Pater Stokman brengt beide zaken brengt tot juiste proporties terug (X^KUYPER ■VUt faSU lozut niet De Stem der Kerk Bloesemtak" Succes voor Badings in Parijs s F. BORDEWIJK Van minachting van kath. volksdeel voor burgerlijke wet geen sprake Men moet God meer gehoorzamen dan de mensen Valkenburgse Rembrandt? Haagse politieman ruilde criminele gegevens tegen politieke van Bedankt voor de vele poppen! Sabena koopt acht nieuwe helicopters Anderhalf jaar geëist tegen politieman die geld aannam Residentieorkest in Salie Pleyel Premières bij Theater Rechtszaak als aanleiding tot beschouwing over het hiernamaals E. G. K. S. en atoom energie samen? DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 PAGINA S Wet en Overal dreigt besmetting! Kernvraag in de zaak Anneke Beekman Het Haarlemse huwelijk Voldoe aan de burgerlijke wet Sikorsky S 58 gaat de S 55 vervangen OM DE PLAATS VAN HET HILDEBRAND-MONUMENT Deskundigen weten van niets De rechtsmacht dei R.K. Kerk PROMOTIE IN CHICAGO Waarom het Duitse Episcopaat geen genoegen neemt met een politieke vertegenwoordiger in het radiowezen Diepere zin Het Haarlemse huwelijk en de zaak Anneke Beekman in Kamer 's-GRAVENHAGE, 23 November. Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer hebben verschillende afgevaardigden het Haarlemse huwelijksgeval en de zaak Anneke Beekman dankbaar aangegrepen om uiting te geven aan hun bezorgd heid en verontrusting over het gebrek aan eerbied, dat van katholieke zijde t.a.v. de Nederlandse wet aan de dag zou worden gelegd. Vandaag spraken over deze rechtszaken nog prof. Gerbrandy (AR), ir Van Dis (St. Ger.) en pater Stokman (KVP). De heer Gerbrandy ging nog eens met grote uitvoerigheid in op het Haar lemse huwelijksgeval en haalde er zelfs het Concilie van Trente bij om de grote ernst van deze zaak in het licht te stellen. Het gebeurde in Haarlem zag hij als het gevolg van een principieel conflict tussen twee rechtssystemen en achtte hij buitengewoon moeilijk verteerbaar, al toonde hij wel veel begrip voor de positie van de Katholieke Kerk. Juist omdat wij in ons land staan voor de noodzakelijkheid der ontmoeting tussen katholieken en protestanten, is het to concludeerde hij, bitter nodig, dat deze zaak wordt opgelost. Voor de heer Van Dis waren beide rechtszaken weer eens een goede gele genheid om het spook van de Roomse heerszucht op te roepen. Pater Stokman heeft namens de KVP op al deze parlementaire welsprekend heid van gisteren en vandaag geantwoord met een uitstekend opgebouwd en met gloed voorgedragen betoog, waarin hij de beide vreselijk opgeblazen rechtszaken tot hun juiste proporties terugbracht en met kracht van argu menten aantoonde dat er van enige minachting voor of terzijdestelling van de burgerlijke wet van de zijde der Kerkelijke overheid geen sprake kan zijn zoals er ook geen sprake is van enige min of meer algemene minachting voor de bur gerlijke wet van het katholieke volksdeel zelf. Er zijn dan ook geen gegronde redenen aanwezig om van een verstoring van de interne rust en van de onder linge verhoudingen te spreken, zoals prof. Oud heeft gedaan. geschied in het voorlopig verslag, luid de het bescheid van pater Stokman. Hierin hebben de K.V.P.-leden n.l. uit drukkelijk verklaard, dat zij de han delwijze van de bewuste priester in Haarlem geenszins wilden goedpraten. Hij heeft een strafbaar feit gepleegd en dat had hij naar hun mening niet be horen te doen. Wat die verstoring der goede verhou dingen betreft, merkte de K.V.P.-spreker nog op, dat vele katholieken, die hele maal niet als scherpslijpers mogen worden beschouwd, zich in hoge mate verwon derd hebben over uitlatingen, die door rechterlijke gezagsdragers zijn gedaan bij de behandeling van de strafzaak tegen de ontvoerders van Anneke Beekman. Uitlatingen over de subjectieve schuld van betrokkenen, alsook uitlatingen, die een min of meer bedekte critiek inhielden op personen, die in het geheel niet in het proces betrokken waren. Dit ondanks de bepaling in het wetboek van Strafvor dering, waarin staat, dat de rechter op de terechtzitting geen uiting mag geven aan enige overtuiging omtrent de schuld of onschuld van de verdachte. Laat staan, zo voegde de K.V.P.-afgevaardigde eraan toe, van personen, die niet verdacht zijn. In de redevoeringen van de afgevaar digden uit andere fracties waren de K.V.P.-woordvoerder vooral twee dingen opgevallen. In de eerste plaats de een zijdigheid in het citeren van dag- en viverientifc TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL Zorg ervoor steeds een doosje Wybert bij de hand te hebben ter voorkoming van hoest, heesheid en keelpijn. weekbladen, waaraan schuldig ge maakt. Deze me. thode van al leen maar of in hoofdzaak cite ren van wat in het eigen be toog te pas kan komen, is ten enenmale fout, temeer, wan neer men van uit de beschou wing van en kele concrete gevallen wil ko men tot zulke algemene en be- zich hadden Pater STOKMAN fout langrijke conclusies als het verstoren van de rust en de goede verhoudingen in ons vaderland. In de tweede plaats verweet de K.V.P.-spreker deze afgevaardigden zeer terecht, dat zij zwaar generaliseer den en de verantwoordelijkheid voor de z.g. verstoring der goede verhoudingen eenzijdig op „de" katholieken en „de" katholieke Kerk willen leggen. Prof. Oud had gisteren zijn katholieke medeleden uitgenodigd een duidelijke afkeuring te laten horen t.a.v. het Haarlemse huwelijksgeval. Dit is reeds Pater Stokman was het eens met prof. Oud, dat in ons vaderland alle volks groepen overeenkomstig eigen overtui ging moeten kunnen leven, dat als enige beperking daarop de overheid moet waken voor de openbare orde. dat de rechter beslist over de schendingen der rechtsorde en dat de rechterlijke beslis singen geëerbiedigd dienen te worden Maar hieraan verbond hij terecht één voorwaarde, n.l. dat het positieve recht niet kan prevaleren boven de individuele gewetensovertuiging, indien in overigens uitzonderlijke gevallen de uitspraak van I het geweten zich duidelijk verzet tegen I een bepaald voorschrift van positief recht. Het positieve recht zelf erkent deze ge wetensnorm. o.a. waar het burgers, die principiële bezwaren hebben tegen de dienstplicht, daartoe niet dwingt Tn chris telijke terminologie gezegd: wij moeten I God meer gehoorzamen dan de mensen. In bepaalde uitzonderingsgevallen mag en moet de burger zich door de uitspraak van zijn geweten laten leiden. De kernvraag van de discussie in kwes tie is, of en in hoeverre zulk een uitzon deringsgeval zich voordeed in de zaak Anneke Beekman en het Haarlemse hu welijk, alsook of en in hoeverre de ker kelijke overheid harerzijds machtiging, opdracht of toestemming heeft gegeven om in casu het eigen geweten te volgen en niet de voorschriften van de positieve wet of de uitspraken van de rechter. In de zaak Anneke Beekman nu is van kerkelijke zijde na de uitspraak van het Amsterdamse hof verklaard, dat de betrokken pleegouders niet in geweten verplicht zijn het kind te houden. Dit is een zeer gewichtige verklaring, aldus pater Stokman, omdat daaruit blijkt, dat de kerkelijke overheid zelf geen enkele verantwoordelijkheid draagt voor het niet-afstaan van het kind, dat derhalve geheel blijft voor de individuele verant woordelijkheid van de betrokkenen. Of deze voogden na die verklaring van kerkelijke zijde zwaarwichtige gewetens motieven hadden, op grond waarvan zij moesten menen, het kind toch niet te mogen afstaan, is nu een van die uitzon derlijke vragen, waarover men verschil lend kan oordelen. En waarover in feite ook onder katholieken verschillend wordt geoordeeld. Indien in een dergelijk indi vidueel geval de beslissing van de rech ter volgens de een terecht en volgens de andere ten onrechte niet wordt nage leefd, dan ligt daarin toch geen enkele reden, dat katholieken de niet-katholie- ken gaan beschuldigen van een anti katholieke hetze, noch dat üe niet-katho- lieken de katholieken gaan verdenken van een omver willen lopen van de Ne derlandse rechtsorde. Op die wijze wordt dan een concreet uitzonderingsgeval, waarover meningsverschil is, een afme ting gegeven, welke de redelijke propor ties verre overschrijdt. Wat het Haarlemse huwelijksgeval be treft. hier moet. zo betoogde de K.V.P.- spreker verder, zeer nadrukkelijk onder scheid worden gemaakt tussen de betrok ken geestelijke en de betrokken leken Voor de eerste was er helemaal geen kwestie van een uitzonderingspositie in deze zin, dat hij voor het conflict stond om ofwel de burgerlijke wet te onder houden ofwel zijn eigen geweten te vol gen. Het was helemaal niet nodig, dat bij dit huwelijk kerkeliik inzegende. Het kerkelijk huwelijk kan immers in be paalde gevallen tot stand komen zonder priesterlijke assistentie. Om die reden had hij die assistentie naar de mening van de K.V.P.-spreker ook moeten weigeren. Wel was er in het Haarlemse huwelijks geval een gewetensconflict aanwezig voor de personen zelf. die een kerkelijk geldig huwelijk wilden sluiten. Want zij konden dit niet doen zonder de burgerlijke wet te overtreden Juist hierom achtte pater Stokman het geboden, dat in de eerste plaats andere oplossingen, en wel in overeenstemming met de wet worden gezocht Maar als men beweert, dat de burgerlijke wet in uitzonderingsgevallen als deze onvoorwaardelijk pr.valeert boven de uitspraak van het individuele geweten dan ontneemt men aan de katho lieken, voor wie het huwelijk een sacra ment is, de vrijheid in zulk een uitzonder lijk geval naar hun eigen diepste gods- dienstig-zedelijke opvatting te leven. lieken in relatie getreden zijn of willen treden Tenslotte behandelde spr. nog de vraag, of en in hoeverre de kerkelijke overheid zelf verantwoordelijkheid draagt voor wat in het Haarlemse diocees is gebeurd. In verband hiermede wees hij op de con stante practijk van de hoogste kerkelijke instanties in dezen, welke hierop neer komt, dat geen toestemming, laat staan opdracht wordt gegeven voor de kerke lijke inzegening van een huwelijk, wan neer geen burgerlijk huwelijk is gesloten of gesloten kan worden. Minister Donker zag in de parlementaire discussie over deze kwestie geen aan leiding om hierop zelf in te gaan De vragen over de onjuiste bericht geving omtrent een arrestatie van een der veroordeelden in de zaak-Anneke Beek man kon de minister nog niet met stellig heid beantwoorden. Volgens onderhandse mededelingen is het onjuiste bericht ont staan door een misverstand tussen het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken en de Ned ambassade in Brussel Voor de veronderstelling, door prof Oud opgeworpen, dat hier meer achter zou zitten, was naar de mening van de be windsman geen reden Tegen de hoofdinspecteur van politie te Maastricht waarop in de Kamer critiek was uitgeoefend i.v.m. de arrestatie van de ontvluchte veroordeelden, kon de Justitie geen disciplinaire maatregelen treffen, zo deelde de minister verder mede. De bevoegdheid hiertoe berust bij de burgemeester van Maastricht. Er is overigens geen reden te twijfelen aan de goede trouw van deze hoofdinspecteur, zo meende mr Donker. Bij dc replieken merkte prof. Oud n.a.v. het betoog van pater Stokman op, dat zijn uitdrukking ..minachting voor de burger lijke wet" niet te sterk is. In de zaak- Anneke Beekman komt het er z.i. alleen op aan. dat de uitspraak van de rechter geëerbiedigd wordt. De liberale fractie leider vroeg zich in verband hiermede af, of men eigenlijk niet had mogen ver wachten, dat het kerkelijk gezag zou heb ben gezegd: voldoe aan de burgerlijke wet. AD INT. De bestuursraad van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft be sloten tot de aankoop van 8 helicopters van het type Sikorsky S 58. De afleve ring van deze toestellen zal beginnen in het voorjaar van 1956 Zij zullen de S 55 op de bestaande helicopterlijnen vervan gen. De afmetingen van de S 58 zijn 50 procent groter dan die van de S 55. De lengte van de nieuwe helicopter is 14.8 meter; de vierbladige rotor heeft een diamter van 17.07 meter. De S 58 zal 12 passagiers kunnen vervoeren; voor de bagage is een afgescheiden ruimte aan wezig De Sabena, die tot 15 November Jl. 50.282 pasagiers op haar helicopternet heeft vervoerd, hoopt in het eerste jaar van de ingebruikneming van deze nieu we toestellen 70.000 passagiers te ver voeren. Bij de gemeenteraad van Haarlem zijn brieven binnengekomen van het comité tot oprichting van het Hildebrand-monu- ment, van het genootschap „Kunst zij ons doel" en de schildersgroep „De acht" naar aanleiding van een mededeling van B. en W. aan eerstgenoemd comité, dat zij niet voornemens zijn aan de gemeenteraad voor te stellen het Hildebrand-monument van prof. Bronner te plaatsen in de z.g. doorkijk van de kleine Hout in de Haar lemmerhout. In de brieven werd erop aangedrongen de doorkijk te handhaven, temeer daar de gemeenteraad in 1933 be sloten heeft deze plaats voor het monu ment aan te wijzen. De gemeenteraad heeft besloten voor het uitbrengen van prae-advies de brieven in handen te stel len van het college van B. en W. De kunsthandelaar C. J. Habets te Val kenburg is sedert enkele jaren in het be zit van een groot klaarblijkelijk 17e eeuws schilderij, voorstellende een gezelschap van mannen en vrouwen die zich bezig houden met musiceren. De eigenaar van dit schilderij is van mening dat dit een werk van Rembrandt is, namelijk het stuk „Muziekgezelschap" dat in enkele biografieën van Rembrandt als een jeugdwerk wordt vermeld, maar dat ove rigens onbekend is gebleven. Het doek draagt een signatuur die nogal gehavend is maar waarvan de be ginletter R. duidelijk te onderscheiden valt alsmede het cijfer 35, dat wellicht duidt op het jaartal 1635. De oorspron kelijke voorstelling -was duidelijk over schilderd. Enkele weken geleden heeft de restau rateur de heer E. Loëst uit Soest het doek schoongemaakt en het ontdaan van de bruine verfdekking. Het resultaat was, dat thans een levendige en in de kleuren goed harmoniërende groep te voorschijn is gekomen De hoofdpersoon, een jonge vrouw, zou sterke reminiscen ties oproepen aan de Saskia. De heer Habets, beweert zijn mening een onbekend meesterwerk uit Rem- brandts eerste schilderperiode te bezit ten te hebben getoetst. Hij verklaarde dat foto's van het schilderij de belang stelling wekten zowel van de directeur van het Haarlemse Frans Halsmuseum als mej dr Houtzager de Utrecht, direc trice Van het Centraal museum aldaar. Zowel dr Baart als mej. Houtzager verklaarden evenwel van niets te weten en zich niet eens dergelijke foto's te herinneren. (Van onze redacteur) Er zün vele Pakketten poppen gekomen in de „Kindergarten'' van het vluchtelingenkamp in het Oos tenrijkse Spittal a. d. Drau. Ger- linda Wellina, het vrolijke 20-jarige kinderleidstertje uit Stiermarken, dat de lange winter wat bezorgd tegemoet zag, omdat ze met vol doende speelgoed voor haar kleu ters had, heeft ons.dat„„m weten, dat een kleine J P P" pen en speelgoed haar ^"da™fek. is binnengevloeid. Dat maal van Nederlandse 8ey® ook in ons blad (op 18 Octoberl in een der vluchtelingen-reportages over haar zorgen hadden ne Voor zover ze de adressen op pakketten heeft, kunnen ontcp ren. heeft Gerlinda onmiddellijk teruggeschreven. Maar omdat f'i niet bij alle pakketten het geval was, heeft ze ons gevraagd de schenkers ook op deze wijze te danken. En _wij voegen er voor degenen, die wèl poppen hadden willen stu ren, maar dit niet hebben gedaan nog dit aan toe: de sleutel-actie voor de vluchtelingen is tot. 18 Jan. verlengd, zodat nog in enkele ste den (Amsterdam b.v.) en gewes ten plaatselijke acties volledig kunnen worden uitgevoerd. In plaats van poppen sturen, kunt U derhalve nog steeds Uw oude sleu tels kwijt, aan de prijsvraag mee doen de voetbalwedstrijd Ned. Elftal—Rot Weiss Essen gaan zien (kaarten aan het v£n,.ons blad Kortenaerstraat 1, Rotter dam) of alleen maar denken aan het gironummer 5100 van de Vluchtelingenhulp in Den Haag. (Van onze correspondent). PARIJS. Woensdagavond. Voor het concert, dat het Residentie Orkest gisteravond te Parijs heeft gege ven hadden de organisatoren het aange durfd de ontzaglijke Pleyel-zaal te kiezen De belangstelling was zo groot, dat men van een goed bezette zaal kon spreken Hoewel men bij kunstmanifestaties zo langzamerhand gewoon is geraakt over de belangstelling van de Nederlandse ko lonie te klagen, had zij deze keer een be hoorlijk deel van het publiek geleverd Te Parijs is het kunstzinnige succes niet bij dat van Brussel achtergebleven. Willem van Otterloo werd ook dooi het j Franse concertpubliek blijkbaar zeer ge waardeerd voor de glanzende wijze, waar op hij zijn orkest Wagner's ouverture voor de Meistersanger en de Symphonie in Re-mineur van Cesar Franck, werken die hier hun periodieke plaats op de program ma's hebben, uitvoerde Evenwel was de aandacht in het bijzon der gericht op een hedendaags Nederlands werk. dat hier nauwelijks via de radio bij weinigen bekend is, namelijk Henk Ba" dings' Concert voor twee violen en orkest Dat Badings dit concert juist voor het Residentie Orkest er in het bijzonder voor de beide eerste violisten Herman Kreb- bers en Theo Olof heeft geschreven be reidde aan beide kunstenaars zowel als aan het orkest en zijn dirigent een zeer oplettende ontvangst. De uitvoering van het concert werd voor het publiek, dat voor een groot deel uit de elite van het Parijse concertpubliek bestond, een ware verrassing. De beide violisten hebben me' de uitvoering ervan hun gehoor in geestdrift gebracht en bij de langdurige ovatie moest de componist wel voor de dag komen om in de hulde te delen. En ook het orkest en de dirigent werden allerminst vergeten. Voor Badings zelf is de ontvangst van zijn werk te Parijs een ware triom* geweest Onze he dendaagse kunstvermogen maakte te Pa rijs een voortreffelijke beurt. De bereidheid van de heer Oud om mede te werken aan een regeling, waar bij katholieke geestelijken in extremis ook als ambtenaar van de burgerlijke stand zonden kunnen ontreden, kon de K.V.P-woordvoerder op ziehzelf wel waarderen, maar hii kon dit voorstel toch niet overnemPn Want. aldus spr. in de eerste plaats i« zulk een regeling helemaal niet nodig om voor betrokken katholieken een gewetensnood weg te nemen, en vervolgens zou een dergeliike oplossing on de katholieke geestelijken een verantwoordelijkheid leggen, die aan hun gpesteliifcp functie vreemd is en die hen Das met recht in een gewetens- "nnfliet zou kunnen brengen: het con flict nl tussen wat een en dezelfde nersonn heeft te doen of te laten als priester en als ambtenaar. Tegenover prof Gerbrandy. die had be weerd dat de R.K- Kerh ook rechtsmacht uitoefent over niet-katholieken hetgeen z.i voor de gelovige protestant iets heel ernstigs is, merkte pater Stokman op dat dit niet het geval is. De R.K. Kerk oefent slechts rechtsmacht uit over haar eigen leden, zij het ook, dat die rechts macht in haar gevolgen ook niet-leden kan taken, die door huwelijk met katho- Vele uren lang heeft de Haagse recht bank zich Dinsdag bezig gehouden met een strafvervolging tegen de oneervol ont slagen hoofdagent van de Haagse politie B., die, blijkens getuigen en eigen erken ning, geld van enige Haagse bedrijven had aanvaard. Het betrof hier een lid van de afdeling .inlichtingendienst". Deze dienst heeft tot taak. gegevens te verzamelen op polilick terrein en werkt daartoe o m samen met een groot aantal Haagse werkgevers. De ze laatsten kunnen over sollicitanten vra gen stellen ten aanzien van politieke ge zindheid. Van hen wordt dan verwacht, dal zij op hun beurt de inlichtingendienst op de hoogte houden. Ter zitting werd duidelijk, dat het ech ter niet bij politieke inlichtingen bleef Om de her- illii'heid van de oerson-- <-['s tot het verstrekken van inlichtingen aan te moedigen, verstrekte de inlichtingen dienst hun ook gegevens uit de criminele kartotheek van de Haagse politie. Dit scheen zelfs een gewoonte geworden te zijn. De president van de rechtbank, mr M. de Jong. trachtte vragen over de werk zaamheden van de inlichtingendienst zo veel mogelijk te voorkomen, waarbij hij enige malen in woordenstrijd raakte met de verdediger, mr P. van 't Hoff Stolk. Deze laatste zag er tenslotte zelfs van af getuigen te ondervragen. De president was van mening, dat „de ze (criminele) mededelingen in strijd zijn met de rechtsopbouw van Nederland". Men tornt hiermede aan het reclasserings- werk, waarbij tonnen worden besteed om ontspoorde mensen weer op de goede plaats te helpen". Verd. verklaarde, dat hij in tegenwoor digheid van zijn hoofdinspecteur met de personeelchef van een broodfabriek had afgesproken, dat zij de beide soorten in lichtingen met elkaar zouden uitwisselen. Deze broodfabriek en ook een melkfa briek hadden aanvankelijk een particuliere rechercheur in dienst, doch deze voldeed niet De politie gegevens daarentegen wa ren uitstekend. Daarna had men toen be sloten B. een beloning te geven voor zijn werk. Van de broodfabriek had hij van Mei 1952 tot October 1954 (toen de zaak uitkwam) gemiddeld f 50,- per maand gekregen. Maar aan andere bedrijven, waaronder zeer grote verstrekte hij ge lijke inlichtingen zonder enige betaling. In 1948 reeds was hii daarmee begonnen. De Officier van Justitie stelde, dat B. gehandeld had in strijd met zijn plicht, en daarvoor geld had aangenomen. Hij eiste anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr Van 't Hoff Stolk. achtte alleen het aannemen van geld fout. maar betoogde dat zijn cliënt bij het ver strekken van de gegevens niet in strijd met zijn plicht gehandeld had. Op deze grond bepleitte hij een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 6 December uit spraak doen. (Van onze correspondent) De Toneelgroep „Theater" heeft de hand weten te leggen op het stuk „Familie-pro ces" van de Italiaan Diego Fabbri. „Fa milie-proces" is een hoogst actueel stuk. want het behandelt de strijd tussen ouders en pleegouders om het jongetje Abel. De datum van de opvoering staat nog niet vast. Op 1 Januari 1956 brengt Theater in Arnhem de première van „De dochter van de Bronnenmaker" (La Fille du Puistier) van Marcel Pagnol. Deze Franse schrij ver is bekend door zijn film „Manon van de bronnen". De titelrol zal worden ver tolkt door Marijke Bakker. Hans Tie- meyer zal de regie voeren. Op 12 Januari volgt dan de première van „The Cat on the hot tinroof" van Tennessee Williams. Men heeft voor dit stuk nog geen Nederlandse titel. Verder heeft Elise Homans de rol van Anny de Lange, die wegens ziekte ver stek moet laten gaan voor de première „Boek van de Maand" a.s. Vrijdag in Arnhem overgenomen. In verband met deze ziekte kan Thea ter voorlopig de bekende stukken „Bus halte" en „Dona Rosita" niet opvoeren. Pater H, van der Stappen, S.V.D. uit Heesch (N.B.) is aan de universiteit van Chicago summa cum laude gepromoveerd tot doctor in de geschiedenis van de Chi nese en Japanse kunst. Dr. Van der Stap pen promoveerde op het proefschrift: „In vestigation into the status of Chinese pain ters at the early Ming court and the exis tence of an academy". Dr. van der Stap pen vertrekt op 14 December uit St. Fran cisco naar Tokio, waar hij docent wordt aan een der universiteiten. QGENSCHIJNLIJK is Bordewijk (Van onze Brusselse correspondent) Naar uit Luxemburg wordt gemeid, zal de E.G.K.S. misschien over niet al te lange tijd. een Europese Energie- en Staalgemeenschap worden, die de atoom energie zal omvatten Volgende maand zullen door de zes landen der Gemeenschap plannen wor den besproken waaraan door experts se dert vijf maanden wordt gewerkt. Men za[,Jan een keuze kunnen doen uit vee schillende oplossingen. Die landen zul len dan bovendien een Europese hoge autoriteit kunnen in het leven roepen met supranationale rechten en die de steenkool de ruwe petroleum, de elec- triciteit en de natuurgassen alsmede de staalindustrie zal omvatten. Een andere oplossing, zo wordt nog gemeld, zou kunnen bestaan in de op richting van een Europees Energiekabi net, bestaande uit ministers van de lan den die lid zijn en dat adviezen zou ont vangen van een bureau van deskundiger der huidige kolen- en staalgemeenschap Naar verluidt- zouden verschillende experts accoord kunnen gaan met de annexatie van de atoomenergie bij de energiegemeenschap. Zoals men weet werd reeds een plan uitgewerkt voor de gemeenschappelijke exploitatie van de Europese atoomener gie. waarbij dan zou worden overgegaan tot oprichting van het bureau Euratom met het doel' het industriëlegebruik van de atoomenergie te bevorderen. in zijn nieuwe roman „De Bloe semtak" sterk veranderd. Niet alleen is de toon milder geworden ontdaan van de metalen hardheid van vroeger, niet alleen hezit de vertelling een eenvoud in de opzet, die haar onderscheidt van vroegere bizarrerieën, ook de hoofdpersonen zijn geen Bints, geen Katadreufies of Valcooghs meer, geen gewelde naars of zonderlingen. De hoofd personages van „Bloesemtak" zijn gewone mensen, een gelukkig echtpaar, dat zich het leven zuur gemaakt ziet door de jaloezie van derden. jaloersheid kan eenbron z«nvan een haat die gaandeweg in ,de^.on'X v„- beid uitbarst, zij kan ook tot stille bittering leiden, tot hardnekkig e kaal volgehouden onredelijkheid In figuren laat Bordewijk de afgunst n deze twee gedaanten voortwoekeren werp van beider ialoezie is u*tel"^e ,uccec geluk der van Marles deels bet suo.ce^ van de bescheiden architect, meer nog cu onaantastbaar nobele karaktergroo van zijn echtgenote. Haar vriendin Leo. grillig, dom. in som mige opzichten sluw, en uitermate ge vaarlijk, wreekt haar geestelijk minder- heidsgevoel tegenover de architecten vrouw met het venijn van lasterpraat en in een vlaag van woede zelfs door mis handeling De huisheer der Van Marles een Jood. bouwt op een belachelijke aan leiding de fictie van fel anti-semitisme bij de Van Marles, een hersenschim die hij volhoudt tot In een pathologische haat De campagnes van de vriendin en van de huisheer brengen de echtelieden tn een precaire situatie. Het gerecht zal erin gemengd worden. Maar manoeuvres op hoog niveau voeren' de zaak van de rol. Lichamelijk en geestelijk aangetast door de belevenissen sterft Aurora van Marle TOT zover de vertelling, die. zoal.' aezeed in dit boek een meer normale voorfgang heeft, minder gestuwd door de gedragingen van uitzonderlijk' mensen dan in vorige romans van Borde- wijk het geval was. Ditmaal zijn d'. figuren van het voorplan mensen zonde: satanische trekken zonder physieke ot psychische verbijzondering Maar toch Bordewijk in zekere zin dezelfde geblevei Zijn geliefde thema, de vernietiging, d* boosaardige aanslag op het ongerepte wederom aanwezig Het speelt ditmaal ir de bijfiguren De vernietiging slaag' slechts uiterlijk. Mevrouw Van Marl. sterft haar man is voor de rest van zij: leven een gebroken mens. Maar eerst daar. wanneer dit eenvoudig lijkende verhaal ten einde is. komt Borde wijk tol de eigenlijke draagwijdte van He' boek Die ligt namelijk niet in de span ning der gebeurtenissen zoals die zich in roddeisalons en advocatenkantoren af spelen, maar in het tasten naar een diepere zin van het leed dat hel gelukkige gezin werd aangedaan. Het geluk van Aurora werd er niet wezenlijk door aan getast. maar toch is zij onder de druk der gebeurtenissen veranderd. En ook haar man verandert. Na de dood van Aurora voelt Van Marle dat zfln liefde, hoe ont roerend ook in een zacht vertrouwen beleden, tekort schoot. Hij heeft ziii vrouw in haar diepste verlangens nauwe Ujks gekend Hij beseft evenwel dat. wal er ook hier op aarde gebeurt, de liefde een hand schept, die verder reikt. Een sociëteitsgpsorek over de vierde dimensie wiist hem de weg tol het denken over het hiernamaals, al is het maar een vreemde hallucinatie omtrent een onbestemd voort leven in een groter heelal. Bordewijk is altijd een meester geweest in het construeren van bovennatuurlijke visioenen In „Bloesemtak" komt hij met zijn rationele bedenksels - die hij uitdrukkelijk in de uitspraken van zijn personages distantieert van geloot en hoogstens als een redelijk geloof doet voorkomen dichter bij de christelijke op vatting van het leven na de dood dan ooit tevoren. Dichter wellicht dan hij zelf ermoedt. „Daarom alleen al vonden wij „Bloe semtak" een opmerkelijk boek Dat is het overigens niet minder om de mar kante beschrijvingskunst De sfeer van iud-Amsterdam wordt geëvoceerd met de gevoeligheid en de indringendheid die Bordewijk als portrettist van het stads beeld volstrekt onnavolgbaar maken Een groene tafel, een project van een kerk een kermis leiden voorts tot subtiele descripties, die ongemerkt de kracht krij gen van critische beschouwingen of huiveringwekkende droombeelden Zulke uitweidingen buiten de eigenlijke vertel ling om zijn geen franje; zij behoren, naar het woord van Virginia Woolf tegen over de titelpagina, wezenlijk tot de roman die meer is dan alleen een „look'.ng- glass likeness to life". P. N.a.v „Bloesemtak" door F. Borde wijk. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. DIEGENEN onzer lezers die onthou den wat wij schrijven, weten, dat wij reeds enige malen uitlatin gen van de Paus hebben geciteerd, betreffende de taak der overheid om te waken over het culturele en publi- citeit.swezen: de pers. de film. de ra dio en alle daarmee verwante institu ten. Zij weten eveneens, dat wij niet zonder bezorgdheid leven met betrek king tot de staatsinvloed op de ont wikkeling der samenleving. Kan het een met het ander samengaan? Als wij de Staat deze verantwoordelijkheid toekennen, leveren wij dan de samen leving niet aan hem over, juist in haar gevoeligste sectoren? Want, nietwaar, wanneer het culturele leven onder --taatstoezicht staat, waarin zijn wij jan nog vrij? Droogt dan juist de bron der vrij heid niet op? Is de consequentie niet, dat ook het godsdienstig leven aan overheidstoezicht moet worden on- 'Tworpen? DE DUITSE bisschoppenconferentie van Fulda heeft een verklaring betreffende de radiowetgeving 'publiceerd die in deze vragen licht an ontsteken. Het stuk erkent de taak van de Staat >ven bedoeid: „Wij beschouwen het s vanzelfsprekend, dat regering en olksvertegenwoordiging de hun toe- imende invloed hebben. Maar" voegt ?t daar aanstonds aan toe. „Wij eisen iet dezelfde vanzelfsprekendheid, dat ak de Kerk., haar medeverantwoor- 'lijkheid kan waarnemen: een eis, ie ook de vrije krachten der samen- ving stellen". Hier is dus sprake an samenwerking. Maar niet als tus- en gelijken Zelfs niet als tussen macht en, die aan hetzelfde begrip beant- oorden. De „vrije krachten der sa- enleving" (waartoe ook de Kerk be ert) ziin onafhankelijke bronnen van 1,-poi in7ieht De Staat moet deze rijheid beschermen en. in harmonie iet wat zij eisen, zorgen voor die maat- gelen die alleen van de overheid mnen uitgaan. Wij lezen: „Niet de Staat is op de eerste plaats eroenen culturele arbeid te verrich- en: hij moet deze beschermen, sti puleren. bevorderen, onder erkenning van het subsidiariteitsbeginsel ook ligen taken op zich nemen overigens -chter. wijze terughouding betrachten i vriiheid laten.. De zore voor de •ultuurgoederen is op de eerste plaats e taak der vrne vo'k«-i—aet-'oq en in toge mate ook der Kerk Alp auto- iome gemeenschap heeft de Kerk op •ultureel gebied bijzondere verant woordelijkheid" DIT ZIJN BEGINSELEN Wat zij betekenen, ontwaart men 't bes te wanneer men op de toepas- ng let. Een eis die in de verklaring in ver- chillende vormen wordt gesteld is. dat Ie Kerk in de lichamen die over het adiowezen waken, door eigen (dus ioor de bisschoppen in te stellenl istanties vertegenwoordigd zij. Niet dleen om aan het overleg, maar ook -n aan de beslissingen deel tp nemen ,Wij moeten., de eis blijven stellen, iat in de toeziende lichamen en in de programmacommissies van alle Duit se radioinstellingen., vertegenwoordi gers der Kerk als zodanig zitting en stem hebben en door de Kerk afge vaardigd kunnen worden". En dan volgt een zin die èn duidelijk maakt wat dit „als zodanig" betekent èn de ware strekking van deze eis blootlegt: „Wij kunnen er geen genoe gen mee nemen, dat vertegenwoordi gers der Kerk slechts over de lijsten ener politieke partij leden van deze lichamen kunnen worden". Deze opmerking is natuurlijk door practisehe overwegingen ingegeven, zij is ongetwijfeld de vrucht van opge dane ervaringen. Maar juist deze wer pen licht op de wijze waarop politieke partiien ten aanzien van de geesteliike zorgen der Kerk functionneren. Wij me nen dat hier meer in het spel is dan dat politieke activiteit een andere per soonlijke instelling eist dan die. welke nodig is om het oordeel der Kerk over culturele verschijnselen te vertegen woordigen Hiermede is niets gezegd ten nadele van deze activiteit en nog minder zo mogelijk van wie zich daar aan wijden. Evenmin als katholieke ondernemers of ingenieurs of biologen om slechts enkele beroepen te noe men. de eerstaangewezenenzijnalshet erom gaat een keuringscommissie sa men te stellen, evenmin zijn het de Dolitici. En zou dus de Kerk op „de lijsten ener politieke partij" zijn aan gewezen dan zou haar keuze op on juiste en onredelijke wijze zijn be perkt. Gesteld al, dat haar nog eni- ''euze zou overblijven. MAAR DIT IS. zoals wij reeds te kennen gaven, niet alles. Wij zijn „natuurlijk" zouden wij zeggen als wij niet aan den lijve had den ondervonden dat zelfs deze opvat ting tegenspraak kan oproepen wij zijn van mening dat de katholieke politicus in de georganiseerde samen- Javine rje Ke**V „erter"'-""oor(jle+ Maar het is 'n politieke vertegenwoordiging; een vertegenwoord' ing met andere woorden, die gebonden is aan. en be paald wordt door de eisen van de po- i«rjprp partij heeft haar program en ieder program moet voort durend aan de zich evoluerende situa tie worden aangepast. Daarbij moet mort lolIcPn^ VinlovfirGlro n"orprt om het meer belangrijke te kunnen be reiken, Dit is geen teken van onprin- cipiëel opportunisme, maar van po litieke wijsheid De vertegenwoordleer ener politieke partij is niet vrij be slissingen te treffen, in welke aan gelegenheid ook met veronachtzaming van de andere zorgen van zijn forma tie. Als politicus moet hii een groot aantal belangen in 't oog en in even- wicb' houden Als vertsop-" ■'wer der Kerk in 't radiowezen zou hij uit sluitend haar desbetreffend standpunt mopten vRrtPffPnuunrv-rD'opn. De Kerk moet vrij zijn. wil zij haar invloed op het culturele leven doen gelden. Daarom is het. menen wij. dat het Duitse Episcopaat hier de eis stelt, niet alleen dat de betekenis der Kerk voor het culturele leven door de Staat wordt erkend, maar ook. dat haar de haar toekomende invloed wordt ge geven: en niet alleen dat de beteke nis van die invloed wordt erkend, maar ook dat zij in de gelegenheid wordt gesteld deze direct door ad hoe aan gewezen vertegenwoordigers en in vrijheid uit te oefenen. J. H. C. CREÏGHTON S.J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3