Verdeling van het nationale inkomen lltlNÏ mw u weet het zélf: er gaat niets boven natuur zuivere voeding. Daarom geeft U Uw gezin graag vers fruit, verse groenten en... verse planta! Ja, ook PLANTA is puur natuur! Want ze wordt bereid uit de fijnste plantaardige vetten die er zijn. Geen wonder dus, dat planta zoveel smakelijker en gezonder is. Geen wonder ook, dat U na de eerste kennismaking zegt: „Dat is pas écht zuivere margarine!" 05 ®r?®©8ü (3© GOQGOOfflG? 8ffl Natuurzuivere SARANTO li Zes doden op de weg Euratomin oprichting •••daarom is natuurzuivere P/&ntd zoveel smakelijker en gezonder Aandeel van huren, pacht en rente blijft dalen Leger bezet CGT-hoofd kwartier Koninklijke Mij PeUetfuutc n.v. TIEl metaalindustrie Pater Mateo tachtig jaar Sokolofsky is terug Kinderachtige Duitse demonstratie bij Elten mUUZMtVEflE MARgarin /Ifeewi- de 'KINDERDAG 17 NOVEMBER 1955 PAGINA 4 NEGEN NIEUWE AFDELINGEN R.K. E.H.B.O. het nationale merk luiótert <~Y[eerlandó \eeAten op! SARANTO is met recht het nationale merk! Heel Nederland kent het en héél Nederland drinkt het graag Geen wonder! Próef Saranto maar eens goed! Hoe op wekkend, geurig en pittig' Natuurzuivere vruchten sappen, gekruid met de originele vermouth- kruiden vormen samen... het nationale merk SARANTO! - VSKMOÜtH te you Europese integratie op atoom gebied Onrust in Argentinië BEDRIJFSCOMMISSIE Beroep tegen beslissing van de SE.R. ZANDVOORT GEEN DUITS ICUR-ORT LAGER SPAAROVERSCHOT IN OCTOBER NED. MILITAIREN IN JAPAN VEROORDEELD Apostel van de H. Hartverering LEVENSSTANDAARD EUROPESE LANDBOUW BEVOLKING Voor vrijlating oorlogs misdadigers BRAND IN BRUNSSUMSE TEXTIELFABRIEK geeft voh.it aakt ÉppWmm IMIpü Proef en vergelijk, vandaag nog! Ontdek hoe volmaakt zuiver PLANTA is En niet alleen om haar aparte smaak zult U aan PLANTA de voor keur geven. PLANTA heeft ook meer voedings waarde en is lichter verteerbaar. U eet voor Uw plezier van Uw boterhammen met PLANTA, vanUw mals doorbraden vlees met die heerlijke jus, van Uw kostelijk doorstoof de groente. Men zal Uw tafel extra eer aandoen. Het is de moeite waard om uiterst precies te zijn op het merk koffie, dat U koopt. LEKKERE koffie, dat is Douwe Egberts Koffie... het fijnste van de plantages... met zorg behandeld...op een speciale wijze gebrand... en door de grote vraag altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar ke. ï|j Op de Utrechtseweg te De Bilt is Dins dag een verloofd paar slachtoffer van het verkeer geworden. De 23-jarige mej. Th. de li. stak met haar verloofde, de 21- jarige militair B. van L. uit Vleuten deze weg over om zich naar een bushalte te begeven. Het paar werd toen gegrepen door een auto. De jongeman was op slag dood; zijn meisje overleed op weg naar het ziekenhuis. In een ziekenhuis te Stockholm is gis teren overleden de Nederlandse koopman K. S. uit Heemstede, die Dinsdagavond bij een verkeersongeluk in Svaerta in de buurt van Nykoebing (Midden-Zweden) ernstig werd gewond. Hij was met een Zweedse auto in botsing gekomen en werd uit zijn wagen geslingerd. Zijn achtjarig dochtertje kreeg een shock en is in een ziekenhuis opgenomen. De heer S., die gehuwd was met een Zweedse vrouw, was op weg naar Stockholm om zijn schoonouders per auto naar Nederland te brengen. De 72-jarige mevr. M. K„ die Zaterdag middag jl. op het Koningsplein te Amster dam onvoorzichtig overstak en tegen een tram opliep, is gisteren aan haar opge lopen verwondingen overleden. In Nieuwleusen is gisteren de 22- jarige G. S. dodelijk verongelukt Hij reed op zijn motor in het Westeind. In de bocht is hij door tot nu toe onbekende oorzaak over de kop geslagen. Zwaarge wond werd hij bij omwonenden binnen gedragen, waar hij is overleden. Omstreeks half tien gistermorgen zijn op rijksweg nr 2 tussen De Hommel en Oudenrijn nabij Utrecht twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij één persoon werd gedood en twee personen werden gewond. Uit de richting Amsterdam kwam een personenauto, bestuurd door de 54-jarige W. H., kantoorbediende uit Haarlem. De auto reed verkeerd en kwam op een ze ker ogenblik op de linkerweghelft te recht. juist op het moment, dat uit de tegenovergestelde richting een auto na derde, die bestuurd werd door de 27-jari ge inkoper J. v. d. V. uit 's-Hertogenbosch. Een botsing volgde, waarbij H. ernstig werd gewond. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Utrecht, waar hij na aankomst is overleden. De bestuurder van de auto uit Den Bosch, alsmede een tweede inzittende, lie pen lichte verwondingen op. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Sedert 1951 hebben zich in vele landen opnieuw wijzigingen van betekenis voor gedaan in de verdeling van het nationale inkomen tussen de loontrekkenden, de zakenlieden en de andere groepen der be volking, zo blijkt uit het jongste nummer van het maandelijkse statistische bulletin van de Verenigde Naties. Reeds in de oorlog en de eerste jaren na de oorlog vielen er grote veranderingen waar te nemen. De oorzaken der veranderingen ver schillen van land tot land, maar in het bulletin wordt er de aandacht op geves tigd, dat de veranderingen over het al gemeen plaats vonden tegen een achter grond vsn stijgende productie en stijgen de nationale geldinkomens. In een aantal landen, o.a. Oostenrijk, België, Zwitserland en het Verenigde Ko ninkrijk, is de verdeling van het na tionale inkomen sedert 1948 betrekkelijk stabiel gebleven. In de hoor geïndustriali seerde landen Canada, Frankrijk, Ne derland. Zwitserland, Engeland en de Verenigde Staten is het aandeel, dat de loontrekkenden in het nationale in komen hebben, het grootst. Het kleinst is dit aandeel in de minder ontwikkelde landen. In Frankrijk, Japan en Puerto-Rico is het aandeel der loontrekkenden in de af gelopen 10 a 15 jaar voortdurend geste gen ten koste van de inkomens uit huren, pacht en rente. Voorts is in het algemeen het aandeel der landbouwondernemingen De voorbereidingen voor de tweede SUS-actie zijn op het hoofdkwartier van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. reeds in volle gang. Ondanks de vele werkzaamheden, welke deze voorbereidin gen vergen, gaat het E.H.B.O.-werk in hoog tempo voort. In de afgelopen dagen werden 7 nieuwe afdelingen opgericht en wel te Venlo, Groningen. Bladel, Putten. Nieuw Schoo- nebeek, Barger-Oosterveld, Zandberg. Binnen enkele dagen worden verder af delingen opgericht te Wychen en Lattrop. Het ledental neemt dan ook sprongsgewijs toe. De afgelopen weken zijn duizenden nieuwe leden ingeschreven. en andsre kleine ondernemingen in het nationale inkomen het grootst in volks huishoudingen, met een grote en sterk ontwikkelde landbouwsector, zoals Hon duras, Peru en Ierland en het kleinst in „rijpe" volkshuishoudingen, zoals die van Zwitserland, het Verenigde Koninkrijk en de Verenigde Staten. In landen als Au stralië en Nieuw-Zeeland, die een grote uitvoer van primaire producten hebben en die vaste wisselkoersen handhaven, heeft het aandeel der landbouwonderne mingen in het nationale inkomen de laatste jaren grote schommelingen te zien gegeven, die verband hielden met de scherpe bewegingen van de prijzen op de wereldmarkten. In de meeste landen, waarvan vooroor logse en hedendaagse inkomensstatistie ken beschikbaar zijn, is het uit huren pacht en rente bestaande gedeelte van het nationale inkomen gedurende de oor log of in de eerste jaren na de oorloc relatief sterk gedaald. In bijna alle be vallen houden deze dalingen nog steeds n Bwgj Er zijn 3 verschillende soorten: Saranto rood (fijn en geurig), Saranto wit (iets zoeter) en Saranto dry (extra pittig). Per literfles: rood en wit nu slechts fl. 2,45 dry nu slechts fl. 2,70 Schenk ook het succesvolle apéri- tief VANDERFLIP. Echt iets voor de moderne gastvrouw. Een keus [uit 4 verrukkelijke soorten kersen, aardbeien, frambozen en zwarte bessen. Alom verkrijgbaar de^zes Tandenha-zi'fe is mee?edeeld, dat c dle deel uitmaken van de Steal Se ^?meenschap voor Kolen en Staal, spoedig een besluit zullen nemen „L r «vergaan tot oprichting van ope®s gezagsorgaan voor atoom- een winder omvangrijke organisatie voor samenwerking op het £!®d van de atoomenergie. .J de plannen wordt uitgegaan van de oprichting van een Europese organisatie welke de naam zal dragen van „Eura tom ter bevordering van de Europese industrie voor atoomenergie voor vrede lievende doeleinden en voor de bouw van eBü gezamenlijk bedrijf voor het af scheiden ,van uranium De Belgische woordvoerder weigerde bijzonderheden over de plannen voor de „Euratom'' te bespreken en heeft re op gewezen, dat bijzonderheden hierover nog geheim en onvolledig zijn. Een welingelichte Belgische bron heeft gisteravond verklaard, dat een der doe. einden van het jongste bezoek aan Bonn van de Belgische minister van buiten landse zaken. Spaak is geweest het ver krijgen van de Westduitse instemming met het plan voor de „Eurotom". Nadat zich gisteren de gehele dag on geregeldheden in Buenos Aires hadden voorgedaan, hebben eenheden van het leger en de marine gisteravond het hoofd kwartier van het Argentijnse algemene vakverbond, de CGT, bezet. Met behulp van tanks en pantserwagens werd het hoofdkwartier omsingeld en zonder dat een schot gelost behoefde te worden in bezit genomen. Kort tevoren was er een grote troepenmacht door de stad gemar cheerd. Nadat de operatie voltooid was, ver klaarde de ministe- van Arbeid tegenover de pers, dat de regering, door de CGT on der controle te nemen, beoogt een orgaan te vernietigen, dat de arbeiders steeds „onderdrukt" heeft. ,,De arbeiders moe ten krachtige vakverenigingen hebben, die hun niet door de staat worden opge drongen", zo zeide hij. De minister be schreef de CGT als „het instrument van een tiran". De minister verklaarde voorts, dat de regering een decreet heeft uitgevaar digd, „waardoor het mogelijk zal wor den een einde te maken aan de alge mene staking". De inhoud van het decreet is evenwel nog niet bekend. °"d®r dagtekening 11 November 1955 heelt de Contactgroep van werkgevers in oe metaalnijverheid van de Sociaal Eco nomische Raad bericht ontvangen, dat hij °P®hde zittingsperiode niet in aanmerking dient te komen voor het be noemen van een of meer leden van de edrijfscommissie voor de metaalindustrie en de electrotechnische industrie. J „Tta.^tgroeP deeH thans mede, dat bhuik makende van de haar bij driifc^ba •mV"1S leve rechtspraak be- tniJfvISi K van 16 SePtember 1954 toegekende bevoegdheden van deze be- nlno-ln £mnen dert.ig dagen na dagteke- v=n P Za! komen b« het college TrramnhL VJ?°f ,het bedrijfsleven te hZ™ H s hoogste rechter in deze materie uitspraak zal doen. (van onze correspondent). Bij de behandeling van de gemeentebe groting van Zandvoort werd in de ge meenteraad critiek uitgeoefend op een reis van het bestuur van de semi-officiële stichting „Touring Zandvoort" naar de Duitse badplaatsen met de bedoeling in Zandvoort een ,,Kur-ort" te vestigen. Unaniem sprak de raad als zijn mening uit, dat de propaganda niet te veel op Duitsland moet worden gericht. Men moet van Zandvoort een internationale badplaats maken en niet een badplaats met een overheersend Duits karakter. Nadat de burgemeester als voorzitter van „Touring Zandvoort" in deze geest een toezegging had gedaan, werd een voorstel van de financiële commissie om de ge meentelijke subsidie van 10.000 terug te brengen tot 9.000 ingetrokken. De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, hebben in Oc tober een spaaroverschot behaald van 8.547.274 (v. m. 12,7 millioen). Inleg en terugbetaling beliepen resp. 73.634.520 en 65.087.246. Bij de niet-aangesloten spaarbanken werd 63.789 gespaard en bij de spaarbanken 555.396. (Bij de rijkspostspaarbank werd in October ruim 11 min gespaard. Twee Nederlandse korporaals, de 26- jarige A. van der B. en de 27-jarige A. S. K.. zijn gisteren door een Japanse rech'- bank in Tokio ieder tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zij waren ervar. beschuldigd, in November van het vorige jaar, toen zij met verlof uit Korea waren gekomen, in Tokio een taxi-chauffeur te hebben mishandeld en er met zijn taxi vandoor te zijn gegaan. Zij zouden onder de invloed van drank zijn geweest. In een kamer in het ziekenhuis van Montreal, waar hij thans wordt verpleegd viert morgen pater Mateo Crawley Bou- vy zijn tachtigste verjaardag. In gans de wereld is hij bekend gewor den als pater Mateo, de apostel van de verering van het H. Hart en stichter van het werk der intronisate. Toen deze Peruaanse priester in 1907 voor het eerst Paray ie Monial bezocht, heeft hij het plan opgevat voor dit, zijn levenswerk. In Rome, waar hij verbon den was aan het Peruaanse gezantschap bij de H. Stoel, vroeg hij aan de heilige Paus Pius X de toestemming daarvoor; het antwoord was een bevel om zijn le ven aan dit werk te wijden. Sedertdien heeft hij, zolang zijn krach ten het toelieten, heel de wereld afge reisd om de intronisatie te propageren. Hoe hij succes had: het feit, dat deze zinrijke devotie alom is ingeburgerd, spreekt voor zichzelf. Het was op zichzelf al haast een wonder, hoe hij de mensen wist te trekken. Een voorbeeld: In 1916 bezocht pater Mateo ook Nederland. Men had het hem afgeraden. Ironisch had men hem gevraagd, wat hij bij dat „ijskoude volk'' ging doen. Hij ging toch, zij het met zekere schroom, maar die schroom veranderde in enthousiasme, toen hij de koele Nederlanders had leren kennen. Ook in Rotterdam kwam hij. De directie van „De Maasbode" had voor de bijeen komst de grote foyer afgehuurd van de Doele. Een grotere zaal durfde men niet aan, want de pater zou in het Frans spreken en Franse voordrachten wer den als regel zeer slecht bezocht. De kaarten voor deze avond waren echter binnen het uur verkocht en nog steeds hield de run van gegadigden aan. Met het gevolg, dat de Maasbodedirectie er in allerijl toe moest overgaan de grote Doelezaal te huren. En deze zaal, de grootste vergaderzaal welke Rotterdam toen bezat, was die gedenkwaardige 17e Maart tot in de uiterste hoeken gevuld met een gehoor dat anderhalfuur lang gespannen naar deze priester heeft zitten luisteren. Nadien heeft pater Mateo zijn reis over de wereld weer voortgezet. De liefde die hij moest prediken liet hem geen rust. Met een nieuwe zending en de zegen van de Paus is hij gegaan naar Japan, Korea Mandsjoekwo. Hongkong, China, Indo- China, Philippijnen, Malakka, Portugees- Nederlands-, Engels-Indië, Hawaii, Ver enigde Staten. Canada, waar hij nu zijn tachtigste verjaardag viert, vermoeid, doodop van zijn uitputtende reizen, ge plaagd door een zware angina, die hem reeds meermalen aan de rand van het graf bracht. Ongetwijfeld zal hij zich op deze gedenkwaardige dag ook zijn tournee door Nederland herinneren en hij is blij, dat zijn medebroeders de Paters der H. H. Harten uit hun nationaal centrum te Nw.-Ginneken het intronisatiewerk blij ven leiden en stuwen. Wat Pater Mateo zich stelde als wereld program dat trachten zij te verwezenlij ken in Nederland: De wereld veroveren, gezin voor gezin! In dit moeilijke werk worden zij niet weinig gesteund door het apostolaat van de huiselijke nachtaanbid ding dat Pater Mateo in 1927 stichtte en dat ook in Nederland duizenden getrouwe leden telt. Voor al de geestelijke gaven, die hij Nederland schonk, zuilen velen hem met warme sympathie gedenken en op zijn verjaardag een gebedje storten voor hem en voor de bloei van zijn le venswerk. Pater Amadeus v. Enckevort ss.C.C. Nationaal directeur van het Intronisatiewerk. Dr Alfred Sokolofsky, de vroegere tolk van het Weense stadsbestuur, is gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen na een jaar gevangenisstraf in Rusland te hebben ondergaan. Vele verslaggevers en autoriteiten, die naar de Weense luchthaven waren geko men, om de Duitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano. te verwelko men, waren min of meer toevallig getui ge van Sokolofsky's aankomst in een Russisch vliegtuig. Sokolofsky weigerde de verslaggevers mededelingen te doen over zijn verblijf in Rusland. „Laat me met rust", was zijn enige antwoord op alle vragen. In Januari van dit jaar werd de Ween- ste tolk, die van geboorte een Pool is, door de Russen gearresteerd, omdat zij van mening waren, dat hij een „oorlogsmis dadiger'' was. Sokolofsky was voor zijn arrestatie de verbindingsman geweest tussen het Weensg stadsbestuur en de Russische bezetters. Na zijn arrestatie hielden regeringsautoriteiten en de bur gemeesters van Wenen niet op biï de Russen te protesteren tegen deze on waardige handelwijze. Volgens een gemeenschappelijk rapport van de Economische Commissie voor Eu ropa en de voedsel- en landbouworgani satie der Verenigde Naties, heeft zich in de periode van 1950 tot l953 ®en ,reel? stijging voorgedaan in de levensstandaard van de Europese landbouwbevolking Het netto inkomen van de landbouwbevolking in Engeland en 14 andere Westeuropese landen is in dit tijdvak met het equiva lent van 3 milliard of 22 procent ge stegen. Naar voorts in het rapport wordt me degedeeld gaven de prijzen in 1953 in verscheidene landen een neiging tot dalen te zien. De landen, waarop het rapport betrek king heeft, zijn Oostenrijk, Denemarken, België, Finland, Frankrijk, West-Duits- land, Griekenland, Ierland, Italië, Luxem burg. Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Ciroot-Brittannië. V Gistermiddag om een uur verscheen aan de Duitse zijde van de zeer drukke grensovergang Elten—Hüthum een colon ne van acht auto's en een bestelwagen, voorzien van transparanten met opschrif ten, waarin de vrijlating van de nog in Nederland verblijvende Duitse oorlogs misdadigers werd verzocht. Ook bevonden zich op enkele der wagens grote voorstel lingen van een moeder met kind en on derschrift „Wann kommst du?". Aan iede re grenspassant werd een pamflet ter hand gesteld, waarin o.m. stond: „Holland is das Reiseziel vieler Deutsche, der Lie- ferant von Blumen und landwirtschaft- Iichen Erzeugnissen. Trete auch du ein Eur die Freilassung unserer Brüder und handele". Tegen kwart over twee ver dween de colonne wederom in de richting Emmerik. Naar wij aan de doorlaatpost Venlo— Keulse Barrière vernamen, komen ook daar de laatste tijd wel eens vrachtwa gens binnen, waarop plakkaten zijn ge plakt van dergelijke strekking. Tengevolge van het omvallen van een oliekachel is gisteren brand ontstaan in de textielfabriek van de heer W. aan de Kasteelstraat te Brunssum. De vrijwillig brandweer van de gemeente Brunssum was spoedig ter plaatse en slaagde er na drie kwartier in de brand meester te wor den. Zowel het gebouw, de machinerieën en de voorraden gingen verloren. De fa briek bood werk aan circa 25 personen. PM tl.300.150.31 FIJNE DESSERT De koffie voor fijn proevers; werkelijk iets bijzonders Pakje 100 gr. 0.98 250 gr. 2.45 PAARS MERK Krachtig en voordelig Pakje 100 gr. 0.76 250 gr. 1.88 ROOD MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek Pakje 100 gr. 0.89 250 gr. 2.22

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4