Nieuws uit STAD en OMTREK De St. Thomasschool presen teerde zich Vios minder zwak dan Excelsior R.K. Gymnastiekvereniging .Excelsior" OUDE TIJD Hermes-aanval zong het oude „doelpuntloze lied" Reclame Geheugen-hulp OM EEN DUIVENTIL Van de Schiedamse velden IV Uit die goede Vijf acties H. K. W. vierde feest KETHEL de Hoogstraat V. Tijdens groot overwicht op Heracles Maakt voor Uw zaak MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 NS C PAGINA 2 MET EEN TENTOONSTEL. LING, DIE KLONK ALS EEN KLOK Voor veilig verkeer PATROONSFEEST ST. ELOY KERMISVOLK OP KERSTMIS SCHIEDAMS ORKEST JUBILEUM IN DE DR NOLETSTICHTING HET ZWARTE PAARD K.A.J. DRUMBAND HOUDT MARSEN GEMENGDE R- K. ZANGVER. „BEL CANTO" KINDERFEEST K. A. B. CONTACT-A VOND VOOR L. T. J. EN L. T. M. Tnlimiv TflVfliian "znn er nnleid door een accordeon'st. Hij zong trou- „KAMPIOENEN" VIELEN TEGEN BRUG BUITENSLU1S NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 40 JAREN TER BRAAK JEUGDIGE DIEVEN SCOOTER GESTOLEN nachtdienst apotheken IN ROTTERDAM de heTV*"! Vv j'> Thalia: Terug uit Brawn ia li TvL ?,ter: Detective Father HURRICANES—URSUS 2—1 HWDSchiedam 13 DRL—DHS 5—0 Aeolus—SVDPW 3—2 Martinit 1Tediro 1 2—0 SFCDemos 51 ZBVH 1—GTB 1 6—3 Dc Gildezangertjes, o.l.v. Broeder Ar- noldus brachten hun Maria-huldc, achter zich de luisterende vaders en moeders wetend. Aldus werd de tentoonstelling der St, Thomasschool op stijlvolle wijze geopend in het gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven Broeder Overste heette alle aanwezigen van harte welkom namens het personeel en het oudercomité en vond het een ver heugend feit reeds zoveel ouders te kun nen begroeten. Er is hard gewerkt deze tentoonstelling tot stand te brengen. Aan dacht vroeg spreker o.a. voor de grote we reldbol, het missiewerk van offer en gebed uitbeeldend. En nu de tentoonstelling. Wat een voor uitstrevende school is de St. Thomas school, wat een prachtige leerstof heeft ze en zo modern. Overal wint het flanel bord terrein, maar als de broeder in de eesste klas een sprookje vertelt en de figuren daaruit gelijktijdig op het flanel bord plakt, dan gaat dat zelfde sprook je onmiddellijk voor het kind leven en is het onuitwisbaar in dat kleine hartje gegrift. Godsdienstschriftjes, waarbij het kind in de eerste klas zijn fantasie in teke ningen uitleeft en daardoor wegwijs wordt in het labyrinth der catechismus. Een hou vast voor een leven lang.. Tekenen, tia, dat kunnen die jongens van de St. Thomasschool en hoe! Met bewondering hebben wij gekeken naar die kletirige figuren op grauwe schriftkaften. der van de H.K.W,, de heer J. A. de Bies uit Botterdam. De heer De Bies beklem toonde vooral de noodzaak tot ledenwer ving in het kader van de actie ,,Naar de 25000", omdat de H.K.W. getalsterkte no dig heeft, teneinde een waardige plaats onder de andere organisaties te kunnen innemen en een stem in het kapittel te hebben bij de te vormen ondernemings raden in het kader van de P.B.O. Schiedam staat op de lijst van de twaalf onveiligste steden van Nederland op ver keersgebied. Een „record", dat het Schie damse politiekorps alle aanleiding geeft om tijdens de landelijke verkeersactie van 21 November tot 6 Mei 1956, uitgaande van het Ministerie van Justitie, stevig op te treden tegen alle verkeersovertreders. Temeer daar de opdracht luidt: proces verbaal opmaken bij iedere overtreding van de verkeersregels. Het bovengenoem de tijdperk van een half jaar is verdeeld in zes perioden. Gedurende elk van deze perioden moeten er vijf grote acties wor den gehouden. De vijf acties in ieder van de zes achtereenvolgende tijdperken van vier we ken dus bestaan uit; twee controles op de verlichtingsvoorschriften, twee con troles op de gedragsregels it het verkeer en een controle op de technische voor schriften voor het gemotoriseerde ver keer. Iedere controle duurt een dag Voor deze bijzondere dagen zal de Schiedamse politie al het beschikbare personeel in zetten en zal men niet terugschrikken voor overuren. Overigens betekenen deze bijzondere controles niet, dat gedurende de rest van het half jaar het toezicht op het verkeer minder streng zal zijn. In tegendeel! Bij dit alles dienen de weggebruikers tg bedenken, dat het de politie geenszins te doen is om een record-aantal bekeurin gen te maken. Het is in hun eigen belang, dat de politie probeert door een scherpe controle waarbij verkeerszondaars niet zullen worden ontzien de veiligheid op de weg te verhogen. Het herhaaldelijk voorkomen van dezelfde overtredingen, als: het rijden onder invloed, het bewust geen voorrang verlenen, het snijden, het rijden met verblindend licht (vooral brom fietsen), het onverantwoordelijk snel rij den door da stad. maken het nodig zonder pardon proces-verbaal op te maken. Ove rigens zal de gedeeltelijk „zichtbare" con trole zijn uitwerking niet missen en stellig preventief werken. Op 4 December a.s. organiseert St Eloy, Ned. Kath. Metaalbewerkersbond een patroonsfeestviering. 's Morgens om 8 uur wordt in de St Liduinakerk de H. Mis opgedragen ter intentie der leden. Na de H. Mis is er een gezamenlijk ont bijt in gebouw „Arcade". Daarna huldi ging van een aantal jubilarissen en korte toespraak van de heer Berbee. Het dames gezelschap „De Mandogita's" zorgt voor een passende omlijsting. Piet van Mil uit Kethel tekende een klein Mariaplaatje 4 x vergroot na, waard om ingelijst te worden. Is het wonder, dat die tekening een ereplaatsje kreeg? Men heeft Vriidag kunnen 'ezen dat de leerlingen van de St, Jozef- en Thomas- u-holen dee! uitmaken van de wander- eniging T.O.P. Wij hebben de leden van T.O.P. Zaterdagmiddag parmantig zien marcheren in hun keurige uniformen, brui ne broeken, witte shirts met embleem en grappige steekmutsen. Juffrouw Verdell uit Kethel, die maar liefst 42 pakjes naaide en de moeders, die haar hielpen kunnen met recht trots op hun werk zijn Een tweede prijs, de beker, beschikbaar gesteld door de Schied. Gemeenschap en een aardige groepsprijs in de vorm van een vaasje, werden Zaterdagmiddag be haald. Er was geen piano, maar broeder Arnol- dus onderving deze wel met zijn „pom, pom, pom, pom..'', toen zijn jongens zich met mondharmonica's en kleppers presen teerden, wandelliëdjes ten gehore brach ten, met als besluit het Wilhelmus! Aan belangstelling was de hele dag geen gebrek, wij zagen ook pastoor Oorsprong van de Havenkerk en pater Brinkman. Al lemaal verrukt over het filmtoestel, dat doorlopend een uitverkochte zaal had. Om half 5 eiste broeder Cordulus even de aandacht voor zijn pupillen op, een kleine 10 jongens, die ernstig hun moei lijke dwarsfluiten bespeelden, alleen op aanwijzing van de broeder, waarvoor terecht een hartelijk applaus. De St. Thomasschool werkt intensief sa men met haar actief oudercomité. Bijna alle ouders zijn daar lid van en zo is een band ontstaan, die vele goede vruch ten voor de schooi afwerpt. De Nederl, Kath. Bond van Administra tief, Verkopend en Verzekeringspersoneel St. Franciscus van Assisië", kortweg ge naamd H.K-W., vierde gisteravond zijn jaarlijks feest ln gebouw Arcade met een zeer goed bezette zaal. Het programma was dan ook met zorg gekozen en bevatte een aantal nummers, die voor Schiedam nieuw waren. De piep jonge Alkmaarse conferencier Rudi Car- reli bijvoorbeeld. Deze jonge knaap is nog maar twee jaren i® bet vak, zoals hij zelf zegt, maar toont toch een grote portie „vat" op zijn publiek te hebben en zijn grappen en conferences geven blijk van een verfrissende hoeveelheid originaliteit. Budi Carrell is een naam, welke men in de toekomst ongetwijfeld vaker zal horen. Dick Harris, de pianist van het gezel schap, onderscheidde zich van soortgelijke pianisten door nog op andere wijze aan het programma te kunnen meewerken, dan met zijn piano. Hij had een geestig en origineel nummer met luchtballonne tjes waarvan hij in een handomdraai al lerlei leuke beesten maakte. The Bile Bros zijn met hun cascadenummer en zang imitaties in onze stad geen onbekenden meer. Het optreden van de telepaath Jim Murray was eenvoudig verbluffend. De meest treffende bijzonderheden wist hij te vertellen van de eigenaars van enkele voorwerpen, welke hij uit het publiek verzameld had, bijzonderheden, welke soms zelfs niet even vleiend voor de be treffende waren. Voorts werkte de caba- rettière Jeane van Baay aan het pro gramma mede. Aan het begin van de avond werden de aanwezigen verwelkomd door de voor- r r-1.-,, zitter van de H.K.W., de heer C, Th. de VAN DE TRAP GEVALLEN Jong. die een bijzonder woord van wei- De 49-jarige opperman J. S. uit Schie- kom richtte tot pater H. W. Marcelis dam is Katerdagavond in een woning op O.P de nieuwe geestelijke adviseur, die de Hoogstraat, waar hij in pension is, van voor het eerst een feestavond van de de trap gevallen. Met een fractuur aan de HKW meemaakte linker-bovenbeen is hij door de G.G. en Na de pauze sprak de districtsbestuur- G.D, naar de Dr. Noletstichting gebracht. De opvoeringen van „Kermisvolk op Kerstmis" door „Alberdingk Thym" zul len in de Kersttijd plaats vinden in de Franklinstraat, op het Edison-, het Dr Wibaut- en het Rozenburgerplein. Ze zul. len zich aansluiten bij een aantal opvoe ringen, die onder de auspiciën van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel Kring Botterdam ook in Botterdam in het openbaar zullen worden gegeven. Als opvolger van de heer L. v. Ster- kenburg, die in verband met zijn drukke werkzaamheden de dirigentsplaats bij S.S.O. niet langer kan bezetten, is de heer Adri Slootmaker aangesteld. Men meent een stap in de goede richting gedaan te hebben door een beroepsdirigent te be noemen. De heer Slootmaker is een be kend concertpianist en organist te Bot terdam en heeft zijn opleiding genoten bij Besselaar en Flipse. Zelf is hij reeds geruime tijd verbonden aan diverse mu ziekscholen, als leraar piano, orgel en theorie, o.a. Toonkunstlyceum Dordrecht, het Rotterdams Muzieklyceum en de Cen trale Muziekschool alhier. Na hier en daar koor en orkestwerken gedirigeerd te hebben gaat deze toonkunstenaar, Woensdag a.s. in Gebouw „Arcade" een vaste dirigentplaats innemen bij S.S.O. Morgen herdenkt Zr Liafwina dat zij 25 jaar geleden in de Dr. Noletstichting kwam. Door het tweede tiental is voor de competitie der N.R.S.B. gespeeld. De uit slagen lulden: J. Zwart—J. v. d. Heide 1—0, A. de Bruin—W. Planken 1—0, A. v. d. Veen— R. Gunneweg 0—1, j. Groeneweg—M. Roo- denburg 1—0, P. v. d. Kraan—D Licht 1—0, J. v. Mourik—M. Pluymers 1—0, C. de Jong—L. Rollof 0—1, C. Groeneweg— W. Nadels 0—1, E. v. SnlrrenK. Winkel a.p., W. C. v. Bavel—J, Pelgrim 0—1. Voorlopig 54. Het Zwarte Paard 2 ontving als zijn eer ste N.R.S.B. tegenstander van dit seizoen Gusto 2. Tussen de beide teams werd ver beten strijd geleverd. Om half 12 werd met een voorlopige 54 voorsprong één partij afgebroken. De K.A.J.-band houdt Woensdag a.s. en Dinsdag 29 dezer, alsmede Woensdag 14 December en Woensdag 20 December marsen door de stad. Doel er van is, geld in te zamelen voor nieuwe uniformen en instrumenten. De band kan nog enkele nieuwe leden hebben, jongens boven de 16 jaar. Men kan zich er voor aanmelden 's avonds 7 uur aan de St. Aloysiusschool in de Laurens Costerstraat. Met het verplichte zangnummer, „Heer waar Gij zijt" van Otto de Vaal en het vrije nummer: Matona mia cara" van Orlando di Lasso, behaalde de R.K. Ge mengde Zangvereniging „Bel Canto" uit Kethel, Zaterdag op het concours uitge schreven door R.O.Z.A.N.C.O. te Rotter dam, een eerste prijs in de 2de afdeling, door het behalen van 339 punten. Zondagmiddag stroomde de voltallige bezetting van de R.K. Lagere School te Kethel naar het verenigingsgebouw aan de Kerkweg om het beloofde goochelpro. gramma, aangeboden door de plaatselijke afdeling van de K.A.B., bij te wonen. Ge deeltelijk als pers, gedeeltelijk als orde dienst hebben wij deze voorstelling bijge woond. Het tweede gedeelte van boven genoemde functies was voor ons wat je noemt: een zacht eitje. De kinderen wa ren zo geabsorbeerd door alles wat er op het toneel gebeurde, dat de voorstel ling rustig nog een uur door had kunnen gaan. Ruim 2 uur lang heeft de gooche- laar, de heer W. Uitdewilligen, geassi steerd door zijn vrouw, de kinderen ver maakt. Deze goochelaar heeft een uitzonder lijk talent om de kinderen vast te hou den. Vooral zijn optreden als domme August is voortreffelijk. In het laatste gedeelte van het pro gramma ontpopte hij zich nog als een uitstekende jongleur. H« had als August al zoveel grapjes gemaakt dat vele kin deren hem nu niet meer geloofden. Ze meenden dat de meeste attributen, die links en rechts over het toneel zweefden aan touwtjes zaten De eerste contact-avond van dit sei zoen, georganiseerd door de meisjes en jongens van de Land. en Tuinbouwjeugd is weer voorbij. De opkomst was goed en er waren nog verschillende leden van soortgelijke verenigingen uit Maasland, Pjjnacker en Schipluiden aanwezig. Aan zes goed bezette tafels zijn de vier opge geven onderwerpen overdacht en bespro ken. De uiteindelijke conclusies zijn daar. na aan de zaal gepresenteerd, waarna er dikwijls nog een interessant debat volgde. Er is gesproken over lectuur, radio en televisie, over stijl en sfeer in het gezin, over het open en gesloten gezin en nog ettelijke andere onderwerpen. Eerlijk ge zegd vonden we het beantwoorden van enige vragen nog al riskant, om de een voudige reden dat ze veel te vaag waren en voor meer uitleg vatbaar. Korte dui delijk gestelde onderwerpen zouden het gesprek nog dieper en toch nog algeme ner maken. In ieder geval bleef het een leerzame bijeenkomst, die veel bijdroeg tot de al gemene ontwikkeling van de jongelui. JUimilJ JUlOddll /üllg op wens nog veel meer. „Moeder", „Jordaan- wals", „Aan de Lindengracht", „De zon schijnt voor iedereen" en een tweetal pot pourri's De mensen waren enthousiast en Zaterdagmiddag zong Johnny Jordaan wilden steeds meer horen, zijn populaire liedjes op de Hoogstraat En omdat zo'n optreden nu eenmaal al- bij Hakkert en dat was voor enkele dul- tijd een commercieel doel heeft, werden zenden Schiedammers aanleiding genoeg na afloop bij Hakkert gramofoonplaten om als haringen in een ton opeengepakt, met dezelfde nummers verkocht, in het een plaatsje op de Hoogstraat in te nemen, bijzijn van de koper gesigneerd door de Men kan uiteenlopende meningen hebben „grote man" zelf. over de culturele waarde van hartver- Het was een geslaagde stunt voor de heffende liederen als „Bij ons in de Jor- firma Hakkert en de politie verleende uit- laan maar een feit is het, dat er waar- stekende medewerking door voor een keu- schijnlijk geen Nederlander rondloopt, die rige hekkenafzetting te zorgen, zodat men dit deuntje nog nooit gehoord heeft. John- in geval van noodzaak toch bij de huizen ny zong «het, boven op een tafel en bege- van de Korte Hoogstraat kon komen. Het doelpunt waarmee Vios gisteren een kwartier na de rust de leiding nam door midvoor Wils, heeft de gemoederen nogal in beweging gebracht. Grensrechter J. Oosterholt had zeer ge decideerd gevlagd en toen scheidsrechter Cohen naar het midden wees, ging hij direct het veld in om de arbiter duidelijk te maken dat de Vios-midvoor de bal in buitenspel-positie toegespeeld kreeg; maar het mocht niet baten; de scheids rechter bleef bij zijn beslissing (0—1). Excelsior had in de eerste helft niét weten te prafiteren van het windvoor- deel. Weliswaar hadden zij het spel in handen en lanceerden zij meer aanvallen dan de Vios-mannen, maar de weinige Haagse aanvallen waren flitsender en daardoor gevaarlijker. Bij Excelsior duur de alles te lang en het was vooral center- half Dulfer die vaak het spel ophield door de bal te lang bij zich te houden. Zo doende bleef succes uit. Het enige ge- De nieuwe brug over de Buitensluis, is hedenmiddag (is 17 September 1908) 12 uur voor het publiek verkeer geopend Burgemeester en Wethouders, de ge meentesecretaris, de havenmeester, de di recteur van gemeentewerken en de op zichter Vos waren op genoemd tijdstip aldaar aanwezig. De Wethouders en de gemeentesecreta- ris hebben zelf de brug dicht gedraaid, waarna onder luid gejuich het talrijke werkvolk der fabrieken „Gusto'' en „Apol lo" de brug passeerde. Door de firma Klaus, directeur de heer B. Visser Gzn, te Kinderdijk, is de boven bouw geleverd en de onderbouw door den aannemer Bernart te Haarlem. Het hekwerk werd vervaardigd door de Schiedamsche Kunstsmederij, voor heen de firma G. J. Vincent en Co., al hier. (Nwe Schiedamsche Courant, van 17 September 1908). OAOBIAO VOOH SCHUD AM FN OMSTNtKt* 77ste Jaargang No. 22922 DAM 18 SCHIEDAM TELE FOON 66 152 POSTREKENING NB. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0 30 per m.m -hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KA M PI OENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en t 0.50 per week. De in vele Kethelse gezinnen met span ning tegemoet geziene onderlinge wed strijden, werden in 't mooie lokaal aan de Vlaairdingerweg gehouden. Niet alleen, dat het ledental in deze jonge afdeling gestadig groeit, ook in kwaliteit is zij in het afgelopen jaar goed vooruitgegaan. Dit geldt in het bijzonder voor de meis jes adspiranten, die werkelijk keurig werk lieten zien en waarvan „Excelsior" in de toekomst hoge verwachting heeft. Echter ook de overige groepen hebben onder de enthousiaste en bekwame lei ding van mej. Halkes hard gewerkt en hun prestaties mochten er alleszins we zen. De uitslagen waren: Meisjes 9-10 jaar: 1 Tindy Baardmans, 2 Netty de Groot, 3 Corry Kerklaan; meis jes 11-12 jaar; 1 Loeke Voogt, 2 Coby den Hollander, 3 Ria v. Winden en Ria Altorf. Meisjes 13 t/m 15 jaar: 1 Arnolda Don kersloot. 2 Greet Baardmans, 3 Ria Hey- dra; Dames 2e graad; 1 M. Kerklaan, 2 R. v. Leeuwen, 3 A. v d. Ven en L. Wijs broek; Dames 3e graad: 1 T. Olsthoorn. 2 L. v. d. Meer, 3 N. v. Winden. Op Zaterdagavond werd in het lo. kaal Oude Kerkhof het laatste gedeelte van de Onderlinge Wedstrijden afge werkt, Er werd begonnen met de adspri. ranten o.l.v. de heer C. Gunneweg, hier bij viel in het bijzonder op de keurige af werking van de diverse oefeningen. Uit slag jongens 2e graad: 1 G. van Zeyl, 2 J, Zuiderwijk en H. Vermunnicht. Dat de rijwielhandel Ter Braak aan de Grote Markt 3 haar 40 jarig bestaan on der grote belangstelling herdacht heeft, bleek Zaterdagmiddag tijdens de receptie. Een grote schare vrienden, bekenden en zakenrelaties kwamen gelukwensen, waarbij tientallen bloemstukken de fees telijke stemming in de beide zaken Ter Braak verhoogden. Wij mogen wel vermelden, dat de eerste klant van de fa ter Braak het ruim 80-ja- rig echtpaar C. J. van GeeneCommenie wonende Nieuwe Haven 169/16 wegens ziekte in een brief zijn gelukwensen aan bood, waarin verteld werd, dat de 40 ja ren geleden gekochte naaimachine nog steeds werkt. Het 'eest werd gisteren in familie- en vriendenkring in zaal Beatrix voortgezet. Vier Schiedamse jongetjes in de leef tijd van 10 tot 12 jaar zullen binnenkort voor de Kinderpolitie geleid worden. Over een tijdperk van een maand hebben de knapen allerlei levensmiddelen gestolen, zoals koekjes, fruit, drop en kauwgom. In de doodlopende gang bij perceel 43 aan de Broersvest, waar de fruithandelaar J. de B. zijn goederen opslaat, hebben ze 30 kg bananen en 10 kg druiven gestolen. De radar-technicus W. D. A. J. uit Schiedam miste Zaterdagnacht zijn scoo ter, die hij in de B.K.-laan op slot had neergezet. Later in de nacht is de scooter met verbroken stuurslot terug gevonden in de Jan Steenstraat. Jongens 3e graad: le F. Veliszek, 2e T. Lansbergen. Tot slot streden de heren, o.l.v, de heer J. Zijdeveld om het kam pioenschap. Doordat de veelvoudige club kampioen C. Gunneweg zich voor deze wedstrijden had teruggetrokken, werd nu clubkamp.: C. de Gooyer. die de wissel beker hiervoor in ontvangst mocht ne men, 2e werd J. van Rutten. Een veel ge uite klacht van de meeste turnverenigin gen in het Westen van het land, is wel de geringe belangstelling van jongens en heren voor de mooie turnsport, „Excel sior" vormt hierop geen uitzondering. Zouden er dan werkelijk in Schiedam niet meer Katholieke jongens en heren zijn, die iets voor deze goede sport voe len? Zij ziVi van harte welkom op het wekelijks cl'jbuur, iedere Woensdagavond 9 uur in het lokaal Ant. Muysstraat, voor d eheren. en Zaterdagavond 6 uur in het lokaal Oude Kerkhof voor de jongens vanaf 13 jaar. Het was bij H.-D.V.S. weer het oude lied. Een voor rust groot overwicht op het bezoekende Heracles, maar een even grote onmacht van de Schiedamse aanval, om dit in goals uit te drukken. Heracles kwam, ondanks dat overwicht, tot een goed doelpunt, waardoor dc Schiedam mers in de tweede he,ft voor de op gave stonden een achterstand weg te wer ken. Maar toen de Almeloërs na de rust tot een beter verband kwamen, waardoor van een overwicht van de blauwwitten geen sprake meer was, mocht de thuis club al blij zijn, dat ze dank zij een straf schop nog tot een draw kwam. Het begon met een flitsende rush van de snelle van der Burg, die tot op de achterlijn oprukte. Heiaas faalde het bin- nentrio in positie kiezen, iets wat nog al veel in deze linie voorkomt, waardoor zijn pass een prooi van de tegenstanders werd. Hermes bouwde door goed ingrij pen van Rijke en Schenk, die Burger ge blesseerd op de spllptaats verving en vaak goed plaatsen van Mijnsbergen en Van der Tuyn wel een groot overwicht op, maar de schoten, die eruit voortkwa men, bleken alle recht op de goede doel man Den Dekker gericht. De Heraclieden. die in Wolters en Schol ten toch wel een degelijke middenveld bezetting hadden, kwamen toen plots tot een gevaarlijke explosie. Edel miste een vrije kans door tegen Van Diest te schie ten. waarop Mos de terugspringende bal ver naast schoot. Twee harde schoten van Vrielink werden in de verdedigers melée gesmoord, terwijl Haghuis in keepers handen schoot. Dit bleek ech ter maar een strovuur, want de thuis club legde al dra weer haar overwicht op, waaruit een goed schot van Van Zuy- lekom resulteerde, dat Den Dekker tot corner sloeg. Na een half uur kwam Heracles toen plots na een uitval tot een onverdiende voorsprong: Haghuis wist scherp voor te zetten, hetgeen Mos goed benutte (01). Verwoed poogden de blauwwitten nog voor rust de schaal in balans te brengen maar goed verdedigen van Den Dekker en rechtsback Kers stond deze pogingen hardnekkig in de weg. Fel begon de thuisclub na de hervat ting aan de voortzetting van haar offen sief en toen Mijnsbergen in de 7de mi nuut tot op de achterlijn wist op te ruk ken,- bracht Wolters hem volgens scheids rechter Jelders onreglementair ten val waarop doelman Van Diest de penalty feil loos benutte (1—1). Wie toen veronder stelde. dat de Schiedammers op weg wa ren naar hun zoveelste benauwde over winning, kwam bedrogen uit. want steeds meer bleken spil Dekkers, Kers en Tus- veld een onoverkomelijk struikelblok voor de peuterige Hermes voorhoede. Een vervanging van Broeders door Van der Gevel kon ook al geen verandering in het Schiedamse aanvalschema bren gen. Toch kreeg deze falende voorhoede tegen het einde nog twee kansen, maar zo wel Mijnsbergen als Van Zuylekom mis ten de kans op de zege. vaarlijke moment voor de rust was een doorbraak van J. Kleiss, maar doordat deze door stopperspil Valentijn getackeld werd, ging ook deze kans verloren Dat de wijze waarop deze back aanviel' niet erg fair was, ontging de heer Cohen bliik- baar.. De eerste helft had twee ploegen laten zien die een mager partijtje voetbal speel den. Wie gedacht had dat dit in de twee de helft anders zou zijn, kwam bedrogen uit. Misschien was het spel aan beide zijden iets enthousiaster, beter was het in geen geval. Na het hierboven omschre ven Vios-doelpunt trachtte Excelsior de bakens te verzetten, maar omdat de vleu gelspelers niet genoeg en vooral niet snel genoeg in het spel werden be trokken. bleef het 01. Het werd zelfs 0 2 toen de Haagse middenlinie de bal over de ver-opgedrongen Excelsior-ver- dediging heen plaatste en de doorsprinten- de Hartevèlt geen moeite had Kerklaan te passeren. Door deze overwinning gaat Vios thans in afd. A. fier aan top met 17 punten uit 9 wedstrijden; Excelsipr staat in de middenmoot met 8 uit 8, De uitslagen van de andere elftallen zijn:. DCV3 Excelsior 1 1—2, Excelsior 3—Hollandiaan 3 1—0; Excelsior 4—Excelsior R 8 2—3- y.DL. 5—Excelsior 6 1-4 Hollandiaan 5—Excelsior 7 3—0; D.E.H. 4—Excel sior 8 32; Toen Johnny Jordaan Zaterdag op de Hoogstraat zong HEDEN. Passage-Theater: Kouwe drukte (a.l.). Monopole-Theater: Drums op Tahiti (18 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur. Tentoonstelling Schiedammers uiten tot en met 11 Dec. C.C.C. Lange Kerkstraat, exp. Brand tot en met 9 December. R.K. OPENBARE LEESZAAL o 5;KVv-0p,enb?.re Lees' en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Dinsdag Donder dag en Zaterdag van 10—12 uur; iedere middag van 2—5 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdag van 7—8 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. naclltdiénst voor de apotheken ?u d-?ze week waargenomen door ■Apoth. Rembrandt, Rembrandtlaan 5 B, DINSDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Concert door het Concert gebouworkest o.a.v. Sociëteit Harmonie Dir. Georg Solti, 20 uur. Groothandelsgebouw Dakpaviljoen Stationsplein. L'Elisir D'Amore van g! Donizetti door Bert Brugman's Marionet tentheater. Geluidsopnamen His Mas ter s voice, 20 uur Nieuwe Zuiderkerk, Westzeedijk. Pia no-recital door Hans Herfkemans. Pro gramma; Mozart en Beethoven, 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 18 t/m 24 November .-i^reoa: .°"sterfelÜke muziek (a.l.) Capi- h ,Ba,r"cade IH j.) Centraal: Paradijs vogel (18 J.) Cineac: Ciske de Rat (14 Colosseum: Terwijl Parijs slaapt (str. volw.) Harmonie: Meisjes voor Tanger (str. volw.) Lumière: Nana (ontoelaatbaar) Lutusca: Echtgenoot in nood (18 j.) Luxor: Claudia (14 j.) Metro: Tweemaal begeerd (ontoela&t- ari oa?«age iSchledam): Kouwe drukte (a. 1 j Prinses: Moeder (18 1.) Rex: De tenWte worden TlS fn Het recht «eb°- Bij raadsbesluit van 29 April j.l. ov^seenkomstig het bepaalde in art. 22 der Bouwverordening 1944 in handen van de commissie Bouwverordening 1844 uit de gemeenteraad gesteld een schrij ven van de heer K. Brouwer te Schie dam, gedateerd 23 Maart 1955 waarbij deze bij de Raad in beroep kómt teger een besluit van B, en W. d.d. 17 Febr. fot weigering van een vergunning tot het bouwen van een duiventil 0p de uitbouw van het pand Rembrandtlaan 22. Reeds jaren lang beoefent de heet Brouwer de duivensport als liefhebberij' hiertoe had hij in zijn tuin een grote duiventil geplaatst. Zolang hij in de be nedenwoning woonde kon hij zich on gestoord aan zijn hobby wijden zonder moeilijkheden voor hem zelf en voor de omwonenden. Hierin kwam verandering toen nu ruim een jaar geleden de be- nedenwomng aan haar bestemming werd onttrokken en aan de heer Brouwer de bovenwoning werd toegewezen. De ver- oinding van de woning met de duiven.il In een sportief gespeelde wedstrijd moest Ursus zijn meerdere erkennen in Hurricanes. Beide ploegen hadden veel last van het gladde veld. Hurricanes was in het begin iets in de meerderheid, maar de Ursus-verde- diging was paraat. Hurricanes kwam aan een gelukkige 1—0 voorsprong, daar de scheidsrechter een geval van buitenspel over het hoofd zag. Hiermee ging de rust in. Na de rust gaf een sterk spelend Ursus de toon aan Het goed doelverdedigen van de Hurri- canes-keeper voorkwam doelpunten. Bij een corner op het Ursus-doel wist de linksbuiten van Hurricanes te scoren (2- 0). Nog gaf Ursus zich niet gewonnen, en de Schiedammers zagen hun hard werken beloond met een doelpunt van hun linksbinnen. Hurricanes kreeg meer dan het verdiende: Een gelijk spel had de verhouding goed weergegeven. De overi ge uitslagen: Ursus 2Noorden 64; Ur sus 3—AVS 8—1; Ursus C—SFC C 4—1. Een technisch beter spelend Schiedam heeft in een tamme wedstrijd Het Witte Dorp met 1—3 verslagen. Na een goed opgezette aanval wist J. van Gent onze stadgenoten een 10 voorsprong te bezor gen. Enige aanvallen der Rotterdammers wist de Schiedamse verdediging met suc ces af te weren. Het was G. Stoik die de Schiedamse voorsprong vergrootte (02). Even voor de rust maakte G. Jansen er 03 van. In de tweede helft waren de Rotterdammers iets in de meerder heid; zij wisten echter alleen door een penalty tot scoren te komenfl 3). In de ze stand kwam geen verandering meer In dezelfde afdeling versloeg onze stad genoot D R.Z. Belvedère met 41. Het wilde in het begin niet erg lukken: de beide verdedigingen hadden er goed het oog in, en het duurde dan ook wei even voor D.R.Z. tot scoren zou komen. Hier na kwamen er legio kansen voor de Schie dammers maar geen enkele ervan werd benut. Na de thee slaagde Belvedère erin de stand te nivelleren. Deze vreugde was echter van korte duur, want V. Eyk be zorgde D.R.Z. een 21 voorsprong. Het was dezelfde speler die nummer drie in de touwen joeg. Belvedère had nu niets meer in te brengen. Even voor het einde bracht Molendijk de stand op 41. Schiedam heeft thans 8 punten uit 8 wedstrijden; D.R.Z. 7 uit 7. D.H.S. heeft gisteren wel bijzonder te leurstellend gespeeld. Het is mogelijk dat de feestavond van Zaterdag hier debet aan was.Over alle linies faalden de geel-zwarten en dezelfde voorlinie die ver leden week liefst zeven maal het vijan dig doel wist te doorboren, was nu zelfs niet tot een behoorlijk schot in staat. En de verdediging die verleden week onneem baar bleek, moest nu vijfmaal het hoofd buigen Plomp had voor D.R.L. de score geopend en tot de pauze bleef het hier bij. Daarna werd de score tot 5—0 opge voerd, waarbij Hendriks de hattrick ver richtte. Het in 4 G onderaanstaande Aeolus heeft gisteren zijn eerste overwinning geboekt. S.V.D.P.W. was van deze zege het slacht offer. Het was een harde wedstrijd waarin na een half uur spelen de Schiedamse doelman geblesseerd raakte en het veld moest verlaten. Hij werd vervangen door de 17-jarige Kruit die prachtig werk deed Jammer dat hij bij het eerste doelpunt, dat 11 betekende, niet helemaal vrij uit ging. Het was 01 geworden door een doelpunt van v.d. Steeg. Een hard zwoe gend S.V.D.P.W. moest in de tweede helft lijdelijk toezien, hoe Aeolus een 3 1 voorsprong nam. De hoop der Schie dammers herleefde toen zij door middel van een strafschop de achterstand kon den verk!einen(32). De rood-zwarte ver dediging gaf echter geen krimp meer. Ondanks de gevallen regen was het Martinit veld zeer goed bespeelbaar, en als de scheidsrechter laat aftrappen on derneemt Tediro zijn eerste aanvallen op het Martinit-doei en al gauw zien wij dat Tediro alls in het wérk wil stellen om Martinit zijn eerste nederlaag te be zorgen en met veel elan proberen zij de Martinit achterhoede uit positie te spelen Dit lukte enkele malen maar om te doel punten werd er door Tediro te veel ge combineerd en zodoende konden de Mar- tiniters steeds bijtijds onheil voorkomen. Nadat er een half uur was gespeeld wist de Martinit linksbuiten een goede voor zet te geven en een van de achterspelers wist niets anders te doen dan de bal met de hand weg te slaan: penalty deze werd onberispelijk door Schrumpf in een doel punt omgezet 1—0. Dit doelpunt bracht voor Martinit een hele verandering teweeg en met snelle aanvallen werd het Tediro doel onder hoge druk gezet en Schrumpf wist hier op handige wijze een fout van de keper af te straffen 2—0. Na de thee gaan de Martiniters weer de goede weg op en nemen zij het heft in handen, waarbij de Tediro-keeper enkele fraaie safes kan verrichten op schoten van Huisman en Wolthuis. Tediro geeft zich niet gewonnen en fel komt het terug, maar de achterhoede van Martinit staat pal en stuurt de ne gende overwinning van Martinit in vei lige haven. Verdere uitslagen zijn: Sport- vogels 2Martinit 2 02; Germinal 5— Martinit 3 1—2; Martinit 4—S.V.D.P. 3 5—1; Voorwaarts 3Martinit 5 121. Deze plaatselijke ontmoeting is door de Boshoek-bewoners op overtuigende wijze in winst omgezet. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit, want reeds na enkele minuten nam Demos de leiding met een ver schot, door de S.F C.-doelman ver- Vopvrl beoo-depld Op het zware veld ont stond nu een worsteling om de gelijkma ker, die dan ook kwam door een keurig schot van J. Bosman. Ondanks het of fensief van S.F.C. wist men tot aan de rust niet meer te scoren. Na de thee pakte S.F.C. de zaken wat energieker aan en succes bleef dan ook mos-doelman verschalkte en het was 21 Voor de zeer goed leidende scheids rechter voor de laatste maal blies, wisten Potters, Rissema en Bosman de zege (51) veilig te stellen. Verdere uitsla gen: S.F.C.2—D.O.K. 2 2—3; S.F.C. 3— Hekelingen 2 5—2; Wico 2—S.F.C. 4 3— 1; S.F.C. 5—A.S.B 4 12—1. In de uitwedstrijd tegen ZB.V.H. in Zuid Beierland is G.T.B. er niet in mo gen slagen het tot een overwinning te brengen. De G.T.B.ers begonnen direct met een serie aanvallen waaruit de mid voor tweemaal voor de keeper verscheen doch hard overschoot. De eerste tegen aanval van Z.B.V.H. was voor G.T.B. al een tegenslag daar hun rechtsback ge blesseerd het veld moest verlaten. Na twintig minuten spelen kwam ZBVH goedkoop aan de leiding. De linksback speelde terug op zijn doelman en zag tot zijn schrik het leder over de keeper zijn handen in eig endoelbel anden 1—0 Het was echter van korte duur want uit de eerstvolgende aanval van G T B schoot de linksbuiten keihard langs de' staander de gelijkmaker in het doel 1—i Kort voor de rust nam Z.B.V.H. met een'buitenspel- doelpunt andei maal de leiding. Na de rust golfde het spel geruime tijd op en neer toen plotseling de thuisclub haar voorsprong vergrootte. Dit was G T B te bar en spoedig was de stand 3—1. Dit doelpunt bracht vee] narigheid, het pu bliek ging zich roeren de Z.B.V.H. aan- voerder kreeg een officiële Waarschu wing maar G.T.B. werd de dupe. De ar biter was daardoor blijkbaar geschrokken want menige aanval vai, de Schiedam mers werd ten onrechte voor buitenspel onderbroken. Nadat ZBVH er 4—2 van gemaakt had en GTB de stand op 4—3 had gebracht onthield de scheidsrechter GTB zelfc een strafschop. De geelzwarten lieten hierdoor de moed niet zakken en met nog twee doelpunten waarvan de laatste uit bui tenspel gemaakt werd, kwam de stand op 63. Na afloop protesteerde Z.B.V.H. tegen de leiding waarvan GTB het slachtoffer is geworden. G.T.B.3 verloor op eigen grond nadat de rust met blan- niet uit. Weer was het Bosman, die de De- co stand was ingegaan met 15 werd hierdoor omslachtig; adressart zocht derhalve naar een oplossing en meende deze gevonden te hebben in de ufthm, Van eeiÜ nLe™€ duiventil op de uitbouw van de benedenwoning Bij in formatie hieromtrent op de Woning- dienst werd hem medegedeeld. dat voor de bouw van een duiventil een vergun ning niet nodig was. Hierop werd de be staande duiventil afgebroken en met be hulp van het afkomende hout werd een nieuw hok opgetrokken (inhoud plm 14 m3). Dit was evenwel minder naar de zin van de omwonenden, die hierdoor hun uitzicht zagen beperkt en ten dele de toevoer van zon en licht verminderd Hun klachten bij de Woningdienst hadden tot gevolg, dat de bouw werd stopgezet De eerst gegeven inlichtingen waren n 1 niet juist: in de eerste plaats is een hik van dergelijke afmetingen niet langer gelijk te stellen met een eenvoudige dui ventil, maar bovendien is het bouwwerk ln kwestie duidelijk zichtbaar vanaf de openbare weg. De heer Brouwer heeft toen alsnog een vergunning aangevraagd, welke hem evenwel werd geweigerd, ir. hoofdzaak op ethische gronden. Tegen dit weigeringsbesluit is de heer Brouwer bij de Raad in beroep gekomen, waarbij hij verzocht hem alsnog de ge vraagde vergunning te verlenen. Daar het recht van beroep is neergelegd in ar tikel 22 der Bouwverordening 1944 en het beroepschrift binnen de daarvoor gestel de termijn van één maand is ingediend, is de heer Brouwer in zijn verzoek ont vankelijk. Na ampele overwegingen is de commissie tot het volgende advies van de raad gekomen: De duiventil in de tuin van het pand Rembrandtlaan '22 bevond zich daar reeds vele jaren; krachtens de Bebouwings voorschriften voor de Bebouwde Kom mag een bouwwerk van die omvang niet ln de achtertuin aanwezig zijn; een uit zondering is hierbij gemaakt voor die bouwwerken, welke reeds bij het in wer king treden van de Bebouwingsvoorschrif ten aanwezig waren. De duiventil van de heer Brouwer mocht dus daar aanwe zig zijn. Tot afbraak daarvan is eerst overgegaan, toen redelijkerwijs de zeker heid was verkregen, dat verplaatsing mo gelijk was. Het foutieve advies van een ambtenaar van de Woningdienst deed de heer Brouwer in strijd met de verorde ning bouwen. Deze nieuwe toestand kan niet gelegaliseerd worden, zodat de nieuw bouw moet worden afgebroken; het is echter zeer twijfelachtig of wederopbouw van het oude duivenhok, waarvoor nu een vergunning nodig is, zal worden toege staan; en zo staat adressant voor het ge vaar. dat hij de duivensport in het geheel niet meer thuis kan beoefenen, en dat al leen tengevolge van een verkeerde voor lichting van een gemeentelijke instantie. Bij een juiste voorlichting zou n.l. de heer Brouwer niet hebben gebouwd, maar ook niet hebben afgebroken. Daarom zouden wij aan B. en W. in overweging willen geven door de directeur van de Woning dienst in overleg met de adressant een bevredigende oplossing te doen zoeken en een eventueel daaruit voortvloeiende bouwaanvrage met enige welwillendheid te beoordelen. li d I v P e d V t< 0 di T Vi zi n: 01 si d: te sc E ken roei Bez aan niei bou ,.1 Ter ziek in c voo: een de. naai zij r Gui] jonf Eve: bij ren, vooi ven com begi M den tiek trap de e men waa: geen Duf: ker pent Exce Di van kenc leidi treff ons die opge wem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2