II Pro gramma van minister Donker ter bestrijding van verkeersonveiligheid Politie en publiek moeten elkaar als goede vrienden beschouwen De/i initieve grenzen worden door mgr Giobbe bepaald Geestelijken behoren tot het bisdom waar zij wettelijk verblijven Katholieke Kerk zeker prestige in Visum-moeilijkheden voor missionarissen spoedig opgelost heeft zeer Indonesië De Engelse „volksauto" brengt een volledige omwenteling Aardappelprijzen blijven binnen de perken Pater Stokman in Kamer over twee Roomsekwesties Het gebied der nieuwe diocesen Russen brachten H-bom tot ontploffing i Regen en liagel Donderdag 24 November 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Overschot kan tekort in buitenland helpen dekken De „Friendship" heeft „gevlogen" I WEERBERICHT mmmm DEN HAAG, 23 November. Tegen alle verkeersovertredingen zal in de hui dige situatie met de meeste gestrengheid worden opgetreden, zo deelde minister Donker van middag in de Tweede Kamer mede hij het ont vouwen van zijn programma ter bestrijding van de verkeersonveiligheid. Door een coördinatie van bestuurlijke maatregelen zal het nuttige effect van het politiële optreden worden ver hoogd. Verder zal de preventieve controle door de rijkspolitie op de grote wegen worden ver Ontoelaatbare publiciteit scherpt. Daarnaast zijn nieuwe wettelijke maat regelen noodzakelijk. Het ligt n.l. in de bedoeling het strafmaximum te verhogen t.a-v. het rijden zonder geldig rijbewijs, alsook wanneer men onder invloed van alcohol is. Verder wordt ge streefd naar een beter stelsel van oproeping van plegers van overtredingen om de afdoening van verkeerszaken zo vlot mogelijk te doen verlopen. Tegen hel definitief intrekken van het rijbewijs had de bewindsman bezwaar. Het huidige maximum van 10 jaar achtte hij voldoende. PIUS, bisschop en dienaar dei- dienaren Gods, ter eeuwige gedachtenis. Optreden van politie Intrekking wetsontwerp Politieke delinquenten Indeling van de clerus Wat de clerus betreft, bevelen Wij tda zodra dit schrijven ten uitvoer zal worden gebracht de clerici owr- den geacht te behoren tot dat diocees binnen welks gebied zij hun wettelijke verblijfplaats hebben. Armoede verhoogt commu nistisch gevaar Grootste kernexplosie tot dusver Slechts 40.000 ton kleiner De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Opklaringen maar ook enkele verspreide regen-, hagel- o£ sneeuwbuien. Overwegend matige, maar langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind uit Noord"lijke richtingen. Iets lagere tem peraturen met in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Vrijdag' 25 November: Zon op 8.17, onder 16.40 uur. Maan op 14.07, onder 2.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -■ rafihf nn rlat ril* nnlossilKT V311 d( Freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H. Woensdagmiddag bracht HM. de Koningin een bezoek aan dc R.K. Stichting Insula Dei te Arnhem. Bij (Ir aankomst werd H.M. door de eerwaarde Zusters met applaus begroet. ticuic u -OJ had gisteren critiek geoefend op de pu bliciteit, die aan verkeersdelicten worcü gegeven nog voordat de openbare rechts- De instelling van de bisdommen Groningen en Rotterdam wijze zich eraan^ onttre Daar aan de H. Petras en aan diens opvolgers van Godswege werd opgedragen de kudde der uitvet» korenen te weiden en te besturen, ziet iedereen in. dat veranderingen van diocesen, welke door de H- Stoel, de bezorgde Moeder van alle Kerken worden ten uitvoer gebracht, of ook liet verordenen van nieuwe kerkelijke gebiedsomschrijvingen, zo va-k er een goede en gerechtvaardigde hoop is, dat dit tot geniak en nut van de christenen strekt, met veel wijs-beid gebeuren. Het leek ons goed toe, Onze belangstelling en Onze zorgen voor bet ogenblik aandachtig te richten op fle belangen van Nederland. Dit land, dat onlangs bet eeuwfeest van het herstel der hiërarchie herdacht, j-s wat hei aantal katholieken betreft en de werken, die uil liet geloof voortkomen, dusdanig uitgegroeid, dat het tot bescherming van de Goddelijke'Waarheid tot nut der gelovigen en tot bevordering van dc wijze zich eraan onttrekken, dan moet hij weten, dat hij de straffen zal ondergaan Gegeven in Rome, bij de St. Pieter, de zestiende van de maand Juli in liet jaar des Heren 1955, het zestiend van Ons Pontificaat. Celso card. Constantini S. R. E. concellarius. fr. Adeodatus J. card. Piazzo S. C. consistorialis a secretis. zitting heeft plaats gehad. De minister toonde zich voor deze critiek zeer ont vankelijk Inzake deze delicten bestaa- een circulaire, aldus mr Donker, die bepaald, dat door of vanwege de korps chef hierover mededelingen worden ge daan binnen de grenzen van het rede lijke. rekening houdend met de belangpn van betrokkenen en het strafrechterlijk onderzoek Deze grenzen worden naar het oordeel van de minister herhaaldelijk overschreden. Het komt voor. dat de politie aan de pers inlichtin gen verstrekt tegen betaling. In een bepaal de plaats is hier zelfs een vast tarief voor. Hiernaar wordt momen teel een on derzoek inge steld. Een der gelijke wij ze van publicer -.c achtte spre ker ontoelaat. baar. De pu bliciteit. d e aan de receme verkeersover treding van het socialis-ti sche Tweede- MINISTER DONKER: ontoelaatbaar sociale toestanden, nodig is, de krachten zo te ver delen, dat zij overeentemmen mét de vele noden. Daarbij komt, dat de herders, die thans aldaar hel. christenvolk voorgaan, „de hun volgens canon 342 van de codex van het canonieke recht opgelegde plicht om zelf hun diocees te visiteren vanwege dc uitgestrektheid der diocesane gebieden niet kunnen vervullen", gelijk de decreten van het in 1921 gehouden provinciale concilie der bisschoppen van Nederland duidelijk getuigen. Daarom willen Wij het heil van de christenen en hc' belang van de Kerk bevorderen en hun meer hulp middelen geven. Wij hoorden onze eerbiedwaardige broeder Paulus Giobbe, titulair aartsbisschop van Ptolemais in Thebaide, apostolisch nuntius-inter nuntius in Nederland, en onze eerbiedwaardige Broeders, de Kardinalen van de H. Roomse Keik- die aan hel hoofd staan van de H, Congregatie van liet Consistorie en mochten er mensen zijn, die in deze aangelegenheid rechten hebben of menen te hebben, dan geven Wij Onze toestemming in plaats van hen en besluiten en bevelen met Ons apostolisch gezag hetgeen volgt: Kamerlid ir P is gegeven, zal aan deze ministeriële ontstemdheid wel niet Franciscus Hannibal FFerretti, prot ap.p. i vreemd zijn. Bernardus de Felicis, prot.ap.p. Hamletus Tonctini. apW. cancel, regens. „„„oi Over het gebruik van wapens door J- Voorzien van het loden pauselijke zegel, waartegen van verschillende zn- met de beeltenis van de Apostelen Petrus d£ Kamer bedenkingen zijn geuit en Paulus. prof. Gerbrandy kon zich, naar hij van middag zei, niet ontttrekken aan de in druk. dat de politie op dit punt iets heeft overgehouden van onze Oosterburen is door de commissie rapport uitgebracht, aldus mr Donker. Binnenkort zal een beslissing worden genomen over de richt lijnen, die aan gemeentebesturen en de rijkspolitie zullen worden gegeven t-a het wapengëbruik door de politie. Het komt inderdaad wel eens voor. zo stelde de bewindsman vast, dat de politie h:er bij bepaalde grenzen overschrijdt Maar het gebeurt ook heel dikwijls, dat de po litie door het publiek in moeilijkheden wordt gebracht waaruit zij zich alleen door gebruik van wapenen kan redden Prof Gerbrandy stelde de Nederlandse politie Engeland ten voorbeeld, waar d« politie geen revolver en gummistok heeft De politie is daar veel meer de hulp van het publiek. Politie en publiek moeten leren, net als in Engeland, elkaar als goede vrienden te beschouwen, aldus de A.R.-afgevaardigde. Minister Donker gaf te kennen niet d? verantwoording op zich te durven nemer, om de politie zonder vuurwapens op pad te sturen. Over het geval te Zevenbergen, waai bij een botsing met de politie een burger zodanig is gevallen, dat hij overleden is. heeft de minister inmiddels de ambts berichten binnen. Hij heeft ze nog n'et goed bestudeerd, maar naar zijn voor lopige indruk heeft de politie geen schuld Of aan de weduwe schadeloosstelling kan worden gegeven, kan thans nog niet wor den gezegd Bij de toelating van Nederlanders uit Indonesië moet rekening worden gehou den met prioriteiten. Men moet hierbij bedenken, zo merkte de bewindsman te recht op. dat de oplossing van de wo- ningnood door de tienduizenden, die uit Indonesië hierheen komen en dus huis vesting behoeven, nog verder wordt ver schoven. Op de kwestie van de intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van de rechterlijke organisatie ging de minister zeer uitvoerig in. Hij was het niet e®.n8 met de Kamerleden die van mening zijn, dat het staatsreohtelijk gewoonterecht de intrekking van een wetsontwerp zon der dat zich een novum heeft voorgedaan niet toelaatbaar acht. Dit novum was overigens wel aanwezig, aldus mr Don ker. De intrekking is immers geschied na overleg met de ministerraad. Dit over leg heeft stellig een novum opgeleverd. De bewindsman gaf te kennen open te staan voor elke vorm van overleg om tot een oplossing te komen, die ook met de regeringsverantwoordelijkheid strook,. Want er moet een oplossing gevonden worden. De bewindsman verklaarde voor de zoveelste maal geen reden te hebben tot wijziging van zijn standpunt t. a. v. het gratiebeleid F-r is thans nog slechts een betrekkelijk klein aantal politieke delin quenten, nl. 365 Hiervan zijn er 161 tot levenslang vefoordeeld. Dit zijn de zeer zware gevallen. De rest. 214 in getal, heeft een tijdelijke straf. Een deel hiervan, nl. 150 zal uiterlijk half 1957 voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld, omdat door toepassing van bevrijdingsgratie enz. d» 20 jaar is teruggebracht tot 12 jaar Dan blijven er nog de personen over, die vee! later zijn gearresteerd of die veroordeeld zijn tot 20 jaar zonder aftrek van preven- ti€V€ hechtenis. A.D TNT Van het gebied van het aartsbisdom Utrecht scheiden Wij het gedeelte af, dat die streken omvat, welke gewoon lijk Groningen, Friesland en Drente worden genoemd, plus de Noord-Oost- Polder, en van dat gebied maken Wij een nieuw en apart diocees, dat Wij naar de stad Groningen, die zetel en hoofd van het nieuwe diocees zal zijn, het bisdom Groningen willen noemen. In deze stad zal de bisschop verblijf houden en zijn zetel opslaan en wel in de kerk van de H. bisschop en belijder Martinus, welke Wij daarom tot de waardigheid van kathedraal verheffen. Bovendien scheiden Wij van jlej diocees Haarlem die provincie af, wel ke Zuid_Holland en, ma en daar van een ander diocees, te weten Rot terdam, zo te noemen naar de gelijk namige stad, welke bekende stad wij tot residentie maken van di nieuwe diocees, terwijl de bisschoppelijke zetel door de bisschop in de kerkvan de Heilige Martelaar Laurentius en de Heilige belijder Ignatius zal worden gevestigd, vanzelfsprekend m s rechten cn waardigheid, die aan kathedraal toekomen. t Tenslotte scheiden Wij van het aarts bisdom Utrecht dat gedeelte af, dat m het Nederlands het Gooiland genoem wordt en voegen dit voor altijd bij »CI diocees Haarlem. Van het Haarlemse diocees scheiden Wij het gebie daf, dat ongeveer de hele provincie Zeeland omvat, en van het diocees 's-Hertogenbosch de hele strook van het dekenaat St Geertrui denberg en beide gebieden verbinden Wij voor altijd met het dioceps Breda. De diocesen Groningen en Rotterdam die wij hebben opgericht, zullen dezelfde rechten faculteiten, privileges en eer volle 'onderscheidingstekenen hebben al, andere bisdommen; hetzelfde geldt voor hun overheden, die echter ook tot dezelfde lasten en plichten gebonden zijn. Eigen seminaries Deze nieuwe zetels maken wij suffra ganen van de Utrechtse Kerk van wiet metropoliet de bisschoppen van Gromn- gen en Rotterdam in onderdamGieid af hankelijk zijn volgens de normen van het recht. Bovendien willen Wij, dat volgen, de bepalingen van het Kerkelijk Recht en volgens de bindende richtlijnen door de H. Congregatie van de Seminarie sen Universiteiten gegeven, in elke van beide diocesen een seminarie zal worden opgericht, om die jongens op te nemen aan wie de inspraak van de Heilige Geest het verlangen naar het priester schap ingeeft. Ook is het Onze wil, dat tot opluiste ring van deeredienst en om de bisschop pen met hun raad bij te staan, een col lege van kanunniken worde opgericht, volgens de bepalingen, welke Wij in een ander van Ons zegel voorzien schrijven, zullen vaststellen. Wij staan echter toe dat in hun plaats diocesane consultoren worden verkozen, indien momenteel door ernstige moeilijkheden geen college van kanunniken kan worden gevormd. Wat betrefe het bestuur en de admlni stratie van deze diocesen, de keuze van een vicari, capitularis bij het openstaan van de zetel de rechten en lasten van geestelijkheid en volk. in dit alles moa- ten de voorschriften van de codex van het Canonieke Recht word enonderhou- den. De akten en documenten betreffende de nieuwe diocesen en de gebieden, die aan de diocesen van Haarlem en Gronin gen zijn toegevoegd, moeten met vee- eiste zorg aan de betreffende curies wor den bezorgd en daar nauwgezet worden bewaard. De z.g. Mensa Episcopalis zal gevormd worden uit die goederen, welke elk van beide diocesen uit de verdeling der goe deren toekomen volgens canon 1500 van de codex van het Canonieke recht. Taak voor nuntius-internuntius Tot uitvoerder van al wat Wij bevo- hebben, stellen Wij tenslotte Onze eerbiedwaardige Broeder Paulus Giob be bovengenoemd, aan. Wij verlenen hem alle volmachten tot handelen, welke volmachten hij aa neen ieder -mits hij een geestelijke waardigheid bekleedt kan delegeren. Tevens zal De pauselijke bulle, waarin <le oprichting van de twee nieuwe bisdommen in Nederland werd afgekondigd, is thans bekend gemaaktDe officiële vertaling er van geven wij hier weer. hij tot taak hebben de onderlinge grenzen van de diocesen aan te geven, grenzen die vast zijn en aan geen twij fel onderhevig, en die derhalve, zo nodig lopen volgens de door de na tuur bepalde grenzen. Na het voltooiien van dit werk zal hij er voorzorgen dat er documenten wor- dengereed "gemaakt, die een preciese beschrijving van dc grenzen met hun be namingen bevatten en deze zo spoedig mogelijk aan de H Congregatie van het Consistorie zenden. Mocht het gebeuren dat terwijl deze zaak uitgewerkt moet worden, een ander aan het hoofd van deze internuntiatuur komt te staan, dan belasten Wij hem met de uitvoering. Wij willen, dat dit schrijven nu en in de toekomst van kracht zal zijn en wel zo, dat datgene, wat hierin bepaald is, door hen, wier taak het is, nauwgezet wordt onderhouden, zodat het effect sorteert. Geen voorschriften hieraan tegengesteld, van welke aard dan ook, kunnen de uit werking van dit schrijven belemmeren, daar Wij alle tegenvoorschriften door dit schrijven nietig verklaren. En daarom, als iemand, welke autoriteit hij ook moge bezitten, hetzij bewust of onbewust ingaat tegen wat Wij hebben uitgevaardigd, dan bepalen Wij, dat men die handeling voor nietig of waardeloos moet houden. Niemand mag dit getuigenis van Onze wil verscheuren of vervalsen; ja, zelfs verdienen copieën en uittreksels van dit schrijven, hetzij gedrukt, hetzij met de hand geschreven, voorzien van het zegel van een persoon, die een kerkelijke waar digheid bekleedt en ondertekend door een erkend notarius, hetzelfde vertrouwen als dit schrijven bezit, als het zelf getoond zou worden. Mocht iemand Ons decreet in zijn ge heel verachten of op de een of andere door het recht bepaald tegen hen, die de bevelen van de Pausen niet uitvoeren. ,,Het enige grote probleem, dat de Kerk in Indonesië kent, i_s het gebrek aan buitenlandse missionarissen, waarvan et slechts enkelen toestemming krijgen het land binnen te komen. Ik heb echter goede hoop, dat deze moeilijkheid spoedig kan worden ongelost". Dit verklaarde de heer I J. Kasimo. minister van Economische Zaken en de enige katholiek in het Indo nesische kabinet, tegenover de K.N.P.- correspondent in Djakarta. Goede verwachtingen had minister Kasimo ook ten aanzien van dc definitieve uitslagen der verkiezingen, die in Sep tember van dit jaar gehouden zijn. Of schoon slechts 1 pet van de Indonesische bevolking katholiek is, verwachtte hij, dat de katholieken 4 Pct van de zetels in het parlement zuilen bezetten. De politieke verhoudingen zijn naar de mening van minister Kasimo duidelijker geworden daav verscheidene partijen van het toneel verdwenen zijn. Er zijn nu vier grote partijen: de Masjoemi, de moderne mohammedaanse groeperipg, die tot dus ver 7.750.000 stemmen heeft behaald, de clericale Moslem-groep Nahdatoel Oslama met 6.000.000 stemmen, de Nationalistische Partij met 8.000.000 stemmen en de Com munisten met 5.500.000 stemmen. De Katholieke Partij van Indonesië die het sterkst is in de katholieke centra Flores en Timor, behaalde ongeveer 800 000 stemmen, die haar recht geven op 10 of U van de 260 zetels in het parlement Minister Kasimo gaf als zijn mening te kennen, dat de beide Mohammedaanse partijen enerzijds en de Nationalistische en Communistische Partij aan de andere kant de balans in evenwicht houden, en dat daardoor de kleinere partijen, zoals die der katholieken, protestanten en socia listen grotere invloed op het regerings beleid zullen kunnen uitoefenen Hij ver wacht, dat het nieuwe kabinet in Maart van het komende jaar geformeerd zal v/orden uit een coalitie van Mohammeda nen. Nationalisten, Socialisten. Protestan ten en Katholieken. ,,Zulk een kabinet", aldus minister Kasimo. „zal het land een sterke en stabiele en bovendien gezond anti-com munistische regering geven". Gevraagd naar het communistische gevaar in Indonesië, verklaarde de mi nister. dat het feit. dat de communisten ongeveer een vijfde van alle stemmen hebben behaald, niet licht mag worden opgenomen. De communisten hebben goede kansen, omdat een groot deel der bevolking nog armoede kent. De minis ter geloofde evenwel niet. dat er op het ogenblik gevaar is voor een communis tische machtsoverneming. De goede zijde van het communistische gevaar is, dat de mohammedaanse par tijen zich genoodzaakt zien aansluiting te zoeken bij de christelijke minderheid en voor haar steun ook iets over hebben Zodoende wordt het gevaar van moham medaans fanatisme bezworen, aldus mi nister Kasimo De verhouding tussen de katholieke en protestantse politici onder ling is uitstekend, al komen er moeilijk heden voor in de streken, waar de Katho lieke Kerk snel groeit ten koste van oudere protestantse invloed. Maar ook deze moeilijkheden kunnen en moeten overwonnen worden. „Dit is van he. grootste belang", verklaarde minister Kasimo, „met het. oog op de verkiezingen van 15 December a s. voor de vergadering, die de nieuwe grondwet zal samenstellen Deze grondwet moet voldoende ont plooiingsmogelijkheden voor de Christe nen openlaten in een overwegend Mo hammedaans land". Ten aanzien van de toekomst van de Katholieke Kerk verklaarde minister Kasimo zich optimistisch gestemd. „Wat we nodig hebben", zo zei hij, „is voldoen de vrijheid en die zullen wij ook krijgen. De Katholieke Kerk heeft prestige", zo besloot minister Kasimo, „dank zij haar talrijke goede scholen en instellingen Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft gisteren medegedeeld, dat de Russen op 10 November j.l. hun grootste kernexplosie tot nu toe heb ben teweeggebracht. De krachten die hij deze explosie werden ontwikkeld beliepen millioenen tonnen tnt, en daaruit trok Strauss de conclusie, dat een H-bom tot ontploffing gebracht was. De Russische proefnemingen duiden op een verhoogde krachtsin spanning door de Sovjetregermg, o haar bezit aan kernwapens verder uit te breiden, zo zeide hij. Ook van de zijde van het Britse mi nisterie van defensie is gewag ge maakt van de jongste Russische atoomexplosie, die ook hier de grootst werd genoemd, die de Russen tot nu toe hebben veroorzaakt. Een depressie bij Helsinki verplaatste zich langzaam naar Estland. Het kra tige windveld boven de Noordzee bracht een stormachtige Noordwestelijke wind langs onze kust teweeg, waarbij o.a. m Den Helder windstoten van 28 meter per sec. werden gemeten. Het omvangrijke hogedrukgebied boven de Oceaan veranderde weinig van plaats^ maar een frontale storing trok vergezeld van buien over IJsland naar midden En geland. De lucht die wordt aangevoerd is tot op vrij grote hoogte onstabiel, zodat morgen opnieuw regen- en hagelbuien verwacht kunnen worden. Een nieuwe storing bij Groenland beweegt naar de Noordzee. De wind zal tijdelijk afnemen, maar zal morgen in de loop van de dag onder invloed van deze storing weer toe nemen. Auto-deskundigen in Londen hebben getracht de geheimen te achter alen van de nieuive Engelse auto, die, zoals gemeld, door Harry Eer git ion werd ontworpen. Zij kwamen tot de slotsom, dat deze auto een vol 'edige omwenteling in de auto-industrie zal veroorzaken. Hoewel Ferguson tot dusver heeft geweigerd veel bijzonderheden los t> 'aten, zijn deskundigen, die over enige inside information beschikken, he1 ver dc volgende punten eens: 1Het nieuive autotype heeft geen versnellingsbak, koppeling of tra- 'itionele drijfas. 1) De motor zet een pomp in beweging, welke speciale transmissie- loeistof door buizen perst in kleine turbines aan «war- en achterzijde, die 'e wielen in beweging brengen. 3De bestuurder kan uitmaken of hij de wagen door de voor- of door 'e. achterwielen aangedreven wil hebben of, in moeilijk terrein, door alle ■ier wielen gelijk. De wagen gaat langzamer rijden of stopt, doordat de bijzondere vloei stof in omgekeerde richting tegen de turbinebladen wordt gepompt. Dit betekent dat de wagen niet zal slippen. Volgens enkele berichten heeft het prototype van de nieuwe auto by proefnemingen een snelheid, van 135 km per uur bereikt. De auto is zui niger in het, gebruik van brandstof dan een gewone auto van overeen komstige kracht. Voor de vrees, dat de aardappelprijzen in ons land het volgende .jaar tot een onverantwoorde hoogte zullen stijgen waarover momenteel geruchten gaan bestaat naar de mening van bet Bedrijf schap voor aardappelen vooralsnog geen enkele grond. Ook voor een onmiddellijk optreden van de SIVA (Stichting In- en Verkoop Aardappelen), die te grote over schotten uit de markt neemt, is geen sprake. De oppervlakte aardappelen, aldus het bedrijfschap, is in vergelijking met ver leden jaar met ruim 17.000 hectare afge nomen. Dit is een gevolg van de slechte resultaten van de aardappelverbouw in 1954 die een zo overvloedige opbrengst gaf, dat daardoor in het voorjaar van 1955 grote afzetmoeilijkheden zijn ont staan. De alneming van de oppervlakte aardappelen is met het oog daarop dus op zichzelf een gelukkig verschijnsel Tegenover de kleinere oppervlakte van dit jaar'staat echter een grotere opbrengst per ha niet alleen in absolute zin. doch ook doordat het percentage uitval als ge volg van de in vergelijking met verleden jaar veel betere weersomstandigheden, belangrijk kleiner ls. Het resultaat van een en ander is dat de beschikbare netto hoeveelheid aard appelen van de afgelopen oogst slechts 40.000 ton kleiner is dan verleden jaar Dit cijfer acht men op een totale oogst van bijna vier millioen ton te verwaar lozen In feite komt het er op neer aldus het bedrijfschap, dat er in Neder land een overschot aan aardappelen is hetgeen wordt bevestigd door het prijs verloop. Uit de Rotterdamse beursnote ring blijkt, dat op het ogenblik lagere prijzen gelden, dan verleden jaar op het zelfde tijdstip, althans voor zover het voor de binnenlandse voorziening belangrijkste ras Eigenheimers betreft. Op dit ogenblik is de uitvoer niet noemenswaard. Hij bepaalt zich vrijwel uitsluitend tot zandaardappelen Men kan verwachten, dat de prijzen het volgende voorjaar zullen stijgen. Dit is echter een normaal verschijnsel. De prijzen stijgen altijd naar gelang de tijd vordert. De aardappelen moeten worden opgeslagen en onder winterdek gezet, resp. in koel huizen worden bewaard, hetgeen aan merkelijke kosten met zich meebrengt. In vele Europese landen is de aard appeloogst belangrijk minder goed dan verleden jaar. De door het buitenland gepubliceerde cijfers wijzen hier en daar dan ook op belangrijke tekorten In des kundige kringen verwacht men, dat ver schillende van deze landen in het voor- iaar van 1956 tot invoer zullen overgaan. Men zal zich gelukkig prijzen, wanneer Nederland daarvan zal kunnen profiteren om zijn overschot weg te werken. Dat een dergelijke uitvoer zijn invloed zal hehhen op de binnenlandse nrijsontwikke- ling. acht het bedriifschap vanzelfspre kend doch. en dit wordt met nadruk gezegd ook nodig om een prijsdébacie als in 1955 te verhinderen. Dinsdagmiddag heeft tijdens de thans lagelijks voortgezette taxiproeven Ie nieuwe Fokker F 27 „Friendship" zij het slechts korte tijd en tot een hoogte van ca 10 c.m. „gevlogen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1