Oorlog en Marine brengen de tongen in beweging Jimahmis wm** muM ■M Nederlandse confectie zet haar beste beentje voor Th kli Bestrijdt GRIEP met Aspirin*) 1 Tweede Kamer niet voor inkrim ping militaire uitgaven Twee millioen te weinig opge geven voor belasting HEDENDAAGSE LUTHER-INTER- PRETATIE Wa emeentegeneesheer kan geen raadslid zijn Gloeilampjes I ,rNfe K Öpreisenttó PAGINA X WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 Nationale Reserve zorgen-, luchtmacht troetelkind Sudderen tot 1956 De waarde van ons leger Begroting Maatschap pelijk werk goed gekeurd KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING ELISABETH ANDERSEN Tegen Almelose fabrikant één jaar geëist met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming Speciale boekhouding be H&iaêd (4&i uw./ ------ -• •••- m jf - r' JÉ3 Biefstuk van de Haas en Spencer LIJEMPF VERKOOPT FABRIEKEN Fashion-flashes in Amsterdam PROF DR W. H. VAN DE POL VOOR G- EN W. GRONINGEN Kind vermist na boerderijbrand THEE- EN RUBBEROOGSTEN PANGLEDJAR Het merk Aspirin cn het Bayerkruis op ieder tablet» geven U de garantie dat U Aspirin hebt- Aspirin A w eE Lh A*us! O 1 Beroep van dokter Smal door Kroon verworpen BRUG OVER MERWEDE BIJ GORINCHEM IN 1959 GEREED 's-GRAVENHAGE, 15 November 1955 De algemene beschouwingen over de begroting van Oorlog en Marine, die deze middag in de Tweede Kamer aanvingen, waren sterk geïnspireerd door de mislukte besprekingen te Genève, waarop in een vroeger stadium talrijke verwachtingen van militaire ontspanning waren gebouwd.^ De interniatonale situatie eist bet brengen van grote offers, zei de lieer Kort hals (VVD), de Russische polilick dwingt ons daartoe. Men heeft van Genève de verwachting gekoesterd, dat het Westen nu wel wat kalmei aan zou kunnen doen en wij zijn daardoor tot de conclusie gekomen dat de diplomatie van de glimlach, van het bootje van varen en van de caviaar succes heeft gehad. Wij mogen ons echter niet meer op dwaalwegen iaten voeren, ook niet door berichten over verminderde inspanning achter het ijzeren gordijn. Indien daar 460.000 mannen minder in dienst zouden zijn, zal dat niets anders betekenen dan dat er eenzelfde aantal te weik is gesteld in de oorlogsindustrie. Het Oosten is bezig de bewapening radicaal te moderniseren en het schuift zijn oude wapens af naar Arabische landen. Afschaffing van het atoomwapen zou het Westen in een onaan vaardbaar zwakke positie brengen. Ook voor de heer Fens (K.V.P.) was het geen vraag of wij nu, met Genève op de achtergrond, zouden moeten doorgaan met de defensie-inspanning; het oorlogsgevaar is geenszins verminderd. De heer Roosjen (A.R.) sprak in de zelfde geest. Rusland blijft sterk en blijft oefenen met atoomwapenen En de heer Vermeer (P.v.d.A.) merkte op dat er geen verandering is gekomen in het Russische standpunt, dat er uitsluitend macht nodig is voor verbreiding van de communisti sche denkbeelden over de wereld. Hij haalde daarbij een Russische politicus aan die twintig jaar geleden nog had gezégd, dat Rusland toen nog niet sterk genoeg was, maar dat het voldoende was intussen over de vrede te spreken om de kapitalistische landen te verzwakken. De heer Roosjen was teleurgesteld over de mededeling van de minister, dat de hoogte van de defensie-uitgaven een be langrijk punt van bespreking zou zijn bij de kabinetsformatie van het volgenöe jaar. nadat de bewindsman eerst in de M. v. A. had betoogd, dat de in N.A.i.u.- verband aanvaarde verplichtingen moes ten worden gehandhaafd. Betekent dat nu, da, wij deze allerbelangrijkste zaaz nu maar moeten laten sudderen tot in 1956? Met dit plafond lopen we vast, zo betoogde hij. door de gestegen personeels- kosten en de nieuwe loonronden, die in het verschiet liggen. De heer Fens achtte de N.A.T.O. niet alleen een militair maar tevens een poli tiek orgaan Op economisch, sociaal en cultureel terrein moest er echter even- zeer verbondenheid zijn tussen de d nemers en daaraan ontbrak volgens hem nog alles. Er moest spoed worden betracht met de herbewapening van Duitsland Voor de instelling van een bufferzone voelde de heer Fens niets, dat kon de ver dediging van Nederland alleen maar moeilijker maken. Aan de verplichtingen binnen de N.A.T.O. moest worden vast gehouden binnen het raam van de finan ciële en economische mogelijkheden Maar zal het plafond van 1350 millioen voldoen de zijn om het nieuw gebouwde na 1957 in stand te houden? „„„vinden Zou men dat plafond willen aa**ouden dan zou het van wijs beleid getuigen reeds een prioriteitsplan vast te steiler, wy moeten de bevolking ervan door dringen, dat voor de verdediging van het Westen offers moeten worden gebracht, zeide de heer Roosjen nog; de regering mag zich niet zo angstvallig binden aan hei plafond van 1350 millioen. Als de mi nister allerlei moeilijkheden naar de toe- komst verschuift maakt h\j de indru de moeilijkheden te ontwijken en dan is hij als Quintus Fabius Maximus Cunctator in de Tweede Punische oorlog. De heer Ver meer vond ook, dat het plafond moest worden bepaald door de verplichtingen in het N.A.T.O.-verdrag en wat «Ij ons financieel cn economisch kunnen ver loven. Of: wat kunnen w\) met de be schikbare middelen in het kader van onze verplichtingen tot stand brengen. Dit alles resulteerde in een aandrang tot wijziging van de legerorganisatie. De heer Fens wees er °P- ^at Seallieerde legerleiding onze drie mobilisabele divi sies had genoemd voor het tweede eche lon, wat betekende, dat zij niet geschut, zouden zijn voor belangrijke taken, ter wijl zij toch bij een plotselinge overva, ons land zouden moeten verdedigen Daarom drong hij aan op het vormen van twee parate divisies, waarnaast een mo bilisabele. Hij wilde ten deze niet vooruit, lopen op de nieuwe richtlijnen van 1956. maar daarna zou dit zo spoedig mogelijk moeten worden verwezenlijkt. Deze twee parate divisies waren ook door Sacceur (opperbevel van de Centraal Europese strijdkrachten) gevraagd. De voorzichtige heer Tilanus (C.H.) wilde echter eerst we ten of dit voor Nederland zwaardere ver plichtingen zou meebrengen op financieel en personeelsgebied. De wijziging in de legerorganisatie acht. te de heer Korthals afhankelijk van de hulp van Amerika daarvoor zou mi nister Staf binnenkort in Amerika bespre kingen gaan voeren èn van de richt lijnen, die Sacceur begin '56 zou geven. Dit moest men eerst afwachten, maar hij verzocht de minister daarna zo spoedig mogelijk een nota over deze reorganisatie bij de Kamer in te dienen. Hoe zullen wij nu aan het begrotingsjaar 1956 verder gaan, vroeg de heer Vermeer. Men zal zich van de hulp van Amerika moeten vergewissen. Hij voegde eraan toe. dat wij de zaak materieel niet aankunnen en dat de be roepskern te klein is. Ook het rendement van de herhalingsoefeningen is te laag: van de 24 dagen zijn er slechts 11 oefen- dagen. Het percentage van 20 pet beroeps- personeel bij de mobilisabele eenheden 's niet bereikt. Ook over de aanwas van het beroepskader bij Land- en Luchtmacht was de minister te optimistisch geweest Of de organisatie van onze defensie in verband met de atoomoorlog moet worden gewijzigd achtte de heer Tilanus een zaak, die alleen in internationaal verband kon worden bezien, maar wel verzocht hij nu reeds bij een reorganisatie het Filter systeem onder de loupe te nemen cn het té vervangen door de Nederlandse klas sieke opleiding. Een reorganisatie was niet mogelijk zon. der directieven van de N.A.T.O. over de toekomstige vorm. Geen wijziging bren gen in de militaire prestaties zonder de N.A.T.O.-raad, formuleerde het de heer Vermeer. De heer Weiter vond nog, dat een legercorps van 2 divisies beter paste in een reorganisatie in verband met de atoomwapens. Hij waarschuwde de minis ter voorzichtig te zijn met ambitieuze plannen voor een legercorps van 5 divi sies. Voor een legercorps van 2 divisies zou men ook over voldoende beroepskader beschikken. Nationale reserve Over de Nationale Reserve was men minder te spreken. De heer Fens was ge schrokken van de cijfers van absenteïsme. De Nationale Reserve is een te belangrijk element van onze nationale verdediging en men kan de slappe elementen beter laten verdwijnen en de kwaliteit boven de kwantiteit laten prevaleren. Ook de heer Roosjen noemde de Nationale Reserve een zorgenkind en de heer Vermeer toonde zich dienaangaande weinig optimistisch. De heer Fens wilde bi] de krijgsmacht het grote aantal burgerambtenaren ver minderen en hun taken laten verrichten door militairen om zodoende ook de diggang te verminderen. De heer Tilanus meende daarentegen, dat men de moge lijkheid van een beperking van dat aan tal, dat 24.700 bedraagt, niet kan beoor delen. Hij wilde liever burgers dan mili tairen inzetten. Luchtmacht Voorts bepleitte de heer Fens de aan stelling van een staatssecretaris voor de Luchtmacht, juist omdat zoals de heer Visch (K.V.P.) later uiteenzette het luchtwapen van hulpwapcn hoofdwapen was geworden, daar zij in de eerste phase van de oorlog het overwicht in de lucht moet bevestigen. De luchtmacht is i" de oorlog dc dominerende factor geworden. Verliest men de strijd in de lucht, dan verliest men de oorlog, had Montgomery reeds gezegd. Dc heer Vermeer legde hierop later eveneens de nadruk met de roep om versnelde opbouw van dc lucht macht. Door anderen werd een staatsserretari? voor de Luchtmacht echter afgewezen, omdat deze dan op het terrein van de chef van de betrokken staf zou verdwalen Een redenering, welke terstond de vraag doet rijzen of men met de beide thans aanwe zige staatssecretarissen deze ervaring mis schien heeft. Gezien het grote belang van de lucht macht vond de heer Visch het, evenals later de heer Korthals onbegrijpelijk, dat de minister had verklaard geen behoefte te hebben aan uitbreiding ervan. Is de luchtmacht der verbonden landen dan sterk genoeg?, zo vroeg hij de minister. De modernisering van de luchtverdedi ging achtte hij een primaire taak en hij verklaarde met Montgomery, dat de be heersing van de zee zelfs aan de lucht macht kon worden toevertrouwd. De heer Visch achtte geleide projectie len en raketten noodzakelijk tegen zeer hoog vliegende vliegtuigen. De heer Roos jen vroeg hoelang de minister de aan schaffing van een raketteneenheid nog in beraad zou houden. Een tweede vlieg kampschip vond men met de minister van vele zijden boven onze krachten. De heer Visch vroeg ook inlichtingen over de ver traagde levering van de Hawker-Hunters en hij vroeg of sprake was van een her haling van het Meteor-drama. Hij en de heer Korthals bepleitten de aanschaf van 2-persoons-nachtjagers. Moet men, zo vroeg de heer Visch uit het feit, dat onze kruisers bü de geallieer de kruisersmacht en de Karei Doorman bij de geallieerde vliegkampschepen is in gedeeld afleiden, dat de Marine het task- force-verband heeft laten varen? Grotere gezinnen De heer Van Vliet (KVP) vroeg de mi nister de onevenredigheid bij de verde ling van lasten voor de grote gezinnen zoveel mogelijk te beperken. De kostwin nersvergoeding was hier geen juiste maat staf. Zo wordt tekort gedaan aan menig groter gezin, dat heel wat inkomsten mist. Ook ten aanzien van de dienstplicht zelf drong hij weer op beperking voor de gro tere gezinnen aan. Hij had al eens gevraagd vrijstelling voor de oudste zoon, indien er nog drie kunnen worden opgeroepen; nu vroeg hij vrijstelling voor de oudste zoon van we duwen, die nog meer kinderen tot haar last hebben. Voorts drong hij aan op een betere soldijregeling, op zorg voor zin volle bezigheid na de opleiding en op steun in financiële moeilijkheden na de dienst bij aanschaf van nieuwe burger kleding. Ook de salarisregeling voor ge huwde militairen en voor hen, die een vrijwillige verbintenis hadden aangegaan, hadden zijn aandacht. De heer Vermeer bepleitte dan nog een beter weduwen- en wezenpensioen bij de luchtmacht en een betere dekking van het gevarenrisico, zoals ook de heer Visch had bepleit. Een groot deel daarvan gaat nu weg aan premie voor levensverzeke ring en dat vermindert de stimulans voor de luchtmacht Over de personeelsvoorziening waren vele leden, pessimistisch gestemd. De heer Vermeer vroeg de minister in dat ver band,, een einde te maken aan de veel vuldige overplaatsingen die gezinnen uit elkaar rukken en de jonge mensen niet animeren voor het militaire beroep. De heer Kikkert (C.H.) hield een plei dooi voor de sociale rechtspositie van de militairen in het belang van de krijgs tucht- De heer Van Dis (S.G.P.) laakte nog het reizen op Zondag. Terwij! katholieke dienstplichtigen op Maandag 15 Augustus verlof kregen, moesten protestanten, die principieel tegen reizen op Zondag zijn, op Zondagavond terugkeren. Ook de heer Ritmeester (V.V.D.) meen de, dat de defensie-uitgaven zullen moe ten stijgen, willen wij met de bewapening niet achteraan 'komen. Hij besprak ook het gebrek aan beroepspersoneel, welks aantal met 2800 man is teruggelopen. In verband hiermede raadde de heer Blom (PvdA) gratis officiersopleiding voor onbemiddelden aan en de wederin stelling van de Hoofdcursus naast de K. M. A. Hij constateerde voorts ernstige organisatorische gebreken aan het depar tement en bepleitte een goede zorg voor de rechten van het personeel. Morgen zullen de minister en de staats secretarissen antwoorden. Met 60 tegen 12 stemmen (van V V D., communisten, S.G.P. en per abuis de heer Van Sleen) heeft de Tweede Kamer gistermiddag artikel 6 van hoofdstuk I van de begroting van Maatschappelijk Werk, waarin geiden werden aangevraagd voor een persdienst, goedgekeurd. Le heer Ritmeester van de V.V.D. had hier over stemming gevraagd. De begroting zelf werd daarna z.h.st. aangenomen. Benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr J. M. Bur gers, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft. Elisabeth Andersen is weer terugge keerd bjj de Haagsche Comedie. Op 26 November zal zij voor het eerst weer op treden in de Kon. Schouwburg, waar de Haagsche Comedie dan de premiere brengt van „Het proces om Jezus" van Diegp Fabbri. Een jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddelijke inhechtenisneming luidde de eis, die de officier van Justitie hij de rechtbank te Almelo, mr Eosingh gisteren uitsprak tegen de 56-jarige fabrikant H. H. J. H.-J. te Almelo, die vooi de vennootschapsbelasting meer dan twee millioen gulden te weinig aan inkomsten zou hebben opgegeven. Deze frauduleuze aan giften zouden hebben gelopen over de jaren 19491951 en 1953. Voor de behandeling van deze. zaak bestond grote belangstelling, onder andere van de zijde van de Rijksacconntantsdienst. Volgens mr Rosingh was een belastingontduiking van een dergelijke omvang in het naoorlogse Nederland nog niet voorgekomen. Hij wees in zijn requisitoir op de nadelen, die het Rijk door de handelingen van verdachte heeft gehad en vond, dat zeer grote voordelen voor verdachte zijn ontstaan uit diens belastingontduiking. Overigens wilde hij wél aan nemen, dat verdachte geen persoonlijke voordelen uit een en ander heelt genoten. Uit het verhoor door de president van de rechtbank, mr Van Walsum. bleek, dat verdachte er een speciale boekhou ding voor de belasting op na hield. In deze boekhouding nu gaf hij lagere be drijfsvoorraden op dan er in werkelijk heid waren en op deze wijze drukte hij het winstcijfer van de onderneming, een naamloze vennootschap, waarvan hij de enige aandeelhouder was. Verdachte gaf deze handelingen toe en zeide. dat de leden van zijn personeel, die hem be hulpzaam waren met het opmaken van de voorraden, geen kennis droegen van de fraude, die, hij pleegde. De hoofdinspecteur-titulair van de be- Zo'n handige Junghans reiswekker is niet alleen onmiibaa' op rei». maar ook thui» xal hi) U «eed* goede diensten bewijzen. Uit de vele modellen en leersoorten zult U zeker Uw keuze kunnen ma ken. Let echter op het Junghans merk. als U beslist een betrouwbaar en solide uurwerk wilt kopen. w Sierlijke modellen, elegante uitvoeringen v.a.fl. 29.50 Bergen op Zoom Zes jaar geleden werd hier een toneel groep gevormd door ouden van dagen De ciub bestaat nog altijd en kwam juist dezer dagen weer voor het voet licht Er werden een aantal v°ordFac^" ten, duetten en een blijspel gebracht en de tonelisten wisten in een eigen lied en een politiek praatje ook nog de verschi.- lende stadsgebeurtenissen op geestige wijze te belichten. Enkele van de ouds'.e acteurs zijn reeds rond de tachtig jaar Londen Het nieuwste „speeltje" voor de En gelse kindertjes (made in Germany) is een niet van echt te onderscheiden kat tenstaart. De jongelui worden verzocht die staart tussen de deur te knellen en .je zult verstomd staan hoe erg de grote 'mensen zullen schrikken". Dat doen ze dan ook inderdaad, evenals de grote mensen verbaasd en afkerig staan te kijken naar de speelgoed-slang, die plot seling een (speelgoed)-muis tussen zijn kaken laat verdwijnen. Saint Brieux (Frankrijk) De kapitein van het Nederlandseschip Rijnhaven" is geen kwaaie baas. Hij was enkele dagen geleden met een vracht uit Dublin (Ierland) vertrokken en op volle zee werden twee jeugdige verstekelingen ontdekt, een zestien- en een veertienjarige jongen. Ze hadden altijd Parijs zo graag eens willen zien en meenden op deze wijze wel in de Franse hoofdstad te kunnen komen. Of ze er zullen komen is een tweede vraag maar de kapitein liet ze niet zo maar van boord gaan. Beiden kregen een groot pak brood mee plus ieder vijfhon- 4M franc* :r 'V>r^§fr a' r ■*'ïÈ-V r - 'r-i V"-o 'V;"- lastingen te Almelo, die als getuige was gedagvaard, verklaarde, dat een perio diek onderzoek van de Rijksaccountants dienst aanleiding was geweest voor het ontdekken van de onregelmatigheden. Tweede getuige in deze zaak was de Rijksaccountant te Almelo, die bij een assurantiemaatschappij de daar aanwe zige voorradlijsten van verdachte in beslag had doen nemen en had vastge steld, dat er verschillen waren tussen deze lijsten en die welke aan de belas ting werden voorgelegd. Beide getuigen waren van oordeel, dat verdachte ten onrechte een aftrek zou_ hebben toege past bij het doen van zijn opgaven. Oneerlijke concurrentie De officier van Justitie stelde in zijn requisitoir vast, dat verdachte zijn be drijf moderniseerde met geld. dat m feite de staat toebehoorde en hierin zag hij een oneerlijke concurrentie en een zeer laakbare daad. Hij achtte het laste gelegde bewezen. Daarna kwam de verdediger aan het woord, mr De Kempenaar die commissaris van de N.V. is. Mr De Kem- penaar. releveerde, dat toen de heer n. J na de oorlog ziin oom en tante op volgde in het aandelenbezit van de in.v., het vermogen van het bedrijf voor _een deel geconfiskeerd en voor een deei ©v/eR DE K.I£iN£ GêVoEGeRS D^S LEVêD/S SLAGERIJ In de 17e eeuiv vond men, dat bij 'f slachten alvast een bolhenneken (glaasje) jenever hoorde. In novem ber slachtmaand) ging de „slagter' van huis tot huis en was 'f leven één reeks van feesten. De tijd lieeft aan die traditie een eind gemaakt tvij halen ons biefstukje braaf en nuchter bij de slager om de hoek. Maar na het eten steken tvij een Spencer op. Dat is zo onze, moderne idee van feestelijkheid. Want een Spencer is een genot, dat een tra ditie werd. ssr nllALiry fO.VTKOUM, Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit urm ac. TOBACCO COMPANY het buitenland was. Verdachte heeft daardoor steeds geleefd onder het schrik beeld van een gebrek aan liquiditeit, Zijn onregelmatigheden heeft hij ge pleegd met het doel steeds een bedrag voor het behoud van liquiditeit beschik baar te houden. De verdediger bestreed dat het bedrijf zou zijn gemoderniseerd met gelden, die het Rijk waren onthou den. De afgelopen jaren werden vijf millioen gulden in het bedrijf geïn vesteerd en het geld voor de belastingen was er ook nog. Voorts wees de verde diger er op, dat ook de fiscus op het standpunt staat, dat het bedrijf van ver dachte, dat werk biedt aan 500 mensen, niet vernietigd mag worden. Hij wees ei nog eens op, dat zijn cliënt geen per soonlijk voordeel van zijn manipulaties heeft gehad. In zijn repliek persisteerde de officier echter bij zijn eis mede op overwe ging van generale preventie en na dupliek van de verdediger waarin deze onmiddellijke inhechtenisneming overbodig noemde, o.a. omdat zijn cliënt na het ontdekken van de fraude nog eens een reis naar Afrika had gemaakt met goedvinden van de fiscale autoriteiten en toen ook was teruggekeerd ging de rechtbank in raadkamer. Na herope ning van de zitting deelde de president mee. dat het verzoek van de officier toi onmiddellijke inhechtenisneming werd ingewilligd. Uitspraak over veertien dagen. De Domo en de Coöp. Condensfabriek Friesland zullen de melkfabrieken van de Lyemph te Groningen, §appemeer Ber- licum, Dokkum. Kuinre, Sloten. Steen- wijkerwold. Wolvega en1 Workum over nemen. De genoemde fabrieken zullen door de Lyempf worden afgestoten, omdat men hierdoor een verbetering van de renta biliteit en de liquiditeit van de onderne ming hoopt te bereiken. De N.V. gaat zich specialiseren in de fabricage en af zet van gecondenseerde melkpoeder, melkpoeder en ijs-mix en speciale pro ducten. De kaasproductie zal sterk wor den ingekrompen. De vervaardiging van genoemde pro- dilfcten wordt voortgezet in de fabrieken te Briltil, Doezum, Drachten. Kampen, Tolbert en Winsum. Ook de fabrieken te St Augustinusga blijven normaal in be drijf. Voor de handhaving van de rechts positie van het personeel is een bepaling opgenomen. De Amsterdamse fashion-week, de jaar lijkse modemanifestatie van onze verenig de confectiehuizen, die zich ten doel stelt de uitvoer van Nederlandse confectie naar het buitenland te bevorderen, wordt dit jaar gehouden van 14 tot 29 Nov. Gister avond vond deze „Fashionweek 1955" haar hoogtepunt in een cocktailparty in 't Carlton-hotel, waarbij vele buitenland se inkopers en fabrikanten tegenwoordig waren. Er heerste een gezellige sfeer cn de enkele modellen, die gqtoond werden had den vrijwel allemaal ook bij de buiten landers succes. De vijf.mannequins werden ieder bege leid door 'n gelante charmante 17e eeuw- se jonker, die haar behulpzaam was bij 't bestijgen van de drie kleine ronde verho gen, die in de zaal waren opgesteld. Het geheel had een zeer romantisch ef- fect. In enkele „flashes" werden enige ken merkende modellen voor de komende Ne derlandse lente- en zotnerconfectie ge toond. Het sportieve genre was vertegenwoor digd door enkele grappige sport-ensem- bles bestaande uit een of pan talon met loshangend jakje in dezelfde of contrasterende kleur. Bij de ensembles en tailleurs viel vooral in de smaak een lichtblauw pakje met bijpassend hoedje en rechte mantel. Het was dan ook een zeer elegant model, uitstekend van coupe. De getoonde tailleurs waren éénvoudig van snit: getailleerd met een simpel .re- vertje en een nauwe of matig wijde rok. Voor de avondtoiletten was veel gebloemd materiaal gebruikt. Meestal viel in deze modellen de H-lijn te herkennen; de bas ques waren lang en de wijduitwaaierende rok aangerimpeld. Het bruidstoilet, dat de afsluiting vormde van deze „Fashion Flashes'' was van witte nylon kant en had een kort sluiertje en een klein sleep je. Inderdaad zette onze confectie haar bes te beentje voor en naar de bijval van de zijde van de kopers te oordelen had zij ook bij hen een verdiend succes. Diet van Duin. De Nijmeegse hoogleraar prof dr W. H. van de Pol heeft voor de leden van Ge loof en Wetenschap te Groningen Maan dagavond een lezing gehouden over de hedendaagse Luther-interpretatie, mede in verband met de in het begin van deze eeuw ontdekte colleges die Luther voor 1517 heeft gegeven. Na een historische schets van het leven van Luther (1483—1546) betoogde spr. dat de reformatie niet alleen toe te schrijven is aan Luther maar dat een complex van factoren er zorg voor droeg dat de bewe ging weerklank vond. De Katholieke Kerk functionneerde niet meer in het leven van de katholieken, het Pausdom was ondermijnd en vele hoog geplaatste geestelijken verwaarloosden hun plichten. Maar al waren de misstan den in de Kerk ernstig, ze zijn slechts van geringe invloed geweest op het ontstaan van de Reformatie, zo is gebleken uit latere onderzoekingen. De grootste oorzaak van het ontstaan van het Lutheranisme is de religieuze crisis in het leven de mensen en van Luther zelf. Dat de Reformatie-beweging zo sne] doorwerkte Luther heeft niets I tegen de Kerk willen ondernemen, heeft gehoopt op een verzoening en heeft het niet aangelegd op een scheiding kwam omdat het geestelijk klimaat hiertoe bij droeg, het klimaat gestimuleerd door re naissance humanisme, opkomend natio nalisme, individualisme en de belangen van vorsten en allerlei politieke verhou dingen. Luther is niet de enige hervormer ge weest. In dit verband wees spr. op de ge wijzigde opvattingen jegens Melanchton, (Van onze correspondent). Gisterenmiddag is brand ontstaan in ee boerderij te Wijlgaard (gem. Leeuwarder; bewoond door de heer W. Roorda en diens gezin van 21 kinderen. De boerderij brandde, op het voorhuis na, geheel uit Men heeft nog wel getracht een deel van de inboedel te redden en ook stelde men pogingen in het werk het vee te redden. Toch kon niet verhinderd worden dat een vijftiental koeien en drie paarden in de vlammen omkwamen. Maar nog veel groter was de ontzetting toen. nadat de Leeuwarder brandweer het blussingswerk had beëindigd, ontdekt werd, dat een vierj'arig zoontje van de familie niet meer te vinden was. Overal werd vertwijfeld gezocht, maar laat op de avond moest men aannemen, dat de klei ne onder de puinhopen van de boerderij zou liggen. Een vijfjarig broertje had hem het laatst gezien, toen hij namelijk speelde bij de schuurdeur, waar later de brand is begonnen. zonder wie volgens de jongste opvat tingen het Lutheranisme ondenkbaar zou zijn geweest. De twee'tot dusver bestaande Luther- beelden, de Katholieke, gebaseerd op ver guizing, en de Protestantse gebaseerd op verering, zijn door het nieuwe onderzoek volledig opgeruimd. Het Lutheronderzoek dat in 1917 op gang kwam en heden nog voortduurt, werd door prof. van de Pol uiterst belangrijk geacht, juist met het oog op de practische problemen van onze tijd. Spr. vond het nog belangrijker voor de geestelijken de reformatie uit de bron nen te kennen dan St Thomas. Wat betreft de nieuwe bronnen ver telde spr. dat en het Protestants èn het katholiek onderzoek geholpen worden door het terugvinden van door Luther als pro fessor in Wittenberg voor 1517 gegeven colleges over de brieven van Paulus, als mede de dictaten van studenten, waaruit gereconstrueerd is wat Luther in die tijd heeft gedoceerd. De Nijmeegse hoogleraar sprak daarna over de studententijd van Luther, de in vloeden van de leer van Ockham, waar door Luthér Pelagiaan geworden is. de leer van Pelagius en de ernstige godsdien stige crisis waarin Luther zijn leven lang heeft verkeerd. Prof. Van de Pol besloot met een schets ■an de nieuwe visie van Luther op de igenlijke zin van het Evangelie op het .eweten, op de kerk en de wereld. In de eerste tien maanden van 1955 hebben de thee-oogsten van de eigen tui nen der cultuurmaatschappij Pangledjar 98.737 halve kilogram bedragen. Van an dere ondernemingen werden 56.721 halve kilogram verwerkt. De rubberoogsten bedroegen in de eer ste tien maanden van dit jaar 155.164 ki logram tegen 236.303 kilogram in de over eenkomstige periode van 1954. gedeponeerd handelsmerk In hoogste instantie is door de Kroon het beroep verworpen, dat door de heer G. A. Smal uit Welt aanhangig was ge maakt tegen een beslissing van Gcd. Sta ten van Limburg, krachtens welke z(jn functie als gemeentegeneesheer onver enigbaar werd verklaard met de vervul ling van het raadslidmaatschap in de ge meente Bergen. De heer Smal werd bij de laatst ge houden raadsverkiezingen voor de eerste maal gekozen. Verleden jaar ontving hij van de burgemeester van Bergen een waarschuwing als bedoeld in art. W 6 lid 2 der Kieswet, betrekking hebbende op met het raadslidmaatschap onverenigba re functies. De raad van Bergen nam hierna echter het besluit, dat hij toch het raadslidmaatschap zou mogen blijven bekleden. Hiertegen diende de burgemeester een bezwaarschrift in bij Ged. Staten van Limburg, die bij hun beslissing o.m. over wogen, dat B. en W. van Bergen bij be sluit van 3 Juli 1946 „gelet op de bepa lingen der Armenwet en der Gemeente wet" de heer Smal hebben benoemd tot gemeentegeneesheer op een jaarwedde van 500.en dat voor hem bovendien van 11 October 1918 eh van 21 Augustus 1346 daterende instructies van kracht waren, welke hem belastten met werk zaamheden, welke niet op het specifieke terrein van de armendokter liggen, ;o- als het verrichten van inentingen, van doodschouw en het verstrekken van ad viezen aan het gemeentebestuur in aan gelegenheden, die de volksgezondheid ra ken. Tot aan de laatst gehouden vergade ring had de heer Smal, hangende de uit spraak in hoogste instantie, nog steeds zitting in de raad. Met de bouw van de laatste grote brug over onze grote rivieren- dia over de Mer. wede bij Gorinchem, zal nog dit jaar wor den begonnen, zo bericht de A. N W. B. Deze oeververbinding zal een schakel vor" men in de nieuw aan te leggen rijksweg Breda Gorinchem Visnen Utrecht waarvoor de plannen reeds vele jaren be staan. Het ligt in de bedoeling, dat zowel de brug over de Merwede als de rijksweg Breda—Utrecht in 1959 voor het verkeer kunnen worden geopend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5