Grenscorrecties komen ter sprake opmenw Nieuwe felle redevoering van Soekarno ■RB Dulles tegen nieuwe conferentie I S Hoop voor mensdom probeerselen met kunstmatig hart Spaak stelde Nederlandse regering op de hoogte NEDERLAND EN BELGIE GAAN PRATEN OVER WATERWEGEN Verhoging strafmaximum voor „rijden onder invloed" overwogen Intern Westelijk meningsverschil in Genève Pinay diende ongelukkige resolutie in Vlieger overleeft Loonstrijd in Duitse metaalindustrie nadert climax Dinsdag 15 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Logische en normale oplossing" Strafbaarheid van stakingen Het probleem der bedrijfsbonden Dulles waarschuwt Sovjet-Unie P.N.I. veroordeelt kabinet-Harahap Winterweer Geen vliegtuigen meer naar Parijs Dulles Donderdag naar Washington Student liet vliegtuig neerstorten Franse Senaat vóór arrondissementsstelsel „Tamelijk onverzoenlijk" supersonische parachutesprong Staatshoofden werken mee aan radio-program Boete voor winkeliers die geen vacantie wilden hebben Eisenhower begint langzaam aan Tentoonstelling geschenken van de West Om enkele penningen wordt taai gestreden 28 Gevallen van kinderverlamming WEERBERICHT Nieuwe druk Niet principieel De weg van Messin Van enigerlei beslissing nog geen sprake „Niet als tegenstanders, maar als Benelux-partners" Om levensverzekering van zijn moeder te innen - - ■r Huldiging op koning Haakon's regeringsjubileum De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden, tot morgenavond, luidt: Heldere nacht me't weinig wind en op de mees te plaatsen lichte vorst Morgen toenemende bewolking met later plaatselijk een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen en dezelfde' of iets lagere temperaturen. Woensdag 16 November: Zon op S.02 uur, onder 16.51 uur; Maan op 10,04 uur, onder 17.58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Duitsers morren over onrecht Telefonisch van onze correspondent) De besprekingen tussen Beigië en West-Duitsland, die vandaag in Bonn zijn ingeleid met een gedachtenwisseling tussen de ministers van buiten landse zaken Spaak en Von Brentano, verdienen van Nedeilandse zijde alle belangstelling. Een der twistpunten, die de ministers in de geest dei Europese bondgenoten uit de weg willen ruimen, is hel zes jaren oude kapittel der grenscorrecties. Het is geen wereldschokkend probleem; aan de Belgisch-Duitse grens is het zelfs van zo geringe omvang, dat Spaak aarzelde er de „Europese geest" bij te slepen. Het hoofdstuk der grenscorrecties is, zoals men weet, geen specifiek Belgisch-Duits probleem. Bij de Londense overeenkomst van 1949 hebben de voor Duitsland handelende Westelijke geallieerden een reeks van stukjes Duits gebied langs de grenzen der Benelux-landen in beheer aan deze landen overgedragen, teneinde een meer rationeel grensverloop mogelijk te maken. Van Duitse kant heeft men niet opgehouden te wee klagen over het onrecht, dat een goede 10.000 Duitsers daardoor zou zijn aangedaan, omdat zij buiten de grenzen van hun eigen land werden geschoven en burgers tweede klasse werden. België is nu zelfstandig over de brug gekomen met het aanbod aan de bondsrepubliek een „logische en normale" oplossing te zoeken. De Belgische regering heeft, zoals Spaak ons zeide, dit voornemen aan Nederland te kennen gegeven, doch verder is de gemeenschap der Benelux in dit geval niet gegaan. Voor Nederland lag het probleem nu eenmaal heel anders dan voor België, zo zeide Spaak. In elk ge val is het duidelijk, dat de Bel gische voortvarendheid Nederland in een positie plaatst, waarin het opnieuw over het probleem zal moeten gaan denken. zal laven aan de zoete drank, die Spaak in Bonn heeft opgediend. Reeds in 1949 maakte de Belgische regering bij de Duitse opinie een goede beurt, toen zij besloot slechts een beperkt gebruik te maken van de grensstroken, die haar door de geallieerden werden toegewezen. Slechts een deel daarvan is werkelijk door België in beheer genomen en ondeT militair bestuur geplaatst. Deze Belgische geste werd toen aan Nederland ten voor beeld gesteld. Men kan er van opaan, dat dit ook thans weer het geval zal zijn en dat de Duitse pressie om tot onderhande lingen ook met Nederland te komen zal worden gesteund De dagen van de betogingen in de grensstrook ten bate van het ..verdrukte volk" van Elten en de Zelfkant zijn reeds lang voorbij, maar dat neemt niet weg dat het gevoel, dat deze mensen onrect is aangedaan, bij de Duitsers levendig gebleven. De landelijke regering va Noordrijn—Westfalen, wie leider dr Ka. Arnold in 1949 zijn geruchtmakende visi aan minister Stikker bracht om „het or heil" té voorkomen, heeft in de verstreke zes jaar geen gelegenheid voorbij late gaan om te protesteren en een correct! der correcties te eisen. Ook in Bonn wacl men ai jaren op een goede gelegenheid or de zaak aan te snijden, getuige de jaar lijks in het verslag van het ministers van buitenlandse zaken terugkerende op merking, dat de bondsregering het pro bleem niet als afgedaan beschouwt. Mer kan zich dus op nieuwe druk uit Diisse) dorp en Bonn voorbereiden Wat des te on prettiger is, daar de verhouding tussen Nederland en Duitsland toch reeds de nodige prikkelingen niet ontbeert. Men behoeft alleen maar te verwijzen naar de versterkte drang van Duitse kant om de in Breda opgesloten Duitse mis dadigers in naam van het bondsgenoot- schap vrij te laten. Ook deze drang zal vermoedelijk door het in uitzicht gestelde Belgisch-Duitse beraad worden versterkt want dit zal. blijkens het door de minis ters uitgegeven communiqué, ook het vraagstuk der politieke gevangenen om vatten. De door minister Spaak gesignaleerde verschillen tussen de Nederlandse en Bel gische grensproblemen met Duitsland lijken ons niet van principiële aard. Wel zijn er aanzienlijke materiële verschillen. De door Nederland in beheer genomen Duitse gebieden zijn namelijk aanzienlijk groter en meer bevolkt. Van de 125 vier kante kilometer, die Duitsland in 1949 moest afstaan, zijn er 90, met een kleine 10.000 mensen, aan Nederland toegevallen. België heeft zjjn deel, zoals gezegd, niet geheel geïncasseerd. Het heeft slechts 500 mensen onder zijn vleugelen genomen. Het merendeel der aan België gekomen grensstroken was onbevolkt. Dat desondanks aan de grens ten Zui den van Aken de klaagliederen niet zijn verstomd, vindt zijn oorzaak in de merk waardigheid der hier toegepaste grens correcties, die een aantal nieuwe proble men aan de oude hebben toegevoegd. Duitse verbindingswegen werden er na melijk willekeurig doorsneden en een autotocht langs de oude weg van Aken naar Trier, lijkt thans een hordeloor over grensbomen. Dat hier inderdaad correcties te corrigeren zijn, is evident. Spaak wil het niet bij deze geste latei om de betrekkingen met de bondsrepu bliek op te voeren. Er zal over een cul tureel en over een luchtvaartverdra; worden onderhandeld en tevens over eer belastingovereenkomst. Hij heeft deze Gelet op de arbeidsrus: hier te lande, welke sedert de bevrijding slechts inci denteel, en dan nog naar verhouding ir geringe omvang, is verstoord, betwijfelt de minister sterk of het op dit ogenbl.k wel opportuun is de kwestie van de straf baarheid van stakingen in bepaalde cate gorieën van bedrijven aan de orde 'e stellen. De erkende vakbonden en de over grote meerderheid van de individuele werknemers hebben blijk gegeven van een dusdanig besef van verantwoordelijk heid jegens de gemeenschap dat er uit Het ligt voor de hand, dat de cam pagne voor een teruggave van Elten en de Zelfkant, om het probleem maar met deze bekende namen aan te duiden, zich Als reactie op een bericht in de Volks krant betreffende het probleem der be drijfsbonden troffen wij in „De stem van de W.M." onderstaande verklaring aan Ook in „Réveil" het orgaan van „St Fran- ciscus van Assisië (H.K.W.) troffen wij een ongeveer gelijkluidende verklaring aan. De verklaring luidt als volgt: „In „de Volkskrant" van 3 November j.l. werd met grote opmaak onder de ti- tei „Emotionele strijd ten einde? Uit spraak ten gunste van bedrijfsbonden" een artikel gepubliceerd, dat onder ver. wijzing naar een door mgr dr W. Koen- raadt te Breda gehouden toespraak al of niet bedoeld de indruk wekt, dat het Hoogwaardig Episcopaat in fei te reeds gekozen heeft voor een be- drijfstaksgewijze organisatie in de meest radicale vorm van een bedrijfs- bond, al is die beslissing dan nog niet officieel bekend gemaakt. Bedoeld ar tikel heeft, zoals ons gebleken is, in verschillende kringen van hoofdarbei ders reeds onrust en deining veroor zaakt. Na te bevoerder plaatse informaties te hebben ingewonnen, kunnen wij me dedelen dat van enigerlei beslissing ter zake nog geen sprake is. dat elke me dedeling of suggestie welke wijst op ©en bepaalde oplossing van het onder havige probleem zuiver speculatief is, en dat de rede van mgr dr W Koen- raadt geen aanleiding geeft tot het ma ken van daaraan tegenover gestelde ver onderstellingen". Minister Dulles heeft gisteren in een passage van een toespraak over de be trekkingen tussen Oost en West de Sovjet- Unie gewaarschuwd tegen de uitvoer van surplus-wapens, teneinde op deze wijze tegemoet te komen aan haar behoefte aan invoer „en andere doelen". Een dergelijke export zouden de andere landen ter we reld „met gevoelens van de grootste zorg' beschouwen. Dulles noemde het Midden- Oosten niet met name. Presidem Soekarno gaat voorl met het openhalen van de oude wonden, die de nieuwe gematigde regering van premier Harahap juist zo zorg vuldig tracht te verzorgen. De felle nationalistische actie, die Soekarno Donderdag in een redevoering-met-onthullingen te Bandung is begonnen, heeft de president voortgezet in een tweede redevoering, eveneens te Bandung, die hij daar Zondag voor een menigte van circa li millioen personen heef' gehouden. De redevoering van de president was georgani seerd door het volkscongres. kabinet-Harahap en het, nu de verkiezin gen achter de rug zijn. slechts beschouwt als een zakenkabinet, dat de lopende za ken dient af te wikkelen. De economische politiek is volgens de verklaring destruc tief en de buitenlandse politiek zou het land in gevaar brengen. De personeelspo litiek van de regering zou ae ambtena ren omlaag halen en de communicatiepo- litiek de buitenlandse bedrijven ten nade le van de nationale bevoordelen. Het ka binet zou zich, volgens de verklaring, wil len handhaven tegen de wil van het volt en zou door het nemen van een aantal principiële maatregelen zijn bevoegdhe den te buiten zijn gegaan. In zijn toespraak, die gevolgd werd door een minuten lang „merdeka ge roep wees de president zijn landgeno-en erop, dat Indonesië twee tijdperken mee maakt. „Tijdens de koloniale overheer sing verzochten wij slechts om gunsten zo zeide hij. „Nu eisen wij. Tussen ons en het imperialisme is een brede 'tloof Wij willen vrijheid, maar zij willen ons een koloniaal regiem geven. Wij haten het imperialisme dat wjj gedurende 350 iaar aan den lijve hebben gevoeld''. Het volkscongres heeft Zondag een be sluit aanvaard dat uit vijf punten be stond en waarin de vastbeslotenheid uitdrukking wordt gebracht om de een heid van het volk te bewaren. Deze punten zijn: „bevrijding' van ,West-Irian" van de Nederlandse „agres sie". de bestrijding van de Daroel Islam en andere subversieve acties, de liquida tie van de Nederlandse economische ba ses, het houden van anti-koloniale cam pagnes in alle sectoren van het culture le leven en het vormen van een hechtere eenheid van de revolutionnaire en natio nale krachten. Het partijbestuur van Soekarno's nartfl de P.N.I. heeft diezelfde dag een vcrkla ring uitgegeven waarin gezegd wordf dat het bestuur geen vertrouwen heeft in het (Van onze weerkundige medewerker) De barometers zijn in de afgelopen nacht ook in ons land sterk gaan stijgen Daarmee heeft het hoge drukcentrum boven Schotland zich verder over de Noordzee uitgebreid. Een zwak buienfront passeerde gisteren de kustprovincies waarna in de afgelopen nacht koudere lucht uit Skandinavië ons land bereik'e Langs de kust woei vandaag een vrij krachtige N.O -wind. Het weer heeft hier mee een winters karakter gekregen Ko mende nacht zal vrijwel in het gehele land vorst voorkomen, in het buitenland mogelijk tot -5° C. In Skandinavië is ie laatste paar dagen veel sneeuw gevallen en komt op uitgebreide schaal matige tot strenge vorst voor. Een storing voor de kust van Noorwegen beweegt naar het Zuiden en kan morgen de bewolking tij delijk wat doen toenemen, maar het blijf' de eerstkomende dagen koud weer. De Nederlandse en Belgische regeringen zijn van plan binnenkort onder handelingen aan te vangen over de waterwegenvraagstukken, die zijn be handeld in het rapport van de commissie SteenbergheVan Cauwelaert. Zij hebben besloten om onderhandelingen te voeren, niet ais tegenstanders, maar als Benelux-partners, welbewust van de noodzakelijkheid elkanders belan gen, die in het geding, zijn, te waarborgen, ten einde een grotere gemeen schappelijke welvaart te bevorderen. De problemen, die rijzen bij de uitvoering van het Deltaplan, zullen in dezelfde geest worden besproken. Het spreekt vanzelf, dat België het recht van Nederland erkent om zich tegen de herhaling van nieuwe overstromin gen te verdedigen en daartoe de zeegaten af te dammen, en dat Nederland anderzijds erkent, dat het bij de uitvoering van de werken rekening behoort te houden met de Belgische belangen, zowel voor zover deze de Schelde als de tussenwateren betreffen. Aldus deelt het Nederlands. Ministerie van Bui tenlandse Zaken mede. Het Franse ministerie voor burger luchtvaart heeft alle vluchten naar de Parijse luchthavens Le Bourget en Oriy verboden, in verband met de nu reeds vijf dagen durende staking van het grondpersoneel. Tot nu toe werden ver schillende toestellen binnengepraat door de verkeerstoren van het militaire vlieg veld Bretigny. De Europese luchtvaart maatschappijen hadden hun vluchten reeds geannuleerd. De Amerikaanse maatschappijen hebben het eindpunt van hun transatlantische routes verplaatst naar Brussel en Bazel en brengen hur, passagiers dan per autobus of trein naai de Franse hoofdstad. Het ziet er naar uit dat de staking binnen korte tijd zal eindigen. voor ingrijpen van de wetgeve' aanwezig is. Aldus de minister van Justi tie in de memorie van antwoord n.a.v het voorlopig verslag der Tweede Kamer op de begroting van zijn departement. Men meldt uit Washington, dat minister Dulles Woensdagavond of Donderdagoch tend per vliegtuig uit Genève zal ver trekken, op weg naar de Amerikaanse hoofdstad. heie reeks in het Europese kader ge- dien hoofde allerminst een klemmende plaatst. De ministers zijn overeengeko- reden vnnr inorünen mn do wetuevo- men de regeling dezer vraagstukken in de geest van de Verdragen van Parijs en de tussen de landen in het Atlantische Pact bestaande verbindingen te bespoedi gen, zo heet het in het communiqué. In deze geest hebben Von Brentano en Spaak ook de huidige strevingen naar Europese integregatie nog eens een sti mulans gegeven. Spaak betoogde voor de pers, dat het in Messina gekozen econo mische pad bewandeld moest blijven. De besprekingen in Brussel hadden volgens hem reeds goede uitgangspunten gescha pen om in twee richtingen op te marche ren: in de richting van een Europees mo nopolie voor de verdeling van kernbrand stoffen en in de richting van een een- heidsmarkt. Over die mogelijkheden sprak Spaak ook in Rhoendorf met dr Adenauer. Ook de Westduitse atoom-minister Strauss werd trouwens in de besprekingen be trokken en in het voetspoor van Spaak trad later Jean Monnet om zijn Europese plannen met zijn Duitse supporters in Bonn te bespreken. In de Amerikaanse stad Denver is gis teren een 23-jarige student John Graham, gearresteerd, die de hand heeft gehad In het neerstorten van een passagiersvlieg tuig nabif Denver op 1 November j.i Bij het ongeluk kwamen 44 mensen om het leven, onder wie de moeder van de ver dachte. Graham had. voordat zijn moe der vertrok voor po„ bezoek aan Alaska een levensverzekering op haar afgesloten van 37.500 dollar Hij heeft inmiddels voor de officier van Justitie een volledige be kentenis afgelegd. De arrestatie van Graham was Det re- sultaat van het recherchewerk van de F.B I. de federale opsporingspolitie in de V S„ die heeft kunnen vaststellen, dat de ramp het gevolg was van een explosie in het laadruim van het toestel De F.B.I. kreeg tevens goede aanwijzingen voor de stelling, dat de or.fr'offing teweeg ge bracht was door middelen, die van bui ten af in het toestel waren gekomen Graham is waarschijnlijk door geldnood tot zijn daad gekomen, in Weld County, de plaats waar het toestel neerkwam, zal tegen hem een rechtsvervolging worden ingesteld. Graham, die getrouwd is en twee kinderen heeft, werd reeds eerder veroordeeld voor schriftvervalsing. De minister van Justitie meent, dat de strafrechtelijke maatregelen, waardoor de verkeersveiligheid zou kunnen worden verhoogd, mede voor zijn verantwoorde lijkheid zijn. Hfl is dan ook van oordeel, dat dit vraagstuk waarvan de technische zjjde uiteraard vooral zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat aangaat, terecht ook bij de begroting van zijn departement ter sprake is gebracht. Enige tijd geleden heeft hij contact opgenomen met zijn genoemde ambtgenoot, waarbij van gedachten is gewisseld over de vraag, door welke organisatorische en legisla- J eve„ maatregelen op zo kort mogetjike termijn zou kunnen worden bijgedragen tot een vermindering van de verkeers onveiligheid. Inmiddels is in ambtelijk overleg een programma opgesteld, dat voor spoedige uitvoering in aanmerking komt. Bij het overwegen van legislatieve maatregelen dient men wel te bedenken dat herhaalde en omvangrijke wetswijzi gingen een verwarrende invloed op de deelnemers aan het wegverkeer kunnen hebben. Onneming van verkeersdelicten in het wetboek van strafrecht acht hij daarom niet wenselijk. Er kan wel aanleiding zijn voor ver hoging van de strafmaxima voor bijzon dere. in de wet te omschrijven gevallen van ernstige aard. Met name denkt hij aan een verhoging van hei strafmaximum in gevallen waarin een verkeersongeval is veroorzaakt door de bestuurder van een motorrijtuig zonder geldig rijbewijs of door een bestuurder, die alcohol of een andere stof, waardoor zijn rijvaardigheid nadelig is beïnvloed, heeft gebruikt. Ten aanzien van het gebruik van alco- hal door bestuurders van rij- en voertuigen heeft hij zich afgevraagd of er naast het criterium voor strafbaarheid, opgenomen in artikel 26 van de wegenverkeerswet dat strafbaar stelt het rijden „onder zodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank, dat hij (de be stuurder) niet in staat moet worden ge acht hetrij- of voertuig naar behoren te besturen" geen plaats is voor een De commissie van de Franse senaat, die zich bezig houdt met het regeringsvoor stel tot wijziging der kieswet. he*ft zich gisterochtend met 24 tegen 3 stemmen uitgesproken voor het arrondissements- stelsel. Zoals bekend, heeft de Nationale Ver gadering zich reeds verscheidene malen, o.a. j.i. Zaterdag nog, tegen dit kiesstel sel uitgesproken. GENEVE, Maandagavond. Men kan zich nier met geheel aan de indruk onttrekken, dat de dag van vandaag nie alleen voor de heer Molotof, die zich lelijk in de kaarten liet kijken, een minder goede is geweest. Uit de conferentiekeuken komen berichten, die er op wijzen, dat er tussen de Westelijke gesprekpartner? onderling niet die overeenstemming bestaat, die nodig is om in alle op zichten gezamenlijk front te maken tegen de strategie van de heer Molotof Het eerste punt, waarop te wijzen valt, is het feit, dat minister Pinay gisteren tijdens hei vruchteloze, vier uur durende gesprek over de con tacten tussen Oost en West, plotseling een resolutie op tafel legde, die neer zou komen op een verbloeming van de mislukking ten aanzien van dit punt. Uit de reacties van Dulles en MacMillan bleek, dat zij met dit Franse initia- tief niet zeer gelukkig konden zijn. Het tweede, belangrijker punt, is het meningsverschil over het aan Mo- loff voor te leggen Westelijke voorstel voor het al of niet houden van een volgende Grote- Vier-Conferentie. Het staat nog allerminst vast, dat hef Westen inderdaad het komende voorjaar een voorstel zal doen. Het interne overleg hierover vindt nog plaats. Veel tijd heeft men evenwel niet meer. aangezien men Woensdag reeds met Molotof tot zaken zal moeten komen Vanmorgen zijn de drie Westelijken in de villa van Pinay bijeen geweest om deze kwestie te bespreken. Het was bekend, dat in het bijzonder de Russen veel voor het denkbeeld voelden in het komende voorjaar opnienw aan de con ferentietafel te gaan zitten. Het leek er op, dat het Westen hiermee accoord zou gaan. Thans blijkt evenwel, dat minis ter Dulles hier sterk tegen is gekant. Daarentegen zou Pinay een dergelijke afspraak wèl wensen. De Britse minis ter, MacMillan, zou zijn standpunt nog niet hebben bepaald. De totale impasse van Genève heeft vooral Dulles tot nadenken gestemd Volgens hem hebben de tot dusverre gevoerde besprekingen niets opgele verd, dat onder de huidige omstandig- voor diplomaten en luchtverkeer, werd heden een hervatting zou rechtvaardi gen. De Amerikaanse minister moet daarnaast rekening houden met de bin nenlandse situatie in zijn land, dat in 1956 een nieuwe president zal gaan kie zen, Hem wordt onder die omstandig heden weinig diplomatieke speelruimte gelaten. De drie Westelijken staan nu voor de niet gemakkelijke taak het vóór Woens dag over deze zaak eens te worden. Zoals te verwachten was, heeft ook de behandeling van punt 3 contact tussen Oost en West niets opgele verd. Molotof gedroeg zich tamelijk onverzoenlijk" zoals men het uit drukte toen hem gevraagd werd waarom de deskundigen het hierover niet reeds enigermate eens konden wor den. Over essentiële punten als cen suur, ongehinderde verspreiding van bladen, boeken en tijdschriften de wis selkoers van de roebel, de beperkingen geen Overeenstemming bereikt. De Rus sen beantwoordden geen enkel Weste lijk voorstel en kwamen zelf met geen enkel practisch punt. Molotof vond dit allemaal helemaal normaal, want vrije uitwisseling van ideeën zou neerkomen op vrijheid voor •.propaganda voor oorlog en atoom aanval". Dit zou allemaal „onverenig baar zijn met de belangen van de vrede". De Sovjet-Unie kan niet in stemmen met de „z.g. uitwisseling van personen" waardoor verscheidene be volkingsgroepen in staat zouden wor den gesteld een onbeperkte ondermij nende activiteit in de „landen van hel socialisme" te ontplooien. Algemeen was men van oordeel, dat Molotof zelden zo duidelijk had laten blijken, dat ook hij wist, dat de com munistische maatschappij uiteindelijk zal ineenstorten, indien er werkelijk van een vrij contact sprake zou zijn Het was wel duidelijk- dat Molotofs aanvallen op de Westerse democratie ergens door een zekere vrees werden ingegeven. Als des te onaangenamer werd het gevoeld, dat minister Pinay, die de zit ting van vandaag presideerde, een re solutie voorstelde, die de realiteit van de Russische intransigente houding zou verbloemen. MacMillan en Dulles vroe gen onmiddellijk „meer tijd" om haar te bestuderen, maar uit de reactie van MacMillan bleek, dat hij de resolutie tevoren wél had gezien. Ongetwijfeld is Pinay's plan niet in overeenstemming met de opvattingen van zijn twee ambtgenoten, die van oordeel zijn, dat het nu niet om een stuk papier gaat maar om wezenlijke opheffingen van sommige barrières Een papieren resolutie zou alleen maar het falen van het overleg verdoezelen hetgeen beslist ongewenst is. Molotofs houding kan er toe bijdragen, dat de in het Westen verbreide verkeerde me ning, dat het na de dood van Stalin to' gehele normale betrekkingen tussen beide bloes zou kunnen komen, zou verdwijnen. ander criterium, dat minder aanleiding tot bewijsmoeilijkheden geeft. Het strafbaar stellen van het gebruik van alcoholhoudende drank, enige uren voor het rijden gaat naar zijn mening echter te ver. Een bruikbaar objectief criterium levert slechts het alcoholgehalte van het bloed van de betrokkene. Het boven bedoelde voorontwerp gaat hier van dan ook uit. Gedacht wordt aan een stelsel, waarbij naast het bestaande voorschrift van art. 26 van de wegenverkeerswet het straf maximum verhoogd wordt ingeval iemand verdacht wordt een botsing, aan- of over- rjjding te hebben veroorzaakt en daarbij een hoeveelheid alcohol in zijn bloed heeft, welke een in de wet te bepalen grens overschrijdt. Het systeem zou niet alleen voor be stuurders van motorrijtuigen gelden, doch eveneens voor wielrijders en bestuurders van andere rij- en voertuigen De minister is echter voorshands van oordeel, dat er nogal wat bezwaren zijn om dit stelsel ook tof- voetgangers uit te breiden. De Amerikaanse militaire invlieger George Smith bevond zich met zijn „Su per öabre"-straaljager ter hoogte van A"lSeles op tien kilometer boven de .Oceaan toen hij merkte zijn toe stel met meer in de hand te hebben. Hij vloog op dat ogenblik met een snelheid i onn i -l3" die van het Seluid (bijna i.zuu kilometer per uur). Smith stelde ogenblikkelijk de schietstoel in werking en hij maakte per valscherm, een daling op zee waar hij door vissers werd op gepikt. Hij was de eerste vlieger, die bij een dergelijke snelheid uit zijn vliegtuig gesprongen was. Zij schoenen, sokken, helm en masker waren verdwenen, terwijl zijn kleren aan flarden waren gescheurd. Zijn pols horloge, ring en handschoenen waren door de luchtweerstand van zijn lichaam gerukt. Toen het valscherm zich opende bloedde Smith wiens ogen geheel met bloed doorlopen waren in alle delen van zijn lichaam. Hij moest een ingewandsoperatie on dergaan. terwijl zijn lever beschadigd was. Dit laatste kwetsuur maakt, dat hij nimmer meer een alcoholhoudende drank zal mogen gebruiken. En tenslotte: indien hij zijn valscherm twee seconden later op naar schatting twee duizend meter hoogte, had geopend zou de tijd voor ontplooiing ervan te kort zijn geweest en. was hij te pletter gevallen. Koning Haakon van Noorwegen, die deze maand zijn vijftigjarig regeringsju bileum viert, zal tijdens een radio-uii- zending voor de Noorse omroep op 25 November gehuldigd worden door de andere Noord-Europese staatshoofden: In Bonn heeft de Westduitse minister van defensie, Theodor Blank (l.) de be noemingsbescheiden uitgereikt aan in totaal 101 officieren voor het nieuwe nieuwe Westduitse leger. Voor deze bij zondere gelegenheid hadden zich nog maar twaalf van de 101 betrokkenen in uniform gestoken. Hoe dat wel stond toont deze foto van de plechtigheid. Rechts op de voorgrond een officier vast de Westduitse marine. De economische politierechter te Dordrecht, mr A. M. Creutzberg, heeft in een schriftelijk vonnis de drie sigaren winkeliers en vijf kappers die niet in de door B. en W. van Dordrecht op grond van de vacantiesluitingsverordening aangewezen perioden hun bedrijven hadden gesloten, veroordeeld tot ieder ƒ10 boete of 2 dagen hechtenis. De offi cier van Justitie, mr R. L. Heukels. had verleden week tegen elk 1 boete of een dag hechtenis geëist. In zijn vonnis verwerpt de rechter het verweer van de raadsman der kappers, mr W. Beernink. dat er van ongeoor loofde sub-delegatie van de aan de raad toekomende bevoegdheid aan B. en W. sprake zou zijn. omdat in de verorde ning B en W. worden aangewezen om het rooster der vacantiesluitingen vast te stellen en dat de gemeenteraad zich onthoudt van elke gepreciseerde aanwij zing van elk der winkels van de desbe treffende groep afzonderlijk. De politierechter is voorts van oordeel dat deze door de gemeenteraad aan B. en W. opgedragen taak als een uitvoe rende en niet als een regelende of ver ordenende moet worden aangemerkt. De verordening op de vacantiesluiting zelf vindt steun in de winkelsluitingswet 1951. Wat de stationskapper K. aangaat, verwierp de rechter het verweer, omdat diens kapsalon niet alleen toegankelijk is voor reizigers van het station af. maar ook voor klanten die rechtstreeks van de openbare weg de kapsalon kunnen betreden. Na gistermorgen twee uur in zijn kan toor op het Witte Huis te hebben door gebracht is president Eisenhower per auto naar zijn buiten in Gettysburg ge reden in gezelschap van zijn jarige echt genote De president zal waarschijnlijk tot eind December in Gettysburg rust nemen. Een menigte van ongeveer 5000 mensen was samengestroomd om hem te verwelkomen en zijn echtgenote te huldigen bij haar 59ste verjaardag. De president zal langzaam aan weer met zijn werk beginnen. Daartoe zijn twee kamers aan de achterzijde van het landhuis in gereedheid gebracht. Verschillende leden van de staf van het Witte Huis zullen tijdelijk hun kan toren in Eisenhowers buitenverblijf op slaan. De volgende week zal de president beginnen met het houden van kabinets vergaderingen en bijeenkomsten van de nationale veiligheidsraad, die gehouden zullen worden in Camp David, een veer tig kolimeter van zijn buitenverblijf ver wijderd. Het ligt in de bedoeling, de geschenken, l die HM. de Koningin en Z.K.H. Prins k.°,n'n8 lUfjnri!, :an i?.<itiena en' j rej Bernhard tijdens hun officiële bezoek aan sident Paasikivi van Finland, president Suriname en de Nederlandse Antillen Asgeirsson van IJsland en koning Gustaaf van Zweden. De 23-jarige prinses Astrid een kleindochter van de Noorse koning zal die dag haar eerste radiorede hou den, zo meldt „Aftenposten". hebben ontvangen, in Nederland tentoon te stellen. Het is te ""erwachten, dat deze tentoonstelling in d loop van December op een nog nader te bepalen plaats kan worden geopend. De loonstrijd in de Westduitse m aal industrie is tot een nieuwe climax geste gen. Maandag heeft de grote tariefeom- missie van de vakbond der staalarbeider? in een stormachtige zitting in Gelsenkir- chen 't laatste aanbod der staalfabrikan ten van de hand gewezen. Deze hadden een verhoging van de uurlonen met veer tien penning aangeboden, dich dit werd door de commissie ontoereikend geacht Alhoewel de staalarbeiders zich in een stemming reeds met overgrote meerder heid bereid hebben verklaard desnoods voor de inwilliging van hun eisen in sta king te gaan, heeft de tariefcommissie nog geen stakingsdreiging uitgesproken. Zij wil daarover later in de week nog beslissen, kennelijk in de verwachting, dat de vorige week afgebroken onderhande lingen met de werkgevers toch nog zul len worden hervat. De voorzitter van het Westduitse vak verbond. Freitag. is^ in het veld getreden voor een bemiddeling door de minister van arbeid van Noordrijnland-Westfaler Deze actie is evenwel bij de vakbond de metaalbewerkers in slechte aarde geval len, aangezien deze zijn autonomie op he' gebied der lonen gehandhaafd wenst te zien. Aanvankelijk hadden de werkgevers voor. gesteld alle loonsverhogingen achterwege te laten en inplaats daarvan de staai- prijzen te verlagen. Daarop is de vak bond evenwel niet ingegaan en sedertdien wordt taai gestreden om een verschil, dat nog slechts weinige penningen per uur be draagt. In de staalfabrieken werken ongeveer 250.000 arbeiders Gespannen is de situa tie evenwel ook nog steeds in de staal- verwerkende bedrijven, die 600.000 man werk geven. Hier heeft een scheidsge recht de mate der loonsverhoging voor gesteld. doch de tariefoommissie van de vakbond zal eerst later deze week be sluiten of zij dit voorstel zal aanvaarden. Blijkens de Staatscourant van gisteren ij n in de week van 30 October tot en met November 28 gevallen van kinderver- amming aangegeven en wel in Rotter- iam en Schiedam elk drie. in Amsterdam, Dordrecht, Breda en Vughi elk twee ge vallen en in Groningen, Haren, Ambt- Delden. Diepenveen, Hardenberg, Aalten, Nijmegen, Wisch. Zwijndrecht, Westdor- pe (Z.), Eindhoven, Zwaluwe, Tilburg en Waalwijk telkens een geval. Voorts zijn in genoemde week 282 ge vallen van roodvonk aangegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1