Tweedracht dreigt in Adenauers coalitie KONING HAAKON JUBILEERT De benoeming van Mgr Alfrink tot aartsbisschop Mac Millan smeedt schakels Als pionier naar MedoJand rstrs'lfr Na het échec te Genève: Moeh geeft beginselen voor ontwapening Zorin komt met uitgebreide staf Algerijnse vraagstuk van V. N. agenda? Nieuwe functies voor W. Duitse generaals Eervol ontslag voor burgemeester van Voorbout Pauselijke bullen in Utrecht gearriveerd Nederlandse advocaten naar Indonesië In een maand drie Citroëns gestolen ÏÏs.^Ci.«™iT1''VL,1ï«S Van Goghmonument op A'dams Museumplein Twaalf jaar gevangenis straf geëist tegen 84-jarige PAGINA 7 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 Latijns-Amerikaans voorstel 't Lijkt wel of alles altijd verkeerd „valt"... Neem toch Rennies! In V.IS--commissie ZWEDEN EN ATOOM WAPENS de BREDASE OORLOGS MISDADIGERS Hoopvol geluid uit Duitse krant In Den Haag nog geen bericht ontvangen Faciliteiten voor getuigen Zware straffen geëist tegen jeugdige dieven BISSCHOP VAN OSNABRüCK f 'mme- MOTORRIJTUIGEN BELASTING BRACHT 14,5 MILLIOEN MEER OP André P. Schaller's ontwerp goedgekeurd (Van onze Amsterdamse redactie) Uitlokker van brandstichting „gevaarlijk tot zijn laatste ademtocht" aï verten tl® Over de door de Bondsregering na het mislukken van de Geneefse bespre kingen over de Duitse eenheid te volgen buitenlandse Politiek, is tweedracht in de Westduitse regeringscoalitie ontstaan De leider der tot het regermgsfront behorende liberale partij, dr Thomas Dehler heeft enkele dagen «e'eden m een rede te München de aarzelende houding der Bondsregering by de uitwis seling van ambassadeurs met Moskou gecritiseerd. Dehler sprak uit dat zo snel mogelijk een Duitse diplomaat van naam naar Moskou gezon den dient te worden, opdat de Bondsregering met Moskou in gesprek zal blij ven. Tendentie van alle liberale verklaringen na de conferentie van Genei s dat de Bondsregering bij het verdere streven naar Duitse eenheid zi i - _!aU M«nf ooVlrOP nP TUlRlllh"* zijn intrek nemen in het slot „Falken- lust" bij Bruehl, op 25 kilometer af stand van Bonn. Men verwacht, dat de Russen deze staf tot het zesvoudige zullen willen uitbreiden, wat meer is, dan de Bondsregering eigenlijk lief is. was, een grotere zelfstandigheid moest aanmatigen en zich niet achter de misluk king van de geallieerde pogingen kon verschuilen. Deze uitingen die overeenstemden met de opvattingen der socialistische oppositie, hebben zozeer het misnoegen van dr heefTLten coalitie-gesprek over de buitenlandse politiek op afzeggen. Na overleg met de fractieleiders van de christen-democratische partij en een van de kleine Duitse partij, de enige n0g zekere bondgenoot in de coalitie, heeft dr Adenauer schriftelijk aan Dehler om opheldering over diens standpunt gevraagd. Ook in de eigen gelederen der liberale partij heeft Dehlers critiek, die ook de houding der Westduitse delegatie in Genève betrof,, weer eens opnieuw verwarring gesticht. Ook de Berlijnse voorzitter der par ty, Schwennicke, die. altijd meer trouw jegens de coalitie heeft betoond dan Dehler, heeft opheldering over het standpunt der partijleiding gevraagd. Indirect heeft de partij deze ophelde ring gisteren reeds gegeven in een ver klaring waarin zij alle misverstand toe schrijft aan „verkeerde interpretatie' van Dehler's standpunt. De partijleiding heeft uitdrukkelijk verzekerd, dat Dehlers woorden niet zo mogen worden verstaan, dat een af zonderlijke overeenkomst met Moskou zou m°eten worden nagestreefd, die de trouW Yan de Bondsrepubliek aan haar Westelijke verdragen in twijfel zou kunnen trekken. Wanneer de liberalen een voortzetting van het eenheidsge- sprek d00r middel van rechtstreeks diplomatiek contact tussen Bonn en Moskon verlangen, dan menen zij daar mee niet uit de rij van de regerings- politiek te dansen. Zij houden dr Aden auer namelijk voor. dat hij voor de BondsdaS de uitwisseling van ambas sadeurs met Moskou heeft gemotiveerd met het argument, dat de nieuwe di plomatieke betrekkingen de hereniging van het land zouden kunnen bevor deren. De liberale partij zegt evenwel niet te kunnen inzien, hoe dat doel be reikt zou kunnen worden, wanneer het eenheidsthema bij voorbaat op de in dex der rechtstreekse besprekingen met Moskou gezet, zou worden. pe nieuwe twist in de coalitie is des te pijnlijker, daar dc Bondsdag vol gende week een groot debat wil houden over de nieuwe politieke situatie, waarin de Duitsers met hun eenheids- streven zijn geplaatst. De toeleg van De afgevaardigden van Chili, Co lumbia, Cuba en Ecuador in de Ver enigde Naties hebben de voorzitter jer Algemene Vergadering, José Maza schriftelijk verzocht, het vraagstuk- Algerije van de agenda af te voeren. Bespreking van dit punt was er, zoals men zich zal herinneren de oorzaak van, dat Frankrijk op 30 September j.l. besloot zijn delegatie terug te trekken. Maza heeft nu de Algemene Verga dering voor Vrijdag a.s. bijeen geroe pen, om dit voorstel te behandelen. Hij heeft voorts Munro, voorzitter der politieke commissie, van het voorstel der vier Latijns-Amerikaanse landen en zijn reactie hierop in ken nis gesteld. Munro deelde dit de commissie, die gisteren bijeen was, om haar agenda te bepalen, mede. Hierop verklaarde TrujiU°> voorzitter der Latijns-Ameri- kaan?e groep: „Wij moeten alles doen, wat in ons vermogen ligt, om het Al gerijnse vraagstuk op zo bevredigend mogelijke wijze op te lossen, zulks in de geest van vrede en overeenstem ming, welke in de Verenigde Naties behoort te heersen". Hij stelde verder voor de bijeen komst te verdagen, opdat onderhan delingen, om dit punt tot oplossing te brengen, zouden kunnen worden voortgezet. Dit voorstel werd met 46 stemmen voor bij zeven onthoudingen aanvaard. De communistische landen Egypte en Australië onthielden zich van stemming. dr Adenauer is deze bespreking te ma ken tot een nieuwe demonstratie van trouw aan de Westelijke verdragen, tot welk doel de bondskanselier ook reeds versnelling van het tempo der Wéér Krimpen van Brandende pUn door over tollig maagzuur. En tocheen ol twee Rennies brengen uitkomst, van de ene mi nuut op de andere. Maak er een vaste ge woonte van, zorg e'r steevast voor een ot twee Rennies op zak te hebben. Een ware uitkomst, zo een-twee-drle van die pijn ver lost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, gezellig samenzijn. In iedere apotheek ot drogisterij verkoopt men U Rennies graag. bewapening heeft bevolen. Uiteraard maakt men zich in de bondskanselarij bezorgd over de indruk, die in het bui tenland gewekt zou worden, wanneer zowei liberalen als socialisten in de Bondsdag even luid de lof van recht streekse besprekingen met de Sovjet- Unie zouden zingen als zij tot dusver daarbuiten hebben gedaan. De Bonds regering heeft laten verluiden, dat zij het ongeduld der liberalen over het slepen van de besprekingen met Mos kou niet langer op de proef zal stellen. Zij heeft verklaard, dat nog deze week een officiële verklaring zal wor den uitgegeven over het Duitse agre- ment voor de door de Sovjet-Unie te zenden ambassadeur Zorin. Dit be tekent, dat de Bondsregering niet haar wens heeft kunnen doorzetten om voor de verlening van haar agrement over eenkomsten te treffen over de omvang van de Russische missie naar West- Duitsland. De Sovjet-regering heeft zich daarbij op de diplomatieke spel regels beroepen en, naar men in Bonn vreest, door het stopzetten van de ge- vangenentransporten naar Duitsland een dreigement willen laten horen. In elk geval staat nu blijkbaar de intocht van de Russische ambassadeur voor de deur. Hij zal mogelijk met een voor lopige staf van vijftig of zestig man In de ontwapeningcommissie van de Verenigde Naties heeft de Franse verte genwoordiger de heer Jules M°ch, giste ren drie beginselen naar voren ^bracht, on basis waarvan de impasse over ne ontwapeningsvraagstuk naar zyn mening doorbroken zou kunnen worden Moeh weigerde zün plan voor het ogenblik ge heel uit te werken en beperkte zich er toe de volgende drie beginselen te noe men: geen controle zonder ontwapening, geen ontwapening zonder controle; pro gressieve ontwapening voor zover en naarmate controleerbaar. Moeh verklaarde, dat, uitgaande van deze drie beginselen een algemeen plan kon worden opgesteld, dat rekening hield, zowel met hot Frans-Britse plan van IJ April van dit jaar als met de Sovjetvoor- stellen van 10 Mei jl. Daarnaast stelde Moeh voor om de voorstellen, die PITS1" dent Eisenhower, premier Faure en Eden te Genève gedaan hebben, met elkaar m overeenstemming te brengen in dier voe ge dat ze de weg zouden kunnen openen voor een voorbereidende fase, voorat- gaande aan de ontwapening in eigen lijke zin. Voorlopig althans zouden de par tijen er dan genoegen mee moeten neme dat de reeds bestaande voorraden atoom wapens nog niet vernietigd zouden wor den zolang een afdoende controle onmo gelijk zou zijn. In plaats daarvan zou tet gebruik van de wapens verboden moeten W Volgens Moeh zou het plan verder aan gevuld moeten worden met twee andere maatregelen: in de eerste plaats zouden alle proefnemingen met atoomwapens verboden moeten worden en in de twee de plaats zouden regelmatig wetenschap pelijke conferenties gehouden moeten worden om te zoeken naar methoden om bestaande voorraden atoomwapens te ontdekken met het uiteindelijke dqel om d.eze voorraden te vernietigen mdien een afdoende methode gevonden zou kunnen worden. De twee hoogstgeplaatste generaal in West-Duitsland hebben nieuwe functies gekregen in het gereorgani seerde ministerie van defensie, aldus is gisteravond te Bonn beken gemaakt Luitenant-generaal Hans Speidel, tot dusverre Westduits vertegenwoordi ger bij de NATO neemt de nieuwe afdeling „strijdkrachten" onder zijn hoede en luitenant-generaal Adolf Heusinger, die hoofd van de militaire afdeling was, is benoemd tot chef van de raad van de militaire staf. De vroegere militaire afdeling is met de reorganisatie onderverdeeld in vier secties: strijdkrachten, leger, luchtmacht en marine. De hoofden van deze secties vormen tezamen de raad van de militaire staf. „Een klein land, dat geen atoomwa pens bezit kan een uitdaging zjjn voor een eventuele aanvaller", aldus heeft een officier van de Zweedse generale staf, kolonel Torsten Schmidt, gisteren tegen over verslaggevers te Stockholm ver klaard. In bevoegde kringen wordt op het ogenblik overwogen, of Zweden moet overgaan tot aanschaffing van atoom wapens. De invoer van dergelijke wapens noemde kolonel Schmidt een „hachelijke kwestie", maar de zaak zou zijn opgelost, indien Zweden zelf atoomwapens zou kunnen maken. In het afgelopen weekeinde hebben er op het eiland Cyprus bomaanslagen plaats gehad en hebben de Cyprioten met verschillende andere wapens aansla gen gepleegd op de Britse troepen. Bij deze activiteiten is een Britse sergeant gedood en werden vier personen gexoond Op de foto worden rebellen van Cyprus die met de Engelsen slaags waren ge raakt, door Engelse commando's gear resteerd. Als gevolg van grote overstromingen, veroorzaakt door zware slagregens ge durende de laatste paar dagen, hebben in verschillende delen van Columbia on geveer 20.000 personen hun huizen en be zittingen verloren. Het zwaartst getroffen zijn de depar tementen Magdalena, Bolivar, Atlant.ico en Valle. Zestien havens zijn door de Rio Magdalena onder water gezet en het wa ter stijgt nog steeds. Tot dusverre zijn drie doden gemeld. Bij K..B. is aan de heer C. J. N. de Graaff, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Voorhout. Omtrent de beweegredenen van dat nntslae kon men ons van officiële zijae nog niets met zekerheid zeggen. Die gronden staan ook niet vermeld m het desbetreffende K.B. Op 15 Juli van dit jaar was de heer De Graaff reeds op zijn verbek "^everlof verleend. Aanleiding tot het ontslag, d dus niet op zijn verzoek geschiedde zou den onenigheden zijn tussen hetbel van de heer De Graaff en de wethouders en de raad van Voorhout, Een in de Duitse pers weinig gebrui kelijke stem inzake de Bredase oorlogs misdadigers laat het Westberlijnse avond blad „BZ" klinken. Het blad gispt de lieden' die enkele dagen geleden een der tienjarige jongen aan de Nederlandse grens op Post zetten met een bord met het opschrift: .Vader wanneer kom je terug?". Met dit kind was volgens het blad een vals spel gespeeld, omdat de eis van vrijlating ongerechtigd was. Het blad schrijft: „In Breda zijn geen Duitse krijgs gevangenen, doch slechts 46 Duitsers, die in een openbaar proces naar in Nederland en Duitsland geldend recht zijn veroor deeld Aan velen van hen is door gratie zelfs 'een deel van hun straf kwijtgeschol den. Het fatsoen gebiedt ook er op te wijzen dat Nederland na de oorlog als eerste land vele Duitse kinderen opnam en voor Duitse bezoekers de grens zon der visum opende. Het is onrecht en een vervalsing van de feiten de Nederlanders voor de voeten te werpen, dat zij krijgs gevangenen achterhouden en dit in een adem met onze verwijten aan het adres van Moskou. Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen, zijn op het Ministerie van Bui tenlandse Zaken aldaar tot nu toe nog geen berichten ontvangen over de toela ting van Nederlandse advocaten in Indo nesië ter verdediging van de Nederlanders Schmidt en Jungschlager. P.I.A. heeft nu ook van officiële zijde vernomen, dat de Indonesische regering in principe geen bezwaar heeft tegen het toelaten van Nederlandse advocaten. Hier. aan werd toeTevoegd, dat men niet tegen een dergelijke toelating is, aangezien ge bleken is, dat geen der in Indonesië aan wezige Nederlandse, noch Indonesische advocaten, bereid is de verdediging op zich te nemen. Wat het overkomen van getuigen a dé charge uit Nederland in het proces-Jung schlager betreft, meldt het blad „Suluh Indonesia" fP.N.I.) dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Anak Agung gde Agung, aan de Nederlandse Hoge Commissaris, mr W. F. L graaf van Bylandt. heeft toegezegd faciliteiten te zullen verlenen aan deze Nederlanders. De toezegging zou gedaan zijn op 17 No vember, in aanwezigheid van mr Utoyo Ramlan. die momenteel in ons land is. Het blad zegt verder, dat Anak Agung geen overleg pleegde met rechter Maeng- kom. Het blad zegt van deze laatste te hebben vernomen, dat hij niet onder druk van het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gestaan, maar de rechter heeft nooit tegengesproken, dat hij tegen het doen overkomen van de Nederlandse ge tuigen is. We! heeft rechter Maengkom zijn be sluit herhaald dat hij geen buitenlandse advocaten, onder wie Nederlandse zal toestaan de verdediging van Jungschla- ger op zich te nemen. Rechter Maeng kom heeft deze beslissing gebaseerd op het feit dat buitenlandse advocaten niet de Ioyaiiteitseed tegenover de Indonesi sche rechtsprocedure ,e.n Jat zij niet de taal van het land begrijpen. Noorwegen herdenkt Vrij dag het gouden regerings jubileum van koning Haa kon VII. En met dit jub; leum herdenkt Noorwegen tevens het vijftigste jaar var zijn industriële ontwikke- ling- Noorwegen was stelsel matig achteruitgezet doo: zijn status en bodemgesteld heid. Als deel van het Deense koninkrijk werd aar. de bergrug ten Noorden van het Skaggerak nauwelijks aandacht besteed en toen hel land na de val van Napoleon in 1815 bij Zweden werd ge voegd, trok ook Zweden zien weinig aan van dat land van bergen, boeren en vissers. In 1905 werd Noorwegen zelf standig en tot koning koot de volksvertegenwoordiging de tweede zoon van d- Deense kroonprins. Het Storting, het Noorse parlement, heeft nooit een gelukkiger voorstel kunnen doen, Want nadat de Deense prins de troon had bestegen onder de naam Haakon VII en daardoor al refereerde aan de glorietijd van he' Noorse volk in vroegere eeuwen, ving een nieuw tijd perk aan. Koning Haakon leidde per soonlijk het arme boerenland naar de enige uitweg uit zijn moeilijkheden. Door de aan leg van wegen en spoorlijnen werden dorpen, die totan, vergeten in de bergen lagen, uit hun isolement gehaald Industrialisatie werd er, wordt op steeds groter schaal doorgevoerd. De No ren kunnen met trots terug zien op de afgelopen halv eeuw van ontwikkeling en een industriële revolutie. d;f- bewerkt is door een vorst die waarlijk koning is van het volk. dat hem zelf op dc troon verhief. ;A- De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft Woensdagmiddag -ware straffen geëist tegen drie jongelui, die in één maand tijds drie auto's hadden gestolen en verkocht. Tegen de 22-jarige H. M V. en de 18-jarige L. J. H.. beiden magazijnbedienden, eiste hij twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. dat een half jaar bedraagt; tegen de derde verdachte, de 18-iarige reclame ontwerper H. J. v. B., die niet is ge detineerd. werd één jaar. waarvan maanden voorwaardelijk, geëist. De eerste beide jongelui, die bekenden, waren elk reeds eerder tot een voor waardelijke straf veroordeeld. Beiden komen uit een zeer behoorlijk milieu en kregen een goede opvoeding. V. was met H., die als joy-rider bekend staat, in contact gekomen en via hem met de derde verdachte. Drie Citroëns verdwenen van parkeerplaatsen in Amsterdam en gingen naar autoveilingen in Amsterdam en Utrecht. Een der gedupeerde eigenaars moest zijn wagen voor 425 bij de tweede koper van zijn wagen terug kopen De jongelui maakten gebruik van auto sleuteltjes, die H. had gekregen van een groepje vrienden die over een ware col lectie autosleuteltjes beschikten. De eerste verdachte verdiende goed. Hij beschikt over een bedrag van 2000, waaruit hij beloofde een der gedupeerden schadeloos te zullen stellen. Ter zitting liet hij door zijn raadsman dit aanbod aan een tweede gedupeerde doen. De officier van Justitie, mr H. G. van Everdingen, merkte o.m. op: „Het ver handelen van auto's zonder papieren is zo langzamerhand zo veelvuldig geworden, dat daartegen iets gedaan zal moeten worden". Hij achtte een openbare zitting niet de plaats nader op dit punt in te gaan. Ten aanzien van de derde verdachte besloot de rechtbank na raadkamer nog een psychiatrisch rapport te doen uit brengen. De rechtbank stelde daarom de stukken opnieuw in handen van da recbter-commissaris. In de beide eerste zaken zal op 7 Decem ber uitspraak worden gedaan. -J- w'w imooi TERWIJL de kameraden Kroesjtsjef en Boelganin hun goodwill-reis naar New Delhi aanvaardden is de Brit se minister MacMillan dezer dagen als enigszins eenzame pionier voor het Wes ten naar Bagdad getrokken om daar, te zamen met de vier andere partners van het Bagdad-pact de nieuwe verdedigings organisatie voor het Midden-Oosten ten doop te gaan houden. Onder de naam van „MEDO" (Middle East Defence Or ganization) zal deze jongste spruit in het netwerk van de allianties van de vrije wereld voortaan een schakel vormen tussen de westelijke NATO en de Aziati sche SEATO. Hoe sterk deze schakel zal zijn, dat is een vraag, waarop uiteraard slechts in de toekomst een antwoord zal kunnen worden gegeven. men. Aan Irak werd verweten, dat het de Arabische solidariteit verbrak en dat het voortaan geen betrouwbaar bondge noot meer zou zijn in de gemeenschappe lijke strijd tegen de Israëlische vijand. Wonderlijk genoeg overigens verhief Israël zélf met niet minder kracht zijn stem tegen het nieuwe pact en is dat sindsdien blijven doen. Het lijkt daarom niet erg waarschijnlijk, dat men interpre teren mag, zoals o.a. „Le Monde" dat doet, dat de Egyptische wapenaankopen bij het Sovjet-bloc het rechtstreeks ge volg zijn van Irak's „ontrouw". Veiliger lijkt het om maar aan te nemen, dat „Le Monde" evenals de rest van de Franse pers trouwens, het met le> de ogen aanziet, dat Frankrijk niet aan het pact is te pas gekomen, en dat voor de rest Egypte, even- Met name zal in de toekomst moeten ajs Saoudi-Aarabië en Syrië er, overi- blijken in hoeverre' de nieuwe alliantie gens om verschillende motieven, alleen in staat zal zijn intern de eenheid te be- j maar voor beducht zijn, dat Irak hen dad-pact sterker wordt, zal het meer aantrekkingskracht gaan uitoefenen op de andere Arabische landen. Zeker zal hier ook veel afhangen van de wijze waarop de economische projec ten die op de oprichtingsvergadering van de 'MEDO aangekondigd zijn, verwezen lijkt zullen worden Ongetwijfeld zal de grote invloedsstrijd tussen de communis tische en de vrije wereld in de toekomst niet zozeer met militaire dan wel met economische middelen beslecht moeten worden. Hier ligt dan ook de grootste belofte die het pact van Bagdad inhoudt. Als de economische MEDO-plannen verwezenlijkt kunnen worden, dan zal er een grote streep door de Russische reke ning gehaald worden. Wie, ondanks alle zwakke plekken in het Bagdad-pact, mocht twijfelen aan de waarde van dit verdrag voor de vrije wereld, wordt uit de droom geholpen door de felle aanvallen die de Sovjetrus- sische propaganda onophoudelijk tegen het verdrag lanceert. Mgr Wilhelm Berning. aartsbisschop van1 Osnabrück, is gisteren na een langdurige ziekte in de leeftijd van 78 jaar overleden. Het aartsbisdom omvat ook gebied in de vroegere Sovjet-zöne. Mgr Berning was vooral bekend door zijn strijd tegen het nazi-regiem voor de vrij heid van de kerk en heeft honderden Jo den geholpen om Duitsland te verlaten. Hij was rapporteur van de bisschoppen conferentie van Fulda voor de kwesties van Duitsers in het buitenland en voor literatuur, pers, bioscoop en radio.. waren. Irak en Iran, die, in tegenstelling tot de overige drie leden, Turkije, Pa kistan en Groot-Britannië, tot dusver nog tot geen enkel ander alliantie-systeem van de vrije wereld behoorden, zullen ontegenzeglijk voorlopig beschouwd moeten worden als partners, die in de loop van de tijd beproefd zullen moe ten worden. In beide landen bestaan krachtige nationalistische stromingen te gen deze nieuwe alliantie, die, hoe kan het anders, door de tegenstanders wordt afgeschilderd als een gecamoufleerde poging van „kolonisatoren" om de hand te leggen op de rijke oliebronnen van het Midden-Oosten. Het kan zijn, dat, als Irak's dictatoriale premier Noury es Said eenmaal van het toneel verdwijnen zal, ook het Iraakse MEDO-lidmaatsehap du bieus zal worden. Wat betreft Iran, lijkt het eveneens nog lang niet zeker, dat dit land nu meteen een voor honderd procent betrouwbaar bondgenoot zal zijn. MINSTENS even belangrijk voor de toekomst van de nieuwe defensie organisatie is de vraag, welke hou ding de Arabische staten tegenover de MEDO zullen gaan aannemen Men zal zich herinneren, welke stormen in de Arabische Liga werden ontketend, toen Irak in Februari van dit jaar met Tur kije het pact van Bagdad sloot, welk verdrag de kern van de MEDO werd, Egypte, Saoudi-Arabië en Syrië schreeuwden moord en brand en het scheelde niet veel of het was bij die ge legenheid tot een breuk in de Liga geko- De Nederlandse minister van Buiten landse zaken, mr J. W. Beyenbrengt op het ogenblik in gezelschap van zijn echt genote een officieel bezoek aan Oosten rijk. Op deze telefoto ziet men hoe de Oostenrijkse minister van Buitenlandse ZakenLeopold Figl, via de microfoon zijn Nederlandse gasten in Wenen wel kom heet. Minister Beyen, mevr. Beyen en de Nederlandse gezant in Oostenrijk, mr E. Star Busmann, die staan te luiste ren naar de woorden van Figl, herkent men links op de foto. Op het aartsbisdom zijn uit Rome de officiële documenten gearriveerd van de benoeming van Z.H. Exc. m Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht. Het zijn drie pauselijke bullen, voorzien van het loden zegel van Z.H. 1 aUS Ius XII. De eerste bulle is gericht aan mgr Alfrink zelf om hem zyn aartsbisschop van Utrecht mede te deler1 De tweede richt zich tot de bisschoppen van de Nederlandse kerkprovincie en stelt hen van de benoeming van mgr Alfrink in kennis. Dc derde is gericht tot het Metropolitaan kapittel en de ge lovigen van het aartsbisdom en vraagt hun hem tegemoet te treden met de hou ding die past tegenover „hem, die zon de- ophouden over hen waakt, omdat hij rekenschap moet geven over hun zieien". De benoemingsbrieven zyn gedateerd i„ Gastel Gandolfoop.31 October^ AU oatum vanNnvernber 1955. Dit zal dus Missen. Het sluit prachtig aan bij de tra ditie van het aartsbisdom en van de stad Utrecht,datde jaarlijkse herdenkings dag van de keuze is vastgesteld op de feestdag van de H. Martinus, bisschop van Tours. Aan hem was de oude christe lijke bedeplaats gewijd, die in de stad Utrecht door de Frankische vorsten was opgericht. Vandaar dat de H. Martinus de patroon van de stad Utrecht is. Naar wjj vernemen is de dag voor dc benoeming tot inbezitneming van de aartsbisschoppelijke zetel nog niet definitief vastgesteld. Waar schijnlijk zal dit geschieden op een Zondag voor de Hoogmis. De opbrengst van de motorrijtuigenbe lasting, die geraamd was op 80.000,000 was ruim 14.5 millioen gulden meer, zo dat de uitkeringen aan de provincies met bijna vijf millioen gulden zullen moeten worden verhoogd, aldus vermeid' het ontwerp tot wijziging van de begro- ting van Verkeer en Waterstaat voor 1954 Voorts wordt in de toelichting op dit ontwerp opgemerkt, dat de Inkom sten van. de rijksdienst voor het wegver keer (de dienst, die de kentekenbewij zen uitreikt) in 1954 de raming eveneens overschreden en wel met ruim 490.000, i *.'V- A. zou kunnen overvleugelen en een leiden de rol in het Midden-Oosten gaan spe len. Indertijd heeft Irak immers duide lijk genoeg gemaakt, dat het er niet over denkt om zich te distantiëren van de te gen Israël gerichte Arabische solidari teit. Premier Noury es Said heeft dit ten allen overvloede dezer dagen nog eens aan zijn vier MEDO-partners onder het oog gebracht. ET dat al vraagt men zich overigens af, hoe Groot-Brittannië het in deze omstandigheden aandurft om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het handhaven van het zo precaire evenwicht in het Midden-Oosten. Met name is het niet erg duidelijk, in hoe verre Groot-Brittannië het tegenover Is raël verantwoorden kan Irak te bewape nen en sterk te maken. De Verenigde Staten hebben zoveel verantwoordelijk heid niet op zich durven nemen. Hoe zeer zij de nieuwe collectieve verdedi gingsorganisatie ook toejuichen, zij heb ben het niet aangedurfd om ondubbel zinnig partij te kiezen en zelf lid te wor den. Men krijgt met dit al de Indruk, dat Groot-Brittannië van plan is om, op de lange duur, desnoods al zijn kaarten op de Arabische landen en niet op Israël te zetten. De redevoering, die premier Eden enkele weken geleden hield en waarin hij een compromis voorstelde om tot een oplossing van het Arabisch-Israëlische conflict te komen, versterkt deze indruk. Ten koste van Israël immers zouden vol gens Eden's voorstel de bestandsgrenzen herzien moeten worden. Groot-Brittan nië geeft er zich heel goed rekenschap van, dat een zo goed en zo kwaad moge lijke oplossing van het Arabisch-Israëli sche conflict in alle geval een primaire voorwaarde is voor een succesvolle ont wikkeling van de MEDO en, zodoende, voor een continuering van de Britse in vloed in het Midden-Oosten. Eden's compromisvoorstel leidde prompt tot enthousiaste reacties in Egypte en tot diepe verontwaardiging in Israël. Uiter aard hielden ook ditmaal de Verenigde Staten zich met zorg terzijde. Het is niet erg waarschijnlijk, dat Eden's voorstellen levensvatbaar zullen blijken, maar wel kan het zijn, dat zij er toe zullen bijdragen om voor Libanon en Jordanië de weg te effenen om, zon der al te veel critiek van de kant van hun grotere Arabische broeders, als zes de en zevende lid tot de MEDO toe te treden. Als dat inderdaad gebeurt, dan zal de Britse diplomatie een grote trek hebben binnengehaald. Naarmate het Bag- Bjoern Magnusson en zijn verloofde Dagmar Jeansson, uit het plaatsje Kal- mar in Zweden, zijn beiden twintig jaar en met elkaar verloofd. De ouders van het meisje weigeren toestemming te ge ven tot het huwelijk, omdat de jongen de zoon is van een werkman en zij zelf millionairs zijn, De mïllionairsdochter wacht nu tot zij til jaar is, om te kun nen trouwen zonder de toestemming van haar ouders. De zuster van Dagmar is gehuwd met George Adenauer, de zoon van de Westduitse kanselier. Op de foto het tweetal, dat nog een jaar moet wach ten. Enkele jaren geleden heeft de gemeen te Amsterdam aan de jonge, thans 35- jarige beeldhouwer André P. Schalier, opdracht gegeven een Van Goghmonu ment te ontwerpen. De kunstenaar heeft een groep van drie figuren van grote af metingen ontworpen. namelijk Van Gogh, temidden van een mijnwerker en een vrouwenfiguur, die het landschap symboliseert. Een monument van grootse allure. De gemeentelijke kunstcommis sie heeft het ontwerp bereids goedge keurd. Men heeft plannen om dit Van Goghmonument. dat in brons zal worden gegoten, ie plaatsen in liet Amsterdamse cultuurcentrum, namelijk op het Mu seumplein, dat dan waarschijnlijk bin nen afzienbare tijd reeds eindelijk zal worden verrijkt met een beeldhouw werk, de omgeving èn Amsterdam waar dig. (Van onze correspondent) De officier van Justitie te Leeuwarden, mr H. Gelinck, eiste Woensdag twaalf jaar gevangenisstraf tegen de 84-jange H. de H. uit Drachtster Compagnie wegens het uitlokken van brandstichting. De H heeft de 31-jarige grondwerker K uit Harkema Opeinde aangezet om voor f25 en een fles jenever de boerderij van mej. A. Zijlstra onder Doezum in de gemeente Grootegast in brand te steken. K. pleegde de brandstichting in beschon ken toestand en de boerderij brandde tot de grond toe af. Bovendien heeft K. enke le weken later de woning van zekere J. S. te Surhuizum in brand gestoken, om dat S. hem tijdens de oorlog, toen deze S. landwachter was, heeft laten oppakken en hem thans nog sarde en beledigde. Nog later heeft H. opnieuw getracht om K, tot een brandstichting aan te zetten. Hij vroeg hem de boerder^ van de heer Van Oldenburg in brand te *ken en de eigenaar dood te schieten, omdat van O. de ergste vijand van de H. zou zijn. K. voelde hier echter niets voor. De officier van justitie noemde De H. de schrik van zijn omgeving, een figuur die tot zijn laatste ademti'ht gevaarlijk zou blijven en tegen wie maatschappij moet worden beveiligd. r De zaak tegen C. werd aangehouden opdat eerst een psychiatrisch rapport kan worden uitgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7