Conferentie in mislukking geëindigd De problemen zijn groter dan tevoren Soldaten liepen uit gelederen van erewacht I Nieuw steun systeem gezocht voor aan de Kerk Collecties in kerk geducht onderwerp in de parochies Ministers reeds uit Genève vertrokken Boelganin en Kroesjtsjef naar Azië Ruiterlijke erkenning Schrap „Algerije van V.N.-agenda VEENDAMSE POLITIE GING MET DE PRIJZEN STRIJKEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 17 November 1955 WEERBERICHT GENèVE, Woensdag. Zo is de conferentie van Genève dan geëindigd. Met een eind-communiqué, dat, zoals de Weste lijke gesprekspartners wensten, aan het resultaat géén twijfel overlaat. Een en twintig dagen praten in de stad, waar nog geen vier maanden geleden de regeringsleiders der Grote Vier een nieuwe, aangenamer phase in de na-oorlogse wereldpolitiek schenen te hebben ingeluid, hebben slechts impasse opgeleverd op alle belangrijke punten. Mislukking en impasse op het belangrijkste punt, dat van de Duitse hereniging en de Europese veiligheid- Mislukking en impasse op het netelige terrein van de ontwapening. Mislukking en impasse bij het zoeken naar het versterken van het contact tussen Oost en West. De ministers der Grote Vier hebben géén datum bepaald voor een volgende conferentie. Zij heb ben de deur voor verdere onderhandelingen niet gesloten, doch er is hier algemeen weinig twijfel aan het feit, dat de vooruitzichten op succes hij eventuele besprekingen in de komende tijd buitengewoon gering zijn. In feite is de situatie, zoals die er thans uitziet slechter dan die welke bestond vóór het Grote-Vier-gesprek begon- Dat de Westelijke ministers het niet op een breuk met Molotof hebben laten aankomen, zou men kunnen verklaren uit hun bezorgdheid om bij de Duitsers niet de laatste restjes hoop op hereniging door een overeenkomst der Grote Vier de bodem in te slaan. Tevens uit de politieke situatie in hun eigen land, speciaal in Frankrijk en de V. S., waar verkiezingen voor de deur staan. Tenslotte uit hun vrees, dat een volledige breuk de ondanks alles reeds op gang zijnde ontwikkeling naai vrijere internationale contacten zou vertragen en vooral dat de onaangename gevolgen daarvan vooral zouden neerkomen op de volkeren, die moeten leven onder het communistische regime. veel meer dan een platonische verkla ring is het uiteraard niet geworden. Dikke mist Frans initiatief In Genève en, opmerkelijk genoeg in de kringen van de commentators te Parijs, hield men zich hier nog even bezig met de kwestie van een volgende conferentie. Zoals men weet is er voor al van de kant van minister Pinay sterke aandrang geweest hiervoor een datum vast te stellen. Het verzet hier tegen van Dulles en MacMillan heeft er toe geleid, dat in 'het eindcommu niqué slechts wordt gezegd, dat dit maar via diplomatieke kanalen ge regeld moet worden. In Parijs ver wachtte men, dat de Franse regering haar best zal doen zo vroeg als prac- tiscli mogelijk is een volgende confe rentie te organiseren. Hier in Genève zeide minister Pinay op het vliegveld voor zijn vertrek naar Parijs, dat hij hoopt, dat er in de komende lente een dergelijk evenement zal plaats vinden. De Oost-Berlijners voorspelden gis teren een grotere vlucht naar het Wes ten en de West-Berlijners vrezen moge lijke nieuwe „speldeprik-maatregelen" tegen het Westelijke stadsdeel. Ben Joessef terug in Marokko EINDCOMMUNIQUé Begrafenis Mme Coty Rouwstoet reed naar Le Havre H. Vader zou audiëntie weigeren aan Oosten rijkse autoriteiten Zuidamerikaans voorstel ingediend Aardappelen geteld op foto's Gelovigen meer betrokken in financiële huishouding Jaarlijkse vrijwillige bijdrage Geen plaatsengeld en stipendia meer Auto en wielrijdster op onbewaakte gegrepen Materiële schade en een licht gewonde Presidentsverkiezingen in de V S. Stevenson wil zich candidaat stellen 90.000ste «chip kwan, Nieuwe Waterweg binnen De weerverwachtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en plaatsélijk mist. Weinig wind. Vrij koud met in de nacht en ochtend op vele plaatsen lichte vorst. Vrijdag 18 November: Zon op 8.05 uur, onder 4.48 uur; Maan op 11.31 uur, onder 19.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het zou evenwel onjuist zijn uitsluitend negatieve kanten aan het Geneefse gesprek te zien. Minister Dulles drukte het vanavond bij zijn vertrek naar Washington aldus uit: „de conferentie heeft verhelderend gewerkt". Het Westen heeft inderdaad een duidelijker inzicht gekregen in de werkelijke waarde van wat genoemd werd de „geest van Genève". Daarnaast moet óók worden vastgesteld, dat de algemene toon van de redevoeringen, die hier in de afgelopen drie weken zijn geproduceerd, over het algemeen meer herinnerde aan die van de conferentie tussen de regeringsleiders in Juli dan aan die bitter-verwijtende en beschuldigende speeches, welke men verleden jaar op de Beriijnse conferentie kon horen Drie zaken heeft men op de thans be ëindigde conferentie trachten te be handelen. Ook de laatste dag heeft ten aanzien van de Duitse her eniging en de Europese veiligheid niets opgeleverd. Een gisteren door Molotof ter elfder ure ingediend plan (het sluiten van een niet-aanvalsverdrag, instelling van een gecontroleerde zóne met beperkte strijdkrachten tussen Oost en West) werd door het Westen zonder veel om haal verworpen, omdat het gebaseerd bleef op de bestendiging der verdeling van Duitsland. Alles wat deze zaak nu heeft opgeleverd is een verklaring der Westelijke Drie, speciaal bestemd voor de Duitsers aan beide kanten van het ijzeren gordijn. Hierin wordt het falen bij het zoeken naar een oplossing voor de verdeling geweten aan de houding van Molotof en duidelijk gezegd, dat de Westelijke drie niet zullen ophou den alles in het werk te stellen aan de verdeling van het Duitse volk een ein de te maken. Men heeft dit alles in krachtige termen uiteengezet, doch Over de kwestie van de ontwa pening hangt een bijzonder dikke mist. De Westelijken wilden, dat een aanbeveling zou worden gedaan de za ken verder te onderzoeken in de sub commissie der V-N., Molotof drong aan op een aanbeveling voor onderhande lingen met „andere staten". Nu het eindcommuniqué hierover niets meldt, pijnigt men zich met de vraag op wel ke wijze de pogingen om een ontwape ningsovereenkomst te hereiken zullen worden voortgezet. Het enige substantiële dat over deze materie gisteren werd vernomen, is een uitlating van minister Dulles, die zeide, dat zonder ophouden langs we tenschappelijke weg wordt gezocht naar een oplossing van het beslissende probleem of er een effectieve controle op de uitvoering van eventuele ont wapeningsplannen mogelijk is. Het is duidelijk, dat de Westelijke ontwape- ningspolitiek zich in de toekomst op dit facet zal toespitsen. De behandeling van vraagstukken inzake het contact tussen Oost en West heeft al evenmin iets op geleverd. Doch vooral hier is de zwak te van de Sovjet-Unie duidelijk geble ken uit het felle verzet van Molotof, tegen alles, wat een werkelijke uit wisseling van ideeën mogelijk zou ma ken. Het was hierop, dat zowel Dulles en MacMillan aangrepen in hun slot redevoeringen, waarin ze zeiden te ge loven, dat er achter het ijzeren gordijn reeds niet te miskennen tekenen van verzet en geroep om vrijheid moet zijn. Anders kan men Molotof's intransigen te houding niet uitleggen. De Russische premier, maarschalk Boel ganin en de eerste secretaris van de communistische party, Nikita Kroesjtsjef, zijn hedenmorgen per vliegtuig uit Mos kou vertrokken voor oen bezoek aan In dia. Birma en Afghanistan. De beide Russische leiders zullen 15 da gen in India verblijven, ongeveer vijf da gen in Birma en enkele dagen in Afgha nistan. Wat bleek eii vermoeid is sultan Sidi Mohammed ben Joessef gisteren op het vliegveld van Rabat de trappen van het vliegtuig, dat hem en zijn gezin terugbracht naar Marokko, afgedaald. Een menigte van meer dan een half millioen mensen was op de been om de Marokkaanse heerser te verwelkomen. De reeds lang van tevoren vastgestelde begroetingsschema's werden door het enthousiasme van de bevolking in de war gestuurd en zelfs de soldaten van de erewacht verlieten de gelederen om de vorst toe te juichen. De tekst van het slotcommuniqué van de conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken van de grote vier luidt als volgt: „In overeenstemming met de door de vier regeringschefs na hun bijeenkomst in Juli te Genève gegeven instructie zijn de ministers van buitenlandse zaken van de Franse Republiek, het Verenigd Ko ninkrijk, de Unie van Socialistische Sov jet-Republieken en de Verenigde Staten van Amerika van 27 October tot 16 No vember in vergadering bijeen geweest. Zij hebben openhartig en uitvoerig ge sproken over de drie punten, waarvan de behandeling hun in de instructie werd toevertrouwd, te weten: (1) Europese veiligheid en Duitsland. (2) ontwapening. (3) ontwikkeling van de contacten tus sen Oost en West. De ministers van buitenlandse zaken zhn overeengekomen over het resultaat van de besprekingen verslag uit te bren gen bij hun respectieve regeringschefs en aan te bevelen, dat de toekomstige loop van de besprekingen van de minis ters van buitenlandse zaken langs diplo matieke weg zal worden geregeld". Na de plechtige uitvaart in de Made leine, die in tegenwoordigheid van de kardinalen Feltin en Grente werd opge dragen door de nuntius te Parijs, mgr Marella, werd het stoffelijk overschot van Mme Coty gisteren in de namiddag dwars door het herfstige Franse land per auto naar Le Havre vervoerd waar het begra ven zou worden. Langs de gehele route stonden mensen stil te staren naar de laatste gang van de presidentsvrouwe, die een grote plaats had in de harten van alle Fransen. Hier en daar wierpen kleine meisjes of oudere vrouwen een bouquet of zelfs maar een enkele bloem naar de wagen. In de plaat sen waar de stoet passeerde, waren de winkels gesloten en de gordijnen neerge laten als teken van rouw. Voorgegaan door de motorrijders van het Elysee, kwam de stoet tegen vieren in Le Havre. De hulpbisschop van Rouen, mgr L,e- monnier en de deken van Le Havre, a nunnik Harel, verrichtten dan de absoute President Cotv verliet, na een laatste groet, het kerkhof, tezamen met zijn twee dochters. Toen de sultan het vliegveld wilde verlaten, verbrak een juichende mensen massa het cordon en drong zo dicht op de sultan toe, dat Franse autoriteiten hem met geweld weer terug moesten trekken in een van de paviljoens van hei vlieg veld en de deuren moesten sluiten. Door het gedrang sneuvelden de luiken van de ramen. De eersten, die de sultan verwelkom den waren resident-generaal Dubois en de kabinetsformateur Ben Slimane Zodra het vliegtuig was geland, gingen zij aan boord en hadden daar een gesprek met Ben Joessef. Op het vliegveld stonden vele Marokkaanse leiders, die allen de handen van de sultan trachtten te grijpen en z'u het gehele protocol in de war brachten. Langs de twaalf kilometer lange weg van het vliegveld naar het paleis in Rabat stonden Ben Joessefs onderdanen ge schaard achter een dubbele haag van ge helmde militairen en jongemannen, die door de nationalistische partijen waren gerecruteerd om assistentie te verlenen bij de afzettingen. Duizenden Berbers hadden met paar den, wagens en muilezels hun bergen ver laten om de sultan die zij twee jaar ge leden verdreven hadden weer in te ha len. De weg was versierd met palmblade ren en Marokkaanse vlaggen, erebogen en een groot rood hart, dat het hart van Marokko uitbeeldde, dat met smart had gewacht op de terugkeer van de sultan. Bijna een uur had men nodig om het pa leis te bereiken. Bij de stadspoort stapte de sultan uit om naar aloud gebruik een gift van dadels en melk in ontvangst te nemen van de pasja van Rabat. Een Franse batterij gaf een eresaluut en door een detachement van de zwarte "Woensdag is het stoffelijk overschot van de echtgenote van de Franse president, mevrouw Coty, ter aarde besteld. In de Madeleine te Parijs werd een plechtige Requiemmis gecelebreerd, die door tal rijke autoriteiten werd bijgewoond. Na afloop van de Mis werd de kist naar Etrait, in Normandië vervoerd, waar het stoffelijk overschot aan de aarde werd toevertrouwd. Op deze telefoto zien we de kist bij het verlaten van de Madeleine. 99 garde werd de wagen van de sultan ver der geleid naar het paleis Na zijn aankomst aldaar verscheen Ben Joessef op het balkon en sprak daar zijn volk toe. Er is aangekondigd, dat Ben Joessef een tour door de voornaamste steden van zijn rijk zal maken. Naar het K.N.P. bericht, hebben de leden van de Oostenrijkse regering, die deel zouden nemen aan de nationale Oostenrijkse bedevaart naar Rome, be sloten niet mee te gaan. Er zouden vol gens het persbureau ernstige redenen aanwezig zijn om te vrezen, dat, indien regeringsvertegenwoordigers zouden deel nemen, de bedevaart, die op 8 December wordt gehouden, niet in audiëntie bij de II. Vader zou worden toegelaten. De Oostenrijkse regering heeft tot op heden nog steeds geweigerd het concor daat na te leven, dat in 1934 werd ge sloten. In het Vaticaan bestaat daarover ernstige ontevredenheid. Vandaar dat men in Wenen meende te weten, dat de H. Vader niet bereid zou zijn leden van de Oostenrijkse regering en van het parlement te ontvangen. In verband hier mee is de organisator van de bedevaart, pater Beda O.SB. uit Mariazell naar Rome vertrokken om te pogen bet pro bleem op te lossen. De bedevaart, gaat in ieder geval door, hoewel de officiële personen hebben afgezegd. By de Algemene Vergadering der V.N, is een resolute ingediend, waarin wordt gevraagd, dat de kwestie Algerije van de agenda der Vergadering zal worden ge schrapt. Het voorstel, aangeboden door dr Fran cisco Urrutia van Columbia, is bedoeld om de weg te effenen voor de terug keer van Frankrijk in de algemene ver gadering. De Franse delegatie heeft de Algeme ne Vergadering 30 September j.l. verla ten uit protest tegen het besluit om de Algerijnse kwestie op de agenda te plaat sen. Het Is nog niet bekend, wanneer over de resolutie zal worden gesproken. De schrapping van een agendapunt kan ge schieden door een gewone meerderheid. Bij alle gezinnen in Nederland heeft wel eens de stem weerklonken van Alex van Wagenburg, die vooral door zijn radio programma voor de zieken bekendheid heeft verworven. Woensdag heeft de heer Van Wagenburg zijn 25-jarig radio- jubileum gevierd in de K.R.O.-studio in Hilversum en zeer vele vrienden hebben hem op deze dag rijkelijk bedacht. Op de foto biedt de secretaris van het hul digingscomité, de heer de Clercq, de jubi laris een televisie-ontvanger aan. De uitslag van een te Veendam ter gelegen heid van een winkel week door de gezamen- lqke winkeliers uilge schreven aardappeltel- wedstrqd, waarvoor als hoofdprijs een auto was uitgeloofd, heeft in wijde omgeving opschudding gewekt. Niet alleen de drie hoofdprijzen, maar bovendien nog vijftien van de 48 beschikbaar gestelde prijzen werden nl. in de wacht gesleept door leden van het plaat selqke politiecorps. Men had voor deze ge legenheid in het centrum van de gemeente een grote hoeveelheid aard appelen opgestapeld. Tij dens de winkelweek werden nu bonnen ver strekt. die recht gaver- op deelneming en de op gave luidde: het juiste aantal aardappelen vast te stellen. Dit was mo gelijk, daar men de aard appelen in een enkele liag had gelegd op een van te voren geconstru eerde pyramide, die werd bekroond met de als hoofdprijs uitgeloof de auto. Er ontstond ai dadelijk wrevel, doordat tal van amateur- en vakfotografen de oplos sing trachtten te vinden door foto's te maken waarop aan de hand van vergrotingen de aardap pelen thuis konden wor den geteld. Ook het Veendamse politiecorps bediende zich van deze methode. De politieambtenaren leverden elk een tienta1 kaarten met telkens weer een ander aantal (van b.v. 6425 tot 6434) om de grootst mogelijke kans te hebben. Dit systeem heeft succes ge had. De hoofdprijs, dc auto dus. ging naar een politieman de tweede prijs een televisietoestel eveneens. Ook de derde prijs, de bromfiets kwam bij een politieman te recht. evenals de zesde prijs. Verder vielen nog veertien prijzen ten deei aan politie-ambtenaren, onder wie de inspeeteur van het corps. Deze uitslag heeft nogal wat deining ver wekt. Het actie-comité- heeft toen een en andei voorlopig geschorst. Men wenste zich nader te be- raden. Intussen waren Staande de trekking de gelukkige prijswinnaars reeds op de hoogte ge bracht en gefeliciteerd. De trekkinglijst werd echter nog ^ïiet vrij ge geven. Het actie-comité wenste o.a. burgemees ter Hoogkamp van de situt tic op de hoogte te stellen. Gedacht werd aan de mogelijkheid, dat het politiecorps zich on der deze omstandigheden zou .erugtrekken. De politiemannen ver gaderden toen over de vraag, of hun het recht op de prijzen zou kun nen worden betwist. Op voorstel van de inspec teur van politie zijn de prijzen geaccepteerd. De winr aars zullen ze tei beschikking stellen van liefdadige instellingen. Binnenkort wordt be kend gemaakt, welke in stellingen dit zullen zijn. O (Van onze Utrechtse redacteur). i lijk een voorwerp yan discussie en dus De kerkelijke financiering en het col- van op- en aanmerkingen wordt, lectcwezen staan op het ogenblik in het! Die huiver kan het gevolg zijn brandpunt van de belangstelling bq een 1een, al dan niet gerechtvaardige, eoed deel van het kerkvolk. In besloten genoegzaamheid over de tot dusver ge- kring wordt er menige „boom" over op- t volgde gang van zaken, waarmee de gezet. En hoewel men bq dit „bomen" minde gelovigen nu eenmaal niets te ma niet altijd „hout snijdt" en er soms meer ken hadden, maar zij kan ook z bezorgdheid voor de eigen portemonnaie, „aWplii lirhtvaar- dan voor de noden van de Kerk of de eigen parochie-gemeenschap aan de dag treedt, kan toch beslist niet worden ont kend, dat deze belangstelling in het al gemeen voorkomt uit een oprecht ver langen om a's leek mede verantwoorde lijkheid te dragen voor het welzijn van de kerkelijke gemeenschap en om in ver band daarmee op de hoogte te zijn van de problemen, welke aan de orde zijn. Deze belangstelling is een onderdeel van het algemene verschijnsel, dat de katho lieke leken hiertoe aangespoord door het hoogste kerkelijke gezag hun plicht, actieve lidmaten van de Kerk te zijn, to nen te begrijpen. Dit betrokken-zijn van de leden bij het kerkelijk-financieel beheer is geen een voudige zaak, alis het ongetwijfeld ge makkelijker een inzicht te krijgen in dit soort aangelegenheden, dan in allerlei theologische vraagstukken, waarvan ken nisneming door leken op overigens uitstekende gronden heden ten dage eveneens ernstig bepleit wordt. Remmende factoren bij deze ontwikke ling zijn tweeërlei' psychologisch en za kelijk. Na een langdurige periode, waar in het financiële kerkelijke beheer vrijwel aan ieders oog onttrokken was en waarbij van het geven van opening van zaken praktisch geen sprake was. kost het be grijpelijkerwijze hier en daar moeite de tekenen des tijds te verstaan. Menige pastoor en menig kerkbestuur zal huive rig zijn de stukken op tafel te gooien, dat daardoor het gevoerde beleid onvermijde- duchtheid voor onzakelijke en lichtvaar dige criticasterij bij de meest querulante of minst edelmoedige kinderen des ge- loofs Dit laatste gevaar is even reëel als het nut, dat - ook uit zielzorgelijk oog punt het nauwer betrekken van de leken bij deze zaken oplevert. Vereist is dan ook voor het welslagen van experi menten op dit terrein, dat alle aandacht wordt geschonken aan een intensieve voorlichting van de gelovigen, op de eer ste plaats omtrent de omvang der noden, en vervolgens omtrent de financierings wijze. De thans aan de dag tredende belang stelling is niet slechts gericht op het verkrijgen van inzicht in de gang van za ken, doch is meestal vermengd met een aantal bedenkingen tegen de aldoor groeiende reeks van collecten tijdens de Kerkelijke diensten, tegen de vaste-plaat- sengelden, tegen d hoge kosten van rouw en trouw en wat dies meer zij. Het blijkt, dat deze middelen tot inkomstenverwer ving voor vele doeleinden, afgezien van overige bezwaren welke men er tegen in zou kunnen brengen falen op het meest wezenlijke punt, n.l. dat zij niet in; staat zijn in de steeds groeiende behoeften in parochiaal, diocesaan, landelijk en inter nationaal verband te voorzien. In deze situatie kan niet langer worden berust. En de vraag rijst of men, als men betere resultaten verlangt, nil* beter kan overschakelen op een nieuw si teem Dit vraagstuk is uiteraard zeer geci^npliceerd en vergt uitgebreide studie, waarbij ener zijds aan de efficiency, maar anderzijds aan het charitatieve karakter van de gaven aan Kerk en kerkelijke activiteit alle aandacht dient te worden besteed. In dit verband hebben wij met grote instemming kennis genomen van verschei dene initiatieven op dit terrein, laatstelijk in een groot aantal parochies van het Roermondse diocees en één in de stad Utrecht. In Utrecht is voor de parochie van de Catharina-kathedraal, een binnenstad parochie met een gemengde bevolking, een tot in details uitgewerkt plan opgesteld door deskundige leken, waaraan veie andere parochies zich zouden kunnen toet sen. Het valt zeer toe te juichen, dat de kerkelijke overheid bij deze plannen te kennen heeft gegeven eerst de mening van de gelovigen te willen peilen en dat de aartbisschop, die het belang van een nauwgezette studie onderschreef, nadruk kelijk de wens te kennen gaf, dat de op lossing van het vraagstuk zou worden ge zocht van onderop, dus door de leken. De arbeid van de commissie, waar voor, naar ons bekend is, allerwegen grote belangstelling bestaat is uiteraard van beperkte betekenis in het grote kader van de kerkelijke financiële behoeften. Zn bepaalt zich tot het financiële parochie- beleid Als zodanig heeft zij echter veel grotere dan locale waarde en actualiteit. En het lijkt ons dan ook de moeite waard de voorstellen, welke de Utrechtse com missie doet, hier nader weer te geven. Deze voorstellen, waarbij een begroting is overgelegd, houden in, dat de paro chianen het noodzakelijke geld voor kerk en altaar, priesters en pastorie, de noden van dekenaat, bisdom en missie, met vrij willige bijdragen bijeen brengen. De be hoeften. naar redelijkheid bepaald, wor den omgeslagen. Als maatstaf voor ieders bijdrage geldt het gezinsinkomen, waarbij verdienende kinderen boven achttien jaar -elfstandig bijdragen. De bijdrage bedraagt b.v. 5.— per parochiaan per jaar voor ontvangen wel daden van de H. Kerk en 5 pet van het z.g. restinkomen, waaronder te verstaan het totale gezinsinkomen na vermindering met 1000.— grondaftrek voor ongehuw den, 2000.voor gehuwden, verloofden met trouwplannen en ongehuwden met een zelfstandig huishouden, waarna nog ver schillende aftrek-percentages zqn aange geven voor: huur, pension e.d., kinderen ten behoeve van niet-sociaal-verzekerden, terwijl ook rekening wordt gehouden met bijzondere lasten als ziekten, alimentatie enz. De bijdragen zouden gegireerd kunnen worden of regelmatig voldaan bij het aan bieden van coupons. Deze regeling schept mogelijkheid voor fiscale aftrek, waarvoor de girostroken en de coupons als bewijs stuk kunnen dienen. De door de pastoor en het kerkbestuur op te maken begroting wordt in eenvou dige vorm gezonden aan de gezinshoof den en alle niet gehuwde parochianen, die bovendien na afloop van ieder kwar taal een afrekening van de binnengeko men gelden ontvangen, zodat zij van de stand van de parochiekas op de hoogte zijn. Na afloop van het kalenderjaar verschijnt er een eindafrekening, een ver antwoording dus van de inkomsten en van de gegroepeerde uitgaven. Wanneer dit plan wordt doorgevoerd, vervallen: bankenpacht. plaatsengeld, de stipendia voor rouw-'en trouw-missen, alsmede alle bestaande collecten in en buiten het kerkgebouw. Voor sociale en charitatieve doeleinden wordt slechts één collecte onder de H Mis gehouden Ver der is gedacht aan vier grote kwartaal collecten (van de eerste orde), acht mid delgrote collecten op eerste Zondagen van de maand (tweede orde) en een da gelijkse kleine collecte (derde orde). Het invoeren van een regeling, als in Utrecht ontworpen en ook wel elders in gelijke trant voorgestaan, betekent een totale omschakeling, maar de mentaliteit van de mensen zal daarvoor rijp gemaakt moeten worden De uitslag van een ge houden enquête in de St. Catharina- parochie, waarop 35 pet van de gezinnen reageerde en de belangstelling op twee voorlichtingsavonden, waren een duide lijk bewijs, dat men voor de nieuwe ge dachte veel voelt. Men heeft het vooral zeer gewaardeerd, dat er nu eens einde lijk opening van zaken werd gegeven. Zeer binnenkort wordt er onder de parochianen een tweede enquête gehou den met gedetailleerde vragen over het plan. dat nader word) toegelicht. Men hoopt zodoende ook in hei bezit te komen van een sociale grafiek van de parochie door vragen over leeftijd, staat en stand. Zeer in hef bijzonder hoopt men een ant woord te krqgen op de vraag, waarom een grote groep van verdienende jonge ren van 18 jaar en ouder zo goed als niets meer aan de Kerk geeft. In de loop van gisteren hebben zich op een tweetal onbewaakte overwegen onge lukken voorgedaan, die nog al goed zqn afgelopen. Slechts een dame uit Olden- zaai werd licht gewond. De materiële schade was daarentegen vrij groot. Een melkauto, afkomstig uit Onderden- dam en bestuurd door B. uit die plaats, was reeds voor een groot gedeelte gepas seerd, toen een trein uit de richting Gro ningen de overweg was genaderd. De trein botste tegen de aanhangwagen van de auto. De aanhangwagen werd ernstig beschadigd, terwijl bussen en flessen melk en melkproducten werden vernield en voor een ravage op de overweg zorg den. De trein werd aan de voorzijde der mate ernstig beschadigd, dat hij uit de dienst moest worden genomen. Hij is naar Warffum teruggekeerd. Het trein verkeer had mede hierdoor met vertra ging te kampen. Het andere ongeluk deed zich voor op een onbewaakte overweg van de spoorlijn tussen Enschede en Oldenzaal, die slechts voor goederenvervoer en de rangeer dienst wordt gebruikt, toen gister middag omstreeks kwart voor zes c( wielrijdster B. uit Oldenzaal door eet passerende locomotor werd gegrepen ek gewond. De wielrijdster was juist va® haar rijwiel afgestapt en wilde de ove®» weg met haar fiets aan de hand overst* ken, toen de locomotor naderde. Zij kreej schaafwonden aan het rechterbeen en kon na te zijn verbonden, naar huis wor den gebracht. Adlai Stevenson, Eisenhowers democra tische tegenstander bij de presidentsver kiezingen in 1952 heeft Dinsdag in een verklaring gezegd zich weer candidaat te willen stellen bij de presidentsverkiezin gen van het volgend jaar. Stevenson zou volgens zijn verklaring alles op alles zetten om zijn partij te overtuigen, dat zij hem wederom als candidaat voor het presidentschap diende op te stellen. „Onze grote kansen zijn gelegen in het feit", aldus Stevenson, „dat onze voor spoed en rijkdom gebruikt kunnen worden om aan al onze mensen een hogere le vensstandaard en ruimere mogelijkheden welke de algemene droom van de mens heid vormen, te geven. Dit is thans bin nen ons bereik, niet slechts voor de wei nige bevoordeelden doch voor ieder Ame rikaans gezin". De Nieuwe Waterweg boekte gisteren een nieuw record. Om kwart over drie kwam nl het 20.000e schip van dit jaar binnen de pieren. Het was het Duitse m s. Venus", dat voor de agenten Erhardf en Dekkers te Rotterdam 5633 ton erts uit Zweden voor Dordrecht aan boord had. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1