Geest van Genève gaf de geest ook in Italiaans parlement Dulles voorziet lange jaren van „vreedzame concurrentie Eisenhower: „V.S. zullen nimmer in nederlaag berusten" Zonniger herfstweer EURATOM", minder strak dan K. S. G. Binnenkort beslissing over Europese atoomsamenwerking vandaag op pag. 7 Christus zou aan H. Vader ver schenen zijn Honderd vierjarige te Na het échec van Genève Geen verkiezingen in December Rijksambtenaren gegordeld in dienstauto's Zulonlag 19 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Analyst De gevangen Elzassers in de Sovjet-Unie Verschillende initiatieven Voorlopig tot Kerstmis goedkopere melk eer hoogde bouwkosten, VERHOOGDE BUDRAGEN i WEERBERICHT „OGGI" BEWEERT: FAURE'S PLAN MISLUKT Het moet Het is, naar wij aannemen, voor een politie-agent veelal niet leuk om een proces verbaal op te maken. De „men" kijkt hem dan weinig vriendelijk aan en hij zelf heeft er het nodige werk aan. O.i. moet het ook niet zo zijn, dat een dienaar van Sint Hermandad er op uit is om bon netjes uit te delen, maar louter waarschuwingsborden zijn onze agenten toch ook weer niet. Aldus staan onze ordebewaar ders vaak ongetwijfeld voor de moeilijke beslissing: doen of niet. De minister van Justitie heeft wat de komende verkeerscontrole betreft de knoop radicaal doorge hakt: van elke overtreding moet ogenblikkelijk proces-verbaal wor den opgemaakt. En deze houding valt te begrij pen en te billijken. Met zachtheid is tot nu toe heel weinig bereikt; zelfs gestrengheid bracht niet het gewenste resultaat. Dus nu onver biddelijk en hard! Bij de vorige actie bleek één op de zeven controles raak. Dat wil zeggen: telkens was er op zeven gevallen in één geval gevaar voor het leven van een medemens. Want de gevolgen van een ver keersongeval heeft men nu een maal niet in handen. Het kan goed aflopen, doch ook kan een kleine oorzaak zeer droevige gevolgen hebben. Dagelijks leest men over „de dood op de weg". Welnu, dat moet weg! Ook al zullen er velen „de dood in hebben" vanwege het bon netje. Pinay herinnert aan Boelganin belofte Spotvogels vroegen: ook zwemvesten en valhelmen Britse medewerking? Brits-Belgisch atoomacconrd OPA KOSTERING „WORDT OUD De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, maar plaatselijk mist. Later weer meer bewolking. Op de meeste plaatsen, droog weer. Over het algemeen iets kouder, vooral in de nacht. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noord. Zondag 20 November: Zon op 8.09, onder 4.46. Maan op 12.29, onder 22.01. Maandag 21 November: Zon op 8.10, onder 4.44. Maan op 12.51, onder 23.09. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT!"-"™ lAdvertenue) Het te Milaan verschijnende weekblad „Oggi" publiceert vandaag een opzien barend bericht, volgens hetwelk Christus tijdens de laatste ziekte aan de H. Vader zou zijn verschenen. De verschijning zou hebben plaats gehad, toen de H. Vader het Anima Christi bad en gekomen was bij de woorden: „Beveel mij tot U te komen". Dit is de tweede maal, dat de wereld verrast wordt met mededelingen over verschijningen welke de H. Vader zou hebben gehad. In 1952 deden geruchten de ronde als zou de H. Vader in de Vati caanse tuinen een herhaling aanschouwd hebben van de natuurverschijnselen, welke zich in Fatima hebben voorgedaan. De Romeinse correspondent van het K.N.P. meldt, dat hij tot op heden geen enkele ontkenning of bevestiging ln Vaticaanse kringen heeft kunnen krij gen. Dit zou ook zeer moeilijk zijn, omdat, indien het verhaal van „Oggi" op waarheid zou berusten, slechts zeer weinige personen ervan zouden kunnen weten, terwijl aan deze kleine groep dan bovendien door de H. Vader strenge geheimhouding zou zijn opgelegd. In een persconferentie, die werd gehou den in de Russische Ambassade te Parijs heeft de ontslagen stadsarchitect van Moskou, Alexander Vlasov, (zittend op de rechter foto) ontkend, dat hij asyl heeft gezocht in West-Europa. Op de zelfde conferentie heeft M. 1. Kosula staande op de rechter foto), die in de Franse pers als een „politieagent" en „lijfwacht" is gekwalificeerd, verklaard, dat h\j de Russische Minister van Weder opbouw is. Op de linker foto Minister M. I. Kosula, terwjjl hij de stadsarchitect van Moskou bij de armen vasthoudt. Tijdens haar werkbezoek aan Drente, legde Id. M. Koningin Juliana te Assen een krans bij het provinciaal monument voor de gevallenen. EJr is ccn einde gekomen op wat leek op een zekere locnadering in de ..geest van Genève" tussen katholieken en linkse groeperingen (Nenni-socialisten en com munisten) in Italië. Dit is tot uiting geko men. toen deze week in het Italiaanse parlement, waar men deze .•toenadering" vooral had kunnen waarnemen, plotseling de scherpe tegenstellingen tussen chris ten-democraten en communisten weer aan de dag traden. Dit geschiedde bjj de be handeling van de benoeming van een vijftal rechters in het constitutionele hof en de samenstelling van de delegatie voor de Assemblee van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Wat de benoeming der rechters betreft I is het parlement na een eindeloze reeks stemmingen in een zitting van drie dager in verenigde vergadering, het nog nie' eens kunnen worden over deze zaak, dii nu al meer dan twee jaar in een impasst verkeert. Zoals onze Romeinse correspon dent verleden week schreef, is het con stitutionele hof, voorgeschreven door d< thans reeds zeven jaar oude grondwet nog nimmer bijeen geweest, aangezien e nog altijd tien rechters moeten worde: benoemd. Het hof moet in totaal uit vijf tien rechters bestaan. Vijf daarvan zijr. reeds door de magistratuur aangewezen Vijf anderen kunnen pas door de presi dent worden benoemd, als eerst het parle ment het over de benoeming van het derde vijftal eens is geworden. De chris ten-democraten en de communistisch- groeperingen willen elk voor zich repre sentanten uit eigen kring in dit hoogst belangrijke college benoemd zien. De christelijke partij weigert echter mee te werken aan een benoeming van een com munist, hetgeen voor de socialisten, die de communisten wèl een zetel gunnen, aanleiding is geworden zich afzijdig te houden bij de benoeming van katholieke rechters. Voorlopig heeft men maar weer besloten de beslissing uit te stellen tot 30 November. Het conflict tussen katholieken en com munisten heeft er ook toe geleid, dat de Kamer van afgevaardigden slechts twee van de negen leden van de delegatie voor de K.S.G.-Assemblee heeft aangewezen, nl. prof. Pella en Antonio Cavalli. ff*. (Telefonisch van onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen. Het feit, dat de Franse Kamer het ver kiezingsdebat heeft uitgesteld, betekent niet alleen dat cr zeker in December géén verkiezingen meer zullen worden gehouden, maar ook, dat de heer Faure op het ogenblik niet de macht heeft de Kamer tot een definitieve uitspraak te dwingen. Het begon met de eis van de Kamer om het arrondissementsstelsel in te voe ren. Het feit dat de Kamer zulk een eis stelde was niet z'ozeer het gevolg van de vaste wil om een dergelijk verouderd stelsel in werkelijkheid te doen toepas sen, als wel een deel van de algemene vertragingspolitiek, evenzeer als de strijd die 'in de afgelopen weken is gevoerd tussen Senaat en Kamer. Toen men dan ook Donderdagavond het stelsel ging behandelen, sloeg de meerderheid die diezelfde morgen het stelsel had aangenomen, geheel uit el kaar. Een der leden van de commissie voor stemrecht, de MRP-er Molsan, had op het verkeerde van het stelsel gewe zen wat tot gevolg had, dat die commis sie met een kleine meerderheid het be sluit aanvaarde om niet in debat te tre den voordat de regering een uitgewerkt plan tot herziening van de arrondisse menten had voorgelegd. Dit was voor premier Faure de drup pel die de emmer deed overlopen, want toen dit besluit van de commissie m de Kamer bekend gemaakt werd, schaarde de gehele volksvertegenwoordiging zich hier achter, zodat premier Faure de kans om in December verkiezingen te houden vollédig is ontnomen. De minister van binnenlandse zaken zal nu Maandag met de prefecten der departementen con tact opnemen. Op zijn vroegst zal men dan Dinsdag het plan naar de Kamer kun nen zenden doch ook dit is weer afhan kelijk van'de commissie voor stemrecht, die eerst nog haar goedkeuring aan het verbeterde stelsel zal moeten hechten. Al met al blijkt een te meer, wat een dwaasheid het is, om in een tijd dat de verkiezingen voor de deur staan het kies stelsel te willen veranderen J~' voor vele Kamer-leden moord is. Dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren aan president Eisenhower verslag uitgebracht over de Conferentie te Genève. Na afloop van het onderhoud met Eisenhower hield de minister een uitvoerige radiotoespraak tot het Amerikaanse volk, waarin hij uitlegde waarom de conferentie mislukt was. „De Sovjet-Unie schijnt gesteld te zijn op een regeling van de vraagstukken van de Europese veiligheid,, ontwapening en contacten tussen Oost en West. Doch zij is nog niet bereid om hiervoor de vereiste prijs te betalen. Ik bedoel hier prijs in de zin van: doen wat absoluut nodig is om die resultaten te hereiken, die wij allemaal zeggen te wensen". streven naar een rechtvaardige en duur zame vrede. „Het kan zijn, dat liet lang duurt voor wij succes boeken, doch geen enkele aardse kracht is zo sterk als de macht en de geest van 1G5 milliocn vrije Amerikanen. !n zjjn streven naar dit ver heven doel zal ons land nimmer in een nederlaag berusten." Waarnemers wijzen er op, dat minister Dulles in zjjn heie rede min of meer in het defensief was en dat de algemene toon van zijn rede pessimistisch was, be halve waar het betreft do plechtige ver klaring van de president, dat de V.S nim. omdat dit zoiets als zelf- De Franse minister van buitenlandse za ken, Pinay, heeft gisteren tijdens een pau ze in de besprekingen te Genève zijn Sow- iet-ambtgenoot Molotof naar het lot ge vraagd van de Elzassers, die in de ior- log als dienstplichtigen naar dc Sowjet- TJnie zjjn gezonden en daar als krijgsge vangenen nog steeds verblijven. Hij herinnerde Molotof aan de belofte van premier Boelganin, gedaan tijdens de Geneefse conferentie in Juli. Boelganin beloofde toen, dat hij de kwestie van de ze Elzassers persoonlijk ter hand zou "^Vbls'ens de Vereniging van oud-strijders van de Elzas zouden zich nog 10.000 El- Assers in de Sowjet-Unie bevinden. Een en ander is door een Franse woord voerder medegedeeld. Onvermijdelijk zal de koude oorlog, in de zin van vreedzame concurrentie door gaan. De geest van Genéve kon dit feit niet veranderen en deed dat ook niet Wij moeten ervan uitgaan, dat de Sovjet- Unie haar pogingen om haar systeem te doen overwinnen even goed als in het verleden zal voortzetten met alle andere middelen dan oorlog". „De hoop is echter gewettigd, dat deze concurrentie niet die vijandigheid en die rancunes zal meebrengen, die in het ver leden de wederzijdse betrekkingen zo ver troebelden", zo zeide de minister. Dulles verklaarde, dat de V S. hun defensieplannen en hun wederzijdse veiligheidspolitiek niet radicaal zul len herzien, ,We zijn overigens helemaal niet minder op onze hoede na alle Sovjet-beloften. Onze veiligheidsplan nen hebben ten doel het hoofd te bieden aan het gevaar hoelang dit ook duren moge. Wij zijn bezig aan wat wij zouden willen noemen een operatie op lange termijn", zo zeide hij. Dulles verklaarde, dat president Eisen hower hem medegedeeld had, dat hij ge loofde, dat de Grote Vier-conferentie die in Juli gehouden is het minder waar schijnlijk maakt, dat het tot een open oorlog tussen beide landen zal komen. De ministersconferentie, die zojuist ge ëindigd is, heeft niets opgeleverd wat een aanleiding is om deze beoordeling te her zien. Dit aspect van de geest van Genève blijft dus". Dulles verklaarde, dat de afloop van deze tweede conferentie evenmin bete kent. dat alle toekomstige onderhande lingen met de Sovjets vooraan zijn uitge sloten. De minister zei voorts, dat president Eisenhower het volledig en onvoorwaar delijk eens was met alles wat hij in deze radiorede zeide. Tot besluit van zijn rede verklaarde de minister, dat de president hem gezegd had, dat geen enkele tegenslag en geen enkele moeilijkheid de Amerikaanse re gering cn het Amerikaanse volk ooit zou den verhinderen om voort te gaan te mer zullen berusten in een nederlaag hun streven nat1de vrede. b« (Van onze weerkundige medewerker). November is nog steeds een zeer droge maand. Wel viel er ook gisteren af en toe wat lichte regen in ons land, maar op de meeste plaatsen is deze maand nog uitzonderlijk droog. In Limburg bleef het gisteren met een maximum temperatuur van 1 C. echter koud. Plaatselijk viel in het Oosten van ons land zelfs een weinig sneeuw. Het ziet er voor het weekeinde echter gunstig uit. Vanmorgen begon uit N.W. Duitsland drogere lucht met flinke opklaringen ons land binnen te stro men. Er mogen in het gehele land zonnige perioden worden verwacht. Wel kan er in de komende nacht een sterke uitstraling voorkomen, waarbij mist ontstaat. Een depressie die van IJsland naar Scandinavië trekt, kan morgen geleidelijk de bewolking weer iets doen toenemen al menen wij tot Zondag avond droog en mooi herfstweer te mogen verwachten. De temperatuur is overdag, vooral wanneer de zon schijnt, nog aangenaam terwijl de Oceaan depressies met de beruchte Novemberstormen nog steeds op grote afstand blijven. Binnen niet al te lange tijd zullen alle dienst auto's van de rijksover heid zijn voorzien van veiligheidsgordels voor passagiers, die naast de chauffeurs zullen zitten. Dit is het uitvloeisel van een initiatief van minis ter S. L. Mansholt, die reeds geruime tijd gele den een beschikking uit gaf, waarin zijn ambte naren verplicht werden zich vast te binden, zo dra zij naast de bestuur de van een dienstauto plaats namen. Hun ver zekering tegen ongeval len zou anders niet gel dig zijn. De heer J. Heesen van de afdeling .vervoer van het ministerie heeft na dien een reeks proeven met diverse typen vei- ligheidsgordels genomen. Met de Rijks-automo bielcentrale werd samen werking gezocht om tot een gunstige bevestiging van de gordels actiter tit voorbank aan de auto- vloer te komen. De RAC zoekt thans mee naar het veiligste type gordel. Gebleken is. dat een eenvoudige gordel rond het middel, zoals in vliegtuigen wordt ge bruikt. geen afdoende bescherming geeft tegen het stoten met het hoold op de voorruit of instru mentenbord bij plotse ling remmen of bij een hntsins. Gezocht wordt naar de gunstigste me thode om schouderban den aan te brengen, doch zodanig, dat de drags; er van comfortabel zit on niet wondt gesmoord als zich een botsing voor doet Bovendien moet d* gordel snel los kunnen worden gemaakt. ais een wagen bij voorbeeld in het water terecht komt. Men is nu zover, dal binnenkort het defini tieve type schoudërgór- del iq productie kan worden genomen. Te zij ner tijd zullen dan alle dienstauto's met deze gordels worden uitge - rust. De gedachten gaan er zelfs naar uit om ook gordels voor passagiers op de achterbanken aan te brengen. Het nieuws, dat de vei- ligheidsgordels in dienst auto's van alle departe menten nu definitie! aangebracht en verplicht gedragen zullen worden, is in ambtelijke kringen niet overal met evenveel enthousiasme ontvangen. Spotvogels informeren of zij er ook zwemves ten en valhelmen bij zui len krijgen. Boze tongen beweren, dat door de toepassing van de gordels, het ge bruik van dienstauto's aanzienlijk zal teruglo pen, hetgeen te zijner tijd de Rekenkamer (mei voldoening!) zal consta teren'. (Van onze Brusselse correspondent) Hoftwel de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, een lie langrijke, zo niel de belangrijkste rol speelt, bij het opstellen van de plan nen voor de Europese samenwerking op atoom-gebied, is men op liet departement van de heer Spaak bijzonder karig met hel verstrekken van inlichtingen over deze affaire. Uit Franse bronnen kan men evenwel over de atoom samenwerking iets naders vernemen. Nu de Amerikaanse en Russische machtsposities op atoomgebied een feit zijn geworden, is hel voor de Europese landen een levensnoodzaak geworden om hiertegen gezamenlijk front te maken en de achterstand in te halen. Van verschillende zijden zijn plannen naar voren gekomen om ae Europese landen er toe te bewegen hun inspanningen op dit gebied samen te bundelen. Het vooroverleg bevindt zich op het ogenblik in het laatste stadium. rijkte" uranium. De „Euratom" wil nu eigen splijtovens bouwen om dit verrijkte uranium te kunnen winnen Naast het Messina-initiatief staat dat van de OEEC-ministerraad. Deze heeft drie gedelegeerden uitgezonden (de Griek Nicolaides, de Belg Opkrend en de En gelsman Harpham) die tot taak hadden de visies der OEEC-regeringen te peilen Zij moesten o.m. in de diverse hoofdste den naar het financieringsvraagstuk po,- sen en zullen tegen het einde van deze maand verslag uitbrengen en practische suggesties doen Behalve al deze voor bereidingen zijn op het ogenblik ook de heren Monnet en René Mayer bezig met het propageren van de gedachte van het Europese atoom-integratie. Deze initiatieven tijdig zijn ongeveer gelijk- genomen. Namelijk door de raad van ministers van de O.E E.C. en tevens door het minister-comité van de lander, van „Klein-Europa" dat in Messina hei besluit nam een intergouvernementaa' comité onder de leiding van de hee- Spaak in Brussel aan het werk te zet-en om de Europese integratie weer op gang te brengen. Van dit Brusselse comité heeft een sub-commissie zich bezig ge. houden met de kwestie van de atoom energie op welk gebied de vooruitzich ten van Europese samenwerking he meest gunstig schijnen te zijn. Deze sub commissie heeft thans aan het comité te Brussel een rapport uitgebracht en he' zal nie. lang meer duren, of de bevn dingen zullen worden gepubliceerd, 'er- wijl tevens het oordeel van de betrokken regeringen zal worden gevraagd. Het schijnt, dat uit het te Messitia vooral op instigatie van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Beyen genomen initiatief een Europese atoom gemeenschap te voorschijn zal komen in een minder strakke vorm dan die van de Europese Gemeenschap voor Kolen er Staal. Al is er over de uitwerking van deze gemeenschap nog zeer weinig be kend. de naam ervan staat a| bij voor baat vast: ..Euratom". De Euratom" zal zich bezig houden met (1) het voteren der splijtbare grond stoffen. (2) het oprichten en beheren var gemeenschappelijke atoominstallaties. (3) het coördineren van de wetenschappelijke onderzoekingen, mede naar industrië e toepassingsmogelijkheden en (4) het ope nen van een gemeenschappelijke markt van materialen en uitrusting voor de kernenergie België speelt bjj dit alles een belang rijke rol. omdat dit land over uranium kan beschikken. De Congo heeft voldoen de uranium, doch slechts een deel daar van kan België ingevolge leveringsver dragen met Grnot-Brittannië en Amerika in eigen handen houden Niettemin zijn de 10°'» (en over enige jaren 25'/i) van de jaarlijkse Congo-opbrengst, die België voor eigen gebruik kan aanwenden, ruim voldoende voor de „Euratom" om van wal 'e steken. De kwestie waar het om draait, is hei Amerikaanse monopolie voor het zg, ..ver- Bij dit alles rijzen echter twee grote vragen. De eerste is de medewerking van Groot-Brittannië, dat geheel zelfstandig werkt aan het atoom-vraagstuk en op hei ogenblik een enorme voorsprong heeft (op sommige terreinen zelfs op Amerika) Op den duur zal dit land moeten heslissen of het op de thans ingeslagen eigen weg door zal gaan of dat het zich bij eventuele Europese initiatieven zal aansluiten. Vast gesteld moet overigens worden, dat de Britse regering nauw bij het te Brus sel gevoerde overleg van dc landen van „Klein Europa" is betrokken. De aansluiting van Londen met even tuele Europese plannen kan ook via de OF.EC worden gevonden. Het tweede vraagstuk dat nauw me' het eerste samen hangt is. hoe uiteinde lijk verband zal worden gelegd tussd' de Kleineuropese plannen cn de init'a tieven. die mogeliik uit de kring d»r OEEC-ianden zullen voortkomen. De Scandinavische landen Groot-Brittannië en alle andere Europese landen die n'et tot het zg Klein-Europa behoren en d'e dus niet deel hebben genomen aan het overleg in Brussel, zouden het reeds e-ms zijn samenwerking te zoeken via de OF.FC Deze landen zouden ook reeds hebben toegestemd in een multilaterale confe rentie. Inmiddels hebben Groot-Brittannië cn België Vrijdag te Londen een aceoord over samenwerking op het terrein var de atoomenergie ondertekend Voor Groot. Brittannië tekende minister MacMillan voor België minister Spaak. De overeenkomst is voor de tijd van tien iaar aangegaan en voorziet vooral in de uitwisseling van gegevens over atoom energie. Zoals we reeds gisteren in een kort bericht melddengaat Opa Kostering Dinsdag zijn lOJ/e ver jaardag herdenken. We brachten dezer dagen een bezoek aan zijn waning en Opa kwam zelf op ons bellen opendoen. Waarschijnlijk is hij op dit geluid meer afgestemd, want een ge sprek valt maar moeilijk met hem te voeren, daar hij de laatste jaren wel wat erg hardhorend is geworden. Maar „Opa wordt oud", zei zijn dochter, die daarop naar voren was gekomen waarmee ze niet zo zeer zijn jaren bedoelde als wel, dat opa de last der jaren gaat voe len. Het lezen valt hem niet meer mee. Hij doet het nog wel zo af en toe, maar toch steeds maar kort, want dan l egt hij zijn krantje weer neer, om deze later wel weer eens op te nemen. Buiten komt hij ook nog maar sporadisch, hij blijft nu maar liefst in huis en zit rustig op zyn oude plaatsje naast de haard. Zijn gezondheid is echter nog in orde en, zoals men hem door het huis ziet lopen, mag men niet an ders zeggen, dan dat opa Kostering nog altijd vitaal is en dat men hem zijn leeftijd nog niet aanziet. Hoewel Opa aan buren en ken nissen gevraagd heeft het op zijn verjaardag kalm aan te doen, zal hij toch wel heel wat aanloop op deze dag krijgen. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening, de A.V.M., heeft de con sumptiemelkfabrieken geadviseerd, de prijsverlaging van 1 cent per liter welke in een deel van het Wes ten van het land is ingegaan per 2 October, voorlopig te verlengen tot 24 December. Oorspronkelijk zou deze verlaging gelden tot 26 November, maar de gunstige positie van de fabrieksreke- ning courant voor de melkprijs heeft de A.V.M. tot genoemd adres doen besluiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1