Werkerstekortmaar jaarlijks 70.000 man op arbeidsmarkt Het probleem van pendelaars en migranten krijgt volle aandacht i I Reorganisatie-plannen van de Katholieke Bond voor het Oezin Indonesië wil souvereiniteit over Nieuw-Guinea bespreken Stroomstoring in Noord-Holland na brand in schakelstation Onthulling" van „Oggi" maakte pijnlijke indruk Bijzondere zorg nu voor pendelaars en immigranten Voor de vierde maal dit jaar: ERNSTIGE SPOORWEGRAMP IN ENGELAND De honderdduizend „Heimkehrer"-transporten opgehouden Mr Utoyo in Nederland Ministersconferentie (buiten Nederland?) moet snel beginnen en kort duren Maandag 21 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mausoleum voor gevallen Duitsers in Tobroek In Friedland hangt angstige stilte Rapport over ouder-comité's aan Episcopaat voorgelegd Het Utrechtse ver- waarlozingsdrama Record voor Nieuwe Waterwee; mannesten! Liefst voor V.N.-ver- gadering klaar zijn" H. Vader zou Christus-verschijning hebben gehad WEERBERICHT Te laat,? Verdeling welvaart. Fleurige noo' Op een heel lol In Greningen heeft de collecteur C. Lie ve aan het Gedempte Zuiderdiep het lot in zijn geheel verkocht aan een inwoner van dlic stad. Maar om begrijpelijke rede nen wenst deze gelukkige anoniem te blij ven. Zes jaar geleden viei de honderd duizend ook ai eens bij de heer Lieve, maar toen was het lot in gedeelten ver kocht. Ouders gearresteerd Oppositie tegen Haags protocol Het 20.263ste schip meer dan ooit passeerde Hoek van Holland Radio-omroeuster kropo^311,muziek werd uitgezonden ging piot- Beter praten dan bestrijden De weerve'rwachting van het K.N.M.I., geldig van Maandag- tot Dinsdagavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking maar geen neerslag van Detekenis, In het Zuiden van het land plaatselijk mist. Overwegend matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde tem peraturen. Dinsdag 22 November: Zon op 8.12, onder 4.43 uur; maan op 13.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KAB. in ons diocees bezint zich op welvaartsverdeling Van onze verslaggever). Er is een massa, die dagelijks over Nederland van huis uitzwermt om in andere gewesten te gaan werken. Dal zijn de pendelaars. Anderen zijn er die de oude, vertrouwde omgeving verlaten om zich te vestigen in nieuwe stadswijken van industria lisatiegebieden. Dat zijn de migran ten. Als een der consequenties var de KAB-studiedagen is 't besluit tie nomen om te komen tot een Haar lems-diocesane migratie-stichting Vin de gezamenlijke organisaties van de Haarlemse K.A.B. Dit deelde de heer J, Kortink. voorzitter van de diocesane bond mede op de Zaterdag gehouden jaar vergadering van deze bond in het Groothandelsgebouw te Rotterdam De problemen ten aanzien van de wel zijnsplanning in de Randstad Holland hebben ons doen inzien, dat het hiet niet langer verantwoord is om de stroom van migranten, zonder enige begeleiding de heer Kortink. Hij vervolgde: dat ts geen geringe taak. En toch mogen we dit niet langer aan ons voorbij later, gaan. Zelfs zou de opmerking niet mis plaatst zijn. dat we eigenlijk veel te laai zijn met deze aanpak. Een landelijk samengaan op dit terrein biedt ons de mogelijkheid om uit de andere gebieden de mensen doorgegeven te krijgen die van daar uit naar de rand staat komen en omgekeerd kunnen wii op hen inspelen. De heer Kortink deelde mede. dat het bestuur de Kamerfracties van de KVP op het belangrijke van deze kwesties heeft gewezen en hij vroeg zich af, of dit werk niet evengoed In aanmerking voor subsidie van de over heid moet komen als b.v. het werk van de emigratie. Migranten die overgaan naar de grote industrieplaatsen lopen het gevaar van ontworteling met alle gevlogen van dien en het land is tenslotte niet gediend met mensen die losgeslagen van eigen boden dreigen te ontsporen in het nieuwe ge bied. Er is alles voor te zeggen om deze mensen en hun gezinnen positief te lel den en tot steun te zijn. Proeven worden er op dit ogenblik ge nomen in Noord-Holland Daar is een opzet gemaakt om al diegenen die naar de IJmond en de Zaanstreek trekken eventueel pendelen te registreren Daarna worden ze doorgegeven naar de betrokken vakbonden in de plaats waar of enige opvang, door te laten gaan, zeide ze werken. Vervolgens worden ze door gegeven aan de bedrijfs^aimoezeniers en samen met deze instanties worden in de afdelingen waar deze mensen wonen speciale bijeenkomsten belegd om hor voor te bereiden op de nieuwe werk gemeenschap. Dezelfde bezorgdheid voor dit pro bleem bespeurden wij in de redevoerin gen van de geestelijk adviseur, rector J Kraakman en van de leider van het lan delijk Credo Pugnowerk pater dr Alfred O.F.M. Cap. De eerste wees er op. dat de uitbouw in ledental gepaard dient te gaan aan een werking naar de diepte. Deze gedachte vond nadere uitwerking door pater Alfred die in het onlangs „opgefriste" Credo Pugno-werk grote mogelijkheden zag voor de vorming er. ontwikkeling van krachten, die straks als bestuurders of vertegenwoordigers leiding moeten kunnen geven. In het in 1956 te verschijnen jaa-boek zullen tal van actuele problemen worden behan deld a's het probleem van de emigran ten. de onkerkelijkheid bij pendelaaig het moderne gezinsleven en de kerste ning van het vermaaks- en bedrijfsleven De heer W. D. Lelieveld van het cen traal Bonsbestuur wees op tal van andere problemen, die de arbeiderswe reld van thans beroeren. Het grote pro bleem van de verdeling van de welvaart is het grote vraagstuk van de hoogcor, junctuur, zich uitend in het arbeiderste kort en de arbeid van de gehuwd" vrouw. Ons stand unt blijft, dat df laatste in het gezin thuis hoort Wat hei arbeiderstekort betreft, dienen wij ons niet te verkijken op de toestand van vandaag maar wij dienen er rekening mee te houden dat jaarlijks 70 000 jonge mensen een plaats op de arbeidsmarkt vragen. De beste gelegenheid voor bezitssprei- ding^ ig er nu maar zij dient haar bas,:- te vinden in de oersoonlrkheid waaroii de loonpolitiek een grote rol speelt. O; het komende congres zal men overgaa. tot een nadere concretisering van de ge dachten over een vrijere ioonpolitiek. De samenwerking, verbroken door het NW achtte spreker in het nadeel van de arheider- ..Wij zullen niet altijd met uitgestoken hand kunnen blijven staan. AIS het moet. zullen wij wei bewust onze eigen weg weten te gaan De fleurige noot in de vergadering wat het verschijnen tussen al die manner van Leida van Groenensteijn, di-oce saan leidster van de nog jonge Vrouwe lijke Katholieke Arbeiders Jeugd, om een beroep te doen op aller belangstel ling en medewerking bij de oprichting van Dlaatselijke en parochiële clubs. Zij waarschuwde daarbij tege. een massa b begin, omdat men van kernen dient uu te gaan. Ze deed haar beroep met zoveel charme en overtuiging, dat zii wel nle aan dovemansdeur zal hebben geklopt De penningmeester kon een netto saldo van bijna f8 500 vemelden in de dioce sane kas en bij de herdenking van de iverleden vrienden werden vooral wooi den van waardering gewijd aan Karei Straatsburg, een veelbelovende krach, uit de IJmond in het bondsbestuur er aan Jan de Wit een der werkers van het eerste uur uit Amsterdam., Aangezien alle niet-gesalarieerde be stuurders. 12 in getal, aftraden, moesten voor hen anderen worden gekozen de heren J, van Bocksmeer. (Hoorn). I. Vleugel (Alkmaar). G P Olgers 'Ve,- sen) E. P, Cleyn (Zaandam) J A Arts (Amsterdam) A. J. M Ang«nent (Haar lem) K. F de Bree (Leiden) J Wen nekes (Den Haag) W S van Bergen He negouwen (Poeldijk! L v Liempd (Dor- 'recht) en A C. de Koning (Lewedorp Rotterdam had geen eandidaat gesteid ten teken dat deze afdeling het niet een.' was met de h.i. te grote omvang vai. het bestuur. De in de vacante plaats door het bestuur aanbevolen heer F Spl' ui* Amsterdam werd gekozen Bij acclamatie werd te» erelid be noemd de heer W. Steinmetz de ver dienstelijke Amsterdammer .die vele jaren in het organisatie- en openbare leven de katholieke belangen had ver dedigd. Ten Westen van Londen, bij Didcot in Berkshire, is gisteren een passagierstrein ontspoord. Volgens een woordvoerder van de Britse spoorwegen zouden hierbij tien personen, waarvan er zes niet kon den worden geïdentificeerd, het leven hebben verloren. Er zijn 99 gewonden. Van de trein, die uit negen wagens be stond en waarin zich ongeveer 290 passa giers bevonden, die terugkeerden van een excursie naar 't dorp Treherbert in Wa les. liepen zeven rijtuigen uit de rails. De locomotief en de eerste vier wagons stortten van de zes meter hoge spoordijk naar beneden en schoven op en in el kaar, De meeste slachtoffers vielen in het eerste rijtuig dat volkomen in elkaar werd gedrukt De machinist liep, slechts een gebroken arm op, terwijl de stoker geen letsel bekwam. De stoker redde dc machinist door hem op het ogenblik dat de locomotief van de spoorbaan stortte van de locomotief af te trekken. Hij onderscheidde zich voorts door. op een overhellende wagon staande met zijn rug een losgeslagen stalen plaat omhoog te houden, waardoor gewonden de wagon konden verlaten. Een RAF-man hing aan zijn handen aan een andere wagon en vormde met zijn lichaam een brug. waarlangs de mensen uit die wa gon dc begane grond bereiken konden. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp werden eenheden van leger en luchtmacht naar de plaats des onheils gezonden om de doktoren en verpleegsters bij hun reddingswerkzaamheden te assi steren. Een aantal slachtoffers is in een viertal ziekenhuizen in de omgeving on- Gij, die ditmaal in de Staatsloterij speelt, Iaat alle hope varen. Op de hon derdduizend dan, want de eerste dag de beste, dat de vierde klas trekt, viel van morgen deze hoofdprijs al en wel op nummer 18952, Gelukkig echter is met deze ene prijs niet al het lekkers opgesnoept en blijft de bus nog heel wat verrassingen bevat ten. Zoda( de moed er toch in kan blijven. Het winnende lot is verkocht in de ver schillende series) in Groningen, Amster dam, Amersfoort, Alkmaar en Utrecht. Gisteren is te Tobroek in de Libysche woestijn een gedenkteken onthuld voor de in Noord-Afrika gevallen Duitse sol daten. Hef vormt het centrum van een in twee jaar tijd door de Duitse Volks bond voor oorlogsgraven gebouwd mau soleum. waarin zes duizend soldaten be graven zijn. De muren van het mausoleum rijzen veertien meter hoog in een woestijnvlak te op, vlak bij een in de oorlog meest omstreden sterkte. Vierhonderd Duitsers waren naag Tobroek gekomen, om de onthulling van het monument bij te wo nen. Onder hen was de vice-president van de Westduitse bondsdag, dr Schneider, die onder meer zeide: ,,Zij vervulden als dappere soldaten voor hun volk een plicht die hun aarzelende twijfel ver bood en van hen de daad verslangde. Hun voorbeeld, dat in de hardste strijd nooit tegen de adel der menselijkheid indruiste, word! thans in de parlementen van hun tegenstanders geroemd, wanneer daar van edel soldatendom sprake is." Schneider zeide voorts op deze plaats de hand te willen reiken aan de tegen standers van vroeger, ter bezegeling van de vrede. De repatriëring van in Rusland veroor deelde Duitsers stokt nog altijd. Nadat in de eerste weken der actie dc treinen uit Rusland met de regelmaat van de klok binnen kwamen en reeds 5600 van de ver wachte 9600 gevangenen terugkeerden, is er plotseling een angstige stilte over het kamp van Friedland gevallen. Terwijl men in Bonn aanvankelijk van mening was, dat het uitblijven van de verdere trans porten slechts technische oorzaken had, maakt men zich nu met de dag meer on gerust over de mogelijkheid, dat een en ander een politieke achtergrond heeft. Reeds enkele malen is hier de gedachte geopperd, dat de Russen het tempo ver traagd hebben om af te wachten hoe de uitwisseling van diplomatieke vertegen woordigers tussen Bonn en Moskou zal worden verwezenlijkt. Daarbij legt de Sovjet-regering namelijk een grotere voortvarendheid aan de dag dan de Bondsregering. Zij heeft haar mis noegen over de slepende gang van de voorbesprekingen in Parijs zeer duidelijk te kennen gegeven. In Bonn is men het nog altijd niet eens over de persoon van de naar Moskou te zenden diplomaat, dei gebracht De reddingswerkzaamheden verklaring, van een naar Oostenrijk worden ten zeerste bemoeilijkt door re- teruggekeerde gevangene zegt, dat de j j Russen de zaken hebben vertraagd, aan- gen en mist «Zij duurden de gehele nacht voort. Dit is het vierde grote spoorwegon geluk dat Gr.-Brittannië dit jaar heeft getroffen. Op 23 Januari ontspoorde bij York de Bristol Express, waarbij 17 mensen' werden gedood, op 7 Augustus liepen bij Rugby zeven wagons van de Manchester-Londen Express uit de rails waarbij de machinist werd gedood en 19 gewonden vielen, terwij] op 28 Mei nabij Dundee in Schotland een trein met schoolkinderen verongelukte. Hier bij waren drie doden en 41 gewonden te betreuren. gezien zij verbolgen zouden zijn over de geestdriftige ontvangst, die de repatrië- renden in de Bondsrepubliek hebben ge had. Weliswaar is daartegen in de Sovjet zone herhaaldelijk geprotesteerd, doch in Bonn neemt men niet aan, dat hier de ware oorzaak van de vertraging ligt. Wel heeft de wijze, waarop in Friedland de veroordeelden onafhankelijk van hun staat van dienst ontvangen zijn, ook in de bondsrepubliek stemmen doen opgaan. Dat is vooral het geval geweest, nadat bekend werd dat ook een der S.S.-artsen, die in Auschwitz en Ravensbrueck op leven de mensen proeven hebben gedaan, met een douceurtje van zesduizend mark werd verrast. Op grond van de protesten van de Joodse Raad in Duitsland is thans te gen de teruggekeerde SS-brigadeführer Glauberg een gerechtelijk onderzoek in gesteld. Glauberg heeft in deze kampen Joodse vrouwen gesterilliseerd. Tijdens de besloten centrale raadsver gadering van de Katholieke Bond voor het Gezin, die Zaterdag en Zondag te Arnhem is gehouden, hebben de negen kringvoorzitters sterk aangedrongen op herziening van de organisatorische vorm van de bond in verband met de geheel nieuwe eisen, die onze tijd aan de gezin nen en daardoor ook aan de Bond stelt. Voorgesteld werd een commissie te be noemen, die de statuten zou herzien en aanpassen aan de nieuwe omstandigheden ep een dusdanige wijziging van het hoofd bestuur aanbrengen, dat zowel van de zijde van het hoofdbestuur als van de af delingen en kringen een doorstroming van ideeën alsmede grotere besluitvaar digheid verzekerd zijn. Overeenkomstig dit voorstel besloot de Centrale Raadsvergadering een studie commissie in te stellen, bestaande uit vertegenwoordigers van het hoofdbestuur Twee wekeri geleden zijn. zoals gemeld, bij een echtpaar uit dc B. F. Suermao- straat in Utrecht, de vier kinderen uit het gezin weggehaald, omdat zij in hoge mate bleken te zjjn verwaarloosd. Een jongetje van twee en een half jaar. dat slechts negen poiul woog, overleed kort daarna in het Wilhelmina-kinderzieken- huis aldaar. De ouders zijn thans op last van de of ficier van Justitie gearresteerd en ter beschikking gesteld. (Van onze Amsterdamse redactie) „Als we beginnen te stellen dat èf bij Nederland öf bij Indonesië de souve reiniteit thuis hoort over Westelijk Nieuw-Guinea, dan komen we er niet. We moeten bij onze besprekingen over dit onderdeel van onze onderhandelingen uitgaan van de gedachte: „Wat is in het belang van de bevolking van Nieuw- Guinea zelf". Dit verklaarde Zaterdagavond op Schiphol mr Utoyo Ramlan, dc 49-jarige Indonesische buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur die met een speciale missie naar ons land is gekomen om inleidende besprekingen te voeren voor een Nederlands-Indonesische conferentie op ministerieel niveau ter verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Mr Utoyo, die de eerste Indonesische ambassadeur in Australië geweest is en voor zijn benoe ming in bovengenoemde nieuwe functie hoofd was van het directoraat Econo mische Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken vertelde de jour nalisten niet op de hoogte te zijn van de Zaterdagochtend in Djakarta afgeleg de verrassende verklaring van de Indonesische minister van Voorlichting Sjamsoeddan Soetan Makmoer, dat op de eigenlijke conferentie gesproken zou worden over de vraag wie van beide landen Nieuw-Guinea zou moeten be heren. Tot nu toe is steeds van Ned. zijde beweerd dat slechts in het algemeen over Nieuw-Guinea gesproken zou worden en niet over de Indonesische sou- vereiniteitsaanspraken. De ambassadeur gaf op de vraag, of Indonesië accoord zou gaan met een uitspraak van het volk van Nieuw-Guinea dat het bij Neder land wilde blijven, als antwoord niets te kunnen zeggen. deed een ernstig beroep op publiek en pers om die gunstige atmosfeer te creëren welke voor een goede bespreking nodig is. spanningen gesproken kan worden. „De plaats zou b.v. Génève kunnen zijn". Op een vraag of het nieuwe Indone sische parlement, dat eerst in April op treedt. ook de op de te houden confe rentie te maken afspraken zou hono reren, zeide de ambassadeur, die zeer mededeelzaam was, inderdaad de ver wachting te koesteren dat dit gebeuren zou. De grootste twee partijen uit het straks aftredend parlement, keren daar in immers terug! Met betrekking tot het Haags protocol tot ontbinding van de Ned.-Indonesische Unie vertelde mr Utoyo, dat ei in het parlement daartegen nog al oppositie bestaat. De regerings partijen zijn niet bijzonder ingenomen met dit protocol, daar aldus de ambas sadeur een aantal oude artikelen, die intussen al vervangen zijn, hun oude kracht herkrijgen Een nieuw protocol is wellicht nodig, omdat het oude niet te handhaven is. Dit Haagse protocol is door het Indonesische parlement nog niet geratificeerd. Indonesië wil eerst over de financiële en economische bepalingen die desondanks in tact blijven, praten. uit de Centrale Raad en enige specialis ten. die tot taak heeft ten spoedigste een volledig rapport uit te werken betreffen de een eventuele reorganisatie van de bond. Voorzitter dr J. H. Gilissen deelde de vergadering mede dat, voor tot reorgani satie kon worden overgegaan, het defini tieve resultaat bekend moet zijn van het rapport van de.Commissie-De Boer over de ouder-comité's. Dit rapport is gereed en aan het Episcopaat voorgelegd. De Commissie-De Boer stelt voor het ouder comité samen te stellen uit een afgevaar digde per klas. Dit College van Ouders benoemt zijn afgevaardigde in de dioce sane ouderraad en deze op zijn beurt voor de nationale ouderraad. De Katholieke Bond voor het Gezin telt thans 23.500 aangeslotenen. Dit betekent, dat de invloed van de bond zich uitstrekt over ongeveer 150.000 katholieken. Of schoon dit nog slechts een klein gedeelte is van de katholieke bevolking in Neder land, constateerde de centrale raadsver gadering Zondag verheugd een aanzien lijke groei vergeleken bij het vorige jaar Hiervan neemt kring Overijssel en met name Enschede een belangrijk deel voor zijn rekening. De bestuursverkiezingen Leverden geen wijzigingen op. De beide zetels, die vacant werden door het periodiek aftreden van de heren Brakenhof en Kessener werden niet aangevuld. Op de bovenste foto wordt de premier van Iran, Hussein Ala, met zijn hoofd in het verband weggeleid, nadat een 35- jarige Islamiet een vergeefse aanslag op zijn leven heeft gepleegd. Zijn poging om Hussein Ala neer te schieten mislukte, doordat een van de leden van de lijf wacht zijn arm tegenhield. Hij schoot even wel toch en raakte nog de achter kant van zijn nek. Op de onderste foto wordt de Islamiet onder zware politie- geleide weggevoerd. Hèt Nederlandse kustvaartuig „Tine" 200 ton bruto, van de North-Sea-Line, heeft Zondagmiddag het record gebroken van het aantal schepen, dat ooit de Nieu we Waterweg is binnengekomen. Het re cord was 20.262 en de „Tine" is nu het 20.263ste binnen gelopen schip. De „Tine" kwam van Londen met stukgoed bestemd voor de Rijnhaven in Rotterdam. In het jaar 1926 kwamen in de Nieuwe Waterweg 20.262 schepen binnen. Dit hoge aantal werd bereikt omdat er in dat jaar in Engeland een kolenstaking heerste. Dat record aantal schepen is nu Zondagmiddag voor het eerst door het binnenlopen van de „Tine" gebroken, na een nek-aan-nek- race met het Zweedse schip „Kookabur ra". dat van Hampton Roads kwam. De „Tine" passeerde slechts even eerder de Berghaven. L Cö ^eltofi, langzamer^ draaien, met het ge Tengevolge van een brand in het seha- kelstation te Oterleek is Zaterdagavond in Alkmaar en omgeving en in de kop van Noord-Holland de stroom uitgeval ien Het heeft tot vijf uur Zondagmorgen geduurd voor de storing geheel was op geheven. De brand zelf was tegen kwart voor zeven met schuimblusapparaten bedwon gen, maar juist toen men op het punt stond de stroomlevering te hervatten deed zich een ernstige sluiting voor waarvan de weerslag zich deed gelden in de centrale te Velsen. zodat men ook hier gedwongen was. de stroomvoorzie ning tijdelijk af te schakelen. Het on middellijke gevolg hiervan was, dat de radiomuziek plotseling vals werd en dat de omroepster een mannestem kreeg In de studio in Hilversum was n.l. de stroom gedeeltelijk uitgevallen; de zen ders bleven intact, maar de band waar- ge noemde gevolg. De stem van de omroe per, die even later de storing aankondig de. klonk normaal De Vara kon de uit zending na enkele minuten hervatten, daar zij beschikt over een nood aggregaat, waarop werd overgeschakeld De KRO moest een kwartier pauzeren, waarna de storing werd opgeheven. Intussen zat men in Alkmaar niet be paald in Kerststemming bij de inderhaast ®n veelal op de tast te voorschijn ge haalde Kaarsjes; het treinverkeer onder vond vertraging en de vuurtoren bij Dep Helder moest overschakelen op gas verlichting. De lichten en mistsirenes op de havenhoofden van Medemblik en Enkhuizen waren zelfs geheel buiten werking, terwijl er juist een dikke mist was ontstaan. Omstreeks kwart over twee in de nacht werd de stroomvoorziening in de kop van Noord-Holland hervat: Alkmaar moest tot vijf uur in het donker sla pen 5? Zaterdagavond, is op Schiphol de speciale ambassadeur van Indonesië mr Utojo Ramlan uit Djakarta aan gekomen. Ramlan zal met de Neder landse regering voorbesprekingen houden voor het a.s. Nederlands- Indonesische beraad, dat zeer waar schijnlijk nog dit jaar zal worden gehouden. Zoals bekend heeft de komst van mr Utoyo naar Nederland nogal wat voeten in de aarde gehad omdat president Su karno het vertrek wist uit te stellen. De ambassadeur, die om acht uur des avonds op de luchthaven begroet werd door de heer Daniëls van Buitenlandse Zaken namens de Nederlandse regering en door leden van het Indonesische Hoge Com missariaat van Indonesië, toonde zich verheugd er eindelijk te zijn. ,,'t Heeft wel wat langer geduurd dan we gedacht hadden" lachte hij. ..maar hier heeft U nu het physieke bewijs, dat ik er toch ben". Mr Utoyo, die vandaag al het vooroverleg is begonnen met onze mi nisters Beyen en Luns, had van zijn regering de instructie gekregen gauw klaar te zijn Nog deze week hoopte hij naar huis te kunnen terugkeren Hij zou over alle brandende problemen praten en met de ministers de basis trachten te legen voor de conferentie op regerings niveau. „Van Indonesische zijde is er een ernstig streven om de vraagstukken die in de weg staan voor goede betrekkin gen, op te lossen". aldus de ambassadeur die hoopte èn vertrouwde dat Nederland dezelfde goodwill zou opbrengen. Hij Mr Utoyo dacht, dat er ook van de kant van Nederland geen bezwaren zou den zijn om de regeringsconferentie wel ke door de Indonesische ministers van Buitenlandse en van Economische Zaken zal worden bijgewoond, zo snel mogelijk te beginnen en zo kort mogelijk te laten duren. Als aanvangstijd had hij zich voorgesteld eind November begin De cember, terwijl hij twee weken genoeg achtte om de officiële bespreking te houden. Als reden voor een zo snelle af handeling gaf de ambassadeur aan het tijdstip van de vergadering der Verenig de Naties die half December waarschijn lijk over de resolutie over Nieuw-Guinea zal praten. „Voor die tijd moeten we in ieder geva) met onze conferentie begon nen zijn" aldus mr Utoyo. die deze ge- dachtengang onderstreepte met ziin ver klaring dat het volgens Indonesië beter is elkaar aan de onderhandelingstafel te ontmoeten dan eikaar in de U.N.O. te be strijden. Als plaats van de ministersconferentie voelt ook Indonesië iets voor een derde land, omdat dan los van de bestaande (Van onze Romeinse correspondent) Rome, Zondagavond Zoals wij Zaterdag meldden, bevat de laatste aflevering van het Milanese ge- illustreerde weekblad „Oggi" een artikel, waarin naast een hoop banaliteiten °n al gemeenheden „onthuld" wordt, dat de Paus tijdens zijn ziekte van verleden jaar December een verschijning zou ;n gehad van de Verlosser, waarna Hij, te gen de verwachtingen in, zeer spoedig herstelde. Het behoeft geen betoog, dat deze zo genaamde „onthulling" op alle weidenken- den in Italië een zeer pijnlijke indruk heeft gemaakt. Het Vatieaan weigert na tuurlijk om dit verhaal te bevestigen of tegen te spreken en dat kan niemand verbazen, die zich realiseert dat de per soon van de Paus boven elke discussie verheven is en nimmer het onderwerp kan worden van dementi's of beves in- gen. zeker wanneer het gaat om "Mome en strikt persoonlijke bijzonderheden. Het gaat dan ook niet zo zeer om de vraag of het verhaal van „Oggi" waar is of dat het door een overijverige redac teur is verzonnen nm de verkoon van het blad te bevorderen, zoals dat in Italië wel vaker gebeurt. Het gaat er veeleer om dat hi.er opnieuw de goede smaak gewin wordt aangedaan met als verzwarende omstandigheid: het direct en zonder enige zin schenden van de onaantastbare rech ten van een gewijde en verheven persoon lijkheid. wiens heiligste en meest intieme ervaringen te grabbel worden gegooid voor Jan Publiek, Uit de tekst van de „onthulling'" mag men opmaken, dat de een of andere ver trouweling van de Paus het nuttig en ">ir- baar heeft geoordeeld om dit verhar.! be kend te maken, ondanks het met na druk vermelde feit dat de H. Vader vol gens het artikel „aan de zeer weinige personen aan wie Hij dit heeft bekend gemaakt, verzocht om het geheim te hou den". Men mag zich afvragen wat de journa list die zulk een onkiesheid beging dan toch wel voor opvattingen moet hebben in zake het gegeven woord, het vertrou wen in anderen en de eerbied voor de menseUike persoon. Zoals gezegd gaat hier er niet om of dit verhaal waar is of niet. Het gaat 'sl„.- tend om de vraag waar de grenzen lig gen tot waar de pers kan en mag gaan. Automatisch dringt zich dan de herinne ring op aan het hoofdartikel in de „Osser- vatore Romano*' van slechts enkele we ken geleden, waarin het biad scherp oro- testeerde tegen de wijze waarop een be langrijk dee] van de wereldpers zich had bezis gehouden met de Britse Prinses Margaret. Dat artikel zou, mutatis mutan dis, van toepassing kunnen zijn op de ont hulling van het Milanese weekblad, dat, om welke reden dan ook, een sensatio neel verhaal publiceerde dat zonder meer een aantasting betekent van wat voor hon derden miliioenen mensen het meest ver hevene en meest vereerde is ter wereld- de persoon van de Plaatsbekleder van Christus op aarde. Afgezien van al deze overwegingen lijkt het verder uitermate onwaarschijn- :,k' dat de Paus die- volgens het blad, slechts aan enkele personen over de verschijning zou hebben verteld, onder deze vertrouwelingen iemand zou tellen, die een dergelijke mededeling aan een sensatieblad als „Oggi" zou doen en dut dan nog wel ondanks het verzoek van de Paus, dat gelijk staat met een bevel, om iets dergelijks geheim te houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1