Iemand Materiaal en vond een steen uit arbeidsbesparing bij woningbouw -■ Sint Servaastoren wordt niet in oude toestand hersteld St^te Repress 777 Met VELPOH Pater Louis Dion in December naar Moskou zie ie er geen $T$TE @press777 OPTICIENS FEL GEKANT barst van! Een jubileum en een feestbundel .EEN GROTE LIEFDE' van Edward Dmytryk i r FILMS DEZE WEEK tegen plannen van Amsterdamse ziekenfondsen Twee doden op de weg Graham Greene's „The End of the Affair verfilmd VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 PAGINA 3 Demonstratie in Ridderkerk Burgemeester A. M. Nieuwen huizen van Ridderkerk nam een gepavoiseerde troffel ter hand, kletste wat mortel op een funda ment en plaatste er met ferme hand een steen op. Deze steen was licht, merkwaardig van vorm en hij had het volume van een flink aantal normale klinkers. Boven dien behoefde de burgervader zich geen zorgen er om te maken of de steen recht lag; hij plaatste zich vanzelf reeds goed. Dat was dan de wonderlijke Atlas-steen die zowel mankracht als materia len bespaart. In vuur en ijs Kleur In Amsterdam: Lijk van vermiste man gevonden Slachtoffer van roofmoord? Noordelijke kampioene theezetten Voor mij de nieuwe Ietwat traditioneel EX-KONING UMBERTO IN NEDERLAND Commissie gaat West- houw onderzoeken Waterstand van de Rijn blijft zakken ISn zo zacht l Maar besloten ook eigen tarieven te laten onderzoeken Vraag de luiste soort 50 jaar Vereniging van Letterkundigen LJ ALF Februari 1905 werd in Amsterdam de Vereni ging van Nederlandse Letter kundigen opgericht. Het 50-ja- rig feest wordt een half jaar na dato, op 19 November a.s. gevierd in de stad waar de op richting plaats had. n Blackboard jungle" De film, die niet in Venetië mocht worden vertoond Plan van kath. Brazilianen Rio binnen twaalf jaar saneren Eerste Kamer over Kleuteronder wij s Doze steen had nog meerdere verdien sten, zoals wij later hoorden van arch tect J. H. L. Giesen, die deze steen zowrt heeft bevadèrd. Men heeft de steen tot de onmogelijkste temperaturen verhit, men heeft hem, na hem te hebben „gebaad" bevroren tot diep onder het vriespunt Men heeft hem dagenlang laten berege nen, men heeft er allerlei krachtproeven op uitgeoefend, jaren,,achtereen. En aldus luidde de eindconclusie van de T. N. O - instituten: „Uit de bij de onderzoekingen ver kregen cijfers blijkt, dat de eigen schappen van de onderzochte Atlas stenen .muren en -schoorstenen gun stig afsteken tegenover die van tradi tionele bouwmaterialen, muren er schoorstenen". Is dit een vleiend testimonium, bijzon der belangwekkend is nog. dat proeven en berekeningen hebben aangetoond, dat niet minder dan veertig procen( arbeidsbespa ring werd verkregen, hetgeen in deze tü den van arbeidsoverspanning in de zoge naamde kneivakken van de grootste bete kenis is. Ook bleek nog, dat bijna 75 pet speciebesparing werd verkregen. Een en ander vervult de directie van de N. V. Nivas (Ned. Industrie ter Vervaard- ging van Atlastenen) met de gegronde hoop, dat de minister van Volkshuisves- Oonderdagmtddag heeft de burgemeester van Ridderkerk de eerste steen geplaatst voor de bouw van 192 woningen, welke van de nieuwe, sgn. „Atlas"-stenen wordt gebouwd. Op de rechter foto zien we burgemeester A. M. Nieuwenhuizen tijdens het metselen van de eerste steen, terwijl de kleine foto links een indruk geeft van een muur, welke met deze nieuwe steen gebouwd is. Overigens doet deze burgemeester zijn naam wél eer aan bovenliggende past. terwijl door een in wendig gebogen vorm kleine luchtkanalen openblijven en de afgevlakte zijkanten bij de voltooide muur de indruk geven van normale, rechthoekige stenen De isolatie-capaciteit van een dergelijke muur is even groot als die van een 60 cm. dikke, massieve baksteenmuur. De heer A. van Kersen, directeur van de N. V. Nivas, kon verklaren, dat de Atlas-methode nie> te vroeg op de markt is gebracht zodat er geen twijfelpunten ten aanzien van de soliditeit en de kwali teit meer bestonden. Vrijwel ieder ge bouw kan er mee worden opgetrokken, zeide hij. Burgemeester Nieuwenhuizen was zö enthousiast over de 192 woningen, die hij er in Ridderkerk in Atlas-uitvoering bij kreeg, dat hij meteen een pleidooi hield voor meer toewijzing. Temeer klem kreeg zijn betoog door de aanwezigheid van de heer A. C. A. Deerenberg, belast met bouw-aangelegenheden in het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Maar de heer Deerenberg wees er ai aanstonds op, dat wat het woningvraag stuk betreft. Ridderkerk nog gunstig af steekt bij de omringende gemeenten, zo dat de verdelende rechtvaardigheid bij de toewijzing toch wel een woordje zal moe ten meespreken. De 192 woningen worden verdeeld m 7? ééngezinswoningen en 120 etagewoningen in drie bouwlagen. Deze etagewoningen zijn weer onderverdeeld in zestig drie- kamer. en zestig vierkamerwoningen De Atlas-steen is in allerlei aardige houdbare kleuren uit te voeren en ui zullen de ééngezinswoningen bruingrijs worden met een zwarte plint en de etage- woningen groenwit, eveneens met zwarte plint. De heer J. Huizer. de aannemer, zal on getwijfeld prettig werken met het nieuwe materiaal en hij dankte allen, die aan Je voorbereidingen medewerkten, vooral ook de gemeente Ridderkerk voor de snelle goedkeuring. (Van onze Amsterdamse redactie) Gisteren is in het water van het Open Havenfront voor het Centraal Station in Amsterdam het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige F. K.. een man die woonde in het centrum van de hoofd stad en sinds tien dagen spoorloos was verdwenen. Het lijk vertoonde verschei dene wonden en in de bovenkleding was een zak opengesneden, terwijl noch pa pieren noch geld werden ontdekt. De rijkspolitie te water, afdeling recherche onderzoekt de vraag of hier van roof moord sprake is. Aan de hand van en kele notities op een stukje papier uit een der zakken heeft men de identiteit van het slachtoffer kunnen nagaan. De politie kon gistermiddag nog geen nadere i mededelingen doen. houden In een Wt de laatste plaats bezette Harmonie te Groningen is gisteravond de finale gestreden om het noordelijk kampioenschap theezetten, dat was ge organiseerd door de stichting Theebu reau voor Nederland. Winnares werd Mej. Ans Sandstra uit Bolsward met 115 punten, tweede mevrouw A. Endema- Draeger uit Veendam met 109 punten, derde mevrouw A. Riks-Jager uit Hooge- veen met 108, vierde mej. A. Schaaf uit Hoogezand met 105, vijfde mevrouw W Boersma uit Sneek met 104 en zesde mej. Jannie Kiewiet uit Delfzijl met 90 pun ten. In Januari zal een regionale wedstrijd in Oost-Nederland worden gehouden. Aan het einde van het volgende jaar hoopt de nationale kampioenschappen te ting en Wederopbouw zich bereid zal to nen, ook voor de Atlasbouw de 25 procent toeslag op het. bouwvolume toe te staan, zoals die reeds voor enkele typen sys teembouw is verleend. De steen waarom het hier gaat. heeft een Y-vorm en men plaatst die Y dan op zijn kop. zodanig, dat de steel van de onderliggende steen in de vork Advertentie Gisteravond om ongeveer elf uur is in het Amstel hotel te Amsterdam gearri veerd ex-koning Umberto van Italië, die kort tevoren op doorreis op Schiphol was aangekomen. Hedenmorgen heeft hij zijn van de reis voortgezet. (Van onze correspondent). Sinds een brand op 9 September j.l. de neo-gothische toren van dr Cuypers van de Sint Servaaskerk te Maastricht ver nietigde. is deze eeuwenoude beroemde kerk in het brandpunt van de belangstel ling komen te staan, in verband met de vraag in welke trant de toren hersteld zal moeten worden en zelfs, of zii op nieuw zal moeten herrijzen. Om een bij drage te leveren in de oplossing van deze „brandende" kwestie heeft de kring Maastricht van het Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap Donder dagavond in de Staarzaal, gelegen in de schaduw van de Sint Servaaskerk. een bijeenkomst gehouden, waarop de West- bouw bü de oude Romaanse kerken uit het Maas- en Rijnland in het algemeen en die van de Sint Servaas, op de West- houw waarvan nog alleen het afgeknotte, zielige restant van Cuypers' toren geplant staat, in het bijzonder werd belicht door een drietal bekende deskundigen. Jhr dr E. o. M. van Nispen tot Seve- naer uit Oen Haag, de Sint Servaasken- ner bij uitstek, wees er op, dat, wil men tot een oplossing komen, het nodig is een nader begrip te krijgen van het type Westbouw, dat in de Carolingische tijd ontstond en in de 12de eeuw tot volle ontplooiing kwam. Pater Louis Dion A.A„ de opvolger van de uit Moskou in dit voorjaar uitge wezen pater Bissonnette, zal zich begin December naar de Russische hoofdstad begeven, waar hij op de 15e December zal aankomen. Zijn officiële taak in de Sovjet-Unie zal de zielzorg zijn onder de Amerikaanse katholieken in Moskou. De nieuwe aalmoezenier denkt 2 a 2V2 jaar in de Russische hoofdstad te blijven. Pater Dion, die een reusachtig postuur heeft, studeerde medicijnen, voordat hij zich tot het priesterschap geroepen veel de. Hij werd op 26 October 1940 in het klooster van de paters Assumptionisten te Nimes in Frankrijk priester gewijd Hoewel zijn omvang dat niet zou doen vermoeden, is p. Dion 'n sportieve figuur. Hij was o.a tot voor kort nog een enthou siast basketball-, voetbal- en baseball- beoefenaar, aan welke sporten hij reeds in zijn jonge jaren zijn hart had verpand. Pater Dion werd reeds verleden jaar December door de rovinciaal der Assump tionisten benoemd als opvolger van pa ter Bissinnette. Dezer dagen ontving hij pas van de Sovjetautoriteiten het visum, waarom hij onmiddellijk na de uitwij zing van pater Bissonnette had verzocht. .Vader Louis" zoals pater Dion door dé'studenten van het klooster der Assump tionisten wordt" genoemd, trad o.a. tevens od als leraar in de biologie aan de acade mie die aan het klooster is verbonden. H j werd geboren in 't Amerikaanse Wor cester en is de oudste zoon van negen kinderen Twee jongere broers en zeven meisjes, van welke laatste er twee in het klooster zijn. Pater Dion maakt zich niet erg druk over de koude Russische winters en de waarschijnlijk koele ontvangst, die hem in Moskou ten deel zal vallen. Hij zal in de Russische hoofdstad in hetzelfde ge bouw zijn intrek nemen als destijds pater Bissonnette. De kapel, waar hij voor de Amerikaanse katholieken de H. Mis zal opdragen bevindt zich in ditzelfde gebouw Hij krijgt een Russische kok en chauf feur. Dit laatste is blijkbaar nog een voorzorgsmaatregel om te voorkomen, dat Aover1 en Ut De waterstand van de Rijn blijft nog steeds dalen en hij heeft thans een lager peil bereikt dan in de laatste twee jaren het geval was. Wanneer niet spoedig een periode van regenval inzet, dan wordt voorzorgsmaatregel om ie vuumuuicii, u<»i.|VOOr de scheepvaart, die toch reeds ern hij op eigen gelegenheid een tochtje door stig gehandicapt is, het ergste g Op zeer kernachtige wijze behandelde spreker vervolgens het begrip West bouw, dat geen toegang tot de kerk is, Aan het slot van deze vergadering, welke een zeer drukke belangstelling ge- noot, heeft mgr M. Jenneskens, deken van Maastricht, medegedeeld, dat de toren niet in zijn toestand zal worden hersteld en dat door het kerkbestuur van de St Servaaskerk met waardering het aanbod van de regering heeft aanvaard om door de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg een onderzoek te doen instel len naar de constructieve sterkte van de Westbouw. Mgr Jenneskens deelde verder nog mede, dat er een commissie van des kundigen zal worden aangewezen om de herbouwplannen voor de toren te be studeren. maar een plaats waar een altaal staat met een daaronder gelegen crypte, een West- koorhal, geflankeerd door twee torens. Men heeft verschillende typen. Die van de Sint Servaas is een fraai voorbeeld, met een keizerZaal, waarin vroeger de relieken werden getoond, hetgeen thans niet meer het geval is. Spreker is van mening, dat de Sint Servaas reeds van het begin af aan een volledige middento ren heeft gehad. Prof. dr A. Puters, hoogleraar te Luik, wees in zijn spreekbeurt op de invloed van het Prins Bisdom Luik, dat het grote stroomgebied van de Maas beheerste en een culturele eenheid was. De derde spre ker, dr H. E. Kubach uit München, be lichtte vervolgens het eigen karakter van de Maaslandse kerkbouwstijl. Alhoewel het niet de bedoeling van deze bijeenkomst was een oplossing voor een eventuele herbouw van de Servaastoren te geven, heeft prof. dr J. J. M. Timmers in zijn eindvisie toch de Sint Barthole- meuskerk te Luik als voorbeeld naai voren gebracht. A de Sovjet-Unie zou maken. Helemaal gerust over het vertrek kan pater Dion overigens niet zijn, omdat de Amerikaanse regering plotseling het kort geleden, na veel aarzeling, toegezegde vi sum voor de Russisch-orthodoxe aarts bisschop Boris heeft ingetrokken. De aan leiding voor- de uitwijzing van de vorige Amerikaanse aalmoezenier uit Moskou was juist de weigering om deze Russische aartsbisschop een inreisvisum te verle nen. INS Opera MundiMsb. pers. De waterpolitie is voortdurend in alarm toestand om hulp te kunnen verlenen aan schippers, die aan de grond zijn gelo pen. Terwijl vanaf Rotterdam tot Ruhrort nog een belasting der schepen tot 87 pro cent mogelijk is, kan stroomopwaarts van Ruhrort nog slechts 53 procent der laad ruimte worden gebruikt. In de Ruhrortse haven heeft zich dan ook een zeer leven dig bedrijf ontwikkeld van uit Rotterdam komende schepen, die een deel van hun lading moeten afzetten, alvorens verder te kunnen varen. Gisteren is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden de 21-jarige motorrijder G. M. uit Amsterdam, die Dinsdagmiddag bij het gecompliceerde auto-ongeluk op de Haarlemmerweg ern stig werd gewond. In de vroege morgen van Woensdag is de 63-jarige Haarlemse metselaar G. J. A. van Sch. op de Herenweg ih Heemstede met zijn bromfiets geslipt. Hij stootte tegen de trottoirband, viel ip straat, brak zijn nekwervel en was op slag dood. Advertentie lp een gistermiddag te Utrecht gehou den buitengewone vergadering van de fe deratie van Nederlandse opticiensorgani saties, die werd gehouden onder voorzit terschap van de wnd. voorzitter, de heer P. van der Beek. hebben de opticiens met klem geprotesteerd tegen de plannen, van twee Amsterdamse ziekenfondsen (A.O.Z. en Ziekenzorg) om een eigen optiekbedrijf te stichten. De secretaris van de federatie, mr H. Dolk, zeide dat inmiddels memo- randi waren gezonden naar aanleiding van deze ongezonde concurrentie aan de ministeries van Sociale en Economische Zaken, de Ziekenfondsraad, de vaste mid denstandscommissie der Tweede Kamer en verder aan de met de ziekenfondsen samenwerkende contactcommissies van artsen, apothekers, oogheelkundigen, tand artsen en vroedvrouwen. Mr Dolk merkte op, dat het niet de taak is van een ziekenfonds verstrekking van optische artikelen in eigen beheer te ne men. De voornaamste inkomsten der op ticiens vloeien voort uit de vergoedingen der fondsen en wanneer nu deze zelf op ticien gaan spelen worden de opticiens in hun bestaanszekerheid bedreigd. Ary Prins, Herman Robbers en Jacobus van Looy hebben zich een halve eeuw geleden voor het tot stand komen der vereniging beijverd en te oordelen naar het feit dat on middellijk in 1905 een 35-tal schrij vers en waarlijk niet de meest onbeduidende tot de vereniging toetrad bestond er bepaald behoefte aan zulk een instituut. Geen wonder trouwens. Anno 1905 was het auteursrecht in de Neder landse wetgeving nog niet vastge legd wanneer dan ook de vereni ging in haar oprichtingsstatuten ver klaarde de bloei der schone lette- iciaame „ae willen bevorde ren m Neder der be]angen ren door de behartigms van haar beoefenaars namelijk de bescherming van het auteursrecht op het oog. -„tivi- In de loop der 50 jarenis d teit van de meestal bMcheidcn .P achtergrond werkende ichten echter ook in veel andere op nuttig geweest. Zo werdreeds^n oprichtingsjaar een ondersteuning^ fonds opgericht voor noodhlS kunstenaars, er is herhaaldelijk de schrijvers een beroep op de eniging gedaan om de verhoudmg regelen tussen auteur en uitgev opdrachtgever, radio, televisie en Op al deze terreinen heeft de Vereni ging, waarvan thans 340 leden deel uitmaken, zich uitermate verdienste lijk gemaakt voor de beoefenaren der schone letteren. Daarvoor verdient zij bij haar 50ste verjaardag de hulde van ietterlievend Nederland. GESCHIEDT de herdenking zelf in intieme kring, via een litteraire h„ndel die bij deze feestelijke gele genheid het licht zag, krijgt het jubi leum ook een bredere aandacht. Het r^en bundel, door Cornells Veth, prof Donkersloot en Max Nord sa mengesteld. waarin een veertigtal schrijvers zich in poezie en proza interview scherts of heftig manifest uitspreekt over zaken die het schrij verschap ten nauwste raken. - - - —---'v. Schipper van de grote vaart tot Van Sehendel: „Denkt u eraan, meneer Van Schendel, dat de zee niet alleen maar kabbelt". Tekening van Cornells Veth uit de bundel „Wichelroede en werk' „Wichelroede en werk" heet de bloemlezing naar een opstel van A. i Holst waarin deze de twee slachtige natuur van het auteurschap muzengunst maar ook moeizame arbeid aanduidt. Aspecten als kunst en overheid, kunst en moraal, de exploitatie van de kunst, de geva ren van het lezen worden vervolgens door auteurs van verschillende gene raties belicht. Van Deyssel en Wil lem Paap, Coster, Ter Braak en Marsman, van Schendel, Nijhoff en Frans Coenen en ook schrijvers uit onze tijd van Lucebert en J. B. Char les tot Annie Schmidt en Karei Bral- leput komen aan het woord. Zelfs onze Maasbode-pers ontbreekt niet, al is het als object van een ver weerschrift van H. A. Gomperts be treffende literatuur en pornografie. Wanneer wij dit bij Meulenhoff te Amsterdam uitgegeven bundeltje in teressant noemen dan is dit geen ge legenheidsfrase. Want is het niet boeiend, onze auteurs bezig te horen over dat wat hen allen het meest van alles ter harte gaat? Graham Greene is een schrijver, die graag door filmregisseurs wordt benut om een cinegrafisch werk te vervaardigen. Zijn meeste romans zijn ver filmd en Edward Dmytryk heeft thans ook zijn roman „The end of the affair" op de filmstrook vastgelegd. Graham Greene heeft geen zorgen gehad over het scenario en wij kunnen dit betreuren. Persoonlijk zijn wij geen bewonderaars van zijn onderhavige roman, maar de Olm naar onzc mening vervaardigd naar een scenario, dat te zeer afwijkt van de litteraire schepping en deze verande ringen kunnen wij geen aanwinst noemen. Van de grote strak doorgetrokken „flash back" in de roman valt bij de film niet veel te bespeuren en ook de rol van de privé-detective is wat verminkt. Als hij zijn rol heeft uitgespeeld ver dwijnt hij even plotseling als hii is eekomén en zijn rol wordt bovendien samengeperst in een enkele episode. Dit is trouwens nirt ons enige bezwaar tegen deze film van Dmytryk, die teveel in korte intervallen en episoden wordt samengeperst. Deborah Kerr en Van Johnson in „Een grote liefde" de verfilming door Edward Dmytryk van „The End of the Affair" van Graham Greene. Wellicht herinnert men zich het thema van deze roman. Een Engelse gehuwde vrouw maakt kennis met een man. die haar liefde opwekt. Tijdens een bombar dement van Londen meent-zij. dat hij onder een neerstortende balk is ver brijzeld en zij bidt dan tot God om ver geving en vraagt zijn „opstanding Het blijkt, dat haar geliefde een „shock heeft gekregen en hij verschijnt^ in de kamer, waar zij op haar knieën ligt. De vrouw ziet dit als een vingerwijzing en zoekt nu naar geestelijke rust na J1331 zonde, die zij via een humanist vindt In een kerk. Haar minnaar verneemt uit haar dagboek de ware toedracht, maar hij zal de verhouding niet meer kunnen herstellen, omdat de vrouw stervende is en na aankomst in haar woning, is de dood sterker dan zijn liefde voor haar „Een grote liefde" zoals de Nederlandse titel luidt, is zeker geen sterke film. Het gegeven is precair en het pleit voor Dmytryk, dat hij banaliteiten heeft voorkomen. Van Johnson en Deborah Kerr spelen de hoofdrollen bescheiden waarbij het opvallend is, dat Van John son deze gevoelige rol niet tot een over tuigende creatie weet te maken. Zijn wat huilerige stem stempelt hem tot een acteur, die bij voorbaat reeds een mis lukte creatie, zo er al van een creatie op het witte doek sprake kan zijn, doet vermoeden Zijn komst naar Engeland om deze film te helpen maken, is geen vondst. Dmytryk heeft met films ais Back to Bataan". „Crossfire", „The Juggler" en „The Caine Mutiny" bewe zen. dat hij een groot vakman is. Zjjn is In Venetië werd de film „Blackboard Jungle" dit jaar door Metro Goldwyn Mayer teruggenomen, omdat Mrs Clare Luce, de A' "rikaanse ambassadrice In Italië, dreigde zich niet op het Film festival te vertonen, als daar ook de rolprent zou worden vertoond. En düs wil natuurlijk iedereen deze film zien. Een averechts gevolg, dat des te betreurenswaardiger is, omdat de Amerikaanse vertegenwoordigster volko men gelijk had. „Blackboard Jungle" toont het leven op een ambachtsschool in Brooklyn, verge leken waarmee een Nederlandse tucht school zoals we die uit ..Boefje" of ..Ciske de Rat" hebben leren kennen een vriendelijk en beschaafd meisjespen sionaat is. Een onderwijzeres wordt door één der leerlingen jongelui van 15 tot 18 jaar naar de schoolbibliotheek ge- morbide „The Sniper", in samenwerking met Stanley Kramer vervaardigd, is knap van sfeer, maar mist toch een be paalde .touch" om te kunnen ontroeren. Met „The end of the affair" heeft Dmy tryk zich tenslotte in gevaarlijk vaar water begeven. Het verhaal is vrij sim pel. soms zelfs banaal. TTet gaat om een psychologische en geestelijke achtergrond en dit sacrale element speelt bij Graham Greene de hoofdrol, bij Dmytryk echter is het slechts een oplossing voor een verboden verhouding. De verstilling van de vrouw, die door haar geweten wordt gekweld en die zoekt naar een uitweg, naar een sublimeren van haar leven op een niveau, dat haar de begeerde ziele- rust kan verschaffen na een belofte, die zij heilig acht. is niet getroffen op de filmstrook. De ..story-telling" is primau en de uitwerking van het conflict, vaD de zielestrijd. is onderdeel van de epische verteltrant, die nog wordt geaccentueerd door het feit, dat het dagboek van de vrouw de sleutel vormt voor de voort gang van het verhaal, natuurlijk met ge bruikmaking van enkele flash-backs" Wat Dmytryk aap soberheid heeft, ge toond, wordt niet aangevuld door een spankracht, die de toeschouwer boeit er hem deelgenoot maakt aan het univer sele probleem van de strijd om de rust na een zelf erkend falen in moreel op zicht. Ook enkele passages in de film zijn te „typisch Engels" van opzet om geheel te passen in de sfeer. Want eer Engelsman moet men vooral niet te En gels voorstellen, als dit niet wordt geëist door de fabel. Bu. sleurd en daar aangerand. De jongens rossen gezamenlijk hun leraren af. stu ren anonieme smaadbrieven aan de In verwachting zijnde vrouw van een onder wijzer, gebruiken verdovende middelen en trekken messen als ze voor een straf in aanmerking komen, die uitgaat boven de 500 regels, die ze moeten schrijven als ze een unieke gramofoonplatenv'erzame- ling hebben vernield. Meermalen hebben we Hollywood kunnen prijzen, omdat het er niet vooi terug schrok, sociale wantoestanden In eigen land eerlijk en omonwonden aan de kaak te stellen en ook ditmaal kanl de durf van de makers tot op zekere hoogte worden gewaardeerd. Maar als een officiële Amerikaanse inzending op een Filmfestival had men moeilijk een slechtere keus kunnen doen. temeei omdat in deze film, waarin het goede het natuurlijk van het kwade wint alleen het kwade overtuigend wordt ge schilderd. terwijl men aan de zege var. het goede maar kwalijk kan geloven. De film waarin Glenn Ford de rol speelt van de leraar, die het alleen aan zijn idealisme en zijn bovenmenselijke moed, maar vooral aan zijn training ais middengewicht-bokser van de marine heeft te danken, dat hij zijn eerste se mester op school overleeft, is door Ri chard Brooks gemaakt met alle gladde routines, waarover Hollywood-regisseurs op het gebied van misdaad en sadisme beschikken. Het is fascinerend, bijna adembenemend deze jonge raddraaiers die aanvankelijk op angstaanjagend-rea- listische wijze worden getypeerd, de eigendommen en idealen van hun onder- wijzers te zien vernietigen. Maar de overwinning van het goede, uitsluitend door de moedige houding van een leraar, die door de belhamel met een mes wordt bedreigd, is onwaarschijnlijk. Een klas zoals die hier wordt geschilderd, zou de man zonder pardon hebben vermoord. De makers van de film zijn in hun ijver om de jongelui zo zwart en het kwaad zo schokkend mogelijk af te schilderen, te ver gegaan. Dat alle ge toonde incidenten zich in Amerika kun nen hebben voorgedaan en zelfs hébben voorgedaan, nemen we onmiddellijk aan Lazen we niet nog deze week een bericht uit Amerika, dat jeugdige bendeleden van 10 tot 15 jaar elkaar met Molotof- cocktails flessen benzine met lonten van lompen hebben bestookt in een klein park, vlak bij de ambtswoning van Robert Wagner, de burgemeester van New York? Maar een concentratie van dergelijke incidenten op één school_ bin nen enkele weken wijst op overdrijving terwille van de sensatie. Bovendien rij zen er bij het zien van de film tal van vragen. Hoe is het mogelijk dat een knappe jonge onderwijzeres een aan stelling krijgt aan een school, vol wilde ongeremde jonge beesten? Hoe kan een directeur, die ten aanzien van de he meltergende mistoestanden op zijn school doet of zijn neus bloedt, zich handhaven? Waarom blijven jongens wier ouders, noch leraren noch zijzeif er prijs op stellen, dat ze zich ontwik kelen nog een dag langer op school? Hoe komt het. dat de jongens in de klas van Glenn Ford nauwelijks hun naam kun nen schrijven, terwijl er ingewikkelde wiskundige berekeningen op het bord staan? Uit welk milieu komen deze jon gens? Hoe is hun vroegere opleiding ge weest? Wat zijn de mogelijke oorzaken van een houding en van toestanden, die in ons land. gelukkig, ondenkbaar zijn? Allemaal vragen, die de toeschouwer bij het zien van deze film door het hoofd spoken en die verhinderen, dat hij vol ledig door het getoonde wordt gegrepen laat staan, dat hij in de film of in de goede trouw van de makers kan gelo ven. F. De opticiens, aldus de heer Dolk, heb ben een belangrijke dienende taak in het kader van de volksgezondheid. Zij zijn stellig geen handelaren, maar beoefenen een ambacht. De beide Amsterdamse zie kenfondsen menen nu. dat zij goedkoper kunnen, hoewel de opticiens stellen, dat de thans vigerende tarieven volkomen verantwoord zijn. Mr Dolk zeide voorts, dat wanneer de beide fondsen bezwaren hadden tegen de tarieven, het wenselijk ware geweest, dat zij in overleg waren ge treden met de federatie van opticiens. Wanneer partijen niet tot elkaar konden komen, hadden zij nog altijd een beroep op de overheid kunnen doen, die dan op grond van het kartelbesluit had kunnen ingrijpen. De opticiens besloten op deze vergade ring hun bereidheid te tonen een onder zoek te laten instellen naar hun tarieven. Dit onderzoek zal worden opgedragen aan het Economisch Instituut voor de Midden stand in overleg met de ziekenfondsorga nisaties. Wanneer mocht blijken, dat de tarieven inderdaad te hoog zijn. dan zul len de opticiens hun tarieven verlagen. Mocht daarentegen blijken dat de huidige tarieven te laag zijn, dan zullen ook de tarieven worden verhoogd. De opticiens namen tenslotte een reso lutie aan, waarin zij met klem protesteren tegen het voornemen van de twee Amster damse ziekenfondsen om zich daadwerke lijk te gaan toeleggen op de verstrekking van geziehtshulpmiddelen aan zieken fondsverzekerden, particulieren en wel licht ook aan instellingen e.d. Slechts met de grootste moeite weet de leraar Glenn Ford) zich tegen over zijn brutale leerling te beheer sen. Beeld uit Blackboard Jungle" een M.G.M.-jilm van Richard Brooks Enige vooraanstaande katholieken in Rio de Janeiro hebben een plan opgesteld om op korte termijn hulp te verschaffen aan de 400.000 bewoners van deze wereld stad, die verspreid wonen over 150 wijken, waar de ellende en de criminaliteit zo hoog zijn gestegen, dat zelfs de politie het niet meer waagt na zonsondergang zonder meer daarheen te gaan. Binnen vier maanden zullen tien woonblokken van vier étages worden opgetrokken zodat twaalfhonderd gezinnen gehuisvest kun nen worden. Terzelfder tijd zullen een kerk, twee scholen, een sportpark, een ziekenhuis, een kraamkliniek en een sociaal hulpcentrum gebouwd worden. De meesten van de bijna half millioen pau pers (n Brazilië's hoofdstad zijn van het platteland naar Rio gekomen om er werk te vinden, doch daar niet in geslaagd, ten gevolge waarvan zij tot armoede zijn ver vallen. In de opeenhoping van daklozen en hongerenden zijn stromend water, electrisch licht en riolen onbekende uit vindingen. Het project beoogt binnen twaalf Jaren zoveel bewoonbare huizen te bonwen, dat de gehele stad gesaneerd is. De vier grootste aannemersbedrijven van Rio zullen gedurende de eerste vier maanden alle te bouwen projecten koste loos uitvoeren. Voorts hebben hoge rege ringspersonen en leden van de gemeente raad. alsmede talrijke particulieren grote sommen gelds geschonken om de nood onder hun stadgenoten te lenigen. Vele leden van de Eerste Kamer achten het aantal van veertig kleuters per leerkracht veel te hoog. Zfl menen, dat dit, wat de jongere kinderen betreft, niet hoger dan twintig en voor de ouderen niet hoger dan dertig mag liggen. Aldus staat te lezen in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer n.a.v. het ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dit onderwijs. Voorts achten deze leden het programma van de opleiding van leerkrachten onvol doende. Vele andere leden gewaagden met bij zondere instemming van de algehele ge lijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs. Het was hun echter nog steeds niet duidelijk, waarom men van rege ringswege heeft vastgehouden aan een hogere waarborgsom dan bij de lagere scholen was gevraagd. Ettelijke leden Heten echter een be vend geluid horen, want zij verklaarden zich slechts met beving over dit wets ontwerp te kunnen verhengen, omdat zij onderwijs aan kleuters een beden kelijk streven achten, wanneer dit on derwijs wordt opgevat in de zoals zij ze -en, hier te lande gebruikelijke in tellectualistische zin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3