Hei leven een bizarre klucht ■PP' 1 Kunstmatig hart ten behoeve van mens en dier De ontwikkeling der universiteit na de oorlog Bisdom Roermond beraadt zich over nieuw vijfjarenplan Russische zangkunst van uitzonderlijk gehalte! Geen commerciële TV zonder een opinie- „Recrutering van academici uit alle lagen der bevolking volstrekt nodig" In het Concertgebouw Meer concurrentie op koffiemarkt verwacht Adverteerders willen betrouwbare cijfers zien In de kleine wereld van Guareschi DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Onbegrensde fantasie uit de hand Krachtige Kost voor het Kind Materialen-onderzoek met behulp van Röntgenstralen De Sica en „Peppone" bij de H. Vader In Utrecht slechts twee procent der studenten uit arbeidersmilieu Eigen bouwbureau DIES KATHOLIEKE ECONOM. HOGESCHOOL Wetenschap en industrie AANNEMER VAN DAK GEVALLEN Enquête i.v.m.eventuele kerkelijke belasting Noodmaatregelen bij ontstel lend leraren-tekort Beestenboel' Er is een belangrijke wijziging in de studierichting waar te nemen, waarby Robert Sherwood overleden Schrijver van „Roosevelt and Hopkins" AANBOD STIJGT SNELLER DAN DE VRAAG gram renbaai BBC werd saaier De verwisselde Leidse babies Begrafenis mevr. Coty Op het TV-scherm Uit de luidspreker bij notawisseling Scheepswerf in Hillegom afgebrand /N de eerste zin van gijn nieuwste boek spreekt Giovanni Guareschi van „de mist, die de goede God gescha pen heeft om de moder ne architectuur aan de ogen der stervelingen te onttrekken"Bij dit soort humor, die gewone zaken plotseling op een absur de manier omkeert, voelt de schrijver van Bon Ca- millo zich bijzonder wel. Zij vormt een wezenlijk deel van Guareschi's Kleine Wereld" zoals deze in 34 korte schetsen is neergelegd. Autobio grafisch is het boekje al leen in zoverre dat hij zelf en zijn gezin in elk verhaaltje een rol speelt. Be werkelijkheid houdt met zijn rolverdeling evenwel slechts vluchtig verband. Over zijn werk noch over zijn gevangenistijd wordt men iets wijzer. Dc familie Guareschi ver tolkt er slechts de hoofd rol in de bizarre klucht, die het leven in de fan tasie van Giovanni zou kunnen zijn, wanneer iedere kleine ongerijmd heid eens tot zijn laatste consequentie sou worden voortgezet, wanneer tra ge gymnasiasten en ba zige tantes, boosaardige geldleners en veeleisende Guareschi op weg naar de gevangenis beeldhouwers, knoeiende, sociaal voelende en bru tale kinderen of Mexi caanse rebellen eens de caricatuur souden wor den van zichzelf. Guare schi's verbeeldingskracht kent in dit opzicht schier geen grenzen. En juist dat beperkt de macht van zijn humor. Zelfspot kan een charmant arti kel zijn wanneer zij goed gedoseerd is. Al te groteske over drijving brengt haar ech ter gevaarlijk dicht bij pedanterie of flauwiteit. Nu is Guareschi zeker niet pedant. Maar dat deze veelschrijvende grappenmaker nogal eens de beheersing mist die het waarmerk der rake humor is, achten wij in dit uitbundig kol derieke boekje bewezen. Hij zal zelf wel de laat ste zijn om dit te ont kennen. Als men ten minste het voorwoord mag geloven dat de be scheidenheid even ab surd overdrijft als zijn boekje de menselijke dwaasheden. Het beste doet men echter met niets te geloven en op een regenachtige achter middag eenvoudig plezier te hebben met de on zin van Guareschi. Want geen lezer zal bij het bladeren in dit boek je zijn gezicht in een sombere plooi hóuden- En dat is toch wel heel wat voor een boek dat „noch de zeden beoogt te verbeteren noch se te verslechteren". N.a.v. „De kleine we reld van Giovanni Gua reschi. TJitg. De Fon tein Utrecht. In zijn zomerresidentie Castel Gandol- fo heeft de H. Vader gisteren een groep Italiaanse artisten in audiëntie ontvan gen, onder wie Maria Caniglia, de inter nationaal bekende operazangeres, die en kele liederen zong, de neorealistische filmregisseur Vittorio („De Schoenpoet- sertjes", „Fietsendieven", „Wonder in Mi laan") de Sica en Gino Cervi, bekend door zijn rol als de communistische burge meester Peppone in de Don Camillo- films, waarin de Franse komiek Fernan- del de strijdlustige pastoor speelt. (Van onze Utrechtse redacteur) Zoals veel in het maatschappelijk leven maakt thans ook de universiteit een in grijpende ontwikkeling door. Zij is niet meer de ivoren toren van weleer, doch heeft haar poorten naar het volle, van energie gistende leven opengesteld en on dergaat daarvan de invloed Zoals de vroeger vrij afgesloten wetenschappelqke wereld op haar beurt een rol is gaan spe len bij het opstellen van de regels voor de samenleving. Evenmin is het nog slechts aan een bepaalde groep van de bevolking voorbehouden de vruchten van een academische opleiding te genieten, maar is door allerlei faciliteiten deze mo gelijkheid ook opengesteld voor hen, die minder met aardse goederen zijn begif tigd. De president-curator van de rijks universiteit in Utrecht, jhr dr M. L. van Holthe tot Echten acht het in Nederland volstrekt nodig, dat academici uit alle lagen van de bevolking worden gerecru- teerd. Toch is de animo hiervoor uit krin gen van werknemers nog te gering en van de 5000 studenten in Utrecht komt slechts ongeveer 2 procent uit een ar beidersmilieu. Dit zou niet alleen om financiële redenen zo zijn, doch veel eer meent men, dat de oorzaak op een psychologisch vlak ligt. Moeilijkheden met de aanpassing en onvoldoende steun bij de studie. Het zou goed zijn, dat dit vraagstuk eens systematisch werd onderzocht. Zakgeld of studiekosten In Utrecht word! reeds veel rie student oolc in sociaal opzicht te r pen en hier kwam het eerste Bureau voor Studentenbelangen tot stand. Waar nod g worden eveneens ook de middelen aange geven om een student financieel bij ,e 'Tegenwoordig kent men ook ^et type werkstudent, die zijn eigen c0Bege-gel<>en en kosten van onderhoud verdient, doch naar het oordeel van de Utrechtse rector- magnificus, pTof. dr Chr. P. Raven sstr - men meer de kant van de exacte we tenschappen uitgaat. In Utrecht wordt daardoor het gebrek aan ruimte voor instituten steeds nijpender. Vooral geldt dit voor de Diergeneeskundige faculteit, die over een zo primitieve behuizing beschikt, dat men met recht over een „beestenboel" kan spreken. Volledige nieuwbouw is hier noodzake lijk. Nu de gemeente Utrecht haar gebied belangrijk uitgebreid zag, is op haar ter ritoir een terrein van 150 tof. 160 ha. ge reserveerd voor de bouw van wetenschap pelijke instituten ten behoeve van de universiteit Sinds 1 October is bij de Utrechtse uni versiteit ir Alting in dienst, die tot taak heeft de plannen met betrekking tot de uitbreiding te coördineren, terwijl aan een andere deskundige, ir Mertens, op dracht is gegeven na te gaan in hoeverre voor de geesteswetenschappen geconcen treerde behuizing in een van de bestaan de gebouwen mogelijk is. Op 21 November zal de acht en twin tigste dies natalis van de Rooms Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg worden gehouden. Om 4 uur 's middags zal de rector magnificus prof. H. A. Kaag in het auditorium van de hogeschoo! een rede uitspreken. De bouwwerkzaamheden behoren tot de taak van de Rijksgebouwendienst, die echter al overbelast is. Het curatorium van de universiteit heeft nu het plan een eigen bureau voor bouwwerkzaamheden te stichten, dat vermoedelijk wordt onder gebracht in het vrijkomende pand van de Raiffeisenibank aan de Kromme Nieuwe Gracht, waarnaar de gehele administratie van de universiteit verhuist. Het ligt in de bedoeling, dat evenals met de Techni sche Hogeschool in Delft het geval is ge weest, aan de Utrechtse universiteit rechtspersoonlijkheid verleend zal wor den. Hiervoor is een omschakeling nodig, o.a. voor de beheersvorm, waarmee men reeds bezig is. Er zal ook een ander begro tingsbeleid gevoerd moeten worden. De college-gelden, die ongeveer anderhalf millioen belopen, zijnde 10 procent van het budget, zullen dan rechtstreeks aan de universiteit toevloeien, die overigens toch nog steun van het rijk behoeft. Op verzoek van het rijk zijn curatoren in nauwe samenwerking met een commissie uit de faculteiten een plan voor de jaren 195760 aan het opstellen. (Van onze Utrechtse redacteur) In het physiologisch laboratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht, waaraan wij dezer dagen een bezoek mochten brengen, hebben, wij het kunstmatig hart aanschouwd, dat daar enkele jaren gele den door de hoogleraar-directeur prof. dr J. Jongbloed is ontwikkeld. Het is een vrij ingewikkeld en groot apparaat, dat wanneer bij een operatie aan het hart van mens of dier het echte hart buiten wer king wordt gesteld, de functie daarvan moet overnemen Er bestaan slechts ze ven van deze toestellen in heel de we reld maar het is niet bekend, of met be hulp hiervan reeds een operatie bij een mens heeft plaats gehad Wel heeft het reeds meermalen zijn nut bewezen bij een operatie aan liet hart van een hond. In de kelder van het gebouw hebben wij voorts de werking van verschillende andere ingenieuze apparaten gezien, die voor medische doeleinden dienen Zo de electro-encephalograaf ,de hersenstroom- schrijver waarmee electrische stromen, die uit de menselijke hersens komen, nauwkeurig worden geregistreerd. De hersendiagnostiek is daardoor belangrijk vooruitgegaan. Verder de Ballistro-car- diograaf om de hartslag te meten, waarbij schokjes 8000 maal versterkt geregis treerd worden. Belangrijke experimenten worden ook verricht met het zichtbaar maken van geluid. Bestuderend wordt eveneens de invloed van ultra-sonore to nen op het weefsel. De „camera silentissima", (voorzien van zeven wanden!) is zq geluidloos, dat men, er alleen zijn eigen hartklop hoort. Er is een afzonderlijke kelder voor on derzoekingen ten behoeve van de lucht vaart en de mijnen, waarvan de leiding bij prof. Jongbloed als oud-vliegerofficier zeker in goede handen is. Een sprekend voorbeeld van de nauwe band, die tegenwoordig tussen weten schap en industrie bestaat, levert onge twijfeld het laboratorium voor kristal- chemie van prof dr J. M. Bijvoet, dat we tijdens deze „universitaire" excursie eveneens bezochten. De atomaire bouw der materie (kris tallen) heeft men sinds 1912 leren „zien" met Röntgenstralen. Dit heeft dadelijk een geweldige evolutie in de chemie ten gevolge gehad. Vooral in het laatste de cennium maakt men van deze methode in de industrie een steeds toenemend ge bruik. Men ziet hier practische toepassin gen direct voortgekomen uit abstract we tenschappelijk ondergoek. De practische toepassingen liggen o.a. op het gebied der identificatie van stof fen, onzuiverheden in verhouding van 1 op 10 millioen kunnen worden aange toond. In de metallurgie is de Röntgen- analyse een onmisbaar hulpmiddel voor bepaling legering phasen, corrosie, mate- riaalfouten. Voorts is zij van toepassing in de fabricage van glas. zeep, kunstmest stoffen. voor onderzoek van katalysato ren, geologisch onderzoek, bestudering van geneesmiddelen, onderzoek naar de oorzaak van silicose, tandbederf e.d. Het wetenschappelijk onderzoek, zoals in dit laboratorium geschiedt, bepaalt de preciese ruimtelijke configuratie der atomen in anorganische en organische verbindingen en met behulp daarvan worden de wetten van hun opbouw be studeerd. Het vele rekenwerk, dat bij de steeds ingewikkelde! problemen hierbij te pas komt wordt in de laatste tijd door rekenmachines aanmerkelijk vergemak kelijkt. De 40-jarige aannemer C. Heeffer uit Halsteren is Maandagmiddag te Bergen op Zoom dodelijk verongelukt toen hij bij het inzetten van een raam het evenwicht verloor en van een ongeveer 10 m. hoog dak viel. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen bij de V.N.,:mr VanHeuien*goed hart, wiens bureau de Nobelprijs voor de Vrede ontving, heeft het plan opgevat deze prijs ..persoonlijk aan te snijden" en symbolisch te verdelen op een reesie- lijke bijeenkomst met zijn staf. Voor deze symbolische handeling werd eetn reuzenkoek bij de Koninklijke Verkade Fabrieken N.V. te Zaandam besteld. Door Verkade werd dit plan op bijzondere wijze verwezenlijkt door een uit 80 aeien bestaande koek van formidabele afmetingen te bakken, geglaceerd en °PSemaaki met vredesduif jes in suiker en als pièce de milieu een grote duif met palmtak de tekst Nobelprijs 1954" in marsepein. De ISO kg wegende koek, voorwaar een prestatie, verpakt in een speciaal ontworpen „schatkist werd dezer ag i door bemiddeling van het V.C.Kper Swissair-vrachtvliegtuig naart Geneve i zonden. (Van onze correspondent) In tal van parochies in het bisdom Roer mond wordt momenteel een enquête in gesteld naar de. houding van de gelovigen ten opzichte van de in de laatste tijd in verscheidene plaatsen geopperde idee, het plaatsengeld, de collectes en de verschil lende tarieven voor huwelijken en begra fenissen af te schaffen en een vrijwillige kerkelijke belasting in te voeren, geba seerd op het inkomen van de gezinnen. De uitkomsten van deze enquête zullen besproken worden op een vergadering van tïe dekens uit liet Limburgse diocees, die over enkele weken wordt gehouden. De enquêtes zijn gevolgd op het verzoek dat door het bisdom aan de pastoors is gericht, om voorstellen te doen over de wijze waarop men de kerk in de komende jaren aan de gelden kan helpen die nood zakelijk zijn voor de kerkenbouw. Het bisdom Roermond telde na de be vrijding talloze verwoeste of zwaar ge troffen kerken, voor welker herstel gro te sommen moesten worden bijeenge- ven de meeste studenten, die er een baan tje bij hebben, alleen maar naar verrui ming van zakgeld. Zulks belemmert een behoorlijke studie en een efficiënt gebruik van de instituten, aan welke mistoestand zo snel mogelijk een einde gemaakt moet worden. Een on mogelijke toestand acht hij het ook, dat sommige studenten reeds in hun eerste jaar „leraarlje spelen". Od dit laatste is ongetwijfeld van in vloed het ontstellende tekort aan leraren b« het middelbaar onderwqs (in sommige vakken 30 pet), waarin volgens prof. Ra ven door het nemen van krachtige maat regelen moet worden voorzien, omdat an ders een ramp ons gehele studiesysteem bedreigt. Als noodmaatregelen noemde hü: kortere studieduur, vermindering van de toelatingseisen (b.v. voor on°"wjl- zers, financiële steun en para-opicimn- gcn). Prof. Raven besprak met ons nog vraag of het wel de taak van de univer siteit is, voor bepaalde beroepen op te lei den In sommig opzicht kan dit z-i- nodig zijn, maar er moet tegen gewaakt worden, dat de universiteit een groep van vak scholen wordt. Belangrijker is, dat de academicus geleerd heeft bepaalde pro blemen wetenschappelijk te doordenken. Speciale vakkennis moet men in het beroep zelf opdoen, wat ook voor leraren geldt. Daarom acht prof. Raven het ge wenst, dat er voor leraren na de univer sitaire opleiding een stage komt, waarvan de kosten door het rijk gedragen moeten worden. Het studie-systeem in Nederland, waar bij aan de student een grote mate van vrijheid en zelfstandigheid gelaten wordt, is vrijwel uniek in de wereld. Prof. Raven noemde dit een groot goed, ook al zijn er nadelen aan verbonden door een verkwis ting van man-power. Gerekend over de gehele universitaire wereld van ons land behaalt 40 pet van de studenten niet de eindstreep. In Utrecht is men thans bezig naar de eigen studie-resultaten een enquête in te stel len. Op één foto ziet men hier bij elkaar de vier vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die het belangrijkste aan deel hebben in het bewaken van het Amerikaanse contingent tegen een lucht aanval bij verrassing. In het midden is de enorme Tockheed RC-121Dhet radar toestel (zie koepels onder en boven aan de rompdat voor de kusten van de At lantische en Stille Oceaan patrouilleert en door zijn grotere hoogte vijandelijke toestellen veel eerder speurt dan de kust- radar. De machine kan Amerikaanse ja gers naar hun doelen leiden. Beneden rechts ziet men de tweepersoons North rop F-89D, bewapend met 104 raket ten in de vleugels. Linksonder vliegt de eenpersoons North American F-86D met 24 raketten bewapend en linksboven ziet men de Lockheed F-98, welke 48 raket ten schietklaar vervoert. Het regelmatig terugkerende Interna tionale „concours Koningin Elisabeth", te Brussel, heeft ons de laatste jaren in con tact gebracht met eminente Russische violisten en pianisten, welke door hun uitgelezen kwaliteiten, herhaaldelijk de erepalm behaalden en furore maakten op de podia van West-Europa. De drie zangers uit de Sovjet-Unie, die Maandagavond, in de grote zaal van het Concertgebouw, een concert zouden geven zijn reeds in deze kolommen gesignaleerd door hun buitengewone prestaties in de Nederlandse Opera met Tjaikowsky's „Eugène Onegin". Voor de pauze trad de sopraan Lilia Lobanowa op, van de Stadsschouwburg te Kiew. De tenor Iwan Boegajew was door ziekte verhinderd medewerking te ver lenen. De titel op het aanplakbiljet „Operaconcert", klopte niet en het pleit voor deze kunstenaars dat zij niet de weg van de minste weerstand kozen, doch eveneens het lied op hun programma plaatsten. Het bel-canto van deze sopraan is van een ondefinieerbare puurheid. Zonder de minste pose, bereikt zij de toppunten der zangkunst. Sterk introvert is haar fas cinerende, diepbeleefde reproductie. Lied of aria worden als het ware bovenaards vertolkt. Haar mezzo voce straalt een etherisch fluïdum uit dat zich transpo neert in celeste sferen. Met „Romances" van Arondsky en van Rachmaninow, een lied van Tjaikowski, een aria uit „L'En- fant Prodigue" van Debussy en het „Ge bed" uit „La Tosca" van Puccini deed zij wonderen. Lilia Lobanowa is een kunste nares die de luisteraar verstilt en een superbe representante van het Slavische volk. Voor „Pelleas en Mélisande van Debüssy lijkt zij de ideaje vertolkster. De bariton Pawell Lisitsian, van de opera te Moskou, is de antipode van de sopraan. Een natuurstem, warmgetim- brerd als een Stradicariuscello, doch aards. Ook bij hem valt een grote een voud op bij een geladen muzikaliteit. Men bewondert de prachtige stem, doch alles blijft aan de gesublimeerde opper vlakte. Een aria uit „Don Giovanni" van Mozart was stylistisch een mislukking. Het tragische, melancholische beeldde hij grandioos uit in ,,De Demon" van Rubin stein ,,Ich grolle nicht" van Schumann. In „Der Doppeltganger" van Fr. Schu bert, hetwelk hij blijkbaar in trance zong, overtrof hij zichzelf. Ook in een aria uit „Hernani" van Verdi werden we gecon fronteerd met een fameus operazanger. Het succes van deze Russische zang kunst van uitzonderlijk gehalte was ovationeel. Beide kunstenaars gaven nog herhalingen ten beste. Wij hopen dat het ijzeren gordijn eens meer opengaat voor zulke manifestaties. O. v. H. De Amerikaanse schrijver Robert Em met Sherwood, winnaar van vier Pulitzer prijzen, is Maandag op 59-jarige leeftijd te New York overleden. Hij had Zaterdag een hartaanval gehad. Sherwood, die aanvankelijk journalist was, werd een van de vooraanstaande toneelschrijvers van zijn tijd. Van 1925 tot 1928 was hij hoofdredacteur van „Life". Zijn eerste bekende toneelstuk was „The road to Rome", geschreven toen hij nog onder de invloed van de Britse schrijver George Bernard Shaw stond. Tot zijn successen behoren verder: „Idiot's delight", waarmede hij twee millioen gulden zou hebben verdiend, en .There shall be no night". Hij werd be schouwd als een meester van het blijspel. Sherwood kreeg onder meer een Pulitzer- prijs voor zijn boek „Roosevelt and Hop kins", dat hij samenstelde naar gegevens van Harry Hopkins, president Roosevelts rechterhand Hopkins had deze gegevens voor zijn memoires gereed, maar kon het werk niet afmaken, doordat hij in 1945 overieed. bracht. Men kwam toen tot een vijfjaren plan, waarbij een 1%-actie werd gevoerct, die in vijf jaar tijd ongeveer zes en een half millioen gulden opbracht. Hieraan aansluitend kwam er een nieuw vijfja renplan, dat van de kwartjesactie: ieder gezin dat er aan meedeed gaf 25 cent per week. Deze actie loopt 1 Januari af; ze heeft thans ongeveer zes millioen opge bracht. De oorlogsschade aan de Limburgse kerken is thans weliswaar hersteld, maar daarmee is de nood nog lang niet het bisdom uit: de toegenomen.industrialisa tie en de daardoor ontstane nieuwe pa rochies hebben de bouw van tal van ker ken noodzakelijk gemaakt, en wil men het bouwprogramma verder kunnen uit voeren, dan zal men ook in de komende jaren een groot bedrag moeten inzame len. Daarom beraadt men zich thans op een nieuw vijfjarenplan, waarbij men verschillende wegen kan volgen en even tueel rekening kan houden met de ge dachten die er op het ogenblik leven ten aanzien van de wijze waarop de gelovi gen dienen bij te dragen in het in stand houden van de kerk. Het Amerikaanse ministerie van land bouw is van mening, dat de wereld koffie-producenten in de naaste toekomst mogelijk met een grotere concurrentie rekening zullen moeten houden. Wat de huidige situatie op de koffiemarkt be treft, merkt het ministerie op, dat de loco- en termijnnoteringen voor Santos en Columbia koffie de afgelopen maand gNNO (Van onze Londense correspondent) In Engeland, althans in Londen en di recte omgeving, functionncert de commer ciële televisie, die op 22 September j! startte, lang genoeg om eens te gaan den ken aan de beantwoording van de vraag, of dit experiment is geslaagd. Want ecu experiment was het, na dertig jaar BBC- monopolie, èn een kostbaar experiment. Welnu, de tekenen wÜzen er op, dat de I.T.A. (Independent Television Authority) de toekomst met vertrouwen kan tege moet zien, want het Britse volk blijkt, als men het Londcns-e deel als maatge vend beschouwt, van de reclame-televisie geenszins afkerig te zjjn. Een zorgvuldig opinie-onderzoek heeft aan het licht ge bracht. dat de programma's van de beide commerciële maatschappijen- Associated Tediffusion (weekprogramma's) en Asso- ciater Television (weekeindprogramma's) de voorkeur hebben boven die van de B.B.C. Verschillende firma's houden zich met dit onderzoek bezig. Zonder hen zou de I.T.A. niet kunnen bestaan, want zij moet haar adverteerders betrouwbare cijfers kunnen laten zien. Een advertentie im mers kost gedurende de avonduren, als er een maximumaantal kijkers kan wor den verwacht, niet minder dan 10.000 per minuut en dit tarief zal nog belang rijk stijgen als in het komende jaar de uitzendingen tot Birmingham en Man chester kunnen worden uitgebreid. Bij dit onderzoek gaat men vernuftig te werk. Er wordt een vrij groot aanta! families uitgezocht, die beschouwd kun nen worden als representatief voor het Britse volk. Met toestemming van de eigenaars wordt op hun toestellen een ap. paraatje aangebracht, dat regisseert op welk kanaal (van BBC of ITA) wordt af gestemd. Na verloop van tijd worden de registraties van dit apparaatje opgenomen en met behulp van electronische reken machines kan men precies nagaan, hoe vaak en op welke tijdstippen er op één van de beide rivalen werd afgestemd. Daarbij is aan het licht gekomen, dat van de tien door BBC en ITA in één week uitgezonden populaire programma's er acht voor rekening van de ITA kwamen. De ITA weet, hoe ze de massa's aan het lachen moet maken en hoe ze de spanning in de huiskamers tot het haast ondraag lijke kan opvoeren. Wie taalt er nog naar BBC-programma's, hoe aardig ze ook zijn, als men op het televisiescherm de inwen dige tweestrijd kan gadeslaan van een man. die na de juiste beantwoording van een serie vragen voor de keus wordt ge steld, vijfduizend gulden mee naar huis te nemen, óf nog een laatste vraag te be antwoorden met de kans zijn prijs ver dubbeld te zien dan wel alles te verlie zen, ais hij het antwoord moet schuldig blijven? Na zo'n programma, onder de titel ..Double your money", staan de och tendbladen vol verslagen en beschouwin gen en de ITA kan zich geen betere gratis reclame wensen. Dat de commerciële televisie altijd d- beste programma's biedt, zou teveel zijn gezegd. Er zit een hoop rubbish" of wel rommel onder, maar datzelfde kan wor den gezegd van de BBC. Het is vreemd, maar wSar, da t de BBC-programma's sinds de komst van ITA saaier zijn ge worden, terwijl juist het tegendeel mocht worden verwacht Wellicht dat de oor zaak hiervan moet worden gezocht in de verlenging van haar zendtijd van 36 tot 49 uur zonder een drastische verhoging van het budget. Uit de thans ter beschikking staande cijfers kan worden opgemaakt, dat de beide commerciële maatschappijen een omzet zullen bereiken van 70.000.000 per jaar. terwijl de BBC. die moet bestaan van de luisterbijdragen, het moet stellen met slechts" 50.000.000 per jaar. Het is voor de commerciële televisie nog te vroeg om te juichen. Maar zij weet er toch steeds meer mensen toe te brengen, hun TV-toestel te laten verbouwen voor de ontvangst van commerciële program ma's of een nieuw, veelkanalig toestel aan te schaffen. Toen zij met haar uit zendingen begon., waren er in haar ont vast zijn geweest, en dat Brazilië thans bijna de enige verkoper is. Dit land zal waarschijnlijk deze posit,s behouden totdat de Afrikaanse en mil dere koffies in grote hoeveelheden aan de markt komen. In Columbia en de Centraal-Amerikaanse staten zijn de slechte weersomstandigheden er oorzaak van geweest dat de oogst en het aan de markt komen van de koffie uit deze gebieden zijn vertraagd. In de Ver. Staten werkten de bran derijen op volle toeren. De Braziliaanse koffie-export beliep in September als gevolg van de door seizoenoorzaken ge stegen vraag 1.961.512 balen van 132.276 lbs, hetgeen het hoogste niveau is dat in één méTand in de afgelopen vijf jaren werd bereikt. Nu door de bevredigende prijzen en de gestegen consumptie welke het record niveau van 1953 benadert de atmos feer tijdelijk wat gunstiger is geworden, hoort men veel minder dan voorheen over de instelling van een internationale koffie-overeenkomst spreken. Dit vindt ook zijn oorzaak in het feit. dat de Afrikaanse producenten weinig belang stelling hebben getoond om aan een der gelijke overeenkomst deel te nemen. Bij een gemiddeld lager prijspeil wordt de Afrikaanse koffieproductie van steeds meer belang op de wereldmarkt. De Mexicaanse en centraal-Ameri kaanse koffieproductie bedroeg in '54/'55 7.031.000 balen, aldus blijkt uit voorlo pige ramingen, terwijl voor '55/56 de productie op 7.230.000 balen wordt ge steld. Ook van deze zijde is voor Bra zilië dus een grotere concurrentie te duchten. Indien de tot op heden geregistreerde conjunctuurbewegingen ook in de toe komst zullen optreden, dan is in de ko mende vijf jaren een sterke stijging van de productie te verwachten, terwijl het verbruik in een langzamer tempo op hoger niveau zal komen, zelfs indien de prijzen aanzienlijk lager dan in 1954/33 zouden komen te liggen. Het Amerikaanse ministerie van land bouw trekt hieruit de conclusie, dat het zeer wel mogelijk is. dat de mededinging op de wereldkoffiemarkt in de naaste toekomst groter zal worden. vangstgebied 1.400.090 TV-tOestellen waarvan er naar schatting 370.000 de com merciële uitzendingen konden ontvangen. Thans blijken er 410.000 toestellen te zijn verbouwd en elke dag komen er 2000 bij Hetgeen betekent, dat er tegen Kerstm.s Rechtbankbehandeling geschiedt ppn Irloinp Luipp millinpn IHilrprc in .ct.aa' een kleine twee millioen kijkers in staal zullen zijn, de ITA-uitzendingen te ont vangen. En de mogelijkheden zijn nog lang niet uitgeput, want momenteel wordt alleen nog maar Londen bestreken. De Nederlandse Televisie Stichting za' morgenochtend van 9.30 tot 11 uur de be grafenis van mevrouw Coty in de Made leine te Parijs uitzenden. De Blokband-taxi van de NCRV. di? de vier weken met een gevarieerd pro gramma over het TV-scherm rijdt, had Zaterdagavond o.a. tot passagiers het meisjeskoor „Sweet Sixteen" o.l.v. Lex Karsemeyer en het Kwartet van Jo Bos met leuke liedjes en vlotte muziek ie eerlijke zakkenroller Gentleman Jack en Dave Parker, een komische en zeer knap pe jongleur. TV-cabaret in de beste zin van het woord kregen de luisteraars te zien en te horen bij „Een speels spel met de spel ling", met geestige teksten en goede mu ziek. In opzet niet oninteressant, maar in uit werking minder geslaagd was het gebrui kelijke spel „Ziet u er iets in?", een wedstrijd in kijken en peinzen.. Op het gebied van goed en gevarieerd TV-amusement op Zaterdagavond slaat de NCRV lang geen slecht figuur. Origineel en vol van de speelse fantasie die erin wordt aangeprezen, was het op timistische hoorspelletje, dat Zondag avond in het KRO-programma onder re gie van Leon en in vertaling en micro foonbewerking van Louis Povel werd uit gezonden. Hans Homberg schreef deze „Zotte Inval" van een chauffeur, die no veertig jaren trouwe dienst en één glas sherry op zijn jubileumdag met zijn ge meentebus plotseling rechtdoor rijdt in plaats van rechtsaf te slaan. De reacties van zijn in dit geval on vrijwillige passagiers, wier aanvanke lijke schrik en woede al spoedig groten deels omslaan in lijdzaamheid en zelfs vreugde over dit onverwachte ritje door Gods vrije na.tuur, waren raak gezien en de luisteraars hebben zich kostelijk kun nen amuseren met de simpele dialogen gesproken door bekende stemmen uit de hoorspelkern van de NRU. die tot een voor ieder vredigend slot leidden. Op vallend goed was de begeleidende muziek (Van onze Haagse redactie). Tot nu toe is bij de Haagse arrondisse mentsrechtbank nog geen dagvaarding binnengekomen waarmee een proces in zake de naamsverwisseling van de Leidse babies aanhangig moet worden gemaakt. Volgens een ochtendblad van gisteren zou de Leidse advocaat, mr dr W. Hugen- holtz, deze week een dagvaarding uit brengen, waarin zou worden gesteld, dat op 7 December 1931 aan Agnes Catharina Barbara van Vegten ten on rechte deze naam is gegeven en dat zij in fèite een Van Duyn is. Gevraagd zal worden, dat de Leidse Burgerlijke Stand deze naamswijziging in zijn registers zou doen opnemen Naar onlangs zou zijn uit gekomen, zouden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden op 7 December 1931 de pasgeboren meisjes van de dames Van Vegten en Van Duyn met elkaar zijn ver wisseld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat vandaag bij het vaststellen van de rol als nog de dagvaarding aan de president van de rechtbank zal worden aangeboden. Geschiedt dit niet. dan kan het proces op zijn vroegst pas volgende week Dinsdag beginnen Het proces zal gevoerd wor den door middel van een nota-wisseling, welke niet openbaar is- Slechts de uit slag en de daaraan ten grondslag liggen de overwegingen zullen publiek worden gemaakt. Verwacht wordt dat het proces minstens 1 a 1% jaar zal duren. Omstreeks kwart voor vier vanmorgen is een ernstige brand uitgebroken op de scheepswerf „Neerlandia" te Hillegom. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. kon niet worden verhinderd, dat de werf een prooi der vlammen is geworden. Alleen het woonhuis werd gespaard. De eigenaar was gedeeltelijk verzekerd. Machinerieën en een jacht zijn eveneens in vlammen opgegaan. Uit een loods, die gedeeltelijk als woonruimte werd benut, kon zich een gezin met kind ternauwer nood redden. Hun inboedel ging geheel verloren en was niet verzekerd. Met negen stralen heeft de brandweer het blussingswerk verricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3