistische geëvolueerd. Enkele van zijn overtuigingen geven een goede kijk op zijn houding. Over de functie van de actrice en acteur in de film, waarover door aesthetici en com merciële figuren zo naarstig wordt gede batteerd, merkt hij op, dat de „mens" voor de camera een dubbele functie heqft: tr dienen als trekpleister voor het publiek maer ook als mogelijkheid tot identifi catie. Als een bioscoopbezoeker zo maar iemand op het witte doek ziet, dan zullen de wederwaardigheden blijven op het vlak van een loutere interesse omtrent hetgeen zich afspeelt, maar wanneer daar een van de favorieten door een gang ster wordt belaagd of voor grote moei lijkheden staat, dan wordt de aandacht scherp en dan beleeft de bioscoopganger het drama en de spanning zelf mee. De magische binding tussen toeschouwer en filmmaker is dan gelegd. Hitchcock heeft geen last met zijn ac teurs en actrices. Hij wil ze het liefst al lemaal als een kudde bijeenjagen, maar toch is er nog nooit iemand geweest, die hem niet mocht. Hij vermijdt ruzies, om dat hij, de „master of suspense" bang is om te vech'en. ..De dag begint om 9 uur 's morgens en niet 's avonds, waar om zullen wij die tijd dan niet prettig doorbrengen?" En nu iets over de functie van de kleur in de film. „Kleur en geluid moet men Alfred Hitchock, een regisseursnaam, 'ie zelfs de gewone bioscoopbezoeker kent. alleen gebruiken, als het dramatisch waardevol is". De dramatische functie van geluid kleur en beeld kent hij door en door. ïn „Rear window" heeft hij b.v. het gezicht van James Stuart geplaatst in hetgeen hij waarnam. Hetzelfde gezicht krijgt een andere uitdrukking, als het kijkt naar .de verschillende gebeurtenis sen of voorstellingen. Dit is het oude klassieke recept, dat Kuleschow in 1921 reeds toepaste. Maar Hitchcock is geen academist in de fantasieloze betekenis van het woord. Hij geeft met een eigen stijl en bijzondere geladenheid de dingen weer en weet steeds weer in een karakteris tieke film te boeien, zodat men zich af vraagt hoe de uiterlijke verschijning der dingen in een macabere omgeving toch nog een eigen schoonheid kan hebben. Dit weet alleen Hitchcock zonder „kitsch" en wansmaak duidelijk te maken. genoemd dat de Duitse regering erin toe gestemd heeft de vaart op de Rijn, Main en Neckar vrij te geven voor buitenland se ondernemers, mits deze zich hierbij onderwerpen aan de bepalingen van het „Binnenschiffahrtsgesetz" en hun tarieven in het grensoverschrijdend verkeer niet lager stellen dan de overeenkomstige Duitse noteringen. „Wij menen niet te mogen nalaten de aandacht van uwe excellentie op de geva ren van deze opportunistische gedragslijn te vestigen" aldus het schrijven. Het gaat verder: „wanneer men zich stelt op het steeds door Nederland verdedigde en door onze kamer altijd krachtig ondersteunde standpunt, dat op grond van de herziene acte van Mannheim de vaart op de Rijn „vrij" is, in die zin, dat met name de zogenaamde kleine cabotage niet mag wor den voorbehouden aan ondernemers van eigen nationaliteit, doch open dient te staan vogr vaartuigen van elke oeverstaat, dan is de door de Duitse regering begonnen „practische liberalisering" van de Rijn slechts een geringe stap voorwaarts op de weg naar een volledige vrijheid van ca botage. De voorwaarden immers, waaron der het buitenlanders slechts is toege staan aan deze vaart deel te nemen, dwingen tot onderwerping aan het Duitse stelsel van gefixeerde vrachtprijzen, het geen in strijd is met het beginsel van een vrije Rijnvaart. In verband hiermede rijst de vraag, in hoeverre de gestelde voorwaarden im pliceren, dat de Duitse regering op de thans getroffen regeling zal terugkomen, indien de tot stand gekomen pools en conventies mochten worden ontbonden. Tenslotte heeft men aan Duitse zijde nog eens nadrukkelijk verklaard dat de voorwaardelijke toelating van buitenland se ondernemers tot de binnenduitse Rijn vaart niet betekent, dat de acte van Mannheim anders wordt opgevat dan voorheen. De Duitse regering houdt vast aan het beginsel, dat deze vaart wel voor de eigen ondernemers kan worden gere serveerd. Nu het Nederlandse bedrijfsleven heeft ingestemd met een internationale orde ning van de Rijnvaart ouder de genoemde voorwaarden en daarmede het principi ële standpunt van een „vrije Rijn" heeft prijsgegeven, heeft men zich in een posi tie begeven, waarin men van de Duitse vervoerspolitiek afhankelijk Is". De brief besluit: „De kamer acht de tot nu toe met zoveel kracht en overtuiging verdedigde opvatting van een „vrije Rijn" nog steeds de enig juiste en deze moet ook thans nog met nadruk gesteld worden 'egenover de Duitse interpretatie van de icte van Mannheim." Tenslotte verzoekt de kamer de minis- er het Nederlandse standpunt bij voor komende gelegenheden met stelligheid te bepleiten, „opdat bij een eventuele wijzi ging in de Duitse vervoerspolitiek de be langen van de Nederlandse Rijnscheep- vaart nog steeds met een beroep op dit standpunt kunnen worden verdedigd". Gistermiddag zijn de juwelen geveild, die 2 jaar geleden in Den Haag tijdens bag. gerwerkzaamheden werden gevonden en die deel hebben uitgemaakt van een in 1920 gestolen collectie, welke een waarde had van vier ton. De 37 nummers waar uit de partij bestond, bracht samen 17.000 op. Er werd zonder vee] animo geboden op de sieraden, die een deel vormden van de partij, die deze middag onder da hamer kwam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3