Tweede parate divisie vooral een personeelsprobleem Zwaar geschut bij bloemisten -VUt fksiz LIEFDE Luchtmacht onder centraal Westeuropees commando T.V.-studio's te Bussum officieel in gebruik DRAADLOOS CONTACT Blijf meester Jonge bloementelers behoeven redelijke bestaansbasis ptoOUiX&'> hj lij BOUILLON Principiële R.K. organisatie en samen gaan op technisch terrein in de storm Mogelijk uitstel van dienst voor oudste zoon van weduwen Luchtmacht Voorstel sierteeltregeling leidde tot incident Iedere avond uitzending als financiën het toelieten Tien Duitsers koninklijk onderscheiden Grote prijs der Neder- landse Letteren PAGINA 3 BONDERDAG 17 NOVEMBER 1955 Personeelsproblemen prijs per doosje a 2 tabletten voor 8 koppen: 28 ct IZO ZUIVER ALS GOUD Taak voor nieuw kabinet De verhouding tussen de drie krijgs machtonderdelen besprekend, zeide mi- roister Staf, dat prioriteiten niet natl°" naal kunnen worden vastgesteld, maar In de Nato-raad moeten worden bespro ken. Dus moet men een gemeenschappe lijk plan opstellen volgens de financiële mogelijkheden, die passen in het totaal van de nationale begrotingsbedragen. Er zal een poging worden gedaan om de na tionale bijdragen te verhogen. Wij zullen echter nog verscheidene jaren moeten vol staan met wat wij hebben opgebouwd nu de Duitse legeropbouw is vertraagd Minder divisies zou niet verantwoord zyn geweest, dan zouden wij niet aan onze verplichtingen hebben voldaan. Met ne huidige programma zullen we moeten doorwerken tot 1957 om dan te bezien wat. ®r in 1958 zal moeten gebeuren. Dat zal dus voor de verantwoordelijkheid zijn van het nieuwe kabinet. Dit zei minister Staf met het oog op het „maar-doorsud deren", waarover de heer Roosjen 'AR) had gesproken. Daarom ook wees hij het verzoek van de heer Korthals om een nota van de hand. Al deze vragen kun nen niet met 'n nota worden beantwoord. Over vermindering van de troepensterkte Tweede parate divisie Een belangrijke vraag was of een twee. de divisie financieel-economisch mogelijk was. Dit was volgens minister Staf op de eerste plaats echter een personeelspro bleem, wij kunnen niet méér dienstplich tigen oproepen. Hoe men een tweede di visie paraat moet maken met bijkomende troepen is thans in studie bij Sacceur. Tegemoetkoming ami grote gezinnen In het Gebouw voor Kunsten Wetenschappen te Utrecht hield de Ned. Katholieke Bloemistenvakbond Woensdagmiddag zijn tweede algemene vergadering, welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. Een en ander nadat in de ochtenduren de drie samen stellende groepen Bloemkwekers, Hoveniers en Bloemist-winkelier» vergaderd hadden voor de definitieve constitutie, w.o. vaststelling van een huishoudelijk reglement en verkiezing van een bestuw. Bij deze besprekingen, met name in de groep Bloemkwekers, had -_n zeer geanimeerd debat plaats over de teeltregeling, hetwelk tot een betreurenswaardig incident leidde, doordat een deel van de aanwezigen bij wijze van protest tegen een voorstel van het pas gekozen bestuur min of meer demonstratief de vergadering verliet. ONVERANDERD in Kwaliteit in PRIJS verlaagd over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Op het TV-scherm door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen Toenemende buitenlandse concurrentie 1 v" ".SsgéSjgSffe: VGRAVENHAGE, 16 November. De gehele middag hebben de minister van Oorlog en Marine en dc beide staatssecretarissen nodig gehad om te antwoorden op de algemene beschouwingen, welke gisteren in de Tweede Kamer over de begrotingen van Oorlog en van Marine waren gebonden. De kern van 's ministers rede was, dat men in Nato-verband voor belang rijke beslissingen staat in verband met liet gebruik van atoomwapens. Reeds in 1954 heeft de Nato-raad deze kwestie aan de aangesloten landen voorgelegd en de militaire experts hebben daarop een voorlopig advies uitgebracht, dat nog moet worden gevolgd door een rapport. Maar het staat volgens minister Staf wel vast, dat de grondslagen van de defensie niet zullen worden gewijzigd. Men ziet daarnaast echter in, dat de eis za moeten worden gesteld van groter beweeglijkheid, die op haar beurt ooi. weer aan grenzen is gebonden. Een andere eis daarbij is vereenvoudiging door minder soorten van wapenen. Het opbouwplan van ons eger één parate en vier mobilisabele divisies verkreeg de hulp van men a De Nato had ook onze bijdrage nodig. Door de verschijning van ct atoomwapen moet men thans echter parate eenheden hebben, i ie i irect de eerste schok kunnen opvangen en tevens daarna tot de tegenaanval kunnen overgaan. Daarnaast is dan nodig pen reserve di visie. De vraag is ook of een tweede parate divisie kan worden gevormd. Zoals bekend zal de minister de volgende week naar Amerika vertrekken om daar deze problemen en de Amerikaanse bijdrage aan deze reorgani- satie te bespreken. geweest, van 1350 millioen. voor de jaar lijkse defensie-uitgaven. Men was be vreesd, dat dit bedrag onvoldoende zou zijn en minister Staf gaf toe, dat de moei lijkheden groeien als er steeds méér on der dat plafond wordt gebracht. Doet men dat dan is zo'n plafond niet aan te houden. Bij andere departementen is dat ook niet gebeurd. Daar is het budget bi.] het. opnemen van nieuwe taken steeds verhoogd. MAGGI5 In antwoord op een vraag van de heer Korthals (WD) verzekerde minister Staf, dat de uitrusting voor de mobilisa bele divisies grotendeels aanwezig was. Over de luchtmacht sprekend zeide iuj, dat de moderne oorlogvoering een geheel andere waarde aan de luchtmacht heeft gegeven. De luchtverdediging is van het allergrootste belang geworden en Neder land doet hierin wat het. kan en wat *?en van ons verwacht. Zjj moet echter anders worden georganiseerd en onder een cen traal commando komen, zodat West- Europa een geïntegreerde luchtverdedi ging krijgt. In verband hiermede ant woordde staatssecretaris Kranenburg op een vraag van de heer Fens (KVP), dat voor de uitvoering van het productie plan van de Hawker-Hunters de Ned. in dustrie aan de nieuwe productie moest worden aangepast en eerst moest worden uitgebreid. Maar de leveringstermijnen zijn nu vastgesteld in overeenstemming met de levering van de motoren door België. en verkorting van de dienstplicht moet in de Nato-raad worden beslist. De norm is de gezamenlijke verdediging. De duur van de dienstplicht dient ongewijzigd te blijven. Maar wil men beide divisies beletten, dan kost dat 100 millioen ineens plus lou millioen per jaar. Het Fillersysteem kon nieL^f®n,pfL" laten - hierop had de heer Titanus (CH) aangedrongen wegens eisen van pa- raatheid In helicopters voor het vervoer van militairen naar bedreigde punten zag de minister nists, omdat de allergrootste toestellen slechts veertig man kunnen bevatten en een zo gering aantal speelt geen rol bij het, vervoer in een tijd van mobilisatie, wanneer er 350.000 man in beweging zijn. Voor bet gebruik van raketten moest men eerst nog ervaring opdoen. Deze zaak werd nog bestudeerd. Een van de punten, waarover bij de al gemene beschouwingen verscheidene le den hadden gesproken, was het plafond Over het personeelsvraagstuk was de minister toch óók bezorgd. Het perso neelsprobleem is zeer ernstig, maar er zijn vorderingen. Het is echter niet mo gelijk zo maar ineens technici te hebben in alle rangen en klassen voor alle typen van wapenen. De minister koesterde een redelijk vertrouwen, dat dit doel in enige jaren zou worden bereikt. Om meer be roepskader te krijgen was er ook gespro ken over ruimere toelating tot de K.M.A. en de wederinstelling van de Hoofdcur sus. Dit laatste wees de minister echter af en wat het eerste betreft, deze toela ting was reeds zo soepel mogelijk.. Ook staatssecretaris Moorman kwam over het personeelsvraagstuk te spreken, maar dan in verband met de Marine. Daar is de situatie aldus, dat de nodige 23000 man personeel er zijn, maar men zou graag er nog 2800 man beroepsper- soneel bij hebben in de plaats van dienst plichtigen, plus nog 700 beroepsmariniers. Minister Staf vertelde intussen nog, dat de vrijstelling voor onderwijzers 900 man had betroffen, die tot 1958 waren vrijge steld op voorwaarde, dat zij tot die da tum bij het onderwijs werkzaam zouden zijn. Dit was echter een eenmalige maat regel, die niet voor herhaling vatbaar was. Een belangrijke mededeling deed mi nister Staf als antwoord op het verzoek van de heer Van Vliet (KVP) om de gro te gezinnen tegemoet te komen, daar deze de grootste bijdragen leverden in de ver dediging. De minister verklaarde zich na melijk bereid de oudste zoon van een we duwe met kinderen, indien Mi het eerst geboren kind was en de hoofdkost winner, uitstel van dienst te geven en geheel afstel, indien twee jongere broers hun dienstplicht hadden vervuld. Een soldijverhoging wees de minister natuurlijk af. Een streng krijgstuchtelijk optreden te gen absenteïsme bij de Nationale Reser ve vond hij geen juiste correctie. Deze zaak moest nog eens opnieuw worden be zien. Het aantal burgerpersoneel bij de de fensie achtte hp niet te hoog, als men be denkt, welke taken er dienen te worden vervuld. Als men een vergelpking maakt heeft Nederland 139.000 man in dienst, met 32.000 man burgerlijk personeel. Canada 117.000 man met 59.000 man burgerlijk personeel. Een staatssecretaris voor de luchtmacht wees de minister van de hand. Dit zou betekenen, dat er drie ministeries zouden komen, wat verwarring en een verzwa ring van zijn taak zou betekenen. Een mi nister kon alleen werken met een hori zontale en niet met een verticale taak verdeling. De staatssecretaris van Oorlog vertelde ook nog, dat de wijziging van de dienst plicht had geleid tot een geheel nieuwe wet. die nu bij het ministerie van Justi tie in studie was Staatssecretaris Moorman van Marine deelde nog mede. dat in Nieuw-Guinea alles wordt gedaan om de huisvesting te verbeteren. Er worden huizen gebouwd en huizen geïmporteerd. Er wordt ook gestreefd naar gezinsvereniging. De grootst mogelijke aandacht wordt besteed aan de verdediging van Nieuw Guinea, maar daarover kon de regering natuur lijk geen nadere mededelingen doen. Zo gauw de tijd gekomen was, zouden de Papoea's in de defensie worden ingescha keld. Over het percentage dodelijke ongeval len met straaljagers gaf minister Staf de volgende cijfers Hei percentage bedroeg in 1953 3,1%, in 1954 3,9% in 1955 1,8%. Neemt men daarbü het aantal vlieguren in aanmerking dan bedroegen de percen tages voor die jaren resp. 2,7%, 2,6% en 1.1%, in ieder geval een belangrijke ver mindering. Donderdagavond zullen de replieken worden gehouden Donderdagmiddag zal de begroting van bet departement van Financiën in behandeling komen. r S Tenslotte een terugblik werpend over het afgelopen jaar constateerde de voor zitter met voldoening, dat in economisch opzicht van goede omstandigheden spra ke is. De export is kwantitatief zowel als in opbrengst gestegen. De verruiming van teeltrecht die in het. afgelopen jaar is toegestaan heeft menige jonge kweker in staat gesteld aan de slag te komen. Wij zijn van mening aldus de heer Elders dat thans ook weer enige verruiming van teeltrecht ver- AMNO XZ 169 De algemene vergadering van de Bond in zijn geheel werd ingeleid met een rede van de organisator, de heer J. Elders, burgemeester van Bovenkarspel. Principiële organisatie Spreker ving aan met te wijzen op het nut en de noodzakelijkheid van organi satie op katholieke grondslag. Nu wij zo ver gekomen zijn, dat onze Bond zijn plaats heeft veroverd in het bestel van de vakorganisaties, is de plaats van iedere katholieke bloemist in de voor lesvoer hem antwoord "is. Het bestuur heeft een adres u 1 gezonden naar het Landbouwschap met geeigende organisatie. Het is n.l. zo. aatf& u aan- het behartigen van de belangen van de 1 verzoek verruiming van teeltrecht aan- leden zich richt op de gehele mens d.w z. I bangig e ma e H. M. Koningin Juliana heeft tien Duit sers onderscheiden met de Orde van Oranje-Nassau wegens hun verdiensten voor de organisatie van de Duitse hulp actie bij de watersnoodramp in 1953. Met bet grootkruis der orde is onder scheiden de Westduitse minister van eco nomische zaken, professor dr Ludwig Er. hard; tot grootofficier der orde is be noemd de president van het Duitse Rode Kruis, dr H. Weitz. Commandeur zijn ge worden de vroegere consul-generaa'. thans gezant in Addis-Abeba. dr H. Bid der, de president van het Duitse Charitas. verband, prelaat Al. Eckert in Freiburg en de president, van de Nordsee-Werke n Emden. J. A. Pabelick. Tot officier zijn benoemd de president van het Gesamt- verband Deutscher Zeitungsverleger, de heer E. Gross in Bielefeld, de hoofdredac teur van de Kölnische Zeitung, dr R. Hei- nen, de leider van het centraal bureau van het Hilfswerk der Evangelische Kirche in Deutschland. ds dr H. Krimm in Stutt gart en de Oberkreisdirektor van het graafschap Bentheim, dr E. Mawick 'r, Nordhorn Ridder in de orde is geworden de plaatsvervangende leider van het Was ser- und Schiffahrtsamt in Wegel. Regie- rungsbaurat ing- A. Meyer. De vijfde algemene conferentie der Ne derlandse letteren, die dezer dagen n Antwerpen is gehouden, heeft een r lutie aangenomen, waarin de regering van Nederland en België wordt voorge steld de door deze regeringen gezamen in te stellen letterkundige prijs te noemen Grote Prijs van de NederlandseLette ren". Het zou dan toegejuicht worden wanneer deze prijs kon worden uitgereiK hij gelegenheid van de uitgebreide co - ferentie der Ned. letteren, zoals die eis® drie jaar wordt gehouden. Gedacht worai aan een prijs van B. frs 75.000. De eerste uitreiking, aldus suggereert, de resolut.e verder zou in 1956 moeten geschieden De sectie letterkunde en toneel van de jn Antwerpen gehouden conferentie heeft onder meer een resolutie aangenomen waarin besloten is aan een gemeenschap pelijke redactie de samenstelling op te dragen van een bloemlezing uit litteraire tijdschriften van Nederland en België. Een betere coördinatie tussen de vijf Nederlandse omroepverenigingen bij het voor de microfoon brengen van Vlaams" auteurs en critici is de wens van de sec tie radio, zoals deze werd vastgelegd. Ook drong deze sectie aan op veelvuldiger uit wisseling tussen Nederland en België van luisterspelen, die op band of plaat zijn vastgelegd De Vlaamse delegatie ver klaarde voorts, dat de Vlaamse omroep bereid is mee te werken aan onmiddel lijke verwezenlijking van bet plan voor een Vlaams-Nederlandse wedstrijd voor luisterspelen. (Van onze correspondent). Met enige plechtigheid zijn gistermid- rfae dnor mr H. J. Reinink, directeur- generaal van de Kunsten en Buitenland se Culturele Betrekkingen, "am*ns minister van O., K. en W„ mr J. CUM, de nieuw gereed gekomen ten te Bussum officieel in sebruik ge nomen. Dat waren dan de litu "'.-«-a en de Irene-studio, plus de thans-g gekomen en inmiddels in gebruik geino men nieuwe televisie-toren van m ter hoogte. Van 1951 af is de Irene-studio ln 8®" bruik geweest en in het begin van du jaar had men de tweede studio gereed: de Vitus-studio. Maar toen is in April brand uitgebroken in de oudste studio, waardoor de televisie wel even werd ge handicapt, maar dank zij handige im provisatie toch kor blijven doorwerken. De uitgebrande Irene-studio is nu her bouwd en men heeft er vele vernieuwin gen in aangebracht, zodat de N.T.S., die thans over twee moderne studio's en een nieuwe T.V.-toren beschikt, nu in staat is om tweemaal per week een volledig avondprogramma te verzorgen. „Eigenlijk", zo zei prof. dr J. B. Kors O.P., in zijn welkomstwoord tot de vele genodigden van departementen, tot de burgerlijke autoriteiten en vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven, „eigenlijk zou men, indien de financiën dit slechts zou den toelaten, al elke avond een program ma kunnen uitzenden. Men heeft thans de mogelijkheid tenminste". De T.V.-mensen kunnen misschien, aan sluitend op deze rede, moed putten uit de woorden, waarmede mr Reinink zijn ope ningswoord beëindigde: „we zullen al het mogelijke doen om de televisie te bevor deren'. Hij toonde begrip te hebben voor Advertentie T MAAKT 15 GOED de moeilijkheden van de T.V. ,,Want, zo zei hij schertsend, St. Vitus is één der veertien nood-heiligen, aan te roepen in geval van moeilijkheden. En als het er eens hard aan toe is gegaan, kunt ge naar de Irene-studio gaan: naar de vrede Met deze twee redevoeringen werd de studio, waar de T.V.-lampen onbarmhar tig warm schenen want er werden T.V -opnamen gemaakt en binnenshuis geprojecteerd - officieel in gebruik ge nomen, waarna men de gebouwen nog eens kon bezichtigen. Na de televisie-uitzending, die de VARA Dinsdagavond gaf van Sophocles on vergetelijke tragedie „Oedipus Rex zal zelfs de grootste nurks moeten erkennen, dat dit nieuwste medium ongekende mo gelijkheden biedt om de grootste schep pingen van de menselijke geest aan een betrekkelijke vergetelheid te ontrukken en er zelfs de zozeer gesmade moderne „massa" mee i" contact te brengen, zij het dan wellicht min of meer tegen wil en dank, omdat er jn dit geval geluk kig —voor het grootste deel van Neper- land geen andere keus was. Over de opvoering, die de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester van deze klassieke tragedie gaf ter gelegenheid van het jongste Hol land Festival, is m ons blad uitvoerig geschreven. Met uitzondering van Teire- sias, die toen door Saalborn en Dinsdag avond door Johan Fiolet werd gespeeld, was de rolbezetting ongewijzigd gebleven. Daarom kunnen wij thans volstaan met enkele opmerking >r. over de wijze, waar op deze opvoering door Willy van He- mert met de T.V.-camera's en micro foons werd geregistreerd. Wat het beeld betreft bleek de opstelling van de ac teurs niet altijd pictoraal te zün verant woord. Daarentegen maakten rake close- ups het vaak mogelijk, het gebarenspel indringender te observeren dan op het toneel het geval zou zijn geweest. Het geluid was, als altijd, de zwakste plek in de opvoering. Stenen trappen hadden een irriterende houtklank en de ver staanbaarheid, vooral van het koor, liet door gebrek aan articulatie of goede microfoonsopstelling? te wensen over. Niettemin alle hulde aan de VARA voor deze gedurfde en ;n veel opzichten geslaagde uitzending, hoewel een waar schuwing aan de ouders, dat deze trage die beslist niet geschikt is voor jongere kinderen, niet misplaatst zou zijn geweest. naar ziel en lichaam. Het is niet zo. dat wij ons alleen maar zouden richten naar het belang van de leden voorzover dit be treft het behartigen van de godsdienstig- zedelijke belangen en de stoffelijke be langen uit het oog zouden verliezen: het is echter ook niet zó. dat wi.i de belangen behartiging alleen maar zoeken in de stof felijke sfeer met voorbijzien van de waar de van ziel en geest. Voor onze kwekers aldus spreker ligt het betrekkelijk eenvoudig. Zij toch hebben in het verleden reeds steun ge vonden in de gewestelijke agrarische or ganisaties. Zij zijn gewend hun belangen daar te behartigen. Hoeveel beter zal de ze belangenbehartiging tot zijn recht ko men nu dit in landelijk verband eeschiedt Spreker meent te mogen zeggen, dat de vruchten hiervan reeds zijn geoogst. Met name denkt hij aan de uitreiking van gratis teeltrecht aan onze beginnende kwekers. Onze organisatie blijft m dit opzicht paraat. In de hoveniers- en winkelierssectoren ligt het moeilijker. Zij zün veelal geor ganiseerd in neutraal verband, in krin gen van de Vereniging de Ned. Bloemis terij. Wij willen nu niet beweren aldus de voorzitter dat onze andersdenkende vrienden mensen van minder gehalte zijn dan wij, maar zij missen de princi piële kijk op de organisatie. Daarom be horen de katholieke bloemisten niet. thuis in de Vereniging de Ned. Bloemisterij, maar in onze eigen bond. Spreker betreurt, dat men met de wen sen van een zeer groot deel van de (ka tholieke) vakgenoten nog .steeds geen rekening houdt. Het is onbegrijpelijk waar om een samenwerking op technisch ter rein men denke hierbij o.a.aan 't vast stellen van schrijflonen, instandhouding van de bloemenexpresse enz. niet mo gelijk is zonder een verplicht lidmaatschap van de Vereniging. Het moet toch doen lijk zijn op technisch terrein als katholie ke bond tot samenwerking te komen met de Vereniging. Spreker hoopt, dat het niet zo ver zai komen, dat de katholie ken in massa tot opzegging van het lid maatschap van de Vereniging zullen ko men en zelf in onderling verband schrijf lonen zullen vaststellen en een bloemen expresse in het leven roepen. Het zou geen fraai beeld zijn, maar men zal er rekening mee moeten houden dat, wanneer alle katholieke bloemisten bereid zijn het knechtschap af te schud den, wij in staat zijn tot opbouw van een technnische apparatuur, die gelijkwaardig zal zijn of groter dan die er thans is. Met nadruk stelde spreker nogmaals, dat de katholieke bond bereid blijft tot overleg en samenwerking. Mededelingen Vervolgens gaf de voorzitter een be knopt overzicht van de des ochtends ge houden groepsvergaderingen, waarbij hij o.m. memoreerde de mislukking van de besprekingen i.z. de teeltverruiming. Hij betreurde de houding van de Kring Aals meer en meende, dat deze van organisa torisch standpunt bezien onjuist was. Niet temin hoopte hij. dat alles tenslotte nog in orde zou komen- Na wijziging van de Statuten en goed keuring van het huishoudelijk reglement werd overgegaan tot formering van een nieuw bestuur. Als zodani" werden ge kozen: burgemeester J- Elders, voorzit ter ir P. Plantenberg, Den Haag. secre taris; Th. H. Helsloot, Aalsmeer; P. A. J. Enthoven, Honselersdijk; P. J. M. de Roeper, Malden; H. C. Cardinaal, Was senaar C. D. Balk Borne; H. E. v. d- Brule Jr, Rotterdam; L. Pijnenborg, Nij megen en drs H. Notenboom, den Haag. Zonder discussie of stemming keurde de vergadering de begroting voor 1956 met een totaal aan inkomsten en uitga ven van f 7.000 goed en ging zij accoord met de bepaling van de contributie op f 5 per lid en per jaar. Aan het slot van de middagvergadering hield dr J. Wasscher rijkstuinbouwcon- sulent te Aalsmeer een inleiding met licht beelden over „Bloementeelt en bloemen handel in de landen aan de Middellandse Zee". Incident Tijdens de ln de ochtenduren gehou den vergadering van de groep Bloem kwekers deed zich bij de behandeling van de kwestie teeltvergunning een ietwat pijnlijk incident voor. Naar aanleiding van een door de Com missie Kwekers bij het Landbouwschap ingediend voorstel tot uitbreiding van de sierteelt met 10 pet., kwam de kring Aals meer in oppositie. De indiening van dit voorstel achtte zij dictatoriaal en in strijd met de doelstelling en het wezen der or ganisatie, mede omdat over dit voor stel de onderhavige kring niet was ge raadpleegd. Voorts had Aalsmeer bezwaar tegen uitbreiding van de sierteelt in het bestaande areaal, weshalve zij voorstelde het bestuursvoorstel onverwijld terug te nemen. Daartegenover werd een eigen voorstel ingediend, dat voornamelijk be oogde aan de jongeren en beginnenden wat ruimer armslag te geven. Over beide voorstellen, dat van het be stuur en dat van de kring Aalsmeer, ontspon zich een uitvoerige en geani meerde discussie. Aanvankelijk scheen een tussenvoorstel van de heer H. Kolk uit Aalsmeer om bei de voorstellen terug te nemen en een studiecommissie te benoemen teneinde 't probleem van de jongeren in het bedrijf tot een grondige oplossing te brengen, kans van slagen te hebben. Toen echter een van de bestuursleden verklaarde, dat terugneming van het be stuursvoorstel als een brevet van onbe kwaamheid kon worden aangemerkt en hij zijn mandaat zou neerleggen, wanneer die weg werd ingeslagen, ontstond grote ontstemming bij de leden van de krtog Aalsmeer, die daarop en bloc de verga dering verlieten. Het bestuur van de groep Bloemkwe kers zal zich nader beraden over de ln deze te volgen gedragslijn. Ten slotte kon nog worden gemeld, dat de besturen van de drie samenstellende groepen van de katholieke Bloemistenvak bond als volgt zijn geformeerd: 1) bloem kwekers: P. A. J. Enthoven, Honselers dijk; Th. G. Helsloot, Aalsmeer; J. W. Hendriks, Sittard; A. G. Maassen, Lent; L. Peynénborg, Nijmegen en A. H. Ver del, Roelofarendsveen. Het bestuur zal als adviserend lid aanwijzen de heren J. B. Zandvliet te Aalsmeer, bestemd als op volger van de voorzitte, de heer Helsloot die volgend jaar zijn mandaat zal neer leggen. 2). Hoveniers: P. J. M. de Roe per, voorzitter, Malden; H. C. Cardinaal Wassenaar; F. A. Bosman, Amersfoort; J. Vanhorst, Tegelen; Th. de Ruyter.Drie huis-Velzen;. 3) Bloemist-Winkeliers: D. Balk, voorzitter, Borne; P. Warmerdam, Haaien; H. E. v. d. Brule Jr, Rotterdam; J. L. Okhuizen, Rotterdam: J. H. La- mers, Doesburg; D. van Dillen, Utrecht en J. F. van Leeuwen Den Bosch. De beheersing van de bloementeelt in ons land door middel van een vergunnin genstelsel en de daaraan verbonden be zwaren, vormen een aangelegenheid waar aan in de kringen van de kwekers heden ten dage ernstige debatten worden gewijd De besprekingen in de gisteren te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Bloemistenvak bond en speciaal in de daaraan vooraf gaande druk bezochte vergadering van de groep bloemkwekers, toonden duidelijk aan. welk een moeilijke materie deze kwestie vormt. Daarbij stond evenwel vast. dat een teeltbeheersing vooralsnog niet kan worden gemist, met het oog op de grote afhankelijkheid in deze bedrijfs tak van de exportmogelijkheden. Met het oog echter op de gunstige ont wikkeling van de bedrijfsuitkomsten, ge tuige het feit, dat <Je totale veilingomzet en de exportwaarde van bloemisterij producten in de eerste negen maanden van dit jaar resp. 14"/o en 21 "It hoger lagen 3). Ziezo we zijn er, kondigde hij aan. Van hieruit hebt U een prachtig gezicht op Uw toekomstige tehuis. Hij wees naar zee. Prachtboot, vindt U niet? Kunt U de naam lezen? Nogal poëtisch.. De drooi Gwynne staarde over het water heen naar een slank wit schip dat in de avondzon glansde... De droom. Een ding van vor stelijke schoonheid, waarop ze vele heer lijke dagen en nachten zou wonen, door het stille water glijden, of stoppen in tro pische vreemde havens, tot ze eindelijk in New York zouden aanlanden. En hij altijd dicht bij haar! Robin Lee.. Robin Adair. Geen wonder dat een rilling van ver rukking door haar heenvoer, toen hij zijn arm door de hare stak en haar naar een wachtende sloep geleidde. AAN BOORD. II. Verscheidene personen bevonden zich boord kwamen. Maitland zelf een gezette, blozende man met dun, grijs haar dat slechts spaarzaam zijn schedel oenekte, kwam naar voren om het meisje te be groeten. Ze had altijd veel opgehad met haar grote blufferige neef Ambrose wiens hartelijkheid voor haar moeder, die we duwe was hem een plaatsje had bezorgd in Gwynne's hart van jongsaf. hij stak zijn grote hand uit en omvatte de hare in een warme handdruk. Zijn zware stem daverde over het dek. Zo, ben je daar eindelijk? En zo fris als een bloemetje ook! Wat lük je spre kend op je moeder, lieve kind toen ze dertig jaar jonger was dan altijd. Kom hier, laat me je aan mijn vrouw voorstel len.. Margaret, dit is nu Gwynne Came ron, het nichtje, waarover ik het zo vaak gehad heb. Aardige meid wat? En met die woorden bracht hij haar bij een slanke welverzorgde vrouw, die op haar gemak in een dekstoel lag. Met haar blauwe lome ogen bekeek ze Gwynne achteloos. Traag hief ze haar hand op en raakte even de vingers van het meisje aan. Iedereen, die nog geen veertig is beschouwt Ambrose als een kind, zei me vrouw Maitland met een glimlachje. Ik had eigenlijk gedacht, dat je een min, klein ding was, niet zo'n volwassen jonge dame. Ik hoop maar, dat je niet ver wacht een gezellig reisje te zullen heb ben, lieve. Ik ben er volkomen op voor bereid, me dood te vervelen. Mijn man heeft bezwaar tegen zo'n hele bende, wat zijn we maar met een klein gezelschap. O, maar voor mij kan het niet an ders dan heerlijk zijn, riep Gwynne uit. Ik weet zeker, dat ik van elke minuut op dit prachtige schip genieten zal! Ze was echter vlug genoeg van begrip, om in te zien dat Margaret Maitland haar zoveel oudere man reeds een beetje moe werd en graag een groter gezelschap van jongere lui meegenomen had. haar begroette. Welkom aan boord, juf- Op dat ogenblik kwam een slanke, don kerharige voornaam uitziende man van de verschansing af naar haar toe en werd als dokter Faust aan haar voorgesteld. Hij liep tegen de veertig, maar was een type, wiens leeftijd hem niet gemakkelijk viel aan te zien. Hij deed Gwynne den ken aan een lenige, sierlijke tijger in al zijn manieren en gebaren. Toch was er iets opvallend aantrekkelijks in zijn ma nier van doen en de wijze waarop hij frouw Cameron, zei hij met zachte, pret tige stem. Ik hoop, dat u geen last van zeeziekte hebt. De andere dames hebben haar voornemen reeds te kennen gegeven, zodra we uitgevaren zijn mijn patiënten te worden. Ik voorzie dus, dat u en ik de handen vol zullen hebben. Nog voordat ze antwoorden kon werd Gwynne door een hofmeester die haar een boodschap kwam brengen, aangesproken. Juffrouw Maitland, vroeg of ze dadelijk bij haar in de hut wilde komen. Ze volgr de de man met lichte opgewekte tred Iedereen was ook zo vriendelijk tegen haar en ze begon zich reeds echt op haar zijn vriendelijkste benaming voor een 1 gemak te voelen aan boord. Inez Mait- aan dek, toen Robin en Gwynne aan troepje vrienden schijnt te zijn en daarom land lag op een divan in haar witte hut met veel verguldsel en gaf korte vinnige bevelen aan haar halfbloed kamenier. Overal lagen kleren verspreid en de lucht was zwaar van reukwerk. Ze begroette Gwynne achteloos. Gelukkig dat je er bent. Maak het je gemakkelijk. Daar, wees ze op een deur, is je hut. Ik denk, dat je voor het diner je wel zult willen kleden. Maar doe in vredesnaam geen uniform aan, Het zien alleen al van een witte muts bezorgt me kippevel. Dan trek ik geen uniform aan. Gwynne keek bewonderend naar de lig gende gedaante. Inez Maitland was onge twijfeld heel mooi, ondanks de verdrieti ge trek om haar rode mond en de rim pel tussen haar opgemaakte wenkbrau wen. Haar blauwzwarte, sluike haren, wa ren in een wrong tegen haar blanke hals samengebonden, haar lichtbruine ogen wa ren groot en eigenaardig met groenach tige vlekjes doorspikkeld. Ze had flauwe kringen onder haar ogen. Binnen enkele iaren zouden die kringen in plooien over gaan, maar toch was Inez Maitland een vrouw, die de aandacht moest trekken in elk gezelschap, een vrouw, die bewonde ring verwachtte en zich anders ongeluk kig zou voelen. Kan ik op het ogenblik misschien nog iets voor je doen? vroeg Gwynne uit me delijden met het bleke strakke gezicht, misschien dat een beetje massage je goed zou doen. Nee niets van dien aard, antwoordde Inez kribbig. Later zul je het nog druk genoeg krijgen. Ik voel me op reis altijd onmo gelijk ziek. Eigenlijk had ik niet mee wil len gaan, maar vader stond er zo op. Ik heb een afschuw van zeereizen, maar hij denkt dat het me goed zal doen. Ik heb veeleer wat opwinding nodig. Wacht maar tot we in New-York zijn! Dan kan een heel leger me niet meer aan boord hou den. Op dat ogenblik voer er een schokje door het jacht. Boven hoorde men de on miskenbare geluiden die het uitvaren vergezellen. Daarop begonnen de machi nes te stampen. Inez maakte een afwerend gebaar en werd groenbleek. Ga maar gauw weg en laat me al leen. Je behoeft niet door mijn hut terug te komen. Ga door de andere deur. Ra chel zal wel voor je zorgen. Hè!. Ik dacht wel, dat ik het weer zou krijgen zo dra het anker gelicht werd. In haar eigen kleine hut begon Gwynne haar bagage uit te pakken. Tegen dat ze daarmee klaar was, bevond het jacht zich reeds in volle zee en was de duisternis gevallen. Uit haar patrijspoort keek ze naar de verdwijnende kust. Achter haar in de verte werden de lichtjes van San Francisco kleiner en flauwer en verdwe nen langzamerhand als ondergaande ster ren. Voor haar lag een blauw-zwarte diep te,-.. een onbegrensde uitgestrektheid, vol lokkende betovering. Het scheen haar toe, alsof het witte schip, waarin de machtige turbines bijna geruisloos draai den, het niet invoer. (Word! vervolgd) dan in dezelfde periode van 1954. is on langs door het bestuur na rijp beraad een voorstel ingediend bij het landbouwschap tot uitbreiding van het totale teeltrecht met 10V». In dit voorstel lag de voorwaar de besloten dat hieronder evenals een jaar geleden primair de erkende jonge kwe kers, die nog geen teeltrecht bezitten, zouden worden geholpen aan een vergun ning voor 2250 m2 open grond jaarteeit. Daarnaast zou een bepaalde categorie ge vestigde kleine kwekers moeten worden geholpen aan een uitbreiding tot dezelfde oppervlakte, terwijl het restant zou kun nen worden gebruikt voor een procen- tische vergroting van alle bestaande ver gunningen. Tegen deze plannen blijken echter wel enige bedenkingen te bestaan in het ver- warmde-kassencentrum Aalsmeer. Het geval wil namelijk, dat het genoemde teeltrecht voor jonge kwekers overeen komt met een vergunning voor slechts 180 m2 warme kas. hetgeen te weinig is hierop een bestaan te vinden. Weliswaar kan in de handel teeltrecht worden bij- gekocht. doch hiervoor moet liefst ca 10 per m2 worden betaald. Aalsmeer zou dan ook sterk de voorkeur geven aan een beschikbaarstelling voor jonge kwekers van 6250 m2 open grond jaarteelt, hetgeen overeenkomt met 500 m2 warme-kasvergunning. Daarnaast zou nog een categorie kleine kwekers een aanvul ling tot dezelfde oppervlakte moeten krij gen. Bij nader inzien bleek deze gedachte echter neer te komen op een uitbreiding van ruim 17hetgeen algemeen zeer riskant werd geacht met het oog op de niet doorlopend verzekerde exportkansen. Het is thans aan het landbouwschap waarin alle belanghebbende organisaties zijn vertegenwoordigd, gegeven om te stre ven naar een voor allen zo bevredigend mogelijke regeling. Daarbij zal door de katholieke organisatie met name de na druk worden gelegd op het grote belang om jonge kwekers een redelijke bestaans basis te bieden. De normen hiervoor lig gen echter niet overal gelük. aangezien in verschillende centra wel neven-culturen zoals groenteteelt worden beoefend, ter wijl dit.in Aalsmeer niet mogelijk is w;- gens gebrek aan grond. De toenemende concurrentie, die de Ne derlandse kwekers op de buitenlandse markten ondervinden van de in opkomst zijnde bloementeelt in Frankrijk Spanje en vooral Italië, werd in een voordracht van dr Wasscher, Rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer, duidelijk aangetoond. Langs de Middellandse Zee wordt ds bloementeelt voor een groot deel in de open grond beoefend. In Italië werd her areaal sinds 1950 met niet minder dan 60uitgebreid. Alleen in San Remo. waar 1700 ha met bloemen wordt beteeld. wer den verleden jaar 360 millioen anjers ge produceerd hetgeen vier maal zoveel is als in Nederland. De Italiaanse anjers be tekenen voor ons land, gezien de lage productiekosten aldaar, een geduchte con currentie. Vooral is dit te merken op de Westduitse, Zwitserse en Zweedse mark ten, welke ook voor Nederland belangrijk» afzetgebieden zijn. Gelukkig echter is de kwaliteit van ons vaderlandse product tot dusver nog steeds superieur en het is dan ook een levensvoorwaarde om te zorgen, dat deze voorsprong behouden blijft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3