Landbouwoverschotten in V.S. Areaalbeperking van katoen en tarwe hielp niet Eindhovense smokkelaar zou niet zijn vermoord Rotterdamse Graanmarkt LIEFDE E Tijdens hoogconjunctuur handels belemmeringen opheffen m Ook met atomen kan de toekomst goed zijn in de storm Zijlstra Twee vliegrampen in de V.S. voor Dameshanden Rede van minister Roofoverval in Amsterdam Nasser's commentaren waardeloos Bij ongeluk verpletterd tussen vrachtauto en muur? Kapitein van „Tabian" had geen schuld „Ik wil nooit meer rijden" H. Vader zal Oosten rijkers wèl ontvangen Als in de boeken van onze jeugd koninklijke onder. V- ?ATERDAG 19 NOVEMBER 190= PAGINA 8 Angst voor prijsverlaging Democraten gaven starre prijssteun Nieuw beleid in 1055 Recordkatoenoogst per acre 27 doden, 14 vermisten Vijftig jaar Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland BONN STUURT AMBAS SADEUR NAAR WENEN AL JONG OP DIEVENPAD Jeugdige inbreker berecht Nachtelijk verhoor m Bekroonde inzending Wilt U óók een mooi paardenglas winnen, zend dan een mop of geestig onderschrift aan: POSTBUS 13, BREDA. Elke 14 dagen kent de jury 20 hoofd prijzen en 500 paardenglazen toe. Nederlandse politie vond het spoor IETS MEER VRAAG NAAR MAIS Naspel van aanvaring met Italiaanse tanker in Perzisch? Golf KATHOLIEKE FRUITTELERS VERBREKEN BAND MET N. F- O. Geen overdreven angst voor nieuwe tijd door ELEANOR ELLIOT CARROLL (Wordt vervolgd). Sympathiek besluit van automo bilist, die na ruzie te veel dronk Deense jongens ontmaskerden narcotica-smokkelaars SLACHTOFFERS „STAD ZWOLLE" NOG NIET GEBORGEN SCHEIDING van producten niet veel. Geleidelijk aan is hierin verandering gekomen. Van 1930 tot 1953 is de gemiddelde opbrengst van 28 producten met meer dan zestig procent toegenomen. In verband met de grote oogst in de V S worden de prijsvooruitzichten voor Amerikaanse katoen noga] onzeker ge acht Buiten de V.S zal de nroductie van katoen in het seizoen 1955/56 vermoedelijk met circa 10 pet. van 15,5 millioen balen tot 17 millioen balen toenemen, hetgeen een nieuw hoogterecord zou zijn. Indien de tendens van toeneming van de katoen productie buiten de V. s zou aanhouden, zouden de bewuste productielanden over 2 5 3 iaren in staat zijn de gehele behoefte van de vrije wereld buiten de V. S. te dekken. De V. S. willen blijkbaar hun positie op de wereldmarkt terugwinnen en streven naar men thans aanneemt naar circa 40 pet van de wereldexnort terwijl in 1954/55 nauwelijks 3(1 pet van de we reldexport leverden. Men vraagt zich thans uiteraard af. of de V. S. wellicht op zeker moment tot prijsverlaging zul len overgaan Deze angst heeft tot grote terughoudendheid bij de verbruikers t.a.v. het aanhouden van voorraden Amerikaan se katoen geleid. Voor tarwe werd het toegestane maxi mum areaal voor oogst 1955 verlaagd tot 55 (v. j. 62) millioen acres. De oogst 1955 zal naar raming echter slechts ongeveer 50 millioen bushels kleiner zijn dan het vorig jaar en op circa 915,5 millioen uitkomen Tegenover een vermindering van het bebouwde areaal me' ongeveer 12 pet staat dus een daling van de oogst met 5.1 pet In de herfst 1954 en in het voor jaar 1955 werden internationaal de voor uitzichten voor de tarweoogst 1955 on gunstig geacht He' kwam, zoals met orgst- verwachtingen we] meer het geval is. weer eens anders uit. Het U.S. Depart ment of Agriculture heeft de wereld oogst van tarwe voor dit jaar op 7.315 millioen bushels geraamd tegen 6 930 mil lioen bushels in hei voorafgaande jaar en een vorig hoogterecord van 7 420 millioen bushels in 1952 De totaal beschikbare hoeveelheid tarwe zal dit oogstjaar gro ter zijn dan ooit te voren Al verscheidene jaren achtereen is er een groot overschot van tarwe. Tot dit overschot hebben de gunstige oogsten van de exportlanden in de laatste vier jaar bijgedragen. De voornaamste oorzaak is echter gelegen in 't feit. dat de overzeese exportlanden na de oorlog hun produc tie sterk hebben opgevoerd. Toen eenmaal de behoefte van Europa en Azië aan im- De hoogconjunctuur in de Ver Staten heeft het nationale inkomen in de eerste negen maanden van 1955 tot een nieuw hoogterecord doen stijgen In tegenstel ling hiermede is aan de daling van het inkomen van de boeren nog steeds geen einde gekomen Blijkens de meest recente gegevens, welke beschikbaar zijn. is het Inkomen van de boeren op jaarbasis ge rekend. in het derde kwartaal 1955 op 10,2 milliard aangeland tegen I 10,8 milliard in het tweede kwartaal 1955 en S 11,5 milliard in het eerste kwartaal 1955 Sinds het eerste kwartaal 1955 is er dus een achteruitgang van circa 11 pet in getreden. Volgens regeringsexperts was een achteruitgang in 1955 te verwachten in verband met de periode van overgang ontstaan door de nieuwe landbouwpoli tiek welke 1 .Januari j.l. in werking is getreden en die ten doel heeft een beter evenwicht 'tussen vraag en aanbod tot stand te brengen. Vergeleken met 1951 is het inkomen van de boeren in de V. S. met ruim 30 pet gedaald Gezien de boven vermelde ongunstige ontwikkeling van de inkomens van de bóeren valt het niet te verwonderen dat er ontevredenheid is ontstaan. Zowel de republikeinen als de democraten zijn erg gesteld op de stemmen van de boeren De democraten trachten de ongunstige posi tie van de boeren uit te buiten voor het winnen van stemmen bij de verkiezingen van het volgend jaar Zij laten dan ook felle critiek horen op het landbouwbe leid van de republikeinse minister Benson en eisen terugkeer tot vaste prijssteun voor de oogsten van de zes z.g. basispro ducten (tarwe, mais, katoen rijst, grond- noten en tabak). Deze eis wordt gesteund door bepaalde republikeinse landbouw- specialisten. Wij heri. neren er aan, dat door de vo rige democratische regering Truman de prijzen van de zes basisproducten star gesteund werden op 90 pet van de zg. pa riteit. Het doel van het pariteitsysteem was de boeren een fair aandeel in het na tionale inkomen te geven door hun een faire prijs te verzekeren in verhouding tot hun productiekosten. In de Agricultural Adjustment Act van 1938 was een auto matische formule opgenomen welke be oogde dat de prijssteun variabel zou zijn De steun zou slechts gegeven worden als de prijzen sterk daalden en het aanbod de vraag zou overtreffen. Hoe groter het surplus zou zijn des te geringer zou de prijssteun zijn. ten einde aldus bij lage prijzen een stimulans te geven tot verla ging van de productie De prijssteun zou voorts gepaard gaan met areaalcontröle In 1942 werd de prijssteun echter op 90 pet van de pariteit gefixeerd. Na de oor log bleef deze starre prijssteun gehand- hoofd met het doei de productie te stimu leren. Er was toen aanvankelijk grote be hoefte aan diverse landbouwproducten, omdat diverse productielanden bulten de V. S. nog onvoldoende hersteld waren van de gevolgen van de oorlog In 1948 werd een wet aangenomen, welke voor de ba sisproducten het principe van variabele prijssteun op basis van 75 tot 90 pet van de pariteit inhield. Het was de bedoeling dat deze wet in 1950 In werking zou tre den, maar Truman weigerde zulks door te voeren. In de verkiezingscampagne van 1952 be loofde Eisenhower de starre prijssteun nog tot en met 1954 te zullen voortzetten. Op l Januari 1955 t9 een nieuwe wet met het principe van variabele prijssteun van 75 tot 90 pet van de pariteit voor de basis producten in werking getreden. Voor 1955 zou de steun op 82,5 tot 90 pet en voor 1956 op 75 tot 90 pet van de pariteit plaats vinden. Voor tarwe werd de prijssteun voor 1955 tot 82.5 pet verlaagd, voor mais tot 87 pet. voor rijst tot 86 pet, terwijl zjj voor katoen en grondnoten op 90 pet bleef gehandhaafd. Voorts werd een scherpe beperking van de beplante opper vlakte voor tarwe en katoen afgekondigd Daarnaast kregen van 1955 af alleen de boeren van de zg. tarwegordel de 82.5 pet prijssteun doch die van de andere staten slechts 75 pet prijssteun. Een aantal an dere agrarische producten, waarvoor reeds een systeem van flexibele prijssteun had gegolden vóór 1 Jan. 1955, werd ook getroffen door een verlaging van de prijs steun, nl. rogge, gerst, haver. Dit laatste geschiedde omdat de verbouw van deze producten de laatste jaren sterk was uit gebreid. Door de areaalbeperkingen t.a.v tarwe en katoen waren gronden vrijge komen welke de laatste jaren voor gro tere verbouw van gerst, rogge en haver waren aangewend. Bij de actie welke de laatste maanden tegen de agrarische politiek van minister Benson is gevoerd, werd ook gebruik ge maakt van geruchten over verschil van mening in de regering over de landbouw politiek. Elsenhower heeft echter enkele weken geleden nadrukkelijk verklaard dat hij een terugkeer tot het oude systeem van starre prijssteun op hoog niveau voor de zg. basisproducten niet zal steunen Deze politiek heeft nl. In het verleden geen oplossing voor de moeilijkheden ge geven Een nieuw program werd aange kondigd dat o m. een uitbreiding inhoudt van het reeds bestaande program van uit kering van subsidies aan boeren voor hei uit de productie nemen van land en be planting van het bewuste areaal met hout of overschakeling op grasland Voorts zal o.a een program inzake verkoop van sur- plusvoorraden en uitbreiding van de ex port worden uitgewerkt en de aankoop van overschotten die op de markt een druk uitoefenen, worden uitgebreid. De nieuwe politiek van begin 1955 heeft voorlopig nog seen oplossing van de be staande moeilijkheden met zich gebracht. Duidelijk komt dit tot uitdrukking in de positie van twee van de belangrijke ba sisproducten, t.w. tarwe en katoen Bij katoen verminderde weliswaar het be bouwde areaal voor oogst 1955 t.o v dat voor oogst 1954 met 12 pet tot 17,1 millioen acres, doch de oogst onderging volgens de laatste ramingen een uitbreiding tot 14 84 (v. j. 13.7) millioen balen. Voor 1956 is het maximum katoenareaal op 17.39 mil lioen acres vastgesteld, een vermindering met 4 pet t o.v het voor oogst 1955 vast gestelde maximum (voor oogst 1955 waren ongunstige weersomstandigheden oorzaak dat het toegestane areaal niet werd ge haald). Evenals in het verleden bij vele pro ducten het geval was, is ook ditmaal bil katoen de areaalbeperking niet gevolgd door een kleinere oogst Behalve de onbe- rekenhare factor van het weer speelt de Intensievere bebouwing een rol bjj de hogere opbrengsten. De jongste katoen- oogst van de V S komt op een gemiddel de opbrengst van 431 lb. per acre uit, het geen 90 1b meer Is dan het vorig hoogte- record dat in 1954 werd bereikt. Voor 1955 ligt de gemiddelde opbrengst per acre op meer dan het dubbele van het gemiddelde niveau van de laatste vijf vooroorlogse Jaren In de jaren 1937—38 beliep de ge middeld beplante oppervlakte van katoen 28,40 millioen acres. Terwijl liet areaal voor oogst 1955 slechts 17.1 millioen acres bedroeg, was de oogst 1955 toch nog 2,45 millioen balen hoger rlan de gemiddelde oogs' van de iaren 1934-38. In de jaren vóór 1920 fluctueerden de gemiddelde opbrengsten per acre voor tal slaagde erin haar ergems te verbergen, port geringer werd dank zij het herstel vap de productie aldaar, hebben de over zeese exportlanden verzuimd hun produc tie weer in te krimpen. De critiek welke vooral in Engeland kan worden gehoord is, dat door het vaststellen van een kunst matig te hoog niveau van exportprijzen de toonaangevende exportlanden de im- nortlanden er toe hebben gedwongen hun tarweproductie op te voeren. Se dert 1952 produceren zowel Europa als Azië aanzienlijk meer tarwe dan voor de jongste wereldoorlog. ïn Juli 1956 loopt de tweede internatio nale tarweovereenkomst af. Getracht wordt tot een verlenging te komen Een eerste conferentie hierover heeft reeds plaats gevonden Een tweede zal over en kele maanden volgen. In het bijzonder zal door de exportlanden getracht worden dit maal Engeland weer tot de overeen komst te doen toetreden. Wil deze po ging succes hebben dan zullen de export landen op het gebied van de prjjsclausu- les vermoedelijk wel tot concessie bereid moeten zjjn, aangezien de te hoge prjjzen voor Engeland aanleiding waren aan de tweede internationale tarweovereenkomst niet mee te doen. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden, is bij Seattle een vliegtuig van het Amerikaanse leger met 73 inzittenden aan boord, onmiddel lijk na de start verongelukt. Drie uur na het ongeluk had men de lijken van -7 slachtoffers geborgen. Bij een onder zoek in verschillende ziekenhuizen in Seattle bleek dat men daar 46 min of meer ernstig gewonden had opgenomen. De bemanning, die uit drie personen bestond, heeft de ramp overleefd, Ee;i ooggetuige van het ongeluk verklaarde dat een der motoren uitviel toen her vliegtuig nog maar vijftig meter boven de grond was. Gisteren is een reddingsploeg in ijzigt koude de bergen van Nevada ingetrok ken op zoek naar overlevenden van een andere vliegramp. Donderdag is een vliegtuig neergestort, dat op weg was naar Las Vegas. Het toestel had veer tien passagier^ aan boord die in Las Vegas de atoomproeven zouden bijwo nen. Atoomgeleerden bevonden zich niet aan boord. De minister van economische zaken, prof dr J. Zijlstra, noemde gisteren in een rede tijdens de jubileumviering het Nederlandse eri Duitse economi sche herstel na de oorlog en het herstel van de economische betrekkingen tussen deze landen een voorbeeld voor de Europese integratie. Hoezeer wij ons over de omvang van het ruilverkeer verheugen, zo betoogde de minister, wij zijn er daarmee echter nog niet. Daarbij doelde hij in de eerste plaats op de invoerrechten, die veelal nog te hoog zijn om dit verkeer tot zijn hoogste graad van intensiteit op te voe ren in de tweede plaats, in het bijzonder wat de handel in agrarische producten aangaat, op de onzekerheid omtrent de voortdurende handhaving van het be staande niveau De minister noemde het een bezwaar dat beschermende maatregelen in internatio naal verband vaak meer het karakter dragen van duurzame bescherming tegen buitenlandse concurrentie dan van een verzekering van de stabiliteit. Er moet een juiste verhoudirg bestaan tussen de op deze stabiliteit gerichte poli tiek en de politiek, die in ons. aller belang het onderlinge verkeer tot zijn grootste potentie opvoert. Spreker constateerde, dat de. Neder landse economie, die in hoge mate is aan gewezen op de buitenlandse handel en daarnaast voor de noodzaak staat een gestadig wassende bevolking te voorzien van een bevredigende hoeveelheid con-( sumptiegoederen en zich weinig kan per-' mitteren op het gebied harer concur rentiepositie Daarom moet juist in de huidige fase van hoogjunctuur gewaakt worden tegen loonsverhogingen voor zover deze doorwerken in het prijs niveau In plaats daarvan moet de aan dacht worden gericht op andere factoren, die toj verhoging resp waarborging van het reële loon kunnen bijdragen Vergro ting van de mogelijkheden voor een ver antwoorde vrije concurrentie is in dit verband van veel belang, mede daarom behoort Nederland tot de landen die een zo vrij mogelijke internationale handel bepleiten Met name op dit gebied treedt echter een vrij ernstige stagnatie op. „Ik heb hierop meer dan eens de aandacht geves tigd, zowel in 's lands vergaderzaal als buiten onze grenzen Het cetii verloopt ik kan daar niet genoeg de nadruk op leggen want juist in deze periode van hoogconjunctuur zou de afbraak van be lemmeringen van de interantionale han del haar beslag moeten vinden Wanneer de economische omstandigheden zich on verhoopt zouden wijzigen wordt de mo gelijkheid daartoe een illusie", aldus mi nister Z(jlstra. (Van onze Amsterdamse redactie). Twee onverlaten hebben gisteravond een roofoverval gepieegd op de 79-jarige J. R., groothandelaar in bakkerijgrond stoffen in de Hemonystraat in Amsterdam Z. De mannen verwondden het slacht offer zodanig, dat hij in het O.L. Vrouwe gasthuis moest worden opgenomen. De buit bedroeg slechts 250, daar de heer R. juist gistermiddag 4 mille naar de Bank had gebracht. De bandieten belden om ongeveer 7 uur aan de deur van de heer R. aan. Toen deze opendeed gooiden de mannen hem een zak over het hoofd en sloegen hem bewusteloos. Om ongeveer 9 uur belde een kruidenier op, die een bestelling wilde opgeven. De oude man was toen juist bij kennis gekomen en vertelde zijn klant wat er aan de hand was, die de politie waarschuwde. Oostenrijk en Duitsland zijn overeenge komen hun diplomatike betrekkingen via ambassades te onderhouden. Tot nu toe geschiedde dit door middel van diploma tieke verbindingskantoren. De Westduitse minister van buitenland se zaken von Brentano en zijn Oosten rijkse ambtgenoot Figl, die in Wenen be sprekingen hbeben gevoerd, zijn tevens overeengekomen zo spoedig mogelijk een tweezijdige commissie in te stellen, welke alle vraagstukken betreffende de toekom stige betrekkingen tussen West-Duitsland en Oostenrijk moet behandelen. De Israëlische regering heeft generaal Burns de leider van de bestandscom missie der V.N. in het Midden-Oosten laten weten, dat zij het plan van de se cretaris-generaal der V N., Dag Harr.- marskjoeld. tot oplossing van de grens geschillen tussen Israël en Egypte In studie heeft tezamen met de commenta ren en aanvullingen die premier Nasse' op het plan heeft gegeven. Israëlische autoriteiten hebben tegenover generaa. Burns verklaard, dat de aanvullende voorstellen van premier Nasser de waarde van het plan Hammarskjoeld volkomen neutraliseren. De rechtbank te Amsterdam heeft con form de eis de 22-jarige H. J. B. en de 24-jarige G. de P. ter zake van het plegen van een reeks inbreken resp. veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en anderhalf jaar met aftrek. De jongelui, die vijf dei- inbraken ten laste waren gelegd van de totaal acht, hadden in April, Mei en Juni in de avonduren te Amsterdam en Den Haag bezoeken gebracht aan fabrieken en kantoren en geld en goederen weggeno men. In een paar gevallen hadden zij zelfs een brandkast geforceerd. De jongelieden gingen uiterst deskundig te werk en lie ten nergens vingerafdrukken achter. Doch er is geen misdaad zonder fouten en bij de laatste kraak had een hunner een brief laten liggen met zijn adres. Deze vingerwijzing werd het tweetal noodlot tig en zij werden gearresteerd. I Ruim een week geleden heeft men in Oostmalle (B.) het lijk gevonden van zeke re J. v. d. V. een zeer bekende smokke laar uit Eindhoven. Alles wees op een ge welddadige dood, terwij! het feit, dat het Hik pas na de dond naar de plek moest zijn gebracht, waar het werd ontdekt, temeer reden gaf om te denken aan moord Geruchten zijn er sindsdien vele ge weest. Over autosmokkelarijen, waarvan v. d. V. te vee] zou hebben geweten, over veten en verraad, maar het luiste wist nieptand behalve de (aanvankelijk) onbe kende betrokkenen. Justitie en politie hebben echter niet stil gezeten. Er werd gespeurd en verhoord aan beide zijden van de grens en ook werden gemeenschappelijke Nederlands- Belgische zittingen gehouden, waarbij personen, die mogelijk met het drama te maken konden hebben aan de tand werden gevoeld. Het resultaat daarvan is geweest, dat men tenslotte de mensen heeft ontdekt die tegenwoordig zjjn geweest bij de dood van de Nederlandse smokkelaar en als men hun verklaringen mag geloven is er geen sprake geweest van moord, doch van een noodlottig ongeluk. In de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. heeft, zo weet Belga uit Turnhout te melden, de Nederlandse justitie samen met het parket van Turnhout in Reuscl op nieuw verhoren afgenomen. Een Neder landse smokkelaar heeft daar verklaard, dat v. d. V. in de nacht van 4 op 5 No vember tijdens een smokkcltocht om hel leven is gekomen, toen hij bekneld raakte tussen een muur en een zware vracht auto. Deze smokkelaar 'reed die nacht met een 15-tons vrachtauto, waarin een grote vracht boter was geladen van Nederland naar België. Naast hem zat v. d. V., die hem de weg moest wijzen. Ergens tussen Wespelaar en Aarschot waar de vracht moest worden afgeladen, stapte v. d. V. blertie mensen bestaan, Dat er nog m (omp zetten die wortelen in Sinterklaasl - -»rd vanr.e Hoefiiiers Elke inzending moet vergezeld gaan van 2 Orie Hoefijzers-doppen uit de auto en gaf tekens aan de bestuur der, die met zijn voertuig achterwaarts moest rijden. Op een gegeven ogenblik deed zich, steeds volgens de verklaringen van de Nederlandse smokkelaar, een grondverzakking voor; de zware auto gleed achteruit en v. d. V. werd tussen een muur en het logge voertuig verpletterd. Deze lezing van het geval is, altijd nog volgens Belga, bevestigd door een zekere B-, herbergier en groothandelaar in Her- seit. Bij zijn verhoor door de recherche van Turnhout heeft hij verklaard, dat de vrachtwagen met boter in de nacht van 4 op 5 November bij hem het erf op is gereden en dat v. d. V. tengevolge van een grondverzakking tussen auto en muur is omgekomen. Van deze B. zou ook het plannetje af komstig zijn geweest om het lijk in een deken te wikkelen en het in Westmalle neer te leggen. De vrachtauto heeft na het gebeurde drie dagen in Antwerpen gestaan en is daarna teruggebracht naar Nederland, waar zij door de Eindhovense politie in beslag is genomen. Vandaag zou de politie van Turnhout volgens het Belgische persbureau in Her- selt een onderzoek in loco instellen terwijl ook een nieuwe lijkschouwing zal worden gehouden om te controleren of de verwon dingen kunnen zijn ontstaan tengevolge van een ongeluk zoals de getuigen dit be schreven. In verband met deze zaak zijn gisteren in Weelde (B.) zekere v. B. en zijn vrouw gearresteerd. De politie te Eindhoven deelt nog mede. dat de Nederlandse politie onder leiding van de officier van Justitie te 's-Herto- genbosch, mr Houben, op verzoek van de Belgische justitie een onderzoek heeft in gesteld. Dit onderzoek, dat aan Neder landse zijde voornamelijk door de recher che van de gemeentepolitie te Eindhoven is verricht, geschiedde in nauwe samen werking met Belgische instanties. Nadat een aanwijzing was gevonden in welke richting het onderzoek moest gaan, kon na enige dagen reeds een vrij volledig ever- zicht van de gang van zaken verkregen worden, o.a. door verhoor van smokke laars. die ooggetuigen geweest zijn van de omstandigheden, waaronder Van der V. het leven heeft gelaten. Deze verkla ringen zijn aan de Belgische justitie door gegeven om ze op haar juistheid te toet sen. Als vaststaand kan worden aangeno men, dat de hierbij betrokken personen niets met autosmokkel te maken hebben, doch afkomstig zijn uit kringen van boter- smokkelaars. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars Rotterdam) De grote worsteling om het aankomen de goed onder te brengen is iets geluwd, ofschoon de bevrachtingsmoeilijkheden nog steeds grote vormen aannemen. In de naaste toekomst verwacht men echter niet zoveel aankomend goed meer. het geen een kleine opluchting voor de be trokkenen betekent. Mais bleef van Noord-Amerika zwak te noemen doch de consumptie greep nu in en kocht verschillende stomende, ladende en afladingspartijen. waarbij zich een kleine premie voor spoedige mais ontwikkelde. Argentinië schijnt weer moeilijkheden bij de verlading van platamais per November verlading te hebben, zodat enige shippers tot terug koop overgingen. Hierdoor kwam er meer belangstelling voor disponibel en stomend goed Z. Afr. mais. die lang ge sluimerd had, vond hierdoor eveneens meer belangstelling en de prijzen zijn door een en ander wel ongeveer een gulden per 100 kg gestegen. Gerst bleef op dezelfde basis als ver leden week kopers vinden en er schijnt nu in het aangekomen goed enig schot te komen. Op aflading werd voor de bekende 3 barley op aflading aan Amerika meer betaald, ofschoon deze prijzen tegenover de boordvrij-noterin gen een wanverhouding laten zien. Ken nelijk speculeert men derhalve op een verlaging der invoerrechten, waartoe de cifprijzen nog enige dollarcenten moeten stijgen. De 2 Western gerst van de Pa- cifickust in aankomende boten werden onder pariteit opgeruimd, doch voor De cember en Januari aflading werd dooi België en Zwitserland de volle Ameri kaanse pariteit betaald. Van verdere of fertes in 2 rijïge gerst hoort men nog steeds niet terwijl dezer dagen wel een post Queensland voergerst naar ons land werd geplaatst. Haver moest voor de zwaardere ge wichten hoger worden betaald, waarbij Zwitserland de toon aangaf. In de lich tere soorten handhaafden zich de prijzen van verleden week. Austr. haver wordt hier voorlopig nog te duur geacht Noord-Afrika maakt voor zijn haver beste prijzen naar Italië. Rogge van Noord-Amerika bleef duur De raad voor de scheepvaart heeft gitseren een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring tussen het 3147 brt metende Nederlandse motorvracht schip „Tabian'' van de Stoomvaart Maat schappij Nederland en het ruim 30.000 ton metende Italiaanse tankschip „Argea Pri ma" in de Perzische Golf. De aanvaring geschiedde in de vroege ochtend van Hemelvaartsdag 19 Mei van dit jaar en had zeer ernstige gevolgen; op beide schepen ontstond een ernstige brand. Aan het slot van de zitting, die door een groot aantal belangstellenden werd bijge woond, kwam de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz. tot de conclusie, dat de kapitein van de „Tabian" de heer J. van Binsbergen uit Zeist, geen schuld heeft aan de aanvaring. De heer Metz sprak namens de Scheepvaartinspec tie bewondering uit voor de kloeke en des kundige manier, waarop de kapitein en de bemanning van de „Tabian" na de ramp hebben gehandeld. Vooral bracht hij hul de aan de opvarenden voor het feit.^ dat zij tenslotte de zwaar gehavende „Tabian op eigen kracht veilig naar de thuisha ven Amsterdam hebben gebracht. De Nederlandse Fruittelersorganisatie (N.F.O.) heeft onlangs een request ge richt aan de S.E.R., dat betrekking had op de z.g.g aftrekre'geling voor het Jamd- bouwschap. In dat requesrheeft de N.F.O. zich opgeworpen als representant voor de diverse tuinbouwvakken. De Limburgse Fruittelersorganisatie (L.F.O.) is daar verbolgen over en heeft hierin aanleiding gevonden om de federatieve band, die er tussen N.F.O. en L.F.O. bestond op te zeggen. De N.F.O. geeft ter voorlichting aan haar leden een vakblad uit „De Fruitteelt'' waarvan ook de katholieke le den gebruik maakten. Om te voorzien in de leemte aan vaktechnische voorlichting heeft de K.N.B.T.B. besloten tot oprich ting van een eigen vakblad, dat met in gang van I956 zal verschijnen. (Van onze Utrechtse redacteur). Men behoeft niet uitsluitend angst te hebben voor de toekomst, waarin mogelijk atoomenergie wordt toegepast. Dit was de teneur van een rede, die prof. dr Sj Groenman gisteravond voor de Utrechtse studentenvereniging „Prometheus bij ge legenheid van haar tweede lustrum hield over in- en uitzicht van het atoom tijdperk. Overigens achtte hij het onjuist om op de nieuwe periode, die wij tegemoet gaan, alleen het etiket atoomtijdperk te drukken, want het is zeer eenzijdig alleen aan atomen te denken. Onze wereld ver toont allerlei ontwikkelingen en de tijd, waarin wij leven, krijgt eerder een ander aanzien door wijziging in de sociale en politieke structuren. Hij noemde het gezin een atoom, waar uit kernenergie kan worden vrijgemaakt, die het ons mogelijk maakt in onze zake- lijke samenleving op de been te blijven. Men kan spr. niet het geloof ?.n'-nemf"<' dat ook de toekomst goed kan zijn. °™a, het goede schuilt in elke mens. Prm. Groenman meende, dat het met de passing van kernenergie om teen en economische redenen weieens eeni lang durige geschiedenis kon worden en van oordeel, dat de stoommachine van James Watt voor de mensheid meer heeft betekend. Vertaling: Herman Antonsen 5. Zij keek zijn hoge lenige gestalte na tot hit uit haar gezicht .verdwenen was. Goedennacht, Robin Adair! fluister de ze zachtjes bij het sluiten van haar deur. ONTLUIKENDE LIEFDE De eerste dagen op zee waren mistig en onaangenaam, zoals dat soms op de Stille Zuidzee in September kan voorko men. Zowel Inez als Mevrouw Maitland bleven in haar hut, niet omdat ze ziek wa ren maar omdat ze vreesden ziek te wor den, zoals neef Ambrose meermalen te gen Gwynne verzekerde. Verwende en bedorven kinderen, allebei, bromde hij. Weten zelf niet, wat ze willen". Dokter Faust besteedde het grootste gedeelte van zijn tijd aan de zieken-uit- eigen-verkiezing en dat was eveneens het geval met Gwynne. In die dagen deed ze heel wat ondervinding op betreffende ver wende vrouwen en verloor nu en dan haar geduld door haar dwaze grillen. Doch ze Haar avonden had ze echter vrij en dan begon haar eigenlijke leven pas. Die uren waren ongestoord van haar en Robin Lee was altijd aan haar zijde. Wat door Inez en Margaret Maitland voor een saaie en eentonige reis werd uitgekreten was voor het onbereisde meisje een onvermengd genot. Haar opgetogenheid en aanstekelij ke lachje samen met haar onbedorven jeugd maakten Gwynne tot een aantrekr kelijk gezelschap voor alle drie de heren aan boord. U bent net een dynamo, juffrouw Cameron", zei dokter Faust bij wijze van complimentje, U bezit de zeldzame gave andere mensen tot hoogspanning te laden Als ik ooit hersenverweking mocht krijgen dan zal ik u als verpleegster laten roepen en u moet beloven, dat u dan zult komert, waar ik ergens ook ben. Dat zal ik beslist doen, verzekerde ze hem heel ernstig. Met de dag mocht ze de dokter betel1 lijden. Hij was zo eerlijk en prettig om mee te praten zo vriendelijk en tevens zo knap. Die grijze plukjes haar aan zijn slapen gaven hem slechts een méér ge distingeerd uiterlijk. Gwynne had zich reeds meermalen af gevraagd, of hij soms verliefd was op Inez, die zoveel van zijn aandacht opvorderde. Urenlang kon hij naast het rustbed zitten, waarop die veeleisende schoonheid lag in rood zijden pyama, en op geklemde mu zikale toon kalmerend met haar praten Ongetwijfeld, zo meende Gwynne. oefen de hij een goede invloed op haar geschok te zenuwen uit. Neef Ambrose was geen vleier, maar volgens zijn zeggen hoopte hij veel van het opwekkend gezelschap van Gwynne te mogen genieten. Een vriendelijke lach aan het ontbijt is een millioen dollar waard, zei hij eens tegen haar. Nu heb ik mijn zaken in het drukst van de tijd in de steek gelaten, om Margaret en Inez op een naar mijn mening verrukkelijk reisje mee te nemen en nu sluiten ze zich allebei met over spannen zenuwen op. Dwaasheid. Als ze wilden, kónden ze die zenuwen heus wel de baas blijven. Maar ze doen er haar best niet voor. Zeg Gwynne, als jij met je levendigheid nog eens een man weet te winnen, wat ongetwijfeld het geval zal zijn, geef je werk dan niet op. als je hem eenmaal veroverd hebt, lieve mid! Daar zal ik mijn best voor doen, neef Ambrose, zei ze glimlachend, ik heb nooit veel gezien of gereisd, ziet u, zo als Inez en uw vrouw. Voor haar is het oude kost, maar voor mij is alles fon kelnieuw. Tegenover de vrouw van haar neef ge droeg ze zich nog steeds zeer vormelijk. Margaret Maitland had ook een zekere gereserveerdheid over zich, die geen fa miliariteit gedoogde, vooral niet van de kant van het meisje, dat haar zo keu rig als patiënte verzorgde. Mevrouw Mait land had vernomen, dat zij haar avonden met Robin aan dek doorbracht, als alle anderen al naar hun hut waren en ze be gon eraan te twijfelen, of het wel ver standig geweest was, Gwynne mee te ne men. Want voor haar meest bevoorrech te neef koesterde zij andere plannen. De belangstelling van Robin voor Gwyn ne groeide echter met het uur. Lang voor dat ze in de zone van het Panama-kanaal aangekomen waren, waar ze de eerste keer aan land zouden gaan, wist hij, dat zijn hart voorgoed toebehoorde aan het meisje, dat zo voortdurend haar zorgen aan andren wijdde. Met uiterste belangstelling bestudeerde hij de verschillende gevoelens waaraan haar gelaat uitdrukking gaf. Kinderlijke verrukking verhelderde haar gelaat bij het zien van een vlucht meeuwen of een met sterren bezaaide hemel. Medelijden sprak uit haar trekken, als een.fnatroos zijn vinger gekneusd had en zij de dok ter zo handig hielp bij het verbinden. Ge woonlijk bracht Robin uit plichtsgevoel, een uur of zo per dag bij zijn tante en Inez in de morgenuren door en dan werd vaak genoeg zijn ergernis gewekt door de veeleisendheid der beide vrouwen voor de altijd gewillige jonge verpleegster. Inez vooral liet haar allerlei werkjes opknap pen. Het was aldoor: „Haal dat eens even!" „Schud de kussens wat op", „Wil je mijn boek even uit de salon halen?" en vaak moest het meisje, dat op de be reiding der maaltijden toezicht moest hou den, verwijten horen over iets, wat niet naar haar smaak was. En onophoudelijk beklaagde Inez zich erover dat Gwynne zo onhandig was. Had ik toch maar niet toegegeven aan mijn a] te goede hart, zei ze op een morgen tegen Robin die op bezoek was fk had gedacht, dat die kleine sufkop een zeereisje waarderen zou en haar best doen, dat pleziertje ook te verdienen. Daarom liet ik me ook door vader over halen, haar mee te nemen, omdat hij be weerde, dat ze zo'n schat was. Ze is integendeel net zo lichtzinnig en stuntelig als Rachel, mijn kamenier. En ondank baar bovendien. Is het je niet ongeval len, hoe nijdig ze me aankeek, toen ik haar over die lauwe thee een aanmer king maakte? Ze keek, of ze me met al le plezier een pak slaag gegeven had Robin's gezicht verstrakte. Ik vind juf frouw Cameron een der mooiste karak ters, die ik nog nooit ontmoet heb, zei hij stroef met fonkelende ogen, ze is inner lijk even mooi als uiterlijk. Mooi? Inez staarde hem Verbluft aan en be gon daarop schor te lachen, Gwynne? Mooi? Ik snap niet, wat jou en Julian Faust bezielt, om op zulke dwaze ideeën te komen. Hij had het vandaag ook al zo bespottelijk waarderend over haar ha ren en ogen. De tropische zon moet jullie parten spelen. Dat kleine,roodharige nest met haar wipneus en grote mond moot! Heus Robin nou vertel je toch klinklarp onzin! Robin gaf er geerj antwoord op. Kort daarop verliet hij de weelderige hut. Inez keek zijn grote slanke gestalte na, tot de deur achter hem dichtgevallen was. Haar ogen schoten vonken. Lang reeds had ze Robin Lee uitgekozen als haar tweede man. Hij was knap, twee jaar jonger dan zijzelf al zou ze dat nooit erkend heb ben en eigenaar van de helft der aan delen in de Maitland Import Company, die slechts een deel van zijn enorme for tuin uitmaakten en dus een goede partij voor iedere vrouw. En tot nog toe was ze ervan overtuigd geweest, dat ze hem in haar macht had. en werd door houders hier te lande aan de exporteurs terugverkocht. In plata- rogge ladend gebeurden er enige zaken Milo prijshoudender nu voor een toe wijzing der CCC iets hogere prijzen werden betaald. Intussen is, door de aan komst van een boot. de premie van disp. goed wel verdwenen. Inl. granen vonden weinig kopers voor haver op spoedige levering. Voor de a.s. voorjaarsmaanden daarentegen, werden er hoge premies betaald. Rogge jets beter door exportaanvraag naar Zweden. Gerst kalmer en iets meer aan bod. Een 64-jarige middenstander uit Volen- dam, die op Dinsdagmiddag 27 Septem ber jl. bij Amsterdam-Noord onder in vloed van sterke drank met zijn auto drie tegenliggers schampte, heeft gistermiddag voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan en bleek bereid alle consequen ties van zijn daad boetvaardig te dragen. Toen er over ontzegging van de rijbe voegdheid werd gesproken, zei hij „ik wil nooit meer rijden. Ik heb mijn auto ai verkocht". De zaak speelde zich af tegen een tra gische achtergrond. Op de bewuste dag had verdachte, die toen nog in Edam woonde, na hevige ruzie met zijn inwo nende gehuwde zoon. het huis verlaten met de bedoeling er niet meer terug te komen. Het was dè climax van langdu rige huiselijke moeilijkheden. Hij bezocht onderweg een café, waarna hij zijn reis naar de hoofdstad voortzette. Op de Leeuwarderweg ter hoogte van het DVV- terrein nam hij een bocht naar links niet ruim genoeg en schampte achtereenvol gens drie tegenliggers. Hij Jjield daarna zelf halt en besprak de schade met zijn slachtoffers. Nadat de politie proces-ver baal had opgemaakt, nam hij de trein naar Parijs, doolde er wezenloos rond en keerde dezelfde nacht al weer terug, om dat hij naar hij ter zitting zeide zijn kleinzoontje niet kon missen. Van de getuigen waren er twee, die zeiden weinig of niets van dronkenschap bij de verdachte te hebben gemerkt. De anderen zeiden, dat hij wat versuft deed. u bloedproef had echter een alcohol gehalte van 1.55 pro mille aangetoond, tt1?? JPist boven de grens van de twijfel. •v. i? raPPorten bleek, dat verdachte zich het voorval uitermate had aange trokken. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de verdachte weliswaar een blanco strafblad heeft en „altijd goed gereden heeft", doch dat het feit toch te ernstig is om hem buiten de cel te hou den. Tegen de bijkomende ontzegging van de rijbevoegdheid zou verdachte, die toch nooit meer wil rijden, wel geen bezwaar hebben, zodat de officier 5 jaar ontzeg ging eiste. Voorts vroeg hij de rechtbank hem een maand gevangenisstraf op te leggen. Tenslotte zeide verdachte op een. desbetreffende waag, dat hij bereid was de schade te vergoeden, dat had hij de gedupeerden trouwens meteen al beloofd. Uitspraak op 2 December. De Oostenrijkse ambassadeur bij de Heilige Stoel. Joseph Kropp.heeft tegen over Reuter verklaard geen reden te hebben om te geloven, dat Z.H de Paus zou weigeren de Oostenrijkse bedevaart, die a.s. Maandag te Rome wordt verwacht, te ontvangen. Van gezaghebbende Vati caanse zijde werd bevestigd, dat de H Vader vrijwel zeker de bedevaart zou ontvangen. Er werd aan toegevoegd, dat het Vaticaan de aanspraken van zekere Oostenrijkers van de hand wijst volgens welke het 22 jaar oude concordaat thans door het onafhankelijk geworden Oos tenrijkse parlement bekrachtigd zou moeten worden Er was geen bevestiging te krijgen van de in dit blad reeds gesignaleerde geruchten, dat het Vaticaan de kerke lijke autoriteiten te Wenen gevraagd had de katholieke politici, die de blijvende geldigheid van het concordaat in twijfel hadden getrokken, van de bedevaart „uit te sluiten". Het concordaat is in 1933 ge sloten tussen de huidige Paus. die toen n°g,, staatssecretaris was en' kanselier Adolf Dolfuss. De officier van dienst van een politie bureau in Kopenhagen heeft dezer dagen hartelijk moeten lachen, toen zes jongens hem een zes pagina's tellend dossier over handigden met de verklaring, dat zjj aen smokkelaarsbende in narcotica hadden ontdekt. Maar al gauw ging zijn lachen over in de grootste verbazing, want de zes knaapjes hadden het bij het rechte eind. De „affaire' begon toen een der jongens een man op geheimzinnige wijze een paar ampullen aan een ander zag overhandigen. Hij trommelde zijn vriend jes bjjeen cn gedurende drie weken volg den zij de verdachte. De namen van 50 van zun medeplichtigen werden opgeschre ven, het hoofdkwartier gefotografeerd en j s sluitstuk prijkte het conterfeitsel van de leider der bende in hun keurig getvnt dossier, dat zij gezamenlijk aan de politie hadden overhandigd. De gefotografeerde leider zit ai vast en 'letectives, echte ditmaal, hebben de ach tervolging op zjjn medeplichtigen met volle bracht ingezet. (Van onze correspondent). Gisteravond van 8 tot 10 uur is de "5- jarige militaire duiker D. ten Hoeve in de romp van het bij Kampen gekapseisde schip „Stad Zwolle" geweest, zonder er echter in te slagen de stoffelijke over schotten van de twee omgekomen beman ningsleden te vinden. Gisteravond arriveerde een ploeg man nen van de vaar- en duikschool der genie te Geertruidenberg in Kampen, waar meteen begonnen werd met het on derzoek. De duiker begaf zich in de scheepsromp via het gat, waardoor de dag tevoren de Kamper zwemmer Ed. v. Huystee, 5 maal Was gedoken om te proberen de slachtoffers te redden. Een meegenomen schijnwerper bleek niet in staat door het troebele water heen te dringen. Men zal de bergingspogingen voortzet ten als de drijvende bok van J Goedkoop het wrak gelicht heeft, rederij Bij koninklijk besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir J. H, Verhelj, chief-engineer van de Centrale Rijnvaartcommissie te Straats burg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8