Club: pijler van Britse samenleving wankelt Eindhoven heeft twee autosnel wegen nodig Help de Russen willen me ontvoeren „Er zit een massa in, maar niets op" r 5SBÏÏSS.KSS ïsssafsssj Rumoer in Rotterdam Wat eenvoud en hartelijkheid vermochten Stijgend kosten- en belastingpei bemoeilijken instandhouding Naar Venlo en via Helmond naar Oost- Nederland CRISIS IN CLUBLAND Omzwaai in Russisch modebeleid Adem van Stalin Tegen overdaad Nieuwe eisen DINSDAG 15 NOVEMBER 1955 PAGINA 4 ONTVANGSTEN TEN PALEIZE Niet vriendelijk bedoeld In alles herinnering Kam ers van Koophandel O .-Brabant en N .-Limburg pot O. W.-richting N .Z.-richting Verschillende oorzaken Eva laat zich gelden MENINGSVERSCHIL OVER BEGROTING DER F.A.O. Miss Moskou's Londense stroomlijn Overal waar standsverschillen vervagen ontbrandt steeds ster- ker de „struggle for chic". Zoiets is een volkomen natuurlijk verschijnsel, heeft de befaamde modecommentator James Laver eens verklaard. Het is de natuur lijke drang die bij de meesten van ons aanwezig is om zich van anderen te onderscheiden. Wan neer daarvoor het inkomen niet meer helpt, of de titel of het voorvaderlijk kasteel, heeft de vrouw met smaak nog altijd haar garderobe waarmee zij haar superioriteit demonstreert. K- v.K. VOOR DUITSLAND 50 JAAR W SAMENWERKING TUSSEN INDONESIë EN MALAKKA HAAGSE K.N.P.-WETHOUDER DISTANCIEERT ZICH VAN WELTER VERDACHT VAN OPLICH TINGEN GEARRESTEERD Mme COTY Donderdag 17 dezer zal, ter overhandi ging van hun geloofsbrieven, H. M. de Koningin ten paleize te Amsterdam' ont vangen de meuw-benoemde ambassadeurs van Frankrijk en Columbia, resp. de heren Edmond Baron Petit de Beauverger en dr V. G. RicardO. PARIJS, Zaterdag. DE algemene verslagenheid, waardoor Parijs bi) het vernemen van het overlijden van mevrouw Coty is getroffen en de diepe rouw, waarvan het gehele Franse leven deze dagen blijk geeft, is wel een indrukwekkend getui. genis van wat eenvoud en hartelijkheid vermogen. Het is nog geen twee jaar geleden, dat mevrouw Coty haar man volgde als bewoonster van het Elysée en velen hadden spot aan haar optreden als de eerste vrouw in de Franse maatschappij doen voorafgaan. Een presidentsvrouw van wie men nimmer had horen spre kenEen Madame la Presidente die nooit aan het mondaine leven had deel. genomen en die zelfs tijdens de presi dentsverkiezing te Versailles in een hoek verscholen was gebleven De afgunst van de teleurgestelden en hun aanhang deed fotografen naar de stille en gelukkige woning aan de Quai aux Fleurs zenden met de opdracht de foto's zó te nemen, alsof ,,de dikke ma trone nooit uit haar keuken kwam dan om haar huishoudboodschappen te doenHet publiek vloog erin en me vrouw Coty ging naar het Elysée met een bespottelijke en bespottende reputa tie. Maar men moest het familieleven der Coty's wel openleggen. Mme Coty ver scheen als moeder, die zich door hate lijkheden noch afgunst verrast, geen vrees liet aanjagen. Zelfs de chanson niers moesten al gauw zwijgen. Het wa re Frankrijk leefde met de Coty's mee en was gelukkig op de plaats van de eerste vrouw van het land een moeder, een grootmoeder en weldra een over grootmoeder te zien, die slechts voor haar gezin had geleefd en de sterke vrouw bleek te zijn, in wie de deugd van zoveel Franse vrouwen getoond werd. Ondanks de ontzaglijke opklim ming in maatschappelijke positie, wist zij Zich volkomen aan haar nieuwe plaats aan te passen en toch volmaakt zich zelf te blijven. De enige verande ring in haar leven was de verzwaring van haar taak de zorgen te dragen niet enkel voor haar rijk gezin, maar voor de hele Franse familie. En aan die taak is zij bezweken. HEEL spoedig bemerkte men, dat mevrouw Coty de verheffing niet naar het hoofd was gestegen en dat zij niet voor zichzelf vroeg en alles an deren gaf. Van alle snobisme of ijdel vertoon vrij, heeft zij zich onmiddel lijk als moeder aan de kinderen getoond en als helpster voor hen, die hulp nodig hadden. Coquette was ze niet en werd ze ook nu niet. Er kon gelachen wor den over haar kleding, maar ook daarin wist ze zich aan te passen. In de eerste winter na de presidentsverkiezing van haar man, kocht zij een bontstola en bleef die dragen, alhoewel het niet be paald vriendelijk bedoeld was toen in de krant te lezen stond: „mevrouw Coty droeg haar stola". En ze verbloemde niet. dat de auto, die zij tot haar be schikking had na er zelf nooit een te hebben bezeten, toch wel een gemakke lijk ding was. Niettegenstaande de verplichtingen van de staat ook geldelijke offers vroe gen, had mevrouw Coty slechts een kleil ne cassette voor haar persoonlijke kos ten beschikbaar, een 80.000 francs slechts. Ze vond op het Elysée de door me vrouw Auriol ingestelde hulp voor de talloze ongelukkigen, die zich tot de presidentsvrouw wenden om hulp in nood. Ze nam onmiddellijk op zich zelf geen brief onbeantwoord te laten. Wel dra moest voor de verstrekte hulp haar eigen vermogen aangesproken worden. Van het vroege ochtenduur af werkte zij reeds met haar secretaresse en de socia le werkster en weldra was nog meer assistentie nodig. Voor zichzelf weiger de mevrouw Coty elke uitgave die zij ook vroeger als huismoeder van een burgerlijk gezin niet zou hebben ge daan. HAAR verschijning in het openbaar werd een verrassing. Van alle kan ten gevraagd door instellingen, ten- toonstellingsbesturen enz. die meenden, dat haar aanwezigheid de inkomsten konden versterken, verscheen ze er in alle eenvoud, in alle aantrekkelijke ge moedelijkheid, zich tegenover allen, die haar ontmoetten, als een gelijke gedra gend. Ze verafschuwde alle protocol Men ging van haar houden, reeds om de ongekunstelde wijze waarop ze met de kinderen omging. Een aardig staaltje speelde zich eens op het zomerpaleis, was. Zij interesseerde zich voor ieders gezinsleven, raadde waar het nodig was of waar enige vreugde kon worden ge bracht. En ondanks de wanhoop van het protocol, werden allen, die er waren, huisgenoten. AAR vooral de voornaamste taak van mevrouw Coty, de ontvangsten op het Elyséé van vorsten en staats lieden, het vergezellen van haar man bij officiële bezoeken in binnen- en bui tenland, en de recepties hebben haar een ontzaglijke sympathie in het bui tenland zo goed als in het binnenland bezorgd.. Het was bij die gelegenheden in het bijzonder, dat mevrouw Coty z"ich liet kennen als een hoogst beschaafde, zeer fijngevoelige vrouw, die met be houd van de grootste eenvoud, van haar geestesgaven wist te doen blijken. In dat opzicht heeft bet bezoek van presi dent Coty aan ons land bij ons een be wijs nagelaten, dat in aller herinnering voortleeft, en ook het hartelyke condo- leantie-telegram van koningin Juliana, die te Parijs zo algemeen wordt gewaar deerd, heeft hiervan getuigd. Toen mevrouw Coty eens de particu liere vertrekken van de president aan enige journalisten liet zien, toonde zij ten leste een kleine kamer, met een ge woon rond tafeltje, en zei: „als we nie mand te dineren hebben, eten wij hier 's avonds gezellig met zijn beidjes" en het was haar aan te zien, dat dit ogenblik van intimiteit veel vergoedde van het officiële leven, dat het hare was geworden. Mevrouw Coty was een eenvoudige zorgzame vrouw en juist die eenvoud en dat zich geven aan anderen, hebben ge maakt. dat heel Frankrijk in deze uren zo innig met zijn president meeleeft. DINY K.—W. Een snel verkeersweg EindhovenVenlo met oen aansluiting op Duits grondgebied naar Oberhausen, welke moet worden verwezenlijkt zonder dat op de totstand koming van grote gedeelten de weg E 3 Lissabon Parijs Antwerpen Venlo HannoverStockholm wordt gewacht, of schoon ook de verbinding Eindhoven Antwerpen urgent is, en een snelver- keersweg EindhovenHelmond Oost Ne derland, omtrent welke weg nog geen concrete plannen bestaan, zijn ten zeerste gewenst, aldus een rapport van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindho ven en van Noord-Limburg te Venlo aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Deze wegen dienen te worden gerealiseerd voor de aanslui ting en de verdere ontwikkeling van het gebied, gelegen tussen 's-Hertogenbosch- Eindhoven en de Maas en voor het kort sluiten van de gelnedcnwc1 k e streek binnen en buiten onze landsgren "Se" vISsverbindingen in het gebied trialisatie en de toeneming in r\o7P streek gevolgd. Het karakter van de streek zelf el de situering ten opzichte van verschillende industrie- en bevol kingscentra, welke haar omringen, vragen derhalve om doorgaande snelverkeerswe- gen naast de bestaande secundaire verbin dingen In deze behoefte kan worden voorzien door de aanleg van een O-W en een N-Z verbinding, aldus het rap- Op het Rijkswegenplan 1948 komt voor Riikswea no 67 EindhovemMielmond- venlo. Het tracé hiervan zal zodanig wor- den. dat dit onderdeel wordt van de weg E 3 Lissabon—Parijs—Antwerpen Venlo —Hannover—Stockholm, opgenomen in het net van Europese autosn®hvlfe"„^®t internationale karakter van de E 3 geeft reden tot de veronderstelling dat de tot standkoming nog geruime bjd op zieh zal laten wachten. Aan de verbinding Eind hoven—'Venlo—Ruhrgebied bestaat even wel een directe en grote behoefte zo ver volgen de Kamers van Koophandel Zo een weg Eindhoven—Venlo als onderdeel van E 3 tot stand zou komen, vindt deze weg volledige aansluiting op het reeds bestaande net van Nederlandse snelver- kt?ZoSmeeSnnde totale buitenlandse handel beziet, dan blijken Nederland en Duits land eikaars belangrijkste handelspart ners te zijn. Tonen deze feiten de nood zaak aan om goede snelverkeerswegen tussen doze landen aan te leggen en in stand te houden, daarbij dient overwogen te worden, dat de industriële export van Nederland voor een groot gedeelte atkom- stig is uit het industriegebied van 0°ste" ijk Noord-Brabant en dat in Venlo en het kasteel van Vezile af. Men joeg de; Ó^evrnB^vële "belangrijke" internationale kinderen achter het hek, doch die pro-^Isportondememlngen zijn gevestigd, testeerden: „Als mevrouw Coty er was, -0d?t VMclIal deze gebieden behoefte MevronuwWCotvlh ™tgf3aagd gorden". hebben aan goede verbindingen met het Mevrouw Coty had het oploopje gezien: Duitse achterland Van de op een verbin- en verscheen ter plaatse; tot wanhoop i din" Eindhoven—Venlo-grens aansluiten- van de heren van het protocol riep ze i 3 e de kinderen bijeen, ging er mee naar de weg grens—Herongen—Wankum— een taartjeswinkel, waar ze rich te goed i Wachtendonk—Aldekerk—Mors is reeds konden doen, en liet ze daarna in het een deel als snelverkeersweg gereed, ter- Pa,r„k spelen. wyi by Homberg een grote verkeersbrug Met mevrouw Coty Was in het Elysée j over de Rijn is gereed gekomen. Hierdoor „e a1ÏJn0S£eer van een b'Ü gezin getre-is een rechtstreekse aansluiting bij Ober den. Met het personeel sprong ze spoe-hausen op het net van Duitse autobanen dig om alsof het oud familiepersoneel j ontstaan. Het als hierboven omlijnd gebied bezit, zo zegt het rapport voorts, in N—Z-rich- ting geen enkele weg, welke voldoet aan de eisen, welke het moderne snelverkeer stelt. Op het huidige Rijkswegenpian komt ook een dergelijke weg niet voor en er zijn geen vooruitzichten, dat een N—Z- verbinding in deze streek nog in genoemd plan zal worden opgenomen. Het NZ- verkeer w. is thans aangewezen op de weg Eindhoven 's-Hertogenbosch, welke "eigen" verkeer overbelast u doorgaande verkeer zou al- dus het rapport, een weg Eindhoven—Hel- mond Grave in een bestaande behoefte voorzien, indien deze weg bij Grave aan! sluiting vindt op de aldaar reeds aanwe zige Rijksweg no 55. dan wel wordt dow getrokken tot Rijksweg nn 15 Ten VnUw, EIM' \\\A (Van onze Londense correspondent) DE CLI'B". schreef de Engelse essayist Addison 250 jaar ge leden, ,.is een natuurlijk en noodzakelijk uitvloeisel van 's mensen behoefte aan gezelschap". Nu betekent het woord ..club" zowel ..knots" als „sociëteit" en men zou in Addison's bewering een originele verklaring kun nen zien van de klaarblijkelijke on- afschafbaarhcid van de oorlog. Ja, men zou het gezegde ais adagium kunnen kiezen voor de bijeenkomst der Grote Vier te Genève. Maar ofschoon dc sa tire Addison verre van vreemd was, moet er toch achter zijn woord geen bijtende dubbelzinnigheid gezocht wor den. Ilij bedoelde slechts dc sociëteit of .juister: de herensociëteit, de sche merduistere schuilplaats en schans van liet Britse mannendom. Het is wellicht verdedigbaar de stel ling tc poneren dat dc Britse maat schappij is opgetrokken op de v.cr zuilen van Koningschap. Parlement, Club en Commissie. Zij hebben dit ge meen. dat zij alle vier brandpunten van de gemeenschapszin zijn. Het is een feit van droeve ^betekenis dat een dezer zuilen, dc Club aan het wankelen is. Londen. Mecca van het clubleven, is een honderdtal sociëtei ten rijk. doch niet meer dan tien daar van voeren een florissant bestaan, met aan het eind van het clubjaar een batig saldo. Een twintigtal andere slagen er net in de eindjes aan elkaar te krio- pen, en de rest worstelt met een gesta dig groeiend deficit, met voortdurend het schrikbeeld voor ogen zichzelf we géns gebrek aan middelen te moeten opheffen. Sinds, het einde van de oor log hebben reeds zes beroemde clubs de strijd om het bestaan opgegeven (The Bachelors'. The Marlborough, The Windham, The Orleans. The Conserva tive en The Thatched House), en zij zijn opgegaan in andere, fortuinlijker clubs. En waar deze veteranen het bijltje erbij moesten neerleggen.^ zullen vele minder bekende en bezochte so ciëteiten wel weinig hoop kunnen koesteren, dat zij het er beter af zui len brengen. VANWAAR deze tegenspoed in Londens clubleven? Zijn de En gelsen niet zo „clubbable" (prachtig. onvertaalbaar woord:) meer als voorheen? Zoeken zij hun verstrooiing meer in de huiselijke kring? Hebben de mannen minder behoefte aan masculine afzondering en zelfgenoegzaamheid dan hun va deren? Er zijn verschillende oorzaken. Daat is allereerst het kostenpeü. dat schrik barend hoog geworden is. Er heeft zich een sociale evolutie voltrokken (revo luties worden in Engeland met gepaste trots aangeduid als evoluties*, die het e^n heer uiterst moeilijk maakt de uiterlijke staat van gentleman op te houden. Prijzen van dranken en etens waren zijn belangrijk gestegen, er. hetzelfde geldt van het bedienend per soneel. dat deze onafscheidelijk bij het clubleven behorende geneugten ser veert. Ook de „rates", bij de belasting op de huurwaarde van een pand. zijn enorm omhoog gegaan, en daar de meeste club, zich bevinden op de pe perdure grond van Pall Mali en omge ving, moet een niet-onaanzienlijk deel van het clubinkomen worden afgedra gen aan de schatkist. En ook clubs moeten onderhouden cn gerepareerd wórden tegen prijzen, die drie-, vier- maal zo hoog liggen als voor de oorlog De clubs kennen drieërlei bron van inkomen: de „entrance fee", het entree geld, dat ieder nieuw lid moet stor ten een „subscription" of jaarlijkse contributie en de inkomsten verkregen uit het verbruik van dranken en eet waren, de verhuur van zalen voor diners e.d. De „entrance fee", variërend van 10 tot 50 guineas (een „guinea" is een vroeger bestaande maar nu denk beeldige munt ter waarde van een pond en een shilling), en de „subscription', die komt in de regionen van 5 tot 60 guinjes, komen nog wel geregeld bin nen, maar met de verteringen is het bergafwaarts gegaan. De voornaamste oorzaak daarvan is het onmiskenbare feit, dat de Engelsman veel meer dan vroeger een goed diner pas waardeeit als hij het kan kruiden met een spran kelend gesprek met een tafeldame. In andere woorden: de Britse Eva is bezig de jarenlang taai gevoerde strijd om volledige emancipatie te winnen. En daar de meeste club., exclusieve man- nenclubs zijn, is Albions Adam wel ge dwongen een drankje te drinken of een etentje tot zich te nemen in die joyeuze eetgelegenheden, die er geen bezwaar tegen hebben de strakke eenvormig heid van der mannen habitus en habijt te zien opgefleurd door de veelkleurige en veelvormige aanwezigheid dei vrouwen. LANGZAAM, o zo langzaam, wordt het zelfgekozen .isolement van het Britse mannendom doorbroken. De vrouw zit niet meer zoet thuis, zü be perkt haar sociale activiteiten niet meer tot het dameskransje, zoals in de Victoriaanse tijd: zij werkt in de City, knipt kaartjes op de bus, is directrice van een onderneming, legt perscontac ten voor grote firma's, roert zich in he Lagerhuis (hoewel zij uit het adel lijke Hogerhuis nog steeds geweerd wordt). Er is nauwelijks nog één ter rein des levens, waarop zij zich niet laat gelden. En deze geldingsdrang zou niet vrouwelijk zijn. ais zij haar hoogste bekroning niet zocht, in het recht de man te vergezellen na volbrachte dag taak. Sommige clubs zijn zo verstandig ge weest de huik naar de krachtig waaien de emancipatiewind te hangen, en heb ben een ..women's annexe", een „bij gebouw voor vrouwen", geopend. En een enkele, zoals-de Royal Aero Club. is zelfs zo vooruitstrevend geweest haar restaurant voor dames open te stellen. Maar al zijn er bourgeois-clubs die geen onderscheid maken tussen man en vrouw, de „degelijke honderd", de échte clubs, dénken er eenvoudig niet aan hun der mannelijkheid ge wijde vloeren door trippelende vrou wenhakjes te laten ontheiligen. De brede rust van de clubfauteuil, de se rene stilte der leeszalen, de koene za kelijke mannenpraat, de in manne lijk gezelschap genoten borrel, het m masculine omgeving met mannen za kendoen, dit alles plus het ontslagen zijn van de hoffelijke zelfbeheersings- plicht in het gezelschap van vrouwen, blijken sterker te zijn dan de ver eende listig- en lieflijkheid van Eva's Britse dochteren. Vrouwen in de ..an nexe", vrouwen in de eetzaal, bless 'em all. maar in de schemerdonkere ruimten, waar de man zichzelf en zich- zelf-genoeg kan zijn. zullen zij niet doordringen! De conferentie van de 71 la-nden der Voedsel, en Landbouworganisatie van de Ver. Naties (F.A.O.), die te Rome wordt gehouden, heeft commissies ingesteld ter bestudering van de bijzonderheden van de begrotingen der F.A.O. voor 1956 en Zo'n stelling klinkt als een salon- stelling. Spelenderwijs te verdedigen. Alleen., als daar Rusland maar niet was! Foto's van wat er door de Mos- kouse haute couture wordt gewrocht, ^n weinig bemoedigend. En uitein delijk is het nog maar vijf jaar ge leden dat de Russische vrouwenbla den hevig supporterden voor het dra gen van een kleding die vooral practisch en aesthetisch" was. Een 1 nen was van een lentegroen met grijs Een der eerste modellen waarop zij haar keus liet vallen was een slanke pauwblauwe wollen japon waarvan de heupdrapering wordt gevangen in een met twee sieraden bezette band. Samen met de zeven en dertig ande re uitingen van Kaminskaya's keus wordt dit binnenkort naar Rusland verscheept, waar de collectie in alle grote steden zal worden getoond. Voor die vrouwen die al zoveel jaren ge wend zijn geweest aan een fantasie loos utility product waarvoor de klok van de mode tientallen jaren achter uit is gezet, moet het ongetwijfeld een wonderlijke gewaarwording zijn, de ze show van overwegend gestroom lijnde confectiemodellen gade te slaan. Want gestroomlijnd zijn die model len inderdaad. Soms met behulp van een halve ceintuur waarmee het blousende ruggedeelte wordt afgeslo ten. Soms ook met een eenvoudig ge drapeerde heuppartij die het lengte- effect ondersteunt. Én soms ook door dc vorm van een brede ingezette cein tuur welke de taille van de buste tot de heup haar stroomlijn geeft. Een van Kaminskaya's favoriete japon- Jullie moeten me helpen", kreet Zaterdagavond een jongeman over de Kruiskade te R'dam, terwijl twee man nen hem met alle kracht In een auto trachtten te duwen. „Help. het zijn de Russen, ze willen me ontvoeren, help dan tochDe Zaterdagavond wandelaars op de Kruiskade hoorden de noodkreten en snelden naar het parkeerterrein bij de Schouwburg, waar zij de jongeman ontdekten, die zich al worstelend aan de greep van zijn belagers trachtte te ontrukken Verontwaardigd over dit toneel drong het publiek dreigend op en even leek het er op, als zou hier een poging tot mensenroof op het allerlaatste nip pertje verijdeld kunnen worden: „Ze willen rne ontvoeren, help dan toch, jullie zijp toch goede Nederlanders deed da jongen in uiterste nood een beroep op de burgerzin. Welnu, die burgerzin was bij de omstanders in voldoende mate aanwezig en men maakte zich jutst op om de belangen van de Vrije Wereld op doeltreffende wijze te gaan behartigen, toen een van de omstanders plotseling uitriep: „Laat ze maar begaan, het zijn de „russen" van het Haagseveer. Ik ken ze wel, dat zit wel goedDe twee rechercheurs, die aan een jeugdige Joy-rider handenvol werk hadden, slaakten een zucht van verlichting, en nu plotseling het politieke cachet van dit incident was weggevallen, bleek het pubjiek ook bereid de „ruisen" te assisteren. Met behulp van een burger werd de jongeling, die, nu het aureool van een vaderlandse martelaar hem plotseling was ontnomen, nog steeds zijn kracht zocht in het verzet, in een auto gestopt en naar het hoofdkwar tier van de „russen" vervoerd. Daar verdiepte men zich in zijn verleden en toen bleek, dat hij er onlangs met een auto vandoor was gegaan. De 22-jarige chasseur A. K. had tijdens deze dief stal op de uitkijk gestaan. Verder had de „ontvoerde", de 21-jarige bijrijder J. C. R„ reeds eerder een nieuwe wagen weggenomen, waarmee bij naar Amsterdam was gereden. Later had hij de wagen weer op het Zuidplein neer gezet. Enkele dagen later had hij deze expeditie herhaald, maar toen in Am sterdam bleek dat de benzine op was, had hij In de hoofdstad een andere wagen gestolen om naar Rotterdam terug te keren. Ook Zaterdagavond wilde de jongeman weer een autoritje gaan maken, doch ditmaal sloegen de „russen" toe, zonder handdrukken en vriendelijke lachjes, maar hard en on verbiddelijk. Nagekeken door het publiek verdween de politieauto ten slotte in de geheimzinnige nacht. De arrestant blikte nog verwijtend door het raampje naar de achterblijvers, op wie hij tevergeefs een beroep had ge daan, maar ztjn landgenoten staken geen hand meer uit. De wagen zette koers HaagseveerOostzöne. Zo gaat dat heden ten dage in Nederland, kleding, die nooit het luxe voorwerp mocht worden dat de kleine zonde vormt van de westerse vrouw. Zelfs in een land als Rusland is echter een „nooit" niet onherroepe lijk. Niet voor niets had een Parijse mode-autoriteit als madame Schia- parelli reeds in 1935 een bezoek ge bracht aan de Russische hoofdstad. Wanneer Rusland dus vijftien jaar la ter „nooit" zei tegen onze kledingge- woonten, was dat voor een goed deel ook omdat men de grondstoffen miste zonder welke geen enkele mode een schijn van bestaan heeft. Wat de Rus sische vrouw restte waren slechts de parfums die tenslotte langs syntheti sche weg vervaardigd kunnen wor den. Alleen voor haar geen burger- lijkromantische Soir de Paris of Mon Rêve, maar liever de „Adem var Stalin". Hetgeen intussen niet weg neemt dat zelfs de uitvinder van die verheven naam prompt ontslagen werd cis opper-parfumeur, omdat er ook in de Sovjet Unie grenzen zijn aan heldenverering. Maar goed, om vooral ook „prac tisch" te zijn propageerden de Rus sische bladen bij voorkeur van die degelijkheden als Schorten en blouses en overalls. Doch het volgend voor jaar, als de wintermantels uitgaan, wordt dat allemaal anders. De Rus sische vrouwen zullen dan precies de zelfde kledingstukken kunnen kopen die overal in de etalages van de En gelse modemagazijnen liggen. Zij zul len zich dan een wat royaler vallen de uitgave kunnen aanmeten van het slanke, langmakende silhouet dat de meisjes van Piccadilly Circus siert. En toch is er een verschil. Toen mevrouw Kaminskaya die tot nog toe als opperste hoogheid de ge zamenlijke inhoud van de kleerkasten voor de Russische vrouw bedisselde zich onlangs de voorjaarscollectie van het Londense modehuis Marcus liet tonen, verketterde zij prompt al le overdaad. Tweemaal ging de col lectie aan haar critisch oog voorbij eenmaal met en eenmaal zonder sie raden. Doch toen zij eenmaal een keus had gedaan kon Mister Marcus alleen maar vaststellen: „Er zit een massa in maar niets op!" tweed jersey, waarop een capekraag een tegenwicht vormt op de lange lijn. In zwarte wol koos zij twee ja ponnen die oorspronkelijk met echte juwelen werden getoond, maar die in de Russische versie voor een prijs lingen tonen zij elkaar vol trots de Twee van de modellen die door mevrouw Kaminskaya voor Rusland werden aangekocht. In de Londense modemagazijnen zijn zij voor ongeveer 90 gulden per stuk verkrijgbaar. Een smalle ceintuur van dezelfde stof als de grijs met witte tweed japon links boven geeft de rug een blousend effect. Rechts een model van zwarte wollen crêpe (die het volgend voorjaar veel gevraagd zal worden), verwerkt tot een eenvoudige middagjapon, waarbij de heupdrapering de lan ge, nauw aangesloten lijn accen tueert. mee een tekort aan grondstoffen werd bedekt. Terwijl in vroeger jaren de produc tie van fijne wolsoorten vrijwel ge heel verwaarloosd werd, stelde de opvoering van de levensstandaard nieuwe eisen. Zo werd in korte tijd de wolopbrengst niet alleen verdub beld, maar voor de beste kwaliteit bedroeg de opbrengst zelfs een vier voud van wat het geweest was. Het bijzondere is, dat het daarvoor beno digde aantal schapen slechts met 60 procent behoefde te stijgen, als ge volg van betere productiemethoden waarbij de voor ieder district meest geëigende schapenrassen wetenschap pelijk werden vastgesteld. Er werden nieuwe rassen gefokt en vooral op de staatsboerderijen van de Stavro pol en Altai districten en uit de om- geving van Rostov en Grozny werd een per schaap aanmerkelijk hogere opbrengst verkregen. Tal van landbouwdeskundigen wer ken samen om dit alles mogelijk te maken, en op landbcwtentoonstel- van negentig gulden in de etalages kunnen liggen. En zeker voor Rus sische begrippen moet dat een koopje zijn. Toch zou Kaminskaya's Londense modezwaluw nog geen Russisch mo devoorjaar inluiden als er gelijktij dig niet ook andere dingen gebeurden. Die andere dingen gebeuren in Rus land zelf. De tot nog toe aan de dag gelegde kledingeenvoud was immers grotendeels vergulde armoede waar- verkregen records. Maar tegen de achtergrond van al dat geblaat en al die cijfers staat voorlopig nog pre tentieloos Miss Moskou die volgend voorjaar een Engels confectiejapon- netje krijgt, of misschien wel een deux-pieces dat mevrouw Kamins kaya's aandacht trok omdat de door Parijs geïntroduceerde tunieklijn zo veel op de Russische lijkt. Maar die zich tevens wat angstig afvraagt wat er gebeuren zal wanneer straks haar eigen confectioneurg, met een min der grote modetraditie dan de onze, de vrije hand krijgen. Het lijkt ons een barre vraag.. 1957. Hiermede stelde zij een beslissing uit. over het bedrag der begrotingen. De directeur-generaal der F.A.O. dr Cardon, heeft voor beide jaren een begro ting van 7 millioen voorgesteld, maar de Ver. Staten en Engeland wensen dit be drag met"$ 600.000 te besnoeien Nadat dr 'Cardon had verklaard, dat hij be snoeiing van zijn begroting zou beschou wen als een bewijs van gebrek aan ver trouwen in zijn leiding, diende de Neder, landse minister van landbouw S. L. Mansholt, een compromisvoorstel in, dat inhield begrotingsrichtlijnen vast te stel len en aan de hand hiervan de begro tingsvoorstellen voor 1956 en 1957 de vol gende week door speciale commissies te laten bestuderen. Dit voorstel, dot van India steun ver kreeg, werd met 24 tegen 23 stemmen en 5 onthoudingen aangenomen. De afge vaardigden der andere landen waren niet aanwezig. Ter gelegenheid van het 50-jarig be slaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland is een jubi leumboek verschenen, dat niet alleen op valt door zijn smaakvolle uitvoering en door de vele foto's en tekeningen, die een beeld van het huidige Nederlandse en Duitse economische leven geven, maar ook door zijn inhoud. In dit werk. dat door dr Th. M. Metz werd samengesteld, vallen twee punten speciaal op: in de eerste plaats hoeveel een particuliere organisatie als exponent van het vrije bedrijfsleven onder goede i leiding kan bereiken en vervolgens hoe- 1 zeer het werk van deze kamer in de be- I trokken 50 jaar het spiegelbeeld is ge weest van de algemene Nederlands-Duit se economische relaties. Dc onderhavige kroniek welke tot titel heeft „Fünfzig Jahre Niederlandi- sche Handelskammer für Deutschland 1905—1955 geeft echter niet alleen een beeld van dc econ. relaties maar ook van de steeds veranderende organisatie, vorm en van de zich steeds aan nieuwe omstandigheden aanpassende arbeids- methode van deze kamer van koophan del voor het buitenland, die momenteel een der grootste organisaties op dit ge bied is. Een der pronkstukken op een Russische landbouwtentoonstel lingen vormde deze Kaukasi- sche ram van de Krasny Bu- dyonnovets collectieve boerderij Het dier dat een gewicht heeft van 141.5 kg laat na het scheren ruim 22 kg wol achter. t vv1:! AS- -V Indont«ië en de federatie van Malakka hebben overeenstemming bereikt over samenwerking betreffende opvoeding, cul tuur en landbouw en op internationaal gebied betreffende rubber en tin, aldus is in een gemeenschappelijke verklaring door de Indonesische minister van buiten landse zaken, Anak Agung, en de premier van de federatie van Malakka. Tengkoe Abdoel Ramman, medegedeeld. (Van onze Haagse redactie). Nadat de nieuwe K.V.P.-raadsleden mr J. A. M. Borghols en mr C. E. Schelf hout waren geïnstalleerd, werd In óe Haagse gemeenteraadsvergadering gister middag door wethouder Van Lissa Nes- sel een verklaring afgelegd n.a.v. de op heffing van de K.N.P. Het opheffingsbe- sluit, aldus de heer Van Lissa Nessel brengt geen verandering in mijn politieke status in deze raad, daar ik mij gebonden acht aan de uitspraak van mijn Haagse kiezers op basis van het K.N.P.-program voor de gemeenteraad van 1953. Deze binding geldt uiteraard tot het eind van de lopende zittingsduur van deze raad, al vloeit uit de gang van zaken voort, dat, nu de K.N.P. als organisatie ophoudt te bestaan, ik geen binding meer heb mPt de voormalige leiders van de K.N.P. Ik distancieer me derhalve van hetgeen de heren Welter en Lemaire of andere K.N.P.-instanties in deze hebben ver klaard of gedaan, verder zullen verklaren of doen. Op aangifte van een Rotterdamse Han delmaatschappij is, verdacht van oplich ting, ge?-restcerd de 27-.1arige vertegen woordiger J. II. van D. uit Raamsdonks- vecr. De vertegenwoordiger handelde in kogel lagers en zou op naam van zijn schoon vader voor een bedrag van 4.915,63 aan materiaal van de Handelmaatschappij hebben afgenomen. De schoonvader bleek echter niets van de transactie af te we ten. De schoonzoon zou de materialen inmiddels hebben verkocht en met het geld, na eerst enige schulden afgelost tt hebben, goede sier hebben gemaakt. Daar uit het onderzoek is gebleken dat de man in Breda meer van soortge lijke oplichtingen zou hebben gepleegd *ot een totaal bedrag van f 20.000.zal hij on transport gesteld worden naar de« ze plaats.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4