agent Van Krieken wordt gesteld Hoofd ijheid in vrif Nieuw Guinea geen onderwerp op komende conferentie? DE NOOD DER PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN Minister Beyen in Wenen hartelijk ontvangen Zes doden op de weg De openbare aanklager Compromis tussen twee plannen Regering voelt niet voor meer beperkte uitbreiding van aantallen Kamerleden De Haagse Nederlands-Indonesische besprekingen VAN LEZER LEZER Ben Joesef consulteert partijen Efficiency-dagen in Utrecht Nederlandse afgevaardigde in V.N. over Bakkersarbeid voor de feestdagen Kon. Ned. Jaarbeurs Ned. Genootschap van burgemeesters opgericht Nationaal Toneel van België in Amsterdam De K.N.P.-af deling te Nijmegen Bromfietsers opgepast! DONDERDAG 24 NOVEMBER 19,% PAGINA 5 De rol van Brabant en Limburg in het water- wegenprobleem da9 'n uit® Geef |f|tg3§j|jö f hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep ABPlJSIROOP/i prijs per doosje a 2 tabletten voor 8 koppen ZO ZUIVER ALS Sukarno's uitspraken DE VERSCHIJNING AAN DE H. VADER voor overheid eerste eis OUDENBOSSCHE BASILIEK WELDRA IN RESTAURATIE? Dr ir F. den Hollander voor zitter van raad van beheer PLESMAN-MONUMENT Roermondse parochie wenst VASTE BIJDRAGE VOOR DE KERK Verhlaring van een verklaring Ook snelheid onder controle Eindhoven. EEN PAROCHIAAN nüi 7 ELFS nu hej Delta-Plan in de Tus- senwateren een geheel nieuwe situa tie schept tegen wier achtergrond de meeste, door de Nederlandse experts nim mer geheel aanvaarde Belgische bezwaren tegen de huidige ScheldeRijnverbinding komen te vervallen, zal Nederland, zo stel den wij in een vorige beschouwing over het ontwerp Delta-Wet, tijdens de Belgisch Nederlandse onderhandelingen die hj volgen zullen, niet geheel aan het doen van concessies kunnen en willen ontko men. Nog steeds immers is het probleem der Schelde—Rijnverbinding gekluisterd in een complex van andere vraagstukken bi] -wier oplossing ook Nederland zeer grote belangen heeft. Wij noemen daarvan op de eerste plaats de beruchte Stop van Ternaaien: een obstakel dat, op de eerste plaats ten gerieve van de Limburgse handel en industrie, ongetwijfeld reeds jaren geleden ppgeruimd zou zijn, ware het niet dat van Belgische zijde de oplos sing van dit probleem afhankelijk was gesteld van het vinden ener oplossing voor de heersende Belgisch—Nederlandse meningsverschillen aangaande de Schelde Rijnverbinding. Wij noemen voorts de Westbrabantse waterwegen- en havenproblemen wier urgentie niet minder is en die, zij het om andere, op de eerste plaats technische redenen reeds veel eerder ter hand zou den zijn genomen als er nimmer sprake was geweest van de mogelijkheid tot de bouw van een Moerdijkkanaal. Het is als gevolg daarvan, dat West brabantse belangen tenslotte automatisch aan het Moerdijkkanaal gekoppeld wer den: het leek erop, dat West-Brabant zijn problemen niet opgelost zou krijgen zo lang er nog kans was op een Moer dijkkanaal; het is mede daardoor, dat men in Brabant niet bepaald afwijzend stond tegenover het Moerdijkkanaalplan. Men liet immers Brabant de keuze niet. Het Moerdijkkanaalplan mocht dan wel licht nadelen opleveren voor onze zee havens, het kwam in ieder geval tegemoe; aan veie, door West-Brabant terecht aan gevoerde eisen. De ervaring had geleerd dat aan deze eisen slechts theoretische doch geen practische aandachj werd ge schonken zo lang men van Nederlands? zijde rekening moest houden met de mo gelijkheid, eerlang gedwongen te worden tot de aanleg van een Moerdijkkanaal dat een aantal, anders noodzakelijke in West-Brabant te ondernemen werken overbodig zou maken. HET zijn deze Westbrabantse belangen die verleden jaar tijdens de onder handelingen tussen dr Van Cauwe- laert en mr Steenberghe (uiteraard uit stekend op de hoogte van de Brabantse interessen) een gewichtige rol hebben gespeeld. Een der drie hoofdcondities welke de Nederlandse onderhandelaar stelde alvo rens hij zijn handtekening zette onder het gemeenschappelijke advies, was dat het tracé van het kanaal zodanig gekozen zou moeten worden, dat de belangen van het Westelijke deel van Noord-Brabam daar zoveel mogelijk baat bij zouden vinden. Bij de beoordeling van de finan ciële zijde hunner voorstellen, werd voorts overwogen, dat de voorgestelde werken voor de doorsneden streek van belang zouden kunnen zijn en dat, door de aanleg van het kanaal, minder wer ken noodzakelijk zouden zijn ter verbe tering van scheepvaartverbindingen en afwateringsmogelijkheden en ter bestrij ding van de verzilting in Westelijk Noord-Brabant. Wat dit laatste betreft, verwacht men ook voor Noord-Brabant gunstige resul taten zo de zeearmen eenmaal afgesloten zullen zijn. In de Memorie van Toelich ting op het ontwerp Delta-Wet wordt met name vastgesteld: „afdamming van de zeegaten in het Zuidwesten des lands zal niet alleen voor het eilandengebrid de dreiging van de verzilting aanzienlijk verminderen door de belangrijke verkor ting van de zoute kustlijn, maar voorts de mogelijkheid scheppen om ook daar een zoetwaterbekken te vormen waarui' niet alleen de aangrenzende gebieden van zoet water zullen kunnen worden voorzien, maar eveneens belangrijke de len van Noord-Brabant". De Brabantse bezwaren tegen de hui dige situatie richtten zich echter nie' alleen tegen de steeds verder voortschrij dende verzilting. Men eist in Noord Brabant onder meer de verbetering van de toegang tot de haVen van Bergen op Zoom, een kanaal van de Mark naar de Vliet, ®en gedeeltelijke verruiming van de Vliet en een kanaal Roville—Moerdijk, werken die niet meer uitgevoerd zouden behoeven te worden zo het Nederlandse tracé van een Moerdijkkanaal inderdaad dwars door Westelijk Noord-Brabant ge trokken zou worden. ZO nu dat Nederlandse tracé van een Moerdijkkanaal vervallen zou om dat het Delta-Plan het graven van dat kanaal, dat overigens slechts voor twintig procent door Nederland bekos tigd zou worden, in feite overbodig maakt, zo zal het nodig zijn, in aanslu-.- ting op de werken in de Zeeuwse wate ren, nog andere voorzieningen te treffen ten' gerieve van West-Brabant. Men zal. Zo het eenmaal vaststaat dat het Moer dijkkanaal als zodanig ter ziele is, en achterhaald door een nieuwe situatie, met het treffen dezer voorzieningen niet lan ger meer mogen wachten, gelijk men evenmin langer wachten kan met het opruimen van de Stop van Ternaaien Voorwaarde daartoe is, dat men tijdens de nu volgende BelgischNederlandse onderhandelingen inderdaad tot een defi nitieve oplossing komt inzake de Scheld» Rijnverbinding. Onderhandelen veronderstelt van beide zijden de bereidheid, te geven en te ne men. Zo de Belgische gesprekspartner het t>elta-Plan accepteert als een complex van werken dat weliswaar op de eerste Plaats de Nederlandse veiligheid dient doch dat daarnaast ook zeer beduidende Voordelen biedt voor de scheepvaart tus s®n de Schelde en de R'in, zo zal de Nederlandse gesprekspartner niet alleen ter wille van het goede nabuurschap tot ehige concessies bereid moetem zijn, ook M omdat deze concessies kunnen opwe gen tegen de Limburgse en Braban'sp belangen welke eindelijk ter hand kun hen worden genomen als de aloude luaestie der Tussenwateren eindelijk tot ^et verleden behoort. De minister-president en minister Beel hebben er met voldoening kennis van ge nomen, dat verscheidene Tweede-Kamer leden die zich in 1951 niet konden vereni gen met de toen aanbangig gemaakte voor stellen tot uitbreiding van het aantal le den van Eerste en Tweedè Kamer tot resp. 75 en 150, thans hun bezwaren heb ben laten vallen. Zien de ministers wel, aldus de memorie van antwoord, dan is de belangrijkste factor welke enige aar zeling doet ontstaan tegenover de inge diende voorstellen, de vraag of deze de vereiste stemmenmeerderheid op zich zul len verenigen, zulks gezien in het licht van de omstandigheid, dat verscheidene leden der Eerste Kamer, die in 1952 tegen de uitbreiding van de ledentallen had den gestemd, bij de behandeling van de (Advertentie) 'AKKER SIROOP rijksbegroting voor 1955 hebben verklaard, dat een meer beperkte uitbreiding te we ten tot 120 en 60 leden, voor hen wel aanvaardbaar zou zijn. De ministers mo gen hieromtrent opmerken, dat de rege ring. na kennismaking van deze ver klaring, daarin geen voldoende aanleiding heeft kunnen vinden, terug te komen op de voorstellen tot uitbreiding der Kamers tot onderscheidenlijk 150 en 75 leden, zoals deze voorstellen ook bij de vorige grondwetswijziging aan de orde zijn ge steld. Met betrekking tot de verdere gang van zaken delen de ministers mee, dat de thans ingediende voorstellen tot verande ring in de grondwet qua procedure als een complex van voorstellen moeten wor den beschouwd. Weliswaar komt dit min dert tot uitdrukking, omdat zij niet bij een Koninklijke Boodschap aan de Twee de Kamer zijn aangeboden, doch dit vindt zijn grond in het streven van de regering om de Kamer in de gelegenheid te stel len, zich zó spoeidg mogelijk te beraden over hetgeen voor behandeling gereed gekomen was. Het zou onjuist zijn, aan de door overwegingen van practische aard ingegeven handelwijze staatrechtelijke gevolgen te verbinden voor zoveel betreft de toepassing van artikel 211 grondwet. In deze gedachtengang wil het de minis ters alleszins toelaatbaar voorkomen, de Kamers eerst te ontbinden, nadat alle thans ingediende voorstellen in eerste le zing zullen zijn behandeld. Sultan Sidi Mohammed ben Joessef Ononlionrleliike aannassino- ook heeft de twee voornaamste Marok- i LinopnouaenjKe aanpa.»ine kaanse nationalistische partijen, de Istiklal en de Democratische Onaf hankelijkheidspartij, verzocht candi- daten aan te wijzen voor de functie van premier in de eerste Marokkaanse regering, die het gehele volk zal ver tegenwoordigen. Hij zal hun ook verzoeken voorstel len te doen voor de samenstelling de zer regering, die tot taak zal hebben met de Franse autoriteiten over onaf hankelijkheid voor Marokko te onder handelen. (Van onze redacteur). 's-GRAVENHAGE, Dinsdagavond. Wij vernemen van bevoegde Indonesische zijde, dat de hoofdagent Van Krieken, die door Indonesische infiltranten op Nieuw-Guinea werd over meesterd en naar Indonesië werd gebracht, dezer dagen naar Djakarta is overgebracht en binnenkort in vrijheid zal worden gesteld. Dezelfde Indonesische kringen legden er de nadruk op, dat deze vrijlating niets uitstaande heeft met de besprekingen, welke mr Utojo Ramlan mo menteel voert met minister Luns, om tot een bespreking te komen over alle aangelegenheden, die Nederland en Indonesië beide betreffen. Deze zaak, zo zeide men, moet daarvan volkomen los worden gezien. Dit is geen prijs voor de onderhandelingen die gaande zijn. Hoofdagent Van Krieken zou onafhankelijk daarvan toch zijn vrijgelaten. Ook de soepeler houding ten aanzien van de Nederlandse verdediging en getuigen in de zaak-Jungschlager, zou met deze conferentie niets uitstaande hebben. Men deelde ons tevens mede, dat de haast, welke met de besprekingen wordt gemaakt, verklaard moet worden uit het feit, dat er een complex is van allerlei uitstaande problemen, die men liever wil behandelen, vóórdat de sfeer tussen beide landen door de behandeling van het Nieuw Guinea- probleem in de V. N. zou zijn vertroebeld. Op de vraag, waarom deze zaak dan bij de V.N. aanhangig is gemaakt, als men toch de verhouding tussen Nederland en Indonesië niet wilde vertroebelen, is van Indonesische zijde het antwoord, dat ieder kabinet Nieuw-Guinea nu eenmaal moet maken tot een punt van zijn programma en moet zeggen dit probleem tot een op lossing te wilen brengen. Met het „neen" van Nederland en het ,,ja" van Indonesië kan dus een regering, die aan het bewind wil blijven, deze zaak alleen maar voor het internationale fo rum brengen, waarmee dan aan de belof te van dat programma is voldaan. Hieruit zou men kunnen opmaken dat de Indonesische regering de zaak van Nieuw- Guinea niet op de spits wil drijven en dat men haar alleen met het oog op de publieke opinie in Indonesië zo sterk enta meert, terwijl men tegelijkertijd toch weer beducht schijnt te zijn voor een sfeerver troebeling in verband met de financieel- economische besprekingen, die men gaar ne spoedig zou willen beginnen. Men staat van Indonesische zijde op het standpunt, dat men deze zaak in de v.N. wel kan afwachten, maar dat de stemming dan misschien is bedorven voor andere besprekingen in de financieel-economische sector. Men wilde van Indonesische zijde deze doen voorafgaan aan de bespreking in de V.N. over Nieuw-Guinea. Na de tot standkoming van het Haagse protocol ver leden jaar is deze zaak reeds driemaal in het Indonesische parlement gebracht en driemaal is zij, omdat het door de hou ding van de oppositie niet tot een quorum kwam, niet behandeld. Er is nu gezegd dat de inhoud van het Haagse protocol direct na het totstandkomen reeds was verouderd. Men verklaart dat in Indone sische kringen aldus, dat men de zaak, nu deze in Indonesië geen voortgang kan vinden, zoveel mogelijk wil vereenvoudi gen en terugbrengen tot een normale basis van een overeenkomst tussen twee sou- vereine staten. Op de vraag of de bedoeling van deze conferentie eigenlijk niet was de zaak- Nieuw-Guinea opnieuw op het tapjjt te brengen, voordat deze in de V.N. zal wor den besproken, menen wjj nu te kunnen mededelen, dat in het onderhoud, dat mi nister Luns in New York met minister Anak Agung had, besloten is, dat de sta tus van Nieuw-Guinea bij deze bespre kingen niet in het geding zou worden ge bracht. Van Indonesische zijde is men echter van mening, dat er ook dan nog allerlei zaken betreffende Nieuw-Guinea te be spreken overblijven, zaken in het belang van de bevolking van Irian en die betrek king hebben op de ontwikkeling der po litieke zaken in het Aziatische halfrond. Men kan op het ogenblik nog niet zeggen, dat tegen een bespreking van deze zaken door de Nederlandse regering geen be zwaar wordt gemaakt. Het oriënterende gesprek, dat ambassadeur Utojo Ramlan hier voert, begint, naar men ons in deze kringen mededeelde, tekenen van afron ding te vertonen. Maar tot een gespreksbepaling is het nog niet gekomen. Hedenmiddag hebben de héren Utoyo Ramlan en de zaakgelastigde Kwee Djie Ho een gesprek van twee en een half uur gehad met de heer Blom van Buitenland se Zaken. Morgen zullen zij opnieuw mi nister Luns ontmoeten. Wijst men op de uitlatingen van presi dent Sukarno inzake Nieuw-Guinea, dan legt men van Indonesische zijde de nadrus er op, dat men de uitspraken van de pre sident moet zien in het kader van zijn persoonlijke opvatting, die een parlement nooit kunnen binden en ook een regering niet van richting kunnen doen verande ren. De opdracht van mr Utojo Ramlan is intussen alleen deze, dat hij de inleidende besprekingen moet voeren met de Neder landse regering om tot een gespreksstof te komen, waarbij dus niet over de status van Nieuw-Guinea zal worden gesproken, maar wel nadrukkelijk is vastgelegd, dat ieder aan zijn standpunt vasthoudt. Voor zulk een gesprek acht men in Indonesi sche kringen alle kansen nog aanwezig. En men wil deze besprekingen het liefst ten einde voeren, vóórdat de zaak-Nieuw- Guinea half December, naar wordt aan genomen, in de V.N. zal worden behan deld. De Indonesische delegatie daarheen is onderweg en wel via Nederland. Men ontkende in Indonesische kringen, dat deze delegatie hierheen zou zijn gekomen voor besprekingen vooraf met mr Utojo Ram lan. Er zou geen enkel officieel contact tussen beiden zijn geweest. Het Zondagsblad van de „Osservatore Romano", gedateerd op 27 November en heden ten Vaticane verschenen, heeft het gedeelte van het artikel in „Oggi" over de verschijning van Christus aan de Paus afgedrukt, met bronvermelding maar zon der enig eigen commentaar. De „Ósservatore della Domenica" draagt een minder officieel karakter als de „Ós servatore Romano". Het Nederlandse Tweede-Kamerlid en afgevaardigde naar V. N. de heer J. de Kadt heeft gisteren in de speciale poli tieke commissie een uitvoerige beschou wing gewijd aan het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen. Hij zei dat men zich daar in Nederland zeer bezorgd over maakt Naar onze mening, zo begon hij, zou het Nabije Oosten geenszins de dupe worden van samenwerking tussen de Ara bische staten en de nieuwe staat Israël, integendeel zelfs. Wij zullen er overigens op blijven wijzen, aldus de Nederlahdse gedelegeerde, dat wij en de Verenigde Na ties. althans de meesten onzer, verant woordelijk zijn voor de schepping van de staat Israël en zijn grenzen. Maar wij zijn niet verantwoordelijk voor de Palestijn se oorlog, die de Arabieren tegen Israël zijn begonnen en waaruit het vluchtelin genvraagstuk is voortgevloeid. Wij zijn in zekere zin ook aansprakelijk voor de toestand van halve oorlog met een econo mische boycot en voor een hardnekkige haatpropaganda die tegen Israël wordt gevoerd. Ofschoon wij ons geheel in de gemoedstoestand van de vluchtelingen kunnen indenken, vervolgde de heer De Kadt moeten wij met klem verklaren dat zelfs het vluchtelingenprobleem onderge schikt moet worden gemaakt aar, dingen, die voor de wereld en de Verenigde Na ties van meer vitaal belang zijn. Als zo danig beschouwen wij een ware vrede in het Nabije Oosten en de funderingen van de staat Israël. De heer De Kadt verweet de heer Shu- kari van Syrië, dat zijn land de vluchte lingen als oorlogsmachine tegen Israel wtl gebruiken Ten eerste door hun weder opneming tot een voorwaarde voor vrede te maken en ten tweede door hier onze goedkeuring te vragen voor een plan om enige honderdduizenden van Israëls doodsvijanden en hij zelf zal niet ont kennen dat vernietiging van Israël zijn doel is binnen Israëls grenzen te bren gen. De_ heer De Kadt vervolgde: er wo nen op bet ogenblik 180.000 Arabieren In Israël. Ik zou van de vertegenwoordiger van dat land willen weten of zijn rege ring zich op het standpunt stelt dat er nooit meer Arabieren in Israël kunnen worden toegelaten. Nederland zou zich namelijk niet kunnen verenigen met een politiek van discriminatie tegen Arabie ren die goede burgers van Israël willen worden. Wel heeft Israël natuurlijk het recht om zelf uit te maken of de veiligheid van de staat de binnenstroming van vluchleüngen veroorlooft. Wat het meer directe probleem van de vluchtelingennood betreft, had de heer De Kadt dit te zeggen tot de Arabische lan den: uw argumenten tegen Israël zouden een veel sterkere indruk op mij hebben gemaakt als gij in plaats van politieke polemieken ten beste te geven ons had meegedeeld, wat uw regering doet om de nood van de vluchtelingen te lenigen en tot Israël zei hij: een ons schadevergoe ding zou meer indruk op ons maken dan een ton rechtvaardiging- spr. juichte hel Amerikaanse voorstel inzake een inter nationale lening aan Israël toe om Israël in staat te stellen schadevergoeding te be talen voor in de steek gelaten landerijen In de Utrechtse schouwburg zijn giste ren en vandaag de efficiëncy-dagen 1955 gehouden; ze werden door ruim 3600 per sonen bijgewoond. In zijn openingsrede deelde de voorzitter van het Nederlands Instituut voor Efficiency, ir J. Matthijsen, mee, dat het instituut, dat bijna 30 jaar geleden is ontstaan, thans ruim 2500 leden telt en 55 pet van het bedrijfsleven bereikt. Sprekende over de overheids-efficiëncy zeide heer Matthijsen, dat met de oprich ting van de sectie overheids-efficiëncy gepoogd werd, een verdere verdieping te verkrijgen van het efficiëncy-striven oij de overheid. Het kan uiteraard niet op de weg van het NTVE liggen, zich te men gen in de vraag, of een krachtdadige hantering van het rode potlood, dan wel de instelling van nieuwe organen voor de controle op de doelmatigheid der De- steding het aangewezen middel is. Wel kan aldus spreker van het NIVE de impuls uitgaan, aan het van nature statische overheids-apparaat die onop houdelijke aanpassing te geven, die ook in het bedrijfsleven, in deze beweeglijke tijd, als eerste eis wordt gesteld. Indien deze impuls ontbreekt, zal spoedig de meest weldoordachte organisatie weer spoedig- inefficient gaan werken. Slechts indien iedere ambtenaar zich verant woordelijk weet voor de doelmatigheid van zijn eigen orgaan, kan deze beweeg lijkheid, deze voortdurende aanpassing worden verkregen, zo zeide de heer Matthijsen. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de Staatssecretaris van Sociale Zaken betreffende de arbeid in broodbakkerijen gedurende de dagen voor Sinterklaas, Kerstmis en de jaarwisseling. De beschikking staat toe, dat in de brood bakkerijen op genoemde dagen vroeger met de arbeid wordt begonnen en da' de bakkersgezellen gedurende langere tijd arbeid verrichten. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, dr J. W. Beyen, is Woens dagmiddag per trein in Wenen aangeko men voor een officieel bezoek aan Oos tenrijk. Hij werd op het station verwel komd door de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr Leopold Figl en staatssecretaris dr Bruno Kreisky, die mevrouw Beyen een bouquet orchideeën overhandigde. Kort na aankomst in de Oostenrijkse hoofdstad werd minister Beyen, samen met de Nederlandse gezant in Wenen, dr E. Star-Busman.n, door bondspresident Koerner met grote hartelijkheid ontvan gen. 's Avonds was minister Beyen in de ambtswoning van de bondskanselier ir Raab eregast aan een avondmaal. Ir. Raab zeide in zijn begroetingsrede, dat Oosten rijk er trots op is, dat de gevoelens van vriendschap die het voor Nederland heeft, op zulk een duidelijke wijze worden be antwoord. ,,Wij steilen het bijzonder op prijs dat de koninklijke familie juist in Oostenrijk telkens weer rust en ontspan- (Van onze correspondent). De bekende Oudenbosschc basiliek St. Agatha en Barbara geniet thans de bii- zondere aandacht van diverse architecten in verband met een subsidie van Monu mentenzorg die binnenkort tegemoet wordt gezien. Zoals gemeld is men in Oudenbosch met hernieuwde moed een geldinzameling be gonnen, toen het rapport van professor Grandpré Molière en drie andere bouw kundigen gunstig oordeelde over het her stel van de bouwvallige basiliek. De huis- aan-huis-eollecte in Oudenbosch overtreft de stoutste verwachtingen. Burgemeester Funk van Oudenbosch vertelde ons dan ook dat hij met groot vertrouwen de naas te toekomst tegemoet ziet. Men mag verwachten, dat wanneer „Monumentenzorg" gunstig beschikt, ook de provincie niet achterblijft; tevens zal dan een meer grootscheepse actie ten bate van de basiliek op stapel gezet worden. Met vrij grote snelheid is gister avond op rijksweg nr 1 een personen auto op een vrachtauto gereden, waarbij een dode te betreuren viel. Voor de bocht van de splitsing Rijksweg—Amersfoortse straatweg begon de personenauto, die uit de richting Amersfoort kwam. te slingeren. De bestuurder van een uil tegengestelde richting naderende vracht wagen heeft nog getracht de auto te ontwijken. Hij is daarin slechts gedeel telijk geslaagd. De personenauto botsie met een enorme klap tegen het linker voorwiel van de vrachtwagen. De be stuurder de enige inzittende, de 45 jarige A. B. uit Amsterdam werd utt de personenauto geslingerd. Hij moet op slag dood zijn-geweest. De chauffeur van de vrachtauto liep geen letsel op. In een vergadering van het algemeen bestuur, de raad van beheer en de leden van de „Koninklijke Vereeniging tot hst houden van Jaarbeurzen in Nederland" zijn enkele nieuwe leden gekozen ter uit breiding van het algemeen bestuur en de raad van beheer. De president van de Nederlandse Spoorwegen, dr ir F. den Hollander, werd gekozen tot lid van het algemeen bestuur der Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs en zal tevens deel uit- Gisteravond omstreeks zeven uur is de 52-jarige W. Slingeland uit Kapelle a d. IJssel om het leven gekomen, nadat hij met zijn motor bij Rotterdam had moeten uitwijken voor een tankauto, waarbij hij van de weg afvloog en in een sloot terecht kwam. De tankauto kwam uit een uitrit aan de Kralingsewcg op het moment dat S. over die weg na derde. De bestuurder van de tankauto dacht een fietser te zien naderen en daarom nog wel de tijd te hebben de Kralingseweg in te draaien. De motor naderde echter te snel om nog te kunnen remmen. S. werd met een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. Zijn zoon, die bij hem achterop reed, bleef ongedeerd. Gisteravond te kwart over negen ls de 39-jarige Rotterdammer F. R. met zijn bestelauto in het water Iangs de Nieuwe Weg te 's-Gravenhage (by Loos duinen) geraakt en verdronken. Een be woonster van de Nieuwe Weg ontdekte dat er een auto in de vaart lag> doordat zij de lichten onder water zag schijnen. Zij waarschuwde haar man. die zich di rect te water begaf. Samen met een even later toegeschoten politie-ageni slaagde hij er in het portier van de wa gen, die op de zijkant lag, te openen en de bestuurder aan de wal te brengen. De inmiddels verschenen GGD paste kunstmatige ademhaling toe. echter zon der resultaat. Een takelwagen van de politie heeft de auto uit het water ge- maken van de raad van beheer. --- - - -- haald. De oorzaak van het ongeluk ls Voorts is in het algemeen bestuur van nipt hpkBm, de jaarbeurs gekozen Jhr. W. van Andnn- ga de Kempenaer, directeur van Joh. En schede en Zn Grafische Inrichting NV en voorzitter van het genootschap voor Re clame. De raad van beheer der Jaarbeurs is voorts uitgebreid met de heren dr ir B. Bölger, directeur der handelsonderneming R. S. Stokvis en Zn NV en voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groot handel, en ir J. Keyser, directeur der Coöp. Centrale Raiffeisenbank, die reeds enige tijd zitting hebben in het algemeen bestuur der Jaarbeurs. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat te gelegener tijd de president der Neder landse Spoorwegen, dr ir F. den Hollan der, gekozen zal worden tot voorzitter van de raad van beheer der Jaarbeurs, waar van de huidige voorzitter, mr W. Focke- ma Andreae, enige tijd geleden de wens te kennen heeft gegeven, zijn zetel ter beschikking te stellen. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een Nederlands Genootschap van Burge meesters. De leiding van deze vergadering berustte bij mr H. Kolfschoten, burge meester van Eindhoven. Nadat de burgemeester van Bergschen- hoek, de heer J. van Meetelen, als voor zitter van de initiatiefnemende vereniging van Burgemeesters van Gemeenten in Zuidholland (opgericht in 1851), de ont wikkeling van en de behoefte aan een nieuwe organisatie_ nader had belicht, hield mr F. Schokking, burgemeester van 's-Gravenhage, een referaat over de posi tie van de burgemeester. Tijdens deze vergadering, die een be sloten karakter droeg, werd nog niet overgegaan tot het kiezen van een defini tief bestuur. De directie van de KLM heeft Albert Termote aangezocht voor het vervaardi gen van een monument voor wijlen dr Al- bert Plesman. Het monument zal te zijner tijd in Den Haag een plaats krijgen. Het gekozen ontwerp heeft als gegeven een Pegasus op een zuil. Het Nationaal Toneel van België heeft in het kader van de culturele uitwisseling NederlandBelgië gisteravond in de Am sterdamse Stadsschouwburg een voorstel ling gegeven van het toneelspel in drie bedrijven „De openbare aanklager" van Fritz Hochwaelder. Edward Deleu voer de de regie en een sober décor was ont worpen door E. Deleu en John Pira. Sto rend was het bordkartonnen materiaal waaruit de stapels dossiers waren opge bouwd die in de Congiergerie te Parijs waar dit stuk speelt, getuigen van de pro cessen die zijn gevoerd in naam der ter reur. De beruchte Prairialwet had deze terreur ontworpen waarbij aan de open bare aanklager een baast onbegrensde macht was verleend om doodvonnissen te eisen, die dan doorgaans door het Tribu naal werden bevestigd. In Augustus 1794 wordt echter Fou- quier Tinville, de toenmalige openbare aanklager die de elkaar in snel tempo opvolgende regeringen trouw heeft ge diend. zelf het slachtoffer van deze wet. Nadat Robespierre ten val was gebracht en Tallien hem was opgevolgd zijn de massa executies doorgegaan, zeer tot mis noegen van het volk. Theresia, de echt genote van Tallien, die zelf ter dood was veroordeeld en door ingrijpen van haar man gered werd, benut deze wrevel bij het volk om de gehate openbare aankla ger uit de weg te ruimen. Zij wil aan de vooravond van het be ëindigen van de Terreur Fouquier Tinville het laatste slachtoffer maken van deze Prairialwet Zij laat een proces voorbe reiden op voorwaarde, dat de naam van de man die zij wil laten ombrengen, pas later bekend wordt. Tinville loopt in de val. Hij denkt dat Theresia haar man wil laten guillotineren. Maar als hij zijn eigen naam hoort uitspreken, is de loop van het „gerecht" niet meer te stuiten. Hij wordt ter dood veroordeeld op grond van zijn eigen aanklacht. Hochwoelder heeft niet een authentiek historisch drama geschreven, maar toch goed de sfeer getroffen van de tijd vlak na de Franse revolutie. Fr. van den Brande speelde de titelrol met een grote mate van modulatie in zijn stem. Hij zette een type op de planken, dat geloofwaardig was en hij durfde het aan om lange pauzes te nemen, die geen vertraging in het speltempo betekenden, maar die hij wist te vullen met een grote geladenheid. Van de overige rollen willen wij memoreren een nogal protserige Tal lien van Hector Camerlynck en een nogal vlakke vertolking door Jet Vaessens van Teresia Tallien, die de vrouw met de maoht van morgen wordt genoemd, maar het geenszins is op het toneel. Dom de Gruyter speelde op zeer te loven wijze de rol van Fabricius. die moet getuigen tegen Tinville. De Héronfiguur was erg in het grappige getrokken door de schrijver en Jan Cammans heeft dit ook niet onder stoelen of banken gesto ken. De uitvoering was verzorgd en de span ning werd goed opgevoerd naar een cli max. Er zijn enkele intonaties die bij de Vlamingen anders liggen dan bij ons en men moet zich als Nederlander even ver zetten tegen een bepaalde onwennigheid Dit neemt niet weg, dat het Nationaal Toneel van België een toneelspel heeft gebracht dat getuigt van goede smaak soms groot acteertalent en een kennis van toneelwetten, die een sfeervol milieu weet op te roepen, zelfs in het grauwe kabinet van de openbare aanklager ten tijde van een terreur, die bewee.c dat de dictatuur steeds zichzelf vermoordt. Bu. nog* niet bekend Op Ryksweg 29 onder Terschuur z(jn gistermorgen bij een ernstig auto-ongeluk twee personen om het leven gekomen Langs de weg stond een personenauto geparkeerd Een andere personenwagen wilde deze passeren. Op dat moment na derde uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto remde met kracht, tengc volge waarvan zijn wagen slipte en toch tegen de vrachtauto botste. De twee in zittenden van de personenauto, een heer uit Amsterdam en een dame uit Naarden werden uit de wagen geslingerd en door een achterop komende auto overreden; zü werden op slag gedood. Het waren de 48-jarige heer H. Rikken en de 53- jarige mej. N. Vermeulen. Op de weg langs de Leidsevaart ter hoogte van de gemeentegrens Heemstede Bennebroek zijn Dinsdagmiddag een motorrijder en een bromfietser op zo on gelukkige wijze met elkaar in botsing gekomen dat de bromfietser, de 22-jarige R. J. P, de G. uit Noordwijk aan Zee ter plaatse aan zijn verwondingen is overleden. De bestuurder van de motor de 28-jarige militair B. J. uit Haarlem en zijn duopassagier de 26-jarige Am sterdamse militair J. W. liepen beiden hoofd- en snijwonden aan het gelaat en een hersenschudding op; de bestuurder bovendien enige kaakfracturen. Beu'e militairen, die werkzaam zijn op het vliegveld Valkenburg, zijn naar het Ma rinehospitaal te Overveen overgebracht. (Van onze correspondent) Tijdens een gisteravond gehouden ver gadering van de parochiegeestelijkheid en een aantal parochianen van de parochie van O. L. Vrouw Altijddurende Bijstand te Roermond heeft de meerderheid der aanwezigen zich uitgesproken tegen het bestaande systeem van collecteren in de kerk en vóór de betaling van een vaste vrijwillige bijdrage per week of per maand door de gezinnen. Pastoor J. Breukers zeide, dat voor de financiering van de normale jaarlijkse uit gaven in deze nieuwe parochie een bedra» van .ƒ20.000,- per jaar nodig is, terwijl er op het ogenblik slechts 9000,- inkom sten zijn. Verder werd nog meegedeeld, dat de volgende maand het eerste nummer zal verschijnen van een eigen parochi eel maandblad, dat onder leiding van le ken zal staan. ning zoekt, en herinneren ons nog heel goed, dat H.M. Koningin Juliana de eerste souverein was die na de tweede wereld oorlog weer Oostenrijks grondgebied be trad. Onvergetelijk is ook de hulp die het Nederlandse volk in de moeilijkste tijd aan de Oostenrijkse kinderen heeft gege ven". Ter gelegenheid van het bezoek van mi nister Beyen aan Oostenrijk zijn minister van buitenlandse zaken Figl en zijn staats secretaris Bruno Kreisky in naam van Koningin Juliana onderscheiden. Minister Figl werd benoemd tot het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Kreisky tot het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Drs Troost, lid van de Nijmeegse ge meenteraad voor de K.N.P. en waarne mend voorzitter van de afdeling Nijme gen van de K.N.P. deelt nader mede, dat de verklaring, over de houding van de K.N.P.-afdeling Nijmegen, dezer dagen afgelegd, is geschied door hem en de secretaris, In het bestuur zelf heerst ver deeldheid over dez? kwestie. Wat betreft het contact met ir Van Lissa Nessel uit Den Haag verklaarde drs Troost nader, dat Nijmegen genegen is de besprekingen mee te maken over de plannen, welke ir Van Lissa Nessel heeft. Nijmegen voelt evenwel niets voor de oprichting voor een nieuwe katholieke party. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting in de tweede helft van De cember zal drs Troost als raadslid nade re mededelingen doen. We hebben verleden week gemeld, dat tot volgend jaar Mei de politie in heel het land een zeer scherpe verkeers controle gaat houden: op rijwielen, brom fietsen en motorrijtuigen. Er zal niet meer worden gewaarschuwd, maar wie in gebreke is. krijgt onverbiddelijk een proces-verbaal. In het arrondissement Utrecht gaat het •spe] deze week beginnen. De officier van Justitie, mr W. H. Overbeek, vertelde er een en ander over. Vooral bij bromfietsen, zo zeide hij, zal aandacht worden besteed aan de verlich ting en snelheid De bromfietsen kennen een vrij zware verlichting, die naar be neden gericht dient te worden, terwijl de snelheid van een bromfiets te groot is, aldus mr Overbeek, voor het rem- vermogen. Er wordt door bromfietsers in het algemeen nog te snel gereden. Ook de verlichting aan motorvoertuigen zal gecontroleerd worden en vooral ook zal gelet worden of de motorrijtuigen bij mist het grote licht voeren. Gelet zal voorts worden op die delicten, waarbij na overtreding in normale ge vallen niet gauw een verbaal volgt, zoals het door de stoplichten rijden of het stopteken van een verkeersagent negeren. Agenten in burger zullen thans op deze punten staan en onmiddellijk verbaliseren wanneer de overtreding wordt gemaakt. Met het oog op de technische contróle, die veel tijd vergt, zal aan de gecontro leerde een briefje worden verstrekt, waar door een volgende contróle op dezelfde dag kan worden voorkomen. Dit briefje mag niet worden gezien als een bewijs van deugdelijkheid. Hoewel, zo deelde mr Overbeek nog mede, de controle vaak op bepaalde pun ten zal geschieden, zal ook gebruik wor den gemaakt van zgn. vliegende colonnes die op afgelegen wegen en in zijstraten zullen controleren. DE KERK EN DE FINANCIëN I Uw artikel „Nieuw systeem gezocht voor steun aan de kerk" in het nummer van heden had mjjn volle aandacht. Het woord steun vind ik overigens niet juist. Het is misschien dienstig U bekend te ma- ken met een regeling welke in de „Don tnTipH»"00*1!1,6" ln Eindh°ven nu een jaar tot ieders volle tevredenheid werkt? p Januari 1955 werd in deze paro chie opgericht; De Don Bosco-familie. Al. Ie parochianen worden als één familie be schouwd. Zij dragen dus samen de las ten van die familie. Elk gezin (derhalve niet gezinslid) vol doet door een wekelijkse minimale bijdra ge van 50 ct. aan de verplichtingen wel ke een katholiek in deze tijd heeft. Deze zijn o.m.: a. de drie Pauselijke Liefdewerken; b. St. Willibrord-Aposto- laat; c. Onderhoud en rente kerkgebouw; d. onderhoud priesters; e. Seminarie; f. Universiteit; g. Jeugdwerk; h. Kinder speeltuin, enz. enz. enz. tezamen negen tien doeleinden. Men verkrijgt door het lidmaatschap van de „Don Bosco-familie" geen rech ten. Wel worden de kosten van trouwen jubilea, begraven, dopen (doopkaars) enz. uit de kas van „De Don Bosco-familie" bestreden. Alle plechtigheden geschieden met de grootst mogelijke praal. Het dopen b.v. geschiedt steeds met twaalf bruidjes, die het kindje begeleiden. Tevens worden een doop-oorkonde en een doop-kaars uit gereikt, Huwelijksplechtigheden steeds om 10 uur 's morgens gebeuren altijd met een plechtige mis met celebrant, dia ken en sub-diaken en met een behoorlijke bezetting van het koor. Hetzelfde geldt voor iedere Uitvaart. Bij Jubilea is er H. Mis (alleen cele brant) in de speciale Don Boscokapel. De priester is dan aan het altaar om ringd door de feestvierende familie Bij de Plechtige en eerste H. Commu nie ontvangt iedere Communicant een missaal en een oorkonde. Elk beter gesitueerd gezin is natuurlijk moreel verplicht naar vermogen verschil lende doelen als universiteit en semina rie te steunen. Verder is het plaatsengeld uniform voor volwassenen n.l. 20 en voor kinderen 5 ct. Alleen Zondags wordt gecollecteerd met maximaal drie schalen. Het cardinale punt van de hele quaestie is dat de parochianen zich één moeten voelen, met hun priesters, één familie. Dan volgt logisch hun lidmaatschap. In onze parochie is dat besef groeiende.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5