Wij staan voor keerpunt geschiedenis van Schoolsysteem sterk verouderd m onderwi j s Krachtproef voor onwillig Italiaans parlement MOTIE-LUCAS AANVAARD Zeven en twintig uur in de mast Kinderbijslag vanaf het eerste of het derde kind Critische belichting van de situatie waarin onze jongeren leven Nog geen nieuwe huisvesting voor Nederlands Kankerinstituut Nationaal Congres „Jeugd 1955' Conflict tussen jeugd en maatschappij bron van neurosen Dr N. Per quia SJ op Nationaal Congres „Jeugd 19559 Wij moeten de diepte in Kind moet voorop staan Staking op Parijse vliegvelden 1954 een gunstig jaar Koningin Wilhelmina Fonds Mary Celeste herleefd? Geschenk van het Koninkrijk voor F.A.O. iii Rome Na acht jaar nog geen Constitutioneel Hof Investeringsbeperking overheidssector Minister Van de Kieft: Barbertje moet hangen abdijsiroop Gevolgen van afschaffing voor de eerste twee VRTJDAG 11 NOVEMBER 1955 PAGINA 5 Verschraling der genegenheid Schoolsysteem draagt ken merken van een voorbije tijd Lerarenopleiding dient gron dig veranderd Verbetering van onderwijs in de diepte zoeken Landelijk plan NED. MONTFORTANEN IN DUITSE ZIELZORG 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. '55 De motie-Lucas (K.V.P.), welke de Tweede Kamer nog voor minis ter Van de Kieft in het vet had, werd hedenmiddag met 47 tegen 23 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen de P.v.d.A. en de communisten. In zijn antwoord op de re plieken bestreed minister Van de Kieft deze motie sterk. Zoals wij gisteren reeds mededeelden, hield zij in, dat de maatregel tot in vesteringsbeperking, welke voor de particuliere sector door de minister was uitgevaardigd, ook zou gelden voor investeringen in de overheidssector. Vijf fracties hebben deze motie ondertekend, dus Barbertje zal moeten hangen, zei de minister. voor keel en lucht wegen. In een ver- - standig gezin staat nu een fles „ClingendaeV' op het tapijt Groningse vissers hadden benauwd avontuur Bijslag voor zelfstandigen Merkivaardig teken Conflict tussen jeugd en maatschappij Moderne maatschappij een labyrinth Aan praten heeft de jeugd zc weinig VIJF PERSOxNEN IN ARREST I.V.M. INBRAKEN IN LEEUWARDEN CHAUFFEUR VOOR HAARLEMSE RECHTBANK WIJ STAAN VOOR ecu keerpunt in de geschiedenis van het onder wijs, een keerpunt dat beslissend genoemd moet worden voor de geestelijke gezondheid van ons vo+k. Dit is de mening van dr Nic. Perquir. S.J., directeur van 't Mgr Hoogveldinstituut, die de eerste dag van het natio naal congres „Jeugd 1955" vanmorgen inleidde met '11 bijzonder interessante beschouwing over de verhouding: school, mens en maatschappij, het con gresthema van deze dag. He' grote vraagstuk, waarvoor wij nu staan, aldu' de inleider, is: wat moet redelijkerwijze van de school in de huidige maat schappelijke constellatie verwacht worden in het belang van de mensheid en rechtstreeks in dienst van het kind? Verwacht moet worden, zo ant woordde spr. hierop, dat in elke vorm van onderwijs de jeugd zelf voorop dient te staan en nidt de eisen, die de maatschappij stelt. De maatschappij kan ook geen richt snoer zijn. Dit betekent niet, dat dc eisen van de maatschappij van geen belang zijn. Zij oriënteren ons omtrent dc objectieve behoeften van de samenleving, waarmee wij rekening moeten houden, maar vvjj aanvaarden geen eisen, waardoor de jon ge mens schade lijdt aan zijn ziel. Ten voordele ook van de samenleving! Want wat heeft dc samenleving er aan, wan neer de school een massa gqcdgcvuldc hoofden aflevert, jongens en meisjes met flair en zakeninstinct op de markt brengt en vaklui van formaat, wanneer hun op leiding en vorming ten koste van hun mens-zijn gegaan zijn? Wat heeft de maatschappij werkelijk aan mensen, wier gevoelsleven niet gerijpt is en die in een infantiel stadium zijn blijven steken? Niets! Die scheppen juist weer de pro blemen, die de samenleving met moeite en nood in elke generatie tracht op te lossen ten koste van veel geld, veel of fers. Houdt men zich niet aan de stel regel, dat het kind voorop gaat, dan zaait men wat men wil uitroeien. In feite kweekt de school echter mensen, wier af fectieve leven niet gerijpt is. Te denken valt hier in liet hijzonder aan het gymna sium, aan de middelbare school en aan 1 de speciale vakopleidingen voor jonge ge schoolde arbeiders. Het gymnasium en de middelbare school creëren een mensentype, dat men als het intellectuele kan aanduiden. De leerlingen van deze scholen benaderen langs de weg van het verstandelijk in zicht dingen waar zij met Iiun.. gehele persoonlijkheid nog niet aan toe zijn. Ver standelijk zien zij, om een voorbeeld te noemen, dat het huwelijk een zielsge meenschap dient te zijn zonder dat zij zelf nog aan de liefde toe zijn. Bij de andere jeugd vindt men'dit practisch nooit. Zij kunnen over het huwelijk slechts verstan dige dingen zeggen (als zij het ooit kun nen), wanneer zij zelf liefhebben. Van t voren is het niet mogelijk. Dit kunnen1 de middelbare scholieren op een zekere leef tijd wel. Dit heeft grote voordelen, maar ook nadelen. Immers, zij kunnen aldus in de waan komen, dat dit inzicht afdoen de is. zodat zij hun emotionele rijping, die de overgave van zichzelf inhoudt, ver waarlozen. Dit moet vooral in onze sa menleving funeste gevolgen hebben, nu zoveel jongens en meisles nauwelijks er gens een houvast vinden voor de orde ning van hun gemoedsleven. De intellec tualiteit kan zo een v'ucht worden voor de spanningen der genegenheid. Wat de vele gespecialiseerde vakop leidingen voor jonge geschoolde arBei- ders betreft, ook hier wordt door ande re oorzaken de geestelijk-affectieve rij ping geremd. In de eerste plaats, door een overschatting van en een eenzijdige gerichtheid op de efficiency, vervol gens door een oversterke neiging tot gelding en prestatie, een allesbeheer sende drang om vooruit te komen, waardoor de fijnere en hogere gevoe lens van de jonge arbeider weinig kans tot ontwikkeling krijgen. Men ziet dan wel een rijping van het practisch ver stand. doch daarnaast een infantilisme op affectief gebied, wat dikwijls blijkt ten aanzien van de ethische en religieu ze waarden. Het gevolg is, dat de jonge arbeider wel vakkundig wordt, maar niet opgewassen blijkt tegen menselijke problemen. Ten derde is er dikwijls een zeer geringe geneigdheid om de achter grond der dingen te zien, zelfs op tech nisch gebied. Moeten we ons dringend bezinnen op de vraag, wat voor soort jongens en meisjes wij door ons onderwijs de wereld insturen, evenzeer dienen wij ons, zo be toogde de inleider, te bezinnen op de si tuatie, waarin de jongens en meisjes te genwoordig leven. Kan men zeggen, dat de verschillende schooltypen daaraan vol- doende zijn aangepast of liever, is he\ mogelijk de in de wet vastgelegde school typen te handhaven? Wij zijn ijverig bezig, zo stelde pater Perquin vast, steeds nieuwe zogenaam de aangepaste variaties uit te denken, die alle op zichzelf staan, al bekom meren wij ons ook om het vraagstuk der doorstromingsmogelijkheden. Maar wij bleven hardnekkig vasthouden aan het overgaan van klas naar klas, wij zweren bij het samenraapsel van vak ken die voor een groot deel producten zijn van een voorbije cultuurperiode, die zichzelf overleefd heeft, nl. die van het bijgeloof aan de waarde der algemene ontwikkeling, wij de'en met vaste hand links en rechts cijfers ujt, alsof daar omtrent geen probleem aan de orde is. wij nemen aan en schrijven af naar har telust zonder voldoende te overwegen, dat wij door de aanneming van een '®®r- ling een opvoedkundige relatie hebben aangegaan. Zo kan ik nog een tijdje doorgaan zonder iemand te beledigen, tenzij dan mijzelf, aldus de inleider, aangezien ik bijna 10 iaar geleden op verschillende punten nog durfde verde- 'digen, wat ik nu loslaat. De kwestie van al of niet beledigen is trouwens niet dc belangrijkste, veel be langrijker is het inzicht, hier tot uitdruk king gebracht, dat wij een schoolsysteem hebben, dat naar uitwendige organisatie (schooltypen enz), en inwendige organi satie (cjjfers, bevordering, aannemen c»i afschrijven e.d.) duidelijk de kenmerken draagt van een voorbije tijd, zowel ideolo gisch als sociologisch. Ideologisch ver toont het dc tekenen van rationalisme en materialisme, waarin het ideaal van al gemene ontwikkeling welig kan t'cfcn, in vriendelijke samenwerking met een ver ouderde paedagogiek en psychologie. Zo is het schoolsysteem in zijn strijd om zelf handhaving vanzelf primair komen te staan en niet het kind van onze tijd. Het kind, dat leeft in de geest van onze tijd, vraagt echter om een andere psycholo- gisch-pacdagogische benadering, eenvou digweg omdat het die nodig heeft in on ze chaotische, losgeslagen, onzekere we reld. De conclusie Is: wij moeten terug naar onze jongens en meisjes, van hen moeten wij uitgaan en niet van net sy steem. Tenslotte besprak pater Perquin de vraag, in hoeverre de school in deze maatschappelijke situatie opvoedend moet zijn en welke middelen zij dient te han teren In verband hiermede bracht hij het vraagstuk der lerarenopleiding ter spra ke, welke naar zijn mening tot de grond toe een geheel ander karakter dient te hebben dan de in ons land gebruikelijke. De steeds verder schrijie ide specialisa tie der wetenschap dwingt tot een her ziening van het traditionele systeem. De tegenwoordige jeugd hunkert naar de rustgevende ontmoeting met de waar lijk volwassen mens. Het geloof aan de waarden der cultuur zijn bij haar nauw verweven met het geloof aan de mens. die de bemiddelaar is tussen onwetend heid en kennis. Op dit tijdstip der we reldgeschiedenis. aldus de inleider. is geen school bestaanbaar, waarin geen waarachtige ontmoeting plaats vindt van de jonge mens met de volwassene. Deze ontmoeting alleen kan de schooi redden van het zo gevreesde utilarisme en in tellectualisme. De school moet in de kern zichzelf blij ven en niet de oplossing der problemen zoeken in het overnemen van allerlei ta ken. waarvan men meent dat deze haar pas tot een totalitaire opvoedingsgemeen schap zouden kunnen maken. Gelijk zo Gisteren hebben 3.600 werknemers van de Franse luchthavens Le Bourgct en Oriy het werk neergelegd, omdat zij een maandelijkse gratificatie willen ontvangen van 10.000 francs. Dc stakers behoren tot het personeel van de vcrkcers-torens en radiostations. Zij hadden aangekondigd, dat zij giste renmorgen om 8 uur het werk zouden neerleggen, wat voor de toestellen, die uit Afrika, Azië en Amerika moesten ko men, een sein werd tot een race op de lange afstand, om voor dat tijdstip de luchthaven te bereiken. Gisterenavond _ts tussen vertegenwoordigers van het mini sterie voor luchtvaart en een delegatie van de stakenden het overleg begonnen om het geschil op te lossen. De v"™"1' lende luchtvaartmaatschappijen hun vluchten afgelast of naar luchthavens verlegd. hebben andere dikwijls zoekt men dan in de breedte, wat slechts in de diepte gevonden kan worden. Het is enorm belangrijk, da«I on ze jongens en meisjes deelgenoten worden van de schoonheid in de vorm van mu ziek, voordracht, dans en zo veel meer. Het zou verrukkelijk zijn. wanneer wij hen er toe zouden kunnen krijgen creatief deel te nemen aan de cultuur. Sterker nog, het resultaat van ons onderricht moet zijn dat zij in vrijheid op pelgrimstocht gaan naar alles wat het leven waard maakt om geleefd te worden Maar het moet betwijfeld worden, of het zinrijk is dit al les in het schoolprogramma op te nemen, waarbij men dan meteen aan dit alles het karakter van het gratuite, het spel in vrijheid ontneemt. Wij moeten dus niet steeds meer uitbreiden en steeds meer verplicht stellen, wij moeten in ons zoe ken naar verbetering van het onderwijs zelf de diepte in, d.w.z. wij zullen ons moeten bezinnen op een in ynenig opzicht nieuwe paedagogische en didactische in stelling t.a.v. onze jongens en meisjes. Wij moeten in het onderwijs dc diepte zien en daarvoor is tijd nodig. Meer dan ooit hebben wij nu die tijd nodig, omdat dc jeugd 111 deze verwarde wereld onwil lekeurig maar met dc drang der natuur naar dc rust der diepte zoekt. Zii wordt radeloos van dc hoeveelheid, zy hccit meer dan genoeg van dc onbegrensde mo gelijkheden, die zij dag in dag uit er vaart, zij wil terug naar de stilte, waar alleen dc door leraren gemiste concentra tie te vinden is. Luiheid, slordigheid en al dat fraais meer zjjn dikwijls een vlucht voor een onsamenhangende, in dc ogen der jeugd zinloze reeks van eisen, die naar believen vermeerderd kunnen wor den tot in het oneindige toe. Het is soms, of zü zich beschermt tegen ons en tegen dc moderne wereld, waarvan wü telkens weer de exponenten Hjken. Z\j beschermt zich door gebrek aan concentratie, d.w.z. zjj tracht haar eigen leven te leven. Na deze inleiding, die heej wat stof tot overdenken gaf, volgde een 2si£tal sectie vergaderingen^ waarin 2e ~s^s?'®e(Tr? werd over: het onderwijs voor de jeugd tot 12 jaar, primair en voortgezet be roepsonderwijs, algemeen vormend voort gezet onderwijs van 12 jaar af, samen werking tussen gezin en school, beroeps keuze, terwijl in de zesde sectie de jon geren zelf aan het woord kwamen. Aan het eind van deze dag zal prof- ,ar J- Waterink van de Vrije Universiteit een samenvatting geven van wat in de secties besproken is. Al sinds geruime tijd bestaat het plan om het Nederlands Kankerinstituut met behoud van eigen zelfstandigheid, over te plaatsen naar het terrein van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, als de gemeente besluit dit ziekenhuis tot academisch ziekenhuis te doen ombouwen. In de omstandigheid, dat de kliniek van het Nederlands Kankerinstituut ook na de verhoging van de verpieegtarieven jaar lijks een grote bijdrage van het Koningin Wilhelmina Fonds vraagt, werd aanleiding gevonden om te trachten op korte ter mijn de verplaatsing van deze kliniek naar het terrein van het W.G. te ver wezenlijken en daardoor tot gunstiger financiële uitkomsten te komen. De commissie, die deze mogelijkheid onderzocht, kwam tot de conclusie, dat van de zijde van het W.G. op dat ogen blik niet zo veel ruimte kon worden aangeboden als nodig is om aan de be hoefte van het Kankerinstituut te voldoen Sindsdien zijn de voorwaarden, waar onder het Kankerinstituut na de ver bouwing van het W.G. een plaats kan innemen op het terrein van dit zieken huis wederom onderworpen aan een onderzoek, waarvan de resultaten t.z.t aan het gemeentebestuur en aan de be sturen van fonds en instituut zullen wor den voorgelegd Aldus lezen wij in het thans verschenen jaarverslag over 1954 van de stichting „Koningin Wilhelmina Fonds". Het jaar 1954 is niet ongunstig geweest voor het nu vijf jaar bestaande fonds. De stichting heeft de organen van de kankerbestrijding in staat kunnen stellen verbetering te brengen tn hun inrichtingen en hun wetenschappelijk werk voort te zetten en zelfs uit te breiden In 1954 werd ontvangen 1.389.792.61 en uitgegeven 1 302.665 73 Het kapitaal dei stichting onderging in 'zoverre een ver andering, dat de reserve voor inrichting van een researchiaboratorium van ƒ500 000 een bestemming vond en een nieuwe reserve van twee maal 250.000 werd gekweekt voor opleiding van weten schappelijke werkers en voor aanschaffing van apparatuur. Ten aanzien van de bouwplannen van het Rotterdamse radio-therapeutisch in stituut, bestaande uit de bouw van een nieuw instituut in samenwerking met de Rheuma-stichting, wordt medege deeld, dat het bestuur van het fonds heeft besloten deze plannen te steunen met een bijdrage in de vorm van een geldlening van twee millioen gulden. Aan het einde van het verslagjaar heeft hef bestuur van de stichting zich gewend tot het bestuur van de landelijke orga nisatie met het verzoek een plan voor de kankerbestrijding in Nederland voor de nabije toekomst op te stellen. Het stich tingsbestuur en de commissie van advies voelen sterk de behoefte aan zo'n plan, opdat het financiële beleid van 'de stich ting daarop kan worden ingesteld en zo nodig tijdig kan worden overwogen of stappen moeten worden ondernomen om tot vergroting van de geldmiddelen voor de kankerbestrijding te komen. Functionarissen te Suva, de hooftsdad van de Fidji-eilanden, hebben een onder zoek gelast naar het lot van 25 personen, die zijn verdwenen van een vissersvaar tuig, dat na vijf weken te zijn vermist thans in de omgeving van de eilanden groep is aangetroffen. Voedselresten en gen soort tent op het dek van het gedeel telijk vernielde schip wijzen er op, dat er iemand aan boord heeft gewoond na het ongeluk, dat het vaartuig moet zijn over komen. Het logboek heeft men niet kun nen terugvinden. De boot, „Joyita" genaamd, was op drie October onder een Britse gezagvoer der van Apia, in de Samoa-groep, naar de Tftkelaoe-eilanden vertrokken, een reis van ongeveer twee dagen in noordelijke richting. Behalve de kapitein bevonden zich nog vier blanken aan boord. De havenmeester van Suva was van mening, dat het geval doet denken aan de „Mary Celeste", een schip dat in 1872 met volle zeilen op de Atlantische Oceaan werd gevonden, terwijl er van de tien op varenden geen spoor viel te bekennen. In de kajuit van dat schip stond op tafel een nog onaangeroerde maaltijd. Minister Mansholt heeft dezer dagen in Rome aan de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties aldaar het geschenk overgedragen van Neder land, Suriname en de Nederlandse An tillen. Het geschenk bestaat in een kamer die bestemd is voor commissievergade ringen, en die de naam „Queen Juliana Room" zal dragen. Betimmering, stoffe ring en meubilering zijn geschied met ma terialen afkomstig uit bet Koninkrijk: zo schonk Suriname zeldzame houtsoorten. De werkzaamheden zijn uitgevoerd o.l.v. de Nederlandse binnenhuisarchitect prof. F. Eschauzier. De overdracht viel samen met de tiende verjaardag van de F.A.O. Bij de bestuursverkiezing voor de acht ste conferentie, die thans is begonnen, is minister Mansholt tot derde vice-voorzit- ter gekozen. Hij is daarmee tevens lid ge worden van de algemene commissie, het besturend college van de conferentie, welke duurt tot 25 November, en waarop o.a. gesproken zal worden over de afzet van voedseloverschotten naar tekortge- bieden. (Van onze correspondent). ROME, Donderdagavond. Aanstaande Dinsdag zal het Italiaanse parlement in verenigde zitting bijeenko men tenëinde voor de derde maal vjjf leden van het hoge constitionele hof te kiezen, zOais de grondwet voorschrijft. Wat de samenstelling van dit hof betreft, bepaalt de grondwet, dat het zal bestaan uit vijftien rechters. Van deze worden vijf door dc magistratuur aangewezen, vijf anderen worden benoemd door de president van de republiek en dc beide kamers van het parlement moeten in verenigde zitting de resterende vijf kie zen. De meerderheid, die elke candidaat in het parlement, op zich moet verenigen, is twee-derde van het totale aantal senato ren en kamerleden voor de eerste twee stemmingen en twee-derde van het aan tal aanwezige parlementsleden voor de derde en volgende stemmingen. Ofschoon de grondwet de volgende maand al acht jaar oud is, is het hoge constitionele hof nog nimmer tot stand gekomen, omdat het kiezen van de vijf rechters door bet parlement tot nog toe onmogelijk bleek wegens onoverbrugbare politieke tegen stellingen. Het ontbreken van deze hoogste instan tie. die niet slechts in alle voorkomende gevallen de grondwet moet interprete ren, doch evenzeer dient te waken tegen elke vorm van schending, doet zich in toenemende mate als een ernstig gemis gevoelen. De belangrijkste onder de politici vra gen om ingrijpende maatregelen tenein de de parlementsleden te dwingen om aan deze door de grondwet impliciet op gelegde plicht te voldoen. De hoogbejaar de priester Don Lois Segusto, die na zijn ballingschap tot senator voor het leven werd benoemd, ging zelfs zo ver, dat hij ontbinding der beide kamers als enige oplossing voorstelde, ingeval de komende verenigde zitting opnieuw zonder resul taat mocht zijn. Zoals bekend bezit de president van de Italiaanse republiek de macht om een of beide kamers te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Wat de situatie zo interessant maakt, is het feit dat, de huidige presi dent Giovanni Gronchi, die gedurende zes jaar voorzitter van de kamer van af gevaardigden is geweest, met grote aan drang de totstandkoming van het consti tutionele hof nastreeft. In zijn rede bij gelegenheid van zijn installatie als staats hoofd, heeft hij -er op gewezen, dat zijn eerste en voornaamste taak bestaat in het verdedigen en navolgen van de grondwet. En met grote ernst wees hij het parle ment op zijn onontkoombare plicht om zonder uitstel de vijf rechters te kiezen. wier benoeming de constitutie aan de volksvertegenwoordiging heeft toever trouwd. In de afgelopen dagen hebben de voorzitters van kamer en senaat herhaal delijk met elkaar geconfereerd en is eerstgenoemde, die volgens de grondwet de verenigde zittingen presideert, reeds tweemaal door de president van de re publiek ontvangen. Alle partijen hebben vergaderingen van bestuur en kamer fracties belegd. En het gehele politieke leven staat in het teken van de naderende parlementszitting. Tot op dit ogenblik lykt een oplossing van dit urgente pro bleem vrijwel onbereikbaar. En de kan sen op een compromis tussen de extreem linksen. de vier regeringspartijen, het centrum en het rechtse deel van het par lement, zijn niet groot. Wat er gebeuren gaat als ook deze derde stemming zon der resultaat blijft, weet niemand. Er zijn er die aan de voorzitter van de ka mer de bedoeling toeschrijven de ver enigde zitting zolang te doen voortduren, tot voor de vijf constitutionele rechters het vereiste aantal stemmen zal zijn be reikt. Een soort conclaaf dus. Anderen verwachten dat de president van de re publiek in geval van een nieuwe misluk king, een soort ultimatum aan de beide kamers zal zenden in de vorm van een boodschap, waarin hij de verenigde zit ting op korte termijn voorstellen tot Ont binding van beide kamers zal aankondi gen. En intussen vergaderen de partij besturen en worden er opgewonden po lemieken gevoerd in de pers. Tot op dit ogenblik is iedereen op zijn stuk blüven staan. De rechtse oppositie weigert radicaal haar stem te geven aan de candidaat van de communisten. De christen-democraen willen minstens-twee van de vijf rechters benoemen. De communisten eisen ook al twee rechters voor zich op en de drie kleine coalitie partijen zijn niet bereid om een drietal rechters aan de oppositie cadeau te doen en zelf alleen maar voor de twee candi- daten van de christen-democraten te stemmen. Hoe dit alles zal eindigen is een open vraag. De komende dagen zullen een interessante ontwikkeling te zien ge ven. waarin verrassingen geenszins zijn uitgesloten. De groep van Nederlandse reguliere priesters die werkzaam zijn gesteld bij de zielzorg in Duitsland is weer uitge breid. Er hebben zich thans drie paters Montfortanen bijgevoegd. Zij zijn inge zet bij het werk ln de parochies van Bonn. En toen kwam hij met cijfers. De investeringen in de particuliere sector waren opgelopen tot 2325 millioen, hetgeen 25 pet was boven het geraamde Industriële program. Bovendien was er credietexpansie, zodat de maatregelen vlug moesten worden genomen. Dat was nu het antwoord op de reeds eerder door Advertentie «in-' - AKKER SIROOP de heer Lucas gedane vraag, waarom minister Zijlstra in September nog had gezegd, dat er moest worden geïnvesteerd en dat de regering in October daarop met deze maatregelen kwam. Daarna gaf hij enige cijfers van Overheidsinvesteringen tn 1955 was door de Rijksgebouwendienst voor 18 millioen aanbesteed, waarvan echter 11 millioen was aangehouden en niet gegund. Bij het departement voor Wederopbouw en Volkshuisvesting was voor 53 millioen aangehouden, voor de Zuiderzeewerken was 21 millioen minder opgenomen. Het totaalbedrag van de Overheidsinvesteringen begrootte de mi nister op 386 millioen, waarvan 353 mil lioen voor Waterstaat, Zuiderzeewerken en P.T.T Daarom noemde hij dc motie een slag in dc lucht. Laat de Kamer dan aangeven waar men zou moeten afremmen. De Zuiderzeewerken, de Tweede T.H., de tunnel in Velsen? Daar hebt u geen zin in, want daar zou u last mee krijgen, zei minister Van de Kieft tot dc heer Lucas. Hjj zou deze zaak In het kabinet willen bespreken om er daarna op terug te komen. De heer Lucas kwam daarop met cijfers. Deze moesten aantonen, dat er bij de regering geen grote geneigdheid tot af remmen bestaat. Het Cijfer wordt immers steeds groter: in 1954 was het 425 millioen, dit jaar 472 en voor 1956 is het al 519 millioen. Hij zeide nog met de motie niets onwelwillends te bedoelen; het gaat hier om de algemene lijn. Minister Van de kieft betoogde daarna nog eens, dat slechts een klein deel van de faciliteiten was teruggenomen. De 331/3 pet vervroegde afschrijving blijft, maar wordt alleen over een langere ter mijn uitgesmeerd. De verordening be treffende vennootschapsbelasting zal geen moeilijkheden veroorzaken. De maatrege len betekenden alleen een schot voor de boeg. Het hielp allemaal niets," de motie werd aanvaard. Bij het wetsontwerp verlenging van de werkingsduur van de voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en streekplan nen bracht de heer Bommer (P.v.d.A.) de bouw van het hoofdkantoor van de A.N.W.B. op het landgoed Clingendael in Den Haag op het tapijt Er is namelijk een K.B. van ongeveer vijftien jaar ge leden, dat de bouw op dergelijke recreatie oorden verbiedt. Minister Witte zette nu uiteen, dat niet elke bebouwing is uitge sloten en in strijd is met het streekplan. Het hele geval heeft nog geen rechts kracht en er is dus geen toetssteen. Hier is dus sprake van een. min of meer arbitraire beslissing. Bovendiert wordt hier de recreatieve bestemming niet ge schonden en in dat geval spelen ook de belangen van de A.N.W.B. hier een rol. Daarom was er door zijn departement geen bezwaar gemaakt. Het wetsontwerp werd daarna z.h.st. aanvaard. F. S. Twee vissers uit Termunterzijl hebben, nadat hun scheepje was gezonken. 27 uur in de mast gezeten voordat zij uit hun benarde positie werden gered. Beide mannen, L. Landman en A. Vondeling, waren Dinsdag aan het vissen op de Eems, toen een vrij dichte mist kwam op zetten. Zij besloten met hun kleine vis sersboot Zeearend" de thuishaven weer op te zoeken. Het schip, dat in de nacht van Maan- Op Schiphol, waar men toch wel vreem de „passagiers" gewend is, zoals apen, olifanten en Nederlandse koeien, vraagt men zich nu toch met verbazing af, wat de regelmatige stroom Nederlandse bromfietsen te beduiden heeft, die ons land door de lucht verlaat. Het blijkt echter, dat er in het buitenland, met na me in Engeland, zo'n dringende vraag naar dit Nederlands fabrikaat heerst, dat alleen luchtvervoer uitkomst kon brengen. De voornemens van minister Suurhoff met betrekking tot de eventuele totstand koming van een algemene, de gehele be volking omvattende regeling voor de kin derbijslag mochten zich in de afdelingen van de Tweede Kamer in de bijzondere belangstelling van zeer vele leden ver heugen. Verscheidene leden, bij wie men zien van andere zijden aansloot, vroegen zien af of, nu een algemene herziening van de vigerende kinderbijslagwet wordt overwogen, waarbij ook de zelfstandigen staan te worden opgenomen, deze gels genheid niet dient te worden aangegre pen om tot de oorspronkelijke opzet var. de kinderbijslag terug te keren, waarbij voor alle groepen, ook die der loontrek- kenden, de bijslag eerst wordt toegekend vanaf het derde kind De huidige economische toestand biedt, aldus deze leden goede kansen om een dergelijke wijziging in de loonopbouw tot stand te brengen. Mischien zal dit in twee etappes dienen te geschieden. Vele andere leden, die zich hun oor deel omtrent een eventuele afschaffing vsfn de kinderbijslag voor loontrekkender voor het eerste en het tweede kind gehee' wensten voor te behouden, vroegen of de leden, hiervoor aan het woord, zich er rekenschap van hadden gegeven, dat zo danige afschaffing tot een loonsverhoging van naar raming 6 pet zou nopen, te we ten een verhoging van de arbeidskosten voor de ongeschoolde arbeider van 10 pc' gepaard gaande met een verlaging van de kinderbijslagpremie van 4 pet. Een zo danige loonsverhoging zou bovendien voornamelijk aan de ongehuwden. de ge huwden zonder kinderen en de gehuwden met één kind ten goede komen, hetgeen naar deze leden veronderstelden, niet met de bedoeling van de voorstanders van af schaffing van kinderbijslag voor het eer ste en tweede kind strookte. Door dezelfde leden werd een verder gaande progressie naar het kindertal be pleit. De indiening van een wetsontwerp kin derbijslag voor zelfstandigen zagen zij met passend ongeduld tegemoet. Een algemene kinderbijslagverzekering zou echter niet in de weg mogen staan aan de spoedige totstandkoming van een kinderbijslagver zekering voor zelfstandigen. Zij spraken de hoop uit dat dit nog in 1955 zal ge schieden. Invnering terzelfder tijd als de algemene ouderdomsverzekering kwam hun noodzakelijk voor. (Van onze verslaggever) Gisteravond is in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam door ds N. O. Steenbeek het nationaal congres „Jeugd 1955" geopend. Dit congres wil evenals de Rotterdamse expositie E 55 een nationale manifestatie worden. Heeft de E 55 een beeld gegeven van wat er op technisch-economiscli gebied in de afge lopen 10 jaren ln ons land is gepresteerd, dit congres wil een critisch licht laten schijnen op de situatie, waarin onze jeugd tussen 14 en 21 jaar verkeert. De resul taten hiervan zijn het geschenk, dat de Nederlandse Jeugdgemeenschap bü gele genheid van haar 10-jarig bestaan aan het Nederlandse volk aanbiedt. Hiertoe heb ben een twaalftal representatieve organi saties van verschillende geestesrichting, die zich met jeugdzorg en jeugdvorming bezig houden, dc handen in elkaar gesla gen, zodat terecht van een nationaal congres kan worden gesproken. Voor de opening van het congres, dat twee dagen zal duren, werden de 650 deelnemers door het gemeentebestuur van Amsterdam in de grote aula van het in stituut ontvangen. Prof. dr W. Banning leidde het congres in met een rede over jeugd en maat schappij in het midden der 20e eeuw. Wat weten wij eigenlijk van de jeugd? Prof. Banning zag in het houden van dit con gres, samengeroepen door organisaties die zeer nauw contact hebben met de jeugd, een merkwaardig teken: blijkbaar weten ook deze organisaties, die met hun daad en hun hart het leven van de jeugd be geleiden, niet precies, hoe de innerlijke en uiterlijke verhoudingen en samenhangen bij de jeugd liggen en zoekt men klaar heid via dit congres. Verkeren wij met alle practische jeugdwerk, psychologie en sociologie toch nog in de mist en hebben wij alleen een leidraad in de vorm van een ideaal? Is het misschien zo, dat wij bij gebrek aan grondig zakelijk weten moeten opereren met allerlei beelden, die wij ons van de jeugd vormen? Wij heb ben ons scherp te realiseren, zo meende spreker, dat elk beeld dat ouderen zich van de jeugd vormen en dat in menig opzicht het denken en handelen dezer ouderen bepaalt, allerlei trekken van een mythe heeft, d.w.z. een ideële constructie, die men vooral emotioneel heeft gescha pen op grond van waargenomen sympto men, weike al te vlot zijn gegeneraliseerd. Overigens was de spreker zelf evenzo genoodzaakt generaliserend over de jeugd van 14 tot 21 jaar te spreken. Hij deed dit aan de hand van een vijftal processen, die kenmerkend zijn voor de periode van de jeugd, die op dit congres in het mid delpunt van de aandacht staat. Het eerste proces, dat spreker behan delde, was de rijpingsperiode. De jonge mens ontvouwt in de periode van 14 tot 21 jaar een eigen innerlijke structuur, een eigen innerlijk levensplan, waarin ge vraagd wordt om de ander, de levens kameraad en "dat innerlijke proces valt in dezelfde periode, waarin de maatschap pij op hem beslag gaat leggen. Bij hen, die in het arbeidsproces worden opgeno men, gelden de eisen van de maatschappij reeds voor het zoeken van een levens partner vaste vorm aanneemt, bij hen, die aen middelbare schoolopleiding volgen, ls de volgorde andersom of vallen beide ten denties ongeveer samen. Misschien, aldus spreker, ligt in deze situatie een element ter verklaring van het conflict tussen jeugd en maatschappij, dat het scherpst is 'in deze rijpingsperiode. Allerlei verschijnselen uit de rijpings periode: de vlegeljaren van 14 tot 18 jaar, de hartstocht voor de motorsport, de felle begeerte naar het ongeremde leven, de onverschilligheid voor de politiek, het voorbijgaan aan de wereld van Kerk en godsdienstig geloof die behoren immers bij de wereld van de ouderen, met wie men overhoop ligt meende prof. Ban ning in verband te moeten brengen met deze conflictsituatie. De innerlijke groei gaat 'n de richting van zelfstandigheid, verantwoordelijkheid, persoonlijk leven, de maatschappij eist daarentegen aanpas sing, onderwerping aan vreemde harde normen, reductie van persoonlijkheid. Men hoeft zich waarlijk niet te verbazen, dat psychiaters hier een bron van neuro sen vinden. Alle jeugdleiders weten uit gesprekken met jongeren, tot hoe diepe wanhoop bij waarlijk niet de slechtsten dit conflict kan leiden. De oudere kan over deze spanning wijsgerige diepzinnig heden ten beste geven, de jongere door leeft haar in de rijpingsperiode als een dreiging, een aantasting, een verkrach ting van het meest eigene. Ten aanzien van het proces van de ont moeting met de maatschappij als geheel merkte prof. Banning op, dat de „maat schappij" sinds tientallen jaren een laby rinth is, waarvan de volwassenen zich nauwelijks kunnen indenken, hoe moei lijk het kind daarin zijn weg vindt. Het veelvormige bestormt hem. Is veel z.g. cynisme van de jeugd niet te herleiden tot het conflict tussen eigen groeiproces en de veelvormige maatschappij? De vol wassen-wording wordt er zoveel gecom pliceerder door. Dan zijn er nog als kenmerkende aspec ten van het jeugdleven in deze periode de losmaking uit het gezin, de voorberei ding op of intrede in het arbeidsproces, en de vrija tijd en het eigen groepsleven van de jeugd. Ook hierbij maakte spreker enige kanttekeningen. Het Amsterdamse orkest van „Jeugd en Muziek" zorgde voor enige muzikale in termezzo's. Vóór de rede van prof. Banning vond eerst een samenspraak plaats van de redenaar met enige jongeren, waarbij van de kant van de jongeren veel openhartige dingen werden gezegd. Dit gesprek was bedoeld als een poging om de stem van de jongeren te laten horen op dit congres, waarop overigens de ouderen sterk domi neren. De jongeren waren algemeen van mening, dat dit nationale congres over de jeugd bij de jeugd zelf helemaal niet leeft. De meesten van de jongeren weten niet eens, dat er een dergelijk congres gehouden wordt. Aan al dat praten heeft de jeugd in feite zo weinig, zo merkte een van de jongedames op. Prof. Banning gaf in verband hiermede aan de congresvoor- zitter ds Steenbeek de raad om, wanneer er weer eens een congres over de jeugd gehouden wordt, geen bralntrust van oudere mensen bij elkaar te roepen om te zeggen hoe het georganiseerd moet worden, maar ecu aantal jonge mensen. dag op Dinsdag omstreeks vier uur zee had gekozen, wendde omstreeks elf uur Dinsdagmorgen de steven. Kort daarna is de „Zeearend" echter op een wrak gelo pen, in de nabijheid van het eiland Rot tum. Beide vissers konden zich, nadat ze hun schip op een zandplaat hadden ge zet, voorlopig in veiligheid stellen door tn de mast te klimmen. Zij hebben de rest van de dag en ook de nacht van Dinsdag op Woensdag daar doorgebracht. Eerst Woensdagmiddag werden de ver kleumde schipbreukelingen, die toen 27 uren op een ijzeren stand in de mast had den gezeten, uit hun benarde positie ver lost door de schipper van de eveneens uit Termunterzijl afkomstige vissersboot T.M. 21, De „Zeearend" wordt als verlo ren beschouwd. Vijf personen, te weten de 19-jarige J S„ de 23 jarige T.S., de 44-jarige W.S. en diens 42-jarige echtgenote, alsmede de 39—jarige W.P., zijn Donderdag in Leeuwarden gearresteerd in verband met een groot aantal inbraken dat in de afge lopen weken in de Friese hoofdstad is gepleegd. Het is gebleken dat de gearres teerden op een vrij brutale manier te werk zijn gegaan. Bij een warenhuis stalen zij ongeveer zestig horloges daarna reden zij met een taxi naar Haarlem verkochten de buit voor 500,Bij een confectiema gazijn werden drie costuums ont vreemd en uit particuliere woonhuizen werd een groot aantal sieraden en tinnen voorwerpen buitgemaakt, alsmede spaar bankboekjes waarvan eep bedrag van 14.50 werd opgenomen. Ook werd in gebroken in een incassobureau waar 200 werd gestolen; bij enkele bedrijven en in het bureau- voor culturele zaken, doch daar was de buit zeer gering. De gestolen voorwerpen werden niet alleen in Haarlem maar ook in Groningen voor een zacht prijsje verkocht. De politie kon tot arrestatie overgaan nadat de daders enige tijd waren ge schaduwd. De aandacht werd op hen ge vestigd nadat zij met een taxi naar Haar lem waren gegaan. Vier van de vijf ge arresteerden hebben reeds bekend. De Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gistermiddag een gevangenisstraf van zes weken geëist en ontzetting uit de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor de tijd van twee jaar, tegen de 32-jarige buschauffeur M. van L. die in de namiddag van 23 Mei in Aerdenhout met een snelheid van 50 km een bocht had genomen; de auto bus slipte op het natte wegdek en reed tegen een naderende auto, waarvan de inzittende, mr E. H. uit Aerdenhout, zo ernstig werd gewond, dat hij kort daar op overleed. De rechtbank zal op 24 November uit spraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5