Slraalverkeersvliegtuig slaat over de gehele wereld uil zijn vleugels Allerhande uit trommel van Financiën l en lekker gesproken ovk tótffSiie Katholieke filmexploitanten congresseren Geen schijn van kans voor commerciële televisie Verhoging van telefoonabonnementen in grote netten niet uitgesloten Vier jaar werkte Douglas aan de DC-8 Discriminatie van de film door fiscus moet eindigen Een levensgevaarlijk mens toch slechts Draadomroep wordt mogelijk beperkt VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 PAGINA 7 OOR de bestelling van de acht F) Douglas DC-8 verkeersvlieg- tuigen met straalmotoren, is de KLM de eerste luchtvaartmaat schappij buiten de Verenigde Sta ten die straalverkeersvliegtuigen van Amerikaanse makelij heeft be steld. De banden van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij met, de vliegtuigenfabriek van Donald W. Douglas dateren al van 1934, toen de KLM eveneens als eerste niet- Amerikaanse, de tweemotorige DC-2 kocht, waarvan de ,Uiver" nog in veler herinnering leeft. De KLM is bovendien de enige lucht vaartmaatschappij ter wereld die alle typen verkeersvliegtuigen van Douglas heeft gekocht. Geheimzinnigheid Engelse droom Waterval van bestellingen Strijd tegen het lawaai Op 21 Mei 1956 bestaat de Noordatlantische. dienst van de K.L.M. tien jaar; in dat tijd vak heeft onze nationale maat schappij zich verzekerd van de vierde plaats in het internatio nale luchtverkeer en van de eerste plaats van het vrachtverkeer. In de tomende jaren, vooral wanneer de nieuwe vliegtuigen hun intrede hebben gedaan, zal blijken dat de KLM het hoofd zal kunnen blijven Dieden aan de zeer zware concur- •entie. Zelfs politie bang voor zijn repressailles Reeds 70.000 TV-toestellen Bioscoopexploitant 'en filmkeuring Rijksinkoophureau Meervoudige kinderaftrek Oorlogsschade van tuinders Goed nieuws voor ieder, die van een lange en extra lekkere sigaret houdt. WINGS, de beroemde Amerikaan, is nu ook in verfijnd „King Size" formaat verkrijgbaar. Modern van lengte, vorste lijk van aroma, elegant in de hand. Rook de nieuwe WINGS „King Size", zo geurig, zo zacht, dat het U direct opvalt. Vraag vandaag nog een pakje! Kadaster AMSTERDAM WERELD- TABAKSCENTRUM Radiodistributie duurder De Douglas DC-8 Is een geheel me talen laagdekker met een pijlvleugel; de vleugel maakt aan de achterzijde een hoek van circa zestig graden met de romp. Het is de bedoeling, dat het vlieg tuig vier turbinestraalmotoren van het type Pratt en Whitney krijgt. De moto ren worden aan de uitsteeksels onder de vleugelvoorrand in gondels gemonteerd. De DC-8 zal zijn vluchten over de lange afstanden maken op hoogten van tienduizend tot twaalfduizend meter, zo dat het toestel boven het weer zaï vliegen. Het krijgt een zg. „slecht-weer- radarinstallatie", waardoor de beman ning in staat zal wordep gesteld reeds op grote afstand kennis te krijgen van slecht weer op de route, zodat dit ten gerieve van de passagiers, op tijd zal kunnen worden omgevlogen. Het maximum-startgewicht van het vliegtuig is 116.678 kg; de maximum be talende lading 12.000 kg. Het toestel is 42.48 meter lang, het heeft een vleugel wijdte van 41.07 meter en het topje van het kielvlak ligt. wanneer het toestel op de grond staat 12.90 meter boven do bodem Het vliegtuig heeft een vleugel- oppervlak van 241 vierkante meter en weegt leeg 50.722 kg. Het is bekend de president-direc teur van de KLM. de heer I. A. Aler heeft er al meermalen de aandacht op gevestigd dat de vlootvernieuwing de directie van de KLM al zeer lang bezig gehouden. Dr Albert Plesman had ook al geruime tijd zijn gedachten over dit in het bijzonder voor een luchtvaart maatschappij zo moeilijke vraagstuk la ten gaan. Het was in zijn werkkamer in het hoofdkantoor van de KLM te Den Haag op de avond van de 10de October 1953. dat men als niet KLM-er voor het eerst, een vermoeden kreeg van de ncn- ting der gedachten van de stichter d-r KLM; op een tafel in die kamer stond nl een model van de Douglas DC- "ei wachten opaankomst van,de Douglas nr 6A Dr ir M. H. Damme te Chris v church "in Nieuw-Zeeland en op een telefoongesprek met de gezagvoerder van dat toestel Han Kooper. De Douglas-vliegtuigenfabriek is. naar onlangs is bekend geworden al onge il J- SSoïïSb? zPeer geheimzinnig met e het 5gejeneva^ de vakpers^ Sfc. nog het nieuwe vliegtuig v r h;. n(j'erheden Mei 1955 pas zijn enige hijzon over afmetingen enz. van het toestel s publiceerd en begin October j.l. ztl gegevens bekend geworden over de m toren Het ontwikkelingswerk heelt Dou^ias tot dusverre naar schatting zes tien "milloen gulden gekost. Eind Octo ber deelde Douglas mede, dat met de fabricage een aanvang was gemaakt en dit alles er op zou worden gezet min stens één DC-8 vliegklaar te hebben in het begin van 1958. De Engelse vliegtuigindustrie^heen, ZeldooHog verscheidene jaren de toon aangegeven zowel op het gebied van de ia ?r-o straalvliegtuigen als op dat "an de straalverkeersvliegtuigen. Het de Havilland „Cornet I" verkeersvliegtuig met straalmotoren was 't eerste ter wereid reld dat zijn intrede deed in de burger luchtvaart. Het toestel was in het begin een groot succes. Rampen met twee dezer machines van de BOAC hebben jammer genoeg de gouden bergen, die de Engelsen zich hadden gedroomd, doen verdwijnen. Misschien zal de ..Cornet 4" die voor kortere afstanden is bestemd, weer glorie aan de Engelsen geven. De Amerikanen hebben zich veel later dan de Engelsen op het bouwen van verkeersvliegtuigen met straalmotoren toegelegd. Eén van de vliegtuigfabrie ken daar. nl. Boeing, was de eerste, die met een verkeersvliegtuig met straal motoren de aandacht van de Engelse Cornet" afleidde; de Boeing 707 maakte op 15 Juli 1954 de eerste vlucht en het vliegtuig was meteen midden in de be langstelling. Nat Paschall, vice-president van de afdeling verkoop burgerluchtvaart van Douglas, heeft in het vakblad ,,Shei. Aviation News" verteld, dat de vraag naar een tankvliegtuig met straalmoto ren voor de Amerikaanse luchtmacht ge durende meer dan een jaar vliegtuigla- brikanten in de V.S. heeft doen aarzelen om met het ontwerpen van een straai- verkeersvliegtuig te beginnen of voord gang te maken. Toen de luchtmacht aan Boeing opdracht.gaf. van haar 707 een tankvliegtuigversie in grote aantallen to bouwen, was de spanning gebroken en konden de andere .fabrieken zich gaan toeleggen op andere typen. Van deze andere is Douglas kennelijk het verst gevorderd. Toen de „Pan American World Air ways" op 13 October j.l. hekend maakte, dat zij 20 Boeing 707 en 25 Douglas DC-3 toestellen had besteld, heeft de verbijs tering, die zich van vele concurrenten had meester gemaakt na het vernemen van dit bericht, niet lang geduurd. Op 25 October liet „United Airlines" weten dat zij 30 Douglas DC-8 vliegtuigen had besteld; daarna volgde de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „National Air lines" met een bestelling van 6 DC-8 machines en „American Airlines" met een opdracht voor het bouwen van 30 Boeing 707-toestellen. Eind October bleek ons uit een bericht in ,,Dagens Nyheter", dat ook de Scandinavische luchtvaart maatschappijen SAS van plan is de DC-8 vliegtuigen aan te schaffen, maar dat de KLM met haar onderhandelingen toen verder was dan de Scandinaviërs. D;t bericht is juist gebleken. Nu de KLI.1 haar bestelling publiek heeft gemaakt, zal het niet lang duren of woordvoerders van andere niet-Amerikaanse luchtvaart maatschappijen zullen hun duit in het zakje van de concurrentie doen'. Met het tijdperk van de straalmotor zal in de burgerluchtvaart van ons land ook een ander dan tot dusverre op Schiphol (en soms ook op Eelde) van Nederlandse vliegtuigen afkomstig geluid zijn intrede doen. Er is al veel over dat geluid geschreven en het ziet er niet naar uit, dat het laatste woord er al over is gezegd. Men is druk doende dit probleem op te lossen, maar het moet worden betwijfeld of het ooit zo zal kunnen worden opgelost, dat er geen hin der meer van wordt ondervonden. Sir Miles Thomas, voorzitter van de raad van bestuur van de BOAC, de „British Overseas Airways Corporation" iieeft enige dagen geleden in een artikel in de „Sunday Times" o.m. gezegd, dat er in Engeland op het gebied al enkele veelbelovende resultaten zullen blijken bij het gebruik van de nieuwe straal motoren. die in de „Cornet 4" worden gebouwd. In de „Britannia" is het geluid van de schroefturbines al een heel stuk zachter geworden. Zowel de Boeing 707 als de Douglas DC-8 zullen van speciale dempers zijn voorzien. De president van de „Panam", Juan T. Trippe, zou, volgens het Engelse vakblad „Flight" hebben gezegd dat de nieuwe straalverkeersvliegtuigen niet veel meer lawaai zullen maken op de grond dan de huidige vliegtuigen met zuigermotoren. Een bepaling van de „New York Port Authorithy" behelst, dat op de vliegvelden van New York geen straalvliegtuigen mogen landen als -e zoveel lawaai maken. Een ander aspect aan her gebruik van verkeersvliegtuigen met straalmotoren is: voldoen de vliegvelden van thans aan de eisen, die over vijf jaar er aan zullen worden gesteld? Aangenomen kan wor den. dat startbanen van circa 2800 meter zijn vereist. (Van onze filmredacteur) De commerciële televisie maakt in Nederland geen schijn van kans. Slechts een uitermate kleine minderheid in het parlement is voor dit soort televisie hetgeen iets heel anders is te vinden. Daartegenover zou het onwezenlijk zijn, om reclame in de televisie te weren, omdat daardoor de economische ont wikkeling van Nederland ten opzichte van het buitenland achter zou komen te staan. Deze vorm van reclame dient in handen te worden gegeven van een afzonderlijk orgaan naast, maar gevormd dóór de omroepen. Wat de uitzending van films door de televisie betreft, is de Tweede Kamer nagenoeg met algemene stemmen uitgezonderd die der communisten van oordeel, dat voortaan uitsluitend films, welke door de Centrale commissie voor de filmkeuring voor alle leeftijden toelaatbaar zijn verklaard, mogen worden uitgezonden. Deze mededelingen, ontleend aan het I geroepen aan de keuring en de beoor voorlopig verslag van de commissie van deling van de films mee te werken, onderwijs op de begroting van O.K. en Als overheidspersoon gaf hij toe. dat de belastingpolitiek (op grond van een ministeriële circulaire hebben de ge meentebesturen in 1947 de vermakelijk heidsbelasting voor openbare filmvoor stellingen tot 35 procent verhoogd en nog steeds is deze maatregel niet in alle ge meenten ongedaan gemaakt) terecht, het misnoegen van de betrokkenen heeft op gewekt. Voorts verklaarde hij het te be- De 33-jarige gewezen kellner T. va" <5® V heeft gisteren voor het gerechtshof Amsterdam terecht gestaan. De politie rechter had hem veroordeeld tot een geld boete van f 100 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maan- vrouwen^had'mishandeM^jr^gen ^j^er Él™ gegaan?ieDeVaprott^em"-g®^r®®j gisteren een onvoorwaardelijke s vangenisstraf van drie maanden tegen de veonaCgenóemde datum was het tot een treffen gekomen tussen een vrouw die in d «inuistraat woonde, en v. d. V. toen baar ter verantwoording riep over de" v" was onder de invloed van sterke drank en hij had de vrouw gesl^en^en was haar in haar woning g st,ui'tte v. drank en hij had de vrouw geslagen en r in haar woning gevolgd, toen zij naar binnenvluchtte.Daar^ tw€e<Je d" V op tegenstand van een ""'V" vrouw, met wie hij eveneens in h 8 meen geraakte. Twee agenten, die ten tonele waren verschenen wilden v. o meenemen naar het politiebureau verzette zich echter met hand en tana, een derde agent gelukte het met de huiP van zes mannen na een gevecht van twin- tig minuten, hem tenslotte te overmees teren. Heeft u geen gebruik gemaakt van uw gummistok?", vroeg één der raadsleden aan deze agent, die gisteren als getuige optrad. „Daar ziin we na Vinkeveen wa« huiverig voor geworden", was het ant woord. De agent vertelde verder, dat alle radiowagens van de politie er aan te pas moeten komen, wanneer v. d. V., die een oude bekende is op het politiebureau, bij een vechtpartij is gesignaleerd. „Nie mand durft aangifte te doen, uit angst vnor renresaille: °ok sommige collega's niet", aldus de agent. „Zo ook in dit ge val. Noch de vrouwen, noch de arts, die een van de vrouwen had behandeld na de vechtpartij, wilde aangifte doen of een verklaring afgeven". 4<s v d V. niet heeft gedronken, Is h« zo kwaad niet, voerde de verdediger aan, hetgeen werd bevestigd door de agent. „Maar wanneer hij heeft gedronken, is liet of de baarlijke duivel in hem is ge varen", voegde hij er aan toe. De procureur-generaal noemde v. d. V. een levensgevaarlijk mens. Hij kon zich heel goed indenken, dat de officier van Justitie niet tevreden was met het vonnis van de politierechter. W. voor 1956. die wellicht een einde maken aan ernstige misverstanden, welke met betrekking tot de mogelijkheden van een commerciële televisie in ons land bestaan, werden gedaan door het Tweede Kamerlid J. Peters tijdens een beschouwing, die hij gisteren op het in Roermond gehouden Congres van Katho lieke Bioscoop- en Filmexploitanten over „Film en Televisie", of juister over „Televisie en Film", heeft gehouden. Dit congres, belegd door het twee jaar geleden opgerichte Bezihning^®^™.™ van katholieke bioscoop- en tanten. dat zich ten doel stelt de be hartiging van de godsdienstige en zede lijke belangen van zijn leden op de grondslag van de katholieke levensbe schouwing. werd bijgewoond door Z. H E. mgr dr J. M. J. H. Hanssen. coadjutor van 't bisdom Roermond die er in een korte toespraak tot de deelnemers op wees dat de bioscoop niet alleen een in strument is van amusement en winstbe jag maar ook van ontwikkeling en cul tuur, waarin de eigen levensbeschou wing tot uitdrukking moet komen door een vertegenwoordiger van mr J. Ca^s. minister van O. K. en W., mr dr R Geuljans. burgemeester van Roermond, mr D. Bijdendijk. voorzitter van de Cen trale commissie voor de filmkeuring en M. P. M. Vermin, voorzitter van de Ne derlandse Bioscoop-Bond. De heer Peters, ingeleid door de heer V. Vermin, de voorzitter van het Bezin ningscentrum, die zijn toehoorders er aan herinnerde, dat zij hun katholieke be ginselen alleen door samenwerking in het bioscoopbedrijf tot gelding konden bren gen. had ongetwijfeld de volledige aan dacht van de congressisten, toen hij de problematiek van de televisie aan de or de stelde, het nieuwe machtige medium volgens de laatste betrouwbare schat tingen zijn er in Nederland thans reeds tussen de 60.000 en 70.000 TV-toestellen dat er is en dat blijft, onverschillig hoe zich de verhouding tussen film en televi sie op den duur zal ontwikkelen. De jongste redevoeringen van Z. H. de Paus citerend toonde spreker aan, dat film zowel als televisie op zich neutraal zijn en dat het aankomt op het gebruik, dat de mens van beide media maakt. De christen is niet primair tegen het kwa de, maar vóór het goede en daarom is offensieve waakzaamheid ten aanzien van film en televisie geboden. In tegenstelling tot Amerika, waar de televisie geheel in particuliere handen is. wordt in Nederland volgens de wens van de meerderheid van de bevolking de TV beheerd door organisaties op culturele grondslag de omroepen echter met. overheidsinvloed. Eenzelfde tegenstelling is te vinden in de struc tuur van de televisie en het filmwezen welk laatste immers internationaal en van commerciële inslag is. Vandaar dat de overheid meer vertrouwen durft stel len in de televisie dan in de film, die aan een keuring vooraf wordt onderwor pen. Onder het motto „De bioscoop-exploi tant als katholiek en als zakenman in deze tijden" wees mr W. C. A. Francissen burgemeester van Sint Michielsgestel, in de middagbijeenkomst als bestuurslid van de Katholieke Film-Actie op de wense lijkheid, dat de bioscoop-exploitanten meer bij de filmkeuring worden betrok ken. Door hun nauwe betrekking met de film zijn zij immers op de eerste plaats treuren, dat deze onrechtvaardige hef- verklaard. fing. die de bioscoopexploitanten verhin dert hun rechtvaardig aandeel in de al gemene welvaart te hebben, al niet ja renlang achter de rug is. Op zijn voorstel besloot de vergadering dan ook met algemene stemmen aan alle gemeenten, waar de belasting nog niet tot 20 procent is verlaagd, het volgende telegram te zenden: „Het Katholiek Bezinningscentrum van Bioscoop- en Filmexploitanten, te Roer mond in congres bijeen, dringt er bij uw gemeentebestuur met klem op aan, de heffing der vermakelijkheidsbelasting op openbare filmvertoningen, zulks in navol ging van hetgeen in talloze gemeenten reeds is geschied, terug te brengen op 20 procent. Het Congres is van mening, dat hierdoor aan een ongerechtvaardigde dis criminatie van de film tegenover andere cultuuruitingen een einde wordt gemaakt en slechts langs deze weg een gezonde en verantwoorde exploitatie van deze bedrij ven mogelijk wordt". Tot slot werd nog besloten aan de ka tholieke fractie van de Tweede Kamer een telegram te zenden, waarin de be vordering van maatregelen wordt ver zocht. die er toe leiden, dat in hotel café- en restaurantbedrijven geen ande re. door buitenlandse TV-stations uitge zonden films mogen worden vertoond dan films, die door de officiële keuringsin stanties in Nederland toelaatbaar zijn 'S-GRAVENHAGE, 17 Nov. 1955de meest zuivere methode de algemene Na de algemene financiële beschou- kosten in de berekening op te nemen. wingen biedt de begroting van Finan ciën in de regel alleen nog maar wat lósse onderwerpen, welke meer direct het departement zelf ra.ken, maar in de regel minder te doen hebben met het eigenlijke financiële beleid. Een uitzondering hierop moet men maken voor de exportfinancieringscredieten, die deze middag bij de behandeling van de begroting ter sprake kwamen. Deze zaak was al aangesneden bij de algemene financiële beschouwingen, maar werd toen naar deze begroS behandeling verschoven. De meningen bleken verdeeld. De heren Janssen (KVP) en Van Leeuwen (VVD) v°n den het tijd worden deze credieten te matigen, omdat, zoals de heer zei, het grootste deel er van naar de scheepsbouw gaat en deze tot 19 zit met orders, terwijl bovendien bfl deze orders in de scheepsbouw zo goed als alle industrieën zijn betrokken. De heer Van Leeuwen had er wel beg p voor, dat exportmarkten, die met mo - te waren opgebouwd niet in de s mochten worden gelaten, maar 11n scheepsbouw ging hét volgens hem om een blijvende verovering van ah zetgebieden. De heren Van Eysden (AR) en Peschar (PvdA) hadden een tegenovergestelde mening. Laats g - noemde was het met het beleid van de minister eens omdat z.i. matiging het beleid in de verschaffing van ex- portcredieten in strijd zou zijn met tie structuurpolitiek voor de toekomst continuïteit van dit beleid .achHe hij evenals de heer v. Eysden in he lang van onze economie. Een andere zaak was die van het Rijks- inkoopbureau, tegen welks voortdurende uitbreiding de heer Van de Wetering CH) bezwaar maakte. Het budget van dit bu reau is nu al opgelopen tot f 1.633 000 en nu wij men daar weer 13 ambtenaren aan stellen Dit bureau, aldus de heer Van de Wetering, moet zich niet inlaten met al lerlei detailkwesties, dat is onwaardig en uitbreiding met 13 ambtenaren achtte hij dan ook ongewenst. De heer Van Eysden vroeg de minister, welk systeem van kostenberekening hier werd aangehouden met name of wel re kening werd gehouden met de algemene kosten van het bureau zelf Dat zou moe ten geschieden, omdat het ook levert aan niet-overheidsinstellingen en dan is het Verscheidene afgevaardigden (Janssen, Van Eysden, Peschar) vroegen om uit breiding van de meervoudige kinderaf trek, die nu pas begint btj zestienjarige buitenshuis studerende en wonende kin deren. Men wilde dit ook voor jongeren, waarbij men vooral de schipperskinderen op het oog had. De heer Van Eysden wil de deze meervoudige aftrek voor jongere kinderen, zelfs overal waar bijzondere omstandigheden zijn aan te voeren. Voor de inkoopcombinaties vroegen de heren Janssen en Van Eysden om af schaffing van de omzetbelasting over het verlenen van credieten. De vrijstel ling van de o.b. is algemeen, zo stelde het de heer Janssen. De tekst van de vrijstelling-leidt tot geen enkele restric tie. De staatssecretaris was in de stuk ken met het argument gekomen dat de vrijstelling ex art. 24 alleen gold voor het eigenlijke geld- en credietverkeer Maar, zo zeide nu de heer Van Eysden. men kan het hele complex van dienst verleningen van de inkoopcombinaties niet als één geheel beschouwen. De heer Van de Wetering (C.H.) bepleit te nog afschaffing van de personele be lasting, die hij beschouwde als een rudi mentair overblijfsel uit lang vervlogen tijden Hij vond deze belasting ook veel te omslachtig an een sta-in-de-weg om te komen tot één belastingbiljet. De heer Janssen adviseerde met betrek king tot de Integratie op fiscaal gebied in West-Europa nieuwe paden te bewan delen. De heer Peschar hoopte dienaan gaande. dat de commissie, welke de mi nister in de stukken heeft voorgesteld een bijdrage tot oplossing zou kunnen geven. Eveneens bepleitte de heer Janssen nog een keer tot herkapitalisatie over te gaan De heer Van Koeverden (KV.P.) vroeg een bijdrage voor tuinderskassen en warenhuizen in de oorlogsschade-uit kering. De kern van de kwestie is of het hier bedrijfspanden geldt in de zin der wet. De minister méént, dat dit niet voor de hand ligt wegens het spraakgebruik, maar, aldus de heer Van Koeverden. het spraakgebruik is niet ter zake dienende; wij hebben alleen met de bedoeling van de wetgever te maken. Wat zijn, zo vroeg hij. volgens de minister die warenhuizen dan wél? De financiële regeling voor woningen en bedrijfspanden moest volgens de heer Van Koeverden niet worden afgestemd op een groter rendement tengevolge van de huurverhoging Voor oude gevallen zou het herbouw- of bouwjaar als maatstaf P De bekende WINGS regular size sigaretten blijven verkrijgbaar voor ieder, die aan de standaard lengte de voorkeur geeft. Wj WINGS van moeten gelden en niet de termijn aanvrage. Ter bevordering van het sparen beval de heer Van Leeuwen nog aan belasting eerst te heffen als het gespaarde weer in de inkomenssfeer werd gebracht zoals bij de lijfrente. De heren Engelbertink (K.V.P.), Rit meester (V.V.D.) en Peschar (P.v.d.A.) krachten het kadaster ter sprake, waar het mede door het tekort van 250 man personeel helemaal verkeerd loopt. Men weet dit aan het gebrek aan een doelbewuste leiding. Waarom, zo vroeg de heer Engelbertink, de directeur niet de gehele leiding gegeven en waarom organi satorische vraagstukken buiten zijn com petentie gelaten? Men weet dit voorts aan de verschillen in bezoldiging, waarin in het kader van de begroting geen veran dering kan worden gebracht en aan de te kleine promotiekansen. De heer Engelbertink kwam zelfs met de suggestie van het Kadaster een zelf standige dienst te maken, los van de be lastingen, zo nodig zelfs los van het Depar tement van' Financiën. Hij vroeg tenslotte welke maatregelen de minister dacht te nemen om de grote achterstand, funest ook voor de ruilverkaveling en die nu al 2% jaar bedraagt, in te lopen. Morgen zullen de minister van Finan ciën en de staatssecretaris op deze zaken antwoorden. F. S. Naar wij uit goede bron vernemen, be staan er plannen tot het. organiseren van een grote internationale tentoonstelling op het gebied van machines en mate rialen voor de tabaksverwerkende in dustrie waarbij de gehele gang van ta baksblad tot eindproduct in beeld zal worden gebracht. Er zullen complete fa brieken in werking zijn voor de fabri cage van sigaren, sigaretten en tabak Deze interessante en voor ons land zeei belangrijke manifestatie zal vergezeld gaan van andere internationale evene menten op het gebied van de tabaks- handel. Het is niet uitgesloten, dat in de toe komst tot enige verhoging van de basis van het telefoonabonnementstarief in de grote netten zal moeten worden overge gaan, teneinde dit meer aan de gestegen prijzen en Ionen aan te passen. Aldus deelt de minister van Verkeer en Water staat mee in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de P.T.T.-begroting. Het basistarief voor het abonnement is in beginsel nog hetzelfde als dat hetwelk per 1 October 1946 werd vastgesteld, toen het vooroorlogse tarief met ca 25 pet werd verhoogd. Het abonnement in Nederland moet in aanmerking genomen de grote stijging van lonen en prijzen sinds 1939 als zeer laag worden beschouwd. Ook de gesprekstarieven liggen in Nederland vergeleken met htt buitenland, zeer gunstig. Betreffende het onderdeel posterijen deelt de minister mee, dat de nieuwe pakketposttarieven de kostprijs ongeveer dekken. Het wordt niet juist geacht, het verlies op het gehele onderdeel te dekken door een sterkere verhoging van de pakketposttarieven. Een beperking van de gelegenheid tot het aanbieden van pak ketten zou inderdaad tot besparing kun nen leiden. Hierdoor zouden de belan gen van het publiek echter veelal zozeer worden geschaad, dat het voorshands niet in de bedoeling ligt, tot een zodanige maatregel over te gaan. Verhoging van het drukwerktarief wordt om prijsstijging voor het publiek zoveel mogelijk te vermijden, voorshands niet wenselijk geacht. Zoals uit de praktijk blijkt, is de ver pakking van de pakketten in vele onvol doende Daarom bestaat er tussen PTT en het proefstation voor verpakkingen TNI te Delft, een nauw contact, tenein de voor de verschillende soorten van goe. deren, die geregeld als postpakket wor den verzonden, te komen tot verpak kingsnormen, waarvan de toepassing voor het publiek economisch verantwoord is en die tevens voldoen aan de voor postver zending te stellen eisen. In November 1955 bedroeg het totaal aansluitingen op de draadomroep ruim 520.000. Tariefsverhoging is achterwege gebleven, omdat deze in de algemene loon- en prijspolitiek niet passend werd geacht. Zodra zich daartoe mogelijkheden ope nen, is de minister geneigd, daartoe over te gaan. Grote voorzichtigheid blijft op dit punt nochtans geboden, aangezien een tariefsverhoging een daling van het aan tal aangeslotenen tot gevolg zal hebben, waardoor de reële batenverhoging gering zou kunnen zijn. Voorts acht de minister het niet uitge sloten, dat de exploitatie zal moeten wor den gestaakt in een aantal netten of net- gedeelten, namelijk in die welke, ook bij de grootst mogelijke verhoging van de tarieven, blijvend verliesgevend moeten worden geacht, en in die waarin om tech nische redenen een vernieuwing noodza kelijk is. welke ook bij verhoging van de tarieven geen uitzicht opent op een eco nomisch verantwoorde exploitatie. Gezien de in de laatste jaren opgetre den zijnde loon. en prijsverhogingen en de onzekerheid over het verdere verloop van deze factoren, acht de minister het niet waarschijnlijk, dat ook bij de invoe ring van bovenstaande maatregelen een sluitende exploitatie zal worden verkre gen. Hij oordeelt het ook niet wenselijk deze dienst, gezien zijn sociale betekenis, om zuiver financieel-economische rede nen (hans als uiterste consequentie te be ëindigen. Voor 1956 ligt een vermindering van de activiteiten van de pers. en propagan- dadienst. voor de draadomroep in het voornemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7