II m KONINGIN bezocht DRENTE Tweede Kamer deed Financiën af Gewijzigde koers bij export- credieten in overweging Stichting vraagstuk paranormale geneeskunst opgericht In een verloren vallei werd de Internationaleover stemd door het lied van de arbeid Gloeilampjes Een dode op de weg Gemeente Den Haag wil kerkenbouw subsidiëren H.M. discussieerde met jonge boeren en boerinnen Franse reservisten naar huis Bijna 4350 eerstejaars W ereldomroep Nederland Tegemoetkoming aan tuinders ter zake oorlogsschade Exportcrediëten Na de afwijzing door de S.E.R. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 PAGINA 9 vallei van Mo I Rana, vergiftigd door de rook uit de schoorstenen, wel nooit meer helder zou zijn, en pittig en sterk zoals zij er geweest was gedurende wellicht een paar millioen jaren. Het woog stellig niet op tegen het feit, dat de fa brieksschoorstenen nieuwe le venskansen en een nieuwe toe komst gecreëerd hadden voor zeven duizend mensen, samenge stroomd in een vallei die tien jaar geleden nog gerekend werd tot de 89.6 procent van Noorwegens grondoppervlak die officieel te boek staan als „Mountainous area": vergeten land. onherberg zaam land, verloren land. DIENSTBODE WAS NIET NORMAAL Ontslagen van rechtsvervolging MGR OTTAVIO DE LIYA RAADSHEER Chicago De spoorlijn en de dominee Als men nu, zoveel tientallen jaren later, door de kille herfst avond van Lönsdal naar Mo I Rana reist, heeft men weinig moeite om te begrijpen hoe het kwam, dat dominee Ole Tobias Olsen met zijn propaganda voor die spoorlijn jaren achtereen voor dove oren preekte alvorens einde lijk, in 1894, het Noorse Storting aarzelend en zonder veel overtui ging zijn goedkeuring hechtte aan een eerste poging om het „verlo ren land" enige garanties op een toekomst te bieden. Zelfs geen wolven Nieuwe levenskansen-.. Vier-en-twintig uren later al hadden de inwoners van Mo I Rana ervaren, dat de lucht in de Honiggraat voor Vorstin Ronde-tafelconferentie Drie gewonden Stijging van 9 procent Ambassadeur van India hoort van successen en tegenslagen Oorlogsschade voor tuinders Belastingzaken Kadaster Nieuwe heffingsverordening van het landbouwschap Een steekvlam als symbool in Mo I Rana De dienstbode B. uit Lichtenvoorde is loor de rechtbank te Zutphen ontslagen van rechtsvervolging met last dat zij ter beschikking wordt gesteld van de rege ring. Het meisje heeft in de afgelopen winter de buurtschap Zieuwent bij Lich tenvoorde in angst gehouden door het stichten van een reeks branden, waarvan er zes in het huis van haar werkgever uitbraken. Eerst na lang speuren kwam men tot de ontdekking, dat het stille meisje de daderes was. Een psychiatrisch onderzoek bracht aan het licht dat zij niet normaal is. B. en W. van Den Haag hebben In prin cipe besloten de gemeenteraad voor te stellen, de kerkenbouw te gaan subsi diëren. Thans wordt overwogen, op welke wijze dit beginsel gerealiseerd kan worden. Verwacht wordt, dat het prae- advies over ruim 2 maanden gereed zal zijn. Begin 1956 zal het dan in openbare behandeling in de gemeenteraad komen. De H Vader heeft mgr Ottavio de Liva, tot op heden auditeur op de Nuntiatuur in Den Haag, benoemd tot raadsheer. Mgr De Liva is Italiaan van geboorte en van 1947 af in diplomatieke dienst. Hij was achtereenvolgens werkzaam in Wenen, Praag en Bonn en kwam in Juli 1954 naar Nederland als opvolger van mgr Gino Paro. Vooraanstaande personen uit diverse kringen in ons land hebben het initiatief genomen tot het oprichten van een „Stich ting inzake het vraagstuk der paranormale geneeskunst en haar maatschappelijke be tekenis". Zij achten het noodzakelijk, dat een uit gebreid wetenschappelijk onderzoek wordt ter hand genomen om een dusdanig in zicht te verkrijgen in het totaal van de aan dit onderwerp verbonden problemen, dat eventueel kan worden gepoogd maatrege len te ontwerpen, die beter dan de wet op de--uitoefening van de geneeskunde van 1865, de mogelijkheid zullen verschaffen, eventueel bestaande vermogens van ge nezende aard dienstbaar te maken aan het helpen van de lijdende mens. Aange zien een onderzoek als hierboven bedoeld, slechts kan slagen bij een voldoend bre de en wetenschappelijk volkomen verant woorde opzet zijn zij tot hun initiatief ge komen. De raad van bestuur dier stichting is op het ogenblik als volgt samengesteld' mr J. van Doorn, Den Haag, prof dr H Fischer te Utrecht, mevr. Fortanier-de door MARTIN W. DUYZINGS Mo I Rana (Poolcirkel), October ER sloeg een rosse steekvlam door de vallei van Mo I Rana. De nachten waren daar al guur. De wind die loeiend uit het Oosten kwam, streek over de gletschers op de bergen die de vallei van Mo I Rana, een grillig verlopend plateau aan een stille baai van de Nordrana-fjorA, daar dicht onder de Poolcirkel gevangen hielden. In de Nordland-expres, het treintje dat éénmaal per etmaal ginds, Noordelijker nog, in Lönsdal zijn tocht naar het Zui den en de bewoonde wereld begon, had men de verwarming gestookt alsof wij naar Spitsbergen moesten inplaats van slechts naar Mo I Rana. De conducteur, een lange, ernstige man in een uniform dal aan een begrafenisonderneming her innerde, noemde die trein „een sauna op wielen". Hp telde, zo meldde hij, ge woonlijk tussen Lönsdal, het beginpunt van de spoorlijn, en Mo I Rana zijn passagiers zonder enige moeite op de vingers van zijn linkerhand, en die pas sagiers waren doorgaans van liet in die streken gangbare type dat U bij vijftien graden vinnige vorst zo langs zijn neus zegt, dat de ochtenden tóch al een beetje frisser beginnen te worden. „Pioniers", zei de conducteur. Zij hadden geen be hoefte aan een trein vol dorre hitte en beslagen ramen. Als het geen geologen waren die met een tent, een draagbare radio en een Geigercounter drie weken in de bergen hadden gezeten, dai. waren het wel bonkige, bij voorkeur zwijgende mannen in bont gebreide truien die. Noordelijker nog dan Lönsdal, onder al les behalve comfortabele omstandighe den aan de voltooiing van de Nordland- spoorweg werkten. Er mankeerden aan die spoorlijn altijd nog wel meer dan honderd weerbarstige mijlen. Het zou, dacht men, nog wel twee jaren duren alvorens de Nordland-spoorlijn, een eindeloze doolhof van tunnels en brug gen en bochten en scherpe hellingen, Bodö en de Westkust tenslotte zou heb ben bereikt. Men ging de rotsen nu te lijf met ultra-moderne drillmachines, doch het land dat men met die spoorlijn doorkruisen wilde, gaf zijn isolement zelfs onder de druk der moderne tech- tt> slechts moeilijk prijs. Het was, on- d> and, bijna zestig jaar geleden, dat men met de aanleg van de spoorlijn .«war» HI - l de ziekte, echtgenote Londen „Publicity-crazy". Dat is waaraan Lady Docker, de van een Engelse groot-industrieel, die met zijn geld en zijn vrouw niet goej raad weet. nogal ernstig lijdt. Als ze maar op de voorpagina's van de kran ten kan komen, is haar alles bijna goed Nu heeft ze weer van zich doen spreken door als eregaste aanwezig te zijn op een gangsters-party, waarbij het over grote deel der invité's lieden waren, die vele jaren opsluiting genoten hadden in een pension van staatswege. De uit nodiging voor dit partijtje was zeer karakteristiek: een verzoek om te ko men, getekend door Billy Hill (17 van zijn 44 welbestede jaren in cje gevange- nis) en voorzien va" z^n,,in aHe poli tieregisters ter wereld welbekende vin gerafdrukken. Intussen: Lady Docker is toch wel een beetje geschrikken van haar zucht om maar iets buitenissigs te doen. Ze heeft via haar secretaris laten meedelen, dat ze echt niet wist dat het werkelijk boever waren, waarmee ze,.., av,onj doorbracht en dat ze eigenlijk mislein was door de uitnodiging, die ze als een grap had opgevat. Nu zal Lady Docker wel diep geschokt op weg zijn naar haar villa aan de Rivièra, om daar met dieP® gedachten haar nutteloze leventje vullen, totdat ze weer een nieuwe b vlieging krijgt. te De vereniging van kappers (4000 le den) heeft besloten, dat de Figaro's in hun zaken de klanten voortaan over iets anders zullen onderhouden dan de vooruitzichten van het weer. „Uw ge sprek moet dienstbaar zijn aan het algemeen welzijn", zo staat er in een circulaire te lezen en de nu komende dagen zullen zijn gewijd aan een on derwerp. dat o°k hier wel belangstel ling geniet: het (on)veilige verkeer. Ta' 1 December duurt dit praatje en tegen die tijd zal er een nieuw ..algemeen onderwerp" opge§even worden. Huil (Engeland) Een Fins bruidspaar, hevig in olie- kleding gehuld, is dezer dagen op volle zee gehuwd, dertien kilometer buiten de Engelse kust. Een Finse dominé ver richtte de inzegening op een klein vis- sersbootje. Daar de dominé pas in En geland was gearriveerd en hij nog nte: over de vereiste papieren beschikte om zijn taak in Engeland te verrichten hadden het Finse bruidspaar en hij de we® aaar de zee gekozen. OsloBodö begonnen was. Ook de di rectie van de Nordland-spoorweg had intussen wel geleerd, dat men, zo men daar in de buurt van de Poolcirkel, in Cen rauwe, duistere wereld van rotsen en bergen en tomeloze watervallen, iets ondernemen wilde, in decennia rekenen moest, inplaats van slechts in jaren. Nu in Europa, in 1955! liepen er ginds in Bodö mensen rond die hun le ven lang geen stap buiten het dorp had den gezet en die, terwijl dag in dag uit de straaljagers van het plaatselijke Nato-vliegveld laag over hun houten huizen loeiden, een locomotief, een sein huiswachter en soortgelijke, uiterst nut tige zaken nog altijd slechts uit de prentenboeken en van horen-zeggen kenden. Zelfs in Lönsdal waar in 1947 de eerste feestelijk gepavoiseerde loco motief krijsend en kreunend in de rem men was gegaan voor het houten sta tionsgebouw, behoorden ook nu nog het vertrek en de aankomst van de Nord land-expres tot de schaarse plaatse lijke attracties. Als, laat in de avond, de trein zich schrap zette voor de lange reis naar het Zuiden, als de locomotief een roestrode vonkenregen uitwaaierde over het duistere stationsemplacement, stonden daar de burgers van Lönsdal, de handen diep in de zakken, nog steeds iedere avond weer te staren naar het wonder der techniek dat een kleine eeuw nodig had gehad om tot aan de Poolcir kel door te dringen en vervolgens merkte men dan wel waarom het alle maal zo lang had moeten duren. De man die, in allereerste instantie, deze spoor lijn veroorzaakt had, was een dominee geweest. Ole Tobias 01sen was zijn naam, en ruim een halve eeuw voor, na afloop van de jongste wereldoorlog,'het Noorse parlement tenslotte zijn sanctie gaf aan een „Noord-Noorwegen-Plan", was, naar men nu volop erkent, Ole Tobias1 Olsen er al achter, dat er een tijd zou komen, dat Noord-Noorwegen mèt de mensen die er wonen, ten dode opgeschreven Z°U ztïn a's men het niet tijdig verloste uit zijn isolement en als men het niet, desnoods „par force" en dank zij enorme, door het gehele Noorse volk gebrachte offers, betrok in een in dustrialisatie-proces dat van nature niet de neiging had zich uit te strekken tot een grauwe vlek: „verloren land". De reis van Lönsdal naar Mo I Rana duurt per trein enkele uren. De expres twee personenrijtuigen en een goede renwagon achter een amechtig hijgende locomotief maakt daar het prae-his- torische moyenne van nauwelijks veer tig kilometers per uur. Het is gebeurd, dat in de winter een kudde hongerige, hysterisch jankende wolven wel vijf ki lometers achtereen naast de spoorbatm fuet de expres meeholde zonder dat zij merkbaar buiten adem raakten Doch in herfst vindt men langs de spoorbaan van Lönsdal naar Mo I Rana zelfs geen wolven. De wereld lijkt daar dood. Er wonen ook daar nog mensen in smalle valleien, doch er ligt altijd wel een berg tussen hun lage huizen en de spoorlijn. Er hingen wat sterren boven de bergen, doch voor het overige gloeide er ner gens nog een lichtje in de nacht. Het geraas van de trein die, goedig hotse- botsend in de rails, zijn weg zocht door smalle kloven ej. lage, ruw uitgehouwen tunnels, plantte zich met scherpe echo's voort over een brok stugge, gigantische ongenaakbare aarde. Doch dan zag men, na uren als de trein zijn laatste mijlen maakte over een pad dat hoog boven de fjord aan de rotswand kleefde, de enorme steek vlam die uit een fabrieksschoorsteen door de vallei van Mo I Rans sloeg Die steekvlam, zeiden ze in Mo I Rans niet zonder trots, stond daar als een symbool. Daar, in een vallei die tien jaar geleden nog tot het „verloren land" behoorde, hadden de techniek en de mensen veroveringen gemaakt. Ole Tobias Olsen, dp koppige dominee die aan het eind van de vorige eeuw reeds beweerde, dat het voor Noor wegen de moeite waard kon zijn. het verloren land uit zijn iso'°m«*nt te verlossen, had tenslotte gelijk gekre gen.... Tien jaar geleden woonden er twee duizend mensen in Mo I Rana, geen mens wist nauwkeurig waaróm zij er nog woonden. Het stadje had, naar het scheen, zich zelf reeds overleefd. Het had een paar min of meer florissante jaren gekend toen, wat verderop in de bergen, de ijzermijn van Dunderland nog in exploitatie was, doch de mijn had niet lang bestaan. De rotsige bodem gaf ook daar zijn rijkdommen niet gaarne prijs; men had ervaren, dat de ontgin ningstechniek nog vele vorderingen zou moeten maken alvorens men in Dunder land opnieuw naar ijzererts zou kunnen graven. Toen men dat ontdekt had en men de mijn in Dunderland vervolgens in allerijl sloot, begon Mo I Rana aan een crisis. Wie niet ijlings wegtrok naar andere oorden, liep gevaar, gegrepen te worden door de steeds groeiende werk loosheid; en wie niet heel sterk in zijn schoenen stond, werd bovendien al gauw gevangen door de holle leuzen van de Noorsg communistische partij die, dank baar profiterend van de aldaar heersen de ellende, Mo I Rana in die dagen al voor precies vijftig procent veroverd had. Dat alles is slechts tien jaar gele den. In die tien jaar zijn er in de vallei van Mo I Rana wonderlijke, grootse, meeslepende dingen gebeurd. Bijna acht duizend mensen wonen er nu, men schat, dat het er over wéér tien jaar wel twintig duizend zullen zijn. Aan de rand van de vallei en dicht bij de baai staan honderden nieuwe, comfor tabel ingerichte huizen in lange rijen. In het eens zo stille haventje, werken gloednieuwe, uiterst moderne haven installaties practisch continu In de lob by van het luxe-hotel ter plaatse hoort men 's avonds ror.d het open haardvuur wel vier verschillende talen spreken. In de plaatselijke gemeenteraad is de com munistische fractie intussen gereduceerd tot een onbeduidend en machteloos groepje hardnekkigen. Het stadje bloeit in alle opzichten en men heeft geen moeite om te ontdekken waaraan het deze bloei te danken heeft. Er staat, op het plateau van Mo I Rana een nieuwe fabriek Daar vervaardigt men staal. Nauwelijks een half jaar geleden pas ontstak men er in de ovens de vuren. „Het is m(j een vreugde U de verzeke ring te kunnen geven, dat, al moge het hier killer van klimaat zijn dan ginds, de warmte van het Drentse hart stellig niet onderdoet voor het enthousiasme waarmede men U in Suriname en de Ne derlandse Antillen heeft ontvangen". Aldus zeide de commissaris van de Ko ningin in Drente, mr J. Cramer, gister middag tot II. M. Koningin Juliana, toen zfl tijdens haar werkbezoek aan Drente, in Emmen de lunch nuttigde. Om half tien 's morgens was het be zoek van de Vorstin begonnen, toen Zij met de militaire Dakota landde op het vliegveld Eelde. Na de begroeting door mr Cramer ging het per auto naar Zuid laren, waar een bezoek werd gebracht aan het tehuis voor vermoeide vrouwen „Berkenhof" van de Stichting Opbouw, Drenthe. Via Vries wen! naar de provin ciale hoofdstad gereden, waar bij het pro vinciaal verzetsmonument een krans werd gelegd. Het Asser Mannenkoor zong bij dit plechtig moment het zesde couplet van het Wilhelmus. Na een oponthoud van precies tien mi nuten werd de reis voortgezet. in de rich ting Borger, waar het grootste hunebed van Drente werd bezichtigd. Het volgende bezoek gold een fabrieksmeisjescursus te Nieuw-Buinen. Van hier uit ging de reis naar Emmen, waar men tegen 1 uur ar riveerde. In de straten van Emmen had zich een grote menigte verenigd om de intocht van H. M. bij te wonen. De stoet reed recht streeks naar hotel 's-Heerenhof, waar al lereerst een vijftigtal Drentse burgers aan de Koningin werd voorgesteld. Daarna bezichtigde H. M. twee stands ingericht door de platlelandsbibliotheek van Dren te en de R. K. Gezinszorg in Zuid-Oost- Drente. Daarna werd de maaltijd genuttigd, doch eerst maakte mr J. Cramer met dankbaarheid van dit bezoek gewag, te meer omdat dit zo kort viel na het bezoek van het Koninklijk Paar aan de West. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan twee wijkcentra in het uitbreidings plan Emmermeer. De Koningin bewoog zich zeer ongedwongen tussen een groep ouden van dagen, die een gezellige mid dag had in het centrum van de N. H. kerk ,,'d Zeihuuv". De Vorstin werd hier direct attent gemaakt op de 80-jarige J. Jeuring uit Emmen. Deze verzekerde de Koningin, dat hij in de ruim 28 jaar, dat hij het imkervak beoefent, nog nooit zulk een goed honigjaar heeft meegemaakt als dit maal. en dat hij nog nimmer zulke prach tige honig van zijn bijen had gekregen. „Kijkt U maar", aldus de heer Jeuring, en hij liet een stuk honig in de raat zien, dat hij daarna aan H. M. aanbood. Bij het wijkcentrum „Ichthus" van de Ger. kerk stond het school-harmonie- orkest van Emmen opgesteld, dat vrolijke marsen blies. Vervolgens werd nog een uitvoerige rondrit door de Emmermeer gemaakt, en daarna reed de Koningin in de richting Zweeloo, waar haar bij de nieuwe openbare school een album met foto's van de gemeente door de burge meester, mr H. Greebe, werd aangeboden. Bij het tehuis voor bejaarden werd ook nog even gestopt, waar het bejaarde .echt paar Koops-Beuving de Koningin een prachtig oud tinnen bord aanbood. Daarna werd de laatste etappe aan vaard, namelijk de reis naar Havelte, waar een ontvangst was gearrangeerd in de volkshogeschool „Overcinge". Hier was juist een groep Drentse jonge boeren en boerinnen in cursus bijeen en vereend aan een ronde-tafel-conferentie. Tal van onderwerpen kwamen ter sprake en ook H. M. nam daaraan deel. Het werd een zo boeiend gesprek, dat aan opbreken niet werd gedacht. Het lag in de bedoeling, dat de Koningin om half zes afscheid van Drente zou nemen, doch het werd ruim half zeven. Wit te Overveen, J. Haas, arts te Utrecht, prof mr J. Hooykaas te Scheveningen, mr dr J. in 't Veld te 's-Gravenhage, J. Kap pers, arts te Amsterdam, dr W. Kat, arts te Amsterdam, mr P. van Leeuwen te La ren, F. Mijnssen te Baarn. dr F. Nolle, arts te Utrecht, mr C. Plug te Amsterdam M, A. Reinalda te 's-Gravenhage, prof. ir E. v. Selleger te Bergen, A. Stapelkamp te Utrecht, prof dr W. Tenhaeff te Utrecht, mr G. Vixseboxse te Holten, mr W. Wendelaar te 's-Gravenhage, mr dr P Witteman te Amsterdam. Deze raad zal nog met een aantal leden worden uitge breid. Als dagelijks bestuur zullen optreden de heren: mr dr J. in 't Veld. voorzitter mr dr P. J. Witteman, vice-voorzitter, J. Haas, arts, Utrecht, secretaris, F. Mijnssen, penningmeester, prof dr H. Fi scher, lid. Aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie is mede deling gedaan van de oprichting van deze stichting en van haar doelen. Frankrijk heeft gisteren besloten de 57.000 reservisten, die deze zomer zijn opgeroepen om in Noord-Afrika te vechten tegen de terroristen, nog vóór Kerstmis met groot verlof te zenden. Daartegenover zullen dienstplichtigen die per 1 Januari zouden afzwaaien, lan ger dienen, terwijl de nieuwe lichtingen sneller- worden opgeroepen. Wanneer de toestand in Noord-Afrika beter wordi zullen de strijdkrachten daar worden verminderd. Op de onbewaakte overweg te Prin senbeek is gistermiddag tegen half vijf de 11-jarige Jacques V. uit Prinsenbeek gegrepen door een dieseltrein. en op slag gedood. De jongen was op weg naar huis van school, en kruiste de overweg op het ogenblik, dat de trein naar Dordrecht passeerde. Hij werd door de trein onge veer 30 meter mee gesleurd en moet di rect dood zijn geweest. De trein had een minuut of twintig vertraging. Drie personen zijn gewond, toen gister middag tegen half zes de vrachtauto, waarin zij waren gezeten, op een on bewaakte overweg tussen Emmen en Nieuw Amsterdam door een trein werd gegrepen. De auto, die het eigendom was van een grossier in meel en koloniale waren in Stadskanaal, werd bestuurd door S. van de S. uit Nieuw-Buinen. De andere in zittenden waren W. H. uit Stadskanaal en H. H, uit Onstwedde. De wagen, waar van het stuur aan de rechterzijde zat, werd bü het passeren van de onbewaakte overweg in de Kerkhoflaan gegrepen door de „Blauwe engel", die op 17.20 uur uit Emmen was vertrokken in de rich ting Coevorden. De trein sleurde de auto enige meters mee. Zakken meel en blik ken conserven lagen overal verspreid. S. van de S, liep wonden aan het voorhoofd en enkele snp- en schaafwonden op. W. H. kreeg een hersenschudding'en had eveneens wonden aan het voorhoofd; H. H. kreeg voornamelijk snij. en schaaf wonden. Alle drie zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Emmen, vanwaar zij later op de avond met een ziekenauto naar hun woningen zijn vervoerd. De cabine van de auto was geheel ingedrukt. De „Blauwe engel" was iets beschadigd en had 24 minuten vertraging. Het C.B.S. heeft voorlopige cijfers ge publiceerd van het aantal eerstejaarsstu denten, dat medio October 1955 bij de universiteiten en hogescholen was inge schreven. Waren in October 1954 bijna 4000 eerstejaars ingeschreven, in October van dit jaar bedroeg dit aantal bijna 4350; een steiging derhalve met 9 pet. Relatief gaven de studierichtingen aardrijkskunde (69 pet), sociologie (50 pet) en psychologie (35 pet de grootste stijging te zien; het aantal eerstejaars daalde daarentegen bij de faculteiten der godgeleerdheid (20 pet), rechtsgeleerdheid (10 pet), tandheelkunde (14 pet) en wis- en natuurkunde (4 pet) (Van onze correspondent) De ambassadeur van India, B. K. Ka- pur, is gisteren zijn bezoek aan Hilver sum begonnen met een kijkje bij de We reldomroep Nederland en heeft het na een intermezzo bij het raadhuis van'Du- dok en de golflinks op de Lage Vuursche daar ook beëindigd. Toen was hij in de gelegenheid een woordje te spreken tot zijn landgenoten in India. En verder heeft hij de hele uit zending naar India en Afrika bijgewoond. Tijdens de bezichtiging van de studio heeft hij ook nog kunnen vernemen van het werk. dat de Wereldomroep zoal ver richt en hoe successen en tegenslagen daarbij schering en inslag zijn. Eén dsr grootste successen is we] geweest het op nemen op langspeelplaten van de mani festaties tijdens het Holland Festival Zo'n succes, dat men thans weer naar bevriende buitenlandse radio-stations een nieuwe serie langspeelplaten van het Ho1, land Festival zal zenden. Een tegenslag b.v. was, dat Liberia ook zo'n zending had gekregen, maar dat de klanken nooit de aether zijn ingezonden De Nederlandse gezant aldaar moest tot zijn spijt berichten, dat de platen kort ns aankomst door een huisbediende wareo gestolen. Er bestond nog een kleine kans dat de platen, voordat ze in de zwarte handel zouden verdwijnen, ergens in epn winkel zouden worden ontdekt. Maar het heeft niet zo mogen zijn. En Liberia heef: daarmede een kans gemist. 'S-GRAVENHAGE, 18 November 1955 De Tweede Kamer had vanmiddag alleen maar de rest af te maken van de begroting van Financiën, dat wil zeggen, dat alleen nog de antwoor den van de minister en van de staatssecretaris moesten worden aanhoord, waarna nog zou worden gerepliceerd. Het kon dus een korte middag wor den, zoals de Kamer Vrijdagmiddag, wanneer de leden naar hun haardsteden kunnen terugkeren, gaarne heeft. Er zat alleen het risico in van een uit gebreide rede van staatssecretaris Van den Berge, die de zaken altijd tot in de finesses behandelt dat risico steekt er altijd in, als men zo des kundig is als hij alsof hij ieder detail staat uit te leggen voor de studen ten van de Rijksbelastingacademie. Minister Van de Kieft zegt het altijd wat sappiger en kórter en hij was dan ook in drie kwartier tijds met ziin antwoord gereed. Maar de staatssecretaris had voor deze niet zo belangrijke begroting niet zo belangrijk, omdat de beleidsvragen reeds bij de alge mene financiële beschouwingen zijn behandeld in eerste instantie al zeven kwartier nodig en daar kwamen na de replieken nog vlot drie kwartier bij, zodat het toch nog laat in de middag werd eer de Kamer de begroting zonder hoofdelijke stemming aannam. Er werd dan ook in de wandelgangen a] gauw gevraagd: wat is de overeenkomst tussen de staatssecretaris van Financiën en Wim Kan? Het antwoord luidde: zij vullen beiden geheel alleen de helft van het programma nen. die meenden, dat deze exportcredie- ten moesten worden voortgezet hadden het oog op de toekomstige structuurpoli tiek Maar de zaak kwam vandaag t0ch wel iets meer uit de grondverf. Minister Van de Kieft erkende, dat men niet één branche eenzijdig moest engageren. Dat leverde grote gevaren op. Hij was zich bewust, van het grote gevaar, dat daarin schuilt ten aanzien van de buitenlandse scheepsbouwers. Want het ging hier om de scheepsbouw De heer Van Leeuwen legde de vinger wat steviger op de zere plek, toen hij zeide. dat dit tengevolge had het bouwen met Rijksgeld van nieuwe werven, die het buitenland in staat zou- Wat werd er nu allemaal behandeld? O, duizend en een dingen. Dat kan men ge rust aan de staatssecretaris Van den Berge overlaten en dat "waren dan zulke detail kwesties, dat het niet eens allemaal te vertellen is zonder op enkele pagina's van de krant beslag te leggen. Het belangrijkste was wel de Export kredietverzekering. Wij hebben gisteren hierover reeds gerapporteerd. De heren ■lanssen (KVP) en Van Leeuwen (VVD) vonden, dat deze uit een oogpunt van con junctuur moesten worden bezien. Dege- den stellen schepen te bouwen met onze credietfaciliteiten, om ons daarna te be concurreren. Zo zei hij het wel niet pre cies, maar dat was de teneur. Hier werd dan nog de Herstelbank bijgehaald, die de gelden verstrekt, maar daar kon de mi nister eerst niets aan doen, omdat hij niet kon ingrijpen in de beslissingen van de Raad van Toezicht en de Commissie van Advies, die iedere aanvrage beoordeelden. Maar spreiding van credieten achtte hij toch we] wenselijk en daar bleef-het bij. Maar een goed verstaander, weet u Minister Van de Kieft, het Rijksinkoop- bureau verdedigend, zeide, dat dit vele administraties aan andere departementen overbodig maakt. Er werd op het ogen blik bezien of de uitbreiding van deze dienst met 13 ambtenaren beslist nodig was en/of men de moeilijkheden niet op een andere wijze zou kunnen oplossen. Tussen de regels door stelde de minister in het vooruitzicht, dat deze personeels uitbreiding niet zou doorgaan of dat het er Belangrijk minder zouden worden Met betrekking tot de materiële oorlogs schade werd op instigatie van de heer Van Koeverden (K V.P.) de toezegging ge daan, dat het verschil tussen de bijdragen en de werkelijke kosten voor vernielde tuiiidcrskassen en warenhuizen van 60 op 80 pet zou worden gebracht, een goed succes dus voor deze afgevaardigde De minister wilde er echter niet aan voor de aanvullende bijdrage het bouwjaar bepalend te doen zijn in plaats van het jaar van aanvrage, waarom de heer Van Koeverden ook had gevraagd. Het gaat hier, zeide de minister. 0m de onrendabele top en deze houdt verband met de inmid dels gestegen huren van woningen en be drijfspanden. De staatssecretaris zag 'in het nlet- voortschrijden der Westeuropese integra- °P flsfaa' terrein geen pessimisme. Ahes kan niet tegelijk worden aangepakt Men moet met het initiatief wachten tot het ogenblik gunstig is om de marche commun op gang te brengen. Op een on gunstig ogenblik zou men een ongunsti ge beslissing krijgen en dan kan men beter wachten. Een afschaffing van de personele belas ting wees hij natuurlijk van de hand. Faciliteiten voor het sparen konden al leen worden gegeven voor de bouwspaar- fondsen. Ook de meervoudige kinderaftrek voor buitenshuis studerende kinderen, jonger dan zestien jaar, moest eerst worden be studeerd. De staatssecretaris voelde meer voor het systeem van subsidie voor ver voer, zoals voor schipperskinderen en kin deren op de eilanden reeds werd gege ven. Van een vrijstelling van omzetbelasting voor de credietverlening door. de Inkoop- bureaux wilde hij ook niets weten. Zo zijn er heel wat gevallen, zeide hij, zoals bij advocaten en notarissen en die krij gen ook geen vrijstelling. Neen, daartegen had hij grote bezwaren. Tenslotte het kadaster, waarover de staatssecretaris ook weer zeer wijdlopig handelde. Het kwam erop neer, dat de moeilijk heden daar waren ontstaan door de toe neming van werkzaamheden, die aan het kadaster worden opgedragen en die veel groter is dan men in 1951 had verwacht. Hij noemde in dat verband de watersnood en de versnelde ruilverkaveling. Het werk van het kadaster is onelastisch, dat. moet exact gebeuren Men kon deze moeilijkheden niet oplos sen door het kadaster los te maken van de belastingdienst. De enige band tussen beide is de directeur-generaal van de be lastingen, een man, die zijn sporen heeft verdiend op personeels- en op organisato risch gebied Schakelt men dit verband uit. dan betekent dit alleen, dat men één man uitschakelt en het staat te bezien of daarmee de moeilijkheden zouden zijn op gelost De staatssecretaris deelde voorts mede. dat hij de promotiekansen aanzien lijk had verbeterd In het begin van het volgend jaar zouden er weer 20 hoofd landmeters worden bevorderd. Maar dat er uit deze dienst mensen weglopen is niet te voorkomen, er is schaarste in de soort en dus worden zij weggekocht. De volgende week zullen de begrotin gen van Justitie, van Binnenlandse Zaken en van Algemene Zaken woren behan deld benevens een aantal losse wetsont werpen. Een drukke week dus voor de Kamer. F. S. H.M. Koningin Juliana bracht Vrijdag een werkbezoek aan de provincie Drente waarby diverse steden en stadjes werden aangedaan. De foto laat zien hoe de vierjarige Marjoreen Roukema het vond, dat zij, toen H.M. arriveerde bij het rust huis „de Berkenhofin Zuidlaren, aan de hoge gaste een ruiker bloemen mocht aanbieden. De bloemen wérden afgele verd, maar helemaal van harte ging het toch niet Het bestuur van het Landbouwschap zal op Woensdag 23 November a.s. in openbare vergadering bijeenkomen in de Lairessezaal van het Binnenhof te 's-Gra venhage. Als belangrijkste punt vermeldt de agenda de vaststelling van een veror dening tot het opleggen van heffingen (algemene heffingsverordening 1955) en intrekking van de algemene heffingsver ordening, vastgesteld op 16 Maart j.l. Laatstgenoemde verordening was, zoals men weet, niet goedgekeurd door de S.E.R. De nieuwe ontwerp verordening ver schilt van de oude op twee onderdelen. De oude was in principe voor onbepaal de tijd vastgesteld. De looptijd van de nieuwe verordening is teruggebracht tot één heffingsjaar. Het tweede verschilpunt heeft betrek king op de regeling der contributie-af trek. In de algemene heffingsverordening waren de ondernemersorganisaties, wel ker leden een bepaald deel van haar con tributie op de heffing in mindering kun nen brengen, aangewezen bij de verorde ning zelf. Mede op grond van bezwaren van de S.E.R. wordt dit systeem vervan gen door een stelsel, waarin de aanwij zing niet geschiedt bij de verordening maar door het bestuur bij gewoon be sluit. Volgens de oorspronkelijke verorde ning gaven contributie-kwitanties, die na 1 October 1955 waren ingezonden geen recht meer op aftrek. Deze datum is thans gewijzigd in 1 Januari 1956,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9