„HIPPOLYTE ET ARICIE K.L.M. koopt acht passagiers straalvliegtuigen Geraert ter Borchprijs voor de 71-jarige Folkert Haanstra CKrfarinc .4 Hildebrandmonument niet in de Haarlemmerhout? Première in Den Bosch D' Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Herwaardering voor fantastische meester Geen citroen voor „slechtste toneelspeler Een nieuw Phaidon- hoek Moeder wachtte thuis met pasgeborene Rameau's muziekdramatisch werk Ét Amsterdam—New York acht uur Kosten 200 millioen Speculaties over voortbestaan H.T.M. verviervoudigen aandelenwaarde Petrof-incident op Parijs station Opperbevel in handen van Westduitse president Franse luchthavens gesloten Bekroonde drie werken jong en fris Abstracte, studentikoze kunst WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Harmonie - te te GEEN MEDAILLE VOOR TROUWE DIENST Minister Staf kreeg gelijk Russische emigranten trachtten Sovjet-architect te bevrijden Compromis in moeilijke kwestie AARTSBISSCHOP BORIS' VISUM INGETROKKEN MINISTER ERHARD KOMT ff 0e -Vle? geneesmiddelen van Chelarine ^,4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. K Geen behoefte Liquideert H. T. M.? Vereniging van toneelkunstenaars protesteert Op Ossenmarkt te Groningen gebruikte Haastige vader botste tegen autobus Op de Eeuwigelaan. de enige zeer smalle verbindingsweg tussen Bergen en Bergen aan Zee. die tot voor enkele jaren voor ieder busverkeer was ver boden. heeft het Bergens gemeentebe stuur bij de pensionnering van „Bello" de bussen, die „Bello's" passagiers naar de zee moesten brengen, toegelaten. Schuin overhangende hoge dennenbo men hebben deze om zijn natuurschoon bekende laan voor hoge bussen nog smaller gemaakt. Het gevolg is. dat van twee bussen, die er elkaar moeten pas seren de ene tussen de bomen moet gaan staan op de berm om de andere te laten passeren. Op 6 Mei j.l. botste in regenachtig en donker weer in de z.g. donkere hoes van deze laan een bestelauto op de hem tegemoetkomende bus van de firma Sch.. die op weg was naar Bergen aan Zee. Het ongeluk was niet de schuld van de geroutineerde buschauffeur, die precies op de rechterhelft van de weg wist te blijven. De 31-jarige bestuurder van de bestelauto, die de weg niet kende, hieia uit angst voor de schuine bomen niet voldoende rechts en botste toen met de linkervoorkant van zijn bestelauto tegen de bus op Van de vier gewonden twee passagiers uit de bus en een van de twee mede-inzittenden van de bestelauto was hij zelf het ergste er aan toe. Zijn auto werd bovendien volkomen ver woest. Daar zijn auto slechts tegen schade aan derden was verzekerd leed hij in financieel opzicht een schade van enkele duizenden guldens. De kleine middenstandsman stonden gistermiddag dan ook de tranen in de ogen. Nog erger werd het voor hem. toen bleek, dat hij nog juist niet in het bezit van een rijbewijs was. hoewel hij zijn examen al had afgelegd. Hii moest her examen afleggen en slaagde definitief, kort nadat hij uit het ziekenhuis was ontslagen. De rechtbank te Alkmaar ver oordeelde hem tot een geldboete van 100 wegens onvoldoende uitwijken. De officier van Justitie, die bovendien ont zegging van de rijbevoegdheid had geëist tekende hoger beroep aan en gisteren eiste de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof dan ook de be vestiging van dit vonnis, echter met ont zegging van de rijbevoegdheid voor 4 maanden. „De Eeuwigelaan is des zomers bijzon der druk", zo zeide de procureur in zijn requisitoir. ,,en dikwijls inderdaad over belast, maar de enige consequentie is, dat men dan extra langzaam en voor zichtig moet gaan rijden". Als raadsvrouwe vertelde mevr. mr Heijermans, dat verdachte een bijzon dere reden had gehad voor de tocht. Hij moest diverse zaken snel afhandelen om zo vroeg mogelijk thuis te zijn. De nacht tevoren had zijn vrouw het leven ge schonken aan een tweede baby. Het hof zal op 29 November a.s. uit spraak doen. Onverschrokken is Frans van Amelsvoort als hij gelijk een delver afdaalt in weinig ontgonnen gebie den van het muzikaal verleden en na zulk een speurtocht „naar boven" komt met delfstoffen die zo niet nieuw dan toch voor velen onge kende waarden vertegenwoordigen. Nu presenteerde hij zich met zijn Brabants Kamerkoor, een plleiade van solisten en het Brabants Orkest., met een eerste opvoering in ons land van een complete opera van Jean Philippe Rameau „Hippolyte et Aricie", in concertvorm. Ziehier muziek uit het tijdvak der Lo- dewijken, die zich wat de uitvoerings praktijk betreft bijzonder leent om een gemiddeld auditorium te boeien. Gelijk Haendel. wiens muziek hier meer burger, recht verworven heeft, gebruikt Rameau minimum middelen om een maximum klankgeving te doen sorteren. Zijn mu ziek in het prototype der Franse Barok en het was Henri Prunières, die ze met „La raison s'est faite musique" in een volzin karakteriseerde. Alles vloeit ml. weloverwogen-harmonisch en de struc tuur door de rede bepaald. Maar ofschoon wij XXe eeuwers, voor geen klankconflict vervaard, deze samen, klanken bijna naief vinden, waren het toch de tijdgenoten van Rameau, die in hem een „distillateur van barokke ac- coorden'' zagen, „waarop idioten verzot zijn". Zijn stelregel als componist was echter: „C'est l'harmonie qui nous guf de". Alle beredeneerde hij, overwoog hij met zijn gerijpte muzikaliteit. Want eerst na zijn vijftigste jaar betreedt hij het pad der dramatische kunst. Zijn Hippolyte et Aripie is de eerste van dit vrij omvang rijk oeuvre en slaagde onmiddellijk. Hij begaf zich n.l. niet op onbekende wegen; volgde zelfs wat slaafs het voetspoor van zijn grote voorganger der Franse Ballet- opera Jean, Baptiste de Lully. Hetgeen zijn oudere collega de Compro niet be lette om na de Parjjse première te ge tuigen dat Hippolyte et Aricie méér mu ziek bevatte dan tien andere opera's in dezelfde jaren geschreven! Een der aantrekkelijkheden van deze opera, die in zekere zin ook een uitvoe ring in concertvorm stimuleert, is de on gemene harmonie die Rameau tussen stemmen en instrumenten tot stand heeft gebracht. Het instrument had n.l. ten tijde van de Tarok de menselijke stem verdrongen. En een der dingen waarom hij destijds geprezen werd, was het her stel van het koor in z'n eigen klankwaar de. Het Brabants Koor, begeleid door een gereduceerd Brabants Orkest, heeft hier flink partij van getrokken en zong door gaans partijvast en zuiver. Hier is trou wens het element bij uitstek in gelegen van v. Amelsvoorts muzikale kwaliteiten. Minder slaagt hij er in het orkest in toom te houden. Met name de fagotten domi neren steeds de hobo's en fluiten en ook de strijkers hadden meer genuanceerd en rhythmisch puntiger kunnen spelen. Over 't geheel maakte deze ballet-opera in de huidige concertvorm een wat uni forme indruk doordat men essentiële ele menten als de barokke praal van de scène en niet het minst de beweging van het ballet integrerend bestanddeel der Lodewijk-opera", ontbeerde. Dat er me nige coupure werd toegepast deed stellig het geheel een vlotter, minder statisch verloop hebben. Maar het was daarente gen een psychologisch-musikale vergis sing op het eind der derde acte met een bas-solo te laten eindigen i.p.v. de 2e Aria der matrozen, waardoor slechts een aarzelemf applaus ontstond. Men verheugde zich nochthans aan het initiatief om Rameau uit de vergetelheid te halen en het zou alle zin hebben om zijn door d'Indy en Saint-Saëns bewerkte Suites voor orkest alleen te doen klin ken, hier en elders. Want deze Suites zijn het, die om geen enkel décor vragen en als absolute muziek niet mis zijn te ver staan. M. M. üh.A.'.lV De centrale raad van beroep te Utrecht- gisteren uitspraak doende in het geschil tussen de minister van Oorlog en de voor malige K.N.l.L.-militair W. S. te Den Haag. heeft de uitspraak van het militair ambtenarengerecht ter zake vernietigd en het beroep van de heer S. van de hand gewezen. Het ging In deze om de vraag of de heer S. al dan niet in aanmerking kwam voor de gouden medaille voor trouwe dienst, gebruikelijk voor vrijwillig dienen de militairen met 36-jarige diensttijd. Naaf wij van de zijde jder KLM vernemen heeft de heer I. A. Aler, president-directeur der KLM, heden middag bekend gemaakt, dat zijn maatschappij acht straalvliegtuigen van het type Douglas DC-8 heeft be steld. Deze snelle en comfortabele viermotorige toestellen, die meer dan honderd passagiers kunnen vervoeren, zullen, te beginnen met Maart I960, aan de KLM worden afgeleverd. Omdat de gemiddelde snelheid van de DC-8 ongeveer 900 km per uur be- Mislukte kunstmaand ging uit als een nachtkaars draagt, zal de KLM in staat zijn de reisduur op het traject Amsterdam naar New York terug te brengen tot ongeveer acht uur. Tot dusverre heeft men er ongeveer zestien en een half uur voor nodig om die afstand te over bruggen. Met het kopen van deze acht vlieg tuigen is, met inbegrip van reserve onderdelen, een bedrag van circa tweeehonderd millioen gulden ge moeid. 11 (Van de Haagse redactie) Met de simpele mededeling, dat de werkgroep „Olie en Verve" er niet in is geslaagd een slotfeest te organiseren, is de Haagse kunstmaand ter ziele gegaan. En naar velen, die haar armetierig be staan van nabij gevolgd hebben, hopen, voorgoed. Men vraagt zich af, of het ge meentebestuur nogmaals f 15.000,in deze mislukte poging tot cultuurspreiding zal willen stoppen? Maar die vraag be hoeft Pas volgend jaar te worden beant woord. Vóór 31 December a.s. zal wel over een andere actuele vraag, waarbij de finan ciën een grote rol spelen, moeten worden beslist: Zal de gemeente de H.T.M. over nemen en haar mede-eigenaresse, de N.V. Haagse Buurtspoorwegen, uitkopen? Beurskringen menen deze vraag reeds sinds lange tijd bevestigend te kunnen beantwoorden, getuige de koers van aan delen Haagse Buurtspoorwegen, die van ver beneden pari (65 a 70) in snel tem po Is gestegen tot290. Maar nu eerst de Haagse kunstmaand. Reeds haar begin cabaret Chiel de Boer was een mislukking, zoals wij reeds deden blijken, toen wij met vele raadsleden teleurgesteld waren thuis ge komen van het bezoek aan de „Konink lijke''. Weliswaar werd deze opening door de loco-burgemeester slechts een hors d'oeuvre genoemd, maar haar kwa liteit was niet van dien aard om ver langend te doen uitzien naar de volgende gerechten. Daarvoor was, in het algemeen gespro ken, de belangstelling uitermate gering. Zelfs het Nederlands Kamerorkest wist blijkens de recensies vrijwel geen bezoe kers te trekken en de uitvoering was geen onverdeeld genot. De keuze van de opera „Cosi fan Tutte" werd becritiseerd. Mu ziekuitvoeringen van Haagse gezelschap pen ontvingen op een enkele uitzon dering na bij publiek en critici geen goed onthaal. Een lezing moest bij gebrek aan auditorium en verwarming worden afgelast. meente heeft de millioenenverliezen moeten bijpassen, omdat anders haar me. de-eigenaresse kon dwingen tot tariefs verhoging, hetgeen de gemeente sociaal onwenselijk vond. De stand van zaken zo zijnde, is de vraag gesteld, of het niet juister zou zijn gebruik te maken van de ïiquidatiemogelijkheid per 31 December 1957 en de H.T.M. om te zetten in een gemeentebedrijf. Wordt hiertoe niet be sloten vóór 31 December a.s. dan zal de huidige toestand gehandhaafd moeten blijven tot 1970. De Beurs meent met zekerheid te we ten, dat B. en W. de raad zullen voor stellen de N.V. Gemengd Bedrijf H.T.M. te liquideren en dat de raad met dit voor. stel accoord zal gaan. Althans, sommige financiële kringen zouden hiervoor de hand in het vuur durven steken en heb ben de daad bij het woord gevoegd. Ge fluisterd wordt, dat de fantastische stij ging van de aandelen N.V. Haagse Buurt spoorwegen veroorzaakt is door de op kopen van een Rotterdams bankierscon sortium. Deze heren schijnen berekend te hebben, dat overname van de aandelen B door de gemeente de Buurtspoorwegen geen windeieren zal leggen. Hetgeen, ge zien de in 1926 vastgestelde overname- voorwaarden, niet onwaarschijnlijk is. Zo moeten bijvoorbeeld voor de berekening van de waarde der aandelen B. de roe rende goederen van de H.T.M. getaxeerd worden op de huidige reproductiewaarde. De beide aandelen B, nominaal elk 50.000,in het bezit van de N.V. Hagse Buurtspoorwegen, worden indien de Haagse gemeenteraad tot-, liquidatie be sluit geschat op 3 millioen. De komen de zeven weken zullen leren, of de raad er voordeel in ziet de speculanten in staat te stellen deze liquidatiewinst te reali seren. Op het- Parijse Gare St. Lazare heeft zich gisteren een soort Petrof-incidcnt af- gesDeeld. Groepen anti-communistische ballingen uil Oost-Europa wachtten 'n ge- I politiebureau op het station. De Parijse bevolking bracht gisteren in de „Madeleine" te Parijs een laatste groet aan de vrouw, die bekend staat als een toonbeeld van goedheid. Op de foto brengen kinderen van Montmartre, in hun traditionele kledij met zwart om floerste trommen en met vlaggen de laatste eer aan de gestorven mevrouw Coty. De Westduitse president zal opperbe velhebber z(jn van de nieuwe Westduitse strijdkrachten, aldus is gisteravond in parlementaire kringen te Bonn vernomen. De coalitiepartijen hebben hierover nu overeenstemming bereikt. Hiermee is een moeilijke kwestie opge lost. De liberalen waren er namelijk voor. stander van, dat het opperbevel zou wor den toegekend aan de president, terwijl bepaalde groepen van Adenauer's C.D.U. wensten, dat de bondskanselier opperbe velhebber zou worden. De bezwaren te gen dit standpunt waren echter, dat er dan te veel macht in handen van de bondskanselier zou zijn. De opperbevelhebber zal de hoge offi cieren benoemen en onderscheidingen toekennen. Ook geeft hij order tot het in actie komen van de strijdkrachten, maar een dergelijk bevel zou, aldus werd in genoemde kringen vernomen, ook door de bondskanselier moeten worden onder tekend. De staking van het grondpersoneel van de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget. die nu reeds zes dagen duurt, is overgesla gen naar Bordeaux, Marseille en de West- afrikaanse luchthaven Dakar. Dit is ge beurd op aandringen van de katholieke bond van iuchtvaartpersoneel, die een op roep tot al haar leden had gericht de actie van de Parijzenaars te steunen. De Air France heeft medegedeeld dat zij reeds een verlies van 300 millioen francs had geleden. Zoals bekend, zijn alle Europese vluch ten op Parijs afgelast. Voor de Transatlan tische vluchten worden de vliegvelden te Brussel en Basel als eindpunt gebruikt. zeischap Russische diplomaten en functio narissen op, dat daar met een boottrein uit Le Havre zou aankomen. Onder hen bevond zich de vroegere stads-architect van Moskou, Vlasof, die op terugreis naar zijn vaderland was na een studiereis door de V.S. Enige dagen geleden tijdens zijn verblijf in Amerika, werd bekend, dat Vlasof bij het Kremlin in ongenade was gevallen. Toen het gezelschap uit de trein was gestapt, sprongen de Russische emigran ten op Vlasof toe eri trachtten hem los te trekken uit de handen van vijf potige Russische begeleiders, die de ex-stadsar chitect bij de arm hadden genomen. Vlasof's escorte trachtte hem door de me nigte, die luid „ontvoering" schreeuwde heen naar de uitgang van het station te brengen. Toen dit niet lukte, riepen de Russen de hulp van de politie in en zocht het gezelschap onder luide protesten van de Russische ballingen zijn heil in het Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de visa van de Rus sisch orthodoxe aartsbisschop Boris en zijn secretaris ingetrokken. Deze visa wa ren de vorige week verleend, nadat de Sovjet-Unie aan pater Louis Dion een verblijfsvergunning had uitgereikt om in Moskou de zielzorg onder de Amerikaan se diplomaten uit te oefenen. De voorgan ger van pater Dion werd in Maart van dit jaar uit Rusland uitgewezen. Als reden voor het intrekken van de vi sa werd opgegeven, dat de voorgenomen werkzaamheden van aartsbisschop Boris een veel uitgestrekter terrein bestrijken, dan aan de Amerikaanse katholieke pries ters in Moskou werd toegestaan. Het ministerie noemde deze plannen onaan vaardbaar. De Westduitse minister van economi sche zaken. prof. L. Erhard, zal deelne men aan het feest van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, dat Vrijdag a.s. wordt gevierd wegens het 50-jarig bestaan van deze instelling. Mi nister Erhard was van plan vandaag naar Nederland te vertrekken. (Van onze correspondent) E DOOR HET provinciebestuur van Overijssel ingestelde Geraert ter Borchprijs is Dinsdag voor 1955 toe gekend aan de Twentse 71-jarige kunst schilder Folkert Haanstra uit Goor Dertig kunstenaars hadden dit jaar in totaal 104 werken in gezonden. waarvan de jury kou (Advertentie) ivter werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen J BEROEMDE GENEESMIDDELEN IHÉÉN TABLET in doet wonderen! De geringe belangstelling voor de kunstmaandmanifestaties werd mede ver oorzaakt door het feit, dat het culturele seizoen reeds in volle gang was. Aan de extra activiteit van het Haags Cultureel Centrum was kennelijk geen behoefte. En een goede première van de Haagsche Co- medie komt er ook wel zonder het etiket Haagse kunstmaand. Wij zijn het eens met degenen, die wei nig nut zien in het organiseren van een kunstmaand in het najaar. Wel zou er iets voor te zeggen zijn. als het H.C.C. zou trachten de opening'van het seizoen met enige luister gepaard te doen gaan. Dat geschiedt thans vrijwel geruisloos. In dat kader zou dan het Residentie-or kest zÜn uitvoering voor de leden van harmonie- en fanfarekorpsen kunnen ge ven, welke naar onze smaak een van de weinige goede grepen van het H.C.C. is geweest. Sommige critici waren van te genovergestelde mening maar uit de re acties van de amateurmusici is gebleken dat zij het op hoge prijs hebben gesteld te kunnen horen, hoe het Residentie-or kest de werken uitvoert, welke zij in hun vrije tijd plegen te spelen. En dat is, dunkt ons, in dit geval maatgevend. Met de kunstmaand heeft Ae tramkwes tie alleen gemeen, dat Z'J óók geld host. Het Gemengd Bedrijf van de H.T.M. h®e" een concessie, die tot 1970 loopt. '"aar hij de oprichtingsovereenkomst van 1®*" kreeg de gemeente het recht telkens vóór 31 December 1935, 1945 of 1955 de wens kenbaar te makqr dat de vennootschap per 31 December van het volgend jaar zal worden geliquideerd. De H.T.M. zal dan kunnen verlangen, dat de gemeente haar aandelen B, die in het bezit zijn van de N.V. Haagse Buurtspoorwegen, over neemt. De H.T.M. is in de afgelopen jaren een verliesgevend bedrijf geweest. De ge- Pleidooi voor Giambattista Tiepoto dr C. F. DTesch (Zwolle). G. H. ^r" horst (Deventer). Titus Leeser do men), H. Middelhoek (Enschede). J. Stroosma (Enschede), Jos. de Gruijter (Groningen). J. van Haaren (Den Bosch) en J. Mekkink (Arnhem). 'yiV.x'-'.te dH'.A Het bestuur van de Ned. Vereni ging van Toneelkunstenaars heeft het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecteuren verzocht er hij de leden der vereniging op aan te dringen, dat het Nederlands Theater Jaarboek in de schouwbur gen niet wordt verkocht zolang de redactie van dit jaarboek de hij gevoegde enquete-formulieren daar uit niet verwijdert. De redactie van het jaarboek, die ge vormd wordt door mevrouw Luisa Tre ves. heeft nl, in het enquête-formulier een vraag opgenomen, waarin het pu bliek verzocht wordt zijn mening ken baar le maken over de actrice of acteur die in de loop van het seizoen '55-'56 de Itechtste prestatie heeft geleverd. De redactie stelt zich voor aan die actrice/acteur die volgens de meerder heid der binnengekomen antwoorden de slechtste prestatie heeft geleverd, een ci troen uit te reiken. Het bestuur der vereniging van to neelkunstenaars is van mening, dat de redactie van het jaarboek door het hou den van deze enquête en door de wijze waarop zij zich voorstelt de uitslag er van bekend te maken, „blijk geeft geen besef te hebben van de grenzen die de goede smaak en de meest elementaire begrippen van betamelijkheid voorschrij ven ten aanzien van de wijze waarop het werk van toneelkunstenaars dient te worden benaderd. Het bestuur vermag voorts niet in te zien welk belang van het toneel, van zijn bezoekers of van het jaarboek ge diend kan zijn met een enquête als bo venbedoeld Het is integendeel van me ning dat de verhouding tussen het pu bliek enerzijds en het toneel en de to neelspelers anderzijds slechts geschaad kan worden door de verkoop van het jaarboek in zijn huidige vorm. De eeuw van liet neo-classicisme zag Giambattista Tiepolo als een meesterlijke maar oppervlakkige decorateur, die de plafonds en fresco-wanden van kerken en keizerlijke paleizen met barokke fantasie en geëmotioneerdheid her schiep in bonte tlieaterlafrelen. Voor zijn ware schildermacht, zijn durf tot het grote gebaar kreeg eerst een Delacroix begrip en het zou tot de komst der impressionis ten duren voordat het transparante schilderen van Tiepolo, de leven digheid en de zonnigheid van zijn lichte kleuren op haar werkelijke waarde werd getoetst. Met Tiepolo (16961770) is het an ders gegaan dan met veel grootmees ters. Al als twintigjarige genoot hij een verbijsterende beroemdheid. Kei zers, hertogen en kerkvorsten gaven hem opdrachten, niet alleen in Ve netië, maar in heel Italië, in Duits land en in Spanje. In vijftig jaar van schilderactiviteit heeft hij in koppels, hofzalen en staatsietrappen zijn unie ke bekwaamheid getoond. Niets leek voor Tiepolo onmogelijk- Hij schil derde religieuze en mythologische thema's met een zwier en een rijk dom aan details, met een meester schap in ruimtelijke vormgeving en „Neptunus biedt Venetië de host een begrip voor theatrale compositie die hemel en wereld omtoverden tot één feestelijke opera. In de begrenzing van loggia's, mar meren zuilen of plafonds verliezen zijn Madonna's en heidense godinnen, heiligen en Griekse helden, engelen en mensen hun aardgebonden zwaar te. Het lijkt of de veelheid van figu ratie zwevend uitwaaiert in zilveren luchten, waarin de antieke Olympus en de eeuwige hemel tot eenzelfde heelal behoren. Deze Giambattista Tiepolo, in zijn eigen tijd gevierd als weinig kunste naars voor of na hem, een klassieke meester van het kaliber van Mozart en Bach, die zijn tijdgenoten waren, heeft zijn glorie na zijn dood niet be stendigd. Evenals voor de barok, die ongetwijfeld zijn uitgangspunt is ge weest, had de rationalistische 19e eeuw voor Tiepolo, de pathetische baarheden van de zee". Allegorische schildering in het hertogelijk paleis te Venetië. decorateur, slechts matige bewonde ring. Onze eeuw, geleerd door de Franse plein-air-schilders, heeft de picturale kwaliteit en de menselijke bewogen heid van de Venetiaan weer herkend. Een voortreffelijk Phaidon-boek samengesteld en ingeleid door de Tie- polo-kenner Antonio Morassi geeft van deze herwaardering rekenschap. De helder geschreven tekst en vooral de vele prachtige reproducties van Tiepolo's werken zullen voor velen aanleiding zijn om de lang miskende Venetiaan weer op te nemen in de rijen der allergrootste Europese schilders. Zoals steeds met de Phai- donboeken het geval is, werd aan de uitvoering bijzondere zorg besteed. Een deel van de 180, meest over een hele pagina afgedrukte illustraties is in kleur gereproduceerd. Het in de Engelse taal gestelde boek, dat vooral op Tiepolo's jeugdjaren en op zijn tragische levensavond in Spanje nieuw licht werpt, werd voor Neder land uitgegeven bij de Uitgeverij De Haan, Utrecht, constateren, dat het gemiddelde peil ho ger lag dan de inzendingen van verleden jadr. Ook toen werd de Geraert ter Borchprijs uitgereikt aan een Haanstra. namelijk de zoon Johan voor een wand schildering. Pas op 52-jarige leeftijd is Folkert Haanstra serieus de schilder kunst gaan beoefenen; hij is o.a. de gees telijke vader van de Nieuwe Groep van Twentse kunstschilders. De bekende cineast, Bert Haanstra, die vooral naam heeft gemaakt door uitstekende docu mentaires, is een van zijn zonen. De jury kende eervolle vermeldingen toe aan inzendingen van Eef de Weerd uit Hengelo, Gerrit Veenhuizen uit Amster dam en Piet Zwiers uit Giethoorn. De Geraert ter Borchprijs is nog niet zo lang geleden door de Staten van Over ijssel ingesteld. Aanvankelijk was de op zet een tweejaarlijkse prijs toe te ken nen aan het. beste werkstuk op het ge bied van beeldende kunsten, doch thans wordt elk jaar een prijs toegekend. Voor de schilderkunst en de grafische kunst gebeurt dat eens in de twee jaren, voor de beeldhouwkunst eens in de vier jaren en voor de monumentale kunst (glas schilderkunst. mozaiek. graffitto. muur schilderingen) ook eens in de vier jaren. De uitreiking van de prijs geschiedde Dinsdag in de Statenzaal te Zwolle door de commissaris der Koningin, nadat de heer Jos de Gruijter het verslag van de jury had uitgebracht. Hierin werd melding gemaakt van het feit. dat de inzendingen zijn uitgevoerd in een grote verscheidenheid van technieken en dat de opvattingen van de mededingende kunstenaar, zowel naturalistisch, als abstract en deformistisch waren. De jury bepaalde zich strikt tot de kwali teit van de ingezonden stukken zonder het overige oeuvre van de schilders e.a. in aanmerking te nemen. Eenstemmig adviseerde men de toekenning van de Geraert ter Borchprijs aan de heer Fol kert Haanstra, wiens werk rijk en be zonken wordt genoemd, gaaf en even wichtig. niettemin jong en fris. De drie door Haanstra ingezonden (tempera) werken zijn in hun geheel bekroond. Voordat de commissaris der Koningin ir J. B. G M. ridder de van der Schueren overging tot het uitreiken van de oor konde aan de (totaal verraste) heei Haanstra wees spreker erop. dat de aan vullende taak inzake cultuurverbreiding en -stimulering door de overheid in deze provincie met haar geanimeerd gewes telijk cultuurleven verstaan wordt. Tal van schilderijen heeft de provincie in de loop der jaren aangekocht en het deed de commissaris genoegen, dat. zich daar bij verscheidene werken bevinden van leden van de Nieuwe Groep Twentse kunstschilders. De drie bekroonde werken dragen tot titel „Het Huis", ..Fabriek" en „Land schap". De jury bestond uit de heren Op de Ossenmarkt te Groningen vond Zaterdagmiddag de plechtige onthulling plaats van een grillig beeldhouwwerk, een abstract kunstgewrocht van gips, waar uit, als in een machteloos gebaar zwarte armen en benen staken. Er kwamen al lerlei hoge „autoriteiten" met schoonklin kende namen aan te pas, die heel merk waardige toespraken hielden, „autoritei ten"' die veel gelijkenis vertoonden met eerste jaarsstudenten van de RKSV Al- bertus Magnus. Het beeld was een sym boliek van de chaos van deze tijd en het toenemende aantal verkeersongelukken was stellig de inspiratie. De belangstel ling voor deze onverwachte plechtigheid was bijzonder groot. Toen het gezelschap „autoriteiten" vertrokken was stiet het monstrueuze beeld plotseling felle licht flitsen en zware rookwolken uit tot hila riteit van het pubiek. In bussen voor ten minste 35 koppen f 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9-45 Coffeïne-vrij f 10.95 Voor het Hildebrand-monument waar aan prof. Bronner meer dan twintig jaar werkte en dat de laatste tijd enkele malen is geëxposeerd, lijkt maar één plaats ter wereld de juiste: de Haarlem merhout. waar de Nurksen en Stastokken geleefd hebben. B. en W. van Haarlem hebben nu aan het comité tot oprichting van het Hilde brand-monument medegedeeld, dat zij niet voornemens zijn aan de gemeenteraad voor te stellen hef monument te plaatsen in de z.g. Doorkijk van de Kleine Hout (in de Haarlemmerhout). Naar aanleiding hiervan heeft het comité zich met een brief gewend 1 -t de gemeenteraad van Haarlem, we:-,: >t verzoekt bet Hi'd*- brand inQ;,.'. u te aanvaarden op de plaats, die de gemeenteraad op 24 Mei 1933 voor het monument heeft bestemd, nl. ge noemde doorkijk. Mocht de raad deze plaats niet aanvaarden, aldus bet comité, dan is hiermee de mogelijkheid dat het monument in Haarlem komt. verkeken en zal het comité zich dienen te beraden wat met het monument verder gaat gebeuren. Het comité kan zich nauwelijks voor stellen dat de gemeenteraad de kans op om een in Nederland uniek beeldhouw werk als dat van prof. Bronner binnen de grenzen van haar gemeente geplaatst te krijgen, zou opofferen aan blijkbaar wisselende aesthetische inzichten ten op zichte van de geproiecteerde door de raad in andere samenstelling geaccepteerd» plaats.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3