President Lonardi afgezet My Ook in Oostenrijk „huwelijks kwesties" Asfalt werd o Twee A damse trams botsten -> UITVAART Mme COTY Komen wij te laat in de onontwikkelde gebieden? Mffr Tare. van Valenberg prijst Memisa Negatieve critiek hadden ive en geen oog voor het tempo Nieuwe crisis in Buenos Aires Nieuwe machthebbers gaan radicalere politiek voeren sterie omtrent arrestaties wsÈm^Êmssimm Eisenhower speelde weer golf Kajotters gaan missiepost bouwen in Afrika Toaamlag 14 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LICHTE VORST Toetsing van bepalingen aan grondwet Rondvliegende glasscherven verwondden ongeveer dertig passagiers Indonesische ambassa deur spoedig verwacht Stoffelijk overschot wordt opgebaard in de Madeleine Katholiek standpunt tegenover wereld- hulporganisaties Zwaartepunt verplaatst zich Beierse bisschoppen nemen stelling Indonesische regering erkent verdiensten Diocesane raadsvergadering Haalemse K.A.J. Sovjet-wnpeuF voor het Westen? WEERBERICHT In zaak Anneke Beekman mm:?:;m De remmen? Acht gewonden Geen vrees! Missie mislukt Orkestleden verloren instrumenten Auto in de gracht Sprekend voorbeeld PRIJS VAN 35.000 Een eigen Kamercandidaat De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden, tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht hier en daar temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen. Dinsdag 15 November: Zon op 8 uur, onder 16.52 uur. Maan op 9.08 uur, onder 17.13 uur. E SCHIEDAM Tijdens een regeringscrisis, die zich in het afgelopen weekeinde in Argentinië heeft voorgedaan, is de voorlopige president, generaal Edoardo Lonardi die twee maanden geleden de revolutie tegen generaal Peron heeft geleid afgezet en vervangen door de chef van de generale staf, generaal Pedro Aramburu. De aanleiding voor de crisis was Zaterdag een decreet van president Lonardi, waarbij een splitsing van het ministerie van binnenlandse zaken en justitie werd afgekondigd en voor beide departementen nieuwe ministers werden benoemd onder gelijktijdig ontslag van minister Bus-o die na de val van Peron het dubbele ministerie had geleid. De drie dagen geleden opgerichte ad viesraad. waarin alle politieke stromin gen, behalve die van de communisten en peronisten waren vertegenwoordigd, was van deze beslissing niet op de hoogte ge steld. De heide nieuwe ministers konden geen genade vinden in de ogen van deze raad, die de president een ultimatum stelde en verklaarde en bloc te zullen af treden, wanneer hij daaraan geen gevolg zou geven. President Lonardi hield voet bij stuk. De adviesraad diende daarop ontslag in, evenals alle leden van het hooggerechtshof en de ministers van landbouw, nijverheid en verbindingen. Onmiddellijk hierna hebben de belang rijkste politieke leiders in de militaire basis Campo de Mayo een bespreking ge. houden. Na afloop hiervan begaf generaal Aramburu z'ich naar Buenos Aires waarin hij onderhandeld zou hebben over de mo gelijkheid tot instelling van een drieman schap, bestaande uit vertegenwoordigers van leger vloot en luchtmacht, dat de taak van Lonardi had moeten overnemen Na nieuwe besprekingen met de mili taire leiders werd generaal Aramburu later evenwel tot president uitgeroepen. Gisteravond is hij nog beëdigd De ad viesraad trok haar ontslagaanvrage in en prof. Busso werd wederom benoemd tot De eerste mededeling welke van officiële Belgische zijde was ontvangen en be helsde. dat deze arrestaties wel waren ge daan, blijkt, aldus het ministerie, op een misverstand te hebben berust. Wij vernamen hieromtrent nog, dat de Nederlandse ambassadeur in Brussel of ficieel mededeling kreeg van het depar tement. van Buitenlandse Zaken te Brus sel, waarna hij haar aan Buitenlandse Zaken in Den Haag doorgaf Er werd in het geheel geen commentaar aan toege voegd. zodat de autoriteiten hier t.e lan de volkomen in het duister tasten hoe dit „misverstand" kan zijn ontstaan. Ook onze Brusselse correspondent slaagde er niet in ter zake van de be voegde instanties nadere inlichtingen te verkrijgen. Men wist er gisteren nog niet aan wie of waaraan deze vergissing moet worden geweten. Wel is het, aldus onze correspondent, een feit. dat de Belgische politie zich bui tengewoon inspant om zowel mevrouw G L.van M. en de moeder-overste van het klooster te Valmeer als Anneke Beekman zelf op te sporen. Zo hebben op 26 Oc tober j.l justitie en politie, in totaal der tig man. een inval gedaan in een door Zusters bestuurde meisjeskostschool nabi.i Kortrijk, waar een duizend leerlingen on derwijs ontvangen. Het gebeurde vroeg in de ochtend. De 75-jarige overste werd gevraagd onder ede te verklaren of zi.i iemand kende uit een lijst met de namen van vijf Dersonen. welke haar werd voor gelegd Eén ervan kende zij. een dame uit Kortrijk. maar naderhand bleek, dat deze absoluut niets met de affaire te ma ken had. Dit verhoor duurde ruim een uur. Daar na werden, terwijl bulten het pensionaal nog andere politiemannen patrouilleer den. alle lokalen doorzocht en 250 leerlin gen ondervraagd De overste mocht bij dit alles niet aanwezig zijn en de andere Zusters had men in een groot lokaal wil len afzonderen maar daartegen protes teerden deze. zodat dit niet doorging Wel mochten zij niet met elkaar spreken Naar verluidt is dit onderzoek, dat niet het minste positieve resultaat opleverde, geschied op verzoek van het parket te Luik. Politieke waarnemers zien als oorzaak van de crisis rond Lonardi, die een ge matigde politiek wilde voeren, de tegen stelling tussen de radicale elementen in het land en de groep, die vergevingsge zind tegen de peronisten wilde optreden. Generaal Aramburu, die kort na de op stand tegen Peron chef van de generale staf werd, was voor die tijd commandant van een militaire school Hij is 53 jaar oud en wordt beschouwd als een van de voorvechters van de radicale ideeën. Bij Schotland ligt een krachtig hoge- drukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Aan de achterzijde van een diepe depressie, die over Finland naar het Oosten trekt, voeren Noordelijke winden koude en betrekkelijk droge lucht naar onze omgeving. Hierin komen opklaringen voor, tijdens welke de temperatuur des nachts vrij sterk kan dalen. We kunnen derhalve in de komende nacht plaatselijk lichte vorst verwachten, Door.daf de luchtdruk in Scandinavië Maandagmorgen flink steeg, zal de wind in onze omgeving wat naar het Noord oosten ruimen. minister van binnenlandse zaken, terwijl hij tevens wederom de zorg voor justitie op zich heeft genomen. Verder zullen alle ministers worden vervangen, behalve die van leger, luchtmacht en marine. Direct na de eedsaflegging heeft de nieuwe president een radiotoespraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat Lonardi was afgetreden omdat hij niet in staat was de moeilijkheden, waarmee hij te kampen had tot oplossing te bren gen Een radio-commentator prees on middellijk hierna president Lonardi voor zijn werk tijdens en na de revolu tie tegen Peron. Het Oostenrijkse Hof voor de Grondwet zal zich in December bezig houden met dev vraag, in hoeverre de tegenwoordige Oostenrijkse huwelijkswetten in overeen stemming zjjn met de grondwet van het land. Dit geschiedt naar aanleiding van de klacht der Tirolcr landsregering wel ke stelt, dat 67 van de „Personen- standsgesctzt", het huwelijk betreffende, in strijd is met de godsdienstvrijheid. Sinds het eind van de oorlog is de Oostenrijkse huwelijkswetgeving een punt van ernstig meningsverschil tussen de kerkelijke en burgerlijke overheid. De te genwoordige wetgeving eist, dat het huwelijk eerst burgerlijk, daarna kerke lijk gesloten wordt. Van katholieke zijde wordt hiertegen aangevoerd, dat deze wettelijke bepaling strijdt met deÉ grond wettelijke gewaarborgde godsdienstvrij heid en dat het onaanvaardbaar is. dat de staat het ontvangen van een sacra ment, afhankelijk stelt van zijn goedkeu ring. In Oostenrijk met zijn vele onge oorloofde „samenlevingen". Onkelehen, is dit vraagstuk hoogst actueel. Voorts be togen de katholieken, dat de huidige wet onaanvaardbaar is, omdat zij strijdt te gen het op 1 Mei 1934 in werking getre den concordaat. Dit punt en enige andere controversen hebben voorwerp van bespreking uitge maakt op de laatste vergadering van de Oostenrijkse Volkspartij, die overwegend christelijk is gericht. De Oe. V.P. huldigt het standpunt, dat vele verdragen uit de tijd van de eerste republiek hun rechts geldigheid behouden hebben, ondanks de opheffing ervan tijdens het nazi-regiem. Dit is in een dezer dagen gepubliceerde verklaring vastgelegd; tevens wordt hier in gezegd, dat in verband met gewijzig de omstandigheden, hernieuwing van de oude bepaling gewenst wordt geacht. In dit verband herinneren wij aan het incident met pater Giselbert Freitag, die in Mei 1954 veroordeeld werd, omdat hij een kerkelijk huwelijk gesloten had zonder voorafgaand burgerlijk huwelijk met de bedoeling aan een ongeoorloofde samenleving een eind te maken. De Bondspresident heeft pater Freitag gra tie verleend. De praktijk is echter blij ven doorgaan, zonder dat gerechtelijke vervolging werd idgesteld. --jr' y' Vy.y; y;"y Zeven doden op In regeringskringen in Den Haag zijn nog geen officiële berichten ontvangen over de Vrijdag In Djakarta gedane me dedeling dat dc Indonesische ambassa deur in bijzondere missie, mr Utoyo Ram- lan. Zaterdag niet naar Nederland zou vertrekken. In deze kringen wordt echter aangenomen, dat mr Utoyo spoedig in Den Haag zal aankomen, waarna het overleg ter inleiding van de Nederlands- Indonesische besprekingen ter verbete ring van de betrekkingen tussen beid landen op korte termijn zal kunnen begin nen. Met ccn klap, die straten ver te horen was. is te Amsterdam Zondagavond om streeks half negen een tramtrein van Ujo 3. die uit de richting Roelof Hartpleiu komende, dc kruising Van Baerlestraat Jan Willem Brouwersplein wilde over steken. op deze kruising tegen de motor wagen van een uit de binnenstad komen de tramtrein van Hjn 16 gereden Zó groot was de kracht van de botsing, dat heide motorwagens uit de rails schoten en naa-t elkaar dwars over het plein voor hel Concertgebouw door bet asfalt nloegden Halvewege de rijweg kwamen zii tot stil stand. Onmiddellijk sehotcn voorbij gan gers en omwonenden toe, want uit de tramwagens steeg het gekerm en gegil van tal van gewonden op. In allergl wer den ziekenwagens en de politie gealar meerd De gewonden konden, omdat ae trams op de wielen waren blijven staao vrii snel worden geholpen. Bij een onder zoek bleek het noodzakelijk twintig per sonen naar ziekenhuizen (het O. L. Gasthuis en het Wilhelmina Gasthuis) vervoeren. Drie van hen moesten word-o opgenomen Het zfln de 55-,iariee heer H B. en de 41-jarige mevrouw J L. E., 4'* in het Wilhelmina Gasthuis zijn opgeno men en de militair J. van L.. die met een hersenschudding via het O.L.V Gasthui* oaar de ziekenzaal van de Oranje Nassau kazerne is vervoerd. Verder werden no* een tiental passagiers ter plaatse gehol pen. Alle anderen, onder wie dp bestuur der van lijn 3, konden naar huis gaai De verwondingen waren voornamelijk veroorzaakt door rondviiegdende glas scherven. Dat was geen wonder, want geen ruit m beide motorwagens was hee] gebleven. Dt meeste schade had voorts de motorwager- van lijn 16. die naderhand zelfs niet ken worden weggereden en op een dood spoor werd gebracht. De linker flank van deze motorwagen was geheel ingedrukt Ook het voorbalcon van de motorwagen van iijn 3 was beschadigd, maar dit viel nog mee gezien de snelheid tijdens de bot sing. Volgens de politie heeft de bestuurde: van lijn 3 te langzaam gereageerd toen hij het kruispunt naderde Hij had aldus de politie, de van rechts komende tram trein van lijn 16 voorrang moeten ver lenen. Naar aanleiding van een uitlating van de bestuurder van lijn 3. dat de remmen (Telefonisch van onze correspondent) Het stoffelijk overschot van mevrouw Coty, dat in een klein vertrek van Ram bouillet is opgebaard met een crucifix aan het voeteneinde en een rozenkrans om de gevouwen handen gestrengeld waar een liefdezuster en een der dochter» of kleindochters de bidwake houden wordt Maandagavond naar de Madeleine te Pariis overgebracht. President Coty is voor de algemene aandrang, die van regerings zijde kwam gezwicht. Het vervoer van het stoffelijk overschot zal nn niet rechtstreeks naar Le Havre geschieden, waar de uitvaart volgens de oorspronkelijke plannen zoo plaats vinden uitsluitend ln het bflzfln van de naaste familie. Het Parijse publiek krijgt nu Dinsdag gelegenheid voor de baar te defileren. De plechtige Uitvaartmis woj^dt Woensdag ochtend half tien overeenkomstig diens persoonlijk verzoek opgedragen door mg: Mareila. de pauselijke nuntius te Parijs terwijl kardinaal Feltin aartsbisschop var Parijs, de absente zal verrichten. Het publiek kan bij de uitvaart niet tegenwoordig zijn aangezien de 1600 be schikbare plaatsen nodig zijn voor de re gering de hoge staatscolleges, het corps diplomatique, de dienst van het Elysee en de door de familie genodigden. Rouwbe klag zal na de Uitvaartmis niet plaats hebben De bijzetting in het familiegraf te Le Havre geschiedt Woensdag in d° namiddag. Onder de telegrammen van deelnemina die Zaterdagmorgen reeds te Rambouil- let binnenkwamen, bevonden er zich van Z.H. Paus Pius XII president Eisenho wer. koningin Elizabeth van Groot-Brit tannië en koningin Juliana en Prins Bernhard. van zijn wagen niet deugden heeft d? politie beide motorwagens in beslag ge nomen voor een onderzoek naar de rem men. De motorwagen van lijn 3 is ondei politiegeleide naar de remise aan de Ha venstraat gebracht; de motorwagen van iijn 16 werd zoals gezegd, op een dood spoor geplaatst. Het tramverkeer op dit drukke kruis punt heeft ruim een uur gestagneerd. Zaterdagmiddag botste de 27-jarige Duitser B. uit Vreden op de Rijksweg Ruurlo- Groenlo in de flauwe bocht ter hoogte van de Koekoekschool tegen een boom Hij was vrijwel onmiddellijk dood Het slachtoffer dat ongehuwd was. heeft vermoedelijk met vrij grote snelheid gereden. Te Den Haag stak Zaterdagmiddag orrl tien voor half drie het echtpaar H. E C E.-H.. beiden 70 iaar oud. de Loos- duinsekade over vlak voor een auto die in de richting van de stad reed. De be stuurder, de 24-jarige B. van H uit de Gondreinefstraat, kon de twee voetgan gers niet meer ontwijken Beiden werden "■egrepen: de man overleed ter plaatse Ziin vrouw is met een beenbreuk en ver scheidene andere verwondingen naar het ziekenhuis Zuidwai overgebracht Toen Zondagochtend de 22-jarige J W. uit Udenhout met ziin fiets de onbewaak te overweg, bekend onder Brabants Hoekie 'in de binnenweg lussen Udeohoui en Enschot wilde oversteken, naderde uif de richting Den Bosch een goederentrein W liet deze passeren en stak toen on middellijk achter de laatste wagon de baan over. Op dat ogenblik werd hij ge grepen door een personentrein die even over half pen uit Tilburg naar Den Bosch was vertrokken. Zijn fiets werd meegesleurd en hijzelf zo ernstig ver wond daf hii een kwartier tater overleed Het treinverkeer ondervond een kwart'er vertraging. Toen Zaterdagmorgen een chauffeur van de zoutfabriek in Mufden een vrachtauto de garage uitreed ep daarbij uitkeek of er niemand in de weg stond, heeft hij waarschijnlijk niet gezien, dat er twee mannen stonden te praten. Deze heh°®n in de drukte van hun gesprek vermoed - ■ik nok de auto niet gezien, waardoor z i beiden werden overreden. De was vrijwel op slag dood en de 56-iange V., beiden uit Muiden üeP een g "nmnl-oeerde heenbreuk op In het Sint Elisabeth gasthuis te Haar lem is Xnndag overleden de 62-iarige L G.. chef van de loonadministratie van de Noord-Zuidhnllandse Vervoermaat schappij De heer G. reed Woensdag avond 1.1 od de T.eidsevaart op,-de tiet» en sloeg linksaf Toen werd hii door een ichter hem riidende auto gegrepen Mei 'rnstice inwendige kneuzingen werd tui naar het ziekenhuis overgebracht Zaterdagmiddag Is de 85-larige heer J 5. uit Weert die per fiets op familie bezoek was geweest, niet thuis terug gekeerd Men neemt aan 4sde oude man. msleid door de mist. in de Zuid- Willemsvaart is gereden en verdronken Zi1n rijwie] is 'nl teruggevonden aan de kant van het kanaal. Zaterdag en Zon dag is er veel uren naar het stoffelijke overschot van de man gedregd, doch zon der resultaat. Een bus met twintig reizigers reed Zon dagmorgen naar Weerdinge en wilde on der Emmen twee fietsers passeren. Op dat moment kwam uit tegenovergestelde rich ting een bestelauto, waardoor de chauf feur van de bus. de 23-jarige C de W. uit Jipsingboertange. plotseling moest „Wij bobben hel tempo v*n de evolutie niet bijgehouden. We1 hadden wij entiek. maar deze bleef een negatief element. Wij bad den er bij moeien zijn en elkaar op internationaal terrein moeten vinden Men zou ons dan gehoord hebben en rekening met ons hebben gehouden, want de internationale organen zijn zeer gevoelig voor dc publieke mening Deze wel ernstige beschuldiging slaat op de katholieken in de min of meer wel varende landen in hun verhouding tot ue geestelijk en materieel noodlijdenden in dc achtergebleven gebieden en zii werd gisteren te Rotterdam uitgesproken door pr»f- M. Bours van het Bisschoppe- Hik College te Roermond. Zijn gehoor be stond uit de besturen van de plaatselijke afdelingen en de contactpersonen van de Mcmisa, de Medische Missie Actie. De stand van zaken werd door prof. Bours aldus in het kort geschetst: Van elke 10 mensen op de wereld zijn er vijf ziek en lijden er zeven honger. Er zijn 1.4 milliard analphabeten, dus ontoegan kelijk voor geschriften. Drie kwart van de gehele wereldbevolking moet. het doen met vijf procent van de wereldinkomsten Van de gehele mensheid is 64 procent in lompen gehuld en broodmager. Zestien procent geniet welvaart en de overige twintig procent leeft op de rand van de armoede. De eerste groep groeit sneller dan de beide andere, voornamelijk in de onontwikkelde gebieden, waarheen zich aldus het zwaartepunt van de wereldbe volking verplaatst. H M. de Koningin heeft hierop gewezen in haar rede op 19 Juni in de Pieterskerk t,e Leiden. Tegen dit perspectief moeten wij liet missie- en medisch werk zien. Missie en zending hielden zich on grote schaal bezig met het lenigen van de grote nood. maar na de instelling van de Verenigde Naties te San Francisco hebben de volkeren zich gerealiseerd, dat de vrede alleen geves tigd kan zi.in op de opheffing van de me nigten in de achtergebleven gebieden. Uet wegnemen van de oorzaken der ontevre denheid zou meer rust verzekeren. Hier voor werden internationale organisaties opgericht, die men thans op het missie- veld ontmoet. Hoe moet onze houding zijn tegenover deze organisaties? Momenteel zien velen er in een voornamelijk administratief ap paraat of een tijdelijk verschijnsel, soms wordt de houding onzerzijds bepaald door vrees of afwijzing. Wij moeten ons echter, volgens prof. Bours niet door vrees laten leiden, vant overal en ook in de bedoelde in'-ma- tcn om de wereld te kerstenen. Er is re den om deze organisaties met grote welwillendheid tegemoet te treden: wii hebben immers de taak „zont en zuurde sem" te zijn waaruit eer voortvloeit, dat wij het onkruid, -dat ook hier woekert, moeten uitroeien. Vandaar de actualiteit van ons missiewerk. Tegenover de ideeën, die de top van de wereldorganisaties beheersen, dienen wij echter afwijzend te staan. Prof .Bours ci teerde een en ander uit de geschriften van deze kringen, waarin sterk gedach ten naar voren komen, welke in strijd zijn met Gods bedoelingen in de natuur, speciaal ten -:en van de xmortplanting. Op dit punt van zijn rede wees prof. Bours op onze nalatigheid bij het tijdig volgen van de internationale ontwikke ling. Wij moeten onze eigen organen snel uit bouwen, zeïde hij. onze missie technisch en methodisch up to date houden cn be zetten mei de beste krachten. Dan kan men niet meer langs ons heen. Veie katholieke -iekenhuizen hebben bij de Wereld Gezondheidsorganisatie subsidie aangevraagd, maar weinige hebben hei gekregen, omdat dc meeste niet voldeden aan de redelijke eisen, die eraan werden gesteld. Waarom spreekt men van een „mis lukking" van vier eeuwen missiewerk' De mensheid tot welke men zich richtte is te ziek en te suf om de waarheden haar gebracht te kunnen aanvaarden Dit geldt voor 1.6 milliard mensen. Het is ge bleken, dat bij het versterken van de ge zondheid van deze mensen, zij krachtiger, zelfbewuster en vitaler worden. Als de achtergebleven volkeren wórden ge holpen. zullen de lasten van de missie steeds meer door de missiegebieden ge dragen kunnen worden. Vandaar dat wii als leden van het mvs- tieke lichaam van Christus de plicht heb ben, de missie zo ruim wij maar kunnen te helpen met seld en goederen zoals bij voorbeeld de Memisa dat doet. Als wii ons niet inzetten, zullen anderen dat doen. De missie, aldus prof. Bours. moet niet de dupe zijn van óns gebrek aan edelmoedigheid! remmen. De bus schoot naar het linker gedeelte van de weg en botste tegen een boom. De passagiers werden allen door elkaar geworpen Acht liepen er kneu zingen of snijwonden op; van hen moesten er vier in het ziekenhuis van Emmen worden opgenomen of behandeld De chauffeur van de bus. die aan het front geheel werd vernield, kwam er zonder kleerscheuren af. Vij leden van het Brabants Orkest keerden Zaterdagavond laat per auto naai Den Bosch terug, nadat dit orkest in de Staarzaal te Maastricht een concert had gegeven. Door de .gladheidvan de weg kwam de auto op een gegeven moment in een greppel terecht daarbij over de kop slaand De wagen raakte in brand. De inzittenden konden zich nog op het nippertje bevrijden, doch slaagden er niet in hun kostbare instrumenten te red den Een viool ter waarde van zevendui zend gulden ging verloren, alsmede o.m tweP hobo's. Niemand van het gezelschap liep enig letsel op. Met een andere auto werd later naar Den Bosch gereden. Een concertuitvoering, die wel in een heel tra gische mineur-klank eindigde voor deze orkestleden. Vier Amerikaanse militairen zijn Za terdagmiddag te Amsterdam van de weg geraakt, tóen zij met hun auto bij de Leid- sestraat in de Keizersgracht reden Zii wisten zich echter allen tijdig uit de wa gen te bevrijden én zwemmend de kant te bereiken. Voorbijgangers reikten hun de hand toe en terwijl de brandweer arri veerde om de auto eveneens op de wal te hijsen, stonden zij druipnat aan de kary toe te kijken. Gisteren is in alle kerken van Beieren 'n herderlijk schrijven voorgelezen, waar in de Beierse bisschoppen krachtig stel ling nemen tegen het wetsontwerp voor de onderwijzersopleiding. Zij protesteren daarin tevens tegen uitlatingen bij de be handeling ervan in het parlement. Jie ..niet meer in overeenstemming zijn met de goddelijke openbaring of met het chris telijk geloof". De bisschoppen wijzen ver op, dat het wetsontwerp, dat de onderwij- Z.H.Exc. mgr Tarcisius van Valenberg O.F.M. Cap., bisschop van Pontianak, was gisteren speciaal naar Rotterdam gekomen, om cr zijn dankbaarheid te ver tolken aan besturen van plaatselijke afde lingen en contactpersonen van dc Medi sche Missie Actie, in jaarvergadering bjjeen in een der zalen van het Groot- handelsgebouw. Geen sterker bemoedi ging ware voor de ijverige Memisawer- kers mogelijk geweest, zoals mgr J. N. Niekel. die de vergadering voorzat, op merkte. Bijna alle priesters, werkzaam in mijn vicariaat, hebben de medische missiecur sussen van de Memisa gevolgd, aldus de bisschop en het nut ervan is voor ons zeer reëel gebleken. Hoe dringend wij ook krachten in de missie nodig hebben, uitstel van over komst wordt gaarne aanvaard, wanneer deze krachten die tijd gebruiken om een Uonalc organisatie vindt men elemen- dergelijke cursus te volgen. Mgr. van Va lenberg haalde een sterk voorbeeld aan: behoud van een missionaris, die aan pa- ratyphus leed en door een ex-cursist was gered toen niet spoedig een arts kon ko men. De missie van Borneo heeft grote ver diensten gehad voor de medische dieo sten der Indonesische regering, aldus r) bisschop. Naast de school vormt het rm disch werk de beste contactmogelijkhe met de bevolking. In ons gebied heeft missie het monopolie van de ziekenhui zen en dit heeft het gelukkig mogen be houden. Onze poliklinieken gaven mee- dan 300 000 ronsulten per jaar. Het door ons gesloten contract met de Indonesische regering is gunstiger dan welk contract ooit in het verleden gesloten met de Nederlands-Indische regering. Mgr. Van Valenberg toonde zich ook dankbaar voor de zendingen medïca* -en ten en hulpmiddelen. „ïk bid steeds een God lone 't u, voor alien, die de Memi sa steunen", aldus besloot de bisschop. Na deze toespraak hield prof Th. M. Bours een rede. waarvan wij de inhoud elders in dit nummer weergeven De stof de actualiteit van het werk der Memisa. vond veel weerklank, gezien talrijke vra gen en opmerkingen van afg -e-tdigden uit vele steden des lands. Terwijl hun helmen netjes op een rij in de doorgang staan, knielen Londense politieagenten in gebed verzonken tijdens de jaarlijkse Requiemmis voor hun ge storven collega's, welke in de Kathedraal van Westminster is gehouden. zesopleiding wil seculariseren in strijd is de geloofsovertuiging van de bevol king, waarvan volgens de volkstelling van 1950 6.6 millioen zich als Katholiek heb- ben opgegeven, 2,4 millioen als protestant en slechts 100.000 als godsdienstloos. Bo vendien is het wetsontwerp in strijd mat het concordaat tussen Beieren en de Hei lige Stoel. Volgens het Beierse episcopaat vormen de opvattingen, dié in het parlement uit gesproken werden een bedreiging voor net katholieke geloofr De bisschoppen zijn tenslotte van oordeel, dat de aanstelling van 'n leraar voor de confessionele waar deleer geen oplossing betekent voor de godsdienstige vorming der onderwijzers noch het wetsontwerp aanvaardbaar maakt voor de H. Stoel. Integendeel ach ten zij dez'e z.g. tekemoetkoming een ern stig gevaar. Na zijn terugkeer op het Witte Huis te Washington heeft President Eisenhower voor het eerst sinds ziin hartaanval weer enige holes trachten te slaan op het golfterrein bij zijn ambtswoning. Daarna zat hij enige uren in dc zon, terwijl hij zijn zoon, majoor John Eisenhower, bij het golfspel aanmoedigde. De Zondag heeft de president doorgebracht met ziin kleinkinderen David, Barbara en Susan, die hij in zeven weken niet had gezien. Eisenhower ontving van zijn minister van buitenlandse zaken, Forster Dulles, een rapport over de besprekingen in Ge- nève. Vandaag is de president per auto (op doktersadvies niet per vliegtuig, zoals het plan was) naar zijn landgoed bii Gettys burg vertrokken voor verder herstel. Uit de persverslagen blijkt dat Eisenho wer's energieke reactie op het ovationele welkom, dat hem op het vliegveld te Washington ten deel viel. meer dan een doktersverklaring de Amerikanen heeft verzekerd dat de president goed vooruit gaat. In de derde klasse van de 529ste Staats loterij is de prijs van 35.009 gevallen op lot 15225. die aandacht heeft voor iedere jonge ar* beider De penningmeester van de organisa tie bepleitte vervolgens-, dat men zou trach ten subsidie te krijgen van de provinciale *n gemeentelijke overheden. De nationale voorzitter, van de K A J., de heer G van Bakel, stelde tenslotte dat de ieugd haar eigen problemen zelf moet zien op te lossen. Men koestert daarom ernstige plannen om bij de komende ver kiezingen een speciale candidaat te stel len voor de arbeidersjeugd, die dan als deskundige de K.A.J -belangen in de Tweede Kamer zou moeten behartigen. De K V P., zo zei hii staat allerminst af wil zend tegenover dit idee. De heer Kleisterlee werd bij 'acclama- 'ie tot voorzitter herkozen Als bestuurs lid werden herbenoemd de heren H. Peine- mann uit Rotterdam en P. Ars uit Lewe- dorp. Voorts zullen in het bestuur nog zit- 'ing nemen: C Entius, Th Witte, J. Ver- "culen en K. Wouters. Uit de rondvraag bleek, dat er onder 'e Kajotters zeer grote belangstelling 'bestaat voor de Romebedevaart Gisteren heeft de K.AJ. uit het bisdom Haarlem in het Ronthaanshuis te Amster dam haar jaarlijkse raadsvergadering ge houden. De voorzitter, de heer C. Kleister. lee, deelde in zijn openingswoord mee. dat zes Nederlandse Kaintters binnen af zienbare tijd naar Kaenagessa in Tan ganyika (Afrika) zullen vertrekken om daar voor de Witte Paters een missiesta tie te bouwen. Het idee hiertoe werd ge- horen op een contaethi ieenkomst. welke het afgelopen jaar in het kasteel Bouvigne bij Breda heeft plaats gehad tussen Ne derlandse missie-oversten en afgevaardig den van de K.A.J. De heer Kleisterlee spoorde allen aan deze actie daadwprke 'ijk te steunpn. De Kajotters zullen gedu rende twee jaar belangeloos jn Afrika wer. ken. Vees-heidene m-ss*et>Tss..i,onT,en uit India en Pakistan hebben de K.A.J. ook reeds om hulp gevraagd. Verder kondigde de voorzitter aan, dal ook de Nederlandse KaïntWs zullen dp°' nemen aan de grote Romebedevaart, ■elke in 1957 zal worden gehouden De siotters uit de diverse 'anden zullen aar dan het godsdienstig leven onder arbeidersjeugd uit de gehele wereld be reken Verder zal men, zo zei hij, mei "ang van 1956 jaarlijks in de zomer- -anden een studieweek in Bloemend.aal ■uden voor priesters, die in Rome s'tu- rren om deze op de hoogte te brengen an de problemen der jonge arbeiders Vervolgens werden staande de vergade ring gelukwenstelegrammen gestuurd aan de bisschop van Haarlem, mgr. J.P. Hul bers ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag en aan mgr dr J. Cardijn, de oprichter van de K.A.J. ter gelegenheid van zijn 73ste geboortedag. De diocesane aalmoezenier, de weleerw heer Th. J. M. Naastepad, waarschuwde hierna voor een defaitistisch- levenshou ding. die naar ziin mening onde- de ion- geren veld. wint De K.A.J., zo zei 'hij, moet immer een open beweging blijven, t De directeur van het centrale inlich tineenbureau der V.S., Alien Dull»-», heeft verklaard, dat er meer en meer hewiismateriaal komt, dat op de moge lijkheid duidt, dat het Sovjet-blok wapens zal aanbieden aan landen van het Wes telijk halfrond. Allen Dulles noemde geen namen, doch herinnerde aan de wapenzending uit Tsjecho-Slowakije aan Guatemala van twee iaar geleden, „die de wereld alar meerde voor de mogelijkheid van een communistische coup in dit land".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1