KOPL<M1<11<S NIET IN GEVAAR Feijenoord weer op tweesprong Om de Wereldtitel dammen RCH's favorietschap wordt ook door RBC zwaar getest Onze dagelijkse pu%%le HiuibilJ!3mLnp njTTL JÊT'l J "a i-I wd' yl IJf CV* e*8 RADIO PROGRAMMA f VONDST in T ZOEKLICHT SHwni Een op het IJsselmeer, Mosje Sjarett waarschuwt m ,s tatfr die geen visdag werd Gevolgen van Saarbrücken-reisje voor clubs met Nederlands Elftal-spelers? R.F.C. weer v.oor hete vuren; Robur ook IN- en UITVALLEN Rusland zeer waarschijnlijk van de partij 't Gooi tegen Helmond nog geen winnaar Cor du Buy's titel was zijn negende We gaan naar Zandvoort 7 Neus HÉ" Dj v s# Hp~ vj wmv? yr j|Ü 7ISNM; 't mP VAN DEINENDE DOBBERS EN BUIGEND SPLIT ZATERDAG 19 NOVEMB 1955 PAGINA Ajax met opdracht Feijenoord en Abe Feijenoord, op de laatste ..randplaats" In afd. B. staat wederom ep een met B.V.V.—Rapid JC AMATEUR-VOETBAL V.S.V. '34 moet afwachten Nora klopte Cobi v. Megen WIE FOTOGRAFEERDE DL METEOOR? /t gra rs fy BHB Ti WU& j/ j HS""- Js W Ji MMp/ 3<f 3# Ép v tv </v HM v vs v/ ts Mn r; ■lp*- f9 wgtS»~T/ a BHS7P to IMj Gelijk-spel-conjunctuur *#111 wm Oplossing van gisteren B. M. R. S. B. M. R. S. V OLLEYB AL-PLOEGEN TEGEN DE BELGEN Waarom bij Lelystad gestart? Geen vis te zien Van Medemblik vertrekken Nieuwe mogelijkheid Het is niet te verwachten, dat de voetbalcompetitie morgen nieuwe Hoofd klasse-leiders naar voren zal brengen. In afd. A heeft Sparta een thuisbeurt tegen Vitesse die de Rotterdammers moeten winnen, terwijl de risico's van VVV in eigen Kraal tegen Rigtersbleek wel iets groter maar helemaal niet onoverkomelijk zijn. En in afd. B is er voor Elinkwijk als gast bij Emma helemaal geen vuiltje aan de lucht. Wèl mag men zich afvragen, of de clubs die spelers aan het Nederlandse Elftal leveren, nadelige gevolgen zullen on dervinden van het uitstapje naar Saarbruecken dat de Oranje-ploeg zojuist achter de rug heeft MICHELS opdracht Het gevecht om de beide „randplaatsen'' gaat intussen met onverminderde felheid voort. In afd. A reist Ajax naar Lim- burgia met de opdracht om de in één weekend met drie winstpunten ver overde zevende plaats te verstevigen (Ajax won Zaterdag het protest tegen NAC waardoor de 00 draw een 10 zege werd en klopte vervolgens Zon dag met 6—3 DOS), maar dat zal bij de Brunssummers, die in dat zelfde weekend niet minder dan zes plaatsen omlaag dui kelden, niet meevallen NAC heeft het thuis tegen EB OH iets ge makkelijker. daarente gen moet ADO bij ïtoda Sport op zijn hoede zijn en met de mogelijkheid van minstens een draw rekenen. NOAD en Stormvogels zitten tegen ADO's negende plaats aan te drin gen; de Tilburgers krijgen het uiterst moeilijk bij een op herstel voor de ne derlaag tegen Ajax gebrand DOS en ook voor de Vogels uit IJmuiden is er bij Eindhoven weinig winst te verwachten. De sterrenploeg van Fortuna '54 zet heel de glans van haar reputaties op het spel in de thuiswedstrijd tegen de stugge defensiepolitiek van Excelsior en tenslotte zien wij Amsterdam wel pro fiteren van HVC's huidige inzinking. voetangels en klemmen bezaaide tweesprong. De uitwedstrijd van de Rotterdammers i tegen Sportclub i Enschede ziet er weer moeilijk ge noeg uit. Ofwel dc roodwittcn groeien juist in déze wed strijd weer naar een topvorm (zoals zij deden tegen Willem II. dat de eerste nederlaag STEENBERGEN op. eiften veld sinds op tweesprong r^eennoord t incasseren) en dan gaan wij weer in de lift, ofwel Enschede wint en dan staan er vier ploegen te dringen om de Rot terdammers wéér naar de onderste helft te trekken. Van die vier ploegen heeft GVAV de beste kansen als gast bij De Volewijckers (hekkensluiter). Er zit daarentegen voor DFC hoegenaamd géén winst in de reis naar Alkmaar, dat de laatste tijd enorm op dreef is. Vervolgens zijn er twee wed strijden, waarin alle vier betrokken ploegen voor de moeilijke taak tot re habilitatie staan. In Doetinchem bekam pen De Graafschap en SVV elkaar; de thuisclub moet zich revancheren voor LENSTRA niet gegund! de tegen Enschede geleden nederlaag (Abe Lenstra scoor de in die wedstrijd de beide doelpun ten voor Enschede en komt week-in- week-uit tot betere prestaties dan de jongens die tegen woordig in het Ne derlandse Elftal de aan hèm niét ge gunde rol van aan vallende binnen- speler vertolken en de gasten moet enhun nederlaag te gen PSV trachten goed te maken. En in Maastricht is er slechts een nuance-ver schil, omdat zowel MVV als PSV pas verleden week hun herstel van een in zinking hebben bevestigd en nu voor de taak staan om dit herstel te consolideren Dan duelleren vervolgens BW en Rapid JC met gelijke papieren en kan sen in Den Bosch om de derde plaats, waarbjj de verliezende ploeg nóg iets meer achter raakt bij Elinkwijk en bij Willem II dat gemakkelijk van EDO moet kunnen winnen. Scheveningen tenslotte maakt weel eens een kans op een overwinning nu Sittardia naar Houtrust komt en dan komt de combinatie van Holland Sport zo zoetjesaan in de buurt van de grens- streep! De grote botsing in de Eerste klassen van het Amateur-voetbal vindt plaats in West, waar na de nederlaag tegen R.F.C. opnieuw een zware wedstrijd voor West- Frisia wacht en wel thuis tegen D.W.V., dat zijn aansluiting met de koplopers goed heeft bewaard. Zelfs kunnen de Amster dammers bij een overwinning de leiding overnemen, want R.F.C. komt. wellicht toch een tikje „geraakt" bij ziin stunt zege op West-Frisia, als gast hij Rapidi- tas opnieuw voor hete vuren te staan. Quick heeft de rol van sterkste Haagse amateur-club (voorlopig) aan V.C.S. moeten overdragen, maar de Haantjes hebben tegen hekkensluiter Gouda weer alle winstkansen, waar V.C.S. overigens tegen U.V.V. niets voor zal onderdoen! In het kader van zijn zegetocht kan CVV wellicht ook Velox de baas blijven, ter wijl De Spartaan en HRC gelijke kan sen hebben. De wedstrijd van Robur et Velocitas als gast bij het goed van zijn inzinking her stelde Sneek is heel wat moeilijker dan Hengelo's thuisbeurt tegen Muntendam, zodat misschien Zwaagwesteinde ten koste van W.V.C. een plaatsje tussen de beide koplopers kan loswurmen Gelijke kansen in AchillesWW, terwijl Quick '20 thuis toch wel voordelen tegen de Arnhemse Boys heeft. VSV '34 moet op zijn vrije dag afwach ten, wat de concurrenten in de Zuidelijke kopgroep presteren. Brabantia zowel als Vlissingen hebben heel goede winstkan sen tegen resp. V.V.H. '16 Sportclub Emma, terwijl ook de papieren van T.S.C. by Almania redelijk staan. Een interessante vraag is, of Kimbria in staat zal zijn om bij Roermond een herstel-sucCes te boeken. Schijndel ten slotte kan zich uit de staartgroep omhoog werken als het bij Alliance weet te win nen (Van onze dammedewerken I ingang, en wanneer de Russen, straks in- Wann(JP|1 w w j derdaad in het strijdperk verschijnen, dan W Arote Wereld-tournooi,I kanmen er ook zeker van zijn dat zij goed voor den dag zullen komen. dat volgend jaar in ons land zal worden gespeeld, ter sprake komt, wordt alge meen de vraag gesteld of Rusland dit maal van de partij zal ziin. Deze vraag kan thans nog niet volledig beantwoord worden, doch over en weer wordt een drukke correspondentie gevoerd en het gaat er werkelük naar uitzien, dat het isolement der Russen spoedig verleden tijd zal zijn en dat spelers als Kaplan, Koeperman en Swatov voor de eerste maal in de geschiedenis van het damspel ook buiten de grenzen van hun land blijk van hun capaciteiten zullen geven. Het behoeft nauwelijks betoog, dat alom in de wereld met bijzondere belang stelling naar hun optreden wordt uitge zien, een optreden, dat het verschijnen van de Canadezen in de dam-arena zeker in de schaduw zal stellen. Thans zijn er reeds meer dan 200.000 dammers in Rus land, die het spel op de 100 ruiten beoefe nen, d.w.z. ongeveer 10 pet van het aan tal dammers dat het spel nog op 64 vel den speelt. Steeds meer vindt het grotere bord, dat veel meer mogelijkheden biedt. Opnieuw een zware wedstrijd voor krijgsverrichtingen rond die paar plaat- RCH, de- gedoodverfde favoriet in de i sen die er in kopgroep van vijf (of l_ „v 7iin. AGfWir twxtc? Eerste klasse A, want na hun succes rijke confrontatie met NEC moeten de Haarlemmers het nu opnemen tegen RBC, dat zich een solide vierde plaats heeft verworven. Een nieuwe zege voor de blauwzwarten zou, evenals voor NEC, ook voor RBC een terugval beneden de streep betekenen, maar de Roosendalers mogen eveneens tot herstel in staat worden geacht. En dan zitten wij weer midden in de In 1937 nam een Piepjong spelertje de nationale ta- feltennistitel over Van de toen ge duchte Parjjse Nederlander Eddy Ganon. Zyn haam was Cor du Buy, Achttien jaar later ver overde dezelfde Cor du Buy de ti tel voor de ne" gende maal. Een prestatie, die zjjii weerga niet ken' in de vaderland se tafe'tennis- DU BUY, .negende titel!.. sport. Een prestatie, die evenmin wordt verkleind door het ontbreken van de ti telhouder van 1954 Cor Pelser en comlng- man Bert Onnes. De belangrijkste uitslagen luiden: Da mes enkelspel, kwart finales: Noortje van Megen versl. Marianne Krom Perton J-t -—15 2119, mej. M. Garritsen versl. mej. K. Peeters 21-12, 21-15, mej. M. de Jong versl. Anneke la Hey 2110, 21—1->. 1 Coby van Megen versl. mej. M. Artz 22— 20, 21—11. Halve finales: Coby van Me gen versl. mej. M. Garritsen 2115, 21— 16, Noortje van Megen versl. mej. M. de Jong 21—10, 21—11. Finale: Noortje van Megen versl. Coby van Megen 2624, IS —21. 21—19. Heren enkelspel, kwart finales: Cor du Buy versl. J. Coumans 1921, 2116, 21 —10 2111, Van der Spek versl. Heems kerk 21—19. 19—21, 21—13, 21—14, Wim Stoop versl. Van Zoelen 2i11, 1921. 21—15 21—10. Hoogendoorn versl. B. Im. bel 21—16, 21—18, 1621, 2113. Halve finales: Van der Spek versl. Wim Stoop 2114 2113, 2113, Cor du Buy versl. Hoogendoorn 21H. 21 13 2022. 21 14. Finale: Cor du Buy versl. Van der Spek 15—21, 21—15, 21—9, 21—19. Engelse tennis-journalisten stelden de heren-ranglijst als volgt saIr'en„:r.1- Be^* ker, 2. Knight, 3 Mottram, 4. Wilson, 5. Paish, 6. Davies. 7. Barret, 8. Oakley, 9. Warwick, 10. Ward. Voor de dames: 1. mej. Watson, 7. mej. G. Woodgate, 8. mej. De Loford, 9 mevr. Cawthorn, 10. mej. Middleton, Vanzelfsprekend zou hun deelneming aan het Wereldkampioenschap voor het nijvere bestuur van de Kon. Ned. Dam- bond een groot succes zijn. Dit bestuur zit trouwens toch niet stil! Reeds in het voorjaar is met de voorbereidingen een aanvang gemaakt, en thans is zeker, dat gespeeld wordt in Amsterdam, Haarlem Utrecht, Groningen, Zwolle, Zutphen, Hengelo, Almelo, Tilburg. Roozendaal, Goes, Middelburg, Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Velzen en Zaandam. Door de Het had niet veel gescheeld, of de Schlager van onze vaderlandse liedjes zanger had in een Duitse versie een enor me populariteit tegemoet gegaan. Bijna had de semi-officiële stichting „Touring Zandvoort" het voor elkaar. Onze veel- bezongen en veelgeliefde badplaats zou een écht Kur-ort worden voor onze kran ke Oostelijke buren. Het bestuur had al een reis langs de Duitse badplaatsen ge maakt en was met een schat met inlich tingen over de wijze, waarop onze buren het liefst kuren teruggekeerd. Het zou een genoeglijk gezicht geweest zijn; het gehele strand bezaaid met slanke blonde Germanen en nog slankere en nog meer blonde Germaansen. Maar het gaat niet door. De raad voel de meer voor een internationale bad plaats en was tegen een Duitse over heersing in welke vorm dan ook. Ver standige raadslieden. Zij liepen natuur lijk al een beetje met de „Euratom' het hoofd. Kunnen we niet gewoon integreren, dan maar op atoomgebied denken de mensen, die ons regeren. Vandaar gaan Ze de „Euratom" oprichten, ter bevorde ring van de Europese industrie voor atoomenergie voor vredesdoeleinden. Na tuurlijk voor vredesdoeleinden, wat zou je anders niet atoomenergie moeten be ginnen. De Duitsers doen ook mee. Spaak is er al geweest, om te vragen of ze mee spelen. Natuurlijk gaat Spaak eerst naar onze Oostelijke buren om hun instem ming te verkrijgen. Spaak is een man met een open oog voor de realiteit. Dat heeft hij wel duidelijk bewezen met zijn bespre kingen (ook al met de Duitsers) over de door België geannexeerde Duitse gebie den. Spaak weet wat recht is. Het was ook niet Europees gedacht om na de oor log deze stukjes echte Duitse grond als afbetaling van de oorlogsschuld te accep teren. Zien we het goed, dan zal België ons voorgaan om dit onrecht te herstel len. Dat Z£d Spaak best in orde maken. Spaak is echt een jongen, die dat kanaal RotterdamAntwerpen in de gaten houdt en dan krijgt België het derde rijk ook als achterland. Overigens is het niet zo erg als onze grenscorrecties hergecorrigeerd worden. Aan de grens daar in Elten staan ze toch niet anders dan te demonstreren voor de vrijlating van de in Nederland vastge houden oorlogsmisdadigers. Vanaf grote biljetten vragen daar droevige kinderen, zittend op de arm van hun moeder „Va- ter, wann kommst du". Eigenlijk zijn we maar slechte mensen. Jammer, dat Zandvoort geen Kur-ort wordt, want dan hadden we ze na hun verblijf in Breda tenminste even naar Zandvoort kunnen sturen om bij te ko men en lekker bruin te worden op staats kosten. Of zouden die raadsleden in Zandvoort bang zijn, dat Eura-tom nog een keer Uit mededelingen die bij de Utrechtse sterrewacht zijn binnengekomen over de Donderdag waargenomen vuurbol, blijkt dat deze meteoor wel een zeer bijzondere is geweest. Het opvallende van deze meteoor was, dat hij een lichtend spoor aan de hemel naliet, dat tien minuten lang zicht baar bleef. De afdeling meteoren van de sterre wacht te Utrecht verzoekt ieder, die foto's van zijn waarneming heeft gemaakt, daarvan een exemplaar met nauwkeurige tijdsaanduiding te willen zenden. HIJ REIST VAN TEL AVIV naar Ge neve en van Genève naar New York En hij bezweert de Grote Vier en de Verenigde Naties, om toch niet toe te la ten dat in het Nabije Oosten een kruitvat gevuld wordt, hetwelk dan elk ogenblik zal kunnen ontploffen. Sovjet Rusland levert o.a. via zijn sa telliet Tsjecho Slowakije wapens aan Egypte en de Arabische landen tegen dumpingsprijzen. Het kruitvat moet ontploffen om de gemeentebesturen van deze-plaatsen is verandert 'n Euro-mot en dan kun je een subsidie van ten minste 1.000 toege- toch maar weer met zo'n strand vol zit- zegd. Voor de twee ronden die nog over ten. Weet U hoe tegen die tjjd de par- zijn zal een keuze moeten worden gedaani tijen verdeeld zijn? uit Vlaardingen,, Enschede, Deventer, Kampen en de provincie Gelderland, Leiden en Heerlen moesten afvallen, daar deze gemeenten geen subsidie, doch een garantie wensten te verstrekken, De belangstelling is dus wel zeer groot. Dit is niet alleen een verblijdend ver schijnsel vóór de K.N.D.B., doch boven dien hafd nodig, omdat z"ulk een tournooi, met deelnemers uit b.v. België, Frankrijk, Italië, Zwitserland. Nederland, Rusland, Noord-Afrika, Antillen, Suriname, Bra- ïSv' «i Ji MKH-y JJ BE ■""Lp Horizontaal: 1. deel van een toneelstuk; 5. zeedier; 7. Berlijnse zender; 11, gezel schapsspel; 13. boomvrucht; 16. gunstige bekendheid; 17. gewapende ruiter; 19. voorzetsel; 20. lang dik stuk hout; 22. het begin tot iets; 24. pers. vnw.; 26. het zij zo; 28. hemellichaam; 29. waterhoogte; 30. jongensnaam; 32. groet; 34. nakomeling; 36. op de wijze van; 37. soort vlucht; 40, drank; 42. Ind. winkel; 43. dwang; 44, Eng. telwoord; 45. open galerij; 49. bevel; 50. Fr. pers. vnw.; 52. voorzetsel; 53. hen nepbraak; 55. stofmaat; 56. levenslucht; 58. rijstbrandewijn; 60. deel van een Franse ontkenning; 62. tegen; 64. pl. in Siberië 66. niet fout; 67. communicatiemiddel; 70. soort poeder; 71. vrucht; 73. pl. in Duits land; 75. vaartuig; 76. kostbare stof; 77. voederbak. Verticaal; 2. soort afsluiting; 3. vrucht; 4. Fr. voegwoord; 5 cylinder; 6. meisjes naam; 7. godsdienst; 8. elke; 9. overal; 10. groente; 12. doorzichtige stof; 14. schrijf behoefte 15. mop; 18. tandeloos zoogdier 21. liefdegod; 23. beetje; 25. militair; 27. vorm van nemen; 28. vr. munt; 29. ver tegenwoordigers; 31. hijswerktuig; 33. ri viermond; 35. vorm; 36. vervoerbedrijf; 38. voetbalvereniging; 39. vlaktemaat; 41. bijb. naam; 45. vreselijke ziekte; 46. schaap; 47. meisjesnaam; 48. bevestigings middel; 51. aan land gaan; 54. vogel; 55. dus; 57. land in Europa; 59. bloem; 6h iedere; 62. tijdperk; 63. de dato (afk.); 65. vaartuig; 68. godin; 69. boom; 72. wind richting; 74. heilige. vier) nog discutabel zijn- AGOVV en DWS kunnen door een gelijk spel misschien nog sómen in die kopgroep blijven en ook VSV kan zich ten k°ste Yan Go Ahead wellicht handhaven. Overigens zit Go Ahead wel te dringen om !Jaar boven te passeren en hetzelfde doet Xer xes als gast bij het teleur stellende Ve locitas (terwijl NEC vrij is). Heerenveen en de Enschedese Boys hebben geen il~ lusies meer en ook de verliezer van De Valk—PEC verliest weer een deel van zijn ooit gekoesterde perspectieven. Van de koplopers in de Eerste klasse B hebben Wageningen en Hermes DVS te gen resp. Longa en Heracles opgelegde winst-pandoeren, moet ook De Baronie bij het falende Be Quick de volle buit weg halen, krijgt 't Gooi het tegen Helmond wel iets moeilijker en vraagt alleen Leeu warden zich af of de zege van Blauw Wit op Haarlem van blijvende waarde zal blij ken en of de Zebra's nu misschien ook bij de Friezen complete winst zullen op eisen. In de staartgroep gaat Rheden pro beren zijn eerste zege (op Be Quick) nu ook bij de Zwolse Boys te bevestigen. AI zou het ons niet verbazen, als Wil- helmina by UVS in Leiden in moeilijk heden zou geraken wü geloven niet dat er in de kopgroep van de Eerste klasse C veel verandering zal komen, want Volen- dam heeft de laatste tfld een beetje last van gelijk-spel-conjunctuur en krijgt dan vermoedelijk ook tegen Tubantia niet méér. KFC moet een aanval van Hilversum op zijn nauw verworven derde plaats af slaan en intussen waagt Helmondia een Poging om ten koste van Zwartemeer naar de vierde plaats door te dringen. Fortuna aast in Vlaardingen op zijn tweede overwinning met Zeist als slacht offer, de Oosterparkers winnen iets ze kerder van TOP, ook voor Dosko ligt te- ZFC wel winst in het verschiet en DHCOldenzaal bied tenslotte gelijke kansen. zilië, U.S.A. en Canada uiteraard zeer veel geld zal gaan kosten. Behalve met subsidies en andere bijdra gen zullen deze kosten worden opgevan gen door een loterij, bestaande uit 300.000 loten a 0.25. Als prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld een complete wo ninginrichting ter waarde van 5.000, bromfietsen, radio- en televisietoestellen enz. Deze loterij, welke door de minister van Justitie is goedgekeurd, wordt ge heel in eigen hand gehouden en het bestuur van de K.N.D.B. hoopt met mede werking van de bijna 10.000 aangesloten dammers er een succes van te maken. Voor de damliefhebbers en andere be langstellenden onder onze lezers delen wij mede dat loten kunnen worden besteld hij de bondspenningmeester V. F. Tro- mer. B. Gewinstr. 10 te Rotterdam door toez'ending van een postwissel of storting op giro no. 284983. Bij bestelling van 4 of meer loten ontvangt men de trekkings- lijst gratis. <80&r 1 12403 Horizontaal: 2. ob; 4. r.i.; 7. pek; 10 eb; 12. varen; 14. br.; 15. loke; 17. taan; 19. aarzelend; 22. Amsterdam; 27. smet; 28. omoe; 30. op; 31. etage; 34. si; 35. reu; 36. ara; 38. o.l. 39. nt. Verticaal: 1. deel; 2. op; 3. bever; 4. rente; 5. ik; 6. Bern; 8. ka; 9. Ie; 11. boa; 13. Rie; 14, bad; 16. kalme; 18. Annam; 20. zot; 21. lor; 22. amp; 23. steel; 24. Eva; 25. deern; 26. mos; 27. soda; 29. Eire; 32. tu; 33. ga; 35. r.o.; 37. at. jonge staat Israël in de letterlijke zin van het woord' in de lucht te doen vliegen. Mosje Sjarett ziet het ideaal bedreigd, waarin hij van kind af aan gelooft en waarvoor hij zijn hele leven gewerkt heeft; een eigen land voor het in balling schap levende Joodse volk. Dit ideaal werd hem al door zijn ouders voorgehouden, behoeftige Joden, wonende in de stad Cherson in de veelgeteisterde Oekraine. Ze emigreerden in het jaar 1906 naar Turkije en vervolgens naar het toenmaals nog onder, Turkse heerschappij staande Palestina. Het waren pioniers van het Zionisme en hun zoon Moêje zette hun werk voort. Samen met jonge Arabieren ging hij naar school, propaganda makend voor een Joodse staat, waarin de Arabieren van Palestina vreedzaam zouden kunnen le ven. In 1913 liet hij zich als student in de rechten inschrijven aan de universiteit van Constantinopel. thans Stamboel. Hij werd Turks staatsburger en als zo danig diende hij in het Turkse leger, waar in hij het in de jaren 1915 - 1918 tot offi cier bracht. Na de Eerste Wereldoorlog begaf hij zich naar Engeland om te Lon den economie te gaan studeren en daar werd hij in 1919 aan het secretariaat van het Zionistisch Comité verbonden, dat voor een nieuw Israël ijverde. Van Londen trok hij vervolgens naar New York. Daar was hij geruime tijd leraar aan een Joods seminarie. Maar Palestina bleef hem trekken en zo zien we hem daar optreden als uitgever en hoofdredacteur van een in het Hebreeuws verschijnende krant. In 1933 werd hij een van de leiders van het te Jeruzalem opgerichte Jewish Agen cy. Als zodanig hielp hij, tijdens de Twee de Wereldoorlog, de Joodse brigade or ganiseren, welke aan de zijde van de geallieerden vocht en zich bij verschil lende acties in het Nabije Oosten onder scheidde. Als een der kopstukken van het Zio nisme reisde hij daarna de wereld af. Hij is een globetrotter die zijn weerga moei lijk vindt. In Genève en ook in New York heeft hij geen tolk nodig. Mosje Sjarett spreekt n.l. vloeiend acht talen. Er zijn helaas mensen in de wereld, die zelfs in acht talen niet te overtuigen zijn en daarom heeft Mosje Sjarett, de emi grant uit de Oekraine, in het internatio nale politieke milieu lang geen gemakke lijke taak. Maar hij is een wijs en beza digd man. In de jonge staat Israel behoort hij tot de gematigde politici. Hij verhief daarom zijn waarschuwende stem tegen de ex tremisten die in het parlement van Tel Aviv op een preventieve oorlog tegen de Arabische landen aandrongen. Mosje Sjarett wil het kruitvat niet tot ontploffing brengen. Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zaterdag 19 November 22.00 Verzoekplaten. 23.00 Wij vragen uw aandacht. 23.45 Vervolg Verzoekplaten. 01.00 Sluiting. ZONDAG 20 NOVEMBER HILVERSUM I (402 m.). 8.00 KRO,' 9.30 NCRV, 10.00 IKOR, 12.00 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hpogmis. 9.30 Nws. 9.45 Geestelijke liederen. 10.00 Radiozondagsblad. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Rep. 12.00 Kerkmnz. 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.10 Gram. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Viool. 14.55 Brabants halfuur. 15.25 „Petrouchka". burleske. 16.15 Sport. 16 30 Ves pers. 17.00 Kerkd. 18.30 Gram. 19.00 Boekbespr 19.10 Samenzang. 19.30 Caus. 19.45 Nws. 20.00 De Springplank. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Roulette. 21.05 „De overweg", hoorspel. 21.55 Kamerork. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr. 8.45 Caus. 10.00 Componistenportret. 10.40 „Met en zonder omslag". 11.10 Gevar. muz. 12.00 Mil. ork. 12.30 Sport. 12.35 „Even afrekenen, Heren!" 12.45 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Meded. of gram. 13.15 V. d. jeugd. 13.25 Gevar. progr. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. 15.05 Gedachtenwisseling. 15.30 Gram. 16.00 Dansork. 16.30 Sport. 17.00 Strijkens. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nws. 18.30 Korte kerkd. 19.00 V. d. kind 19.30 „Contact met Nieuw-Zeeland" 19.35 Bijbelvertelling. 20.00 Nws. 20.05 Zang 20.45 Voordr. 20.55 Lichte muz. 21.45 Hersengym. 22.05 Kamermuz. 22.20 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. Pl.m. 23.15 Act. of gram. 23.2524.00 Gram. Engeland, BBC Home serv. 330 m. 12.00 Verz.progr. 13.00 Hoorspel in het Frans. 13.10 Critieken. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Caus. 14.30 Operamuz. 15.00 Wenken v. d. tuin 15.30 Boekbespr. 16.00 Ork.conc. 17.15 Muz. caus. met gram. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.30 Lichte muz. 20.15 Muz. caus. 20.45 Avonddienst. 21.05 Discussie. 21.25 Liefdadigh.oprp. 21.30 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Operamuz. 23.25 Voordr. v. ge> diohten. 23.52 Epiloog. 24.00008 Nws. Piano. 21.30 Samenzang. 22.00 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Godsd. caus. 23.30 Gevar. muz. 0.15 Gram. 0.501.00 Nws. N.W.D.R., 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Bariton en piano. Klass. muz. 16.30 Kamerork. en orgel. 18.00 Symph.ork. 19.00 Nws. 20.00 Symph.ork., koor en sol. 21.20 Klankb. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. conc. 23.30 Kamerork. 24.00 Nws. 0.15 Symph.ork. 1.154.30 Gevar. muz. FrankrUk, Nationaal programma, 347 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.20 Ko'orep. 15.30 „Der Graf von Luxemburg", operette. 17.25 Gram. 20.00 Lichte muz. 20.30 Hoorspel. 22.45 Moderne muz. 23.4524.00 Nws. Brosse}, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.lf Lichte muz. 12.30 Weer. 1-2.34 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.30 Sport. 17.35 Gram. 17.45 Sport. 18.05 Ka mermuz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 21.30 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05—£4.00 Gram. 484 m.: 12.15 Lichte muz 13.00 Nws. 13.10 Verz:progr. 14.30 Gevar. muz. 15.00 Symph.conc. 15.45 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Nws. 2000 „Le Petit Due", operette. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Parijs bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. BBC European serv. Uitz. voor Nederland. 8.008.15 Engelse les v. beginnelingen, lessen 16 en 17, deel 1 (op 464 en 76 m.). 17.45—18.15 Nws, Feiten v. d. dag. Vragen die de Engelsen bezighouden (op 224 en 49 m.). Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 „Have a go". 12.30 Kerkd. 13.00 Gram. en interv. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Dansmuz. 16.00 Hoorspel met muz. 16.30 Gevar. progr. 17.00 Ork.conc. 18.00 Gevar. progr. 18.30 Dansmuz. 19.00 Vragenbeantw. 19.30 Hoorspel m. muz. 20.00 Nws. 20.30 Gevar. progr. 21.15 VISDAG De keuzecommissie van de Nederlandse Volleybal Bond heeft het team samen gesteld, dat op 26 November a.s. te Ant werpen tegen België uitkomt. De spelers zijn; P- Kaptein, D. de Vries, M. Tuin man, H. de Ruyter, J, de Beer (allen R.V.C.). H. Maas, H. van der Ploeg (bei den AMVJ), N. Zimmerman, C Liefaard (heiden DES>, C. Bakker (OVC), A. de Kroon en J. van der Donck (beiden VC); de heer C. J. van Zweeden zal als coach fungeren. Voorts werd het Nederlands jeugdteam, dat op bovengenoemde datum eveneens te Antwerpen voor de eerste maal tegen België zal aantreden, samengesteld De spelers z'ijn: D. Kraayenveld (RVC), N Boukema (DES), A. van der Zwan (DES) J. de Hoog (RVC), H. yan Beers (VC), J. Overzee (RVC), J. Tinkhof (Wilhel mus) L Oosterbaan (DES) en A. Lam- booy '(DES); voor deze ploeg zal de heer H. Hoogerwaard als coach optreden. WANNEER MEN een uitnodiging om van een grote salon boot af op het IJsselmeer baars te gaan vissen, neemt men als ver woed sportvisser zo'n vriendelijke in vitatie natuurlijk met beide banden aan. Zo kwam het, Jat wij Ji. Maan dag slaperig de eerste trein naar Har- derwyk namen cn bijna slapend onze bestemming voorbij reden. Gelukkig was er een vriendelijke meneer, die ons van dat fiasco redde. Aan boord van de „Ermelo" van de Holland-Veluwelijn stond een grote ko lomkachel behaaglijk te snorren en uit een levensgrote koffieketel kringelde veelbelovend de hete stoom. Een toon beeld van huiselijkheid Tegen achten was er al een heel ge zelschap van genodigden met hun da mes en een handvol journalisten aan boord, die het festijn zouden meema ken. En met de bergen hengels, her cn der kwistig over stoelen en tafels ge strooid, zou men een niet eens zo klein hengelsportzaakje kunnen begin nen Om het hele geval nog vcelbcloven- dcr te maken was er een springleven de en vakbekwame beroepsvisser aan boord, de heer G. Petersen uit Har derwijk, op wiens verweerde gezicht men als het ware de grote vangsten baars en snoekbaars kon lezen. Met een nijdige roffel begon de Die selmotor te draaien, trossen werden losgegooid en de tocht was begonnen We waren al een knap stuk buiten de Harderwijkse haven, toen het ons tijdens gesprekken met die en gene dui delijk werd, wat eigenlijk de bedoe ling van deze tocht was. Maar laten we niet op de dingen vooruitlopen. U kent waarschijnlijk de Knardijk en het Knarhaventje niet. Daarvoor behoeft U zich niet te schamen, want Uw hengelende verslaggever heeft twee en een half jaar op het IJsselmeer rondgezworven en kende die dijk ook niet. Voor hem was de Knar een on diepte zonder meer. In de buurt van die ondiepte heeft men de westelijke dijk gelegd voor de nieuwe Qostpolder en min of meer vanzelfsprekend Knar- dijk genoemd. Hij loopt naar Lelystad en dat is van Harderwijk uit een knap eindje weg. Er gebeuren grootse dingen op het IJsselmeer en daarom alleen is een tocht er heen al interessant. We leer den, dat Nederland daar binnen enkele jaren zo'n slordige vijftigduizend hec taren vruchtbaar land bljkrijgt. Maar we voeren uit om te vissen en in de buurt van Lelystad werd het anker uitgeworpen op advies van de visser man. In recordtijd hadden wij een hen gel voorzien van twintig-honderdste en een tweetal dunne Aberdeen-haken met een paar hevig kronkelende pieren Plop, zei het 10-gramsloodje en twee pieren suisden hun bestemming tege moet: de baggervette en dikgerugde IJsselmeerbaars.dachten we! Maar uur na uur verstreek, waarin enkele dozijnen pieren hun verleide lijkste haremdansen rond de „Erme lo" ten beste geven zonder echter merk baar succes te boeken bij de stoicijnse baarzen. De gchipper hees daarom het anker en de visserman zocht een andere stek. Resultaat: idem dito. Volgende stek: idem dito met een sterretje. En dat bU het volmaaktste najaars weer dat men zich denken kan, hoe wel de wind In het Noorden zat. Dozenvol pieren stierven een smade lijke verdrinkingsdood in het grauwe water van het IJsselmeer en rond 25 geheide hengelaars stonden zich hart grondig en volmaakt dood te generen en ook een klein beetje te ergeren. Te gen het laatste hielpen echter enkele drankjes uit het buffet van de „Erme lo" en de attente Holland-Veluwelijn had zowaar een accordeonnist in de equipage, alsof we een potverterend Amsterdams viscollege waren! Het werd niettemin allemaal erg ge zellig. Maar de baars deed niet mee aan het festijn. De beroepsvisser deed ons de reden daarvan echter grondig uit de doeken. Tijdens een persconferentie nogal liefst! Waarmede hij waarschijnlijk de eerste IJsselmeervisser werd, die ooit een persconferentie heeft gehou den. De vis moet men op het IJssel meer niet zoeken beneden de lijn van Enkhuizen naar Makkum en zo naar beneden tot aan Urk. De paai- plaatsen liggen alle benoorden Enkhui zen en door de Visserij-insnectie is vast gesteld, dat er beneden Marken geen vis zit. En dat wisten we dan ook al weer! Rees de vraag, waarom we dan eigenlijk bij Lelystad het anker hadden uitgeworpen.. Dat zit zo: de Holland- Veluwelijn heeft tijdens de zomermaan den haar schepen in de vaart van Am sterdam naar Harderwijk en voor toch ten naar de Zuiderzeewerken, Urk. enz. Doch tijdens de wintermaanden is er voor de schepen geen emplooi en men kwam daarom op het idee, om de hengelaars de gelegenheid te bieden van een comfortabele boot af in het IJsselmeer op baars en snoekbaars te vissen. Bij de steeds groeiende be langstelling voor de hengelsport is dit idee niet zo gek en er is zeker be hoefte aan een dergelijke gelegenheid waarbij de sportvisser er tevens een uitgaansdagje voor zijn vrouw van kan maken. Maar kwam men tij dens de persconferentie unaniem tot het besluit dan niet, vooral niet ver trekken van Harderwijk, want wat doe je op een meer, waar geen vis zit. En zo werd besloten de heer De Herder van de HoIIand-Veluweljjn was er ook bjj om te vertrekken van Medemblik, zodat men direct midden in het visrijke gebied zit. Hoewel er op die conferentie hartige dingen wer den gezegd over de visrykdom van het IJsselmeer „om de Noord". Wanneer er nog enkele jaren doorgegaan wordt met de „nest"-visserii zoals deze mo menteel beoefend wordt met stoom trawlers. dan is de visstand ter plaat se binnen de kortste keren naar de U weet wel! Temeer daar niet vissers zich even stipt houden aan de voorschriften om uitsluitend ,,nest' (kleingoed ten behoeve van de vismeel fabrieken) te vangen, doch ook nogal eens wat baars- en snoekbaarsbroed meenemen. Op advies van de aanwezige henge laars gaat de „Ermelo" ook op de Waddenzee op platvis vissen in de maanden Februari,.Maart, April en Mei. Er zal dan worden vertrokken van Den Helder. Het schip vaart uit, wanneer er minimum een twintigtal hengelaars heeft ingeschreven en zoveel gagadig- den zullen er altijd vrel zijn. Want op het IJsselmeer vissen is nog steeds een belevenis (als men op de goede plaats is, wel te verstaan!) en ner gens wordt zoveel bot en schar in de goede maanden gevangen als op de Wadden. En zo is met de verwezenlijking van dit plan de Nederlandse sport- visserij weer een nieuwe mogelijk heid rijker. Wat in vele landen van Europa en Amerika reeds tiental len jaren heel gewoon is, begint zich ook hier te ontwikkelen: een gehele industrie rond de sportvis- serij. Wanneer ook de botenver huurders en de logiesverstrekkers nu nog eens zouden gaan leren wat „service geven" betekent en wanneer de Organisatie tot Verbe tering van de Binnenvisserij er nog eens in zal slagen een werkelijk goede visstand op te bouwen; wan neer de hengelaars allemaal sport vissers worden en de gevangen vis terugzetten en wanneer de strijd der hengelaars tegen waterveront reiniging gewonnen wordt van de fabrieken, die haar vuiligheid in rivieren en kanalen spuien, dan., ja, dan wordt Nederland nog een een dorado voor de vele honderd duizenden sportvissers. Stö. Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zondag 20 November 22.00 Een beetje anders dan gewoon. 22.45 Make mine music. 00.30 Sluiting. MAANDAG 21 NOVEMBER HILVERSUM I (402 m.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws, 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Mastkiimmen. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Gevar. progr. 12.25 Voo:r boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Negro-splrituals. 12.53 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Viool en piano. 16.00 Bijbel lezing 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.030 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Gemengd koor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. 19.10 Orgel. 19.30 Caus. 19.45 Sopr. en gitaar. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz 20.40 Hoor spel. 21.25 Gram. 21..35 Spel met muz. 22.40 Gram. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40 Evangelisatie-uitz. In het Hongaars. 24.00 Sluiting. HILVERSUM n (298 m.). 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Quatre mains. 8.30 Strijkork. 9.00 Gvm. V d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Piano. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte muz. 11.00 Gram. J2.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. plateland. 12.38 Lichte muz. 13.00 ï?YÏ' ,l3,15 V' d- Middenstand. 13.20 Pianotrio. "■45 V. d vrouw. 14.00 Hoorspel. 14.55 Gram. 15.30 Lichte progr. 16.30 Gram. 17.00 Lichte ™uz- 17-25 Roemeens ork. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.20 Act. 18.25 Clarinetens. 18.40 Pari. overz. 18.55 V. d. jeugd. 19.05 Jeugdeonc. 19.45 Regeringsuitz. 20.00 Nws. 20.05 „De Familie Doorsnee". 20.35 „Het hangt aan de muur en het tikt21.00 Dansmuz. 21.35 Caus. 21.50 Ra dio Phüh. Ork. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Ham- mondorgel. Engeland, BBC Home serv. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Lichte muz. 13.20 Gevar. muz. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 15.40 Voordr. 16.00 V. d. scholen. 16.10 Quiz-progr. 16.40 Gevar. muz. 17.00 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Caus. 19.25 Sport. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Piano. 21.00 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Hoorspel (verv.). 23.45-Patl. overz. 24.00 Nws. 0.08—0.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr., 1300 en 247 m. 12.00 „Mrs. Dale's Dagb." 12.15 Voordr. Ï2i30 Dansmuz. 13.15 Mil. ork. 13.45 4i»i,conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.15 „Mrs. Dale's Dab:". 17.30 Tango's. 18.00 Orgel. 18.30 Dansmuz. 19.00 Lie deren. 19.25 Interviews. 19.30 Cevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Hoorsp. m. muz. 21.00 Ork.conc. en koorzang. 22.00 Wedstr. tussen scholen. 22.30 Quiz-prbgr 23.00 Nws. 23.15 Gevar. muz. 23.45 Rep. 24.00 Voordr. 0.15 Lichte muz. 0.501.00 Nws. N.W.D.R., 369 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 OrkVConc. 16.00 Symph.ork. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Symph.conc. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.25 Dansmuz. 1.15—4.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.40 Gram. 14.00 Nws. 14.05 Gram. 14.30 Hoorspel. 16.00 Gram. 16.50 Solistenconc. 17.50 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.30 Gram. 20.00 Nationaal ork. 23.20 Viool en piano. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.15 Piano. 12.30 Weer. 12.34 V d. landb. 12.42 Piano. 13.00 Nws. 13.15 Omr.ork. 14.00 Schoolradio. 15.20 Kamerork. 16.00 Koer sen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Viool. 18.25 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20 00 Kamerork. 20.40 Kunstkaleidoscoop 20.55 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Ork.conc. 22.55 Nws. 484 m.: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 en 13.45 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.15 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Instr. muz. 1 j-jO en 18.40 Gram. 19.05 „Uw programma". 19.30 Nws. 20.00 Kamerork. 21.30 Muz. progr, 22.00 Nws. 2.45 Gram. 22.55 Nws. f BBC European serv. Uitz. voor Nederland. 8.008.15 Engelse les v. beginnelingen, lessen 16 en 17. deel 1 (op 464 en 76 m.). 17.45—18.1» Nws. Feiten v. d. dag en Engelse les v. begin nelingen (op 224 en 49 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 13